AFRIKANEN: RHODESIËRS WEG BIT n deze bon ■!s Kritiek in KVP op Van Schaik AMliV WIJST NOG EENS 23000 MENSEN GIT VN gaat Aziaten helpen Russische dissidenten vragen vrijlating veroordeelde Tsjechen Uitstekend debuut Regiovisie op Ëxpo te Axel Houtworm Grevelingen regime is nog te beheersen Kamerlid - onder invloed in auto - opgebracht Nieuw redding- nel in gebruik Dauine: Spelen niet in gevaar Geruchten Incident Honderden doden in Zuid-Korea Zwam? Schimmel Duivenoverlast? VAN SON MOEILIJK Kans op nieuwe wieier- sponsor Britten hervatten werk in alle havens KAARSEN BIJ GRAF JAN PALACH Vier jaar Brand in Frans bejaardentehuis: acht doden De Telegraaf overweegt lioger bod op L.D. a STUDIO SNEU KEIHARD J. M. Haikx. Hoofdredacteur: L. Leyendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111, t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW MAANDAG 21 AUGUSTUS 1972 26e Jaargang No. 8934 Advertentieprijs pei mm k. umum per advertentie i 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 «Uft Voor het maandagnununer: Vrijdag tot v-nti 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze speciale verslaggever) MUNCHEN Willy Dauine is radeloos. De gro te man achter de twintigste olympische zomerspelen van München en Kiel, ziet men als het ware met het uur ouder worden. Daume, die de afgelopen nachten weinig heeft geslapen en met allerlei Olympische Comités en in het bijzon der met die van de Afri kaanse staten, heeft gespro ken over de Rhodesië- kwestie, blijft echter nog altijd een heilige vertrou wen stellen in het glad ver lopen van de spelen Het doorgaan van de Olympische Spelen lijkt op (lit moment nog altijd ze ker. In München heeft men nog slechts angst voor een zaak: Wat gaan de komen de dagen de Oosteuropese landen doen. Zij hebben hun standpunt ten aanzien van het Rhodesië-probleem nog niet bekend gemaakt. Daarom zei de president van het organisatie-comité Willy Daume: „Als we met de Afrikaanse staten de zaak niet kunnen oplossen, dan zullen we helaas met een kleiner deelnemersveld van start gaan. De spelen zijn echter niet ln ge vaar." Het Olympisch (lorp, waar momenteel een kleine 4000 van de in totaal 12.000 te verwachten atleten wo nen, gonst echter van de geruchten. De Ethiopiërs zouden hun koffers al voor het grootste deel gepakt hebben, donker-kleurige Amerikaanse atleten zou den een steeds grotere groep van de in totaal 70 kleurlingen in de uit 484 personen Olympische-equi- pe bewegen om de spelen de rug toe te keren. Onder tussen worden de drie Amerikaanse flats in het Olympisch dorp dag en nacht extra bewaakt en hebben alle Amerikanen een zwijgplicht opgelegd gekregen. Bill Lexton, een kleur ling die ploegleider van de VS-equipe is: „De actie die onze 400 meterloper Lee Evans heeft opgezet, zegt niets, Stelt ook niets voor. Lee Evans is toch geen Martin Luther King. Hij is een dood gewoon atleet, die toevallig ook in onze ploeg is gekomen. Hij spreekt be slist niet namens een groep". Zaterdag kwam het ove rigens toch tot een groot openbaar incident. In Kempten zou een groot voor-olympisch sportfeest plaats vinden, waarvoor at leten uit 20 landen waren Ingeschreven- Ook de mees te van de 42 Rhodesiërs die momenteel in München zijn; Het sportfeest in Kempten viel evenwel vol ledig in duigen omdat de atleten uit Jamaica. Trini dad, Senegal, Tanzania, Barbads en 18 kleurlingen uit de VS niet in de start blokken wilden stappen als een Rhodesiër gelijktijdig met hen werd weggescho ten. De Rhodesiërs bleven in Kempten en daarmee was het sportfeest van de baan. De gezamenlijke Nationale Olympische Comité's van Afrika hebben