Werkende longeren vallen minister Van Veen aan Britse stakers weer slaags met politie Weer gratis reizen KLM-reizigers slaan ruiten op „Zanderij" in Kremlin wil Russisch- Arabisch overleg Rode-Kruis postzegels N.-Vietnam hoopt op buigzamere houding Nixon MEDEWERKERS HEBBEN MASSALE OPSTAND VAN TURKEN BEZWOREN f JeTélHd AAN VOORAVOND VAN GESPREK 2 septemberdagen op uw 65+kaart VERGEEFS GERESERVEERD Flippen met KlopKlop binnenland buitenland voordelig uit met NS HET WEER Amin blijft erbijAziaten eruit Eerste gefusilleerde gijzelaars te Goirle herdacht Kamerdebat op radio en t.v. Veenbranden bij Moskou woeden nog steeds POLITIE VERGISTE ZICH Directeur Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers: Waldlieim uit Peking vertrokken Nieuwe functie Guus Oster Woenscrag 'ró augustus 19/2 9 UTRECHT (ANP) De drie organisaties van werken de jongeren (het NVV-Jonge- rencontact, de Katholieke Werkende Jongeren en de Christelijk-Sociale Jongerenor ganisatie Werkende Jeugd) hebben in een brief aan de besturen en kamerfracties van de confessionele partijen een aanval gedaan op minister Van Veen (Onderwijs en Weten schappen). Zij beschuldigen de minister ervan, dat hij de uitvoering van de voor de werkende jongeren voorgeno men maatregelen in zijn ambts periode stelselmatig heeft ge traineerd, zodat hij nu kan zeggen dat het schema van de invoering van de partiële leer- licht technisch niet te verwe zenlijken is. In hun brief stellen de drie organisaties, dat de houding van de confessionele partijen bij de behandeling van de be grotingsonderdelen met be trekking tot de werkende jon geren bepalend zal zijn voor haar opstelling in de verkie zingsperiode. Ze herinneren aan de uit spraken van KVP, ARP en CHU bij de behandeling van de onderwijsbegroting 1972. Volgens genoemde jongerenor ganisaties zijn alle door deze partijen geuite wensen gene geerd, ook al hebben de frac ties toen onder meer gezegd, dat ze zich niet meer zouden laten afdringen van de door het vorige kabinet aangegeven marsroute en dat afwijken van de voorgenomen maatregelen een klap in het gezicht van de arbeidersjeugd zou beteke nen. De wijziging van het regeer akkoord waarbij de uitbrei ding van de partiële leerplicht een jaar wordt opgeschoven, zal volgens de drie organisa ties de eerstkomende jaren „vernietigende" gevolgen heb ben door de totstankoming van het participatie-onderwijs. De werkende jongeren uiten ook kritiek op de trage demo cratische procedures op het ministerie. Volgens hen toont de minister duidelijk grote on wil bij het bevorderen van de integratie tussen vormings werk en beroepsbegeleidend onderwijs, een integratie, die de grondslag van het partiei- patie-onderwiis vormt. (ADVERTENTIE) In september kunt u met NS op uw 65 —kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september, behalve zaterdag 30 september. Laat aan 't loket uw 65-hkaart afstempelen en stap in. "Voor 1ste klas betaalt u. max. f 4.- per dag bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65—kaart met maar liefst 50% kor ting op enkele-reis kaartjes. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f 75.-, driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f 30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). Uw NS-identiteitsbewijs of pasfoto(s) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of, voor echt paren, trouwboekje) meebrengen. Vraag een folder aan 't I loket. