BELGEN WINNEN SCHIETWEDSTRIJD Enkele gewonden bij ongelukken Tippelaars vestigen aandacht op De Poel DUITSERS VOLGDEN IN HULST DEMONSTRATIE VAN RODEK RUIS A. E. Hamelij nek onderscheiden Europese kamp op de handboog Luctor houdt vergadering ZEGE VAN TERNEUZEN W. WILBERS D'66 KAMER- KAND1DAAÏ IN HET ZUIDEN stad streek in zeeland Maandag 21 augustus 1972 2 Honderden waren op het toernooiveld: om. met de hoog te schieten af om naar de verrichtingen van de schutters te kijken. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens het afgelopen weekend is het duide lijk merkbaar geweest, dat de vakanties ten einde zijn, of althans voor een goed gedeelte zijn beëindigd. Op de Zeeuwse wegen was het in vergelijking met de vorige week geenszins meer druk. Alleen zondag, toen het nog zonnig was, kwamen nog vele dag jesmensen naar de stranden. Daardoor kwam het rond vier uur met uitgaand verkeer op rijksweg 58 even tot een kleine file-vorming nabij Ril land hetgeen echter na vijf minuten was opgelost. Zaterdagmiddag raakte de 51-jarige heer G.C. Philipse uit Haamstede onwel in zijn auto en overleed. De heer Phi lipse reed met zijn personen auto over Rijksweg 58 van Middelburg naar Goes. Bij hem in de auto zaten mevrouw Phi lipse en een broer met echtge note van de heer Philipse. De auto raakte van de weg af en reed in een naast de weg ge legen sloot. Mevrouw Philipse is met een wond aan het been over gebracht naar het Gasthuis te Middelburg. De broer en diens vrouw werden licht gewond en konden na in het zieken huis behandeld te zijn naar huis. Zaterdagmorgen verleende een vrachtauto, bestuurd door J.B. uit 's-Heerenhoek op het Clarispad te Heinkenszand geen vrije doorgang aan een bromwietser, die op het fiets pad reed, t.w. H. S. uit Borse- le. Hierna ontstond een fronta le botsing, waarbij H.S. ern stig hersenletsel, een hoofd wond, en schouder- en heup letsel opliep. Hij moest per ambulance worden overge bracht naar het Elisabeth Zie kenhuis in Tilburg. Eveneens zaterdag ontstond een botsing tussen twee brom fietsers te Goes op de kruising rijksweg 58 en de afslag naar Wolphaartsdijk. Mej. V. d. P. uit Kruiningen kwam van Wolphaartsdijk en wilde rijks weg 58 oprijden. Zij stond ui terst links, toen de bromfiet ser de heer L.G. uit Oud- Sabbinge vanuit de richting Goes naar Wolphaartsdijk wil de rijden. Hij botste op het meisje, waarbij zij beiden zo danig werden gewond, dat zij per ambulance moesten wor den overgebracht naar het St- Johanna Ziekenhuis te Goes. Zondag reed een personen auto, bestuurd door L. uit Grijpskerke tegen een boom. De oorzaak is tot heden nog onbekend. De auto van de heer L. uit Grijpskerke werd geheel vernield. Eveneens zon dag zijn op de kruising bij Oolijnsplaat twee personenau to's op elkaar gebotst. Een personenauto, bestuurd door B.B. uit Middelburg reed bij de kruising, toen het licht op groen sprong, door. Op dat moment kwam van de zijkant een Belgische personenauto. (Van onze oorrespondent) TERNEUZEN De Terneu zense bridgeclub „Luctor" houdt op vrijdag 25 augustus haar jaarvergadering in hotel Des Pays-Bas. Behalve de ge bruikelijke agendapunten is er een bestuursverkiezing, we gens het periodieke aftreden van de voorzitter en de dames R. Voorhans-Belderok en E, Willemstein-Robijn. Mevrouw Voorhans stelt zich niet meer herkiesbaar. Het bestuur zal in deze vaca ture mevrouw H. van de Zan- de-Nes voordragen. Tijdens deze vergadering zal een be spreking over het afgelopen bridgeseizoen plaatshebben en de prijsuitreiking aan de kam pioenen. Hoogtepunten uit de wed- strijdkalender 1972-1973 (t.m. 5 januari) zijn de districtsver gadering en daarna de dis- trictsvieitaillenwedstrijden op zaterdag 23 september, de ju bileumdrive ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de bridgeclub