Stille omgang tot behoud van De Poel TELEVISIESTUDIO OP EXPO KOSTTE MAANDEN VAN VOORBEREIDING HAVENSCHAP GEEFT GEEN GELD AAN BORSELE Vragen over loon voor gedwongen werk U kunt zoveel méér doen met onze bank ENKA-RAPPORT Goed jaar voor sportopleiding Raiffeisenbank GÉ Boerenleenbank START IN NISSE Axels burgemeester opent beurs vandaag stad streek WEEKEND DIENST DE STEM Borsele Wisselvallig Trimbanen in Z. W. Nederland Oplossing Mijn vader Terrein voor opslag stukgoed Zaterdag 19 augustus 1972 3 Voor redactionele aange legenheden kan men tij dens dit weekeinde ln Midden-Zeeland contact opnemen met de heer A. Koopman, tel. 01180- 7438 en in Zeeuwsch- Vlaanderen met de he ren S. Augustijn, tel. 01150-5745 (alleen zater dag) en R. van der Helm, tel. 01150-4865 (alleen zondag). Woningstichting Op maandag 21 augustus houdt de woningstichting Borsele in het gemeentehuis te Heirtkenszand een vergadering onder leiding van de heer dr. A. F. R. van Opdorp, lid van het algemeen bestuur. Staande deze verga deiring zal worden bevorderd dat de huurders vertegenwoor digers kiezen die zitting in het bestuur zullen nemen. Aan vang half acht Bevolkingsonderzoek Ge durende de periode van 25 september tot en met 19 okto ber zal in de gemeente Borse le de 'gelegenheid bestaan aan het onderzoek op t. b. c. en overige borstafwijkingen deel te nemen. In elk dorp naar gelang het aantal inwoners zal overdag en-of wel 's avonds gelegenheid daartoe gegeven worden. Voor dit on derzoek komen in aanmerking alle personen van 30 jaar en ouder. Vooruitizchten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur. Wisselvallig met tijdelijk regen en aanhoudend koel. Weersvooruitzicht in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag. Aantal uren zon: 0 tot 7. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder nor maal. Max. temp.: van 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor maandag. Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: van 0 tot 4 graden onder normaal. Max. temp.: van 1 tot 5 graden onder nor maal. Kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. waterstanden Konstanz 366 (-2), Rheinfel- den 244 (-5), Straatsburg 252 (pl. 12), Plittersdorf 395 (pl. 15), Maxau 446 (pl. 12), Plo- chingen 124 (-23), Mannheim 253 (-5), Steinbach 214 (pl. 18), Mainz 293 (pl. 2), Bingen 181 (pl. 2), Kaub 213 (pl. 3), Trier 345 (pl. 8), Koblenz 246 (pl. 12), Keulen 215 (pl. 32), Ruhrort 361 (pl. 20), Lobith 956 (pl. 17), Pannerdense kop 924 (pl. 13), Nijmegen 747 (pl. 16), IJsselkop 848 (pl. 2), Eefde IJssel 380 (onv), De venter 263 (pl. 3), Monsin 5496 (pl. 30), Borgharen 3980 (pl. 51), Belfeld 1117 (-35), Grave beneden de sluis 504 6). Morgen, zondag 20 augus tus. Bergen op Zoom 12.06 Hansweert 11.11 en 23.48. Temeuzen 10.47 en 23.22 Vlissingen 10.17 en 22.52 Wemeldinge 11.56. Maandag 21 augustus Bergen op Zoom 0.42 en 13.19 Hansweert 12.28 Temeuzen 12.01 Vlissingen 11.32 en 23.58. Wemeldinge 0.32 en 13.09. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/NISSE „We hebben het eenvoudig niet in de hand kunnen houden. Ongemerkt werden de plezierige wan deltochten en autoritjes door het mooie natuurgebied van De Poel, die wij voor familie, vrienden en kennissen organiseerden zoiets als het begin van een actie voor het behoud van De Poel" Dit zegt een overigens opge wekte mevrouw G. T. F. Kei ler-Plug, 'die in de buurt van Nisse woonit. Haar zoon, een Rotterdammer, en gelukkige eigenaar van een tweede wo ning in Hoedekenskenke, placht in het verleden voor kleine clubjes belangstellen den excursies door De