Verhaal van Belg met verloren geheugen berust op waarheid Regering en Kamer ontlopen hete hangijzers BRUNDAGE DOOR ZWART UITGETELD Moeder en baby op nippertje aan dood ontsnapt OOSTERSCHEIDE MOET DICHT V Benzine cent duurder WONING IN HOEK UIT GEBRAND Hamer- stuk van Pat RADIO DE KOCK Bredase maakt dodelijke val in Nieuw-Namen Rhodesië uilgesloten Wereldraad boycot investeringen in Zuidelijk Afrika Biografie van prins Claus ONDERZOEK ABORTUS Touwtrekken Zeer groot Dertig eeuwen oud graf gevonden HITTERECORD IN MOSKOU Gewestelijke raad Landbouwschap, Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond FATAAL Miljard Directeur: Dr. W. A. J. M. Hart*. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114911. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1972 26e Jaargang No. 8936 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W» Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels S 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vriidag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslagge vers). BREDA-HILVERSUM. Jean-Pierre van Melle, de man die maandagavond door Avro's Tclevizier werd geïdentifi ceerd is zijn geheugen werke lijk kwijt. Dit is nog eens bevestigd door commissaris Sauvage van de politie te Amiens. Het verhaal van Jean -Pierre heeft inderdaad in- druk kunnen wekken van een gefantaseerde stunt. Zo is dat ook overgekomen bij een van de tipgevers, een Bredanaar voor wie Jean-Pierre heeft gé- werkt. Deze man, die om per soonlijke redenen zijn naam liever niet in de krant heeft, vertelde ons: „Ik heb in december vorig jaar gehoord, dat Jean-Pierre Brussel ontvlucht was, omdat hij diverse mensen geleend geld niet kon terugbetalen. Hij is zeker geen oplichter, maar wel het type van iemand die gemakkelijk leeft op ander mans zak omdat zijn eigen portemonnaie ook voor ieder een openstaat. Jean-Pierre werkte regelma tig voor mij als demonstrateur op beurzen en in warenhuizen. Als zodanig heh ik hem in Amsterdam gehad en hij heeft ook eens drie weken in een Bredaas warenhuis gewerkt. Hij heeft toen bij mijn moeder gelogeerd. Jean-Pierre werkte, zoals zoveel levenslustige jon geren in Brussel, alleen als hij geld. nodig had. Hij had vaak schulden", stelt zijn vroegere werkgever. „Je kunt deze jongen niet goed rangschikken. Hij is erg artistiek, ontwerpt zijn eigen kleding, kan van alles. Hij komt, dacht ik, ook uit een goed nest. Het feit dat hij Swahiii spreekt is te combine ren met zijn verblijf in Kon go, als ik het mij goed herin ner. Jean-Pierre heeft ook een zusje, een heel fijn meisje, en een moeder. Van een vader heb ik nooit gehoord". Op dit punt wist onze Avro collega Marcel de Groot te vertellen dat Jean-Pierre twee zusjes heeft en dat zijn ouders gescheiden zijn. Dat zijn moe der maandagavond niets van zich liet horen, moet worden toegeschreven aan de omstan digheid dat zij met vakantie in de Dordogne verblijft. Van huis uit is Jean-Pierre van Melle, zoon van een koloniaal ambtenaar, niet onbemid deld. M Pat Nixon, echtgenote van de Amerikaanse president, is volop in de publiciteit. Reden ivaatqm zij, ten behoeve van de visuele media, een enorme voorzittershamer hanteert op de republi keinse conventie m Miami. Zij heeft overigens geen kritiek op haar man af te hameren, want tot nu toe zijn de toespraken op de conventie vervuld van lof op hetgeen Nixon heeft bereikt. (ADVERTENTIE) Philips televisie Philips radio Noordstraat 107. Cel 01150-4255 TERNEUZEN DEN HAAG (ANP) Emd augustus verschijnt bet boek „Prins Claus", volgens de uit gever Europese bibliotheek in Zaltbommel „de eer ste volledige biografie" van de prins. Het boek is van de schrijfster M. G. Schenk, die al eerder boeken over he' ko ninklijk huis heeft samenge steld. Dr. W. Drees sr. schreef een voorwoord. