Folklore in IJzendijke Expo Axel vlot van start Oecumenische dienst in Vlissingen in drukwekkend DO W-sportmanifestatie Grevelingen Statenlid steunt Renesse Kaarten vlogen weg Regiovisie STANDHOUDERS OPTIMISTISCH Winkeliers van Hulst eensgezind inzake braderie stad streek Advies tegen wilde veilingen Vrij zonnig STRANDWEER K VP-Zeeland wil eigen man in Sas UITSTEKENDE START PATATKRAAM UITGEBRAND Terneuzen Maandag 21 augustus 1972 3 Bij de stand op de Expo Axel had men over belangstelling niet te Magen. (Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG B. en w van Middelburg hebben het bestuur van de stichting „De Middelburgse Schouwburg" aangeraden om geen zaalruim- te meer beschikbaar te stellen voor zogenaamde „wilde vei lingen" of „vliegende win kels". Wat betreft de wettelijke ei sen waaraan de organisators van „wilde veilingen" onder de titel van douaneverkopin- gen en dergelijke zouden moeten voldoen, kunnen b. en w. niets ondernemen. Dit is. zo hebben zij het pvda raads lid Van den Berge in ant woord op door hem gestelde vragen geantwoord, een zaak van de Kamer van Koophan del en Fabrieken. Het was de Kamer van Koophandel, die in een brief aan de Midden-Zeeuwse ge meentebesturen het marktbe- dervende systeem van wilde veilingen aan de zaak heeft gesteld. hoogwater Morgen, dinsdag 22 aug. Bergen op Zoom 1.48 en 14.15 Hansweert 0.57 en 13.26 Terneuzen 0.28 en 12.57 Vlissingen 12.27 Wemeldinge 1.38 en 14.05. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18 uur. Droog en vooral aanvankelijk vrij zonnig met temperaturen in het algemeen beneden nor maal. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 4 tot 11, min. temp: 2 tot 5 graden ondeT normaal, max. temp: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 8, min. temp: 0 tot 4 graden onder normaal, max. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal, Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Een hogedrukgebied blijft nog in de buurt met tijdelijk wat bewolking, maar ook op klaringen en droog weer. Er staat een zwakke zeewind bij een temperatuur van 18 a 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: de eerste dagen van deze week geven over het algemeen gematigd tot redelijk strandweer. (Van onze correspondent) HULST Het kringbestuur van de KVP Zeeland heeft zaterdagmiddag tijdens zijn vergadering in Hulst een ver klaring opgesteld, betrekking hebbende op de burgemees tersbenoeming in Sas van Gent. De verklaring luidt als volgt: Het kringbestuur van de KVP heeft met bevreemding uit persberichten kermis ge nomen van de aanspraak, die de PvdA meent te kunnen maken op de burgemeesters plaats van de gemeente Sas van Gent. De samenstelling van de bevolking van deze gemeente, maakt het voor de hand liggend, dat een burge meester, afkomstig uit de kring van de KVP benoemd wordt. Hiermede wordt dan een goed gebruik voortgezet. Het kringbestuur meent dan ook, dat, mits een bekwame man of vrouw beschikbaar is, een benoeming uit deze kring de voorkeur verdient. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE. In het kader van de evenementen rond de tentoonstelling „West-Zeeuwsch-Vlaanderen presenteert" werd zaterdag een folkloristische dag gehouden. De belangstelling hier. voor was groot. Overigens heeft de tentoonstelling op zich ook enorm veel publiek getrokken. Vooral veel toeristen zijn een kijkje komen nemen. Tijdens de tentoon steil ings- dagen is tot-- nu toe» vrijwel iedere dag Iets te doen ge weest. Met de folkloristische dag werd zaterdag deze serie van extra activiteiten besloten. De tentoonstelling zelf blijft voorlopig nog open tot en me 17 september. De openingstij den zijn tijdens werkdagen van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur en in het weekein de van 14 tot 16 uur. Gezien het succes van de expositie zijn de organisatoren al da-uk bezig met voorberei dingen om dit evenement vol gend jaar en dan nog groot ser van opzet te herhalen. Het doorgaan van de folkloris tische dag wias zaterdagoch tend in verband