Man uit derde wereld secretaris-generaal boIL,'. MOTIE VAN OPPOSITIE WORDT TEST-CASE VOOR „ROOMS-ROOD" Kard. Alfrink en medestanders houden vast aan eigen koers Zes Argentijnse vliegtuigkapers gaven zich over Missionaris Mozambique onthult gruweldaden WERELDRAAD VAN KERKEN KOOS DR. PHILIP POTTER W indhoosramp eist vierde slachtoffer binnenland buitenland Rood-rooms Linkse KVP'ers Open vraag VERWACHTING NA INTERVENTIE DOOR ROME Pessimisme? Eenheid Eigen weg Niet aanvaardbaar Problemen Internationaal Doorg, fgaan Schakels Weer arrestatie in verband met moord in Amsterdam Veroordelen VRIJLATING NOORD-IEREN VW Kever 1303 in nieuwe slijl 610e STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE Donderdag 17 augustus 1972 9 13 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid heeft gisteren in een langdurige vergadering haar stellingen betrokken \oor het politieke vuurgevecht, dat zich vandaag en mogen in de kamer afspeelt. In dat (gehei me) fractieberaad concentreer de de discussie zich rond de tekst van een motie, die de oppositie van plan is in te dienen om de vervroegde ka merverkiezingen vervroegd te krijgen van eind november naar de vroegst mogelijke da tum, dat wil zeggen: 1 of 8 november. twee of drie weken tijdwinst, die er naar de letter uit moet voortvloeiden. Al is, dat dient toch wel even gezegd te wor den, die tijdwinst toch wel van belang, want hoe korter het kabinet-Biesheuvel kan regeren, des te minder „kwaad" kan het voor de ver kiezingen' nog uitrichten, aldus de redenatie van oppositie-lei ders. Des te minder gelegen heid heeft het kabinet een volwaardige begroting door de Kamer heen te krijgen. Van veel belang is echter ook de politieke betekenis van de mo tie. De werkelijke achtergrond van die motie is natuurlijk niet in de eerste plaats de Den Uyl c.s. beogen er na melijk mee (al zullen ze dat wellicht niiet uitspreken) de KVP 'en speciaal de linker vleugel in die fractie uit de tent te lokken, anders ver taald: te testen op politieke betrouwbaarheid. Zullen de als „dissident" aangemerkte KVP-kamerleden (Van Schaik en de zijnen) de oppositionele motie steunen, dan zal de oppositie ongetwij feld wat toeschietelijker wor den als het na de verkiezingen zal gaan om de vorming van wat nog steeds een „rooms- rode coalitie" wordt genoemd, maar afgaande op de jongste Nipo-enquète wel eens „rood- rooms" zou kunnen worden. Bij de PvdA moet men eerst nog met de gedachte hebben gespeeld het kabinet-Biesheu vel, dat vandaag met zijn re geringsverklaring voor het voetlicht komt, zonder meer een motie van wantrouwen aan de broek te spelden. Dat leek om meer dan een reden echter niet zo handig. Aller eerst zou het namelijk als een teken van machteloosheid kuninen worden uitgelegd, dat men een kabinet wil heenzen den dat zichzelf al op termijn heeft gesteld. En in de tweede en zeker niet de laatste plaats zou met zulk een motie niet worden bereikt wat de PvdA beoogt: bijval van de linkse KVP-ers. Immers KVP- leider Andriessen heeft verle den week bij het standstandko- men van het akkoord tussen de vier regeringsfracties WD- leider Hans Wiegel beloofd, dat de fractie ads één man het kabinet Biesheuvel zal steunen en dus: geen steun zal verle nen aan een motie van wan trouwen jegens dat kabinet. Vandaar dat de oppositie nu met een heel wat minder har de motie zal komen, waarmee de KVP-dissidenten zonder gewetensbezwaar kunnen in stemmen. Of ze dat metterdaad doen, blijft intussen nog een open vraag. Hun houding zal ook mede afhangen van het ver haal, dat leider Frans Andries sen vandaag (als derde spre ker