„Zwembad plan kon goedkoper" Publiek genoot bij concert in St. Baafskerk Leraar Frans op Sint-Eloy jubileert zeeuws PART-TIME BAAN DROOM VOOR VEEL ZEEUWSEN Rubriek voor iedereen Ingrediënten van een miss verkiezing IJzendijkse dames op pad voor kankerbestrijding IN AARDENBURG O. de Caluwe bolder- keizer OOSTBURGS RAADSLID Betere kansen met beroepsopleiding El streek VOORDEEL Bingo-avond op De Vogel u k bezocht CURSISTEN Door Netly van Zalinge OPVANG UW REACTIE IS WEEROM Dinsdag 22 augustus 1972 (Van een onzer verslaggevers) CADZAND „Door het vasthouden aan de Hei demaatschappij van de zijde van het college, is Oost burg de kans ontnomen mogelijk tegen veel lagere prijs een toeristisch zwembad in Breskens te reali seren. Er was een mogelijkheid om een aan alle eisen voldoende zweminrichting te bouwen, die minstens drie ton minder ging kosten dan nu het geval is". Dit is de mening van het CH-AR-raadslid, I. de Bruy ne, die in de laatste raads vergadering op deze moge lijkheid wees. Deze kon, vol gens raadsvoorzitter A. Schipper, niet in aanmer king komen „omdat dat nieu we plan dan weer helemaal in de molen moest, en daar komt geen draad van te recht", zo zei hij. De heer Schipper vond het bovendien niet van fair play getuigen als de gemeente nu met een andere architect in zee zou gaan. Het alternatieve plan van raadslid De Bruyne was opge steld door de zwembadenfabri- kant TIP-Combine in Twello. Dit bedrijf heeft al meer dan vierhonderd zwembaden in Nederland aangelegd. „Ik werd op het bestaan van dit bedrijf opmerkzaam gemaakt door een lid van de technische dienst van het recreatieschap Brielse Maas Oude Maas Rotte Meren, bepaald geen kleine instantie", vertelt de heer De Bruyne, die reeds m de decembervergadering van 1971 op alternatieve mogelijk heden wees. „In die vergadering moesten wij een krediet voteren voor plannen voor het cultuurtechni sche gedeelte van het toeristi sche zwembad. Uitdrukkelijk werd toen van de zijde van het college verteld, dat het niet om het bouwkundige deel ging. Later gaf de heer Schip per toe, een vergissing te heb ben gemaakt, maar toen had de Heidemij al een bouwkun dig plan opgesteld dat onder haar directie zou worden uit gevoerd". „Heft is volgens mij gewoon gemakzucht om met de Heide mij in zee te gaan, terwijl algemeen bekend is d.at die maatschappij vrij duur is is de mening van de heer De Bruyne. Volgens het raadslid zou een besteksklaar plan van TIP- Combine binnen een week op tafel kunnen worden gelegd. „En wat ik een groot voordeel bij deze firma vind, is dat kostenstijgingen in de totaal prijs zijn ingecalculeerd. Geen nare confrontaties achteraf dus", aldus de heer De Bruy ne, die een kostenopstelling van het bedrijf laat zien, die enkele tonnen later ligt dan de ruim twee miljoen die de raad vorige week donderdag vo teerde. Voor dat geld zouden drie baden worden aangelegd van resp* 50 x 21 meter, 34 x 18 meter, 12 meter x 12 meter. Die baden worden uitgevoerd in polyester. „Water kan in de winter gewooon in de baden blijven staanj en er is verder geen of weinig onderhoud aan, in tegenstelling tot de conven tionele baden die in beton zijn uitgevoerd, aldus de heer De Bruyne. Overigens zal het bedrijf niet inschrijven bij de openba re aanbesteding van het toe ristische zwembad „Wat zij doen is geen alternatieve ma terialen gebruiken voor het Heidemij-plan, maar gewoon een eigen plan waarin de baden groter zijn uitvoeren. Dit plan was gebaseerd op de nu in uitvoering zijnde cul tuurtechnische werken en kon daarin gewoon worden inge past". Voor het standpunt van het college dat door het alsnog behandelen van een alternatief zwembadplan misschien de toegezegde subsidie in gevaar kon komen, had de heer De Bruyne alle begrip. „Die moet uiteraard veilig gesteld wor den. Maar ik hoop dat wan neer ooit eens een zwembad in Cadzand wordt aangelegd, het gemeentebestuur zich ook eens buiten de Heid°mij laat infor meren", I. de Bruyne. (Van onze correspondente) AARDENBURG Barokmuziek klonk zaterdagavond voor de derde en laatste keer in het seizoen in de St.