inmiddels bij het Internationale Olympische Comité een bij na vier pagina's tellende resolutie ingediend waarin om uitsluiting van Rhodesië wordt gevraagd op de Olympische Spelen. In liefst 18 punten wordt de veroordeling van Rhode sië gevraagd. Een bijzonder belangrijk punt in de reso lutie is dat de Afrikaanse Olympische Comité's uit sluiting vragen op grond van aet feit dat de deelnemers uit Rhodesië niet op natio naliteit worden beoordeeld aan de hand van hun pas poort, maar uitsluitend dooi de nationaliteit die op de zogenaamde Id-Card (wel ke wordt ingevuld door het Nationale Olympische co mité van Rhodesië) staat aangegeven. De Britten in Rhodesië hebben wel een normaal paspoort, maar een kleurling in Rhodesië be schikt volgens zijn pas nog altijd niet over een natio naliteit. Op die gronden vinden de gezamenlijke Olympische Comité's van Afrika dat Rhodesië niet aan de spelen en dus ook niet onder de Britse vlag in München aan mag treden. SEOEL (AFP) Bij de over stromingen en landverschui vingen als gevolg van zware regenval zijn in Zuid-Korea 268 mensen omgekomen. Er zijn meer dan 60 vermisten. Bovendien zijn 250 mensen gewond. Dit heeft de Zuidko- reaanse politie bekendge maakt.. Het zwaarst getroffen ge bied is dat van de hoofdstad Seoel, waar in de afgelopen 24 uur 450 mm water viel. (ADVERTENTIE) Verzend direct ~l N.V RENTOKIL CHEMIE Volmerlaan 9 Rijswijk Z.H Tel et (070) 90 07 07 Zand mij uitvoerige geqevem ove» bestriidino van houtworm, «wam an «chlmma!- Naam Adrei Plaat» Telefoon (Van een onzer verslagge vers). BROUWERSHAVEN. Het is beslist onjuist, dat met de sluiting van de zeegaten de toestand in het Deltagebied voor eeuwig onveranderlijk vastligt. Het is mogelijk oin door middel van spuitwerken door het graven van het zoge naamde halskanaal door Goe- rce naar believe een zout of een zoetregime in het Greve- lingenbckken te laten ont staan. Deze hoopvolle woorden sprak ir. G.H.S. Hofker van de Deltadienst van Rijkswater staat tijdens een excursie van de PvdA Zeeland en de Sta tenfractie van deze partij door de afgesloten Grevelingen. „Je kunt met de Delta nog alle kanten uit", zei ir. Hofker. Wij wachten slechts op een keuze uit een aantal varianten die in de Delta mogelijk zijn waaronder compartimentering en doorspoeling van de Oos- tei-schelde en andere wate- BELGRADO (AFP-DPA) Twaalf arbeiders die zaterdag in een tunnel in Konavlje, bij Dubrovnik, aan het werk wa ren zijn door het als gevolg van zware regenval snel stij gende water meegesleurd en verdronken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het KVP- Tweede-Kamerlid dr. Th. van Schaik ontmoet in zijn fractie ernstige kritiek over zijn hou ding tegenover het rompkabi- net-Biesheuvel, dat hij slechts onder voorbehoud wil steunen. Zijn belangrijkste opponent is mr. F. J. van Thiel (tevens voorzitter van de Tweede Ka mer), die dr. Van Schaik al de raad heeft gegeven zich ern stig te beraden op zijn kamer lidmaatschap voor de KVP. Dat gebeurde verleden week maandag toen bieek, dat alle dissidenten binnen de KVP hun bezwaren tegen het kabi net-Biesheuvel hadden laten varen. Alleen dr. Van Schaik, die eerdere fractievergaderin gen over deze zaak niet had meegemaakt, behield zich toen het recht voor, tegen een aan tal beleidsvoornemens van het kabinet te zullen stemmen. Hij vond, dat het kabinet een aan tal controversiële punten niet meer door de kamer mag „jas sen" voor de verkiezingen. Af gelopen vrijdag was hij het enige kamerlid uit het rege ringskamp, dat vóór de motie van de oppositie stemde, waarin een uitspraak van de kamer werd gevraagd zich bij het behandelen