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Aan de vooravond van een confe rentie van vertegenwoordigers van havenarbeiders die vandaag wordt gehouden, woedde het Britse havenconflict nog in volle hevigheid. Jack Jones, voorzitter van de transportarbeidersbond, zei, dat als de vertegenwoordigers van de havenarbeiders een nieuw pakket voorstellen aanvaarden, dat hij voornemens is hun aan te bieden, het conflict te. geilde week maandag uit de wereld kan zijn. Zo ver is het momenteel nog lang niet. Op de negen tiende dag van de havensta king in Engeland vertrokken busladingen vol militante stakers naar kleine zeeha vens, die nog niet bij de ac tie betrokken waren. Daar riepen zij een blokkade uit. Te midden van de hoopge vende berichten over de con ferentie van vandaag besloten havenarbeiders in Aberdeen ten tweeden male op te houden met het laden van vitale goe deren voor de geïsoleerde Or kaden en Shetland-eilanden ten noorden van Schotland en de booreilanden in de Noord zee, waarvan er vele door A.- PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) Woedende KLM-passagiers hebben op de Surinaamse luchthaven „Zanderij" de ruiten van het KLM-kantoor ingegooid, •waardoor een KLM-grond- stewardess en een perso neelslid van KLM-Aerocar- to gewond raakten. De passagiers, die op het vliegtuig naar Amsterdam wachtten, werden woedend toen zij te horen kregen, dat ruim tiwntig passagiers on danks eerdere toezeggingen en bevestigde reserveringen te horen kregen, dat zij niet meekonden omdat het vlieg tuig vol was. Onder de ge strande reizigers bevonden zich mensen die reeds in fe bruari hadden geboekt en ge reserveerd. Aan de KLM-balie op Zanderij werd bekendge maakt dat het vliegtuig teveel MOSKOU (UPI) Het Kremlin wil op korte ter mijn komen tot een Rus- sisch-Arabische bijeenkomst „op werkniveau" om de hui dige delicate sfeer rond de betrekkingen Moskou - Cai ro te bespreken. Dit is in di- .Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Max. temp. zwaar bew. 18 niet ontv. onbewolkt 25 geh. bew. 24 geh. bew. 20 zwaar bew 20 regen geh. bew. zwaar bew half bew. onbewolkt zwaar bew. 22 zwaar bew regen onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew onbewolkt zwaar bew. geh. bew. niet ontv. onbewolkt regen onbewolkt zwaar bew. plomatieke kringen in de Russische hoofdstad verno men. De bijeenkomst zou een zui ver vrijblijvend karakter moe ten hebben. Hoofdthema van gesprek zal moeten zijn de achtergrond van het Egyptische besluit de Russische adviseur-s het land uit te wijzen met als resultaat de verslechtering van de Egyp- tisch-Russische betrekkingen en het bekijken van mogelijke maatregelen tot het verbeteren van de eens zo hartelijke be trekkingen tussen de twee lan den Berichten uit Arabische hoofdsteden dat partijleider Brezjnev persoonlijk president Sadat in een brief heeft voor gesteld een topconferentie te beleggen konden in Moskou niet worden bevestigd. In plaats daarvan zou het Krem- ling de suggestie hebben gedaan voor een ontmoeting op werk niveau om te bezien wat er nu verkeerd is gegaan tussen de twee landen, die overigens nog door een vriendschapsverdrag met elkaar zijn verbonden. Vol gens genoemde diplomaten zou een dergelijke ontmoeting eventueel kunnen leiden tot een topconferentie. Intussen handhaaft de Sov jet-Unie nog een opmerkelijk lage publiciteit rond de moei lijkheden die tussen de twee landen zijn gerezen. passagiers had uit Caracas en Willemstad. De woede op de Surinaamse luchthaven werd nog groter toen de aanwezige KLM-em- ployées niet bij machte bleken zelfs voor vervoer over de vijftig kilometer l-ange stoffige weg naar Paramaribo te zor gen. De gestamde reizigers werden gedwongen taxi's te nemen, waarvoor zij honderd gulden moesiten neertellen. Als consequentie begonnen zij daarop alle aanwezige blanken uit te schelden. Zij namen hun optreden van