-Baafskerk te Aardenburg. De goede akoestiek en de eigen atmosfeer van deze gotische kerk nodige uit tot meer van dergelijke evenemen ten. Koren, zangsolisten en instrumentalisten zorgden voor een veelzijdig programma van zowel geestelijke als wereldlijke mu ziek. De sopraan Joke Bongaarts, een prima Bach-zangeres, had het zichzelf niet gemakkelijk gemaakt door achtereenvol gens de bekende Handel-aria „Ch'io Mai Vi Possa" en Bachs recitatief en aria „Ich habe genug" uit te voeren. Men wenste deze begaafde zangeres vaker te kunnen ho ren. Samen met Finy van der Smissen-Coesmans (klavecim bel) en Leo Verdonk (cello) maakte zij van deze werken een fijn muzikaal moment. Het Oosterhouts Kamerkoor onder leiding van Huub Bartz liet zich horen in het vrolijk- realistische vogellied van Jan- ne Qun in Bachs motet Lobet den Herrn. Dirigent en koor gaven blijk van de juiste in stelling voor het uitvoeren van deze muziek. Een iets grotere bezetting zou de koorklank zeer ten goede komen. Het St. Ceciilia-koor uit St. Jansteen gaf o.l.v. Wim Bartz een perfecte uitvoering van H. Schütz' Honderdste Psalm voor dubbelkoor. Hieraan werkte het kleine koor mee als echokoor. Dit prachtige werk kwam met begeleiding van klavecimbel (Leni v. d. Lee) en orgel (Arie Karre- man) volledig tot zijn recht, mede dank zij de goede opstel ling van beide koren in deze prachtige ruimte. Heel bijzonder was het op deze avond de gelegenheid te krijgen om twee uitmuntende klavecinistes te horen samen spelen. Lende van der Lee en Finy van der Smissen-Coes mans, lieten het publiek ge nieten van minder gekende werken van Mattheson, Coupe- rin, en Johan Christiaan Bach voor twee klavecimbels. Hun spel getuigde van een perfecte techniek en goed samenspel. De sonate van Joh. Chr. Bach was een compleet luisterge not. Het St.-Ceciliakoor besloot deze avond met twee bekende Bachwerken Jesu bleibet mei- ne Freude en Fallt mit Dan ken. Hierbij had de organist Arie Karreman de ondankbare taak het gehele orkest te moe ten vervangen. Het probleem van goed contact tussen orga nist en dirigent bleek ook hier nog aanwezig te zijn. Het hier en daar te langzame tempo deed echter geen afbreuk aan de goede koorklaink. Het aan wezige publiek heeft kunnen genieten van een uniek con cert. Bloemen voor de solisten en een warm applaus onder streepten dit. Hopelijk gaat het organise rende Bachcomité op deze wijze voort, zodat men nog vaak in deze prachtige kerk van deze muziek zal kunnen genieten. L.K. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Deze week vinden alle IJzendijkse gezin nen een brief in de bus van de afdeling IJzendijke van het Koningin Wilhelminafonds. Hierin wordt opgeroepen lid te worden van de plaatselijke afdeling. De brief komt in de plaats van de jaarlijkse collec te, die dit jaar voor het eerst niet meer gehouden wordt. Het plan is dat enkele da mes, gerecruteerd uit de 91 leden die de afdeling thans telt, daarna de gezinnen gaan bezoeken om eventuele nieu we leden in te schrijven. (Van onze correspondent) OOSTBURG Op de bol banen te Oostburg is de jaar lijkse bolding gehouden, win naar was evenals vorig jaar O. de Caluwe, die dus keizer werd. De heer Caluwe komt uit Sas van Gent. De tweede prijs op deze bolding werd gewonnen door J. Berkhout van Ons