Abra! tamme tl in veteranenweclstrijd Burgemeester licht voor op Expo Axel Plannen voor braderie in Hulst rond „Wilhelmina- schieting" in Sint Jansteen BIJNA HELE MIDDENSTAND DOET MEE Populaire groep kwam niet naar Expo Axel stad streek TREFFEN IN SINT JANSTEEN V an inbrekers nog geen spoor VUURWERK DRAAIMOLEN HET ADRES Reorganisatie Axelse markt Openheid Axel dure zaak GROTE BELANGSTELLING Sas van Gent Diploma-zwemmeu in Kloosterzande BORDEN Woensdag 23 augustus 1972 2 ■hbhhbüübhb ®f»n een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN Twee «Iftallen, bestaande uit Steen- veteranen en voetballers- *p-leeftijd uit de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen, zullen zaterdag in Sint Jansteen hun beste beentje voorzetten op de grasmat. Het wordt een bij zondere wedstrijd, want twee spelers uit Sint Jansteen, P. Coolegenl en J. Wesepoel, heb ben dit jaar hun vijftigjarige leeftijd bereikt. Om die reden wordt deze traditionele veteranen-ontmoe ting een „Abraham-wedstrijd", zoals er twee jaar geleden met veel succes ook al een op touw is gezet in Sint Jansteen. De wedstrijd begint zaterdag om half zes en duurt twee maal een half uurtje. Daarna volgt er in café „Sport" een mini-mosseltijd voor spelers en genodigden, waarbij ook wethouder J. Blommaert waarschijnlijk aanwezig zal zijn. Getuige het enthousiaste relaas van zowel de heer Coo- legem als Wesepoel moet het een geweldig feest worden. De Zeeuwsch-Vlaamse veteranen treden regelmatig tegen elkaar in het strijdperk, 's Winters liggen de activiteiten stil, maar dat wil niet zeggen dat de voetballers genieten van een wel of niet verdiende rust. Ze moeten in conditie blijven en daarom nemen de meesten van hen hun toevlucht tot een wekelijks uurtje trimmen. De veteranen in Sint Jansteen be staan volgens de heer Coole- gem nu vijf jaar. „Ik had niet verwacht", zo vertelt hij. „dat dit zon grote vlucht zou ne men". Het veteranen-voetbal geniet in Sint Jansteen een grote populariteit. De belang stelling neemt nog steeds toe en dat schrijft de heer Van Coolegem toe aan de toernooi en, die regelmatig op touw worden gezet. „We spelen er minstens zes per zomerseizoen. Weet je wat het is: je vindt bij die veteranen een apart sfeertje. Er wordt veel gepraat over vroeger. Dat is erg aar dig. Er zitten veel voetballers tussen die vroeger bij bepaal de clubs de „ster-spelers" wa ren en die kun je er nog steeds uithalen. Ze zijn dan misschien in de loop der jaren wat minder snel geworden, maar tactisch zijn ze erg goed. Je kunt wel zeggen, dat die kwaliteiten nog steeds naar voren komen". Het plezier in het spel staat bij de veteranen voorop. „Het gaat er niet om om mekaar in de grond te duwen", zegt de heer Coolegem. Zijn collega Wesepoel is het daar helemaal mee eens. Voetballen is zijn lust en zijn lerven. Hij doet het al van zijn elfde af en is voorlopig nog niet van plan er mee op te houden, ondanks het feit, dat hij Abraham al heeft gezien. „Ik voel me pri ma", vertelt hij, „het is al een eind geleden dat ik me heb laten keuren, maar als het niet meer gaat merk je dat vanzelf. Het belangrijkste is dat je de zaak bijhoudt en dan gaat het vanzelf". Beiden zullen zater dag centraal staan in de wed strijd en ook op het fees' daarna. Scheidsrechter is dit weekend J. de Blaaij uit Sas van Gent en de grensrechters zijn L. de Vos en J, Wee- maes. Een draaimolen is niet alleen iets voor kinderen. Ook een burgemeester wil wel eens jeugdsentiment ophalen. Hier burge meester P. Molthoff tijdens de braderie van twee jaar geleden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Burgemeester M. K. van Dijke van Axel heeft zijn wekelijkse perconferentie gisteren gehouden in de televisiestu dio van „regiovisie" op de Expo Axel. De persconferentie was daardoor via alle monitoren in de tentoonstellingshal voor het publiek te volgen. De uitzending is gisteravond herhaald. De heer Van Dijke deelde tijdens de uitzending onder meer mee, dat b. en w. willen afzien van het idee om in het bestemmingsplan zuid-oost in de buurt van de Langeweg- Kinderdijk een motel te projec teren. Men acht deze omgeving beter geschikt voor bebossing. Een voorstel in deze geest zal binnenkort aan de gemeente raad worden gedaan. Aan de orde kwam ook een (Van een onzer verslaggevers) HULST Volgens adjudant Van Hove van de rijkspolitie in Hulst is er nog steeds niets naders bekend over de inbre kers, die zondagnacht voor on geveer 50.000 gulden aan sie raden hebben gestolen bij het Hulster juweliersbedrijf Bosch. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet, maar de po litie beschikt alleen over vage gegevens, hoewel er gisteren diverse tips zijn binnengeko men. Onderzocht wordt of een witte auto een rol gespeeld kan hebben in deze affaire. De wagen had een Belgisch num merbord en is 's avonds gesig naleerd in de Pierssensstraat naast het bijkantoor van „dag blad De Stem". Via de tuin achter het kantoor zijn de da ders mogelijk in de tuin van de juvvelierszaak gekomen. De aanwezigheid van de Bel gische auto viel op, omdat normaal op dit tijdstip in de betrokken straat alleen auto's van omwonenden staan. schrijven van de afvalwaterlei ding Zeeuwsch-Vlaanderen. Het bestuur daarvan heeft laten weten van oordeel te zijn, dat de waterzuivering een taak is, die niet in handen van de waterschappen gelegd moet. worden, maar van de gemeen te. B. en w. van Axel zijn van mening, dat de Zeeuwsch- Vlaamse gemeentebesturen in deze kwestie met een gezamen lijk standpunt moeten komen en om die reden heeft Axel zelf nog geen definitief standpunt ingenomen. Burgemeester Van Dijke heeft laten weten er al leen mee akkoord te kunnen gaan, dat de waterschappen de ze taak krijgen toebedeeld, als de gemeenten op hun beurt weer verzekerd zijn van vol doende invloed binnen het wa terschap. Ter sprake is verder geko men de inmiddels uitgevoerde reparatie aan het hek van de lagere school van Zuiddorpe. Daarmee is een bedrag van 36.000 gulden gemoeid geweest. De centrale dienst heeft een rapport samengesteld, waarin wordt verteld, dat de werk zaamheden naar voldoening zijn uitgevoerd, zodat tot be taling overgegaan kan worden. Verder heeft de heer Van Dijke meegedeeld dat er in Koe wacht een onderzoek is inge steld naar aanleiding van een klacht over geluid en stank overlast voor de lagere school. Die hinder zou veroorzaakt worden door een in de onmid dellijke nabijheid gelegen kip penfarm, aldus de school art- sendienst. B. en w. zijn op de hoogte gebracht van de uit slag van het onderzoek en zien geen aanleiding om maatrege len te treffen. Op 27 september zullen de drie grote rioleringswerken worden aanbesteed die de ge meente Axel in het kader van de aanvullende werkgelegen heid mag uitvoeren. (Van een onzer verslaggevers) HUL' Alle problemen zijn opgelost en daarmee is de weg voor de or ganisatie van de Braderie in Hulst nu helemaal vrij. Op 25 augustus zal bur gemeester P. Molthoff het startsein geven voor dit evenement, dat tot en met 28 augustus zal duren. In die periode zal het het koperspubliek in de Bierkaai straat en aan de Vismarkt aan niets ontbreken. Nagenoeg alle middenstanders doen mee en aelfs een gedeelte van de Frans van Waesbergestraat heelt zich bij dit initiatief aangesloten, zodat zaterdag tenminste een deel van Hulst in feeststemming zal verke- Dat de problemen nu zijn opgelost, impliceert overigens niet, dat de gehele organisatie volgens aanvankelijk plan ver loopt. Garagehouder Walther de Block heeft nog steeds geen toestemming van de ge meente voor het uitvoeren van zijn plannen. Hij wilde name lijk op de Vismarkt een aantal auto's wegzetten, die dan door leerlingen van verschillende scholen beschilderd zouden mogen worden. De gemeente is van mening, dat de Vis markt voor dit doel niet be stemd is en weigert medewer king. Walther de Block: „Zelfs als ze nu akkoord zouden gaan zie ik geen kans meer om de zaak rond te krijgen. Voor mij is de kwestie nu van de baan". Hoogtepunt tijdens deze braderiedagen moet op de laatste dag een groot vuur werk aan het Oranje Bolwerk worden. Het betekent tevens het eind van de feestelijkhe den voor dit jaar. Het pro