KVP en PvdA niet dichter bij elkaar Sterke man naast Hassan „pleegt zelfmoord" De kamer en de kijkers... strij ders W. Colsen straks burgemeester van Aardenburg Biesheuvel: 18-jarigen straks al naar stembus Gaat Feyenoord het van de Verkiezingen winnen Vrouw in Ulster gooit bom - vlak voor explosie - het huis uit Steenkamp lijsttrekker van de KVP VANDAAG MOTIE OVER NOG VROEGERE VERKIEZINGEN Bergen op Zoomse jongen (13) onderscheiden voor redding bij Stavenisse Builen Marokko twijfel aan toedracht dood Qufkir Loyaliteit Snel stemmen Uitdaging ntLi.»'2f ffmrmmmfLtmrnim mr uaioin Nu waarnemend, in Sas van Gent Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8932 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrec bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het jnaandagnummer: Vriidag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het kabinet-Biesheuvel is er voorstander van, dat bij de aanstaande vervroegde kamerverkiezingen (op 29 no vember, vindt het kabinet) de jeugdige kiezers (van achttien jaar af) al naar de stembus kunnen. Dat zei premie Biesheuvel gisteren in zijn regeringsverklaring. „Het kabinet zou het op hoge prijs stellen als het wetsontwerp tot verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd op zeer korte ter mijn door de Statcn-Generaal zou kunnen worden aanvaard", aldus de tekst van de regeringsverklaring. Ook de Kamer is hiervoor geporteerd. Zoals bekend is de mogelijkheid daartoe reeds in de grondwet geopend. Het gaat nu alleen nog om een (formele) aanpassing van de kieswet' aan de gewijzigde grondwettekst. (Zie verder pagina 9). Biesheuvel. DEN HAAG (ANP) Opnieuw dreigen de Tweede-Kamer verkiezingen samen te vallen met cupvoetbal. Want op woensdag, 29 november, de streefdatum van het ka binet-Biesheuvel voor de vervroegde verkiezingen, wordt de der de ronde van het toernooi om de UEFA-cup afgewerkt. In dit toernooi komen zowel Feyenoord als FC Twenthe uit. De kans is groot dat met name Feyenoord zich voor de derde ronde zal weten te plaatsen. Bij uitzending op de verkiezingsavond van een cup-duel op de televisie betekent dit een herhaling van de situatie, die zich al enkele keren heeft voorgedaan en waarbij de belangstelling voor het verkiezingsgebeuren door de voetballerij naar de ach tergrond werd gedrongen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Een bijzonder trotse Perrie Ernst stond gistermorgen in de bur gemeesterskamer van het Bergse stadhuis, waar drs. L. van de Laar de jeugdige Ber- gcnaar hij is 13 de erepenning voor menslievend hulpbetoon in brons opspeld de. Pcrric redde vorig jaar op 19 juli bij Stavenisse op Tho- len twee Belgische leeftijdsge nootjes van de verdrinkings dood. toen ze in moeilijkheden waren geraakt tijdens het vis sen bij de pier waar een zeer sterke stroming staat. Perrie werd geholpen door de Ant werpenaar Louis Goedhals, die er donderdag niet bij kon zijn, rrxaar die de medaille alsnog krijgt. Perrie kent de namen van de Belgische jongens niet eens meer. Hij weet alleen dat de ene Johnny heette en dat ze van hun ouders hun mooiste stuk speelgoed aan hun jonge redder moesten geven. Dat al les speelde zich af toen het gezin Ernest de vakantie zoals gebruikelijk doorbracht op camping de Irenehoeve. Burgemeester Van de Laar en de jonge-redder. Er was tijdens de bijeen komst die ook werd bijge woond door burgemeester Van Boeijen van Tholen, nog ie mand bijzonder trots- Dat was vader Ernest, brigadier bij de Bergse gemeentepolitie, die zelf drie jaar geleden vader en dochter Freijters uit Bergen op Zoom het leven redde. (Van onze