Genoegen uit Sas van Gent. Hij werd prins. De derde was F. Pieters Van ONA uit Sas van Gent- Vierde werd A. van Gazeele van de club het Grote Gat uit Oost burg. Vijf was P Hageman van Grensbolders uit Ede en zes was R. de Vrien van ABC uit Aardenburg. Na afloop van de zeer span nende en interessante wed strijd was het drs. Vroegop, voorzitter van de VVV Oost burg, die de prijzen uitreikte. Hierbij was ook burgemeester A. Schipper van Oostburg aan wezig. Zij hoopten beiden dat de boldersport nog in lengte van dagen zal kunnen voortbe staan, en dat de internationale uitwisseling met België die reeds verscheidene malen heeft plaatsgevonden, verder kan worden uitgebouwd. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Een der werkers van het eerste uur bij de toenmalige r.-k. hbs „Sint- Eloy", de leraar Frans J. J. Commandeur, herdenkt I sep tember het feit dat hij 25 jaar aan de school verbonden is. Van origine onderwijzer, was de heer Commandeur voor zijn komst naar Zeeuwsch-Vlaanderen, werk zaam in Bergen (N.-H.), Schermerhorn en Poeldijk. Na het behalen van de hoofdakte zette hij zijn studies voort en verwierf nog de akten I.o. Frans en Duits, en de m.p.- akten A en B voor de Franse taal en letterkunde. De jubileumdag zal niet zonder meer voorbij gaan. Op 4 september vindt in de paro chiekerk te Oostburg een plechtige eucharistieviering plaats, waarna bestuur, direc tie, personeel en vertegen woordigers van de ouders en de leerlingen de heer en me vrouw Commandeur hulde brengen in de aula van het schoolgebouw. (Van onze correspondent) HENGSTDIJK In de kan tine van camping De Vogel te Hengstdijk werd zaterdaga vond een bingo-avond gehou den, waarvoor ondanks het slechte weer. een vrij grote be langstelling bestond. Er namen 100 bingo-liefhebbers aan deel. Voor deze bingo-wedstrijd waren prachtige prijzen be schikbaar gesteld, waaronder een televisietoestel en een compleet glasservies. De uit slag luidt als volgt: eerste ron de: een sigarettendoos: mevr. M. Jansen-De Kimpe uit St. Niklaas (België), tweede ronde, een koperen theepotje: me vrouw C. Vrey uit Hengstdijk, derde ronde een zilveren jam pothouder: mevrouw Van de Oude, Rotterdam, vierde ronde een compleet theeservies: me vrouw G. Verheijen, Deurne (België), vijfde ronde een mo len: de heer J. Bouwmeester uit Rotterdam, zesde ronde een compleet glasservies: de heer E. Jansen, St.-Niklaas (België), zevende ronde een televisietoestel werd gewonnen door de heer J. Bouwmeester uit Rotterdam. Zaterdagavond wordt in de kantine van De Vogel weer een bingo-avond georganiseerd. De kinderen beginnen om half acht, de ou deren om negen uur. Misschien zijn er vrouwen, die er over denken buitenshuis te gaan werken, nu ook hun jongste spruit bij de eerste klas van de lagere school is afgeleverd. Over de mogelijkheden daartoe voor de Zeeuwse vrouw kan mcj. C. Hoogenboom, jeugdconsu- lente en plaatsvervangend consulente voor de gehuwde werkende vrouw van het dis trictsbureau voor de arbeidsvoorziening in Middelburg heel wat vertellen. Uit het gesprek komt meteen duidelijk naar voren, dat de leuke, prettige banen voor de gtehuwde vrouw beslist niet voor het opscheppen liggen. De meeste werkgevers gaan alleen in de allernoodzakelijkste gevallen over tot het instellen van variabele werktijden. De vrouwen die van plan zijn om te gaam werken heb ben vaak diverse punten over het hoofd gezien. Zo zijn b.v. de vakanitietijden' van de schoolkinderen en eventuele ziektegevallen grote breekpun ten. bij het aarwaarden van een werkkring buitenshuis. Volgens mej. Hoogenboom zijn er wel bedrijven, waar de •dames part-time kunnen wer ken, maar deze „gunstige" werk tijden