gramma zal verder op de di verse dagen muzikaal worden opgeluisterd door de Hulster boerenkapel „De Kalleseien". De gebruikelijke amusements tent op de Vismarkt zal dit maal ontbreken. Op de eerste plaats is die activiteit in voor gaande jaren niet zo'n over weldigend succes gebleken, maar daar komt nog bij, dat deze keer de mogelijkheid ontbreekt om hem op de Vis markt neer te zetten. De deel nemende en organiserende winkeliers zijn bovendien van mening, dat ze met zijn allen in staat moeten zijn om het publiek zelf te boeien. Dat de Bierkaaistraat een feestelijke aanblik zal krijgen, staat wel vast. Vandaag- en morgen wordt begonnen met de voorbereidingen, waaronder de opbouw van de verschillen de stands. Dat is een werkje, waarin nogal wat tijd kruipt, vooral als het met de nodige aandacht wordt gedaan. Een van de speciale attracties in de komende dagen is de ver koop van televisie-toestellen voor prijzen, die in losse cen ten betaald kunnen worden. Dat het geen nieuwe appara ten zijn, staat wel vast, maar het gaat uiteindelijk om het idee. Een verschil met de bra derie in voorgaande jaren is. dat het ook dit maal de Hore ca goed is vertegenwoordigd. Dat is uiteindelijk ook de ca tegorie mensen, die het meest gebaat is bij een groot, maar vooral dorstig publiek. Er wordt overigens een overwel digende belangstelling ver wacht, vooral op maandag in combinatie met de weekmarkt. Ook de kinderen komen aan hun trekken, want in de buurt van de Bierkaaistraat komt ook weer de traditionele draaimolen. Het enige, dat de organisatoren niet in de hand hebben, is het weer. Maar ook daar zullen ze wel wat op vinden... (ADVERTENTIE) VOOR EEN GOEDE BRIL OF UURWERK (Van een onzer verslaggevers) AXEL. De Expo-organisators in Axel hebben gisteravond hun eerste grote teleurstelling hioeten incasseren. Tegen kwart over negen werd bekend, dat het optreden van Mouth en McNeal wegens ziekte van McNeal niet kon doorgaan. Op dat moment zaten in de amusementshal 1200 fans op dit optreden te wachten. In plaats van het duo ls de popgroep Cardinal Point ko men opdagen zonder dat daarvan de organisatoren tevo ren op de hoogte zijn ge bracht. De naar schatting 1200 fans in de amusementshal hebben ruim drie kwartier op het optreden moeten wachten, Eerst ging er een zucht van verlichting door de Expotent toen bekend werd gemaakt dat het duo toch was gearri veerd. Dat sloeg meteen weer om in een gedempte stemming toen bleek dat het wel het busje was van Mouth and McNeal, waarvan de groep zich bediende, maar dat daarin heel andere mensen zaten dan de organisators op dat mo ment verwachtten. Doordat gebruik werd ge maakt van het busje van Mouth and McNeal werden de organisators misleid en kwam aanvankelijk niet tot uitdrukking dat men de ver keerde groep voor had. Tot op het laatste moment bestond er onzekerheid wat er precies aan de hand was. Organisator Jaap Schieman kon in de onzekerheid zelfs geen verlichting brengen na eindeloze telefonades nadat bleek dat het organisatiebu reau in Tilburg waarmee men In zee was gegaan wegens va kanties niet te bereiken was. Mouth and McNeal hebben er dinsdagavond ondanks hun af wezigheid wel voor gezorgd dat op de Expo alle records zijn gebroken. In de amusementshal gingen zoals gezegd 1200 bezoekers binnen. Dat waren voorname lijk fans van het duo dat sinds het eerste succes in nagenoeg alle Europese hitparades is op gedoken. Cardinal Point heeft overigens het Axelse publiek niet teleurgesteld. Ze gaven een fijne hippe show, waarbij in de tent de sfeer steeg naar mate de tijd vorderde. Vandaag heeft regiovisie een kinderprogramma in petto. In de studio zullen onder meer kinderen worden ontvangen die naar een tevoren ogeno men poppenkastvoorstelling kunnen kijken. Ook de pop penkastvoorstelling zal recht- itreeks worden uitgezonden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL B. en w. van Axel gaan onderzoeken, wat voor maatregelen er genomen kun nen worden om de weekmarkt overzichtelijker in te delen. Nagegaan wordt of de ten ten wellicht zo opgesteld kun nen worden, dat er