redactie buitenland) RABAT-PARIJS Na de mislukte aanslag van Marok kaanse minister van defensie tegen koning Hassan werd gis teren gemeld, dat de Marrok- kanse minister van defensie „sterke man", generaal Mo hammed Oufkir zelfmoord had gepleegd. Daarop is het in Ma rokko echter rustig geworden. Alleen in de middag deden zich in Rabat enkele ontplof fingen voor, waarover geen opheldering werd gegeven. In het buitenland vraagt men zich af wat de achter grond van de dood van Ouf kir was, die als trouwste on derdaan van Hassan bekend stond. Officieel heette het 'in Rabat dat hij zelfmoord had gepleegd. Niet bij name ge noemde buitenlandse diploma ten in Parijs zeiden echter, dat hij bij het komplot betrok ken geweest was en daarom was doodgeschoten. Dat werd door een Marokkaanse woord voerder in Parijs „absoluut onjuist" genoemd. Oufkir zou zich het leven benomen hebben omdat hij de aanslag niet had weten te voorkomen. Hij zou daar bij een eerdere gelegenheid al Generaal Oufkir. eens mee gedreigd hebben, toen hem destijds werd ver weten een andere aanslag niet tijdig te hebben voorkomen. De aanslag van woensdag avond op de koning heeft vol gens officiële opgave acht mensenlevens gekost. In zie kenhuizen zouden 47 gewon den liggen. Vijf deelnemers aan de aan slag waren met een hef- schroefvliegtuig naar Gibraltar gegaan. Londen maakte giste ren bekend dat drie van hen op eigen verzoek zij ver klaarden- met het complot niets te maken gehad te heb- ben naar Marokko zullen worden teruggezonden. Wat er met de twee anderen zal ge beuren is nog niet besloten. Marokko had om uitlevering van de vijf mannen ge vraagd. Majoor van de luchtmacht Kouera. die de leider van het komplot geweest zou zijn, is in handen van koningsgetrou we troepen. Hij was onlangs benoemd tot bevelhebber van het eskadron op de lucht machtbasis Kenitra, vanwaar de opstandelingen waren opge stegen. toen die in het Bergse Gat uit hun speedboot werden geslin gerd. Voor deze redding kreeg hij de bronzen medaille van het Carnegie Heldenfonds en het is begrijpelijk dat hij nu zo trots is als een pauw dat zijn zoon uit hetzelfde hout gesneden is als hij. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De omstandigheid, dat de televisie gisteren een rechtstreekse reportage gaf van het kamerdebat over de kabinetscrisis, heeft duidelijk zijn stempel op dat debat ge drukt. Dat bleek al di rect nadat premier Bies heuvel tegen twaalf uur klaar was met het voor lezen van de regerings verklaring, toen de Ka mer moest beslissen over het tijdstip waarop het debat zou begin nen. Voorzitter Van Thiel wilde om vier uur 's middags verder gaan, maar de communistische fractieleider Marcus Bakker lanceerde on middellijk een tegen voorstel om de schorsing maar liefst tot zes uur te laten duren. Dit uiter aard, al zei hij dat niet, inet het oog op het feit, dut cr in de avonduren nu eenmaal intensiever naar de buis gekeken wordt dan overdag, als- het grootste deel van de bevolking werkt. Binnenskamers had oppositieleider Joop den Uyl trouwens al een po ging gedaan het debat om zeven uur te laten beginnen. Hij zou dan, als eerste spreker op de lijst, vijftig minuten lang op een flinke kijk dichtheid mogen reke nen. Het werd een compro mis: om vijf uur verder gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De verwachte toenadering tussen de KVP en de PvdA is gisteren, in de eerste ronde van het Kamer debat over de crisis, nog toekomstmuziek gebleven. KVP- fractieleider mr. Frans Andriessen heeft slechts in zeer bedekte termen „gelonkt" naar de PvdA en tegelijkertijd