Aiitilliaiien steunen IOC in trek Waterpolo-team lootte gunstig ,1 OPVALLEND COMPLIMENT VAN EVA BARTHA: f Ford niet te stuiten e£balarmal33 Atleten vertrokken ri Brand Bed 11 Indruk Drie uur KOEKEN EERSTE TSJECHISCHE SELECTIE beveiliging tegen inbraak en brand Dinsdag 22 augustus 1972 München 26. 8.-10. 9. 1972 Het grootste gedeelte van de Nederlandse Olympische ploeg is goed „gemutst" naar Mün chen vertrokken. MÜNCHEN (ANP) „Het Nederlands Antilli- aans olympisch comité zal een eventueel boycot van de spelen, als gevolg van de kwestie Rhodesië, be slist niet steunen", zo ver klaarde maandagmiddag voorzitter Juan Isa, die met enkele mede-bestuursleden voor enkele dagen in München verblijft. De heer Isa stelde zich hiermede op hetzelfde standpunt als de minister van cultuur en opvoeding van de Nederlandse Antil len, de heer R. Elhage. in diens verklaring van maan dagmiddag. „Toen de kwestie-Rhode- sië vorig jaar in het I.O.C. ter sprake kwam", zei de heer Isa verder, „was men het er vrijwel unaniem over eens dat er een moge lijkheid moest blijven be staan Rhodesië, op bepaalde voorwaarden, voor de Spe len van München uit te no digen. Er waren toen geen tegenstemmen, wel enkele onthoudingen. Het Neder landse Antilliaans olym pisch comité wil zich aan deze uitspraak conforme ren. Als het I.O.C. van me ning is dat (Zuid), Rhode sië aan de gestelde voor waarden heeft voldaan, dan kan er voor ons geen enke le aanleiding zijn ons aan te sluiten bij enige ac tie". 0 De Antillianen doen niet mee aan de actie tegen Rho desië die o.m. wordt ge steund door Lee Evans. „TURNSTERS HEBBEN ZEER GOED GEWERKT" I (Van onze speciale ANP-versIaggever) MÜNCHEN „Fantastisch", was de reactie van de Neder landse meisjes na de kennismaking met de olympische turnhal. Maandag mochten de turners en turnsters voor het eerst de podia betreden, waarop zich volgende week de strijd om de olympische medailles gaat afspelen. Van maan dag tot en met woensdag wordt in de bijzonder fraaie hal, die vlak naast het olympisch stadion ligt, de z.g. wedstrijd training afgewerkt. Precies volgens het tijdsche ma, dat voor de wedstrijden is opgesteld, kunnen de turners en turnsters trainen. Maandag was het er al bij zonder druk. Omdat de kaarten De langste man van het Olympische dorp, Tommy Bur leson van top tot teen. Voor de 2,25 m. lange Amerikaan is uiteraard een speciaal bed gemaakt. MÜNCHEN (ANP) De absolute topper in het olympische dorp is de bio scoop. Elke voorstelling 's morgens om elf uur de eerste zit het theater helemaal vol. In liet week end moest de film „As- terix en Gouloise" in een extra-naclitvoorstelling worden gedraaid. Het is de vraag of de olympische deelnemers nu zo gesteld zijn op het zien van een film. Waarschijnlijk fasci neert het twee uur in het donker zitten de sportmen sen meer. Bij de aanvang van elke voorstelling ziet men vrijwel alleen paartjes naar binnen gaan. Ook de schemerige televisifeka-mcrs zijn erg in trek. Dinsdag draait in de bio scoop de Nederlahdse film Mira met Willeké van Am- melrooy in de hoofdrol. olympische dorp is de Amerikaanse basketballer Tom Burleson uit North- Carolina. Met zijn lengte van 2,25 meter is de 20- jarlge student een lastig probleem geweest voor de intendance van het olympi sche dorp. Men heeft voor hem zelfs een speciaal bed moeten laten maken. Een van de meest gefoto grafeerde mensen in het Een brand ln een kleer- hangerfabriek heeft grote problemen veroorzaakt in het olympisch dorp. Alle 30.000 kleerhangers die be steld waren, zijn bij de brand onbruikbaar gewor den. Josef Neckermann, de Duitse dressuurruiter, die eigenaar is van talloze wa renhuizen, bracht echter uitkomst. Hij belde enkele collega's en uit alle delen van Duitsland stromen de kleerhangers nu naar het olympisch dorp. voor de turnwedstrijden in totaal zijn er 8000 zit- en 4000 staanplaatsen reeds maan den geleden waren uitver kocht, hebben de organisators de gelegenheid geopend om de trainingen tegen beta ling bij te wonen. Van die mogelijkheid wordt zeer druk gebruik gemaakt. Ook al be draagt de toegangsprijs vijf mark. De Nederlandse dames, die voor de verplichte oefenstof zijn ingedeeld in groep twee (met Groot Brittannië, Frank rijk en de Verenigde Staten), maakten een uitstekende in druk. Eva Bartha, de Hongaar se leidster van de ploeg, die over het algemeen niet gul is met complimenten, zei na af loop van de training: „Het is goed gegaan. De meisjes heb ben fijn gewerkt. Ik kan niet anders zeggen dan dat de ken nismaking met de hal ons uit stekend is bevallen. Natuurlijk konden wij nu nog zonder ze nuwen werken. Wanneer vol gende week de hal vol zit en de wiedstrijdzenuwen komen, dan wordt het wel anders." .IIP:3* .