liggen bij de overige werknemers vaak niet zo heel erg prettig. Het wekt b.v. wel eens wat wrevel dat de part timer met haar werk begint als de voorbereidende en vaak ook vervelendste karweitjes achter de rug •zijn. En zij ver trekt soms weer voor de grote drukte begint De gehuwde vrouw, die gaat werken, wil vaak ook alleen maar leuke werkzaamheden verrichten, het liefst niet op het huishou delijke vlak. Ze wil niet al leen werken voor het geld, maar ook om een beetje con tact te hebben met de buiten wereld. „Met deze instelling zal een gehuwde werkende vrouw nooit een volwaardige baan kunnen krijgen,die ge lijk ligt aan dis van. de manG aldus mej. Hoogenboom. De kansen liggen veel beter voor die vrouwen, die een be roepsopleiding hebben genoten voot- hun huwelijk, meent mej. Hoogenboom. Vrouwen die b.v. een opleiding in het onderwijs hebben gevolgd, kunnen vaak na hun huwelijk weer makke lijk geplaatst worden. Dat geldt ook voor b.v. kapsters en naaisters. In Zeeland liggen de moge lijkheden voor een beroepsop leiding v<?or de gehuwde vrouw erg moeilijk. Wil ie mand toch een bepaalde cur sus gaan volgen, dan zal zij geruoodzaaikt zijn, naar andere delen van het land te reizen. Zeeland kenit wel de cursus, pen. Ze zijn dan een tijd uit de running geweest, ze kun nen zich maar moeilijk inpas sen in een baan met vaste werktijden". Er zijn ook nog al wat vrouwen, die een cur sus voor pedicure of schoon heidsspecialiste gaan volgen. Maar volgens mej. Hoogen boom zijn voor hen de plaat- singskansen in Zeeland bijzon der klein. De plaatsingsmoge lijkheden in de huishoudelijke seotor liggen veel beter, maar deze banen zijn bij de meeste gehuwde vrouwen niet al te zeer in trek. die opleidt voor middelbare sociale arbeid (bestemd voor middelbare functies iri het maatschappelijk werk), maar deze opleiding wordt al over spoeld door cursisten. Tpch ligt de schuld voor het tekort aan arbeidsplaatsen voor de gehuwde vrouw niet alleen aan de werkgever. Veel bedrijven komen voor schier onoplosbare organisatorische moeilijkheden te staan, ais zij met parttime krachten gaan werken. Er kunnen ook nog wel eens gehuwde vrouwen geplaatst worden bij de kleine administratieve bedrijven, maar ook deze gaan er eigen lijk liever toe over in plaats van een parttime kracht, een jongste bediende van zestien, zeventien jaar aan te stellen. „De problemen beginnen ei genlijk pas goed", aldus mej. Hoogenboom, „als de vrouwen tegen de vijfendertig gaan lo- Toch is mej. Hoogenboom van mening, dat de werkge vers zich toch meer en meer zouden moeten afvragen of be paalde werkzaamheden in hun bedrijven ook niet door part- mers zouden kunnen worden gedaan. De vrouwen op hun beurt zouden ook eens moeten overwegen, of er geen oplos sing gevonden zou kunnen worden in verband met de op vang van de kinderen, zodat zij niet alleen een baan behoe ven, met de meest onmogelij ke werktijden. Misschien zou er b.v. een vriendin willen zor gen voor deopvang van de kinderen, dit uiteraard- tegen beraling. Ook de houding van de man is bij de oplossing van deze problemen een heel be langrijke factor. En dan is er volgens mejuffrouw Hoogen boom nog een heel belangrijk punt dat speelt bij de werkge legenheid voor de gehuwde werkende vrouw. Momenteel valt er een terugloop te con stateren in de werkgelegen heid in Nederland en vooral in Zeeland. Dit vindt ook zijn weerslag op de werkgelegenheid voor de vrouw. Uiteraard is elke gehuwde vrouw die wil gaan werken welkom om een praatje te maken op een van de drie Zeeuwse arbeidsbureaus (Goes, Terneuzen of Middel burg). „Meestal wordt er in een gesprek van vrouw tot vrouw wel een oplossing ge vonden", aldus