in een rij van vijftien fractievoorzitters) gaat afste ken. Naar verluidt zou hij minstens in bedekte termen, maar misschien wei openlijk, ondanks de eensgezindheid" die de vier verleden week aan de dag legden, kritiek uitoefe nen op de VVD en haar leider Hans Wiegel, die in de drie crisisweken nogal kameleon achtig is opgetreden. Hij verschoot minstens vier maal van politieke kleur en dat nemen de confessionele partners hem toch wel kwa lijk. Aantjes van de AR heeft dat nooit onder stoelen of ban ken gestoken, maar Andries sen hield zich wat voorzichtig op de vlakte tot nu toe. Van daag moet blijken of hij zich wat minder genuanceerd durft op te stellen. Van belang is daarbij trouwens ook, dat de KVP-top deze week heeft ver gaderd over de politieke koers, die de partij vooral na de verkiezingen moet varen. Discussiepunt in deze vergade ring was onder meer de vraag of er een stembusakkoord ge sloten dient te worden met de PvdA. Er is, doordat de me ningen nogal verdeeld waren, geen definitief standpunt inge nomen en dat kan inhouden dat Andriessen vandaag nog de nodige slagen om de arm zal houden. Voor het debat van vandaag ls de grote vergaderzaal van de Tweede Kamer in allerijl weer bruikbaar gemaakt. Gis teren legde een schoonmaak ploeg de laatste hand aan dit karwei, nadat eerder al de steigers uit de zaal waren ver wijderd. Die steigers stonden er omdat er een nieuwe lucht- verversingsinstallatie wordt aangelegd. Deze is niet gereed gekomen, zodat vandaag en morgen in dubbel opzicht een „verhit" debat verwacht mag worden. De vergadering van vandaag begint om elf uur met het voorlezen van de regeringsver klaring door Biesheuvel. Daar na komen vanmiddag en vana vond de veertien of vijftien fractieleiders aan het woord (deelneming van enkele een mansfracties was gisteren nog niet zeker), waarna geschorst zal worden tot vrijdag om de regering de gelegenheid te ge ven zich te beraden op het weerwoord. Het voorlezen van de rege ringsverklaring zal vandaag zoals gemeld rechtstreeks door de televisie worden uit gezonden, van het kamerdebat zullen zowel radio als t.v. sa menvattingen geven. Diepe verslagenheid, ge juich en verbijstering ken merken de zeer uiteenlo pende reacties op de aan wijzing van Rome het Lan delijk Pastoraal Beraad op te schorten, c.q. een einde te maken aan het democra tiseringsproces binnen de r- k. kerk in Nederland. Die verbijstering treft men aan bij de leden van de Wereld raad van Kerken, op het ogenblik uitgerekend in Utrecht in vergadering bij een. Voor hen heeft de ge loofwaardigheid van Rome in de discussie over de een wording van de christen heid door het autoritaire op treden tegenover Nederland een geduchte knauw gekre gen. Wat heeft het nu nog voor zin over oecumene te praten, vraagt de Wereld raad zich af (hetzelfde doen de protestanten in Ne derland) wanneer Rome zijn eigen mensen al zo be handelt? Gejuich ls er in de kring van ultra-conservatieve groeperingen als Confronta tie. Bleek al uit de benoe ming van de bisschoppen Simonis en Gijsen, dat Ro me een ombuiging wenst van het beleid, dat de Ne derlandse bisschoppen de laatste jaren hebben ge voerd, nu bestaat er bij conservatieve katholieken, geen enkele twijfel meer, dat hun visie op de kerk zal zegevieren. Het Neder lands Episcopaat is (door Simonis en Gijsen) al geen eenheid meer. Het kan dus voortaan geen gezamenlijk beleid meer voeren. Het is nu nog slechts een kwestie van tijd (kardinaal Alfrink is reeds 72 jaar) redeneren de conservatieven en de ge hele Nederlandse kerk wordt weer bestuurd door een kardinaal en bisschop