HTS-Unie wil zaken massaal aanpakken Noodzakelijke maatregelen voor gastarbeiders gevraagd Luis da Costa zwijgt niet over moord en martelingen in Mozambique Wat heeft sport met politiek te maken? WEINIG BESCHAAFDENPORTUGESE KOLONIE Belgische comman do's zwemmend Kanaal over Bergafwaarts met h.b.o.55 binnenland buitenland AVRO zendt meer informatie uit NDU doet bod op Senefelder gestand Antiek bronzen beeld opgedoken Martelingen Doorgaan Kogelstoolsler BOYCOT-ACTIE AFRIKAANSE LANDEN IN MüNCHEN ROEPT OUDE VRAAG OP Theoretisch Schoenen uit, beentjes op de bank, lekker ontspannen. Gewoon lezen of wat t.v. kijken of allebei. Problemen vergeten, dat mag toch ook wel eens Nieuw in Margriet: vervolgverhaal „Het meisje met de blauwe hoed" naar de t.v.-serie met Jenny Arean Woensdag 23 augustus 19/2 12 Boeken en bommen waren voor dr. Eduardo Mondlane zijn lust en zjjn leven: ze kostten hem ook het leven. Ruim drie jaar geleden ontplofte in een afgelegen strandvilla, op de rand van Dar-es-Salaam, een plastic bom. De bom was verpakt in een Franse vertaling van de marxistische theorieën. Maar de door Mondlane in 1962 gestichte partij, de Frente de Liberatacao de Mozambique (Frelimo) strijdt harder dan ooit voor de onafhankelijkheid van Portugees Oost-Afrika zoals de officiële naam van Mozambique luidt. In de binnenlanden van Mozambique vechten heden ten dage zeker 10.000 vrijheidsstrijders van de Frelimo tegen het Portugese leger, dat volgens de laatste gegievens 125.000 man sterk zou zijn. Vooral in de provincie Tete, waar door de Portugezen in samenwerking met Zuidafrikaanse en Westeuropese deelneming de reusachtige Cabora Bassa Dam wordt gebouwd, hebben de Portugese troepen grote tegenslagen moeten incasseren. Mozambique is bijna 25 keer zo groot als Nederland en telt bijna zeven miljoen inwoners. Lourengo Marques, de hoofdstad, telt 99.000 inwoners. In theorie hebben alle inwoners dezelfde rechten: er wordt geen onderscheid gemaakt naar het ras, maarde wet kent wel „beschaafden" en „niet-beschaafden". In totaal ruim 100.000 beschaafden (blanken, halfbloeden, Indiërs en Indochinezen) en 6,3 miljoen niet-beschaafden. HILVERSUM (ANP) De AVRO-radio gaat de informa tieve programmasector het ko mende v/in terseizoen uitbrei den. Het aantal uitzendingen van 't radiojournaal wordt uit gebreid tot 24 per week, ver deeld over de drie Hilversumse zenders. Elke uitzending zal rond tien minuten dtiren. Ook zal de AVRO-radio meer aam- dacht gaan besteden aan regio nale zaken. Vanf 5 september gaat de AVRO een serie van twintig programma's over de Europese eenwording .uitzenden en wel elke dinsdag van 18.20 tot 18.45 uur. Het sportprogramma op de zondagavond blijft na de expe rimentele periode van het af gelopen zomerseizoen, gehand haafd. Ook aan het verkeer zal ruime aandacht worden ge schonken, zowel in het weke lijkse magazine „Knipperlicht" als in de eveneens wekelijkse rubriek „Verkeersinformatie" op de maandagmiddag. CALAIS (Reuter) Gisteren zijn 28 Belgische commando's begonnen met het oversteken van Het Kanaal: 18 zwemmend en 10 in kajaks. Zij worden be geleid door twee Belgische mij nenvegers. De zwemmers dragen de standaarduitrusting van kik vorsmannen, met zwemvliezen aan de voeten. Zij hopen Dover in elf uren te bereiken. De kanovaarders volgden spoedig na zonsopgang in vijf kajaks. De mannen zijn gele gerd in West-Duitsland. Z'jj hebben voor hun onderneming geoefend bij Ostende. ROTTERDAM De Neder landse Dagbladunie N.V. heeft meer dan 90 pet. van de aan delen van Alois Senefelder