Opperste verwarring in Mexico over de geboortecontrole Burg. stand V.S. ZOEKEN STABIELE BEVOLKING MET 2,11 KINDEKEN PEB GEZIN Anti- semitisme kop weer op steekt in Italië Maasvlaktedroomzandbak amateur-archeologen t Terneuzen CONSTERNATIE TEGENGAAN BRONNEN MEIN KAMPF GROOT MOERAS GARNALEN NAAMBORDJE PRONK STUKKEN DOORSNEE UITGELOOT: Uw advertentie campagne in deze kruit Woensdag ?6 augustus 1972 4 (Van onze correspondent) MEXICO. Het woord „geboortencontrole" is in Mexi caanse regeringskringen nog steeds taboe. Het heeft met de katholiciteit van het land te maken en het Mexicaanse viriliteitscomplex. Maar onlangs veroorzaakte het een iet wat komieke situatie. Althans voor degenen die aan de perfecte synchronisatie van officiële uitspraken gewend z(jn. Terwijl, wanneer de president iets verklaart, het „bij- valskoor der ja-zëggers", zoals de vermaarde caricaturist Quezada het noemt, prompt van zich doet horen. „Dus omdat," zo schreef Que zada bij een caricatuur waar men het land Mexico onder het gewicht van teveel Mexi- caantjes in zee ziet verdrin kenEcheverria bij zijn regeringsaanvang een uit spraak tegen geboortencontrole deed, namen de Mexicaanse politici met de onvoorwaarde lijke en serviele behaagzucht die hen kenmerkt, dezelfde houding aan. Er is niemand die het waagt hoe barbaars! de president tegen te spre ken, Wèl erg! Of we beoefenen als in China en Japan: ge boortencontrole, of het wordt hier als één enorm Calcutta met honderd miljoenen achter gebleven hongerigen". Al in het verschijnen van deze caricatuur in het belangrijkste dagblad Excelsior zagen atten te Mexicanen iets in de wind. En warempel nog was de president in Chili toen het Mi nisterie van Gezondheid konde deed van een voorgenomen program voor „integrale fami lieplanndng". Men wil in '73 een gigantische opvoedings campagne tot „verantwoorde lijk vader-moederschap" on dernemen en apotheken en medische centra van sociale staatsorganisaties de beschik king over voorbehoedmiddelen geven. Reactie: gejubel in vele bin nenkamers. Ietwat amusant als Geboren: Biainca, doehter van: van Meerendonk, Catha- rinus (vorkheftruckchauffeur) en van: de Groote, Maria Eli zabeth won. te Terneuzen. Azaleastraat 10 Hoek. Lilian Margriet, dochter van: Bracks, Jan Clement (vorkheftruck chauffeur) en van: Ongenae, Erna Amelia won. te Terneu zen, Elisa/bethpolder 11 Bier vliet. Miranda Ursula, dochter van: Pieters, Piater Daniël (kantoorbediende) en van: Buijze, Janne won. te Terneu zen, Sweelinekhof 64. André Jacco Christian Johan, zoon van: Rademakers, Johan An dré (operator) en van: Vissen berg, Maria Elisabeth Johanna won. te Terneuzen, Peter van Anrooylaan 248. Den-nis Je roen, zoon van: Bos, Gëert Jan (instrumenij-teohniicus) en van: Palma, Eiske won. te Terneuzen, Jasmijnlaan 16 Hoek. Annyck, dochter van. Flikweert, Leendert Adiiaan (sleepbootkapitein) en van: Verlinde, .Anneke Cornelia won. te Terneuzen, Alvarez- laan 55. Bianca Anna Petrus, dochter van: van Tiel, Gerar- dus Petrus Maria (kraanmachi nist) en van: van Troost, Pau lina Maria Prudentie Elvira won. te Terneuzen, Hondi- usstr. 