Poel te organiseren, veelal op de vrije zaterdagmiddag en gewoonlijk onder leiding van ervaren gid sen. De aantallen deelnemers groeiden gestadig, en de be langstelling bij de excursie- gangers verplaatsten zich ge stadig van de botamische bij zonderheden die De Poel biedt, naai- de planologische bedreiging, onder andere door pijpleidingen, waarvoor De Poel staat. En zo zullen vanmiddag vele tientallen, wellicht honderden mensen uit verschillende ker nen van de gemeente Borsele en elders op het Dorpsplein te Nisse aantreden vooreen de monstratieve wandeling door het bedreigde natuurgebied, „Ik verwacht geen stunts", zegt mevr. Keiler. „Maar wel is mij bekend dat er jongelui zijn begonnen met het beschil deren van spandoeken, die tij dens de wandeling zullen wor den meegedragen". De demon stratieve wandeling die om half drie begint, is door mid del van plakkaten bekendge maakt in verschillende dorpen in de omtrek. DEN HAAG (ANP) De nationale trimdag, die op 22 •pril ls gehouden, heeft ruim 148.000 gulden opgebracht, een bedrag dat voldoende is om 25 nieuwe trimbanen in ons land te laten aanleggen. De NSF heeft o.m. de volgende ge meenten aanbevolen voor de aanleg van een dergelijke trimbaan: Grijpskerk en St.- Annaland (Zeeland) Oeffeit, Huijbergen en Terheijden (Noord-Brabant), Tot de deelnemers aan de wandeltocht van vanmiddag behoort ook de strijdbare Rot terdammer Pieter Korteweg, die in het Rijnmondgebied pleitbezorger is voor de belan, gen van het Zeeuwse land schap. Hij wil, zo deelt hij ons mee, «raag verlost worden van het odium dat hem aankleeft, als zou hij geen bezwaren hebben tegen de aanleg van een pijpleidingenstraat via een tracé bezuiden Ovezande. „Ook dat tracé is rampzalig voor het landschap", zegö hij. „Mijn alternatief is en blijft een tracé, dat parellel aan rijksweg 58 door Zuid-Beve land loopt. Over de betekenis van De Poel als natuurgebied merken de organisatoren van de „pro testwandeling" op, dat het hier om een natuurgebied in evenwicht gaat, een stuk mid deleeuws land, dat als door een wonder aan aantasting door mensenhanden is ont snapt. Verder is het een le vensnoodzakelijke, landelijke oase in een zich tot zwaar industriegebied ontwikkelende Seheldemonding. De protest- wandeling van vanmiddag v-ind-t plaats onder leidine van gidsen die het gebied op hun duim kennen. Er zijn drie tra jecten uitgezet van respectie velijk drie, vijf en acht kilo meter. Intussen heeft ook het be stuur van de Stichting Zeeuw se Coördinatieorgaan voor Na tuur-, Landschaps- en Milieu bescherming zijn stem laten horen. In een brief aan de direc teur van de PPD in Zeeland, ir. M. de Vink, wordt er op aangedrongen om voor de pijp leiding een tracé te kiezen, dat zoveel mogelijk aansluit op dat van rijksweg-58. Het coördinatieorgaan pleit krach tig voor het inplanten van groen tussen de leidingstraat en de autoweg. Reeds eerder protesteerden de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland en de Vereniging Landsdhapsreservaat tegen de tracékeuze, die de pijpleiding dwars door De Poel zou voe ren. Bij het Zeeuwse Coördi- natieo-rga-an voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescher ming zijn 22 organisaties aan gesloten. (Vervolg van pag. 1) Om tot degelijke en afge ronde conclusies te komen acht de commissie internatio naal overleg van de hele be drijfstak, samen met de vak verenigingen en met mede werking van de regeringen noodzakelijk. Over de wijze waarop het structuurplan werd gepresen teerd zegt de oommissie dat deze onjuist was. omdat in te kleine kring werd beslist over