uitspraken gedaan, waarmee hij zich volgens politieke waarnemers „met handen en voeten" aan de VVD heeft gebonden. Dit betekent, dat de als „dissident" gebrandmerkte KVF-Ka- merleden (van wie dr. Van Schaik de aanvoerder is) vandaag niet de zijde van de appositie zullen kiezen als een motie in stem ming komt over het vervroegen van de verkiezingen van eind naar begin november. Een van de dissidenten liet gisteren trou wens al doorschemeren, dat hij een dergelijke motie zal verta len als een motie van wantrouwen tegen het kabinet-Biesheuvel en er daarom niet achter zal gaan staan. Den Uyl noemde' de 'crisis: de crisis van de misrekening, de Dat een dergelijke motie vandaag, in de tweede ronde van het debat, inderdaad door de oppositie boven tafel zal worden gebracht, lijdt geen twijfel meer nu gisteren zowel PvdA-fractieleider drs J. den Uyl als zijn D '66-colIega mr. H. van Mierlo met grote na druk hebben gezegd, dat het conflict binnen de vroegere re geringscoalitie zo snel mogelijk aan de kiezers moet worden voorgelegd. Het gaat niet aan de kiezers pas aan het woord te laten, nadat eerst nog een aantal drastische ingrepen (be lasting-maatregelen) worden „doorgedrukt", aldus de kern van beider betoog. KVP-fraetievoorzitter An driessen heeft gisteren in zijn toespraak tot de Kamer (en camera's) nadruk gelegd op de bereidheid van de KVP tot samenwerking met andere partijen, mits die sa menwerking in de eerste plaats gericht is op de vorming van een solidaire meerderheid voor een kabinet. Tot die samenwer king is de KVP bereid met alle partijen, die zich constructief willen opstellen. Maar, aldus Andriessen, die bereidheid houdt voor de KVP tevens in: loyaliteit ten, aan zien van partners waarmee wij in zee gegan zijn. Wij willen niet te-loyaal optreden tegen deze partners (bedoeld is de VVD -red.) en zullen tegen een uitdaging daartoe (de verwach te motie van de oppositie -red.) dan ook geen „ja" zeg gen. De KVP was en is, aldus An driessen, bereid de opdracht die de partij mede had aan vaard, af te maken met de partners die daartoe de bereid heid hebben getoond. Nu die opdracht door het uittreden van DS '70 werd beperkt was dat voor de KVP geen aanlei ding haar standpunt met be trekking tot de andere partner, de VVD, te herzien. Andriessen zegde vervol gens nadrukkelijk steun toe aan het kabinet. Hij zei niet van mening te zijn, dat ver vroegde verkiezingen, die on ontkoombaar zijn geworden, nu ook maar op de allervroeg ste termijn gehouden moeten worden. Met premier Biesheu vel was hij toch wel van me ning, dat de huidige financiële en economische situatie het no dig maakt, dat ingrijpende maatregelen in de sfeer van de overheidsuitgaven geen uit stel gedogen. Beter nog ware het geweest pas in februari of maart verkiezingen te houder^ maar de KVP heeft zich ten slotte geschikt in een datum tegen eind november. PvdA-fractieleider Den Uyl had ernstige kritiek op het ka binet, dat zijns inziens niet be reid is geweest een wezenlijke opening te maken naar hervor mingen van de maatschappij structuur en dat de werkelijk heid niet wil aanvaarden dat het tijdperk van confessineel- liberale coalities is afgelopen. kronkels en de strapatsen, om dat het kabinet, dat eigenlijk gewoon ik blijven zitten, om de algemeen levende wens van zo snel mogelijke verkiezingen ië heengelopen. Den Uyl concludeerde dat de oorzaak van de crisis ver schil van inzicht over het in 1973 te voeren beleid is. Dat beleid moet dan ook inzet van de verkiezingen worden en niet buiten de kiezers om nog even worden doorgedrukt Den Uyl daagde vervolgens de