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit, dat de regering en de Tweede Kamer de hete hangijzers zullen ont lopen. Gisteren is bekend geworden dat het wetsontwerp over het afbreken van de zwanger schap voorlopig niet door de Tweede Kamer in behan deling zal worden genomen en het kabinet-Biesheuvel de drieva n Breda waarschijn lijk geen gratie zal verlenen voor de verkiezingen. Politieke kringen achten het zelfs uitgesloten, dat een van de drie van Breda op vrije voeten zal worden gesteld, on danks het feit, dat twee van hen inmiddels voor een onder zoek in de psychiatrische ob servatiekliniek van het gevan geniswezen in Utrecht zijn op genomen. De twee Aus der Fünten en Fischer zullen daar een medisch onderzoek ondergaan. Aan de hand van de uitslag daarvan zal de regering over een eventuele individuele gra tie moeten beslissen. Het kabi net zal daarbij worden geadvi seerd door een groep van des kundigen, -die het vertrouwen geniet van in de tweede we reldoorlog vervolgden en ver zetslieden. De regering heeft toegezegd, dat bij een eventu ele gratieverlening de (more le) gevolgen voor de vervolg den nauwgezet in het oog zul len worden gehouden. De gra tieverlening moet bekend wor den gemaakt zonder de ver volgden onnodig' te kwetsen. Minister-president Biesheu vel en minister Van Agt (Jus titie) zeiden dat dit voorjaar toe tijdens het geruchtmaken de debat over de collectieve gratieverlening. Noch het regeringswetsont werp, noch het initiatiefwets- sontwerp inzake abortus van de PydA.-kamerleden Lam berts en Roethof komen de eerste maanden aan de orde. De bijzondere Tweede-Kamer commissie, die belast werd met de schriftelijke voorberei ding van de openbare behan deling van het regeringsvoor stel, heeft besloten haai- verlo- pig verslag niet samen te stel len. Unaniem was de commis sie van mening, dat het onder werp moet blijven rusten tot na de verkiezingen. Het wordt als een taak voor de nieuwe Tweede Kamer gezien om met de nieuwe regering van ge dachten te wisselen over de abortus-wetgeving. De com missie haid enige tijd geleden meegedeeld dat zij schriftelij ke opmerkingen van geïnte resseerden op prijs zou stellen. Dit verzoek is thans opge schort. Het initiatiefwetsont werp van de socialistische ka merleden was het stadium van de schriftelijke voorbereiding reeds gepasseerd en gereed voor mondelinge, openbare be handeling. Afgesproken was dat het kamerdebat over dit voorstel, dat abortus geheel uit de sfeer van de strafwetge ving wil halen, ongeveer tege lijk met dat over het rege ringsvoorstel zou geschieden. (Van onze correspondent) NIEUW NAMEN-BREDA De 51-jarige mejuffrouw M. van Kuyck uit Breda heeft in de nacht van zondag op maan dag tijdens een logeerpartij in Nieuw-Namen een dodelijke val gemaakt. Het ongeluk gebeurde om streeks twee uur, toen mejuf frouw Van Kuyck, die op de vliering van een bejaardenwo- nitig sliep, even is opgestaan en daarbij op de beweegbare Vlizo-trap is gestapt. De trap, die opgetrokken was ging naar beneden, waarbij mehuffrouw Van Kuyck de fatale val moet hebben gemaakt. Het slachtoffer logeerde sa men met haar moeder bij naaste familie. DEN HAAG (ANP) Met ingang van vandaag zullen au tomobilisten één et. per liter meer moe ten betalen voor benzine. Een woordvoer der van Shell, die het initiatief heeft genomen tot deze prijsverhoging, ver klaarde dat dit ge beurt met het oog op de gestegen no teringen voor auto- benzine op de in ternationale markt. Andere oliemaat schappijen als Esso en Chevron zullen de maatregel van Shell volgen. Volgens een zegs man van Esso was de benzineprijs na de verlaging van drie cent per liter in juni, gezien het rendement op een „onaanvaardbaar laag peil" gekomen. Ook de vrije pom pen zullen de ben zine met één cent verhogen. MüNCHEN Het Inter nationaal Olympisch Co mité heeft na twee dagen vergaderen besloten Rhode sië niet toe te laten tot de Olympische Spelen 1972 Avery Brundage, de bin nenkort aftredend president van het IOC, maakte dins dagavond na de vergadering van het IOC bekend dat 36 leden zich hadden uitgespro ken voor het uitsluiten van Rhodesië, 31 stemmen waren uitgebracht voor deelneming van Rhodesië en drie leden hadden zich van stemming onthouden. De heer Brundage, die zich met hand en tand