„Voordelige" vakantietijd tussen kerst en nieuwjaar Spectaculaire moordaanslag op Hassan II 3?5 Britten vrezen wilde havenstakingen AGENT SCHIET ARRESTANT, DIE ZICH VERZET, DOOD Enorme Bloedbad op Sardinië i/qmJ I ALFRINKWE WERKEN AAN ANDERE VORM VAN OVERLEG Britten loven vier ton uit RAADSEL VAN 1,5 MLN IN OSSENDRECHT LANGMAN STELT ZEELAND TELEUR Luchtgevechten boven Marokko CINZANO VERMOUTH Netto 186% hoger Beatrix en Claus hele dag in Z.-Vlaandcrcn recreatie-oord beekse bergen IS aniens alle bisschoppen Noordierse moordenaars deze week bij 595 495 MUZIKALE DAMJEUGD STAKERS KWAAD OVER AKKOORD VAKBONDEN Asbak In Hoedekenskerke Jongetje vindt dood onder graafmachine In woning te Amsterdam Toten met eind augustus 10% korting opal onze bontmantels, hoeden, cravatten, omwerkingen en reparaties. Haast u, want de korting komt vanaf 1 september definitief te vervallen. Ontploffing in El Al-toestel Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 26e Jaargang No. 8931 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimin# per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels* advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre» bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het caaandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - BREDA Kerstmis en oud-en-nieuw zullen voor veel mensen bij het huidige zonnige weer nog in de verre toekomst liggen. Maar vooruitziende geesten hebben al ontdekt dat die komende feestdagen dit jaar bijzonder gunstig vallen. Men kan van 22 december tot 6 januari 17 dagen met vakantie gaan terwijl dit slechts 7 snipperdagen kost. Wil men het wat bescheide ner doen, dan kan men op het einde van dit jaar genie ten van een 10-daagse va kantie door slechts drie snip perdagen op te nemen. Dat vele mensen willen profiteren van het gunstig vallen van deze feestdagen, is nu reeds merkbaar bij de verschillende reisbureaus. De boekingen voor de Bergland Express lopen al erg hard. Juist voor deze periode. Re serveringen van chalets en appartementen in Zwitserland voor de kerstperiode zijn al vrij moeilijk op dit moment. Verschillende toeroperators hebben speciale tiendaagse reizen georganiseerd die gre tig aftrek vinden. Het bedrijfsleven blijkt nog weinig speciale maatre gelen geilomen te hebben om een eventuele hausse op snipperdagen rond Kerstmis en nieuwjaar te verwer ken. UTRECHT (ANP) Na mens de Nederlandse bis schoppen conferentie heeft kardinaal Alfrink een persoon lijk ondertekende brief aan al le afgevaardigden en gasten voor de landelijk pastorale raad ge onden. Daarin deelt hij mee, dat de totstandko ming van de landelijke pasto rale raad moe^t worden opge schort, maar dat er toch ge werkt wordt aan een andere vorm van overleg. In de brief welke is geda teerd op 14 augustus, staat o.m. ..dat de bisschoppen een of andere worm van landelijk overleg wensen met name ook over het synode-document „rechtvaardigheid in de we reld". Wanneer deze plannen vastere vorm hebben gekre gen, zult u nader van ons ho ren. Inmiddels zal u over eni ge tijd reeds het rapport wor den toegezonden, dat is sa mengesteld door de voorberei dingscommissie „rechtvaardig heid" en dat een leidraad be vat voor de bespreking van het betreffende synode-document' aldus de kardinaal in zijn brief. OnderNie meeste gekozen afgevaardigden voor de lande lijke pastorale raad leeft een duidelijk verlangen om hoe dan ook bij elkaar te komen en een vorm te zoeken, waarin het overleg tussen bisschop pen, priesters en leken toch ka-n doorgaan. Een peiling overal in den lande wees uit, dat in deze aangelegenheid een voorlopig afwachtende houding wordt aangenomen. Men wacht op de vergadering van de Beheers en de Beleidscommissie, welke vandaag bijkomt. (Zie ook pagina 9) (Van onze redactie buitenland) RABAT Koning Hassan H van Marokko is gistermiddag ontsnapt aan een spectaculaire moordaansl. «e'.'aehtvlicg tuigen van de Marokkaanse