confessionele partijen uit tot een regeerakkoord. Hij ver bond daaraan echter de voor waarde, dat de confessionelen bereid moeten zijn vooraf bin dende afspraken te maken over het voeren van „een ander be leid". Die bindende afspraken zijn wezenlijk, aldus Den Uyl, omdat wij vooraf aan de kie zers wensen te vertellen met wie wij willen regeren en op welke voorwaarden. Deze voorwaarden zullen be gin oktober op een partijcon gres bekend worden gemaakt, aldus Den Uyi, die vond dat on derhandelingen met confessio nele partijen slechts plaats kunnen vinden in een politiek klimaat dat deze gesprekken geloofwaardig maakt. Van con fessionele zijde zal daartoe tij dig en duidelijk moeten wor den aangegeven of hun visie op vraagstukken die nu essentieel zijn, overeenkomst vertoont met de visie van de progressie ve partijen. PHILIPS begint binnenkort met de aanleg van een kabel televisiesysteem in het Lim burgse Melick Herkenbosch. Daarna zal het hele stadsge west Roermond aan de beurt komen. t O ss t r mmter MNrawiuo u JBT fH# 3!' INI a Kli VL. AM: WH Ut pi 'J H PMtV tt m v K RD MB H OM.Kf* TM W MM 2 2 t T e n E MmM K 3, Sr Het erepark voor gesneuvelde Oostfrontstrijders, zoals dat in Stekene-Waas is aangelegd. te***- (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Steeds hardnekkiger worden de ge. ruchtcn dat de huidige waar nemend burgemeester van Sas van Gent, de heer W. H. M. Colsen, een zeer goede kans maakt de nieuwe burgemees ter van Aardenburg te worden. Naar verluidt zou hij reeds een onderhoud hebben gehad met de commissaris van de konin gin, mr. J. van Aartsen. De heer Colsen is een van de twin tig kandidaten, die naar de functie gesolliciteerd hebben. Sedert 1 maart 1971 neemt de heer Colsen het ambt van burgemeester wegens ziekte van de heer R. den Boer waar. De heer Colsen, die 55 jaar is voldoet aan de wensen van de kring Zeeland van de KVP, die op de post van de heer M. G. M. van Berckel, opnieuw een KVP'er als burgemeester in het overwegend katholieke Aardenburg benoemd wil zien. Het gevoelen van de Aarden- burgse raad hierover is-op dit moment nog niet gepolst. De fractie van de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad van Sas van Gent heeft haar voorkeur uitgesproken voor de benoeming van een zake lijke burgemeester als opvol ger van burgemeester Den Boer, die per 1 oktiber met pensioen gaat. BELFAST (UPI) Een huisvrouw in het Noordierse stadje Restrevor, bij wie woensdag een bom in de keuken werd ge plaatst, heeft de bom naar buiten gebracht om het huis te red den. „Ik gooide het over het tuinmuurtje. Ik wiide dat rotding uit mijn keuken hebben", zo vertelde mevrouw Wilson tegen een verbluft luisterende Britse luitenant. Mevrouw Wilson, de vrouw van de plaatselijke politierechter woont in een nogal afgelegen huis buiten Rostrevor. Toen woens dagmiddag onverwacht werd aangeklopt gluurde ze eerst door het kijkgaatje in de deur, zag een „nette jongeman, die er hele maal niet uitzag of hij wat kwaads in de zin had'' en deed open. De jongeman stormde naar binnen, gevolgd door nog vier man nen. Ze zetten een pak met 22 kilo dynamiet op de keukentafel, ontstaken het mechanisme en riepen tegen mevrouw Wilson: „U hebt drie minuten om uit de buurt te komen". Zelf sprongen ze in een auto en reden snel weg. Mevrouw Wilson keek eens om zich heen naar alle mooie spullen in het huis en ging ver volgens resoluut tot daden over. Ze pakte de doos met dynamiet, rende de tuin in, struikelde over de rozestruiken en gooide de doos over het tuinmuurtje. Er volgde een hevige explosie, die de ruiten van het huis in