Holdingmaatschappij N.V. aan geboden gekregen, zodat zij haar bod gestand zal doen, al dus een communiqué. De NDU bood 500 pet. in con tanten voor alle uitstaande aandelen Senefelder. Een eer der bod van de Koninklijke Drukkerij en Uitgeverij voor heen C. de Boer van 250 pet. in contanten was reeds eerder door de laatste ingetrokken. Tegen dit bod bestond bij aan deelhouders Senefelder veel bezwaar, aangezien men meen de dat het te laag was. DEN HAAG (ANP) De landelijke organisatie van studenten aan hogere tech nische scholen, de HTS-Unie, gaat de zaken dit jaar nog massaler aanpakken dan voorheen, omdat het steeds verder bergafwaarts gaat met het hoger beroepsonder wijs (HBO) in Nederland. Het hoofdbestuur van de HTS-Unie heeft zich inmiddels ook achter de eisen van het Landelijk Overleg Grondraden (LOG) gesteld, dat de wet tot verhoging van college- en in schrijfgelden, die volgens de HTS-Unie door politieke chan tage werd aangenomen, moet worden ingetrokken. De HTS- Unie heeft zich solidair ver klaard met de boycot-actie, die het LOG heeft aangekon digd. De HTS-Unde vreest toene ming van de reeds sterke se lectie op de instellingen voor hbo. Daardoor wordt een tóe- nemende chaos veroorzaakt en zal de externe democratisering verslechteren. De selectie is niet gebaseerd op de capaciteit vam de student, maar op die van de school, aldus de HTS- Unie. Noodzaak om de zaken mas saler aan te pakken wordt vol gens de HTS-Unie mede ver oorzaakt door verhoging van schoolgelden en schoolfonds- bijdragen, het beurzenibeleiid, de herstructurering, de te een zijdige technische opleiding en de vaak nog zeer autoritaire structuur van de hts, waar het bedrijfsleven een sterke rol in speelt. De HTS-Unde wil door diverse activiteiten het be wustwordingsproces van de student op gang brengen en stimuleren en de sociaal-eco nomische positie van de stu dent verbeteren. RIACE MARINA (Italië) (AP) Kikvorsmannen hebben gis teren in zee een antiek Grieks bronzen beeld opgedoken op een plaats waar nog enkele beelden zouden liggen. Deskundigen zeggen dat het goedbewaard gebleven beeld van een naakte man op ware grootte dateert van de derde eeuw voor Christus. Het werd het eerst gezien door een ama teurduiker op tien meter diepte bij Riace Marina, dat is een badplaats in Calabrië, in het uiterste zuiden van Italië. Men gaat nu trachten de andere beelden te bergen. Omdat het reeds gevonden beeld is gemaakt van een ver fijnde bronslegering en het in goede staat verkeert, noemen deskundigen de ontdekking de voornaamste archeologische vondst in Italië van het jaar. HET Westduitse geïllustreerde weekblad Quick zal een aan klacht indienen wegens schen ding van de grondwet. De re dactielokalen van het week blad zijn begin augustus on derzocht dp last van de offi cier van justitie. Volgens Quick-advocaat Josef Augstein wil het blad met deze aan klacht „de persvrijheid in stand houden". AMSTERDAM (ANP) Naar aanleiding van de onlus ten in de Rotterdamse Afri- kaanderbuurt vraagt de werk groep DAR, het Buitenlands Arbeiders Kollektief, Release Amsterdam en Werkgroep. Gastarbeid Zuid de leden van de ministerraad in een open brief noodzakelijke maatrege len te nemen ten behoeve van de buitenlandse werknemers en daartoe anderen, i.e. de ge meenten, te verplichten. Genoemde organisaties zijn van mening dat zich nu en in de nabije toekomst meer en meer het ontbreken van een beleid ten aanzien van de bui- t /'andse werknemers gaat wreken. Van de ministerraad wordt verwacht, dat een begin wordt gemaakt met een voor