maatregelen die diep ingrepen in het bestaan van een groot aantal mensen. Voor Cupro-garens (Wup- pertal en Bannen) en voor foliën acht de commissie de situatie zo ongunstig dat zij instemt met de voorstellen tot beëindiging van de produktie. Door onderhandelingen met de Belgische wevers zou gepro beerd worden het bedrijf Zwijnaarde (België) in stand te houden. Technologische ont wikkelingen kunnen het be staan van Emmercompascuüm ln gevaar brengen: dit is nu echter nog te onzeker om al een besluit te nemen, aldus het rapport. De Centrale Ondernemings raad van Enka Glanzstoff heeft te kennen gegeven zich met de conclusie van de com missie in grote lijnen te kun nen verenigen. De raad is ech ter van oordeel dat er tussen de uitersten van bedrijfsslui ting en gespreide produktie vermindering nog vele andere mogelijkheden liggen voor een zo gunstig mogelijke oplossing. Op 25 augustus hoopt de Cen trale Ondernemingsraad zijn advies, gebaseerd op de nu uitgebrachte rapporten, aan de Raad van Bestuur uit te bren gen- Daarna zou dan het defi nitieve standpunt van de En- katop binnen twee weken te gemoet kunnen worden ge zien. (Van een onzer verslaggeefsters) AXEL Als burgemeester M. K. van Dijke vanmiddag om twee uur de Expo in Axel opent, hebben de standhou ders er dagen of maanden van voorbereiding op zitten. Voor de firma's met eenvoudige stands was het een kwestie van dagen, maar een firma als die van Gerrit de Jonge n.v. uit Axel is al maanden met de voorbereidingen bezig. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zelden is een verzoek om financiële hulp op zoveel gronden afgewezen als nu gebeurt met een „smeek bede" van de gemeente Borsele aan het adres van het Haven schap Vlissingen. B. en w. van Borsele hebben het havenschaps- bestuur gevraagd een bedrag van twee gulden per vierkante me ter grond in het industriegebied het Sloe aan deze gemeente uit te keren. Het kapitaal, dat hierdoor in de steeds leger wordende schatkist van de gemeente Borsele zou vloeien, (het be grotingstekort bedraagt f 800.000), zou kunnen worden gebruikt voor de financiering van allerlei werden die - zo meent Borsele - tot de effec ten van de industrialisatie be horen. Het gaat daarbij om zoge naamde bovenwijkse voorzie ningen, zoals onderhoud van wegen, reconstructie van loka le wegen, extra-personeelslas ten, b.v. voor de afgifte van hinderwetvergunningen, de kosten van groenvoorzienin gen, van dorpshuizen, enz. enz. Ten dele, zo zegt Borsele, zijn deze zaken een gevolg van de industrialisatie, zonder dat de gemeente op de een of andere manier in staat is die zaken ook te betalen. „Als wij gemeentegrond aan de indus trieën konden verkopen, dan zouden we stellig een heffing van twee gulden op elke vier kante meter grond leggen, om de bovenwijkse voorzieningen te betalen", zeggen b. en w. van de Zuidbevelandse ge meente. „Helaas, onze grond is inge bracht in het havenschap, en wij hebben nu het nakijken." aldus het Borselse college. Het antwoord van het dagelijks bestuur van het havenschap slaat elke hoop op een extra- uitkering voor Borsele de bo den in. Voorzitter A. Kaland heeft wel tien argumenten om te bewijzen, dat Borsele er een voudig ver naast zit, als het meent via het havenschap de benarde financiële positie te kunnen verbeteren. Veel kos ten die Borsele opsomt, en die het graag zou verhalen op het havenschap, komen reeds voor rekening van dit havenschap b.v. de kosten voor reconstruc tie en onderhoud van wegen en van groenstroken. Andere voorzieningen in de infrastructuur worden van provinciewege verzorgd. Voor