NEW YORK VERKLAART MAFIA DE OORLOG Steenkamp en De Zeeuw geen lijsttrekker voor KVP Zeven doden bij ontploffing AMIN KRABBELT IETS TERUG BELG Weer gratis reizen @5» Opzoek naarh°ge rente? u Krijgt tot 61% bij LIMBURG WIL EIGEN MAN: NOTENBOOM Avondje uit? Avondretour! nu elke avond enkele reis één kwartje Belgische justitie laat belager Heintje vrij Bang voor hete hangijzers 2 septemberdagen op uw 65+kaart binnenland buitenland voordelig uit met NS WEER BLOEDBAD IN ULSTER Akkoord vooraf? Mutaties Namen Bezit Oegandese nationaliteit geeft veiligheid Kritiek voordelig uit met NS „Aanslag was geen stunt Blunder Onzi Vakantie alüjdsafe Kfaenedag 23 au®t»h*s l£-72 u (ADVERTENTIE) UPW YORK (DPA/Reirter). •<-'Burgemeester John Lindsay New York en zijn hoofd commissaris van politie, Pa. triek Murphy, willen de maffia ip hun stad uitroeien. Zij heb ben deze misdadigersbende op^n-Ujk de oorlog verklaard. Be aanval begint dezer da gen en zal gericht zijn tegen een gevoelige kant van de or ganisatie: de legale onderne mingen die ofwel eigendom zijn van de maffia of erdoor worden gecontroleerd. Tot dusver had de politielei ding met min of meer nadruk verzocht de misdaden van de maffia te bestrijden of aan het Ucht te brengen, de „burger lijke" zaken liet zij aan andere instanties over. De algemene verontwaardi ging die een bloedig incident in een Italiaans restaurant in Manhattan enige dagen geleden deed ontstaan heeft Linsday en Murp|hy er toe gebracht de maffia de oorlog op alle fron ten te verklaren. Op 11 augustus had de maf fiabende Gallo een beroeps moordenaar uit een andere plaats naar een eetgelegenheid gestuurd om vier leden van de vijandelijke maffiabende Co lombo te doden. De tot dusver nog niet geïdentificeerde moor denaar was hiervoor uitgeko zen omdat de Colombo's hem niet kenden. Maar de man, die zich met een lange pruik on herkenbaar had vermomd, ken de zelf ook de Colombo's niet, zodat hij vier volkomen onge vaarlijke groothandelaren in vlees neerschoot. Twee van hen stierven. Zij waren de eerste slachtof fers van een bloedige vete die veertien maanden geleden tus sen de Gallo's en Colombo's uitbrak en tot dusver minstens 24 mafiosi het leven kostte. Maandagavond nog werden op een strand bij New York de lijken van drie doodgeschoten jongemannen aangetroffen. Twee van hen waren door het hoofd geschoten, de derde, die een kogel in de borst had, was er nog in geslaagd naar een weg bij het strand te lopen, waar hij bezweek. Linsday heeft de politie op dracht gegeven „de gangsters de stad uit te smijten". Mur phy heeft toegegeven dat de politie misschien wat te cou lant geweest is tegenover de „beesten in pakken van 500 dollar". Hij verlangt nu van zijn 31.000 ondergeschikten een „to tale" bewaking van alle be kende mafiosi in New York. „Misschien zullen veel mensen verbaasd zijn wanneer zij voortaan een politiewagen een van die auto's van 15.000 dol lar zien volgen die naar een zakenadres rijdt. En sommigen die niets vermoeden zullen zich afvragen wie die zaken vriend in die glimmende slee eigenlijk is." Officier van justitie Frank Hogan heeft laten doorscheme ren dat hij niet minder dan zeshonderd mafiosi voor de rechter van onderzoek wil brengen. Linsday heeft gedreigd de namen van de ondernemingen ie publiceren die door de maf fia worden gedreven. De „New York Times" heeft al enkele namen van dergelij ke onschuldig lijkende bedrij ven gepubliceerd. Veel New Yorkers betwijfe len of de oorlogsverklaring veel indruk zal maken op de georganiseerde onderwereld in hun stad. „Ze hebben zo iets al eens eerder te horen gekregen maar hebben desondanks hun zaken normaal voortgezet," al dus het weekblad „Time". Een politieverslaggever zei: „Dat de politie van New York corrupt is weet iedereen. Waarom zou die corruptie uit gerekend voor de maffia op eens ophouden na zes uur voor de prijs van een Let op: De meeste laatste treinen gaan nu nog later, later, later... commentaar Hoe gaat de nieuwe abortus-wetgeving eruit zien? Wanneer is er nu een beslissing te verwachten over de „Drie