de KLM bijzonr der kwalijk. De vijf aanwezi ge politieagenten kojden met moeite de orde in het luchitha- vengebouw herstellen. De Surinaamse premier, dr. Jules Sedney, heeft, zo bericht het Surinaamse dagblad „De West" inmiddels de KLM-ver- tegenwoordiger in Paramaribo, Konirugs, om opheldering ge vraagd. In zijn protest zegt de minister-president, dat de KLM geen charters wenst tus sen Suriname en Nederland, maar niet in staat blijkt alle passagiers te veroveren. Vanuit Willemstad op Cura sao verneemt het ANP dat de reserveringsfouten, ondanks de beweringen van KLM-zijd-e in Paramaribo, niet in Willem stad worden gemaakt, maai' in Den Haag. Het is niet de eerste maal dat passagiers pas op Zanderij te horen krijgen, dat zij, on danks alle verzekeringen en stempels, niet meekunnen. De vorige week bleven dertig mensen op de Surinaamse luchthaven achter omdat „er geen plaats meer was". merikanen worden bemand. Dit, volgens een woordvoerder van de transportarbeidersbond afdeling Aberdeen, omdat de stakers woedend zijn over pi raten, die illegaal ladingen bier en sigaretten waarvan men geen voorraad meer had naar de eilanden brengen, „Dat werkt als een rode lap op een stier". In verscheidene kleinere ha venplaatsen aan de Britse oostkust is de politie gisteren slaags geweest met stakende havenarbeiders, onder meer uit Londen, die met bussen waren gekomen om hun werk willige collega's het werken te beletten. Vooral in Colchester in Es sex kwam het tot een fel handgemeen, waarbij politie- helmen door de lucht vlogen en waar een politieman de vlucht moest, nemen terwijl het bloed over zijn gezicht stroomde. Eén vrachtwagen chauffeur trotseerde de pos ters en reed met een vaart van meer dan 80 kilometer op een menselijke barricade af. De posters vlogen uiteen. In Richborough in Kent kwam het tot een korte scher mutseling tussen de politie en posters die het vertrek van een vrachtwagen met 20 ton pa-pier uit de haven wilden beletten. In Scunthorpe aan de rivier de Trent standen 500 politie mannen tegenover 1000 sta kende havenarbeiders. De af. gelopen dagen was daar ge vochten, maar gisteren bleef het bij dreigen. In Garthorpe op de weg naar Scunthorpe hadden vrouwen en kinderen hinderlagen ge legd voor de per auto naa-r de haven op wegzijn-de posters. Een bananen-boot uit het Ca ribische gebied verliet Barry Dock in Zuid-Wales om zijn lading va-n 2.000 ton bananen ter waarde van 150.000 pond sterling in de Atlantische Oce aan te storten. Maandag werd al een door de staking get-roffen lading van rottende bananen ter wa-arde van 300.000 pond ster. ling vanuit Southampton in zee gelost. Intussen klagen de dieren- tuindireoties dart ze bijna niet aan bananen voor hun apen- haven op weg zijnde posters, de dieren kunnen komen. KAMPALA (UPI) President Idi Amin van Oe ganda heeft gisteren gezegd, dat zijn besprekingen van twee uur met de vertegen woordiger van de Britse re gering, Geoffrey Rippon, z(jn besluit dat de naar schatting 60.000 Aziaten bin nen 90 dagen het land moe ten verlaten, niet aan het wankelen hebben gebracht. (Van een onzer verslaggevers) GOIRLE Gisteren was het dertig jaar geleden dat de Duitsers in Goirle de eerste Nederlandse gijzelaars fusil leerden. De vereniging van oud-gijzelaars heeft gisteren ter herdenking van dit feit een krans gelegd bij de ge denksteen op de pla-ats waai de executie heeft plaats-gehad. Daarna defileerden ongeveer 150 oud-gijzelaars langs de ge denksteen. Later op de dag werd in het stadhuis van Den Bosch een gedenkplaat onthuld waarop de dank van de gijzelaars ten opzichte van de Bossche be volking tot uitdrukking wordt gebracht. De bevolking van Den Bosch is de gijzelaars van St.