van controver siële punten te beperken. Het Tweede-Kamerlid drs. L. van Son (KVP) zal zich bij de komende verkiezingen niet op- R S T |S nieuw kandidaat stellen. Hij heeft dat schriftelijk laten we ten aan het lcringbestuur van de KVP-Limburg, welke regio hij in de kamer vertegenwoor digt. Van Son heeft deze be slissing genomen om „politie ke cn persoonlijke redenen". Aangenomen wordt, dat hij zich niet kan verenigen met de linkervleugel in de KVP. die aankoerst op een rooms- rode regering na de verkiezin gen. DEN HAAG (ANP) -- De gemeenschappelijke program- commissie van KVP, ARP cn CHU, onder leiding van prof. Steenkamp, is de afgelopen dagen bijeen geweest om ba sisstukken te ontwerpen ten behoeve van een gemeen schappelijk actieprogram van de drie partijen. In een zondag avond uitgegeven communi qué staat, dat over de behan delde stukken volledige over eenstemming is bereikt. Met behulp van deze stukken zal mr. Van Agt deze weck een ontwerp maken voor een be knopt actieprogram op hoofd punten. A.s. zaterdag zal de commissie weer bijeenkomen en, naar verwacht wordt, het ontwerp vaststellen waarna liet aan de drie partijen aan geboden kan worden. (Van onze redactie buitenland) GENèVE/LONDEN De ongeveer 23.000 Aziaten die Oegandees staatsburger zijn maar die op last van president Amin en diens regering evenals hun rasgenoten met een Brits paspoort (50.000) het land moeten verlaten zullen hulp van de Verenigde Naties krijgen om zich elders op de wereld te vestigen. Dit heeft prins Safroeddin Aga Khan, de -hoge commissaris voor vluchtelingenhulp, volgens functionarissen van de VN- instelling, besloten. Zodra hun paspoorten zijn ingetrokken worden deze Azia ten staatloos en komen zij derhalve in aanmerking voor VN-hulp. De Aziaten met Britse nationaliteit, die in eer ste instantie uit Oeganda wor den gezet, worden niet door de VN geholpen omdat zij niet statenloos zijn. President Amin heeft ook gedreigd de 180.000 vluchte lingen uit Soedan, Rocanda en Zaire te verwijderen, die door het VN-bureau voor vluchte lingenhulp in kampen waren ondergebracht. De uitwijzing is in twee fa sen verdeeld. Voor 10 novem ber moeten de Aziaten van Britse nationaliteit Oeganda verlaten hebben. Daarna volgt het vertrek van de Aziaten die de Oegandese nationaliteit hadden aangenomen. Als re den gaf president Amin op, dat de Aziaten plannen had den beraamd om sabotageda den te plegen. Hij zei dat de regering de overdracht van de achtergelaten eigendommen centraal zal regelen. Aangezien veel Aziaten in de industrie en bij het onder wijs werkzaam waren zal hun vertrek hier ongetwijfeld moeilijkheden meebrengen. Oegandese studenten krijgen van de regering richtlijnen om het werk van de Aziatische onderwijzers over te nemen cn voor de industrie zal men in het buitenland arbeiders trachten te werven. De enorme ingreep in de economie van het land die het besluit van president Amin betekent schijnt niet door alle leden van de Oegandese rege ring te worden goedgekeurd, In een toespraak beschuldigde Amin hoge regeringsfunctiona rissen ervan zich tegen zijn uitwijzingspolitiek te verzet ten en de kant te kiezen van vertrekkende Aziaten en im perialisten. Amin zei dat alle Oegande- zen strikt de door de regering gegeven richtlijnen moeten vol gen teneinde een vlotte uit voering van ,4e revolutie" mogelijk te maken. Er zouden zich wel wat .ineonveniënten' voordoen, maar deze zouden van korte duur zijn als eenie der maar wilde meewerken. DELFT (ANP) De politie van Delft heeft zaterdagmor gen vroeg, op aanwijzing van dc Haagse politie op de grens van beide gemeenten een au