dorpshuizen en zwembaden moet Borsele bij het rijk aan bellen. Alleen in gevallen dat de gemeente een besetmmings- plan maakt waarvan het ha venschap gaat profiteren, kan vergoeding van de daarvdör gemaakte kosten plaatsvinden, zo zegt het dagelijks bestuur van het havenschap. De raad van bestuur van het Haven schap Vlissingen zal de Bor selse smeekbrief in zijn verga dering van dertig augustus be handelen. Tevens komt dan een voorstel aan de orde om de Sloehaven uit te diepen tot 16 meter beneden NAP, in verband met de komst van fosfaatschepen van 30.000 ton, ten behoeve van het chemisch bedrijf van Hoechst. De kos ten van dit uitdiepen zijn be groot op drie miljoen gul den. Bert de Jonge (links) en Gert de Jonge die bijna dag en nacht op de Expo hebben ge zeten. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De fractie van de KVP in dc Oostburgse gemeenteraad heeft naar aan leiding van een artikel in „De Stem" over werklozen, die te werk zijn gesteld in het kader van de d.a.c.w. aan het college een tweetal vragen gesteld. In het artikel werd gesigna leerd dat een der werknemers aan weekloon f 15 minder per week ontving dan zijn werk loosheidsuitkering was. De KVP-fractie vraagt het college, of het op de hoogte is van deze situatie. „Zo ja, is uw college dan bereid te be werkstellingen dat een loon wordt uitgekeerd dat minstens gelijk is aan de werkloosheids uitkering?", zo wordt het col lege gevraagd. De firma in elektrische toe stellen heeft naast een gewone stand in samenwerking met De Stem en Sony een televi siestudio opgebouwd van waaruit tijdens de Expo pro gramma's zullen worden ge maakt en uitgezonden. De be zoekers van de Expo zullen de programma's op de monitors die in de tent zijn opgesteld, kunnen volgen. Om alles voor de opening gereed te kunnen krijgen hebben de broers Gert en Bert de Jonge met een aantal personeelsleden enorm hard moeten werken. Bert zorgde voor de technische za ken en Gert had de leiding over de commerciële zaken. mijn vader hier in Zeeuwsch- Vlaanderen de radiodistributie, kabelradio kun je wel zeggen, op poten heeft gezet. Het zou voor mij wel leuk zijn alj ik zijn werk kan voortzetten in de vorm van kabeltelevisie." Gert de Jonge: „We zijn in samenwerking met De Stem al maanden bezig met de opna men van video-tapes. We ma ken allemaal programma's van ongeveer twintig minuten die tijdens de Expo zullen worden uitgezonden. De laat ste twee weken zijn twee mensen bezig geweest met het maken van de studio. Ze hebben er alle avonden aan gewerkt. Een van de twee moest ermee stoppen. Het werd hem allemaal teveel. Donderdag en vrijdag zijn we hier op de Expo met zes tot tien man bezig geweest om alles op tijd klaar te krijgen, Wel een enorm zenuwenwerk hoor. Je weet hoe dat gaat, hè. Als er iets niet helemaal klopt komt iedereen met een eigen oplossing en als je dan niet oppast wordt het al gauw een chaos. Ondanks de drukte vind ik dit fijn werk. Ons beroep is altijd nogal zenuw- Zeeuwsch-Vlaanderen kabel- er voor mij niet veel verschil. En oververmoeid voel ik me ook nog niet. Deze actie maakt deel uit van de voorbereidingen voor kabeltelevisie. Ik zou het enorm vinden om hier in Zeeuwsch-Vlaanderen kabelt- televisie te gaan doen. Daar komt voor mij nog bij dat (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De opslag van stukgoederen op de terrei nen en in de gebouwen van de n.v. August dc Meyer te Ter- neuzen, vertoont een dusdani ge groei, dat deze n.v. haar opslagcapaciteit heeft moeten uitbreiden. August de Meyer heeft daarom het bestuur van het Havenschap