pen, die onvoorwaardelijk gehoorzaam zijn aan Rome, geen enkele tegenspraak of inspraak dulden van pries ters of leken, experimenten verbieden en aan de letter van de wet de geloofsge- trouwheid van het kerkvolk beoordelen. Ook rond de Maliebaan, in Breda, Den Bosch, Gro ningen en Haarlem wordt nu door niemand meer be twijfeld, dat Rome de tegen over Nederland ingeno men beleidslijn verder con sequent zal doorzetten, zo wel bij de benoeming van een nieuwe kardinaal of bisschop als anderszins. Dit vooruitzicht heeft bij katholieken, die wel veel heil verwachten van de vernieuwing der kerk, zoals die door het Nederlands Episcopaat werd voorge staan, diepe verslagenheid teweeggebracht. Het lijkt bijna onvermijdelijk, dat de kerk van vroeger zal terugkeren. Alle hoop op een kerk, die een eigen tijds antwoord weet te ge ven op de problemen van vandaag, lijkt in rook ver vlogen te zijn. Het is wel zeker dat een aantal ultra-) progressieve katholieken, met dit voorland geconfron teerd, zullen afhaken en een eigen weg zullen gaan. Hier en daar wordt al ge praat over underground- kerken, zoals die in Ameri ka zijn ontstaan in dioce sen, waar geen binding meer bestaat tussen bis schop en kerkvolk. Misschien was en is de verslagenheid wel het grootst bij die katholieken, die zich tot de gematigden rekenen en van die positie uit een brug proberen te leggen tussen zeer behou- denae en zeer vooruitstre vende geloofsgenoten. Van hun bruggenbouwfunctie lijkt heel weinig meer te verwachten nu door de au toritaire ingreep van Rome de tegenstellingen in het katholieke kamp zo sterk zijn aangezet. Toch zijn er aanwijzingen dat het zwar te pessimisme van de eer ste dagen in deze groep be gint plaats te maken voor nieuwe hoop. Die hoop is gebaseerd op vertrouwen in de H. Geest, die de kerk bestuurt en ligt voorts ver ankerd in de overtuiging dat, zoals kardinaal Alfrink deze week voor de tv dui delijk uiteenzette, nieuwe ontwikkelingen binnen de kerk zoals gezagsuitoefe ning in samenspraak een voudig niet meer te stuiten zijn. Ook de recente aan kondiging, dat het beraad tussen bisschoppen, pries ters en leken in ieder geval zal worden voortgezet, heeft velen nieuwe moed gegeven. Voor de overgrote meer derheid van katholiek Ne derland is het zich terug trekken in een geloofge meenschap, die los staat van bisschoppen en wereldkerk, een onacceptabele zaak. De massa der gelovigen zou zich er niet in thuis voelen. Bovendien zijn de ervarin gen met deze underground- kerken in de Verenigde Staten weinig bemoedigend. Al deze overwegingen wet tigen daarom de verwach ting, dat zeer grote groepen katholieken, de extremen van beide vleugels uitge zonderd, achter kardinaal Alfrink en zijn medestan ders in het episcopaat zul len blijven staan en met hen zullen blijven werken aan de kerk, die deze tijd behoeft. Als het aan hen ligt zal ook het gesprek over de oecumene voort gang kunnen vinden. Toen kardinaal Alfrink sprak over ontwikkelingen, die niet meer te stuiten zijn zal hij niet alleen ge dacht hebben aan de demo cratisering der kerk via het Landelijk Pastoraal Beraad en andere (diocesane) ra den en instituten. De kwes tie van de gezagsuitoefe ning binnen de kerk is im mers niet een probleem, dat alleen in Nederland of kerkelijke kringen speelt. De tweevoudige visie op de uitoefening van het gezag, de traditionele autoritaire visie van Rome en de he dendaagse die gezagsuitoe fening in samenspraak voor staat, schept ook grote pro blemen in andere kerkpro vincies. Sterker nog: deze problematiek beperkt zich niet tot de kerk. Ieder ge zin komt er mee