-Michielsgestel en Haaren tijdens de oorlog tot g- te steun geweest. HILVERSUM (ANP De voor morgen vastgestelde re geringsverklaring en kamerde batten zullen rechtstreeks door de NOS-televisie worden uit gezonden. De NOS-radio zal de rege ringsverklaringen rechtstreeks en integraal uitzenden en van de debatten samenvattingen uitzenden. Ook de televisie heeft nog een aantal samen vattingen. De rechtstreekse televisiere portage begint morgen om 11.00 uur op Nederland 2 met de regeringsverklaring. De NOS-radio zal de regerings verklaring rechtstreeks uitzen den in een programma, dat om 11.03 op Hilversum 1 begint. Van de daarop volgende de batten worden samenvattingen gegeven om 14.30 uur, 15.30 uur, 17.00 u-ur en 21.55 u-ur, steeds via Hilversum 2. MOSKOU (UPI-AFri Hoewel reeds zeventig vuur haarden zijn geblust, duren de veenbranden in het gebied ten oosten van Moskon nog steeds voort. Het vuur heeft sinds 23 Juli al 4.00(1 hectaren veen en bos verwoest. Bij de bluswerkzaamheden, waarbij al 16.500 militairen en burgers betrokken waren, zijn nu ook parachutisten ingescha keld ,zo bericht het Russische partijdagblad Pravda. De temperaturen in de bos sen zijn op sommige plaatsen gestegen tot 60 graden en de brandstrijders waden tot aan de enkels door de hete as, Speciale ploegen uit Volgagrad Gorki en Leningrad zijn te hulp gekomen om met explo sieven greppels te graven om het vuur te isoleren. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een substituut-officier van justitie, die maandagoch tend omstreeks vier uur de Amsterdamse politie waarschuwde voor een inbraak bij hem om de hoek werd even later door opdravende recher cheurs in burger voor de inbreker aangezien, ach tervolgd, ingehaald, niet al te zachtzinnig over meesterd en in een poli- tie-auto gewerkt. Toen pas bleek dat er een vergissing in het spel was. De vergissing werd veroorzaakt door het feit dat de rechercheurs geen politiekleding droegen. Zij kwamen op de substi tuut-officier af en vroe gen hem of hij de politie soms had gebeld. De offi cier van justitie dacht dat hij de op wraak zinnende inbrekers voor zich had. Hij zette het op een lo pen. En de rechercheurs natuurlijk denlsgn met de inbreker te doen te heb- ben. De inbrekers hadden volop de tijd om met hun buit ter waarde van f 7000,te verdwijnen. EDE (ANP) Achten veertig a-mateurwielrenners uit de vier windstreken van ons land hebben gisteren de nieu we Rode Kruispostzegels naar Ede gebracht. Uit Den Haag, Drachten, Winterswijk en Eindhoven vertrokken om streeks het middaguur ploeg- jes wielrenners, vergezeld van ambulances van het Rode Kruis snelwegen-project, met elk zegels van een bepaalde waarde naa-r de Veluwse ge meente die het geografische hart van Nederland wordt ge noemd. Op de vier startplaatsen en onderweg in de steden waar de wielrenners werden afge lost, verkochten de plaatselij ke postdirecteuren de Rode Kruiszegels aa-n de burge meesters. De zegels werden op een kaart geplakt en af stempeld. Deze segmenten met de vier dooi' de Amsterdamse kunstenares Marte Rölirag ont worpen zegels, vormden de onderdelen van een groot pas separtout dat in Ede werd sa> mengesteld. De foto laat drs. Ph. Leen man (links) zien, directeur generaal van de PTT, die liet ea-rnet met de zegels overhan digt aan jhr. G. Krayenhoff, voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis. Op de achter grond de wielrenners, die de zegels brachten. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/SAIGON In Londen is bekend geworden, dat Noord-Vietnam aan Oost- europese diplomaten heeft la ten weten, dat het zijn miliaire en propagandistische druk in Vietnam handhaaft, omdat het verwacht, dat president Nixons houding „buigzamer" zal wor den naarmate de Amerikaanse presidentsverkiezingen nade ren. Tegenover dezelfde diploma ten heeft Noord-Vietnam er zijn boosheid over uitgespro ken, dat Chinezen en Russen „ons proberen voor te schrij ven, wat wij moeten doen". De Chinese volksrepubliek en de Sovjet Unie, beide Noord-Vietnams belangrijkste bondgenoten, hebben Hanoi on langs afzonderlijk van elkaar aangeraden met de Verenigde Staten tot een vredesverdrag te komen. In Hanoi zou grote ver bittering heersen over het feit, dat de Sovjet Unie en China de Amerikaanse blokkade van de Noordvietnamese havens slechts met woorden hebben afgekeurd. ROTTERDAM (ANP) Bij de acties tegen Turkse pen sions in de Rotterdamse Afri- kaanderwijk zijn 15 Turken al hun bezittingen, waaronder spaarbankboekjes, geld en pas poorten, kwijtgeraakt. Twee Turken zijn met lichte verwon dingen opgenomen in zieken huizen en 40 van hen zijn sinds de rellen vorige weck woens dag uitbraken, niet op hun werk verschenen. Deze getal len werden gistermorgen be kendgemaakt door dc lieer A. M. Arling, directeur van de Stichting Hulp aan Buitenland se Werknemers Rijnmond. Volgens de heer Arling hebben medewerkers van de stichting door hun preventieve optreden tijdens de ongeregeld- den in de Rotterdamse wijk een massale opstand van de Turken bezworen. Inmiddels heeft de stichting brieven gestuurd aan de rege ring, de Tweede Kamer en het college van b. en w. van Rot terdam, waarin maatregelen worden voorgesteld, die de verhouding tussen Nederlan ders en gastarbeiders kunnen verbeteren. Een delegatie van de stichting zal vanmorgen bo vendien een gesprek hebben met de bijzondere Kamercom missie voor buitenlandse werknemers. Sinds de moeilijkheden in de Afrikaanderwijk in Rotterdam begonnen heeft de politie in to taal 62 arrestaties verricht. Tij dens de charges van maandag avond en vannacht zijn tieri mensen aangehouden ter zake van openlijke geweldpleging en het in bezit hebben van on gewenste handwapenen. De Turkse minister van bui tenlandse zaken, Haluk Bayul- ken, heeft gisteren in Ankara verklaard er zeker van te zijn dat de Nederlanders alle nodi ge maatregelen zullen nemen om herhaling van het geweld van de afgelopen dager, in Rotterdam tegen bezittingen van Turkse arbeiders te voor komen. Hij voegde er aan toe, dat het Nederlandse volk, rriend van Turkije, deze daden, die te wijten zijn aan het op treden van Nederlandse min derheidsgroepen, niet zou goedkeuren. De Turkse kranten brengen de gebeurtenissen onder grote koppen op de voorpagina. De voormalige Ierse minister van buitenlandse zaken Sean MacBride, die na zijn terug keer van een bezoek van twee weken aan Noord-Vietnam als lid van de internationale mis sie in Londen een persconfe rentie hield, heeft gezegd, dat hij aan de secretaris-generaal van de V.N., zou verzoeken om oprichting van een onderzoeks orgaan als de Amerikaanse re gering de bevindingen van de studiecommissie, dat in het wilde weg is gebombardeerd, zou ontkennen. De minister deelde mee, dat zijn indruk bij vertrek uit Ha noi twee dagen geleden was geweest „dat de bombardemen ten op dijken afgenomen of be ëindigd waren". Volgens liet Amerikaanse op perbevel in Saigon hebben toe stellen van het type B-52 in elf golven bommen afgegooid op Noordvienamese en guerril latroepenconcentraties, die zich ophouden in een gebied, dat zich uitstrekt van 33 km van Saigon tot de Cambodjaanse grens. Maandag en dinsdag wareen hevige gevechten aan de gang op acht kilometer ten zuidwes ten van de Cambodjaanse stad