«Nig I Bit Ook de ploegen van Groot Brittannië, die enkele weken geleden in Londen door Ne derland met groot verschil werd verslagen, en de Vere nigde Staten trainden. Grote indruk maakte de kleine Amerikaans Cathy Rig- by, die twee jaar geleden bij de wereldkampioenschappen in Ljubljana de zilveren me daille won op de evenwichts- balk. Hoewel zij pas 19 jaar is, neemt de slechts 1,52 m lange en 41 kilogram wegende Cathy Rigby al voor de twee de maal aan de Olympische Spelen deel. In Mexico eindigde zij in het individueel-klassement als twaalfde en op haar favoriete onderdeel, de evenwichtsbalk, als zevende. Het was duidelijk dat geen van de deelneemsters overdre ven risico's nam. Het was vooral een wennen aan de om geving. „De kleinigheden die nog moeten worden bijgesle pen, nemen we bij de training in de sporthal van. Neufahrn nog wel door", aldus Caius Ianu, de Roemeense trainer van de Nederlandse ploeg. In deze op ruim twintig ki lometer van München gelegen hal hebben de Nederlandse turnsters, die met de rui ters voor de samengestelde wedstrijd en de moderne vijf kampers al bijna een week in het olympisch dorp verblij ven, tot dusverre dagelijks drie uur getraind. Chef d' équipe Riek Fent- sahm toonde zich zeer geluk kig met de vroege komst naar München. „Voor onze jonge ploeg is het een uitstekende maatregel gebleken. De meis jes zijn nu gewend aan de omgeving. Dat geeft hun rust. Volgende week moeten zij hun vooruitgang op hoog internati onaal niveau bewijzen. Na wat ik tot nu toe gezien hebl be hoeven wij. geloof ik. geen angst te hebben." Ans van Gerwen in actie. Zij werd bijgestaan door trainer Ianu (nog niet zichtbaar). SCHIPHOL (ANP) Na dat vorige week reeds de voorhoede van de Nederlandse olympische ploeg naar München was vertrokken, zijn maandagochtend nog eens 86 deelnemers en officials van Schiphol naar de olympische stad gevlogen. Onder leiding van chef de mission Bram Leeuwenhoek reisde men in een DC-9 die het NOC van de KLM had gecharterd. Nog is de voltallige Neder landse afvaardiging niet in München, want er is nog een zestal atleten achtergebleven. Dezen zullen in de komende twee weken afzonderlijk rei zen. De totale Nederlandse af vaardiging naar de Olympi sche Spelen 1972 bestaat uit 146 deelnemers en 69 begelei ders. Onder hen bevinden zich niet alleen de officials van het NOC, maar ook diverse assis tenten, zoals een hoefsmid voor de ruiterequipe, een pia nist voor de turnsters, een wa penspecialist voor de schut ters. een dierenarts voor de paarden, bootslieden voor de roeiers, mecaniciens voor de wielrenners, coaches, trainers, artsen, masseurs en verzor gers. Vorige week zijn de ruiters, roeiers, de deelnemers aan de moderne vijfkamp, alsmede de zwem- en de tumploeg naar München vertrokken. HAASDONK (ANP) Kees Koeken heeft maandag in Haasdonk een wedstrijd voor professionals gewonnen. De renner uit Achtmaal reed de 147 km in 3 uur en 45 minuten. Ronald de Witte werd tweede op bijna vijftig meter, Wim Prinsen derde. De uitslag is: 1. Koeken (Ned) 147 km in 3 uur en 45 minuten, 2. De Witte (Belg), 3. Prinsen (Ned), op 10 sec 4. Tuur van de Vijver (Belg), 5. De Boer (Belg). In Bergerhout won Harm Ottenbros een wedstrijd voor profs over 135 km. Ottenbros was het snelst in de eind sprint. De uitslag is: 1. Otten bros met 135 km in 3 uur 27 minuten, 2. Verhaegen, 3. Lu- do van der Linden. (Van een onzer verslaggevers) MÜNCHEN De eerste tegenstander van het Nederlands waterpoloteam in liet olympisch toernooi, had niet zwaarder