lichtingsprogramma aan de Ne derlandse bevolking, waarin wordt uitgelegd welke enorme betekenis deze buitenlandse werknemers voor onze samen leving hebben. Verwacht wordt dat maatregelen wox-den geno men die een betere voorlich ting van de buitenlanders be vorderen, zodat rechten en plichten duidelijk worden. Verwacht wordt voorts, dat de ministerraad initiatieven steunt, die er op gericht zijn om opvang en begeleiding van buitenlandse werknemers zo veel mogelijk te laten geschie den binnen- de buurten waar ze wonen. De organisaties wensen een huisvetingsbeleid ten aanzien van de buitenlanders, d.w.z. een overal geldende logiesver- ordening met een behoorlijk controle-apparaat. Van de mi nisterraad wordt verwacht dat extravoorzieningen worden ge troffen ter vergroting van het aantal -betaalbare woningen voor de minst draagkrachtigen, tot wie ook de buitenlandse werknemers en hun gezinnen behoren. (ADVERTENTIE) (Van een onzer redacteuren) DEN BOSCH Pater Luis Alfonse da Costa (31) is niet groter dan 1.60 me ter, maar de kracht die van hem uitgaat verloochent zijn kleine gestalte. Zijn priemende ogen nagelen je vast en de rust die hij ten toonspreidt, is bedrieglijk. Hjj is een jonge Portugese missionaris, die twee maan den geleden door de Portu gese autoriteiten voor de keus werd gesteld de gevan genis in te gaan of Mozam bique zo snel mogeljjk te verlaten. Zijn misdaaid: Hij had maan denlang gegevens verzameld over slachtingen en martelin gen, die Portugese para-troe pen en veiligheidsagenten aan richten onder de bevolking van Mozambique, in het bij zonder in de provincie Tete. Zijn speurwerk leverde hem een lijst op met de namen van 92 mannen vrouwen en kinde ren die tussen mei 1971 en maart 1972 op vaak afschuwe lijke wijze werden vermoord. Die lijst werd Mozambique uitgesmokkeld voordat pater Da Costa, op aanraden van zijn confraters Mozambique verliet. Een greep uit die do denlijst die tot doel heeft de weerzin tegen de politieke praktijk van het Portugese be schavingswerk in Afrika feller te doen oplaaien in de wereld opinie. 4 mei 1971: Portugese troe pen schieten een man dood, die Aroni heet, in Mucumbura. Van 3 tot 9 september 1971: Rhodesische troepen komen de Portugese troepen te hulp en voeren een massamoord uit op 18 personen. Pater Luis heeft de namen en leeftijden. 4 november 1971: de com mando's verbranden 16 mensen levend in Antonio (Mucumbu ra). Pater Luis heeft de-namen en leeftijden. 18 maart 1972: De troepen schieten in het diorp Antonio twee personen neer, Antonio Chicaoa (58 jaar) en Saeni (71 jaar). Zij werden gedood, ter wijl ze de stal aan het openen waren om de ossen eruit te ha len. 20 maart 1972: In het dorp Antonio slaan de troepen een echtpaar dood, waarna zij in een strohut verbrand worden. Wat Augusta Luis, die gevan gen zat in Estima, vertelde ©ver een aantal martelingen, die hij gezien bad en die hij zelf heeft moeten verduren, is hemeltergend: De vinger van het slachtof fer ombuigen, door druk uit te oefenen op het onderste vin gerkootje dat met een klein plastic draaidje wordt vastge bonden (mia). Deze operatie wordt bij alle vingers uitge voerd. De gevangenen worden ge dwongen om te slapen, terwijl ze met hun handen en voeten aan elkaar gebonden zijn. Aan de hals van het slacht offer wordt een koort gebon den dat over een balie wordt gegooid. Vervolgens wordt er zachtjes aan het koord getrok ken. Als de beul ziet dat het slachtoffer bijna stikt, schuift hij een "stuk hout onder hem zoidiat hij uit kan rusten. Velen verliezen het