V.N.-boycot tegen Oeganda STUDENTEN Conventie der Republikeinen begonnen Breuk in IRA in Ierland Wint linker- of rechter- vleuqe Altman: „Ik ben Barbie" Skol spreekt uw taal, waar u ook bent. Prins Willem Alexander naar kleuterschool Kapperssluiting verschuift opening academisch jaar )e^e|yd OPNIEUW GIF-REL IN DUITSLAND SLECHTS KLEINE INCIDENTEN Verdachte man niet gedood Schiller legt functies in SPD neer binnenland buitenland Voorstellen PPR: Nederland moet Aziaten opnemen Racisme Medewerking Doorgaan Verkiezingen In Marokko Gezagvoerder wordt bevelhebber luchtmacht OVERVAL OP POSTKANTOOR HET ROMMELT IN DE KVP J ^iteriva^otv Dinsdag 22 augustus 1972 9 (ADVERTENTIE) jfAk je de poppen eens 'n keertje goed aart liet danser}) \wilt hebben, moet je er een Philips batterijtje in doen.; (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ra dicale tweede-kamerlid Bas de Gaay Fortman heeft de heer Van der Stoel, voorzitter van de kamercommissie voor Buitenlandse Zaken, ge. vraagd deze commissie met spoed bijeen te roe pen om het probleem- Oeganda te bespreken. Het P.P.R.-kamerlid steld de commissie voor de volgende maatregelen te nemen: Alle Nederlandse hulp aan Oeganda komt in het vervolg uitsluitend aan de onderdrukte minderheid van Aziatische Oe- gandezen ten goede. Nederland stelt in de V.N, voor tegen Oeganda dezelfde internationale sanctie-maatre gelen te nemen als welke eer der tegen Zuid-Afrika zijn vastgesteld (zoals een interna tionale wapenboycot). Nederland verklaart zich bereid de Aziatische Oegande- zen nu dezen met staat- loosheid worden bedreigd op te vangen om hen de gele genheid te geven elders een nieuw bestaan op te bou wen. (Vervolg van pagina 1.) De Utrechtse universiteit is de eerste van het land met de inschrijving, die nog de hele week duurt. Wie naar binnen ging, werd uitgejouwd door de protesterende studenten maar behoudens enkele uitzonderin gen werd, in de nabijheid van de vrij grote politiemacht, nie mand daadwerkelijk belet naar binnen te gaan. Volgens een woordvoerder van de universiteit zijn veel van de eerste-j aarsstudenten, die kwamen inschrijven, min of meer verplicht dit te doen. Zij hebben het college-geld van duizend gulden al betaald en plaatsingsbewijs voor hun stu dierichting op zak. Dit plaat singsbewijs is echter tot 15 sep tember geldig. Wie dan nog niet ingeschreven is, loopt het risico alsnog te worden uitge loot. Hoofdinspecteur C. van de Dorpe van de Utrechtse politie verklaarde maandagmiddag dat de politie, na overleg met het universiteitsbestuur, had be sloten volle medewerking te verlenen de inschrijving moge lijk te maken. Het ook door de politie zelf als vrij hard erkende optreden op verzoek van het universi teitsbestuur. „Het was ons ei gen beleid," aldus commissaris H. C. Vermaat. was overigens niet gebeurd van het universiteitsbestuur. „Het was ons eigen beleid," al dus commissaris H. C. Vermaat. De inschrijving is naarmate de middag vorderde iets vlotter gaan lopen, ook al bleef het nog een beetje rumoerig op het Domplein. Toen het inschrij vingsbureau om half zes sloot waren er 65 studenten inge schreven. De inschrijving gaat de komende dagen gewoon ver der. De USF heeft aangekon digd actie te blijven voeren. Staatssecretaris Kruisinga (Verkeer) verwacht geen con sumentenstaking als gevolg van de tariefswijziging bij de PTT. Het besluit van president Amin van Oeganda alle Azia ten ook die staatsburger van dat land zijn uit te wijzen, heeft het PPR-kamer- lid (zelf vroeger werkzaam in Zambia) diep geschokt. Hier mee gaat dat land volgens hem dezelfde weg op als Zuid-Afrika: de weg van het racisme. In dezelfde geest als De Gaay Fortman liet gisteren ook president dr. Julius Nye- re van Tanzania zich uit. Ook hij beschuldigde de Oegandase president Idi Amin van racis me, en wel omdat deze de duizenden Aziaten, die Oegan- daas staatsburger zijn, even eens uit het land wil zetten. Dit is duidelijk racisme, het vertegenwoordigt dezelfde mentaliteit die de Afrikanen steeds betreurd hebben, aldus Nyerere in een toespraak