Ethiopië niet naar München Geen goudmijn voor VS bij Olympische Spelen Eindelijk kwamen mijn volleys weer üoed door Debuut Haan selectie bij Marcel Redelijk ROUTINE IS ONTZETTEND BELANGRIJK" ZEGE VAN KARSTENS Vaatainen komt uit op Spelen NK TENNIS DOOR JAN HAJER Veertiende partij gelijk VIREN «P VIJF EN TIEN KILOMETER UITSLAGEN Martin Koek moet nog veel leren NOGCm 3 NICUWC AVOUTUKM BUK AMR0BANK sport Woensdag 16 augustus 1972 13 München 0% 26. 8.-10. 9. 1972 ADDIS ABEBA (ANP) Ethiopië zal niet deelne men aan de Olympische Spelen 1972 omdat Rhode- sië is toegestaan in de wed strijden in Miinehen uit te komen. Dit heeft het minis terie van informatie in Ad dis Abeba dinsdagochtend verklaard. Het Ethiopische team van 55 man wordt terug geroepen uit München. Het officiële communiqué van het ministerie van in formatie luidde aldus: „Omdat een ploeg uit een land, dat een racistisch en illegaal regime heeft, mag deelnemen aan de 20e Olympische Spelen, heeft Ethiopië besloten genoemde spelen te boycotten en zijn team terug te roepen uit München. Het besluit van de Ethio- piërs om zich terug te trek ken zal ongetwijfeld niet lichtvaardig zijn opgeno men. Immers Ethiopië zou zeker kans hebben gehad op eremetaal. Lange-af- standlopers Mamo Wolde, die in 1968 in Mexico de marathon won en zilver veroverde op de lo.OOO me ter, werd ook nu weer ge acht een erepodium te mo gen beklimmen. Ethiopië heeft zijn groot ste Olympische successen behaald op de marathon. Abebe Bikila won deze af stand zowel in Rome (1960) als in Tokio (1964). Bikila was in Mexico op nieuw favoriet, maar viel uit door een blessure. Tot nu toe hebben zich nu dus zes landen afgemeld voor München, Sierra Leo ne, Tanzania, Soedan, Libe ria, Guyana en Ethiopië. Guyana heeft bovendien medegedeeld ook Barbados, Trinidad en Tobago en Ja maica te hebben overge haald de spelen te boycot ten. Het Tweede-Kamerlid Pronk (PvdA) wil weten wat de Nederlandse rege ring gedaan heeft om deel neming van Rhodesië aan de Olympische Spelen te voor komen. Hij vraagt dit schrif telijk aan minister Boertien van Ontwikkelingssamen- king. Het Kamerlid wil weten hoe Nederland heeft gerea geerd op de resolutie van de Verenigde Naties, die de aangesloten landen oproept stappen te nemen om Rho desië uit te sluiten van deel neming aan de Olympische Spelen. In München tijdens 'een geïmproviseerde persconfe rentie verklaarde Avery Brundage, dat de boycot van verscheidene Afrikaan se staten wegens het deel nemen van Rhodesië een „politieke zaak is, waar het IOC niets mee te maken wil hebben". Hij zei onder meer: „De Rhodesische kwestie is voor ons op dit moment in het geheel geen probleem. Daarover hebben wij reeds vorig jaar een be sluit genomen. Wat er nu gebeurt in verband met het deelnemen van dat land is politiek en daar staat het IOC geheel buiten". PLEAUX (ANP) Gerben Karstens heeft dinsdag in de Franse plaats Pleaux een wie- lercriterium over 130 kilome ter voor professionals gewon nen. Hij had een tijd nodig van 3 uur en 20 minuten. Hij fi nishte voor Berland (Fr.), Wolfshphl (W-Dld.), Perin (Fr.) en Mortensen (Den.) (Van onze correspondent in Washington) /WASHINGTON Amerika zal in München geen goud mijn aantreffen. In de jacht naar het Olympisch goud zal Amerika het lang niet zo gemakkelijk hebben als vier jaar geleden in Mexico. Er is ditmaal zware concurrentie van de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland en Australië. Het maand blad Esquire heeft de kansen