bewustzijn, an. deren De brandende vraag voor pa ter Luis da Costa (en tevens zijn diepste reden om Mozam bique te verlaten) is hoe dit alles in overenestemming is te brengen met de universele verklaring van de Rechten van de Mens en met de encycliek „Pacem in Terris". Nog meer toegespitst: hoe kan hij als missionaris dit alles in over eenstemming brengen met zijn taak als verkondiger van het evangelie. Luis da Costa, die een gedeelte van de vergadering van de We reldraad van Kerken heeft bij gewoond en ons in Den Bosch ■u-is da CostaPortugees missionc een gesprek toestond schetst breedvoerig het conflict tussen de missionarissèn die kritisch regime (hij schat dat op 40 pet. van alle missionarissen die werkzaam zijn in Mozambi que) en de bisschoppen, die op een uitzondering na de Portu gese overheersing in de Afri- Kaanse kolonieën door dik en dun steunen en ook de misda den die de troepen daar be gaan met de mantel der liefde dekken. „Voor ons", zegt pater da Cos ta," is de mens een eenheid van ziel, lichaam en geest. Hoe kun je in alle oprechtheid de grote Boooodschap van het Christendom verkondigen, en dan maar net doen of die los staat van sociale nood, gewe tensvrijheid en staatkundig landbeheer Pater da Costa: „Ik wil niet le ven in een kerk van stilte en een zwijgende kerk die alleen maar de waarheid van een re gime verkondigt. Ik ga door met het verzamelen van gege vens over de slachtingen en moorden die elke diag in Mo zambique plaatsvinden. Ilc word een verrader van mijn land genoemd, zoals iede.e missionaris dlie het volk helpt of het bewust maakt van zijn door God gegeven rechten, maar ik wil niet dat we onze taak maar half uitvoeren en het gehele evangelie verkondi gen betekent in de eerste ■is in ballingschap, plaats dat je niet zwijgit als je het onrecht allerwegen rond om je ziet". Luis da Costa verwacht niet dat Mozambique snel onder het juk van de Portugezen zal uitkomen. Zolang de westerse landen, die zoals bekend be langen hebben in de Portugese ko/onieën. Lissabon blijven steunen zal de weg naar de onafhankelijkheid nog een hele lange en waasrschijnlijik ook een gewelddadige zijn. Da Costa: „Ik ben voor ge weldloosheid maar ik ben ook realist en ik heb genoeg gezien om niet in utopieën te geloven. Ik geloof dat op dit moment de guerilla van de Frelimo recht vaardig is. Zij brengt het volk daadwerkelijk vooruit. Zij heeft trouwens die dialoog her haaldelijk geprobeerd. Zij heeft willen praten, willen overleggen. Telkens opnieuw, maair de Portugezen hebben alle inwoners van Mozambi que ingeprent dat zij twee plichten hebben. Ten eerste: zij moeten hun miond houden, ten tweede: zij moeten de ge vestigde orde erkennen". Wie dat doet levert een zin volle bijdrage aan het Portuge se beschavingswerk". ANTON THEUNISSEN. ken zou je kunnen zeggen dat hun actie niet sportief is. Maar dat woord wordt in de politiek niet zo gebruikt". Kogelstootstar Els Noorduyn, die van deelneming aan de spelen afzag omdat ze vond toch geen enkele kans op een medaille te maiken, zegt dat je de positie van atleten en offi cials scherp gescheiden moet houden. „Als aitlete heb je de tijid niet om je in dingen bui ten de sport te verdiepen. Doe je diat toch dan gaat dat acht van de tien keer ten koste van je vorm. Als atlete kom je naar de spelen voor de sport en nergens anders voor. En je voegt je daar naar de wensen van de begeleiders. En die moeten dan maar uitzoe ken hoe het met de politiek en zo zit". Overigens zegt Els wel dat in bijna alle landen politiek en sport stevig in elkaar