bij de opening van een onderwijs instelling bij Dar Es Salaam Hij zei: „Men kan begrip heb ben voor de uitwijzing van Aziaten die Brits staatsburger zijn, maar het is onmogelijk in te stemmen met het gedwon gen vertrek van Aziaten die burgers van Oeganda zijn. Een dergelijk besluit kan leiden tot een bloedbad onder dege nen die na de termijn van 90 dagen nog in het land zijn". BAARN. Prins Willem-Alexander is gistermorgen voor 't eerst naar de kleuterschool ge weest. Op de "foto de kleine prins hij het verlaten van de Baamse Montessori-kleuterschooL Links zijn verzorgster, juffrouw Lagendijk. MIAMI BEACH (AP) Boze jonge activisten en vrolijke jonge volgelingen van Nixon, schoongewas sen en gladgeschoren, zijn thans in Miami Beacli om daar uitdrukking te geven aan ofwel hun afschuw- van Nixons politiek ofwel instemming met het beleid van de Amerikaanse president. In Miami Beach is gisteren de Republikeinse Conventie begonnen, in precies dezelfde zaal waar enkele weken geleden de democraten George McGovern tol liun kandidaat be noemden. Thans geldt de bijeenkomst een driedaagse reünie van 1348 kiesmannen, die geen keus hebben. BELFAST (UPI) De weigering van de officiële vleugel van het Ierse repu blikeinse leger (IRA) om een van spionage verdachte protestant te doden, heeft gisteren binnen de beweging voor een breuk gezorgd. Een woordvoerder van de IRA- provisionals verklaarde dat de officiële vleugel in slecht vertrouwen had gehandeld door een van de twee man nen die door de IRA waren gegrepen omdat ze in een katholiek café in Belfast verdacht waren opgetreden, (Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het Academisch jaar 1972-'73 wordt dit jaar op vier verschillende data geo pend. Na de betrekkelijke eensgezindheid van het vorig jaar de eerste maandag van september wijken Utrecht, Wageningen en Amsterdam weer van die dag af. Elke in stelling heeft daarvoor zo zijn eigen redenen, in Wageningen speelt de vrije dag van de kap pers daarbij een rol De maandag is namelijk een erg vervelende dag voor die vrouwen, die eerst even naar de kapper willen. In Wagenin gen heeft men nu voor vrijdag 1 september gekozen. Men' heeft daarvoor ook meer ge wichtige redenen, zoals het feit dat de nieuwe rector in feite op 1 september zijn ambt aanvaardt. In Utrecht wordt het Acade misch jaar een week „te laat" geopend en dat houdt ver band met alle universitaire problemen van dit jaar. Men heeft alles maar een week ver schoven ip de hoop dat er dan studenten zijn. De Gemeente lijke Universiteit van Amster dam loopt ook uit het gereel met de opening op dinsdag 5 september. Men wijkt daar nog meer af door het laten uitspre ken van drie officiële redes, één door de rector, één door de voorzitter van het college van bestuur en één door de voorzitter van de universi teitsraad. De overige instellingen houden het op maandag 4 september. niet om het leven te bren gen. „Al gauw was vastgesteld dat de twee mannen leden van de Ulster Defense Association waren. Zij waren uit op een spionagemissie. De officiële vleugel en de Provisionals wer den het erover eens dat ze ge- executeerd moesten worden," aldus de woordvoerder. De Provisionals doodden hun man, James Neill, een 44-jarige protestant met vrouw en vier kinderen, maar de officiële vleugel ranselde zijn man al leen maar af en liet hem toen gaan. Neills lijk werd met een groen masker over het gezicht en een kogel in het hoofd ge vonden. In Dublin verklaarden beide vleugels van de Sinn Fein, de politieke organisatie van de IRA, dat ze misschien zullen deelnemen aan plaatselijke verkiezingen in Noord-Ier land als aan bepaalde voorwaarden wordt tegemoetgekomen. Onder die voorwaarden zijn opschorting van de wet die de overheid in Noord-Ierland be voegdheid geeft om vermeen de IRA-leden zonder vorm van proces gevangen te zetten, en afschaffing van de eed van trouw die Engeland van poli tieke kandidaten eist. In Belfast is een speciaal te lefoonnummer van de politie opgesteld waarop men infor matie kan verschaffen. Het ri sico van