van Olympische atleten in veertig nummers laten berekenen door de officiële gok- instantie van de staat New York. Dat is zeer wetenschap pelijk gebeurd op basis van alle beschikbare statistieken drie maanden voor het grote gebeuren in München. De uitkomst van het kans-onderzoek is, dat de Verenigde Sta ten vijftien gouden medailles van het in Mexico veroverde totaal in München kunnen verliezen. In 1968 waren Bob Hayes en Jim Hines de Amerikaanse sterren op de 100 meter, ter wijl Henry Carr en Tommy Smith schitterden op de 200 meter. Zij illustreerden het Amerikaanse monopolie in de sprintniummers en zij vierden dat met het saluut van de zwarte panters. Maar Hayes, Hines, Carr eri Smith zijn be- roeps-rugbyspelers geworden en nu zijn onder meer de Rus Wladimir Bgrzov en de Jamai- esan Quarrie favoriet op de 100 en 200 meter. Australië dreigt dit jaar een eind te maken aan de Ameri kaanse zwemhegemoniie. Dan Sobollander, winnaar van vijf gouden Olympische medailles, zegt: „In München staan we voor de scherpste concurrentie die we ooit hebben ervaren. De Verenigde Staten zullen niet de resultaten boeken van weleer. Niet omdat we zijn afgegleden, maar omdat de rest van de wereld is bijgeko men in zwemtechnologie. Let op Australië". Inderdaad, let op Australië en vooral dan op Shane Gould, die vier gouden medailles bij elkaar kam zwemmen op 100. 200, 400 en 800 meter vrije slag. De laatste drie afstanden waren in 1968 de specialiteit van Debbie Meyer. De Ameri kaanse dames hebben overi gens tijdens de selectiewed strijden in Chicago wel twee wereldrecords van Shane Gould afgekaapt. x< li*. John Carlos (links op de foto) was met brons op de 200 meter een van de toonaangevende Amerikanen op de sprintnummers in Mexico. In München zal de rol op de 100 en 200 meter van de Amerikanen naar alle waarschijnlijkheid veel minder zijn. SCHEVENINGEN Gisteren waren er bij de heren geen verrassende uitslagen. Dit viel dan ook duidelijk te hespeuren op de gezichten van de bonds- officials. De kleine hoop op een goede uitschieter van de twee door de bond gepousseerde spe lers Visscher en Koek, werd volledig in de grond geboord door respectievelijk Barth en Kasten. Visscher bracht het er nog redelijk vanaf met een vijf - zes nederlaag. Koek ech. ter zal nog heel veel en in zeer korte tijd moeten leren wil zijn uitzending naar Australië in het komend najaar gerecht vaardigd zijn. Zijn nederlaag met driemaal 6-1 demonstreerde niet de kracht van Kasten, maar het ondoordachte, slordige spel van hemzelf. Het wordt tijd, dat deze jongeman zich gaat reali seren dat zijn wilde showspel misschien indruk maakt op.zijn vriendjes en vriendinnetjes, maar van de spelers niemand kan imponeren. In Hilversum, tijdens de internationale kam pioenschappen heb ik hem tij dens de heren-dubbel vaak op ZEIST (ANP) Bondstrai- ner Frantisek Fadrhonc heeft veertien spelers uitgenodigd voor de centrale training van het Nederlands elftal donder dag in het KNVB-sportcen- trum te Zeist. Deze training wordt gehouden in verband met de vriendschappelijke wedstrijd tegen Tsjechoslowa- kije op 30 augustus in Praag. Geïnviteerd ziijn de volgen de spelers: Johan Cruyff, Arie Haai, Barry Hulshof, Piet Keker, Ruud Krol, Gerrie Muhren, Johan Neeskens, Heiiz Stuy (allen Ajax), Dick Schaeider, Theo de Jong, Wil lem van Hanegem (allen Feyenoord), Aad Mansveld (FC Den Haag), Jan van Beve l-en (PSV), en Theo Pahlplatz (FC Twente). (ADVERTENTIE) Arie Haan is de enige debu tant van