luchtmacht probeerden een Boeing 727 neer te schieten met de koning aan boord. Toen hij aan de aanslag bleek te zijn ontsnapt is het koninklijk paleis gebombardeerd. Er moet ook een luchtgevecht heb ben plaatsgevonden De eerste aanval werd met raketten en mitraillcurvuur uitge voerd vanuit één of meer cscortevliegtuigen die de Boeing begeleidden. De Boeing kon echter behouden landen op het mili taire vliegveld van Rabat. Het stopte aan het eind van de landingsbaan. De koning begaf zich daarna snel per auto naar het stationsgebouw. Ondertussen vlogen vier F- 5-vliegtuigen rond dit gebouw, steeds op lagere hoogte, tot verbazing van de officiële per- ssaen die de koning kwamen begroeten. Steeds na vijf mi nuten keerden de toestellen weer terug tot na ongeveer drie kwartier de koning, zon der liet gebruikelijke ere- escorte, de weg overstak met zijn broer, prins Moulay Ab- dallah, en naar een dennebosje liep. Twee minuten daarna begon een van de vliegtuigen te vu ren. De kogels sloegen in de kleine ontvangstzaal en in de auto's, v/aar van er enkele in brand vlogen. Enkele mensen werden ge dood. Er zijn niet veel gewon den. Viermaal kwam een schietend vliegtuig over. De aanval duurde ongeveer tien minuten en was duidelijk op de koning gericht. Deze bleef ongedeerd. Het koninklijke vliegtuig had verscheidene schietgaten in de romp. Het Marokkaanse leger nam op verscheidene strategische punten in Rabat stellingen in, onder meer bij het gebouw van de radio. Gisteravond vlogen ver scheidene straaljagers al schie tend over Rabat. Blijkbaar werd er eén luchtgevecht ge leverd. In de stad ontstond verwarring. De mensen vluchtten hun huizen binnen en de winkels en café's sloten de gordijnen. Omstreeks 20-00 uur Ned. tijd werden openbare gebouwen in Rabat bescho ten. Na de aanslag waren grote aantallen militairen in strijd- tenue in vrachtwagens uit Ra bat vertrokken, waarschijnlijk naar Konitra, 40 k-m. ten noorden van Rabat, waar de Marokkaanse F-5-straatjagers zijn gestationeerd. Koning Hassan was woens dagochtend uit Parijs vertrok ken na een particulier bezoek van 20 dagen, waarbij hij een gesprek had met president Pompidou. Vorig jaar, op 10 juli 1971, ls er een aanslag gepleegd op koning Hassan toen deze een receptie gaf -in zijn zomerpa leis in Skhirat, ter gelegenheid van zijn 42ste verjaardag. Opstandige officieren open den toen het vuur. Er werd 2 uur gevochten, waarbij meer dan 200 doden vielen. De opstandelingen hadden radio Rabat bezet en omgeroe pen dat de koning dood was, maar generaal Oufkïr's man nen heroverden het na een dag van hevige straatgevech ten. Generaal Oufkir (later be noemd tot minister van bin nenlandse zaken met volledige bevoegdhedenkwam gister avond in gezelschap van ver scheidene hoge officieren de beschoten machine bekijken. Daarna gaf Oufkir de aanwe zige milAtairan bevel naar hun garnizoen terug te keren, wat de indruk wekte dat er geen gevaar voor de koning meer bestond. Bij het invallen van de nacht was het in Rabat vol maakt kalm. In Mesjwar, waar het koninklijk paleis en de regerngsgebouwen staan, maanden militairen voorbij gangers tot doorlopen. De Marokkaanse regering heeft de toestand volledig in handen, zo verklaarde een communiqué van het ministe rie van buitenlandse zaken. (ADVERTENTIE) LONDEN (DPA) De Britse regering heeft een beloning van 50.000 pond (ongeveer 395.000 gulden) uitgeloofd voor inlichtin gen die leiden tot aanhouding en veroordeling van personen die in Noord-Ierland moorden hebben gepleegd. Sinds begin juli zijn in dat land bijna 40 mensen zonder aanwijsbare motieven ver moord. In vele gevallen werden de slachtoffers eerst gemarteld en werden later de lijken verminkt. Talrijke oproepen tot de bevolking om licht te verschaffen in deze moorden zijn zonder resultaat gebleven. Een reden hiervan kan zijn dat de bewoners het gevaarlijk achten contact op te ne men met de politie, omdat vaak personen worden gedood onder verdenking van het geven van inlichtingen aan de Britse auto riteiten. rood of wit fles 0,75 liter Op De Dam in Amsterdam hebben gisteren 14 Amerikaayise sclioolbands een massaal concert gegeven. De bands zijn op weg naar West.Duitsland, waar in diverse grote steden een competitie Wordt gehouden om uit te maken, welke drie korpsen op de ope ningsdag van de Olympische Spelen in Miinchen zullen mogen concerteren. Hier een „gouden" tamboer-majoor in actie. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Britse ha venstaking, die alle grote ha vens van het land de afgelopen twintig dagen heeft verlamd, zal zondag rond middernacht officieel worden beëindigd. Ge vreesd wordt nu echter voor wilde stakingen. Op basis van een „vredes plan" van de commissie Al- dington-Jones spraken de afge vaardigden van de 40.000 sta kers zich gisteren in Londen met 53 tegen 30 stemmen uit voor hervatting van het werk. Zij aanvaardden daarmee de voorgestelde regelingen die de werkgelegenheid van de haven arbeiders in de groeiende over gang' naar het containervervoer moeten garanderen. De honderden havenarbei ders die buiten het vergader gebouw voor voortzetting van de staking demonstreerden, ontstaken echter in woede toen het akkoord werd bekendge maakt. De ernstige vrees be staat dat grote groepen stakers zich niet bij hot akkoord zul len neerleggen en van de offi ciële een wilde staking zullen maken. De vakbondsleiders raakten na het akkoord onmiddellijk in de clinch met militante haven arbeiders die de actie willen voortzetten. Honderden stakers vochten met de politie en drongen het hoofdkwartier van hun eigen vakbond binnen om tegen het akkoord te proteste ren. Ze slaagden er in tot de persconf eren tie door te dringen waar vakbondsleider Jack Jo nes aan de pers een uiteenzet ting gaf van de redenen om de staking te beëindigen. Een woedende havenarbeider wierp Joncs een asbak naar het hoofd. Een collega-staker gooi de hem een glas water in het gezicht. „Je hebt ons verkocht en verraden" werd er ge schreeuwd en de aanwezige verslaggevers werden gehoond als „lakeien van de kapitalisti sche pers". Eén van de journa listen kreeg een vuistslag van een staker toegediend. De vakbondsvertegenwoordi gers werden weggeduwd, ge slagen ,en gehekeld als „onder kruipers" terwijl zij zich een weg naar buiten poogden te banen. Als de woede van de, demon stranten de gevoelens weer geeft van de 40.000 Britse ha venarbeiders dan lijkt het waarschijnlijk dat vele havens gesloten zullen blijven door wilde stakingen. De havenarbeiders legden op 20 juli het werk neer, uit pro test tegen de vermindering van hun werkgelegenheid door de gro.ei van het containervervoer. De vracht wordt in containers geladen in depots die ver van de havens liggen en door ar beidskrachten die goedkoper zijn dan de havenarbeiders. (Van onze correspondent) HOEDEKENSKERKE Bij bestratingswerkzaamheden in de Van Ostadestraat is woens dagmiddag op onverklaarbare wijze het 5-jarig jongetje Tobie Hoek van Dijkc met zijn fiets onder de rubsbanden van een graafmachine terechtgekomen. Hij is ter plaatse aan hoofdlet sel overleden. De graafmachinist afkomstig uit Kamperland, was samen met een afmaker bezig de straat uit te graven. Noch de machi nist, noch zijn collega, hadden het jongetje opgemerkt. (Van een onzer verslaggevers) OSSENDRECHT De bur gemeester van Osscndrecht, drs A. van Gils, begrijpt er hele maal niets meer van. Tot zijn grote verbazing zag hij name lijk dat op het lijstje van toege wezen projecten voor Brabant in het kader van de werkloos heidsbestrijding acht legerge- bouwen op de legerplaats Os- sendrecht staan. Kosten 1.500.000 gulden. Pogingen om er achter te ko men wat de diepere achter grond was van deze voor zijn gemeente enige toewijzing lie pen op niets uit. De kazerne commandant wist het niet en op het ministerie van Defensie kon of wilde men de burge meester niets