in aanra king, ieder bedrijf. Het is eenvoudig, voor wat de vrije wereld betreft, een mondiaal vraagstuk. De wereld van vandaag accepteert niet meer de va derfiguur die alleenheerser ls in het gezin. Ook al is de medezeggenschap in het bedrijfsleven nog lang niet optimaal geregeld, onmon dig en rechteloos zoals vroeger is niemand meer en zou ook niemand meer wensen te zijn. Zoals daze ontwikkeling in het maat schappelijk leven niet meer is terug te draaien, zo is het ook niet mogelijk ge zagsuitoefening te bedrij ven, zoals Rome wil. Dit geldt niet alleen voor Nederland. Katholiek Duitsland kent een nationa le synode, waarvan de sta tuten verder gaan dan die van Nederland. Oostenrijk met zijn open en vooruit strevend episcopaat volgt zeer sterk de Nederlandse lijn. In Zwitserland is het zelfde het geval. De laatste ontwikkelingen in Canada doen eveneens eenzelfde beleid verwachten. Zelfs in Spanje gaat het episcopaat dezelfde kant uit. In ai de ze gevallen willen de bis schoppen in samenspraak met hun priesters en gelo vigen de kerk besturen, ui teraard met volledig be houd van eigen verant woordelijkheid maar dat is ook heel nadrukkelijk in Nederland zo geregeld. Gezien deze situatie is het parool in de omgeving van kardinaal Alfrink en de zijnen: „Wij gaan door". Lnk'. het Nederland niet het Vaticaan te overtuigen van de redelijkheid van een visie dan slaagt daarin straks misschien een Zwit ser, Canadees of Spanjaard. De tijd kan ook in het voordeel van anderen wer ken: zelfs in Rome heeft niet iedereen het eeuwige leven. Ook daar kunnen nieuwe inzichten veld win nen. „Wij gaan door" bete kent niet dat nu aange stuurd zal worden op een openlijk conflict. Daarop wijst reeds de bereidheid der bisschoppen te voldoen aan het verzoek van Rome inzake de opschorting van het Landelijk Pastoraal Be raad. „Wij gaan door" im pliceert wel dat gebruik gemaakt zal worden van al le nog beschikbare bewe gingsvrijheid om een be paalde visie te verdedi gen. Veel bewegingsvrijheid hebben de bisschoppen al niet meer. Er kan zelfs een dag komen dat zij muur vast zullen zitten of (bij een geheel vernieuw epis copaat) zelfs geen bewe gingsvrijheid meer zuilen wensen. In die situatie zal een Nederlandse bisschop niet meer de verbindings schakel kunnen zijn binnen zijn diocees en tussen zijn bisdom en Rome. Ontstaat er dan een luchtledige? Het kan ook zijn dat er dan nieuwe tussenschakels ont staan, een lekenberaad, de overleggroepen van de de kens of, zoals nu al in Roermond lijkt te gebeu ren, de kapittels. Het lot van de kerk wordt echter niet bepaald door diplomatieke handig heidjes, intriges en machts blokken. Wie zich christen meent te mogen noemen gelooft rotsvast in de lei ding van de H. Geest. Het is dit geloof, dat vele ka tholieken in deze moeilijke dagen overeind houdt en in 5taat stelt mee te blijven werken aan de vernieuwing van Christus' Kerk. L. LEIJENDEKKER (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het centraal comité van de Wereldraad van Kerken heeft met alge mene stemmen dr. Philip A. Potter tot secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken gekozen. De nieuwe secretaris-generaal werd ge boren op het eiland Domini ca in de Caraibische Zee en wordt zaterdag 51 jaar. Hij studeerde rechten en theolo gie in Kingston op Jamaica en voltooide zijn theologi sche studies aan de univer siteit van Londen. Verleden jaar verleende de universi teit van Hamburg hem een ere-doctoraat in de theolo gie. Na de Nederlander Visser 't Hooft en de Noordamerikaan E. C. Blake is dan nu een ver tegenwoordiger uit de