de geselecteerden. Rinius Israel behoort ook tot de selectiegroep, maar kan wegens een blessure donder dag niet meetrainen. Mocht Is rael niet tijdig hersteld zijn dan kiest Fadrhonc een andere verdediger. Fadrhonc neemt zestien man mee naar Tsjechoslowakije. Dat wil zeggen dat hij nog een voorhoedespeler aan zijn groep zal toevoegen. Wie dat is wil de de bondscoach nog nie< zeggen. Ton Damen eindigde op de eerste plaats in een amateur- koers in Ranst (bij Antwer pen).. Henk Prinsen werd tweede, Arie Deusing derde en Piet Franken zevende. Jac van Dijk legde beslag op de vierde plaats in een ama teurwedstrijd in Kruishoutem. REYKJAVIK (ANP) De veertiende partij tussen Fi scher eu Spasski om de we reldtitel schaken eindigde na veertig zetten in remise. Fi scher heeft nu de leiding met 8,5 tegen 5,5 punten en heeft nog vier punten uit tien par tijen nodig om zich wereld kampioen te mogen noemen. Wit: Robert Fischer (VS) Zwart: Boris Spasski (Rus.) 1. c2-c4 e7-e6; 2. Pgl-f3 d7-c5; 3. d2-d4 Pg8-f6; 4. Pbl-c3 Lf8-e7; 5. Lcl-f4 0-0; 6. e2-e3 c7-c5; 7. d4xc5 Pb8-c6; 8. c4x d5 e6xd5; 9. Lfl-e2 Le7xc5; 10 0-0 Lc8-e6; 11. Tal-cl Ta8- c8; 12. a2-a3 h7-h6; 13. Lf4-g3 Lc5-b6; 14. Pf3-e5 Pc6-e7; 15. Pc3-a4 Pf6-e4; 16. Tclxc8 Le6x c8; 17. Pe5-f3 Lc8-d7; 18. Lg3- e5 Ld7xa4; 19. Ddlxa4 Pe7-c6; 20. Le5-f4 Dd8-f6; 21. Le2-b5 Df6xb2; 22. Lb5xc6 Pe4-c3; 23. Da4-b4 Db2xb4; 24. a3xb4 b7xc6; 25. Lf4-e5 Pc3-b5: 26 Tfl-cl Tf8-c8; 27. Pf3-d4 f7-f6 28. Le5xf6 Pb5xd4; 29. Lf6xd4 Lb6xd4; 30. e3xd4 Tc8-b8; 31 Kgl-fl Tb8xb4; 32. Tclxc6 Tb4xd4; 33. Tc6-a6 Kg8-f7, 34. Ta6xa4 schaak Kf7-f6; 35. Ta7-d7 h6-h536. Kfl-e2 g7- g5; 37. Ke2-e3 Td4-e4 schaak: 38. Ke3-d3 Kf6-e6; 39. Td7-g7 Ke6-f6; 40. Tg7-d7 Kf6-e6. Remise. (Van onze sportredactie) BREDA Breda heeft weer een nationale tenniskampioen. Nadat i'orig jaar John Buyse van de BLTV de nationale ti tel inde categorie t. m. 16 jaar wist te pakken, nam dit jaar de eveneens 16 jaar oude Marcel Redelijk van de BTCI de titel van hem over. Hoewel Marcel Redelijk reeds enkele jaren in de top van de tennis- jeugd verkeert en dientenge volge ook regelmatig de speci ale bondstrainingen mag bij wonen, was het voor de insi ders toch nog een verrassmg dat het Bredase talent zich in Maassluis zo duidelijk presen teerde zodat hij de Jhr. Van Lennep-schaal mee naar huis kon nemen. Marcel Redelijk: „Ik had wel diverse toernooien gewon nen en voelde me ook sterk, maar zelf had ik eigenlijk ook niet verwacht dat ik kampioen zou worden. Ik had me een plaatsje bij de eerste acht toe bedacht". Marcel Redelijk toont vol trots de jhr. van Lennep-schaal xsteterw iMMÊmmm Mag deze uitspraak beschei den aandoen, uit het verdere verloop van het gesprek blijkt duidelijk dat Marcel het niet bij die ene titel wil laten. Hij beschouwt hem min of meer als een springplank om straks eveètueel bij de Nederlandse top te kunnen geraken. Daar heeft Marcel redelijk, zo ver het zijn studie op het athe neum toelaat, veel voor over. Vanaf zijn achtste jaar beoe fent Marcel, daarbij enthousi ast gesteund door zijn even eens tennissende ouders, de tennissport erg serieus. Tij dens zijn vakanties is hij voortdurend met tennis bezig en na afloop van de competi ties en in de wintermaanden oefent hij veelal in een sport hal om zijn conditie en tech niek op peil te houden en naar zondag is gebleken niet zonder succes. Marcel Redelijk wist in Maassluis vooral met tech nisch aanvallend spel zijn sterke tegenstanders op de knieën te krijgen. Maircel