Oostburg (deze drive wordt te Oostburg gehouden) en de zeer belang rijke internationale stadhuis drive te Hulst, ten bate van het jeugdbridige. BOELAERE - TERNEUZEN 16. Rust 14. Terneuzen was veel sterker, hetgeen de uitslag bewijst. Score-verloop. Doelpuntenmakers: Polder man, IJsebaert, de Vries, Pol derman, Van der Hooft en Geelhoed. Terneuzen 3 - Hoek 2 1—1. SLUISKIL - HVV 2—2. Rust 01. HW iets sterker, maar miste vaak afwerker. Voor Sluiskil scoorden Dey en La Ruelle, voor HW maakte Vercauteren de twee doelpun ten. Ria W2 - Sluiskil 2 21. HONTENISSE - HANS- WEERTSE BOYS 2—0, rust 10. Hontenisse was iets ster ker, ondanks het feit, dat de ploeg zonder Dey en Kouijzer moest aantreden. Beide auto's botsten op elkaar. Enkele personen werden licht gewond. De auto's liepen aan zienlijke materiële schade op. Op de kruising Zuidzandse- straat-Brugstraat te Oostburg kwamen 2 personenauto's met elkaar in botsing. De personen auto, bestuurd door S.F.K. uit Oostburg kwam van de Zuid- zandsestraat af en verleende geen voorrang aan de perso nenauto, bestuurd door A.J.S. eveneens uit Oostburg, die over de Burgstraat reed. Er was nogal materiële schade. Vrijdagavond zijn twee per sonenauto's aan de oostzijde van de Oostbuitenhaven te Terneuzen met elkaar in bot sing gekomen. A.E.J.V. uit Terneuzen deed de zonneklep naar beneden, omdat hij, zoals hij zei last had van de laag staande zon. Hij lette niet vol doende op en kwam daardoor op de linker weghelft en zo doende in botsing met een t»- genligger A.L-G. uit IJzendij. ke, wiens auto na de botsing onbruikbaar was. Er deden zidh geen persoonlijke onge lukken voor. (Van onze correspondent) NISSE Een groot aantal jonge, maar ook oudere, en thousiaste natuurliefhebbers vertrokken op zaterdagmiddag onder buitengewoon slechte weersomstandigheden voor een wandeltocht door het omstre den natuurgebied De Poel met de dorpen Nisse, 's-Heer Abts- kerke, Bakendorp en Sinouts- kerke. Deze tooht was in verschil lende routes over de afstanden van 3, 5 en 8 km uitgezet. Iedereen kan daaraan mee doen, zonder zich tevoren te hoeven inschrijven. Het doel van deze tocht was het ter discussie stellen van de lei- dimgstraait door het natuurge bied. Met deze wandeling on der leiding van gidsen, die ter plaatse zeer goed bekend zijn, symboliseerde men, dat De Poel als wandelgebied gehand haafd moet blijven. De Poel ziet men bedreigd door de zich sterk ontwikke lende zware industrie in de Scheldemonding. Het reeds 3000 hectare verkavelde ge bied zien de initiatiefnemers als een bedreiging van dit na tuurreservaat. Een tegenactie van de agrariërs in verband met de onteigening komt hier op wel wat laat, hetgeen de mening is van enkele inwo ners van Nisse. Men zal trachten te bewerk stelligen, dat die leidingstraat, met het daaraan verbonden opgehoogde, opgespoten land, dikke buizen en hoge hekken, parallel aan rijksweg 58 wordt aangelegd. Tevens vindt men, dat de ruilverkaveling de mei doornhagen bij de Koedijk en de Notendijk, die, wanneer deze in de lente in bloei staan en een lust voor het oog zijn, kunnen laten staan. Deze be hoeven niet met de grond ge lijk gemaakt te worden. Men kam met de stuwtjes de waterstand in dit gebied aan passen. Dit doet men nu reeds in het gebied van de Valdijk Dit alles werd door mevrouw G.T.F. Keiler-Plug uit Nisse onomwonden uit de doeken gedaan. Mevrouw Keiler voeg de er nog aan toe, dat enkele jongeren met beschilderde spandoeken van plan waren deze tocht mee te maken. Zij wilde hiervan niets horen, om dat hiervoor geen vergunning was aangevraagd. Bovendien wilde zij geen reclame stunt. Mevrouw E. Bakker, even eens woonachtig te Nisse, te vens deelneemster aan deze tocht, zei: „Ik doe mee aan deze tocht en ik vind het noodzakelijk, dat hij gemaakt wordt. Ik