looppaden ontstaan voor de etalages van winkeliers in de Noord- straat. Ook het afval-probleem zal worden aangepakt, zo heeft burgemeester Van Dijke giste ren op zijn wekelijkse pers conferentie meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De openheid van de gemeente Axel kost meer geld dan voorzien. De post ad vertenties op de begroting is namelijk overschreden. B. en w. zullen nu aan de raad het voorstel doen om de post te verhogen. (Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE Hon derdzes zwemmers en zwem sters hebben in het gemeente- ders en familieleden van de Botsing Dinsdagmorgen ontstond er een botsing tussen twee personenauto's op de splitsing Molenstraat-Bern- hardstraat te Westdorpe. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder G. van de L. uit O. (België) op een verkeerd mo ment wilde inhalen. Een inzit tende, mevr. E.B. uit Z. (Bel gië) uit de auto van bestuur der de L. liep een lichte hoofdwonde op. (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN Een door het koninklijk huis beschikbaar gestelde bronzen medaille, zal zondag in Sint-Jansteen de inzet zijn van een Wil hel Vlina-schiet ing". Het is een sinds jaren be slaande traditie, waarvoor steeds grote belangstelling bestaat. lijk zwembad „De Honte" in Kloosterzande zwemexamen gedaan. Van de zijde van ou- zwemmers bestond voor dit evenement grote belangstel- Hoe oud deze traditie pre cies kan zijn, is niet bekend, maar volgens leden wordt de Wilhelmina-schietirug al gehou den, zolang ze zich kunnen herinneren. Het is dit jaar weer voor het eerst, dat er door het koninklijk huis een medaille beschikbaar wordt gesteld. Naast deze onder scheiding zijn er zondag ook nog tal van andere prijzen te verdienen, die deelname aan dit schuttersfestijn van de so ciëteit „St. Jan" rechtvaardi gen. Behalve een soort Delfts blauwe borden is er ook nog een Zaanse klok te winnen. Aanvankelijk bestond de Wil- helmina-schieting uit twee da gen, maar dat is nu gecombi neerd tot één dag met een zogenaamde blokvogelschie- fing. Een blokvoge! is een ho ge vogel, waar driemaal naar geschoten mag worden, maar waarbij drie pijlen gebruikt dienen te worden. De heer Van Coolegem van café „Sport" met het wapen van de schutterssociëteit voor een van de wippen, waarop zich zondag de Wilhelmina- schieting zal afspelen. Voorzover bekend is de schutterssociëteit „St Jan" de enige in deze omgeving, die Je Wilhelmina-schietinig in ere heeft gehouden. Het festijn is indertijd in het leven geroepen, tóen het nog gebruikelijk was dat de koninklijke familie met gulle hand prijzen beschikbaar stelde voor deze tradities. De animo wat dit betreft is in middels wel wat verdwenen, maar voor de Steense schut ters is dat geen reden om met de traditie te breken. Ook zondag wordt weer een grote toeloop verwacht. Het gemiddelde staat op zo'n honiderd schutters. Omdat de schietingen een hele dag in beslag zullen nemen, worden er verschillende voorzieningen getroffen voor de versterking van de inwendige mens. Deze verzorging heeft plaats vanuit café „Sport", waarachter het schuttersevenement zich zal afspelen. Het startsein wordt om half tien gegeven. Een van de mensen, die nauw bij de organisatie is betrokken: „die Wilhelmina-schieting heeft voor een hoop mensen nog echt een speciale betekenis. Zo'n medaille wordt jarenlang zorgvuldig bewaard en regel matig weer tevoorschijn ge haald om hem te bewonde ren". De zogenaamde kunst- bordenschieting met de Delfts blauwe borden als inzet wordt 's middags om half drie ge houden. Verder zijn er door de gemeente Hulst tinnen borden beschikbaar gesteld, waar eveneens om geschoten kan worden. Het was dan ook een prettig moment, toen badmeester G. Bogaert bekend kon maken dat de examencommissie niet I minder dan 101 zwemmers goed genoeg bevonden had om zich voortaan gediplomeerd zwemmer te noemen. Nadat de uitslag bekend was gemaakt, reikte wethou der W. Lambert de diploma'» uit, in tegenwoordigheid van de gemeentesecretaris, de heer B. de Schepper.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2