persoonlijke melding om een politiebureau kan men zodoende vermijden. Drie mannen plaatsten gis teren twee bommen in een win kel in Belfast. Ze waarschuw den het personeel, dat op tijd kon vluchten. Er zijn geen slachtoffers. (ADVERTENTIE) Philips batterijen zien er zó goed uit, dat laatst iemand kwam vragen om statiegeld- in scherp contrast tot de an ti-betogers, waarvan er vol gens hun leiders vierduizend in Miami Beach zijn, stonden de ongeveer drieduizend keurig geklede jonge mensen die me vrouw Nixon en vice-president Agnew een enthousiast welkom bei-eidden op het vliegveld van Miami. Voor morgenavond staat een grote demonstratie op het pro gramma. Dan zal president Nixon zijn herbenoeming in een rede aanvaarden. Men wil dan de toegang tot de conven tiezaal blokkeren. Tot nu toe hebben zich slechts enkele kleine inciden ten voorgedaan en is er niet met geweld gedreigd. De poli tie heeft verklaard, dat de pro testdemonstranten er in zijn geslaagd de orde onder hun eigen mensen te handhaven. BONN (DPA) De voor malige Westduitse minister van economie en financiën, Karl Schiller, heeft zijn func ties van lid van het partijbe stuur en het -presidium van de Westduitse sociaal-democra tische partij (SPD) neerge legd. RABAT (EFE) Koning Hassan van Marokko heeft de gezagvoerder van de Boeing 727 waarop vorige week in de lucht een aanslag werd ge pleegd toen de koning en zijn gevolg uit Parijs terugkeerden wegens diens koelbloedig op treden tot bevelhebber van de Marokkaanse luchtmacht be noemd. De vlieger, Kabbaj, zette het door kogels uit de boordwa- pens van aanvallende Marok kaanse straaljagers zwaar be schadigde vliegtuig zonder na delige gevolgen voor de inzit tenden op het vliegveld van Rabat aan de grond. WASSENAAR (ANP) Twee jongemannen hebben gistermiddag een overval ge pleegd op het bijkantoor van de PTT aan de Groot Hase- broekseweg in de villawijk „De Kievit" te Wassenaar. Een van de jongemannen van on geveer 20 jaar heeft in het kantoortje een schot gelost, toen een ambtenaar hem een stempelkussen naar het hoofd gooide. Er werd niemand ge wond. De mannen verdwenen zonder buit in een auto. (Van onze parlementaire re dacteur), DEN HAAG. In de Twee de Kamerfractie van de Ka tholieke Volkspartij is achter de schermen, maar niettemin voor iedere politieke waarne mer duidelijk zichtbaar, een gevecht begonnen om de macht. Inzet is de aard en samenstelling van het kabinet, dat na de vervroegde kamer verkiezingen (eind november) zal optreden. Het gaat daarbij natuurlijk nog niet om de per sonele bezetting van de minis teries, maar vooral om de kleur van het toekomstige ka binet. Wordt dat „rooms-rood" (eventueel rooms-roomsof zullen de behoudende krach ten in de KVP s (en andere confessionele partijen, maar de katholieke partij speelt duide lijk de hoofdroleen voortzet ting van de .coalitie met de VVD weten door te drijven? Anders gezegd: zal de vooruit strevende linkervleugel dit ge vecht winnen of de behouden de, als rechts aangeduide en vooralsnog de grootste vleugel van de fractie? Wie afgaat op de uiterlijk waarneembare signalen zou licht denken, dat de KVP- fractie thans nog het meest geporteerd is voor regeren met de VVD. Fractieleider mr. Frans Andriessen heeft al thans tijdens het afgelopen kamerdebat over het optreden van Biesheuvel's rompkabinet duidelijk loyaliteit betuigd te genover de VVD en is even duidelijk niet ingegaan op een uitdaging van de oppositie om kleur te bekennen. „Andries sen laat zich niet uit de tent lokken", luidde de kop in een van de ochtendbladen'.' Tekenend voor de sfeer bin nen de fractie was, dat een van de leden van de linker vleugel deze krantekop direct uitknipte en haar van het vol gende commentaar voorzien bij de fractieleider deponeer de: „Frans, wanneer kom je uit je tent?" Met deze vraag beoogde de KVP-er niet direct dat Andriessen nu al in het openbaar kleur zal bekennen ten gunste van zijn linker vleugel, maar wel dat hij al thans intern zich uitspreekt voor de wenselijkheid van een regering met „rood". Dat het flink rommelt