derde wereld gekozen voor dit zo belangrijke ambt in de Werel draad van Kerken. Toch zijn de meeste ingewijden in de oe cumenische wereld van me ning. dat niet het feit dat dr. Potter een vertegenwoordiger is van de derde wereld de doorslag heeft gegeven bij zijn verkiezing. Pater J- Long. die de vergade ring in Utrecht bijwoont als waarnemer namens het secre tariaat voor de bevordering van de christelijke eenheid van de Rooms-Katholieke Kerk, kent ctr. Potter persoon lijk. Hij was vam mening, dat vooral Potters openheid van geest en oecumenische erva ring bij de benoeming van be lang zijn geweest. Dr. Potter is raadgever binnen de gezamenlijke werkgroep van Wereldraad en R.-K. Kerk. De nieuwe secretaris-generaal, door zijn vrienden „gentle gi ant" genoemd, had een rooims- katholieke vader en een me thodistische moeder. Hij werd gedoopt in een protestantse kerk met de naam van een ka tholieke bisschop. Dr, Potter was acht jaar voor- ADVERTENTIE j.oW ,6t GROTE MARKT 25 BREDA Dr. Philip A. Potter. zitter van de World Christian Student Federation, vier jaar dominee in een methodistische gemeente op Haïti en een tijd lang praktizerend advocaat. In 1966 werd hij directeur van de commissie voor wereldzemding en evangelisatie v. d. Wereld raad en in 1971 benoemde men hem nog tot voorzitter voor de Wereldraad-eenheid Geloof en Getuigenis. In zijn aanvaardingstoespraak pleitte dr. Potter voor bevor dering van de christelijke een heid rond het Kruis. Naarge lang wij dichter bij het Kruis komen, komen wij dichter bij elkaar, aldus dr. Potter- Het Evangelie scheidt mensen nooit van de gemeenschap en de natuur. Het kernprobleem waarvoor de Wereldraad staat, is. of wij kunnen leven in de spanning tussen geloof en ac tie. Dr. Potter was in verband met zijn oecumenisch werk een graag geziene gast bij konin gin Wilhelmina. Hij heeft veel gepubliceerd, o.a. schreef hij samen met prof. dr. H. Berk hof uit Leiden het boek „Key words of the gospel" (Sleutel woorden van het evangelie). LEEUWAREN (ANP) In het Academisch Ziekenhuis te Groningen is dinsdagmiddag om vijf uur het vierde slacht offer van de windhoos op Ameland overleden. Het is de 22-jarige Walter von Achten uit Hamburg, die bij de ramp ernstig hersenletsel opliep. (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO Zes zwaar gewapende mannen die dinsdagavond een Argen tijns passagiersvliegtuig heb ben gekaapt, hebben zich gistermorgen op de interna tionale luchthaven Pudahuel nabij de Chileense hoofdstad Santiago aan de politie over gegeven. De regering van Chili had geweigerd de ka pers politiek asiel te verle nen of hun een vrijgeleide naar een ander land te ge ven. De zes mannen maakten deel uit van een groep van ongeveer 25 gevangen leden van linkse Argentijnse verzetsorganisaties die er dinsdag in slaagden uit de gevangenis van Rawson ten zuiden van Buenos Aires te ontsnappen. Bij deze massale vlucht werd een bewaker ge dood. De vluchtelingen behoorden tot het „volksbevrijdingsleger" (ERP) dat eerder dit jaar de Fiat-directeur Oberdan Sallus- tro ontvoerde en vermoordde, de „revolutionaire gewapende strijdkrachten" (FAR) en de Montoneros, die trouw zijn aan de vroegere president Juan Peron. Na hun geslaagde vluchtpo ging bezetten de gevangenen de controletoren van het vlieg veld van Trelaw nabij Rawson. Daar gaven 19 van de vluchte lingen zich aan de politie over, nadat zij er niet in waren ge slaagd een tweede vliegtuig te AMSTERDAM (ANP) De moordbrigade van de Amster damse politie heeft de 27-jari- ge Marokkaanse fabrieksarbei der M.A. gearresteerd in ver band met de moord op de 49- jarige weduwe Falck-Beekhui- zen. Maandagmiddag werd het lijk van de vrouw door een buurman ontdekt. Woensdagmorgen zijn twee Amsterdammers die de nacht van maandag dinsdag waren aangehouden, in vrijheid gesteld, omdat zij niets met de moord te maken blijken te hebben. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het verhaal van een moeder, die ge dwongen werd abortus te plegen en vervolgens samen met haar man haar in stuk jes gehakte kind op te eten, was een van de gruwelijk heden, die Luis Alphonse da Costa, tot voor kort missio naris op Mozambique, giste ren vertelde tijdens een persconferentie van de We reldraad van Kerken. De regering stelde de 31-jarige Portugese priester voor de keus, ofwel Mozambique te verlaten, ofwel in gevangen schap te gaan. Op aanraden van zijn mede- missionarissen verliet hij het land en reisde naar Rome, waar hij documenten voorleg de over talrijke martelingen en massamoorden, die door Portu gese soldaten in het bijzon der para-troepen in de pro vincie Tete op Mozambique werden gepleegd. Da Costa vertelde, dat in tien maanden tijds 92 door hem met name genoemde onschul dige inwoners van Tete door IVTittflaafl deze paratroepen werden ver- iutsuaau moorcl Onder de slachtoffers bevon den zich zowel vele kinderen als ook talrijke bejaarden. dingsbeweging „Frelimo". Ook zou het een middel zijn om de zendelingen, die voor de rechten van de inwoners opkomen, monddood te maken. Pater da Costa zei verder, dat niet één van de bisschoppen van Mozambique was ingegaan op het verzoek van 36 pries ters en nonnen om openlijk de martelingen en moordpartijen te veroordelen. In juni werden meer dan dui zend christenen, onder wie de leider van de Presbyteriaanse kerk in Mozambique gevangen gezet. Da Costa vermoedt, dal de Portugese regering dit heeft gedaan ais reactie op de finan ciële steun van de Wereldraad van Kerken aan de bevrij- Inmiddels is bij de Wereldraad een brief binnengekomen waarin een dringend beroep wordt gedaan van de Portuge se regering te eisen dat deze mensen onmiddellijk worden vrijgelaten. In de brief, die door 26 mensen, o.a. dr. J. J. Buskes, prof. dr- H. A. M. Fio- let, dr. A. Th. van Leeuwen, dr. L. J. M. ter Steeg, dr. O. Jager en prof. dr. J. Verkuyl, werd ondertekend, wordt ge vraagd deze misdaad tegen de rechten van de mens onder de aandacht van de VN te bren- -i. De ondertekenaars eisen ook, dat van het episcopaat in Portugal en Mozambique wordt gevraagd om met alle beschikbare middelen op te komen voor deze grote groep mede-christenen. kapen. De overige zes, die in het be zit waren van wapens en ex plosieven, bestormden een Ar gentijns straalpassagiersvlieg- tuig en dwongen de piloot het toestel, dat met 97 passagiers aan boord op weg was naar Buenos Aires, nar Chili te vlie gen. Volgens politieke waarnemers in Santiago is president Allen de van Chili in een moeilijk parket komen te verkeren. Als hij de zes mannen geen politiek asiel zou verlenen, dan zouden zijn moeilijkheden met de uiterst linkse groepen in zijn land nog groter worden. Zou hij echter hun toestaan in Chili te blijven, dan zou dit de be trekkingen met Argentinië in gevaar kunnen brengen. BELFAST (AFP) De Britse regeringsgemachtigde voor Noord-Ierland, William Whitelaw, heeft besloten 25 politieke geïnterneerden uit het kamp Long Kesh vrij te laten. Sinds hij in maart het bestuur over de provincie overnam zijn 703 geïnterneer den op vrije voeten gekomen. Er bevinden zich nu nog 243 mensen in hechtenis op ver denking van medeplichtigheid aan de acties van het verbo den Ierse republikeinse