met het slech te weer nog onzeker. Tegen de middag werd het beter en kon besloten worden om het pro gramma toch uit te voeren. Het tairijke publiek genoot van de demonstraties en voor drachten, die verband hielden met oude Cadzandse gebrui ken, voorwerpen en kleder drachten. De heer en mevrouw A. Ris- seeuw en de heer J. Keijmel, uiteraard gestoken in kleder dracht, toonden het publiek heel wat zeldzame herinnerin gen uit de historie van het vroegere land van Cadzand. Voor muzikale omlijsting van deze folkloristische dag zorgde op de maa-kt van IJzen dijke het draaiorgel „Uilen spiegel". Aan het slot van het programma werd de film over de visserij ven Breskens ver toond. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de hoofdklas van de junlorencom- peti/tie van de KNVB afdeling Zeeland is het pas gepromo veerde Steen Al voortreffelijk van start gegaan. In Middel burg werd met 1—3 gewon nen. Tegenvallend was de prestatie van Axel Al, dat zich op eigen veld door Ter- neuzen Al liet verrassen (1 2). Terneuzense Boys Al, vo rig seizoen lange tijd kansheb ber vo de titel, ging nu met even INO de boot in in Hulst tegen HVV Al. De kampioen, Arnemuiden Al, deed het al niet veel beter, want op eigen terrein verloren de Arnemui- denaren met 0—3 van Zierik- zee Al, zodat we nu al wel kunnen stellen, dat we andere koplopers krijgen dan in de vorige competitie. Vlissingen Al lijkt weer wel over een sterk team te beschikken en won in Goes met 23. De stand luidt: HW 1—2, Zierik- zee 12. Steen 12, Terneu zen 12. Vlissingen 12, Goes 1—6 Axel 10, Middel burg 1 V Arnemuiden 10, Tern. Boys I0, Kloetingen 0—0. (Vervolg van pagina 1). Live werd onder meer uit gezonden het optreden van de jeugdharmonie uit Klooster- zande en het kwartet Musk uit Clinge. Stern-sportredacteur Rob van Deursen bracht een sprankelende sportprogramma Stern-redactrice Rieja van Aart interviewde de standhou ders, Diana de Wever uit Axel en Coby Steketee uit Terneu zen ontpopten zich als gerouti neerde nieuwslezeressen, ir- C. van der Wouw en Cor de Boer (Stem-fotograaf) zorgden voor de regie. Cor Verdonkschot en Margriet van Beuzekom na men interviews af en Ton Verlind zorgde ervoor dat het in journalistiek opzicht ge smeerd liep. „Het is uitstekend gegaan", was de redactie van Bert de Jonge na afloop. „Onze eerste ervaringen zijn positief. Ook de reacties zijn positief. Ieder een is nu enthousiast", zei Ton Vertind. Regiovisie zet deze week tijdens de expo-uren op dezelfde voet de uitzendingen voort. Na de Expo worden alle resultaten óp een rijtje gezet en bekeken wordt dan wat de volgende stappen op het expe rimentele kabeltelevisie-vlak zullen zijn. (Van een oneer verslaggevers) AXEL. De Expo Axel is saterdag bijzonder goed van start gegaan. Bijna 5000 bezoekers werden geregistreerd, de regiovisie, die zich voor de eerste maal presenteerde met regionale tele visie-uitzendingen, draaide fijn, de standhouders waren door de resultaten en het bezoekersaantal van de eerste dag optimistisch gestemd en er werden al geluiden gehoord dat volgend jaar de beurs nog groter van omvang moet zijn, zodat Expo Axel dan qua afmetingen landelijke allures gaat krijgen. Expo Axel werd zaterdag, middag officieel geopend door burgemeester M.K. van Dijke vian Axel, die ais trefwoord voor deze vierde Expo Axel het woord „imposant" ge bruikte. „Dit woord kwam bij mij al tijdens de voorbezióhti- girag naar boven. In korte tijd is heel wat werk verzet. Ik •feliciteer de bevolking van Axel om een beurs als deze binnen de wallen van Axel te hebben", aldus burgemeester Van Dijke. Hij zei te ver wachten dat de beurs qua om vang volgend jaar nog groter zal zijn. De beurs beslaat nu 1500 vierkante meter meer dan vo rig jaar, namelijk 3500 vier kante meter. Vandaar ook dat burgemeester Van Dijke vol gend jaar op 5000 vierkante meter zei te hopen- Aan de medewerking van de gemeen te zal het volgens hem bij de verdere groei van de Expo Axel niet liggen. De heer Van Dijke kwam nog terug op een idee, dat hij vorig