Geen injectie voor Zeeland VLISSINGEN BREIDT VISSERSHAVEN UIT ARIE DE PUTTER LEGT BAND TUSSEN BUNDEN BOUW VAN ZWEMBAD IN BRESKENS BEGONNEN Rijn-Schelde- kanaal alternatief aanbesteed Total mag bouwen MINISTER LANGMAN OP VRAGEN OVER INVESTERINGSPREMIE DRINGENDE REDEN ONTBREEKT Vis duur betaald Algemeen belang Enkele buien DADERS GEPAKT NA ACHTERVOEGING Klein congres natuurbehoud in Zeeland stad streek STRANDWEER In Goes eerste postzegels serie Rode Kruis te koop Van inbraak in Hansweert Man ingesloten verdacht van verduistering Donderdag 17 augustus 1972 commentaar TTet college van G.S. is niet bij machte om uitbreiding van de havenaccommodatie voor vissersschepen in Vlissingen te verhinderen. Bijgevolg kan Vlissingen beginnen met uitbreiding van zijn vismijnbedrijf, met zoveel ligplaatsen, dat de kansen van Breskens om ooit nog eens Zeeuwse visserijhaven te wor den, praktisch de grond in worden geboord. In het besluit, dat G.S. over de Vlissingse investering (die door hen moet worden goedgekeurd) hebben genomen, kan men spijt over deze ontwikkeling horen doorklinken. Vlissingen heeft het kapitaal voor de havenuitbreiding, de exploitatie is rond/— welnu, ondanks hun voorkeur voor Breskens, moeten G.S. in dit geval het hoofd in de schoot leggen. Breskens krijgt een bittere pil te slikken. Dat G.S. meetreuren is een schrale troost. Met steeds stijgende werkloosheidscijfers aan de'ene kant van de balans en een voorzichtig uitbreidende visconserven- bedrijvigheid aan de andere kant, kan Breskens nu met rede zeggen, dat de vis duur betaald wordt. Een ander commentaar dan deze dooddoener, is nauwelijks te geven. De gemeenten zijn autonoom in deze zaken en zij kunnen het zich dan ook veroorloven om op eikaars „stekkie" te vissen, om een passende hengelaarsterm te gebruiken. Het is triest om te bedenken, dat Breskens waarschijnlijk geen bot zou hebben gevangen, als er een vaste oeververbin ding over de Westerschelde was geweest, of zelfs maar het vooruitzicht daarop. Immers: Breskens betaalt nu de prijs voor het isolement, waarin het gehele gewest nog steeds en uitzichtloos verkeert. Overigens verwondert ons de interpretatie van het begrip „algemeen belang" door het college van G.S. Wij willen in herinnering brengen, dat „het algemeen belang" zich verzette tegen een besluit van de Oostburgse raad om de hoge erf pachtscanon in IJzendijke van 5 naar 4% terug te brengen. Ook verzette „het algemeen belang" zich tegen de verbou- wingskosten van de Sluisse ambtswoning, Is de werkgelegen heid in en het stimuleren van de ontwikkeling van West- Zeeuwsch-Vlaanderen dan geen „algemeen belang"? Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag opgesteld door het KNMI op woensdag 18 uur. Koel met aanvankelijk enkele buien, later meer zon. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 7. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder nor maal. Max. temp.: van 1 tot 5 gra den onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 urn-: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: van 0 tot 4 gra den onder normaal. Max. temp.: van 1 tot 5 gra den onder normaal. Het hoge drukgebied kan vanmiddag nog enkele opkla ringen geven. Een zwak front van Schotland trekt naar het zuidoosten met later weer wat bewolking en een kleine bui enkans. Matige westelijke wind. Vrij koele lucht 18 tot 20 gra den. Zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN Na een zwak storingsfront zijn de opklaringskansen