le ger. LEUSDEN (ANP) Volkswa gen zal door het modeljaar 1973 een op vele punten ge wijzigde en verbeterde kever op de markt brengen, de 1303 (opvolger van de 1302). Meest opvallende wijzigingen zijn een sterk gebogen voorruit (onder invloed van de nieuwe Amerikaanse veiligheidseisen) en een volledig vernieuwd dashboard. De VW 1600 en K 70 ondergingen weinig veran deringen, terwijl de VW-be- drijfswagens voortaan met een automatische versnellingsbak zullen worden uitgevoerd. De Kever-typen 1200 en 1300 blij ven op enkele details na ongewijzigd. Alle 73-modellen in Nederland blijven in prijs ongewijzigd. Het geluk is met de dommen. Dit gevleugeld gezegde heeft al te vaak zijn deugdelijkheid be wezen om niet enigermate se rieus genomen te moeten wor den. Het gezegde wordt er alleen maar sterker op, wanneer we zien in welke ellende diegenen zich blijken te storten, die voor pienter doorgaan en de weten schap willen dienen. Het stude ren en nog meer: het willen gaan studeren aan onze univer. siteiten en hogescholen blijkt zoveel voeten in de aarde te hebben, dat ik me kan voorstel len dat menigeen het lood in de schoenen zinkt: zij zien er geen been meer in. Zij maken zich derhalve uit de voeten en gaan verloren voor de wetenschap, zij het niet voor het leven. Wat heb je in dit land aan verstand zonder 1000 piek? Wie wel 1000 piek heeft maar niet zoveel verstand, mag wel studeren. Is het geluk dan niet met de dommen? „Commandant, er zit vogel- tjespoep in de soep". „Zo, ben jij soms VVDM'er?" „Nee commandant, misselijk". Bah, en dat allemaal in zo'n Lu-nette-nkazerne. Toch een gekke vorm van mi lieuvervuiling. Zakenlieden doen zelden iets anders dan geld verdienen, dat is hun beroep. Maar wat doen ze met dat geld. dat is vaak in teressanter. Een 80-jarige za kenman in Londen heeft een fors deel van zijn geld nagela ten aan een zeer sympathiek doel: de bestrijding van de ver koudheid. De man had daar zelf praktisch zijn hele leven last van gehad. Je kunt er dus oud mee wor den, zij het snotterend. Nu wil echter het geval, dat zelfs de ongeveer 400.000 gul den die de man heeft geofferd, vermoedelijk toch maar een druppel op een gloeiende plaat zijn, want de Britten hebben een overheidsinstituut dat al 25 jaar onderzoekt hoe men ver koudheid effectief kan bestrij den. Tot nu toe echter zonder werkelijk resultaat. Droevig nieuws dus. Om van te snotteren. Houdt er desalniettemin de moed maar in. MERIJN. (ADVERTENTIE) 16 AUGUSTUS 1072 Prijzen van 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 64 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 03 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 886 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 615 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 138 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 543 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 3497 Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer: 066037 2.000 is gevallen op het nummer: 001008 2.000 is gevallen op het nummer: 098493 2.000 is gevallen op het nummer: 057094 2.000 is gevallen op het nummer: 060294 De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer: 051640 50.000 is gevallen op het nummer: 041900 Een extraprijs van 100.000 is gevallen in de serie B op het nummer: 066385 En een troostprijs van 2.000 op nummei: 066385 van elk van de andere series. Een extraprijs van 100.000 is gevallen in de serie B op het nummer: 092006 En een troostprijs van 2.000 op nummer: 092006 van elk van de andere series.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9