jaar lanceer de, om in Axel een definitief beursgebouw te stichten. „Be ben bereid om met de organisatoren te praten over het realiseren van een derge lijk plan", aldus de burge meester, die overigens wel een beroep deed op de Axelse middenstand om nog meer dan tot nog toe aan de Expo deel te nemen. Aan het adres van de Axelse middenstand zei hij nog dat het gemeentebestuur in is wat het creeëren van winkelpromenades betreft. AI meteen na de opening werd het aardig druk in het beurscomplex. Tot laat in de avond bleven de bezoeker® binnenstromen. De standhou ders deden over het algemeen (Van een onzer verslaggevers) HULST De winkeliers van Hulst hebben besloten om eensgezind te trachten van de Hulster braderie een succes te maken. Het ongenoegen over de gang van zaken tot nu toe is terzijde geschoven en prak tisch alle winkeliers hebben nu gezegd mee te zullen doen. Zoals bekend werd eerst be sloten de braderie niet te laten doorgaan, later wilde een klei ne groep winkeliers toch een braderie organiseren en dit al- leg leverde heel wat geruzie in de Hulster middenstandswe reld op. „Iedereen heeft nu goed zijn verstand gebruikt. Er is geen breuk in de mid denstandsorganisatie ontstaan. Integendeel, er kan nu van een goede samenwerking wor den gesproken", aldus de heer S. Blommaart. Wat de organisatie betreft van de braderie is volgens hem woensdagavond alles in kannen en kruiken. Dan wor den in een vergadering nog even de laatste puntjes op de i gezet. Dinsdag gaat de reola- mestoet voor het eerst rijden. De bedoeling is dat hiermee reclame wordt gemaakt voor de braderie in Hulst en omge ving. Ook woensdag en don derdag worden dergelijke tochten gemaakt. De braderie zelf gaat vrijdag open. goede zaken. De heer J. Schie man, die samen met de heer L. Marijnissen Expo Axel or ganiseert, zei hierover: „Ieder een is tevreden. De sfeer on der de standhouders is goed. Het loopt op deze eerste dag fantastisch". Heel druk was het zaterdag avond in de amusementshal, waar de miss „Omloop van Zeeuwsoh-VLaanderen" werd gekozen. Aanvankelijk hadden negen Zeeuwsch-Vlaamse schonen zich als kandidaat ge meld. Daarvan kwamen er echter maar vijf opdagen- De jury, dde lette op presentatie houding, lopen en het voeren van een gesprek, gaf na ampe le beraadslagingen de voor keur aan Marian de Smit uit Schoondijke, een meisje dat als verkoopster in een drogis terij te Sluis werkt. Zij zal de gastvrouw zijn tijdens de „Omloop van Zeeuwsoh-Vlaanderen" die op 16 en 17 september wordt ver reden. Marian werd overladen met geschenken en kreeg bo vendien de toezegging dat ze gratis kleding en schoenen mag gaan uitzoeken. Tweede bij deze miss-verkiezing werd Hannie Wijffels uit Terneuzen en derde Jannie Tieleiman uit Axel. Ook voor hen waren er heel wat prijzen. 55 55 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het sta tenlid C. Waterschoot PPR heeft het opgenomen voor een project van de stichting Kerk en Recreatie te Renesse. Deze stichting heeft bij de provincie nul op het rekwest gekregen, toen zij een eenmalige subsi die van drieduizend gulden vroeg voor de financiering van een opvangcentrum van drie duizend gulden vroeg voor de financiering van een opvang centrum voor jongeren in Re De provinciale jeugidraad, zo meent de heer Van Water schoot te weten, had een gun stig advies omtrent subsidië ring uitgebracht. Het PPR sta tenlid meent, dat het werk van het opvangcentrum van groot belang is, gezien tegen de achtergrond van het jonge- rentourisme in Zeeland. „De met dit project opgedane erva ring kan een belangrijke bij drage leveren voor een snelle oplossing van de problemen die met het jeugd-tourisme el ders in de provincie samen hangen, meent de heer Van Waterschoot. Hij wil dan ook graag de redenen weten waar om GS afwijzend op het sub sidieverzoek hebben be schikt. (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE In de nacht van zaterdag op zondag is de patat-frites-kraam van de heer J. E. uit Groede uitge brand. De brand werd door passerenden ontdekt. De kraam brandde totaal uit. De schade wordt geschat op 7.000 gulden. IN EEN ADVERTENTIE In Wall Street Journal biedt een Amerikaanse makelaar het landgoed Le Moulin de la Tui- lerie 15 km. van Parijs gelegen te koop aan voor 3,2 miljoen franks (2,2 miljoen gulden). Het behoort aan de hertogin van Windsor. 