weer groter door een uitloper van het hoge drukgebied bij de Azoren, al blijft de aangevoer de lucht wat aan de koele kant. waterstanden Konstanz 370 -3, Rheinfel- den 230 -2, Straatsburg 230 -4, Plittersdorf 374 -6, Maxau 427 pl.2, Plochi-n-gen 217 pl.89, Mannheim 256 pl.14, Steinfoach 150 pl.28, Mainz 257 pl.ll, Bingen 147 pl.13, Kaub 172 pl.14, Trier 316 -9. Koblenz 213 pi.37, Keulen 172 pl.25, Ruhrort 311 pl.5, Lobith 926 pl.l, Pannerdense kop 900 on-v., Nijmegen 723 pl.2, IJs- selkop 845 onv., Eefde IJssel 380 -2, Deventer 262 onv., Monsin 5464 -26. Borgharen 3950 pl.40, Belfeld 1108 -40, Grave beneden de sluis 500 - 18. Morgen, vrijdag 18 a-ug. Bergen op Zoom 9.32 21.57. Hansweert 8.43 en 21.18. Terneuzen 8.19 en 20.54. Vlissingen 7.50 en 20.24. Wemeldin-ge 9.22 en 21.47. (Van een onzer verslaggevers) GOES Hedenmorgen om 9.15 uur zal op het postkantoor te Goes het eerste boekje met postzegels, die ten bate van het Rode Kruis met toeslag worden verkocht, worden uit gereikt aan de echtgenote van de burgemeester van Goes, mevrouw Huber. Vanaf vandaag zullen de boekjes, maar ook losse Rode Kruis-zegels en pakjes prent briefkaarten voor iedereen aan een speciale «tand in het post' kantoor te koop zijn. Losse zegels in diverse waarden kunnen aan de loketten wor den gekocht. De actie duurt tot eind augustus, maar de postzegels hebben een onbe perkte geldigheidsduur. (Van onze correspondent) HANSWEERT In de nacht van dinsdag op woensdag om streeks 0.30 uur werd de etala geruit van de electriciteitszaak Oele-Polderman ingegooid met een deksel van een rioolput. 9 De daders, twee Duits spre kende jongemannen, renden daarop hard weg met een draagbaar t.v.-toestel uit de etalage. Direct sloeg de eige naar alarm en werd de rijks politie en de politie te water ingeschakeld. Aan de hand van een vrij nauwkeurig signale ment, dat de cafetariahouder C. v.d. B. de politie kon geven, werden de daders, de 19-jarige D.F.M. uit Duisburg en de 17- jarige M.G.L. uit Berlijn om 05.00 uur ingerekend. Zij wa ren schippersknechten op het Duitse m.s. Hendriekenburg uit Dortmund, dat in de buitenha ven te Hansweert lag afge meerd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Gemeentelijk Vismijnbedrijf van Vlis singen mag (ten koste van 267.000 gulden) gaan uitbreiden. Het college van G.S. heeft aan het desbetreffend plan zijn goedkeu ring gehecht, omdat de uitgave, die de gemeente Vlissingen gaat doen, en die tengevolge heeft, dat het aantal plaatsen voor vis- sersschepen in Vlissingen aanzienlijk kan worden uitgebreid, budgettair waterdicht is. Volgens G.S. is er bij het betrokken uitbreidingsplan geen strijd met het algemeen belang" in het geding. De voorkeur van G.S. van Provin ciale Staten van Zeeland voor een toekomstige Zeeuwse vis serij-concentratie in Breskens, blijft bestaan, zo werd gistera vond medegedeeld, maar deze voorkeur vormt toch geen ar gument van voldoende belang om er een streep door de Vlis singse rekening mee te recht vaardigen. Juridisch bestaat er voor G.S. geen mogelijkheid om, door een ingreep in het bud gettaire beleid van Vlissingen de visserij haven concentratie in Breskens een handje te hel pen. Van belang is nl. dat Vlissingen de financiering van de uitbreiding door eigen ka pitaal-inkomsten kan verzeke ren. De te verwachten hogere opbrengsten van het vismijn bedrijf zullen de stijgende ex ploitatiekosten goedmaken. „Onze opvattingen over de wenselijkheid van een visserij- concentratie