11. Jacob Jacobus, zoon van: de Ritter. Adriaan (ama nuensis) en van: Walhout, Janna won. te Terneuzen, Wijk B.82 Hoek Manuela, dochter van: Meeusen, Adriamus (las ser) en van: de Ruiter, Maria Geertje won. te Terneuzen, Kanaalzicht 36 Sluiskil. Jacoba Cornelia, dochter van: van Doorn, Jacobus (kraanmachi nist) en van: de Feijter, Janna Maria won. te Terneuzen, Ger- beralaan 5 Hoek. Geera-rd, zoon van: Toorenaar, Cornells Adriaan (onderwijzer) en van: Bosselaar, Pieternella won. te Terneuzen, Val 20, Zaamslag. Abraham Dingenis, zoon van: de Feijter, Abraham Petrus (kraanmachinist) en van-: Wa verijn, Jacoba Marina won. te Terneuzen, Tuinstraat 2, Bier vliet. Debby, dochter van: van der Velde, Adrianus (afdelings chef) en vain: Pesch, Dirkje Johanna won. te Terneuzen, Willem Barentszstraat 3. Anouska Frieda Omère, doch ter van: de Visser, Jacobus (tractorchauffeur) en van: Roegiest, Lydia Maria won. te Terneuzen, Vergaertstraat 24, Sluiskil. Ondertrouwd: de Fouw. Pie- ter Mariraus 25 jr NH metse laar won. te Terneuzen, Dr. Leenhoutsstr. 15, Hoek en: Ja cobs, Lilian Maria Edmonde 21 jr RK analiste won. te Ter neuzen, Dr. Leenhoutsstraat 15, Hoek. Toekomstig adres: Terneuzen, Jasmijnlaan 33, Hoek. Geensen, Amedeus Gsil- laume 20 jr Geen, assisterat- manhinist won. te Terneuzen, Korte Kerkstraat 9 en: Donze, Karin» 22 jr NH zonder be roep won. te Terneuzen, Guido Gezellelaan 42. Toekomstig adres: Terneuzen, Donze Vis- gerstraat 104. Goossen, Corne lls Andries 21 dr GerK wacht meester der rijkspolitie won. te Axel, Robertstraat 17 en: de Putter, Pieternella 22 jr ChrGer verpleegkundige won. te Terneuzen, Edvard Grieghof 53. Toekomstig adres: Middel burg, J. de Hasestraat 5. Vi- oen, Guido Emille 27 jr RK zonder beroep won. te Axel, Gen. Meijerstraat 9b en: van de Calseijde, Lidwina Sophia Marcel 20 jr RK leerling-ver pleegster won. te Terneuzen, Kanaalzicht 56, Sluiskil. Toe komstig adres: Tilburg, Hof manslaan. Dassen, Stanislaus Joseph Emile Marie 25 jr Jeh- Get drogist won. te Rijswijk Z.H. van Vredenburchweg 5 en: Hermsen. Maria Johana 1 dr JehGet verkoopster won. te Terneuzen. HJasmijn- laan 28, Hoek. Toekomstig adres: 's-Gravenhage, Keizer straat 65, Scheveningen. Diele- man, Johan Adriaan 22 jr GerK leraar won 'U- zen, Marijkeslraat 1, Hoek en: Nieuweliink, AUda 23 jr Geen, kapster won. te Terneuzen, Lindenlaan 14. Toekomstig adres: Zwijndreeht, Willem Ruysplein 50. Kaan, Anthoniie Adriaan Cornells André 24 jr NH zonder beroep won. te Terneuzen, Singel 30 Biervliet en: Heijnen, Petr-onella Johan na Mathea 21 jr RK medisch analiste won. te Terneuzen^ Julianastraat 38. Toekomstig adres: Terneuzen, Zuidland- straat 95. Beauprez, Willy Sta- nislow 27 jr RK koopman won. te Terneuzen, Woonwagen kamp Axelse Sassing en: de Wulf, Johanna Maria 30 jr RK zonder beroep won. te Terneu zen, Woonwagenkamp Axelse Sassing. Toekomstig adres: Terneuzen, Woonwagenkamp Axelse Sassing. Getrouwd: Jansen, Pieter 22 jr GerK vrij (18mei50) timmerman won. te Terneuzen, Terneuzensestraat 13 Zaamslag en: Scheele, Tan- neke 20 jr GerKvrij (17feb52) zonder beroep won. te Zaam slag, Reuzenhoek 62, Zaamslag. Toekomstig adres: Terneuzen, Te