naders meedelen. De burgemeester vindt het des te vreemder omdat op het gebied waarin het kazernecom plex ligt, een bestemmingsplan rust en de gemeente dus op de hoogte zou moeten zijn van nieuwbouw of aanpassing van gebouwen. Bovendien begrijpt burgemeester Van Gils niet dat een legerplaats die niet opti maal wordt gebruikt (alleen voor herhalingsoefeningen) er nieuwe gebouwen bij moet krij gen. Tenzij, en daar houdt hij het maar voorlopig op, het mi nisterie van plan is de leger plaats nieuw leven in te bla- zen. De Lcgervoorlichtingsdienst kon ons gisteren niets meede len. „Men moest het natrek ken", was voorlopig het enige commentaar. Overigens kon men ons evenmin meedelen waar het niet toegewezen de fensieobject (verbouwing van een school kostend 450.000 gul den) betrekking op heeft. Na vraag op het provinciehuis le verde ook niet veel op. Men wist daar uiteraard dal de ob jecten op de lijst stonden, maar dat was alleen omdat De fensie erom gevraagd had. Voor informatie over de objec ten werden we verwezen naar het ministerie. AMSTERDAM (ANP) In zijn woning in de Indische buurt in Amsterdam-Oost is gistermorgen vroeg de 37-jari ge in Suriname geboren J.D.B., die zich met een pistool tegen zijn arrestatie wilde verzetten, door een agent doodgeschoten. De man, die volgens zijn pas poort boekhouder was, moest worden aangehouden omdat hij nog een gevangenisstraf van zes maanden wegens vermo gensdelicten moest ondergaan. De poli'ue natT dinsdag bo vendien een anonieme tip ge kregen dat Bi een of twee vuurwapens bezat. Dinsdag middag was de politie al bij zijn woning in de Toministraat geweest om hem aan te hou den, maar B. was toen niet thuis. Toen de agenten gisteroch tend tegen 6 uur aanbelden, deed de vrouw met wie B. sa menleefde, de deur open. B. stond toen achter haar in de hal. Met een vals paspoort pro beerde hij de agenten om de tuin te leiden, zo vertelde hoofdinspecteur J. Peetsma. De agenten beschikten echter over een goed gelijkende foto, zodat het B. niet baatte zich voor een ander uit te geven. B. die in pyama was, ging terug in de kamer achter de hal, om zijn kleren te pakken Een der agenten ging met ge trokken pistool met hem mee. Op het moment dat B. de deur van een kleerkast opendeed in de kleine kamer, viel de deur naar de hal dicht, zodat de agent geïsoleerd werd van zijn collega's. De agent zag dat B. onder een stapel kleren een metalen voorwerp pakte. Het bleek een pistool te zijn. De man richtte het wapen op de agent die een schot op zijn aan valler afvuurde. B. sprong of viel in de aan de kamer grenzende badcel, waarvan de deur dicht viel. De agent hoorde toen een schot en hij vuurde door de deur een tweede schot af. De agenten maakten de deur van de bad cel open waar B. dodelijk ge troffen op de vloer lag met het pistool in zijn hand. Het wa pen, een baretta, was nog ge laden. Hoofdinspecteur Peetsma ver telde nog dat B. twee paspoor ten bezat. Hoe lang B. al in Nederland woonde en wat hij voor de kost deed was gisteren nog niet bekend. Naar de toe dracht van het gebeurde stelt de Amsterdamse politie in sa menwerking met de rijksre cherche een onderzoek in. De naam van de 30-jarige agent die vijf jaar in dienst is bij de Amsterdamse politie, wilde de hoofdinspecteur niet bekend maken. De Surinamer heeft ook nog geprobeerd zichzelf het leven te benemen. Dit is gebleken uit de sectie verricht door de patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Hel herstel hij Philips, dat zich reeds in het eerste kwartaal van dit jaar af tekende, heeft in het tweede, kwartaal krachtig doorgezet. Het bedrijfsresultaat is in dit kwartaal met 83 pet. toegeno men tot 449 miljoen gulden. De nettowinst na aftrek over de lasten en belastingen steeg ver houdingsgewijze nog meer en wel met 186 procent tot 140 miljoen. De omzet is in hel tweede kwartaal gestegen met 11 pet., In het eerste halfjaar bedroeg de stijging 10 pet. Deze