in Breskens zijn niet veranderd", zeggèn G.S. „Indien goedkeuring van de Vlissingse begrotingswij ziging betekent, dat de Zeeuwse vis serij-concentratie in Breskens in het gedrang komt, dan vind ik de beslissing V«n G.S. on voorstelbaar". Dit was de reactie van bur gemeester A. Schipper van Oostburg op het besluit. „Wij hebben vast gerekend op die visserij concentratie. Die is van het allergrootste belang voor onze streek, met name toch voor de werkgelegenheid en in deze mening sta ik niet alleen. Ook de raad voor de Arbeids markt en de Kamer van Koop handel in Zeeuwsch-Vlaande- ren hebben het belang voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen van een visserij-concentratie onderstreept", aldus burge meester Schipper. BREDA In het politiebu reau te Breda is dc 36-jarige C.K. uit Tilburg ingesloten, verdacht van verduistering van een filmprojector en vijf films ten nadele van een Bre dase fotohandel. Hij had de spullen in april van dit jaar onder een valse naam gehuurd. De man werd ook gezocht door de politie korpsen van Vlissingen en Middelburg in verband met verduistering van televisie toestellen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Minister Langinan (Economi sche Zakèn) ziet geen dringende redenen om Zeeland ondanks de stagnerende economische ontwikke ling in dit gewest gelijk te stellen met Limburg en het Noorden, waar het betreft de gunstige vesti gingsvoorwaarden voor industrieën en diensten. Zeeland hoeft ook niet te rekenen op de komst van de een of andere rijksdienst. Wat dit aangaat houdt de minis ter vast aan de afspraken van het regeerakkoord, zo heeft hij het college van G.S. van Zeeland laten weten. De staten van Zeeland hebben bij de behandeling van de ontwikkelingsschets 1972 van het provinciaal bestuur een motie aanvaard waarin zij G.S. verzochten minister Lang- man er nog eens op te wijzen, dat Zeeland, en speciaal Zeeuwsch-Vlaanderen (zie de werkloosheidscijfers!) een zorgelijke toekomst tegemoet gaan. Het opnieuw invoeren van de „opgeschorte" investerings premieregeling voor nieuwe bedrijven die zich in Zeeland vestingen, zou een gunstige im puls kunnen betekenen, zo meenden de staten in een mo tie. De brief van minister Langman is feitelijk een ant woord op deze motie, en het antwoord luidt kortgezegd: neen. Tot de tegenstemmers van de motie behoorden destijds de fractie van de PvdA, wier aanvoerder, de heer W. Don, ons gisteren naar aanleiding van minister Langmans ant woord zei: „De feiten hebben ons in het gelijk gesteld. De mo-tie was eenvoudig een slag in de lucht, want minister Langmans besluit stond bij voorbaat vast, zoals ik bij de behandeling van de ontwikke lingsschets heb opgemerkt. Niettemin zouden wij de mo tie hebben ondersteund, als zij uitsluitend op de situatie in Zeeuwsch-Vlaanderen gericht zou zijn geweest, en als er ook in gedoeld zou zijn op de noodzaak van een vaste oever verbinding teneinde het struc turele probleem op te lossen waarmee Zeeuwsch-Vlaande ren nu en straks worstelt. De indieners van de motie lieten echter geen amendement toe. Van de motie zoals die ten slotte werd aanvaard, was geen enkel effect te verwachten. De feiten hebben ons in het gelijk gesteld." Minister Langman zegt in de brief aan G.S. van Zeeland dat het minder gunstige verloop van de werkloosheid en de stagnatie van het industrialisa- tieproces in Zeeland hem be kend zijn. „Ik wil' dan ook niet verhelen, dat de situatie in uw provincie mij