Waterstraat 9 Zaamslag. Broekhoven-, Guillaam Johan nes 22 jr Geen (2apr50) plaat werker won. te Terneuzen, Molendijk 92 Hoek en: de Hitter, Paulina Levina 19 jr NH (23jan53) verkoopster won. te Terneuzen, Wijk E.44 Hoek. Toekomstig adres: Ter neuzen Mauritsfort 30, Hoek. de Feijter, Levin/us Johannes 28 jr NH (8jul44) automonteur won. te Sas van Gent, Vogel- schorpolder 5 en: Neve, Maria Johanna 20 jr RK (17okt51) kantoorbediende won. te Ter neuzen, Bellamystraat 12. Toe komstig adres: Terneuzen, Bontepolderstraat 3 Sluiskil, Gelderland, Jozef Petrus Ma ria 21 jr RK (24okt50) uit voerder won. te Terneuzen, Visartstraat 25 Sluiskil en: Verhage, Janna Martina 19 jr NH (8jul53) receptioniste won. te Terneuzen, Bellamy straat 5. Toekomstig adres Terneuzen, Jasmijn-laan 27, Hoek. Postma, Derk 25 jr NH (14jun47) loodgieter won, te Terneuzen, Rozenstraat 120 en: de Paepe, Edith 22 jr NH (28jul50) bejaardenverzorgster won. te Terneuzen, Rozen straat 120. Toekomstig adres: Terneuzen, Rozenstraat 120. DE Feijter, Levinus Pieter 21 jr NH (13mov50) elektrisch lasser won. te Terneuzen, Keijzerstraat 13 Hoek en: Eg- germorat, Maria Louisa Paulina 20 jr RK (29sep51) verkoop ster won. te Terneuzen, Spoor straat 103, Sluiskil. Toekom stig adres: Terneuzen, Visart straat 24, Sluiskil, van Don-de ren, Johannes Jacobus Gradus 19 jr Geen (2apr53) matroos won. te Terneuzen, Lange- straat 36 Hoek en: Klerks. Maria Arana 19 jr RK (30mrt53) leerling-verpleeg ster won. te Rotterdam, Dr. Molenwaterplem 40. Toekom stig adres: Terneuzen, Lange- straat 36, Hoek. Overleden: Schooff, Cornells Martinus 18jun08 ongeh won. te Vlissingen. Oostdijk, Adri aan Jan 31jan89 geh won. te Axel. de Bock, Maria Rosalia 2feb05 ev. Talboom P L won. te Axel. Brugge, Leendert Izaak 22meil957 orageh won. te Oostburg. Moens, Adam 17sep85 geh gew won. te Ter neuzen, Irisstraat 30, Hoek. Ingekomen personen "10 aug. 1972: F F Verstraeten, Ie Ver bindingsstraat 15, St.-Niiklaas He. C J M van Gurp, Bern. 'Sweerslaan 9, Veghel. G Fie- -et. Kastanjelaan 132, Axel. C G H M van Reijen, van der Waalsstraat 10, VUssiragen. J. Wiegman, Franz Lisztstraart 22, Leusden. D K van Luijk, Breitnerstra'at 5, Dongen. W O J Warnier, Langs de Kreek 70a, Hulst. E ,P M Visser-van Schalk, Lang» de Kreek 50a, Hulst. T E Prinee-Notebaart, Wijk C.83 Hoek, Goes. H Khe- -ilssi, Beethovenstraat 13, Middelburg. J Bieeker, Berli- ozhof 8, Noordoostpolder. A. Si mon, Debussyhof 31, Axel. M •T. H. M. Harfst-v. d. Colk, .Haar lem. men daar de bepaald wilde ver klaringen naast legt die dit koor liet horen toen de president van de Wereldbank: McNama- ra, geboortencontrole voor de Derde Wereld had aanbevolen. En waarin men hier toen be doelingen las die niet veel van genocide en uitroeiing van het Latijnse ras scheelden. („Uitroeiing zonder bloedver gieten". En dat terwijl „de mens de grootste rijkdom is van het universum". Het was duidelijk dat „ze onze ideolo gie willen voorschrijven"- Etc). De thermometer van Echever- ria's populariteit steeg enkele graden; niet alleen was onder hem het geparalizeerd politiek iieha-am van Mexico tekenen van nieuw leven aan