0 Meisjes, die hoge ogen gooiden in de miss-Omloopverkiezing. (Van een onzer verslaggevers) AXEL. Wat de evenementen voor Expo Axel betreft staan er deze week drie topavonden op het programma. Dinsdagavond 22 augustus treden Mouth en McNeal op met hun orkest The Whispers. Donderdagavond 24 augustus komen Sandra en Andres voor het voetlicht en zaterdagavond 26 augustus presenteert John Woodhouse zijn show, waarin naast hijzelf optreden Imca Ma rina, Jack Reijnders en Joe Andy. De kaarten voor deze avon den gingen tijdens de voorverkoop zo vlot weg dat de Expo- organisatie heeft besloten geen kaarten meer via de voorver koopadressen te verkopen omdat anders straks vele mensen bij de ingang van de beurs geen kaarten meer kunnen krijgen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. Ter gelegenheid van de bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken in Utrecht, werd gisteren in de Vlissing- se Sint-Jacobskerk een indrukwekkende getuigenis van oecu menische gezindheid gestalte gegeven. Meer dan twaalfhonderd gelovigen van alle gezindten waren bijeen om zich in een speciale dienst te bezinnen op de vragen rond de christelijke eenheid. Voorgangers in de dienst waren de Nederlands her vormd predikant, dominee Y. van der Schoot, en kapelaan T. Brooymans. Als bijzondere gast was de Zwitserse gerefor meerde theoloog dr. J. Hossel aanwezig, die ook de predika tie hield. Uitgaande van het evange lieverhaal van de tollenaar Za- cheus die onverwacht Christus in zijn huis mag ontvangen en terstond besluit om het door hem gepleegde onrecht uit zijn verleden te herstellen, schetste dr. Rossel de verhoudingen in de wereldraad van kerken. De Europese kerken hebben Christus in huis ontvangen en het geroezemoes in de kerken buiten het westen wijst erop, dat men niet begrijpt dat de heer bij deze tollenaar binnen gaat. Hij heeft toch zoveel on recht gepleegd. Dr. Rossel trok de parallel met het Zacheus- verhaal door, door te zeggen dat een volledig heil pas aan wezig kan zijn, als de Europe se kerken bereid zijn het ant woord te geven dat Zacheus gaf, die immers de helft van zijn bezit aan de armen schonk en de door hem bedro- (Van onze correspondent) TERNEUZEN Enkele fel le regenbuien konden nauwe lijks schade aanrichten aan de sportmanifestatie van Dow Chemical (Nederland), waar aan personeelsleden (zowel dames als heren) uit Amster dam. Rotterdam, Botlek en Terneuzen deelnamen. Een van de redenen dat de deelne mers weinig last van de (paar) regenbuien hadden, was dat er veel „binnenshuis" gedaan werd. In het Zuidlandtheater wer den jeugdspelen gehouden, zo als Vlaamse kermis, daar werd geschaakt, geloaaut en gedamd. Gezwommen werd er in het overdekte zwembad „de Hon- te" en voorts waren er volley- bal-, tafeltennis- en badmin- tonwedstrijden in de sporthal. Wedstrijden in voetbal, tennis en wielrennen (hier was de jongste 20 en de oudste 40 jaar), zeilen en de kreekloop, werden uiteraard in de buiten lucht gehouden. Een muziek gezelschap uit Overschie, waarvan heel wat leden Dow- medewerkers zijn, vrolijkte een en ander op. De wedstrijden begonnen zaterdagmorgen reeds om half tien en duurden tot ongeveer vijf uur. Van de zijde van het publiek wias er enige belang stelling, maar het weer was te ruw om velen naar de diverse lokaties te lokken. Na afloop kregen alle sporters en sup porters uit Amsterdam, Rot terdam en Botlek (enkele hon derden) een warme maaltijd aangeboden. gen mensen viervoudig ver goede wat hij hun schuldig was. Daarna zei Christus tot hem: „Heden is er heil over dit huis gekomen." Dominee Van der Schoot wees in een korte preek op de veranderde situatie in de oe cumene. „Uitstel van het ka tholieke pastoraal concilie zou den wij vroeger hebben be groet met de opmerking: Zie je wel, van die kant is niets goeds te verwachten. Nu lij den wij mee met een van ons aan wie dit overkomt." De dienst werd op enthousi aste wijze opgeluisterd door het jongerenkoor Walcheren dat liederen zong die buiten gewoon goed in de voortreffe lijk gecomponeerde liturgie pasten. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de ge meentepolitie in Terneuzen kunnen inlichtingen worden verkregen over de volgende gevonden voorwerpen: Arm bandje met naam „Vivian"; 2 sleutels aan ring, rood regen jack, korte suède herenjas, bril met etui, portemonnee met inh., zwarte portemonnee met inh., suikerziek embleem, zwarte kater, ceintuur, nieuw zakhor loge (zonder ketting), paraplu, zonnebril met groene glazen, contactsleutel VW, jonge her dershond, jonge dobberman- hond, twee wieldoppen, rood kindertruitje, zwart hondje met bruine pootjes, rood kinder jas je, kinderstap, sleutels, rood kinderportemonneetje, 1 b.b. halsketting met plaat, bruine briletui, zwarte bril, wit kin dertasje. les wacht op een inrichtings plan, waarop gemeenten, ho pelijk ooit verenigd tot een recreatieschap, him bestem mingsplan kunnen baseren. (Van een onzer verslaggevers) BROUWERSHAVEN De natuur, geholpen door de dienst der domeinen, werkt voortvarender dan de Neder landse regering. Blijdschap over de wijze waarop techniek en elementen te zamen een nieuw evenwicht in de afge sloten Grevelingen scheppen, en wrevel over de traagheid waarmee beheerslichamen voor dit bekken tot stand ko men, vormden de neerslag van een excursie die het gewest Zeeland van de PvdA-staten- fractie zaterdag organiseer de. Per boot bekeken de politi ci, met als gast het Zuidhol landse statenlid de heer J. Diepenhorst de stand van za ken in het Grevelingenbekken. Wat zij zagen gaf hun zoals de Zeeuwse statenfractieleiider W. Don het onder woorden bracht „gevoelens van ont zag over de herscheppende kracht van de natuur, gehol pen door specialisten van de dienst der domeinen." Diepen horst voerde de boventoon in de kritiek op de regering. „Het is volslagen dol", zo zei hij, „dat wij ons hier thans oriënteren aan de hand van een inrichfingsschets die uit 1967 dateert. Wij bezitten in de Grevelingen een geschenk van de hemel, maar de rege ring heeft vijf tot zeven jaar laten verstrijken, zonder dat er 'n goede beheersvorm voor dit gebied tot stand is gekomen. Daarover kon burgemeester Schouwenaar van Brouwersha ven ook een boekje open doen. „We hebben een stuurgroep voor het Grevelingenproject, maar die heeft pas een keer vergaderd", zei hij. Hij vroeg overigens: „Provincie wat doet gij aan deze zaak?" Mr. J.P. Boersma, gedeputeerde van Zeeland merkte op: „Wij heb ben in de stichting Grevelin genbekken op de onhoudbare toestand gewezen. Een plan voor de Grevelingen heeft twee jaar bij CRM gelegen en een brief van ons aan de mi nister-president over deze kwestie is onbeantwoord ge bleven. Dus, de zaak is door de provincies Zeeland en Zuid-Holland keihard ge speeld, maar conflicten tussen de departementen, hebben het vacuüm laten voortbestaan." De heer A. van Overbeeke, lid van de PvdA-statenfractie van Zeeland bracht de gemeen schappelijke opinie onder woorden: „Er moeten inrich tingsplannen komen voor de nieuwe deltawateren, nog voor de zeegaten dichtgaan. Dat had hier moeten gebeuren, welnu dat is verzaakt. Laat ons bij de Oosterscheldeafslui- ting nu eens niet te laat zijn!" De emoties waren begrijpe lijk. Grevelingen is, zo verze kerde ons ir. G.H.S. Hofker van de Deltadienst, redelijk schoon, al lozen de gemeenten en de reereatiedorpen vrolijk ongezuiverd afvalwater op de afgesloten zeearm. Door de afsluiting van de Grevelingen, zo vertelde mr. J.D. Joustra van het bureau Deltazaken van de domeinen, is drieduizend hectare rijks- grond permanent boven water gekomen. Daarvan zal veel als beschermd natuurgebied wor den gespaard. Elders krijgt de recreatie zijn kansen. Maar al-

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3