aanleiding geeft de ontwikkeling te vol gen. Hoezeer ik evenwel ook begrip heb v-oo-r de Zeeuwse problematiek, zie ik geen aan leiding de opschorting van de IPR ongedaan te maken", zo zegt hij. De minister voegt er aan toe, dat hij goeide verwachtin gen heeft van het wetsont werp inzake een selectieve in vesteringsregeling, die hierop neerkomt dat bedrijven voor nieuwe vestiging en uitbrei ding in het westen een heffing moeten betalen. Deze heffing geldt niet ais de bedrijven zich in Zeeland vestigen. „Zo krijgt Zeeland een relatief gun. stige wervingspositie ten op zichte van de Randstad Hol land", zegt de minister. „Ik heb niet de indruk dat de dienstensector in Zee land sterk onder-vertegen woordigd is", zegt hij met een zweem van ironie, „en daarom acht ik het niet opportuun speciale maatregelen te treffen tot vergroting van de werkge legenheid in deze sector hetzij door inyoering van de IPR, hetzij door verplaatsing van een rijksdienst." (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG-TER- NEUZEN Tijdens de vor- mingsweek voor Zeeuwse blinden op het Aardenburgse vormingscentrum v. Eeghen- huis is hij de gehele dag in de weer. Vier bandrecor ders, opgesteld op strategi sche plaatsen, nemen ge sprekken, inleidingen, reac ties, discussies en muziek op. Want van hetgeen zich gedu rende deze week afspeelt in en om het Van Efghenhuis gaat Arie de Putter, uit de Vlooswijkstraat in Terneu zen, een reportage samenstel len voor zijn blindenomroep „Levensvreugd en Ontspan ning" (B. O. L. E. O.). Sinds 1968 is Arie de Put ter, zelf visueel gehandicapt, de stuwende motor achter de omroep, die ruim 60 Zeeuw- ;e blinden regelmatig voor siet van geluidsbandjes, waarop diverse wederwaar digheden worden weergege ven. Hij kan hiervoor putten uit een eigen (omvangrijke) dis cotheek van banden, want reeds sinds '48 't jaar waar in de bandrecorder op de markt kwam - bewaard hij bandjes. De uit Zaamslag afkom stige heer De Putter was voor hij gehandicapt werd, geluidstechnicus. Hij bege leidde onder meer The Ram blers en de Snip- en Snap- revue op het gebied van de microfonische weergave. Daarvoor werden door hem reportages gemaakt op gram mofoonplaten, die hijzelf vervaardigde. „De blindenomroep is mij een levenstaak en zinvolle hobby", aldus gisterochtend de heer De Putter. „Regel matig stel ik een moeder band samen waarna ik diver se kopieën stuur naar de Zeeuwse blinden die afspeel apparatuur hebben. De band jes vormen een sterk samen bindende band en houdt ons blinden uit het isolement. Dat merk ik ook in de cor respondentie die ik vi-a de band uiteraard voer met di verse blinden uit Zeeland- De reacties zijn soms ontroe rend". Sedert kort staat de heei De Putter in nog nauwer contact met zijn afnemers. Hij heeft nu telefoon en daarvan wordt een gretig ge bruik gemaakt. „De blindenomroep krijgt geen enkele subsidie. De bandjes etc. bekostig ik uit eigen zak, hoe moeilijk dat soms ook gaat. Maar dit werk wil ik blijven volhou den, het is van groot belang voor de Zeeuwse blinden", zo zegt hij. Voor volgend ja-ar hoopt ae Zeeuwse blindenbond op een subsidie uit de jaarlijkse Zeeuwse collecte. „Tot dit ja-a-r vielen da-ar blinden en doofstommen buiten'', aldus de heer Viergever uit Kaïpel- le-Biezelinge, diie zich reeds 15 jaar voor de Zeeuwse blinden inzet. Deze week op het Van Eeghenhuis is mede dank zij zijn stuwende lei ding tot s-tand gekomen. Ook is hij vierkant voorstander van het behoud van het werk