tellingen )©Q[ )QU Geen Dinphie wel Stoffel Nederlander is Europa s beste melkdrinker Kroningsfeest van koning Richard en prins Spiro WATER: GEWOON OF IETS BIJZONDERS? BEER VAN RENÉ Bessen plukken bij oom Louis Jantje zonder licht Nederland steeds meer toeristische trekpleister Felle kleuren voor winter stem y Professioneel Protest Vredesnieuws BEDDEN Conservatief Wo&nsdag 23 augustus 1972 n L wijkt drastisch af van dat van de democratische kies man. Op de McGo- 53 procent van de afgevaar digden zich als „vooruit strevend" en slechts 7 pro cent ais „conservatief'. Op de Nixonoonventie be schouwt 5 procent ziich als vooruitstrevend en 32 pro cent draagt het etiket con servatief. De republikeinen blijken bovendien professioneler in politieke zaken: bijna de helft van de democraten in Miami had nooit in een par tijfunctie gewerkt, maar 84 procent van de republikei nen heeft politieke erva ring. Zij hebben de on schuld verloren die de moe der is van politieke haven gevechten. De republikein se afgevaardigden zijn bo vendien rijker. Meer dan de helft van de kiesmannen die woensdag Nixon gaan kronen verdienen meer dan 25.000 dollar per jaar. En ze zijn ouden. Het ziet er naar uit dat de ouderen en conservatieven de republikeinse partij in 1976 zullen beheersen. Klassiek-republikeinse sta ten hebben op de conventie meer in te brengen dan de dichtbevolkte industriële staten die een progressiever type republikein opleveren. Conservatieven willen hun ondervertegenwoordiging op de conventie van 1976 niet prijsgeven en dat zal betekenen dat na woensdag het beste licht schijnt voor Spiro Agnew en dat ambi tieuze vooruitstrevenden als senator Charles Perley van Illinois en gouverneur Nelson Rockefeller van New York dan buiten spel staan. De voornaamste bron van opwinding in Miami zijn de demonstranten in het Fla mingo-park, hippies, yip- pies, zippies en oud-strij ders die zingen: „Nixon, Agnew, zegt het voort- ze bedrijven volkerenmoord". Radicaal David Delldnger en vredespriester Daniel Berrigan hebben beloofd dat Nixon vanavond door een haag van demon stranten zal moeten rijden die de bewijzen van zijn oorlogsmisdaden zouden to nen: foto's van brandende kinderen, betraande gezich ten, dodenmaskers. Er zijn, voor alle zekerheid 8500 wetsdienaren en soldaten op de been gebracht om het protest in de hand te hou den. Omdat Henry Kissinger op de vooravond van de repu blikeinse conventie een blik sembezoek heeft gebracht aan Vietnam te meer omdat Nixon van dramatische ver rassingen houdt is er enige speculatie rond de moge lijkheid dat Nixon, van daag in de rede waarmee hij zijn kandidatuur onder schrijft, een goed stuk vre desnieuws zal bekendma king. Herk Klein, Nixons media-man en andere woordvoerders van het Wit te Huis hebben er veel werk Van gemaakt die spe culaties de kop in te druk ken. Klein zei: „Ik ver wacht deze week geen be langrijke ontwikkelingen". En minister van buitenland se zaken William Rogers verklaarde in een interview mat de Miami Herald dat hij ervan overtuigd was dat een vredesakkoord vlak voor de verkiezingen kan komen of zeer kort daarna. Maar, voegde Ro gers daar aan toe, dat was meer hoop dan voorspel ling. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXS Auto wassen: schoon wa ter uit de kraan. 0 Lekker douchen, maar waar blijft het vuil? Water. Iedere dag zie je het, voel je het. Niks bijzon ders eigenlijk. Tenminste, dat vind je. Toch is het ei genlijk helemaal niet zo ge woon dat er schoon, helder water nit de kraan komt. Dat water komt namelijk uit de rivieren. En misschien weet je wel, uit de krant of doordat je het zelf hebt ge zien, dat die rivieren hele maal niet schoon zijn. Daar ligt vaak mest in van de varkens, of olie van de sche pen en allerlei vies spul meer. Als je dat water zou drinken, zou je gauw ziek worden. Daarom hebben de mensen allerlei manieren be dacht om al die viezigheid uit het water te halen. Natuurlijk denk je daaraan bijna nooit, als je de kraan open zet. En toch, vinden wij, zou je dat best eens kunnen doen. Als je wilt, kun je ons schrijven hoe jij vindt dat al dat vuil uit de rivieren moet, of misschien weet je wel hoe het er in komt. Of misschien kun je eens een tekening maken over vuil (of schoon water). We wachten vol spanning. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX» René en Mark Huinen uit Breda maakten allebei een teke ning voor de Kleine Stem. We konden ze niet alle twee af drukken, deze keer. We kozen voor deze week de tekening van René, de oudste broer, van negen jaar. We beloven Mark, van vijf, dat we zijn „drie mannetjes" de volgende week in de Kleine Stem zetten. Jan en Mien zaten aan tafel. Het was vakantie. Mientje zei: „Jan, ik hoor iets in de brievenbus vallen". „Ga eens kijken wat het is", zei Jan. Hij dacht: Misschien is het wel een brief van Piet. Mientje was de gang al in. „Jippie, Jippie-Jee.." Twee harde kreten kwamen uit de gang. Jan stoof de gang in, want hij dacht dat de brief van Piet was aangekomen. „Wat is er?" vroeg hij snel. „Hier", zei zijn zusje blij en hield hem de brief voor. Jan las de afzender en vond het toch wel fijn dat deze niet van Piet was, want wie had de brief geschrevenoom Louis. Hij vroeg of de kinderen bij hem kwamen om bessen te plukken. Jan rende, nadat hij de brief gelezen had naar zijn moeder, vertelde het nieuws en liet de brief zien. Moeder dacht bij zichzelf: Dat zou eigenlijk best leuk zijn voor ze. Louis heeft een grote tuin waarin ze fijn spelen kunnen. „Ik dacht dat het wel iets was. Van mij mogen ze er naar toe", zei ze. „Ik dacht er precies het zelfde over'^ zei vader. „Joe pie, joepie-jee, hoorden ze zacht aan de andere kant van de deur. De twee kinderen renden naar binnen en zei den: „Mag het echt?" „Ja hoor. Ga nu maar gauw sla pen, want jullie vertrekken al vroeg." De volgende dag vertrok ken ze en waren er na een paar uurtjes.Oom Louis was blij. Hij zei: „Vanavond gaan we lekker naar het dorps feest en morgen bessen pluk ken." Vader en moeder na men afscheid van de kinde ren. En van oom Louis en tante Veronica ook. Die avond gingen ze naar het feest Het was er erg gezel lig, maar plotseling ging het licht uit. Iedereen schrok zich een hoedje. Ploseling zagen ze een paar kleine lichtjes, die snel door de zaal gingen. Alle dames gilden het uit. Opeens ging het licht weer aan en oom Louis zag net de poes de zaal uitglip pen. Bij vertelde het aan de andere mensen die er hard om moesten lachen. De ande re dag hielpen ze oom Louis met bessen plukken. Tante Veronica verraste hen met pannekoeken en een heerlijk glaasje bessensap. Ze vonden het jammer dat de vakantie zo snel voorbij ging, maar oom Louis beloofde hen dat ze volgend jaar terug moch ten komen. MARIJKE SPRANGERS, Ulvenhout, 10 jaar. De school is weer begonnen en dat betekent dat het bij na weer herfst is. En dat bete kent weer: nieuwe kleren voor de winter. De winkels zullen er dit jaar heel vrolijk uitzien, want de kleren hebben alle maal heldere kleuren, vooral geel en rood en felgroen en hardblauw. Er zullen veel broeken te koop zijn, ook voor meisjes, lekker warm en mak kelijk. Maar natuurlijk zijn er ook nog jurkjes. Vaak hebben ze twee kleuren, b.v. een lijfje van groen, met blauwe mou wen en een blauwe kraag. Ze lijken, net als deze zomer, op boerenkielen, maar dan met lange mouwen en gemaakt van wollen stof. Ook zijn er veel plooirokjes, allemaal in felle kleuren. Ook de jassen lijken op kielen, Maar ook de duffel- jassen en de jagersjassen zul je nog wel eens zien. Die zijn vaak gemaakt vam geblokte wollen of gestreepte stof. 0 Veel broeken en geruite rokjes dit jaar. samen met ge streepte truitjes, al lemaal in felle kleu ren. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX» „Ik als veelvuldig lezer van het kinderblad De Stem, zou hierin ook wel eens willen verschijnen," schreef ons Dinphie van Pelt, acht jaar, uit Dongen. „Hierbij zend ik u een teke ning". We dachten dat ze een foto of een portret van zichzelf had gemaakt. Maar toen zagen we de tekening. Geen Dinphie, wel Stoffel de Schildpad. Toch leuk. DEN HAAG (ANP) De gemiddelde Nederlander ge bruikt meer verse melk, minder wijn, meer rijst, witte suiker en oliën en vetten, dan de gemiddelde Duitser, Fransman, Italiaan, Belg of Luxemburger, aldus blijkt uit het statistisch zakboekje van de Europese Gemeenschap pen. xxxxxxxxxvxvxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx* Jantje was een Jongetje van acht jaar. Hij was altijd heel erg nieuwsgierig. Op een dag had zijn vader een nieuwe brommer ge kocht. Jantje wist wel dat zijn va der iets ging kopen, maar hij wist niet wat. Wat gaat u kopen vroeg hij. Dat gaat jou niks aan, zei zijn vader. Weet jij wat hij nu weer ging kopen? Nee? Dan zal ik het je vertellen. Hij ging een licht voor Jan tjes fiets kopen. Want Jantje ging altijd fiet sen en kwam om acht uur thuis. En dan moet je je licht aan hebben. Op een dag ging Jantje weer fietsen. Toen het halfacht was kwam bij een agent tegen. Hé jongetje, jij moet een licht op je fiets hebben, zei de agent. Toen was Jantje zo ge schrokken dat hij elke dag om vijf uur thuis was. SILVIA DE HAAN HUIJBERGEN 8 jaar xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxs els smit eindredactie: KXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXS Qua wijnconsumptie slaat Nederland duidelijk onderaan - 4.1 liter per hoofd van de bevolking in 1969-70, tegen 114.9 liter in Italië en 108.2 liter in Frankrijk en wat melk betreft met 113,9 liter aan de top (gevolgd door Frankrijk met 97.2 liter). Belgen en Luxemburgers hebben wellicht de reputatie van zoetigheid te houden, maar de consumptie per hoofd ATTTCVS van de bevolking van witte hU 1V) O troffen wat het aantal tele foontoestellen betreft: 311 per 1000 inwoners in Luxemburg, 242 in Nederland. Door Duits land werd Nederland overtrof fen wat televisietoestellen be treft - 262 per 1000 inwoners van de Bondsrepubliek, 223 per 1000 Nederlanders. Italië stond, met 170 toestellen per 1000 inwoners, onder aan de lijst. suiker (38.9 kilo) wordt door die in Nederland, waar men niet minder dan 46 kilo ge bruikt, overtroffen. Waar schijnlijk als gevolg van het Indonesische verleden eten Nederlanders ook meer rijst dan andere Westeuropeanen - 2.4 kilo - vrij dicht gevolgd door de Fransen met 2.2 kilo. Qua vleesconsumptie stond Nederland in 1969-70 met 49.7 kilo per hoofd onderaan. De grootste vleeseters waren de Fransen, met 86.8 kilo p<- hoofd. Nederland had in 1969 het kleinste aantal ziekenhuisbed den 701 per 100.000 inwo ners (Luxemburg 1.265, Duits land 1.102), verreweg het kleinste aantal apotheken - 9 per 100.000 inwoners, tegen 67 in België en 65 in Italië - maar sloeg qua aantal artsen geen slecht figuur: 125 per 100.000 inwoners tegen 179 in Italië (hoogste aantal) en 106 in Luxemburg (het laagste). Daarentegen werd het slechts door Luxemburg over- Slechts in Italië was per 1 januari 1971 de autodichtheid nog kleiner dan in Nederland. Ons land had op die datum 194 personenauto's per 1000 inwoners, Italië 187, Luxem burgers hebben over het alge meen de meeste auto's 267 per 1000 inwoners. In Nederland, met 356 mensen per vierkante kilometer het dichtst bevolkte land van de gemeenschap, was in 1970 het aantal huwelijken per 2000 inwoners groter dan in enig ander ïand van de EEG, het aantal sterfgevallen lager, de kindersterfte duide lijk minder en het percentage kinderen van beneden de 15 jaar ten opzichte van de overi ge bevolking hoger. Mannen blijven in Nederland langer doorwerken dan in enig ander land van de gemeen schappelijke markt, maar het percen age werkende vrouwen van boven de dertig is aanzien lijk lager. In Nederland werken in 1968 meer jonge meisjes (van 14 tot 19) dan in andere landen, Frankrijk werken de vrouwen het meest. DEN HAAG (ANP) Ge meten naar wat buitenlandse toeristen in ons land besteden, wordt Nederland als toeristen- land steeds belangrijker en zijn wij zelfs bezig een tradi tionele toeristische trekpleister als Zwitserland in te halen. Wat de buitenlandse gasten in 1971 in Nederland hebben uitgegeven is al niet eens zo veel minder dan wat toeristen in dat jaar in Zwitserland in het laatje hebben gebracht. Volgens een vergelijkend overzicht van de