van Breda"? Deze vragen houden heel wat mensen bezig. Ze zullen echter nog geruime tijd op antwoord moeten wachten. De re gering durft namelijk, zoals In Haagse kringen verluidt, vóór de vervroegde verkiezingen geen beslissing te nemen over de al dan niet vrij'aling van de drie nog in Nederland gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers. En de Tweede Kamer is zo benauwd de vingers te branden aan de abortus-wetgeving, dat zij op haar beurt schielijk besloten heeft ook deze branden de kwestie tot na de verkiezingen te laten rusten. Het gaat hier inderdaad om politiek-hete hangijzers. Het Is echter evenzeer een feit, dat zowel aan de abortus-kwestie als aan het probleem van „de Drie" zeer zwaarwegende morele aspecten verbonden zijn. Kamer en regering hebben moraal en politiek tegenover elkaar afgewogen: de politiek blijkt het zwaarst te wegen. Uit angst voor de reactie van de kiezers bij de komende stembusdag, laat men deze hete hangijzers voor lopig rusten. Hoe ze later zullen worden aangepakt mag de kiezer raden. Toch heeft het nu vierpartijenkabinet-Biesheuvel zich onlangs nog als „volwaardig" kabinet gepresenteerd en is een motie, om omstreden politieke zaken tot na de verkiezingen te laten rusten, verworpen. Hebben we hier weer te maken met die be luchte onduidelijkheid in de politiek? Neen. Wat nu rond de abortuskwestie gebeurt is zo doorzichtig als wat NEWRY (Nrd-Ierland) (Rtr.Noordierse guerrillastrijders hebben gisteren een Britse dou" anepost bij Newry, bij de grens met Ierland, opge blazen en daarmee zeven mensen gedood en twee ernstig gewond. De naar schatting 45 kilo zware bom ontplofte enige se conden nadat twee mannen hem het gebouw hadden bin nengedragen. Zij zijn vermoe delijk zelf aan stukken gereten. De bom kwam blijkbaar voor tijdig tot ontploffing, zodat de aanwezigen zich niet tijdig meer konden redden. Gedood zijn vier douanebe ambten, een vrachwagenchauf- feur en de twee vermoedelijke geurrillastrijders. De twee mannen waren met een derde naar het douanege bouw gereden. De derde is, naar wordt aangenomen, ont snapt. Bij het doorzoeken van het wrak vond de politie een aan tal wapens, waaronder een machinegeweer. Het douanegebouw was pas gerepareerd na een vorige bomontploffing. Newry ligt on geveer 60 km ten zuidwesten van Belfast en heeft een over wegend rooms-katholieke be volking. Het is een der grote haarden van onrust in Noord- Ierland. Het was niet de enige wan daad in Noord-Ierland. In de Noordierse hoofdstad Belfast zijn vier mannen met kappen over hun hoofd de woning van een rechercheur binnengedron gen. Zij schoten de man in ieder been een kogel en zeiden dat ze terug zouden komen om „definitief met hem af te re kenen" als hij de protestantse wijk waarin hij woont niet verlaat. De betrokken rechercheur is bezig met een onderzoek naar de meer dan zestig moorden op burgers van de afgelopen vijf maanden in Ulster. PROF. P. STEENKAMP DR. IR. D. DE ZEEUW (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Partijvoorzitter ir. D. de Zeeuw en pro grammamaker prof. P. Steenkamp willen geen lijsttrekker van de KVP worden bij de komende Kamerverkiezingen. Dat is gebleken tijdens een vrije gedachtenwisseling in het bestuur van de KVP op een vergadering in Utrecht. Ook minister Van Agt (Justitie) heeft laten weten niet in aan merking te willen komen voor deze „landelijke" kandida tuur. Het partijbestuur moet zich nu beraden over de vraag of er één landelijke lijsttrekker komt of vier gewestelijke lijsttrekkers. In het eerste geval gaat de keuze tussen de huidige frac tieleider in de Tweede Kamer mrr F. Andriessèn en minister Nelissen van Financiën. Som mige KVP-kringen zijn het daarmee niet eens. Zij willen vier lijsttrekkers. Met name de kring Limburg geeft de voorkeur aan eigen gewestelij ke lijsttrekkers. Het dagelijks bestuur van deze kring is van mening, dat het Tweede-Ka merlid drs. Notenboom hier voor in aanmerking moet ko men. Donderdagavond zal de kring Limburg hierover beslis- sei. Op de bestuursvergadering van de KVP in Utreeht