stukken deed rinkelen en een krater van ruim een meter in de grond sloeg. Maar mevrouw Wilson bleef dank zij het tuinmuurtje ongedeerd. Colsen. De leden van de fractie zijn van mening dat de nieuwe burgervader geen uitgesproken politieke figuur moet zijn. De politieke kleur van de te be noemen burgemeester doet volgens de PvdA-fractie wei nig terzake. Diens zakelijke kwaliteiten dienen op de voor grond te staan. De fractie zal daarom nauwlettend en kri tisch de hoedanigheden van de kandidaatburgemeesters tegen elkaar afwegen. Hoewel de PvdA-fractie de politieke antecedenten van de toekomstige burgemeester niet van doorslaggevende betekenis acht,, zou zij niettemin gaarne zien dat iemand uit de kring van de PvdA straks de voor- zittersstoel in de Sasse ge meenteraad gaat bezetten. (Burgemeester Den Boer is lid van de KVP). In PvdA-kringen in Sas van Gent wijst men erop dat Zeeuwsch-Vlaanderen slechts een PvdA-burgemeester telt (de heer A. Schipper in Oost burg). En bij de laatste verkie zingen gaf eenderde deel van de Zeeuwsch-Vlaamse kiezers hun stem aan de PvdA, zo werd opgemerkt. VOOR het eerst zal een mi lieu-deskundige zijn intrede doen tot de raad van de Wa terstaat. Dat is prof. dr. J. G. ten Houten, die onder meer buitengewoon hoogleraar is in de sector Milieuhygiëne aan de landbouwuniversiteit te Wageningen. (Van een onzer verslaggevers) STEKENE Het gemeente bestuur van het Oostvlaamse Stekcnc wacht met spanning op wat het openbaar ministerie gaat doen met betrekking tot de aanleg van een erepark voor oud-Oostfrontstrijders in liet gehucht Bosdorp in de ge meente Stekcne, pal tegen de grens met Zeeuwsch-Vlaande ren. Drie jaar geleden hebben. oud-Oostfrontstrijders en oud strijders felle gevechten gele verd in Stekene toen bekend werd dat de oud-Oostfrontstrij ders voor hun gesneuvelde makkers aan het Oostfront een ereteken wilden oprichten. De gemeenteraad van Stekene be sloot toen dat in Stekene geen erepark voor Oostfrontstrijders mocht worden opgericht. Dat is nu op een afgelegen terrein van een boer in Bos dorp toch gebeurd. Het ge meentebestuur heeft de rijks wacht in juli proces-verbaal laten opmaken wegens overtre ding van de gemeentewet. Op 31 juli diende een kort geding in Dendermonde. De rechter achtte zich niet bevoegd tot het doen van een uitspraak. Daar voor werden geen redenen op gegeven. Het gemeentebestuur van Stekene heeft daarop de officier van justitie in het des betreffende arrondissement ge vraagd tot strafvervolging over te gaan. De officier van justi tie heeft daarover nog geen be slissing genomen. Het gemeentebestuur van Ste kene vreest dat op het erepark herdenkingsbijeenkomsten zul len worden gehouden. Bij die gelegenheid zou het gemakke lijk tot incidenten kunnen ko men, zo heeft 1969 wel ge leerd. (Van onze parlementaire, redacteur) DEN HAAG De Eindho- vense hoogleraar dr. F. Steen kamp, zal bij de komende ver kiezingen optreden ais lijst trekker van de KVP. Dat werd gisteren in Den Haag uil goede bron verno men. Zoals bekend is prof. Steenkamp na de verkiezingen van verleden jaar de wegbe reider geweest voor het kabi net-Biesheuvel. Hij was de geestelijke vader van het regeerakkoord, van een gezamenlijk urgentiepro gramma van de drie confessio nele partijen en van het ver kiezingsprogramma van de KVP. Vooral dat laatste stond als „vooruitstrevend" be kend. Het lijsttrekkerschap van. Steenkamp zou voor de KVP aantrekkelijk zijn. omdat dit een coalitie met de PvdA zou vergemakkelijken (Steenkamp heeft de bijnaam „rooie Piet").

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1