het ge ven; zette hij Mexico's ramen en deuren open op de wereld en de handel daarmee; reisde hij naar Chili, hetgeen natio naal en internationaal mede zijn politieke sympathieën dui delijk maakte; maar met het program voo-r familieplanning toonde hij aanpassing aan een harde realiteit. Want aanvan kelijk had hij verklaard dat „regeren is bevolken" en dat Mexico ruimte genoeg voor de snelle volksaanwas had. De aangekondigde planning is erop gericht om individueel vrijwillig paal en perk aan ongewenste familie- en volks toename te stellen: als begin sel is deze poging nieuw voor Mexico. Toen dus na Echeverria's te rugkeer uit Chili de kranten koppen luidden: „geen geboor tencontrole in -Mexico" zegt E- oheverria, viel de temperatuur van enthousiasme aanzienlijk. Binnenskamers werd hij en het Mexicaanse viriliteitscomplex over de hekel gehaald; terwijl de politieke koorzangers in consternatie stil vielen. Had men toch de verkeerde melo die gezongen? Bisschop X had juist verklaard dat 50% der kinderen buiten de civiele of religieuze echt waren geboren; en dokter Y bad openlijk het aantal abortusgevallen een op- twee verlossingen be treurd. En de socioloog Z had de drogreden aangetoond in de bewering dat ook de armen „vrij zijn" om geboorten vrij willig te beperken, daar juist zij, die het meest procreéren, als onwetenden géén vrije keu ze hebben om datgene te doem waarvan ze niet weten dat ze het zouden kunnen doen! En dan die journalisten, die al over een politieke zwenking van 180 graden hadden ge schreven. Maar nee: Echever ria wilde geen geboortencontro le maar slechts „verantwoor delijk vaderschap". Ha. smaal de men binnenskamers, ver antwoordelijk vaderschap in hutjes waar ze met tienen en vijftienen samensiapen! Hoewel we hier, terwijl dit be richt wordt geschreven, nog midden in de interpretatie-ver warringen zitten, ls het duide lijk dat de Mexicaanse rege ring nu overtuigd is van de noodzaak tot geboortencontro le. Maar dat, terwille van oude taboe's. het slechts een andere terminologie bezigt. Het bij brengen van verantwoordelijk heid inzake procreatie en de mogelijkheid en middelen daartoe te geven, is hetzelfde als de poging om vrijwillige zelfcontrole t.a.v. geboorten te leren.' Wat in gewone taal toe passing van geboortencontrole heet. Wat het effect dezer meuwe politiek betreft: er kan pas iets over worden gezegd wanneer het program op gang i3 en men de aanpak, intensi teit en omvang der organisatie kan beoordelen, vooral in de provincie. Maar zeker is dat aangaande het programma de stille wens der meeste Mexica nen zich in twee woorden uit drukt: succes ermee! (van onze correspondent) WASHINGTON Er zijn nu, tegen het eind van juni, een miljoen Amerikanen meer dan op 1 januari van dit jaar. Se dert 1945 zijn er negentig mil joen kinderen geboren in Ame rika. Wanneer de Amerikaanse bevolking met een gemiddelde van een prodent zal toenemen zullen er in het jaar 2000 bijna 300 miljoen Amerikanen zijn, 100 miljoen meer dan in 1967 en 200 miljoen meer dan in 1917. Aanhangers van „z.p.g." (zero population growth), ofwel een stabilisatie van de bevolking op het huidige