van de heer De Putter. „Het is ontzettend helang- rijk", zegt hij. De woning van de heer De Putter zal binnenkort een ei gen studio voor de B. O. L. O- hebben. De voorkamer wordt daarvoor geheel gere serveerd. Mevrouw De Put- ter verzorgt de verzending en administratie van de bandjes. De bandrecorder van de heer De Putter gaat ook mee op de excursies die de blin den deze week maken. ,.Als de week voorbij is ga ik alles eens beluisteren en stel dan een reportage, waarin muziek niet vergeten wordt, samen. Op deze manier kunnen de deelnemers de week nog - ens beleven, wan neer ze maar willen. En zij die niet geweest zijn krijgen een indruk van de sfeer die hier tijdens de week heerst. Want die is fantastisch". 1 Arie de Putter in actie. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De Nederlandse Heidemij heeft een begin gemaakt niet de uitvoering van het cultuurtechnische ge deelte van het geprojecteerde toeristische zwembad in Breskens. Het werk omvat o.m. de aanleg van zonneweiden, parkeer plaatsen en toegangswegen. Het Zwembad komt op de plaats van het voormalige fort Frederik Hendrik. Volgens dc heer Van Nieu. wenhuizen van de Heidemaatschappij in Goes, kan dit najaar worden ingezaaid. Het karwei wordt uitge voerd als werkverruimingsob ject in DACW-verband. De grondwerkers enz. worden aangeworven via het arbeids bureau in Oostburg. Momen teel hebben twee werkzoeken den hierin werk kunnen vin den. Volgens de heer J. de Vostzal over een aantal weken dit aantal worden uitgebreid. De heer Van Nieuwenhuizen denkt dat tien tot vijftien mensen in totaal bij het werk kunnen worden ingescha keld. Wanneer met de aanleg van het eigenlijke zwembad het bouwkundig gedeelte be gonnen kan worden, is nog onzeker. Van de zijde van het rijk is, zoals gisteren gemeld, uit de extra pot van 2-60 mil joen gulden, een bedrag voor dit zwembad toegewezen. „Het wachten is nu op de subsidies van het ministerie van Economische Zaken en de provincie Zeeland, elk begroot op vijf ton", aldus burgemees ter A. Schipper. Zoals gemeld zal de raad vanavond een voorstel te behandelen krijgen om een krediet voor de bouw van het zwembad te vote ren. „Hopelijk is dit najiaiar alles rond", zo vervolgt de heer Schipper. „Dan kan aanslui tend aan het cultuurtechnische (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De aanbeste ding van een nieuw stuk in de in aanleg zijnde Schelde-Rijn- verbinding is gisteren op al ternatieve wijze verlopen. Er was een „gewone" aanbeste ding, waarbij de aannemers hun calculatie moesten" base ren op een bestek van Rijks waterstaat en een „alternatie ve" aanbesteding, waarbij het dé aannemers vrij stond een bereiking te maken op een naar eigen inzichten gewijzigd bestek. Voorwaarde voor deelne ming aan de alternatieve aan besteding was overigens wel, dat men ook aan de gewone, die de meeste inschrijvers trok, meedeed. Aan de gewone aanbeste ding deden dertig aannemers mee. Laagste inschrijver was Jac. C. van Oort te Utrecht, welk bedrijf het project calcu leerde op 16.362.000 gulden. Hoogste inschrijver was c.v. gebr. Vtan 't Verlaat te H-ar- dinxveld die uitkwam op 22.940.000. Bij de alternatieve aanbeste ding (negen inschrijvingen) kwam de laagste calculatie nog twee miljoen beneden de laagste van de gewone aanbe steding te liggen. De aanne- mings- en handelmaatschappij Van Oort te Werkendam schreef in voor 14.664.000 gul den. Hoogste inschrijver was de Hollandse Aannemings maatschappij