OESO (Orga nisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling) •maakten buitenlanders in 1971 674 Amerikaanse dollars in ons land op, wat 42 procent meer was dan in 1970, toen de bestedingen 476 miljoen dollar bedroeg. In alle OESO landen (behalve in Japan) zijn in 1971 de toeristische bestedin gen gestegen, maar de Neder landse vooruitgang .werd slechts overtroffen door die van Griekenland, waar de toe risten in 1971 58 pet. meer uitgaven dan in 1970. De uit gaven in Griekenland bleven echter met een totaal van 305 miljoen dollar ver beneden die in Nederland. De toeristische ontvangsten van Nederland werden overtroffen door die van Zwitserland (875 miljoen dollar of 19 procent meer dan in Nederland). Engeland (1195 miljoen dollar of 15 procent meer), Oostenrijk (1.271 mil joen dollar of 27 procent meer). Frankrijk, (1.451 mil joen dollar of 22 procent meer), Duitsland (1.534 mil joen dollar of 16 rpocent meer) Italië (1882 miljoen dollar of 15 procent meer) en aan de top Spanje, waar men 2063 miljoen dollar uitgaf of 23 procent meer dan in 1970. iVXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJgXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXkXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX'- (Van onze correspondent) WASHINGTON Het maandag begonnen kro ningsfeest van koning Ri chard en prins Spiro staat onder een gunstig sterren beeld. Sammy Davis en Frank Sinatra hebben zich aangesloten bij een veront ruste club „Democraten voor Nixon" en zingen Scoobydoo, dat Dick een ba by is. Jacky Stewart be kroonde het eerste van zijn drie republikeinse hoofd stukken met een gesproken hosanna voor mevrouw Pat Nixon als chef-minstreel op een kroonritueel. Er vloeit dagelijks meer dan 100.000 dollar in de partij kas van de Republikeinen: de herverkiezing van Ri chard Nixon mag 35 tot 50 miljoen dollar kosten en de democraten zitten tot over hun oren in de schuld. Opi niepeiler George Gallup zegt dat Nixon op McGo- vern bijna even ver is uit gelopen als Lyndon Johnson op Barry Goldwater in 1964 de stand is nu 57 tegen 31 procent en Louis Har- ris heeft statistisch bepaald dat Richard Milhouse Nixon nog nooit zo populair geweest is als nu: 59 pro cent van de kiezers denken dat hij zijn werk voortref felijk doet. Men zegt dat vandaag, 76 dagen voor de verkiezingen, de desertie uiit de democratische partij epidemisch begint te wor den: van elke drie democra ten zou er een op het punt staan de politieke leer van Nixon en Agnew te omhel zen. Het Witte Huis heeft een ij zeren greep op de conven tie: het partijprogramma is op maat gesneden voor Nixon en de kiemen van partij-ruzies zijn, voorzover mogelijk, onder de rode lo per geveegd. De republikei nen zullen een mate van politieke eenheid demon streren die in jaren niet is waargenomen. Nelson Roc kefeller, die in het verleden bitter slag heeft geleverd met Nixon, zal nu als grootmoedige voetknecht optreden en Nixon officieel voordragen ais kandidaat. Ronald Reagan, een man die vroeger Nixons rech tervleugel onder beheer had, mag nu tijdelijk voor zitter zijn. Senator Edward Brooke van Massachusetts, de enige zwarte man in de senaat, mocht dinsdagmor- genvi'oeg de toon zetten va-n conventie en verkie zingsstrijd in een uitbundig stuk retoriek, ofschoon ge boekstaafd als politieke duif, een die niet onder de indruk is van Nixons Viet- nampolitiek. De toon van de Republi keinse conventie is zeer conservatief. Pogingen tot vernieuwen zijn tot dusver gestrand of weggewuifd met het schrikwoord „McGovernisering". Dat in republikeinse oren een even lelijke klank heeft als cho lera of de gevlekte koorts van de Rocky Mountains. Het doorsneebeeld van de gemiddelde kiesman op de republikeinse conventie In dezelfde hal, waar vorige maand de Democratische conventie werd gehouden zijn in Miami Beach nu de Republikeinen aan de beurt. Nixon's familie kreeg een eigen tribune toegewezen. Op de foto tijdens de openingsceremonie Pat Nixon in het midden tussen haar dochters en hun echU genoten. ES

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 15