heeft proberen te verzetten tegen het binnensluipen van de politiek ir de Olympische be weging, heeft met de stem ming van de vergadering van het IOC de grootste ne derlaag geleden in zijn twintigjarige carrière als voorzitter van 't IOC. Brun dage verklaarde dat de Rho- desische vertegenwoordigers die tijdens de vergadering van dinsdag waren gehoord, niet het overtuigende bewijs hadden kunnen produceren dat de leden van de ploeg Britse onderdanen zijn. Op deze grond heeft het IOC de uitnodiging aan Rhodesië deel te nemen aan de spelen van München en Kiel weer ingetrokken In München echter overheerst de mening dat het IOC zijn beslissing heeft genomen onder druk van de Afri kaanse landen. Aan het besluit van het IOC om Rhodesië toch niet toe te laten zijn weken van touwtrekken voorafgegaan. Stap voor stap werden de protesten van de Afrikaan se landen tegen het deel nemen van Rhodesië scher per. De strijd om Rhodesië heeft in wezen 48 uur ge duurd. Maandag viel tij dens de zitting van het IOC geen beslissing. Dinsdag pas volgde de stemming na beraadslagingen die op nieuw bijna een hele dag hadden geduurd. Als Rho desië tot de Spelen zou zijn toegelaten, zouden 27 lan den met 530 sportleden niet deelgenomen hebben. Voor de heer Bi-undage persoonlijk het resultaat van de stemming had be kendgemaakt, begreep men het succes van de Afrika nen. Men zag namelijk dat Abraham Ordia (voorzit ter van de overkoepelende Afrikaanse sportraaden Jean Claude Ganga (de se cretaris van die organisa tie) elkaar omhelsden. Avery Brundage werd na zijn mededeling over het uitsluiten van Rhodesië ge vraagd of hij meende dat de invloed van de politiek in de Olympische beweging zeer groot is geworden. Dc voorzitter antwoordde ter neergeslagen: „Yes". Abraham Ordia verklaar de: „Wij zijn naar München gekomen om deel te nemen aan de Olympische Spelen. Met deze oplossing zijn wij uitermate tevreden. Uit naam van alle Afrikaanse staten wil ik het IOC be danken. De ploegen uit Afrika, die de uitnodiging naar München te komen hebben aanvaard en hier nog niet zijn, zullen zo spoedig mogelijk komen." (Van onze redactie binnenland) EMMEN In Bargeres bij Noord-Barge (gemeente Em- men) hebben medewerkers van het biologisch archeolo gisch instituut te Groningen een 30 eeuwen oud reuzengraf blootgelegd, dat 21 meter lang is en 12 meter breed. Midden in dit graf is een urn gevon den met de crematieresten van iemand die ongeveer 1000 jaar voor Christus moet hebben geleefd. DUIZENDEN militairen, brandweerlieden en burgers hebben bosbranden bestreden, die Noord-Portugal teisteren. Tot dusver is een vrouw om het leven gekomen en zijn ver scheidene mensen gewond. Ook in de Noordspaanse provincie Gerona woeden bosbranden. MOSKOU In Moskou is dinsdag voor het eerst in hon derd jaar een temperatuur van 36 graden celsius boven nul gemeten. Volgens Tass is de hittegolf het gevolg van een anti-cy cloon die niet door poolinvloe- den wordt getemperd. Het hete weer zal de komende dagen blijven. rh '-V mLI S T -■ - - - -i (Van een onzer verslaggevers) HOEK „Ik was net naar de bijkeuken gegaan toen ik plotseling een zware ontplof, fing in de huiskamer hoorde. Ik vloog de kamer in waar ons kindje van negen maan den in de box lag en zag toen dat de kamer een vlammen- zee was. Ik weet nog niet hoe ik het kind heb kunnen grijpen en naar huiten hen gekomen". Nog niet beko men van de schrik vertelt mevrouw Janssens uit de WilLomstraat in Hoek hoe zy dinsdagmorgen op het nippertje aan de dood in de vlammen zijn ontsnapt. (Vervolg op pagina 3) Het uitgebrande huis in Hoek. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Een studie naar de mogelijkheden om een zo goed mogelijk Oosterschelde-milieu te scheppen, nadat de zeearm is afgesloten, is beslist gewenst. Een nieuwe Delta commissie hoeft daarvoor echter niet in het leven te wor den geroepen. Overigens zijn wij van mening dat de Oos- sclieide dicht moet!". Dit is zeer in het kort de mening van de gewestelij ke raad van het Landbouw schap en van de Zeeuwse Pol der- cn Waterschapsbond. In een deugdelijk uitgevoer de documentatiemap wordt dit standpunt „als weerwoord op de kretologie van degenen die de Oosterscheide willen open houden", met klinkende argu menten onderbouwd. De docu mentatiemap wordt morgen aangeboden aan de vaste com missie van Verkeer en Water staat van de Staten Generaal, die zich in het Deltagebied komt oriënteren. Bovendien gaan er exemplaren naar de leden van de beide Kamers en naar provinciale staten van Zeeland. De voorzitter van de Gewes telijke Raad Zeeland, de beer G.J. de Jager, en de voorzitter van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond, de heer M. Geluk (tevens dijkgraaf van het waterschap Schouwen en Duivoland) boden ons gisteren het eerste exemplaar van hun documentatiemap aan. „Wij zijn benauwd dat de leden van de Tweede Kamer langzamerhand, doos- het luid keelse geroep van de actie groepen, zullen gaan denken dat een meerderheid van de Zeeuwen voor een- open Oos terscheide is", zegt de heer De Jager. „Welnu, het tegendeel is waar. Het zou fataal zijn voor de veiligheid van dit al tijd bedreigde gebied, als de jaarlijkse begrotingsposten voor de Deltawerken wegvie len. Het werk moet zonder uitstel worden afgemaakt." De beide machtige organisa ties stellen zich op het stand punt dat de enige alternatie ven die in verband met de Oosterscheide aan de orde kunnen komen, slechts kunnen bestaan uit compartimentering van ie zeearm, en de bouw van een doorlaatwerk in de afsluitdam, volgens het Idee van een Delftse projectgroep, waaraan dit blad in juni en Juli van dit jaar uitvoerig aan dacht heeft geschonken. „Het komt ons voor, dat bet door laatwerk waarover de Delftse projectgroep spreekt, wat roy- aaaï van formaat is. Daardoor zal het zeer kostbaar worden Maar het idee is gezond", al dus woordvoerders van belde organisaties. (Zie ook pagina 3). STAD EN STREEK Zeeuwse industrie bezorgd over aardgasprijs Pagina 3 Sasse middenstand voor beurscomplex Pagina 5 FINANCIëN EN ECONOMIE EEG-referendums in Scandinavië worden spannend Pagina 9 BINNEN- EN BUITENLAND Belgische blunder bezorgt Heintje weer publiciteit Pagina 11 Slachtingen en marte lingen in Mozambique aan de orde van de dag Pagina 12 SPORT Hi Hen schoot record aan flarden Pagina 13 DE KLEINE STEM Wees wijs met water Pagina 15 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Met drie stem- men tegen en twee onthoudin gen heeft de Wereldraad van Kerken dinsdagavond in U- trecht besloten zijn aandelen in firma's met investeringen in Zuidelijk Afrika te verkopen. De Wereldraad zal ook geen gelden meer deponeren bij ban ken die op directe wijze zaken doen met landen in zuidelijk Afrika. De ledenkerken van de We reldraad is gevraagd via aan deelhoudersacties en verkoop van hun effecten' de concerns te bewegen hun investeringen uit Zuidelijk Afrika terug te trekken. De Wereldraad heeft verder de emigratie van blanken naar Zuidelijk Afrika veroordeeld, omdat daardoor de racistische overheersing van de blanke be volking in dat gebied versterkt wordt. De Wereldraad heeft de ledenkerken verzocht campag nes te beginnen om deze emi gratie tegen te gaan. Het cen trale comité van de Wereldraad in Utrecht heeft deze besluiten genomen op voorstel van een gedocumenteerd antiracisme- programma. Dit programma staat een al gehele terugtrekking van bui tenlandse investeringen in Zui delijk Afrika voor als de meest effectieve wijze om zijn soli dariteit te tonen met de on der het racisme lijdende be volking van Zuidelijk Afrika. De resolutie tegen de inves teringen in Zuidelijk Afrika richten zich met name tegen de landen: Zuid-Afrika, Zuid- West-Afrika. Rhodesië, Ango la, Mozambique en Guinee Bissao. De Wereldraad van Kerken heeft gisteren ook besloten om het budget van zijn anti-ra- cisme fonds te verhogen van 500.000 dollar tot 1 miljoen dollar. Het geld is uitdrukke lijk bestemd voor humanitai re bestemmingen en gaat niet alleen naar Zuid-Afrika, aldus de Wereldraad.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1