tomobilist aangehouden die onder invloed verkeerde. Het bleek te zijn het tweede-ka merlid H. Fors jr. uit Capelle a. d. IJseel. De heer Pors is verkeersssseialist van de DS'7« fragJSe. Op het hoofdbureau in Delft weigerde hij een bloedproef. Behalve alcoholhoudende drank: verklaarde hij de politie ook medicijnen te hebben ge bruikt. Nadat proces-verbaal was opgemaakt en enige tijd verstreken, mocht de heer Pors zonder auto de thuisreis vervolgen. (Van onze sportredactie) UTRECHT Het ls niet onmogelijk dat de Nederlandse beroeps- wielrenners toch weer een Nederlandse baas krijgen. Kela-tapijt NV uit Soest is in contact getreden met Rini Wagt- mans teneinde zich te oriënteren over de mo gelijkheden. Rini Wagt- mans die eventueel kop man van de ploeg zal worden, verwacht zeer veel van de besprekin gen. Minder opgetogen was een andere wielerprof. Kees Koeken vernam via de radio dat hij in België was beschuldigd van dopinggebruik. De renner uit Zundert ont kent stimulerende mid delen gepakt te hebben. Hij zegt zelfs niet eens gecontroleerd te zijn. De tweede ronde van de voetbalcompetitie heeft enkele sensationele uitslagen opgeleverd. Zo verloor Sparta de derby van Excelsior (10) en ging Fc Twente tegen debutant Haarlem met niet minder dan 40 de boot in. En alsof alles niet voldoende was ver loor FC Den Haag ook nog. Mede door de over winning van Feyenoord en Ajax kan gezegd worden dat de competi tie al weer beslist lijkt te zijn. Voor meer nieuws zie onze sportpa- gina's- WESTERSCHOUWEN (ANP) Tijdens een zater dagmorgen gehouden demon stratie voor de kust van Wes- terschouwen door de reddings brigade is een nieuw door deze brigade geconstrueerd reddingsnet in gebruik geno men. Het net, waar vele dren kelingen tegelijk mee aan boord kunnen worden gehaald, voldeed geheel aan de ver wachting. Nieuwe, daarbij be horende drijvende redlijnen werden tegelijkertijd getoond en beproefd. LONDEN (RTR-AFP) Het werk zai vandaag in alle Brit se havens worden hei-vat na de staking van ongeveer vier weken van de 41,000 havenar beiders. MOSKOU (Reuter) Russische dissidenten hebben gisteren in een petitie de Tsjechoslowaakse federale assemblee gevraagd pogingen in het werk te stellen om dc vrijlating en rehabilitatie te verkrijgen van degenen (aanhangers van Dubcek) die in dc afgelopen weken wegens ondermijnende activiteit tot gevange nisstraffen zijn veroordeeld. De 37 ondertekenaars, onder wie verscheidene prominente geleerden 'zoals de scheikundi ge Benjamin Lcwitsj en de wiskundige Igor Sjafarewitsj, verklaren dat de veroordeel den met het uitdelen van pamfletten vóór de verkiezin- gen hun grondwettige rechten uitoefenden en zij waarschu wen voor de gevaren van „on beperkte macht", klaarblijke lijk een verwijzing naar de zuiveringen onder Stalin. Ter herdenking van het feit dat precies vier jaar geleden de troepen van het Warschau pact Tsjecho-Slowakije bin nenrukten om een eind te ma ken aan het liberale commu nism^ van Dubcek en diens medestanders hebben vele in woners van Praag zondag het graf bezocht van Jan Palach, de 22-jarige student die zich uit protest tegen de bezetting van zijn land op 16 januari 1969 op het Wenceslasplein in de Tsjechoslowaakse hoofdstad in brand stak en later aan zijn verwondingen overleed. Zoals elk jaar was ook nu tegen het eind van de middag het naamloze graf van Palach PARIJS (AFP) Acht be jaarden hebben in het week end het leven verloren bij een brand in een bejaardente huis in Ris-Oraagis bij Parijs. Verscheidene anderen van dc vijftig mensen die in het te huis woonden, hebben min of meer ernstige brandwonden opgelopen. De oorzaak