bin nen de KVP-fractie is trou wens aan alle kanten te mer ken. Het begon tijdens de ka binetscrisis. toen drie later vier fractieleden bezwaar hadden tegen een kabinet- Biesheuvel met opnieuw de VVD erin. Dit bezwaar kon worden weggenomen door een intussen door staatsrechtge leerden aangevochten compro mis-formule: er kwam geen tweede kabinet-Biesheuvel, maar het eerste ging tot de verkiezingen gewoon door. Daarmee was voor de vier dis sidenten het bezwaar om op- nteuw voqr de VVD te moeten kiezen in ieder geval formeel weggenomen. Dat wil zeggen voor drie van hen: Zelissen, Van Zeil en Van der Gun. D r. Th. van Schaik bleef bezwaren koesteren en maakte het voorbehoud, dat hij zich zal blijven verzetten tegen de afhandeling door dit kabinet en deze kamer van een aantal controversiële punten. Hij werd wegens deze houding scherp bekritiseerd door ..rechts" in de persoon van mr. F. van Thiel (ook kamervoor zitter) die zoveel gezegd moet hebben als: je hoort eigenlijk in deze club niet meer thuis. Van Schaik bleef consequent en stemde niettemin als enige confessioneel vóór de oppositi onele motie, die een taalcbe- perking voor de Tweede Ka mer beoogde. Ander belangrijk detail: de tot de rechtervleugel behoren de drs. L. van Son voelt zich in een fractie met een groei ende linkervleugel niet meer thuis. Hij heeft het kringbe- stuur Limburg laten weten, dat hij zich bij de komende verkiezingen niet kandidaat zal laten stellen. Kennelijk vreest hij, dat de linkervleu gel het interne gevecht zal winnen. En dat laatste is niet onmogelijk, want het gaat na tuurlijk niet alleen om wat de fractie wil. Er is ook nog een partij' en binnen de partij schijnt het pleit onder leiding van voorzitter dr. ir. Dick de Zeeuw al beslecht te zijn. Al thans dit wordt gesluisterd. Wat hiervan zij, in ieder geval zal de KVP op korte termijn duidelijk kleur moeten beken nen wil zij geloofwaardig zijn: voor de kiezers en voor de toekomstige coalitiepartners. Er zal tot dat historische moment nog wel wat gerom mel blijven binnen de KVP- fractie of om het met een van de leden van de linkervleugel te zeggen: „Ik verwacht, dat er nog heel wat zal gebeu ren". EGBERT ZIJLEMA. LA PAZ (Reuter) De tot Boliviaan genaturaliseerde Duit ser Klaus Altmann heeft toegegeven dat hij in werkelijkheid Klaus Barbie is. Dit heeft een Boliviaanse regeringswoordvoer der in La Paz bekendgemaakt. Een Boliviaanse rechtbank onderzoekt of hij in Bolivia berecht kan worden. Frankrijk heeft Bolivia om de uitlevering van Barbie gevraagd, omdat hij in Frankrijk bij verstek is veroordeeld we gens zijn aandeel in de martelingen en de executies van Franse verzetsstrijders in de Tweede Wereldoorlog. Tijdens de Duitse bezetting van Frankrijk was Barbie hoofd van de Gestapo in Lyon. De regeringswoordvoerder in La Paz zei, dat er geen sprake kon zijn van uitlevering van Barbie aan Frankrijk. Er bestaat geen uitleveringsverdrag met Frankrijk en bovendien geniet Barbie ais genaturaliseerd Boliviaan de bescherming van de Boliviaanse wetten. Barbie kwam in 1951 naar Bolivia en nam zes jaar later de nationaliteit van dat land aan. Sindsdien ope reert hij als zakenman in Latijns Amerika. (Van onze correspondent) BONN West-Duitsland is opnieuw opgeschrikt door een gifschandaal, dat alle voorgaande gevallen in de schaduw stelt. In een verla ten steenbakkerij nabij de Zuidduitse stad Speyer vond de politie een hoeveelheid van zestig'ton afval, dat een sterke concentratie beryl lium bevat. Evenals de vo rig jaar te Bochum in een vijver ontdekte cyanide, is beryllium een uiterst giftig chemisch element, dat on der andere voor het harden van staal gebruikt wordt. Officiële instanties in Speyer spreken van een fatale licht vaardigheid, waarmee het be ryllium zonder enige beveili ging opgeslagen werd. Tegelijkertijd ergeren zij zich er in hoge mate over dat zij het gevaarlijke afval pas na een anoniem telefoontje, nota- bene uit Oostenrijk, op het spoor kwamen. Hoewel details nog grotendeels ontbreken, is het afval reeds in december 1970 in