Temeuzen ge vraagd, een terrein aan do noordoostzijde van de Zeve. naarhaven in erfpacht te mo gen nemen. Het dagelijks bestuur van het havenschap heeft de raad van bestuur geadviseerd hier mee in te stemmen. De erf pachtscanon wordt gesteld op drie gulden per vierkante me ter per jaar. Het terrein is bijna vijfduizend vierkante meter groot. De raad van bestuur, die op woensdag dertig augustus in het gemeentehuis in Temeu zen vergadert, zal ook een erf- pachtaanvraag van de Zeeuw se Asfalt- en Aannemings maatschappij n.v. behandelen. Deze onderneming heeft het oog op een terrein, gelegen op het zogenaamde Kanaaleiland te Sluiskil, dat ongeveer zes tienduizend vierkante meter groot is. Het terrein zal, als de raad van bestuur van het ha venschap er mee instemt, voor een termijn van twintig jaar worden uitgegeven tegen een canon van f 1,50 per vierkante meter per jaar. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het eer ste cursusjaar van het onder auspiciën van de Zeeuwse Sportraad werkende provinci aal centrum voor sportoplei- dingen, is een groot succes ge worden. Aan niet minder dan 137 kandidaten kon na afloop van het examen het diploma „Algemene basisopleiding" worden uitgereikt. De deelnemers aan deze op leiding waren uit vele takker van de sport afkomstig: Atle tiek. badnrnton. baseball bas ketball, handbal, hockey, judo. karate, korfbal, watc -orl paardesport. tafeltennis 'er- n's. trimmen, turnen, voetbal volleybal, wielrennen, zeilen en zwemmen. De groep ge slaagden bestond uit 44 dames en 93 heren. Onder dit aantal bevond zich een grote groep jongeren benden twintig jaar. De cursussen werden gehou den in Goes, Vlissingen, Ter- neuzen, Sluis. Sas van Gent, Clinge en St. Maartensdijk. Medewerking daaraan verleen de de Nederlandse Sportfede ratie, de Nederlandse Katholie ke Sportfederatie, de plaatse ijke sportraden en -st chtin- gen. alsmede gemeentelijke e' irov oc'ale sporto-gnr, -.<■ r>= Vu het sports?:zoer 1972- '97? /oor de deur stem 7jjr r|- 'oorber' ngpr vonr eer nieuwe ser:c cu nt"—ve in volle gang. Bij voldoende belangstelling en gezien de animo van het afgelopen jaar bestaat daaraan geen twijfel zullen op diverse plaatsen in Zeeland weer cursussen worden georganiseerd. Het pakket aan cursussen omvat: een algemene basisopleiding, 12 lesavonden, een opleiding tot jeugd-sportleider, 14 lesa vonden, opleiding bestuurska- der. 5 bijeenkomsten, en te vens bij gebleken belangstel ling. een opleiding tot recrea- '.ie-spnrtle dér A De inschrij ving voor de cursussen ge- icbiedt bij'het secretariaat van iet provinciaal centrum voor ■p 'tnp - d -gen. Dam 31 Mid- t?l 01180-4258. Kiezen uit wel 8 spaarvormen bijvoorbeeld. Maar ook een op maat gesneden verzekering afsluiten, of een hypotheek, een Persoonlijke Lening of financiering. Of een vakantiereis boeken, buitenlands geld kopen, een safeloket huren. Om maar wat te noemen. Want bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank kunt u terecht voor alles waar u een bank voor nodig hebt. In uw zakelijke en gewone leven. Dus ook voor deskundige effektenbehartiging. En een moderne Privé- rekening voor de ontvangst van uw salaris, pensioen en andere inkomsten. Met kosteloze verzorging van al uw betalingen en gebruik van gemakkelijke betaalcheques. Of voor automa tisch sparen (om zeker te zijn dat het gebeurt.) Alle bank diensten. Onder één dak, bij maar liefst 3000 vestigingen. Dus altijd en overal dicht bij u in de buurt. Om u te dienen... de bank voor iedereen 3000 vestigingen

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3