van de brand Ls nog niet bekend. bedekt door bloemen, terwijl vele zorgvuldig in vazen ge schikte boeketten de plaats omringden. Ondanks een bord met een verbod kaarsen te branden flakkerde er een der tigtal in de wind. Er was een politieagent op het kerkhof aanwezig. Doch die greep niet in. In de landen van het com munistische blok is de vierde verjaardag van de Russische invasie nagenoeg onopgemerkt voorbijgegaan. In Tsjecho-Slo wakije zelf bleef het rustig. Er deden zich geen anti-Russi sche betogingen voor, zoals drie jaar geleden. Oegandese Afrikanen vier den feest nadat president Amin had aangekondigd dat ook Aziaten met een Oegandees paspoort het land zullen moe ten verlaten. AMSTERDAM (ANP) In een communiqué heeft de hol dingmaatschappij De Telegraaf gisteravond het volgende mee gedeeld. Op verzoek van de commis sie van aandeelhouders inge steld door de vergadering van aandeelhouders N.V. Gemeen schappelijk Bezit van Aaande- len Uitgeversmaatschappij Limburgs Dagblad van ne gen augustus j. 1., heeft de holdingsmaatschappij De Tele graaf besloten haar bod op aandelen van genoemde ven nootschap te verlengen tot twaalf september a. s.. Voorts wordt overwogen het bod te verhogen, waaromtrent nog nadere mededelingen zullen volgen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De Regiovisie, de experimentele groep, die momenteel in Zceuwsch- Vlaanderen de mogelijkhe den op het gebied van ka beltelevisie onderzoekt, heeft met het verzorgen van fn terne televisieprogram ma's tijdens de Expo Axel zaterdag zo'n uitstekend de buut gemaakt dat de leden van de groep straks vol ver- trouwen de experimenten verder gaan uitbouwen. Het debuut tijdens deze Ex po werd d- Regiovisie moge lijk gemaakt door financiële en materiële medewerking van de firma De Jong in Axel, Sony en De Stem. Niet alleen het bedrijfsleven, maar ook de overheid heeft belangstelling voor de activiteiten van Regio visie. Burgemeester M, K. van Dijke van Axel toonde zich niet alleen bijzonder geïnte resseerd, maar liet ook door schemeren dat over medewer king van de kant van de ge meente Axel valt te praten. Hij zfi van harte te hopen dat in Zeeuwsch-Vlaanderen de kabeltelevisie van de grond komt er. sprak de wens uit dat de studio dan in Axel zal staan. Naar de mening van, burgemeester Van Dijke is ka beltelevisie ook voor de over heid van belang omdat men zich hiermee meer tct de be volking kan richten. Gezien dit enthousiasme voor kabeltelevisie was het wel wat sneu dat de inter views met burgemeester Van Dijke via het gesloten t. v.- circuit in verband met stroom storingen enigszins de mist in gingen. De storingen in het PZEM-net waren de enige ha peringen, die zich bij het de buut van Regiovisie voorde den. In de dagen, die hieraan voorafgingen waren er echter problemen genoeg geweest. Zoveel zelfs dat heel wat mensen moed moest worden ingepraat. Tot de laatste minuut moest keihard worden ge-werkt door Gert en Bert de Jonge en zijn medewerkers om de zaak in technisch opzicht rond te krij gen Het eerste programma, waarin Regiovisiemedewerker Ton Verlind (tevens redacteur van De Stem) de bedoelingen van Regiovisie in het kort uit eenzette, kwam echter uitste kend door en daarna verliep alles op de stroomstoringen na volgens het boekje. Li ve-uitzendingen en het uitzen den van „ingeblikte" program ma's volgden elkaar in snel temDO op. (VERVOLG PAG. 3) Burgemeester Van Dijke bekijkt de Regiovisie Studio tijdens de opening van de Expo te Axel, V.l.n.r. Wim Houthuis, burgemeester Van Dijke en Regiovisiemedewerker Ton Verlind.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1