stijgin gen zijn hoger dan de raad van bestuur had verwacht. Voor 1972 verwachtte men na melijk bij Philips een omzet stijging van 7 a 8 pet. In het eerste halfjaar nam het be drijfsresultaat toe met 58 pet en de nettowinst met 114 pet tot resp. 849 miljoen en 265 miljoen gulden. De sterke stij ging van de nettowinst is vol gens de raad van bestuur voornamelijk het gevolg van de relatieve daling van de fi nancieringskosten uit hoofdo van het lagere vcorraadniveau, kortere gemiddelde kredietter mijn en énige verlaging van de rentevoet. De voorraden daal den tot 31 pot. van de omzet in de laatste twaalf maanden, hetgeen 7 pet. lager is dan eind juni 1971. (ADVERTENTIE) ROME (DPA) Op Sardinië is in de nacht van dinsdag op woensdag een ontvoeringspoging uitgelopen op een bloedbad waarbij drie familieleden van een arts en een gangster werden doodgeschoten. Het vuurgevecht speelde zich af in het park van de villa van de arts Vincenzo Loddo jn Lanusei. Verscheidene gewapende en gemaskerde gangsters drongen tijdens een tuinfeest het park bin nen, vermoedelijk om de geneesheer te ontvoeren. Deze opende uit zelfverdediging direct hét vuur en trof een der bandieten do delijk. Daarop begonnen de andere gangsters in het wilde weg op de feestenden te schieten. De vrouw van de dokter, een var zijn broers en nog een familielid werden daarbij gedood. De arts zelf en nog een van zijn gasten werden zwaar gewond. I als het beste maar goed genoeg <s (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens hot werkbezoek dat prinses Bea trix en prins Claus op 27, 28 en 29 september brengen aan Zeeland, is een dag (28 septem ber) uitgetrokken voor een bezoek aan Zceuwsch-Vlaan- deren. 's Morgens zullen beide hoge gasten van gedachten wisselen met onder andere gemeentelij ke vertegenwoordigers over de toekomst van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze bijeenkomst vindt plaats in Hulst. 's Middags zal het prinselijk paar de lunch gebruiken in Terneuzen. De middag is uit getrokken voor het probleem gebied West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Tijdens een discussie bijeenkomst in Oostburg zal de kustrecreatie ter sprake komen. In de loop van de vooravond keren prins en prinses weer terug naarr Mid delburg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Minister Langman van Economische Zaken heeft op een wijze die in Zeeland als „nogal bot" is ervaren, een motie van Pro vinciale Staten van Zeeland naast zich neergelegd. In de motie werd de minis ter gevraagd speciaal met het oog op de benarde werkgele genheidssituatie in Zeeuwsch- Vlaanderen, de investerings premieregeling voor Zeeland opnieuw in' te voeren. Daar mee zou Zeeland op gelijke wijze als het Noorden en Lim burg ten opzichte van overig Nederland bevoordeeld wor den. Minister Langman heeft hierop geantwoord dat hij voor de verdere industriële ontwikkeling van Zeeland alle hoop gericht houdt op 't wets ontwerp voor selectieve in vesteringsregeling. Zeeland, aldus de brief van minister Langman, komt evenmin in aanmerking ais vestiginsplaats voor een rijksdienst. Ook wat dit betreft gaan het Noorden en Limburg voor- (Zie ook pagina 3). ROME (UPI) Vier passa giers zijn gisteravond licht ge wond toen zicli in een Boeing- 707 van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al tijdens de start van het vliegveld Leo nardo da Vinei bij Rome een explosie voordeed. Het toestel was met 140 pas sagiers op weg naar Tel Aviv en bevond zich juist boven zee toen de explosie zich in het bagageruim voordeed. De ge zagvoerder keerde meteen te rug en maakte een veilige landing. Er wordt een onder zoek ingesteld naar de moge lijkheid van een bomaanslag. (ADVERTENTIE) KABELBAAN. KANOVAREN, MIDGETGOLF. DOOLHOF. ZANDSTRAND, ENZ. ENZ. OPEN: VAN 9 TOT18 UUR TOEGANG: FL.1.25 P.P. KINDEREN TOT14 JAAR FL0.75 HILVARENBEEK (BIJ TILBURG) -

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1