doe dit voornamelijk voor mijn kinderen om hen het mooie van deze streek, die voor ons behouden moet blij ven, bij te brengen". De heer E. Baerends, wethouder van onderwijs, cultuur, sport, re creatie en algemene zaken van de gemeente Borsele zei: „Ik heb waardering voor deze mensen, wegens hun grote be langstelling voor dit gebied en daarbij ook voor hun pogingen om hieruit de leidingstraat weg te houden". (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Ideale weersomstandigheden, een perfect kloppende organisatie, een prima accommodatie en een sportieve wedstrijdsfeer, dat elles kenmerkte de te Kloosterzande gehouden wedstrijden voor het Europees kampioenschap handboogschieten. Zowel voor landenteams, als individueel. Precies op het ge plande uur stonden de 24 Bel gische schutters aangetreden en terwijl de prang langzaam omhoog werd gehesen, speelde de fanfare St. Cecilia onder leiding van haar dirigent, de heer J. Meijers, te Terneuzen het Belgische volkslied, waar mede het toernooi begonnen w-as. Even later werd op de vierde prang een begin ge maakt met de strijd om de individuele titel. Verder werd op 2 nabije prangen een vrije schieting gehouden, waardoor in totaal ruim 250 schutters uit drie landen, Nederland, België en Frankrijk in Kloos terzande hun bogen spanden. Ook de publieke belangstel ling was boven verwachting en de supporters van de deel nemende landen lieten zich dan ook niet onbetuigd als een van hun favorieten een vogel wist af te schieten. Kloosterzande stond twee dagen in het teken van de handboogsport. Zaterdagmid dag werd het geopend door burgemeester M. Soomers, die de eerste pijl het luchtruim (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het D'66 Tweede Kamerlid drs. W. A. F. Wil bers uit Bergen op Zoom heeft zich voor de komende Kamer verkiezing op 29 november a s. kandidaat gesteld in de zuidelijke provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Diverse afdelingen van D'66, alsook het bestuur van D'66 Noord-Brabant, hebben reeds te kennen gegeven de kandi datuur van de heer Wilbers te zuilen steunen. Drs. Wilbers is thans lid van de vaste Kamercommissies van CRM en Onderwijs (kleu ter-, basis- en voortgezet on derwijs). Bovendien is hij plaatsvervangend lid van de commissie Wetenschappen en Binnelandse Zaken. In de laatsgenoemde commissie be handelt hij onder andere de gewest vorming. Morgen sluit bij de politieke partij Democraten '66 de aan meldingstermijn van de kandi daatstelling voor de komende Kamerverkiezing. Er heeft zich een vijftigtal kandidaten ingeschreven. Alle leden van D'66 worden binnenkort in de gelegenheid gesteld door middel van schriftelijke stemming de volg orde van de kandidaten op de verkiezingslijst te bepa len. inschoot, geëscorteerd door een ere-peloton van schutters uit diverse deelnemende vere nigingen. Hoewel de weersomstandig heden op deze dag bepaald niet gunstig waren voor deze sport, er stond te veel wind, namen toch 147 schutters deel aan de strijd om de grote prijs van Kloosterzande. Die be stond uit het spel op de blok- vogel. Het wend een Belgische aangelegenheid en 3 onzer zuiderburen moesten kampen om de prijs, die tenslotte werd gewonnen door de schutter A. van Catsum te Schaarbeek. Gisteren werd het schutters- festijn begonnen met een pa rade door het dorp door de deelnemende teams, gevolgd door een kranslegging voor de gevallenen op het plein voor het gemeentehuis. Voor België deed dat de voorzitter van de Koninklijke Nationale Bond der Belgische Wipschutters, de heer E. Costermans, namens Frankrijk de heer R. Dernar- the van Moulte en voor Ne derland door de heer Van Lie- re te Heinkenszand, waarna in het gemeentehuis aan de tal rijke genodigden een officiële ontvangst werd aangeboden. Individueel Europees kampi oen is