Re delijk: ,Jk moet het vooral van mijn techniek hebben. Conditioneel kom ik af en toe nog wel iets te kort, maar dart wordt wel beter. Het is ge woon onmogelijk om op zes tienjarige leeftijd een hele partij op tempo te spelen. Dat kan ik wel één set doen, maar dan moet ik terugschakelen. Daarom is het zo nuttig dat ik tijdens de internationale toer nooien waar ik van bondswege naar toe wordt gezonden, zo veel internationaal sterke te genstanders ontmoet. Ik heb al tegen Spanjaarden, Belgen, 'Fransen en Indiërs getennist. In deze partijen doe ik ontzet tend veel routine op, die ik straks hard nodig zal heb ben". HELSINKI (ANP) Lasse Viren, de nieuwe wereldrecord houder op de tweede mijl. wil op de Olympische Spelen in München uitkomen op de 5000 en 10.000 meter. zijn donder gegeven omdat hij het beneden zijn waardigheid vond om in benarde situaties een verdedigende lob te spelen. Bij de dames hebben Nelle mieke Brouwer en Ellie Appel zich volledig waargemaakt. Een vol jaar hebben zij de kans van de KNLTB gekregen om zich te ontplooien. Nellemieke wón met 6-2, 7-5 van Tine Zwaan en Ellie Appel vocht zich met haar gedurfde spel naar een 11-9, 3-6, 6-2 overwinning op Els Veentjes. Vandaag staan er bij de he ren zeer spannende wedstrij den op het programma. Alleen Hordijk en Hemmes lijken ge makkelijk naar de kwartfinales door te zullen stoten. Zij ko men respectievelijk uit tegen Barth en Haks. De overige wed strijden in het heren enkelspel zijn Van Min tegen Veentjer, Laudin tegen Schmitz, Thung tegen Kasten, Fleury tegen Soeters, Sanders tegen Scholtz en Schneider tegen mij. Gisteren heb ik een prettige tegenstander gehad in De Boer, die wel aardig speelt, maar op tijd zijn fouten maakt. Hierdoor kon ik rustig wat experimente ren en tot mijn grote vreugde kwamen eindelijk en voor het eerst dit jaar mijn volleys goed door. Ik kijk nu weer naar de bal en niet meer naar de tegen stander, dat laatste is een ver velende gewoonte, veroorzaakt door het tennisles geven. Nogmaals, ik ben ervan over tuigd dat er vandaag te genie ten zal zijn van sfeervolle wed strijden. Dat er fel gespeeld zal worden is net zo zeker als dat er alle (ook ongeoorloofde) trucs op tafel zullen komen om meteen een plaats te veroveren in het landenteam voor de wed strijd tegen België. HERENENKELSPEL Eerste ronde: Van Min-Si- mek 75 62 61; Schmitz- Pufkus 6—3 6—2 3—6. 7—5; Hajer-De Boer 63 63 63; Thung-Blaas 62 62 62; Kasten-Koek 61 61 61; Soeters-Vaarties 64 63 6 3; Sanders-Van Eysden 6—3 64 62; Scholtz-Knol 60 61 75; Veenrtjer-Welschen 6—1 4—6 6—3 1—6 6—4; Hak- s-Ehrlich w.o. Barth-Visscher 64 26 9— 11 6—2 6—1. DAMESENKELSPEL Eerste ronde: Judith Salo- mé-Anmeloes Schothorst 64 57 63; Nellemieke Brou wer-Tine Zwaan 62 75. Lidy Bielefeld-Madeleine Weurman 57 62 61; Nora Lauteslager-EUy Siemons 63 6—8 6—4; Elly Appel-Els Veentjer 11—9 3—6 6—2. HELSINKI (ANP) Dc Finse atleet Juha Vaatainen, Europees kampioen op de 5000 en 10.000 meter, zal uitkomen op de Olympische Spelen in München. Vaatainen is wegens een blessure lange tijd uit de run ning geweest, maar veroverde het afgelopen weekeinde de nationale titel op de 5000 me ter in de overigens matige tijd van 14 minuten 3 seconden. Het Finse nationale Olympi sche comité vond hierin aan leiding de lange- afstaodloper, die vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Helsinki imponeerde met geweldig snelle slotronden, alsnog aan te wijzen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5