heeft de kring Limburg voor haar standpunt om bij de verkie zingen weer met vier lijsttrek kers te komen weinig aanhang gevonden. Doch inmiddels blijken meer kringen van de KVP voor dit standpunt te voelen, nu Steenkamp en De Zeeuw voor een landelijke kandidatuur hebben be dankt. Partij voorzitter De Zeeuw motiveert zijn weigering met de stelling, dat hij ais partij voorzitter meer voor de KVP kan doen dan als lijsttrekker en later eventueel als fractie voorzitter in de Tweede Ka mer, Ook prof. Steenkamp is deze mening toegedaan. Overi gens speelt bij hem ook zijn gezondheid een rol. Een defi nitief standpunt zal de KVP tijdens de bestuursvergadering van zaterdag a.s. in het A.C.J. de Bruyninstituut in Doorn bepalen. Tijdens dat weekeinde hoopt de gezamenlijke commissie van de drie confessionele par- stembusakkoord, de haalbaar heid van een sociaal contract li en over een loon- en prijs maatregel. Na drs. Van Son heeft nu ook het kamerlid Assmann het partijbestuur laten weten bij de komende verkiezingen geen kandidaat meer te willen zijn. Ook kamervoorzitter mr. Van Thiel overweegt een dergelij- tijen (KVP, ARP en CHU) onder leiding van prof. P. Steenkamp het ontwerpver- kiezingsprogramma ook 'gereed te hebben. Minister Van Agt legt momenteel aan de formu lering ervan de laatste hand. Daarna zal dit ontwerp ter goedkeuring worden voorge legd aan de confessionele par tijraden. Op de jongste be stuursvergadering van de KVP is ook uitvoerig gesproken over een mogelijke samenwer king met de Partij van de Arbeid. Met name is aan de orde geweest de eis van de linkse oppositie om vooraf bindende afspraken te maken voor een regeringsprogram na de verkiezingen. Tegen die eis hebben verschillende vooraan staande KVP-ers die overi gens een samenwerking met socialisten niet afwijzen be zwaren gemaakt. Evenals bij de vorige ka merverkiezingen is het de be> doeling, dat het partijbestuur ruim de helft van de kandida ten aanwijst. De rest is ter verdeling van de gewestelijke kringen. Wegens de korte voorbereidingstijd worden de ze keer geen sollicitanten op geroepen voor een kamerzetel, zoals vorig jaar. De KVP houdt onder een aantal leden een enquête met de vraag wie lijsttrekker moet worden. Enkele namen: An- driessen, oud-minister Klom- pé, KNBTB-voorzitter en se nator Mertens, minister Ne lissen, minister Schmelzer, prof. Steenkamp, partijvoorzit ter De -Zeeuw en oud-minister Veldkamp. Ook kunnen de le den zich uitspreken voor het al dan niet sluiten van een (Van onze correspondent) LONDEN President Idi Amin van Oeganda heeft besloten, dat zfjn Aziatische landgenoten voorzover zij in het bezit zijn van de Oegan- dese nationaliteit, niet be hoeven te emigreren. Daar door wordt het nog steeds onbekende aantal der Azia ten, dat voor 7 november zal worden, met waarschijn lijk dertienduizend vermin derd. Amin heeft deze be slissing genomen om het verwijt van rassendiscrimi natie te ontgaan. Behalve de houders van Britse paspoorten moeten wel echter ook personen met dubbele na tionaliteit vertrekken. Dit geldt voor ongeveer 10.000 A- ziaten, die Oegandese papieren hebben, maar daarnaast op Britse, Pakistaanse of Indiase burgerrechten aanspraak kun nen maken, ondermeer ieder een die in een van die landen is geboren, zelfs al werd later doelbewust de Oegandese nati onaliteit gekozen. Een „verifi catiecampagne" is aan Oegan dese ambtenaren opgedragen. De eerste 12 tot 15.000 uitwij kelingen zullen in de loop van september aankomen. Er zijn drie luchtvaartmaatschappijen die lijndiensten van de Oegan dese hoofdstad Kampala naar Londen onderhouden en te za- men zullen zij 100 extra- vluchten verzorgen. Voorbe reidingen voor deze luchtbrug komen op gang, terwijl de emigranten overhaast hun za ken in Oeganda afwikelen en definitieve reisdocumenten krijgen. Iedereen die behoort tot deze eerste stroom van emigranten, wordt geacht zelf voor zijn passage te kunnen betalen of familieleden te heb ben, die dat doen. De staf van de Britse consulai re dienst in Kampala wordt tijdelijk met 20 ambtenaren