gewonden de heer A. Verhoeven van de Schuttersso- ciëteit Wolewé uit Brussel (België). De strijd om de lan- dentitel leverde het volgende resultaat op: Europees kampi oen landenteams werd België met 47 punten, Nederland ver overde in dit toernooi de tweede plaats met 45 punten na een barrage met de Franse ploeg, die in eerste instantie eveneens 45 punten hadden behaald. Een barrage over 3 ronden leverde Nederland 26 punten en Frankrijk 19. Een typisch Zeeuwse vertegenwoordiger op het handboog, toernooi. (Van onze correspondent). HULST De Duitse gasten van het Rode Kruis uit Mi- chelstadt die op bezoek zijn in Hulst, hebben zaterdag in het gebouw van de Janseniusscho- lengemeenschap, een demon stratie bijgewoond van de Ro- de-Kruis-colonne uit Arnemui- den. In de kantine van de school werden zij verwelkomd door de chef-staf gewestelijk com mando Rode-Kruiskorps in Zeeland, de heer J, Coppens. Deze zei het persoonlijk waar devol te vinden mensen te ontmoeten die hetzelfde ideaal hebben namelijk mensen te helpen in nood. De heer Cop pens gaf onder meer een uit eenzetting over de organisatie van het Nederlands Rode Kruis en over de werking van een districtscommando in de provincie wanneer een ramp is gebeurd. Mevrouw E. van Heel die gewestelijk commandant help sters is, vertelde het gezel schap een en ander over de opleding van de Rode-Kruis- helper. Jammer genoeg bestaat er landelijk, enkele uitzonde ringen daargelaten, weinig belangstelling en toetreding van jongeren. De bezoekers waren hierna in de gelegenheid verschillen de Rode-Kruisvoertuigen te bekijken onder andere een personenambulance, materieel- vervoerswagen, een verzamel- gewonden-materieelwagen, een radioverbindingenwagen en een ambulance. Het was jam mer dat de demonstratie die hierop volgde enigszins bedor ven werd door de regen. Een deel van de demonstratie dat zich normaal buiten had moe ten afspelen moest nu binnen gebeuren, waardoor het geheel niet volledig tot zijn recht kwam. Zo hadden de aanwezi ge voertuigen ingezet moeten worden, wat aan deze demon stratie meer realiteit had ge geven. De Rode-Kruis-colonne uit Arnemuiden kreeg te maken met een „vliegtuigongeluk" op het sportveld waarbij een tienbal vrij ernstige gewonden waren gevallen. De verwon dingen van de „slachtoffers' liepen uiteen van buik- en hoofdwonden tot arm- en en kelbreuken. Niettegenstaande deze de monstratie niet volgens plan kon worden afgewerkt hebben de buitenlandse collega's toch wel een duidelijk inzicht ge kregen tot wat de Nederlandse Rode-Kruis-helpers en -help sters in staat zijn. Dit bleek ook uit de woorden van voor zitter Knierieme van Michel- stadt na afloop van de demon stratie. Hij had het zeer inte ressant gevonden eens een manier van werken te zien die anders was lan bij hen. Tot slot werden nog enkele films van het Rode Kruis vertoond over de taak van het Rode Kruis en het hospitaalschip de Henri Dunant. AXEL Szydlowskiplein Expo '72, middenstandsteii'toonstel- linig met amusementshal. Ge hele dag geopend (t.m. 26 aug.) BERGEN OP ZOOM Roxy Blue Movie 18 j. Hal stadhuis, tentoonstelling van de maand van Paul Blom (t.m. 31 aug.) Open van 9- 12.30 uur en van 13.30-17.30 uur. Museum Markiezenhof, Steenbergsestraat, geopend van ma. t.m. vrijd. van 10-12 en van 14-17 uur. Zaterdag, zon- en feestdagen van 14-17 uur. CLINGE Fr. Frankaert-De Buus 15 uur: sch'.etmg. DOMBURG Muziektent 20 uur: con cert door muziekver. „Apol lo". DRIEWEGEN Expo, moderne kunst, o.a. glasschilderijen, kandelaars enz. (handwerk). Open van 10-22 uur, op dinsdagmorgen gesloten (t.m. 31 aug.) GOES Grand 20 uur: De heerser van Torge River 14 j. Museum voor Z.- en N.