mej. Hoogen- boom. Onze eerste notities in dit „Zeeuws Dagboek" zjjn voorna melijk geschreven voor de dames onder onze lezers. Hetgeen overigens niet wil zeg- gien dat deze rubriek alleen maar voor onze vrouwelijke lezers be doeld zou zijn. We ho pen er een rubriek van te maken, waarin ie dereen wat interes sants kan ontdekken. Zo zijn we van plan om hierin aandacht te besteden aan kunst in Zeeland, aan het Zeeuwse verenigings leven, aan leuke of gekke gebeurtenissen, aan politieke zaken, kortom, aan alles wat zich in het dagelijkse leven in Zeeland af speelt en wat niet ge rangschikt kan worden onder het z.g. „harde nieuws". Voor dat soort nieuws kunt U terecht op onze ande re Zeeuwse pagina's, inclusief de voorpagi na, waarop elke dag heel wat nieuws uit Zeeland te vinden zal zijn- En nog wat: het „Zeeuwsch Dagboek" is niet alleen een ru briek, die door de re dactie wordt gevuld. Bijdragen van uw kant mits die stroken met de opzet van deze rubriek worden zeer op prijs gesteld. U kunt die sturen naar: Re dactie DE STEM, Nieuwstraat 9 te Ter- neuzen, met vermel ding van: „Zeeuws Dagboek". „Op Visite" bevat no tities, die onze mede werkster Netty van Za linge speciaal voor de Zeeuwse dames voor het „Zeeuws Dagboek" maak te. Het is de bedoeling dat zij elke week haar „Op Visite" in deze ru. briek publiceert. Als U wilt reageren op haar pennevruchten, dan kan dat. De brieven kunnen dan worden gezonden naar: Netty van Zalinge, postbus 177 te VHssingen. Veel publiek, mooie, maar zenuwachtige meisjes, de be kende man met de pet, die men haast overal in Zeeland achter de microfoon aantreft en een jury, die het bijzonder moeilijk had met het uitdruk ken van al het vrouwelijk schoon in koele cijfertjes. Dat waren de ingrediënten van de verkiezing van Miss „Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen", die tijdenu de eerste Expo-dag in Axel is gehouden. In bij gaande vijf foto's heeft Stem- fotograaf Cor J. de Boer deze ingrediënten in beeld ge bracht. Op bovenstaande foto de jury, die eerst wel met verve de kandidaten voor de miss-titel bewonderen maar daarna met cijfertjes him voorkeur duidelijk moesten maken. En begin tiaar nu maar eens aan als je iedereen even lief vindt. Zoals in onze krant van gisteren al werd meege deeld ging uiteindelijk de overwinning naar Marian de Smit uit Schoondijke (foto linksonder), een meisje, dat niet allen in een drogisterij in Sluis werkt, maar ook heel veel houdt van sport. Vooral van schaatsen en hoe kan het ook anders van wiel rennen. Daarnaast leest ze graag. Marian zei tegen ons dat het voor haar een grote verrassing was dat zij werd uitverkoren om twee dagen lang de gastvrouwe van de „Omloop van Zeeuwsch. Vlaanderen" te zijn. „Ik had er eigenlijk helemaal niet op gerekend", was haar commen taar- Mocht Marian de Smit om een andere reden straks niet als gastvrouwe kunnen fungeren, dan wordt haar plaats ingenomen door Hanny Wijffels uit Terneuzen (op de foto's onder tweede van links), die op de tweede plaats eindigde. Op de derde plaats kwam Jannie Dieleman uit Axel (op de foto's onder derde van links), die net als Hanny Wijffels als compensatie voor de ge-mis-te titel heel wat ca deautjes kreeg. En dat maakte erg veel boed De man met pet en microfoon is niet Theo Koomen, maar Stem-medewer- ker Wim Hendriks (foto rechtsonder) uit Hulst, de man, die tijdens haast alle Zeeuwse wielerkoersen achter de microfoon zit en ditmaal tijdens de miss-verkiezing met een spervuur van vragen en opdrachten het de kandidaten bijzonder lastig maakte. Het grote verschil met de wieler koersen was voor hem dat hij ditmaal de kusjes kreeg.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7