vermeerderd, die dezer dagen zullen arriveren. Minister Ge offrey Rippon van de Britse conservatieve regering gaat begin oktober met generaal Amin het verloop van de exo dus bespreken. Het is de opzet dat dan minstens ongeveer eenderde gedeelte van deze volksverhuizing is volbracht. In Londen wordt vurig ge hoopt dat de 60.000 Aziaten met Britse paspoorten in Oe- ganda's buurland Kenia voor lopig met rust zullen worden gelaten. Na de Keniase minis ter van binnenlandse zaken beeft ook president Jomo Ke- nyatta een enigszins verontrus tend geachte uitlating over de Aziaten in Kenia gedaan. De bejaarde en tegenwoordig door de Britse politici gerespecteer de president zei gisteren dat hij de Aziaten in zijn land moest waarschuwen zich goed aan te passen en zich te ver zoenen met de aspiraties van hun Afrikaanse gastheren. Ook deze Aziaten lopen dus klaarblijkelijk weer gevaar, zoals trouwens de minister van binnenlandse zaken in Nairobi had laten uitkomen in het begin van deze week door de maatregel van generaal Amin als „tijdig en verstan dig" te beschrijven. De zeer Brits gezinde presi dent Banda van Malawi, met 12.000 Aziaten in zijn land, heeft evenens een kritische uitlating over die bevolkings groep gedaan. Ook dr. Banda heeft rekening te houden met het effect van Amins actie op de spraakmakende gemeente. Banda's waarschuwing klonk evenals die van Kenyatta ge matigd. President Julius Nyerere van Tanzania is de enige van de leidende politici in de voorma lige Britse kolonie van Oost en Midden-Afrika die scherpe kritiek op generaal Amin heeft geuit. (Vervolg van pagina 1.) Onze Bredase zegsman weet daarover te vertellen: „Een fantast, anderzijds een zeer artistieke jongen, die weet wat savoir vivre is. Hij kocht autotjes bij de vleet. Eens had hij drie Lelijke Eenden, een maand later weer een wagen van negen mille. Als je hem dan vroeg waarvan hij dat kon doen bleek hij een erfenis ge had te hebben. Zo heeft hij ook een buitenhuis in de Ar dennen". Het staat volgens onze via de Avro verkregen inlichtin gen verder vast dat Jean-Pier re niet getrouwd ts. Wel schijnt hij vroeger omgang te hebben gehad met een ge seheiden vrouw met een kind. Deze vrouw is echter overle den. (ADVERTENTIE) In september kunt u met NS op uw 65 -rkaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september, behalve zaterdag 30 september. Laat aan 't loket uw 65—kaart afstempelen en stap in. Voor 1ste klas betaalt u max. f 4.- per dag bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65 - kaart met maar liefst 50% kor ting op enkele-reis kaartjes. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.-, driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f 30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). Uw NS-identiteitsbewijs ofpasfoto(s) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of, voor echt paren, trouwboekje) meebrengen. Vraag een folder aan 'fc loket. (Van een onzer verslaggevers) NEU MORESNET/ MAASTRICHT De 24-ja- rige huisschilder Siegfried Martin, die zaterdagmiddag 29 april een aanslag op Heintje pleegde, is op vrije voeten gesteld, „door een administratieve blunder van de Belgische justitie", zegt de nieuw-benoemde Hein tje-perschef Harry Thomas uit Utrecht. „Omdat intus sen gebleken is, dat de hele aanslag niet meer geweest is dan een handige publici teitsstunt", beweert Martin zelf. Harry Thomas maakt zich over die beschuldiging nog al kwaad, maar zegt wel. te weten waar de wortel van alle kwaadaardigheden zit. In het Zuid-Duitse Crails- heim woonplaats van Sieg fried Martin. Thomas: „die Martin heeft tegen een Duitse krant gezegd, dat de familie Simons hem een cheque van DM 20.000 in het vooruitzicht had ge steld, wanneer hij zoge naamd een aanslag op Heintje zou plegen. Martin heeft die krant ook nog wijs gemaakt, dat hij een huisvriend is van de familie en dat hij het daarom voor niks gedaan heeft. En dat dan allemaal vanwege de publiciteit, die dat voor Heintje zou opleveren". maken, dat hij op goede voet staat met Heintje en zijn familie. Natuurlijk