-Be- veland, Singelstraat, expositie „Kaart en landschap van de Bevelanden". Ma. t.m. vrijd. van 10-12 uur en 13.30-17 uur (t.m. 31 aug.) HULST Bioscoopgebouw 14.30 en 20 uur: Blue Movie 18 j. MIDDELBURG City 20 uur: Wat zien ik? 18 j. Benthem en Jutting, Lange Delft 64. Expositie oude gra vuren en aquarellen. Ma. t.m. zat. van 8.30-17.30 uur (t.m. 31 aug.) Vleeshal, Markt. Exposi tie „De restauratie van de bin nenstad van Middelburg". Open van 10-17 uur (t.m. 31 aug.) Rijksarchief, St.-Pieter- straat 38. Zomerexpositie „1001 jaar Walcheren". Open van 9.30-12.30 uur en van 13.30-17.30 uur (t.m. 26 aug.) Molenwater, Miniatuur Wal cheren. Van 9-21 uur (t.m. 31 aug.) Abdij, klank- en licht spel. Wo, do. en vrijd. om 20.30 en 21 uur (t.m. 1 sept.) OOSTBURG Ledel Theater 20 uur. Blue Movie 18 j. ROTTERDAM Groote Schouwburg 20.15 uur: „Das Dreimaderhaus" door de Hoofdstad Operette. SLUIS Raadskeider, onder stadhuis, expositie schilderijen M. De- baille. Dag. van 10-12 uur en van 14-18 uur (t.m. 31 aug.) TERNEUZEN Luxor 20 uur: HeUboats 14 j. VEERE Potterij „De Spreeuwen pot", Oomstraat 1, Boets-In en Draai.-In voor boetseerders en pottenbakkers (t.m. 31 aug.) „De Schapekop", Markt 23. Demonstraties spinnen en we ven (t.m. 31 aug.) VLISSINGEN Alliambra 20 uur: Asterlx en Cleopatra a.l. Stedelijk Museum, Bellamy - park. Expositie „Het Schepen portret sinds 1572". Van 10-12 Van 10-12 en 14-17 uur (t.m. 31 aug.) WALSOORDEN I NOORD STRAAT A. Menheere 15 uw. Kermisschietinig op twee wip pen. IJZENDIJKK Cultureel Centrum, expositie „West-Zeeuwsch-Vlaanderen presenteert". Van 10-12 en 14- 10 uur. Zaterdag en zondag van 14-16 uur (t.m. 17 sept.) ANTWERPEN Stedelijke feestzaal Melr, expositie 650 voorwerpen van alle niet-Europese wereldde len. Werkdagen van 10-17 uw. Zaterdag, zon- en feestdagen van 12-19 uur (t.m. 24 sept.) Museum Plantin Moretus, Vrijdagmarkt, expositie De Polyglotbijbel, de geschiedenis van een reuzenondememing. Elke dag, behalve maandag, van 10-17 uur (tan. 31 dec.) Het Sterckshof, Hooftvunder- lei 160, Deurne, lithografie 1800-1950. Kunst en techniek (t.m. 16 sept.) Middelhelmpark Expos*- tie recente werken van de Ita liaanse beeldhouwer Nino Cas- sani (t.m. 4 okt.) Open van 10 uur tot zonsondergang. BRUGGE Groeningenmuseum, exposi tie schatten van Brugge, aan winsten van 1906-1972 (t.m. 30 sept.) Huidevettershuis, ten toonstelling scheppend am bacht in West-Vlaanderen (t.m. 11 sept.- Dag. van 10-12 en 15-18 uur. Stadshallen, ac tuele kunstbeurs (t.m. 14 sept.) GENT St.-PietersabdiJ, forum van de kunstambachten nationale beurs (t.m. 11 sept. Dag. van 14-18 uur. Zondag van 10.30- 12.30 en 14-18 uur. (Van onze correspondent) HOOFDPLAAT Burgemeester A. Schipper van Oostburg heeft zaterdagmiddag in café „de Vriendschap" te Hoofdplaat de ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer A. E. Hamelijnck (zie foto). Hij kreeg deze onderschei ding voor zijn 40 jarenlange activiteiten die hij vanaf de oprichting van de duivensport vereniging „VZV" heeft ver richt. De heer Hamelijnck is «iet alleen 40 jaar voorzitter hiervan, maar ook bij het in- korven, het zetten en het lich ten van de klokken vrijwel al die tijd daarbij geweest. Tot nu toe zitten daar zo wat 10.000 uren werk in en de 62- jarige ongehuwde „maar met de duivensport getrouwd", zo als de burgemeester opmerkte wil hiermee nog wel een tijdje doorgaan. Terugblikkend in het ver leden vroeg de burgemeester zich wel af hoe men in Hoofd plaat toentertijd is gekomen de vereniging de naam te ge ven van „Vrijzinnige Vogels". Dat het in elk geval zinnig was deze vereniging op te richten blijkt nu wel dat deze na 40 jaar nog springlevend is en ruim 60 leden telt en na- mans die leden overhandigde het jongste lid, de 11-jarige R. Simonse, het verenigingsca deau. een polshorloge. Hierna boden velen het bestuur hun gelukwensen aan.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2