een 1000 vierkante meter grote loods van de oude steenfabriek op geslagen. Voor het transport was de „Zuidpaltische maat schappij voor de verbranding en vakkundige vernietiging van industrieel afval en co." verantwoordelij k. Ondanks haar indrukwekken de naam heeft de firma het af val in de voor iedereen toe gankelijke loods opgeslagen, zonder er verder naair om te kijken. Daarbij verkeert de loods in een verregaande staat van verval, want door gaten in het dak zijn grote hoeveelhe den beryllium met regenwater vermengd en naar buiten ge dreven. Bevoegde instanties onderzoeken daarom momen teel de vraag of het gips soms m het grondwater terecht is gekomen. Volgens een leidende employee van de vernietigingsfirma was het de bedoeling geweest het gif naar de Noordzee te tran sporteren. maar had hij we gens de langdurige lage water stand van de Rijn geen enkel schip kunnen bemachtigen. De instanties trekken deze verkla ring echter in twijfel, want zo wel voor het opslaan als voor het deponeren van het gif in de Noordzee had hij een ver gunning moeten hebben. Daarentegen hadden de instan ties geen flauw vermoeden van het bestaan van het beryllium. De employee verklaarde even eens, dat het gif nog uit de „nazitijd" stamt en dat het minstens 20 jaar bij een fa briek in Frankfurt gelegen had. Daarom onderzoekt de politie ook of de Beierse firma, die grote bedragen voor de vernie tiging heeft geïncasseerd, het gif daarna achteloos in de steenfabriek deponeerde. Of men het nu jammer vindt of niet, de Olympische Spelen zijn niet meer het ar cadische verbroederingsfeest uit vroeger tijden, zoals dat op onze strippagina elders in deze krant dezer dagen in beeld wordt gebracht. Maar in die tijden accep teerde iedereen nog het be staan van slaven naast „vrij en". it En toen was trouwens Brun- dage er nog niet, al kan men zich dat maar moeilijk voor stellen. Maar behalve uit München komt er ook uit de rest van de wereld weinig opwekkend nieuws. Alles ruzie en onmin dat de klok slaat. Zelfs in de KVP. Het probleem is daar dat ie dereen momenteel zijn beste beentje voor zet. Bij de een is echter het linker-, bij de an der is het rechterbeentje het beste. De heren willen niet in de pas lopen en dat is het ergste dat een partij kan over komen. Menig KVP'er lijkt dan ook met het verkeerde been uit bed gestapt. Vindt u het woord „rumpka- binet" ook zo vreemd klinken? Het duikt in deze weken nogal eens op om aan te geven dat het kabinet-Biesheuvel door het afhaken van DS'70 gekort wiekt is. Er is, bij wijze van spreken, alleen nog maar de romp van over. Maar het lijkt een beetje op: een kip zonder kop. it Gisteren was het precies vier jaar geleden dat de Sov jets met man en macht Tsje choslo waki je binnenvielen. Een schokkende gebeurtenis die velen ongetwijfeld nog vers in het geheugen ligt. Het huidige bewind in Praag heeft gisteren nog een bedankje naar Moskou ge stuurd. Maar de toenmalige aanhangers van Du beek zitten in de gevangenis. Het is niet voor niets dat juist Russiche geleerden, die bekend staan als z.g. dissiden ten, het hebben opgenomen voor deze Dubcekmannen. it Beiden vertegenwoordigen zij een betere stroming in het communisme in de Oostblok landen: menswaardiger in ieder geval. De Donge stroomt niet, maar stinkt zeker drie kwartier in de wind. it Eigenaardig, maar stel je nu eens voor dat de mussen en alle andere vogels zo maar dood uit de lucht zouden val len. Niet van de hitte, maar vanwege de vervuiling in de lucht. Of denk je eens in dat de koeien in de weien bij bosjes dóód neervielen. Van wege grasvergiftiging. it Zouden we dan net zo slap en passief reageren als nu er niet alleen in de Donge bijna dagelijks massale vis sterfte gemeld wordt? it Ik vrees van wel. Want je went er zo gauw aan, en, trou wens wij hebben het zo druk met het opvoeren van de pro- duktiviteit en met ons loon zakje, dat we pas half gestikt in een of ander ziekenhuis tot bezinning zullen komen. it Ik voel me net een treur wilg. Snik. MERIJN. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9