is die aanslag geen publici teitsstunt gewëest, we zul len iedereen, die dit gerucht helpt te verspreiden, via de rechter op andere gedach ten brengen. We zijn al be zig die Siegfried Martin het zwijgen op te leggen om te "voorkomen dat nog meer Duitse bladen erin springen. Het zit de familie Simons zeer hoog. Dat kan ik u wel vertellen", aldus perschef Thomas. De plaatselijke politie van Neu Moresnet (La Gamine) die Siegfried Martin 29 april neerschoot, reageert nogal verrast op berichten rond de vrijlating: „Wij we ten niet beter of Martin ligt nog steeds in het zieken huis van Eupen met een gendarme voor de deur om le voorkomen dat hij ont snapt". Siegfried Martin blijkt het ziekenhuisbed echter al ge ruime tijd geleden geruild te hebben voor een cel in Verviers, waaruit hij on langs vrijgelaten werd. i. „Grote onzin, natuurlijk. Siegfried Martin is gewoon een psychopaat, die zichzelf en anderen probeert wijs te Heintje's woordvoerder Harry Thomas: „het is een regelrechte blunder van de justitie in Verviers. Toen ik hoorde dat Siegfried Martin vrij was gelaten hebben wij onmiddellijk contact ge zocht met de officier van justitie daar. Die man bleek nog nooit van Heintje gehoord te heb ben, laat staan van die aan slag, dus daar kwam ik ook al weinig verder mee. Via een assistent van die man heb ik gehoord dat Martin inderdaad was vrij gelaten. Waarom mag joost weten. Er is nog geen pro ces geweest. Een admini stratieve fout noemt die of ficier het. Nou als dat waar is, dan is dat natuurlijk wel het bittere einde." De procureur des konings in kwestie, de heer B. Kou- mouth in Verviers was gis teren nog op vakantie en daardoor voor commentaar onbereikbaar. Zijn substi tuut de heer Thiry: „ik weet van de zaak af, maar ik kan niet zeggen dat Sieg fried Martin inderdaad vrij gelaten is. Of het hier een fried Martin inderdaad vrij gelaten is. Of het hier een administratieve four betreft weet ik niet. Daar kan ik moeilijk over oordelen. Commentaar moet men maar aan de heer Kou- mouth vragen wanneer hij terug van vakantie is". Een zacht zonnetje slaagde er gistermiddag redelijk in mij mild te stemmen. En dat wil wat zeggen. Temeer, om dat bedoeld zonnetje al een verdacht herfstachtig kleurtje weggaf. Zo rampzalig is dat niet, want het najaar kan best eens mooier worden dan de aflo pende zomer alles bij elkaar heeft gepresteerd. Gelukkig megen zich prijzen zij die nu nog met vakantie moeten! Ik weet met. hoe u tegen honden aankijkt, maar de Londense hoteleigenaar Bob Fletcher heeft er een zeer ho ge pet van op. Hij heeft lie ver honden dan mensen in zijn hotel, en wel om de vol gende redenen: 1. Ze proberen niet. de ka mermeisjes te zoenen; 2. ze stelen geen asbak ken; 3. ze worden niet dron ken; 4. ze gebruiken geen hand doeken om hun schoenen mee op te wrijven; 5. ze branden geen gaten in lakens door in bed te roken, en 6. ze klagen niet. Nee, maar ze blaffen )e per soneel af en ze betalen niet. Op de republikeinse conven tie barst het van de conven ties. Ja, en kortgeknipt haar, maar d'r zit Nixonder, zei de langharige hippe vogel. „Geen van de bestaande po litieke systemen is in staat de milieuproblemen op te lossen. Alleen de bewustwording en de totale inzet van alle men sen kan ons de weg wijzen om uit deze misère te komen". Deze verstandige woorden zijn van de wereldbekende cultuurantrolope dr. Margaret Mead. Zij zei dat dezer dagen in Utrecht op een persconfe- rantie van de Wereldraad van Kerken. Ze zei ook nog: „Wij zelf zijn de vervuilers. Wij hebben de politieke en economische macht gedelegeerd. Wij zijn de consumenten, die de indus trieën de kans geven de na tuur te beheersen". M. a. w, als de industrieën de natuur vervuilen, zijn wij ook mede verantwoordelijk. Voorts groet ik iedere mede burger in dit volle landje. Bij zondere groetjes naar Ann- Marie uit Etten-Leur. Bedankt voor je mooie lange brief en ik ben blij dat jij het houdt op de enige echte Pipo. Houd er de moed maar in!. MERIJN. (ADVERTENTIE) Da postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11