Kompong Rau, gelegen op 83 km ten westen van Saigon. De regeringstroepen zouden maandag 33 en dinsdag 95 te genstanders hebben gedood en drie installaties voor de lan cering van raketten hebben vernield. Radio Hanoi heeft gemeld, dat er dinsdag in Noord-Viet nam vijf Amerikaanse vlieg tuigen zijn neergeschoten. PEKING (AFP De secre taris - generaal der Ver. Na ties, Kurt Waildheim, is giste ren na een bezoek van vijf dagen uit Peking vertrokken. Waldheim heeft met de Chine se leiders onder meer gespro ken over de opvattingen van China over de rel der Ver. Naties en dc Chinese gedach ten over het gebruik van het vetorecht in de Veiligheids raad. Zoals u welbekend zal zijn, is er de laatste weken nogal wat te doen geweest in en rond het kabinet-Biesheuvel. Het resultaat is geworden dat de ploeg van Barend politiek ten dode is opgeschreven en dat we heel gauw weer het stemhokje in moeten. Zeer in teressant is het om te lezen hoe in het buitenland over dergelijke zaken verslag wordt gedaan. Wie is er niet nieuwsgierig naar hoe buitenlanders tegen onze vuile was aankijken? Het Amerikaanse weekblad News week wijdt deze week een artikel aan onze kabinetscrisis. Je houdt het niet voor moge lijk hoe eenvoudig en simpel de zaken in buitenlandse ogen komen te liggen. Nu kunnen Drees jr. en De Brauw c.s. wel zeggen dat zij de pijp aan Maarten gaven vanwege de loon- en prijs maatregelen, resp. het uitblij ven daarvan, en anderen kun nen zeggen dat ze afhaakten omdat ze op hun ministerie niet genoeg wilden bezuinigen, de ware oorzaak is volgens Newsweek veel eenvoudi ger. Biesheuvel, „een beer van een man met een ijzeren gestel" hield zijn ministers on danks een hittegolf in meer dan 100 uren vergaderen in 6 dagen (d.i. bijna IS uur per dag) onder schot. Drees, zo schrijft Newsweek, is geen nachtbraker, integendeel, een ochtendmens, die om 5 uur 's middags gewend is naar huis te gaan. De arme man had het tenslotte niet meer en slikte de ene peppil na de andere om overeind te blijven, aldus nog steeds het Amerikaanst' weekblad. V In de nacht van de breuk vergaderde het kabinet weer tot in de ochtend door. Drees ruziede met Biesheuvel over bezuinigingen in de begroting en over bevriezen van de lo nen. En toen, aldus News week, „brulde tenslotte de geïrriteerde premier: „Nu of nooit", waarop Drees terug- schreeuwde: „Nooit" en de ka binetsvergadering uitstorm de' Dan volgen in het kort het verloop van de crisis, de lijm pogingen en een verhivndelin- getje over ons chaotisch en versnipperd partijstelsel. De - conclusie van het artikel is dat veel Nederlandse politici er nu van overtuigd zijn dat de hele crisis makkelijk voorkomen had kunnen worden. V Het blad citeert dan een ex- kamerlid: „Het was beulen werk. Als het hele kabinet een keer een verfrissende duik in zee was gaan nemen en daarop 2 uur was gaan sla pen, zou er nooit een crisis geweest zijn". Hebben we daarover nou wekenlang kranten vol ge schreven en Brandpwn-ten, Achter het nieuwsen, Hier en nu's enz. enz. gevuld? Ol liggen de zaken toch wel iets genuanceerder en inge wikkelder, dan ze er over een oceaan heen uitzien? Ik denk van wel. En hoe kunnen die Amerikanen ook weten dat een duik in onze Noordzee allesbehalve verfris send is? V Daar moet je wel éérst een nachtje over slapen. Bye, bye! MERIJN AMSTERDAM (ANP) heer Guus Oster, waarnemend directeur van het Nederlands Theater Centrum, zal op ver zoek van het bestuur van deze stichting, definitief de functie van directeur van het N.T.C, op zich nemen. (ADVERTENTIE) I caloriearm f 1.27 per pakje I leuk recept op elk zakje

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9