Zanen-Verstoep te Den Haag met 21.315.858 gulden. De gunning van het project zal nu wellicht iets langer du ren dan normaal (twee we ken), omdat Rijkswaterstaat bij de beoordeling van de al ternatieve calculaties moet zien of de bestekswijzigingen aanvaardbaar zijn. Evenmin gaat nu de vuistregel op dat het werk zonder meer aan de laagste inschrijver wordt ge gund. De aanbesteding gold de aanleg van een stuk Schelde- Rijnkanaal over een lengte van 850 meter door de Prins Hendrifepolder en een 3,5 kilo meter lang kanaalvak op de slikken van De Heene be norden Philipsland. gedeelte met de bouw worden begonnen". Volgens de heer Van Nieu wenhuizen zal de eigenlijke bouw rond een jaar tijd ver gen, zodat op zijn vroegst in het zomerseizoen van 1974 het toeristische zwembad in ge bruik kan worden genomen. (Van onze correspondente BORSELE Total kan be ginnen met de bouw van een raffinaderij op het grondge bied van de gemeente Borsele. B. en w. van Borsele ontvin gen van G. S. de verklaring van geen bezwaar- Deze was nodig omdat Total gebouwd zal worden op een plaats, waarvan de bestemmingsplan nen nog niet door de Kroon zijn vastgelegd. G. S. kunnen bij wijze van uitzondering dam een verkla ring van geen bezwaar geven. Deze mogelijkheid wondt hun gebodiem via een artikel irn de wet op ruimtelijke ordening. Dat gebeurde dinsdag. Direct daiarop heeft het gemeentebe stuur van Borsele de directie van Total laten weten dat de bouwvergunning mocht war den afgegeven. De directie van Total kom op dat moment een zucht van verlichting slaken, want ail vanaf 7 augustus stond de aan nemersmaatschappij op volle sterkte te wachten om de eer ste heipalen de grond in te jagen. Woensdagmorgen is on middellijk met het heien be gonnen. Volgens de wethouder van openbare werken van de ge meente Borsele. de heer Jans sen, wordt nu eerst geheid voor de schoorstenen en de onderbouw van de tanks. Deze eenheden zullen ook het eerst van de grond komen. Het aannemersbedrijf Bad ger n. v. uit Den Haag is door Total aangewezen om de raffi naderij te bouwen. De Hol- landsche Betaram-aatschappij neemt de bouw van de Total- steiiger i-n de Westerschelde voor haar rekening, maar voor deze activiteiten heeft het pro vinciaal bestuur nog geen ver gunning afgegeven. De totale bouw van de raöï- naderij zal ongeveer amderh-alf tot twee jaar in beslag nemen, en zal een investering vergen van ongeveer 400 miljoen gul den. De gemeente Borsele zal gedurende de bouw regelmati ge controle uitoefenen op de bouwactiviteiten- Volgens wethouder Janssen zal de gemeente Borsele de bouwverorderin.gen blijven volgen zodat men er zeker van kan zijn dat het aannemersbe drijf zaïch precies aan de bouwvergunning houdt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Stich ting Het Zeeuwse Landschap organiseert op zaterdag dertig september een klein congres dat de bedoeling heeft de le den van Provinciale Staten en de gemeenteraden te informe ren over de stand van zaken met betrekking tot de natuur bescherming in Zeeland. Er zijn drie des-kundige sprekers uitgenodigd, onder wie dr. M. J. Adrian! van het Biologisch station Weevers Duin te Oostvoome, die op begrijpelijke wijze actuele na- tuurvraagstukken zullen be handelen. Het is de bedoeling dat het comgresje uitmondt in de formulering van een wen- senlijstje aangaande het na tuurbehoud in Zeeland. Het congresje wordt gehouden in de Middelburgse Schouw burg.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3