kunnen uitvallen: de vijfvoudige olympische kampioen en hui- zehoge favoriet van München Hongarije. Zondagmorgen om elf uur vindt dat spectaculaire treffen plaats in het olympische zwemstadion. „Eenmaal moeten we ze toch tegenkomen. Dan liever maar zo vlug mogelijk", was het nuchtere commentaar van de zojuist gearriveerde coach Harry Vriend op het resultaat van de loting. „Misschien kun nen we nu eens voor een ver rassing zorgen. In een later stadium is dat moeilijker". Het Nederlandse team is ove rigens verre van ontevreden over hetgeen het lot bun heeft gebracht. Aanvaller Hoogveld, bijgenaamd de „Neus": „De eerste groep met Roemenië, Zuid-Slavië, Amerika, Cuba en het opkomende Mexico in één poule, is veel zwaarder. De derde poule zou ook nog niet zo slecht zijn geweest. Hoewel, dan zou je langs Ita lië en Rusland moeten zien te komen. Nee, met Hongarije. West-Duitsland, Griekenland en Australië zitten we echt nog niet zo slecht. We hebben nu een goede kans als tweede de finalepoule te bereiken." Het olympische waterpolo- toernooi bestaat uit drie groe pen met in totaal zestien lan den. De nummers een en twee van elke groep gaan over naar de finale-poule van zes. De nummers drie en vier gaan verder in de poule van de 7e t.m. 12e plaats. Nederland moet geacht wor den weinig moeite te hebben met Australië en Griekenland, zodat West-Duitsland waar schijnlijk beslissend zal zijn. De Westduitsers zijn minder sterk dan een jaar of wat geleden toen zij konden reke- ZANDVOORT (ANP) De Duitsers Joohen Mass, Dieter Glemser en de Spanjaard Alex Soler Roiig hebben Ford zon dag op het circuit van 2 and voort de vijfde zege in de reeks van negen races tellend voor de Europa cup voor toerwa- gens gebracht. Ford heeft de race, bijge woond door zo'n 25.000 toeschouwers, van start tot finish beheerst. Een kleine vijf uur voerde de Capri RS 1900 van de Duitser Mass en de Fransman Larrousse het veld aan. Toen de pech toesloeg moest racemanalger Mi chael Kranefuss coureur Mass, die eerste staat in de individuele rang schikking voor de Euro pa cup, laten ovenstap pen in de wagen van Glemser en Soler Roig teneinde de maximale punten voor de competi tie te behalen. De tac tiek lukte, zodat Mass thans met 87 punten op de eerste plaats staat voor de Brit Fitzpatrick met 57 en Glemser met 52 punten. Het was de vijfde ze ge van Ford in de zes tot nu toe gereden wed strijden. Alfa Romeo, dat in de lichtste divisie zes maal triomfeerde, voert evenwel de rang lijst aan met 120 punten. Ford, dat in de derde divisie voor wagens met motoren boven de 2000 cc uitkomt, vergaarde 115 punten. Toen de finishvlag viel hadden Mass, Glem ser en Soler Roig twee ronden voorsprong op stadgenoten Brian Muir en John Miles. Toine Hezemans, die met de Oostenrijker Niki Lauda in een BMW reed ein digde als derde. Tot de eerste uitval lers behoorde de combi natie Slotemaker-Kelle- ners. Na twee uur rijden staakte Keileners de strijd. Na 24 ronden brachten Brian Muir en John Milles hun Capri in tweede positie, een plaats die zij niet meer afstonden. De zege kon Ford toen eigenlijk vrij wel niet meer ontgaan. Ook onze zwemsters trainden hard. Daarna was er tijd voor een babbeltje. V.l.n.r. Tineke Hofland, Annette Segaar, Marianne Vermaat en Gerda Lassooy. PRAAG (ANP). Vaclav Jezek, de Tsjechische bondsco ach heeft de namen van 19 spelers bekend gemaakt, waaruit hij het Tsjechische elftal zal formeren, dat op 30 augustus in een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Neder land zal uitkomen. De 19 man zijn: Viktor en Cervenan (doelverdedigers), Dobias, Pi- varnik, Koubek, Hagara, Zle- chan, Dvorak, Stakovan (ver dedigers), Bicovsky Pollak, Kuna, Novak en Medcid (mid denspelers), Vesely, Stratil, Kabat en Herda (aanval lers). nen op de steun van enkele uitgeweken Hongaren. Bij het recente toernooi in Landshut won Nederland met 31. Nu voor eigen publiek en met de olympische eer als inzet kan echter van de Westduitsers op fanatieke tegenstand worden gerekend. (ADVERTENTIE) Fropellerstraat 1-5, Amsterdam-W. lel.020-159715

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11