verwo- ven zijn. „Veel regeringen be steden echt veel aandacht aan de sport. Ze gebruiken het vaak als een propagandamid del. Zoals het bij ons ia» waar de regering zich bijna niets aan de sport gelegen laat lig gen, vind je bijna nergens. En ils de regering dan meent een iclitieke daad te moeten "stel en, zoals in 1956 bij de spelen in Melbourne waar Nederland uit protest tegen de gebeurte nissen in Hongarije wegbleef, dan blijikt dait Nederland het enige land is dait wegblijft. (Van een onzer verslaggevers* „Rhodesië mag niet meedoen aan de Olympische Spelen". Dat is de eis van 21 Afrikaanse landen, die gedreigd hebben met een boycot van de Spelen als de Rhodesiërs toch mee mo gen doen. De eis van deze landen en de aangekondigde boycotactie heeft de woede gewekt van de gemiddeld zeer bejaarde heren van het Internationale Olympi sche Comité. Zegt Herman jonkheer van Karnebeek, Ne derlands lid van het IOC: „Het is een belachelijke zaak dat al die Afrikaanse landjes zoveel lawaai gaan maken en zich met sportaangelegenheden gaan bemoeien. Het blijft ge woon een kwalijke zaak dat de sport door de politiek wordt gekapitteld. Als de landen zich inderdaad terugtrekken, is dat vreselijk voor de sportjongens. En daarmee is dan weer de oude vraag ter tafel gekomen: heeft de sport iets met politiek te maken 7 „Natuurlijk" zegt het kamerlid drs. W. A. F. Wilbers (D'66). „Politiek is al datgene wat zich met maatschappelijke fa cetten bezighoudt en daar hoort de sport ook bij. De mensen die zeggen dat sport en politiek gescheiden dienen te zijn, bedrijven in mijn ogen struisvogelpolitiek. Ze maken die opmerking over het alge meen pas, wanneer de politiek in de sport er al is". Over München zegt Wilbers geen gegrond oordeel te kunnen ge ven „.omdat ik de achtergron den niet goed genoeg ken. Maar in het algemeen vind ik wel dat het niet juist is wan neer er een ploeg naar de Spe len komt, die door zijn samen stelling discrimineert. Als je dat tolereert, is er iets mis. Doe je dan niets, dan neem je in feite toch een (politiek) standpunt in. En dan kan Brundage wel veel ophef ma ken en zeggen de Olympische Spelen moeten weg wan de po litiek, maar hij gedraagt zich dan als een struisvogel. Die politiek is er nu eenmaal. Kijk maar naar de laatste twee, drie spelen: het was een gold- drush tussen Rusland en Ame- rush tegen Rusland en Ame- Münohen zal overigens ook Wilbers samen met PvdA voorman Joop den Uyl toe schouwer zijn. „We gaan er voor CRM een paar dagen naar toe om de prohlematiek van topsport, accommodatie enz. te bekijken". Wilbers ont kent dat de reis iets te maken heeft met de opmerking van staatssecretaris Vonhoff de Spelen een keer naar Neder land te willen halen. „Die op merking kan ik voorlopig niet serieus nemen". Mr. A. Stemerdink, Kamerlid voor de PvdA zegt over „poli tiek en sport" dat het theore tisch misschien wel mogelijk is beiden te scheiden, maar in de praktijk kun je dat wel verge- BON JA, ik word ook abonnee van M MargrietéSOcentperweeken «na krijg als welkomstgeschenk wereldliteratuur Deze bon in open enveloppe zonder postzegel zenden aan: MARGRIET Antwoordnummer 3987 Amsterdam. Brundage. ten. De (wereld)politiek weer spiegelt zich ook op d' Olym pische Spelen. Zie R en de Verenigde Sta! München aangaat, >1 actie van de Afrik- wei aanvaardbaar hadden ze die a- moeten beginnen, ma: i andere bant is net n uur lij! wel zo dat dit de beste tijd is. Ze krijgen nu de meeste aan dacht. In sportte-men r-a«prc- I f

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 12