niveau hebben met gejuich het nieuws be- groep dat in het eerste kwar taal van 1972 het gemiddelde Amerikaanse gezin het magi sche getal van 2,11 kinderen had. Als dat gemiddelde gedu rende driekwart eeuw wordt aangehouden, z-al dan de be volking niet zijn toegenomen. Het is echter de vraag of dat zo zal blijven. Want de bevol- kingsaanwasstatistiekën schom melen aanzienlijk. In- 1937 was het gemiddelde aan tal kinderen 2.23: in 1947-3,27: in 1957-3,77 en in 1967-2,57. Bij een gemiddelde van 2,3 kinderen per gezin zal de A- merik-aanse bevolking zich over een periode van ongeveer 80 jaar verdu-bbel-en- Bij een gemiddelde van 3 kin deren verdubbelt de bevolking over een periode van 45 jaar en bij een gemiddelde van 2 kinderen kan over een periode van 70 jaar z.p.g. of een bevol kingsgroei van nul worden ge constateerd. Een. gemiddelde van een kind zou. volgens gegevens van een presidentiële commissie, die zich bezighoudt met bevol kingsgroei en de toekomst, ca tastrofaal kunnen zijn. In dat geval zouden er in 2000 rond 218 miljoen Amerikanen zijn, BERGEN OP ZOOM Roxy, 20 uur: Inspecteur Carella en het Nice-mysterie 14 jr. Hal Stadhuis, tentoonstelling van de maand van Paul Blom (t. m. 31 aug.). Open van 9- 12.30 uur eri van 13.30-17.30 uur. Museum Markiezenhof, Steerabergsestraat, geopend van maandag tot en met vrij dag van 10-12 en van 14-17 uur. Zat- en zorud- en feestda gen van 14-17 uiut. DRIEWEGEN Expo, moderne kunst, o. a. glasschilderijen, kandelaars enz. (handwerk). Open van 10-22 uur, op dinsdagmorgen gesloten (t. m. 31 aug.). GOES Museum voor Z. en N. Be veland, Singeilstraat. Expositie „kaart en landschap van de Bevelanden". Ma. t. m. vrijd. van 10-12 en 13.30-17 uur (t. m. 31 aug.). MIDDELBURG Sluiting „Hartenavond", 20 uur met taptoe, tamboers- en trompetterkorps, majoretten- peloton, drumband e. a. Benthem en Jutting, Lange Delft 64. Expositie oude gra vures en aquarellen. Ma. t. m. zat. van 8.30-17.30 uur (t. m. 31 aug.). Vleeshal, Markt. Expositie „De restauratie van de bin nenstad van Middelburg". Open van 10-17 uur (t. m. 31 aug.). Rijksarchief, St. Pieterstraat 38. Zomeqexpositie „1001 jaar Walcheren". Open van 9.30- 12.30 uur en van 13.30-17.30 uur. (t. m. 28 aug.). Molenwater, Miniatuur Wal cheren. Van 9-21 uur (t. m. 31 aug.). Abdij, Klank en lichtspel. Woe., do. en vrijd. om 20.30 en 21 uur. (t.m. 1 sept). ROTTERDAM Dijkzigt, openluchttheater, 14 uur: „Robin Hood" door het Nederlands Marionettenthea ter. Piccolo Theater, 20.15 uur: 1- s. m. Mickery-La Mama, New York „Medea". Schouw burg, 20.15 uur: Wim Sonne- veld met Corrie van Gorp en Willem Nijholt. SLUIS Raadskelder, onder stadhuis. Expositie schilderijen M. De- baïïie. Dagelijks van 10-12 en 14-18 uur (t. m. 31 aug.). VEERE Potterij „Dc Spreeuwenpot", Oomstraat 1, Boets-lft en Draai-In voor boetseerders en pottenbakkers (t. m. 31 aug.). „De Schapekop", Markt 23. Demonstraties spinnen en we ven (t. m. 31 aug.). VLISSNIGEN Stedelijk Museum, Bellamy- park. Expositie „Het schepen portret sinds 1572". Van 10- 12 en 14-17 uur (<t. m. 31 aug.;. IJZENDIJKE Cultureel Centrum, Exposi tie „West Zeeuwsch Vlaande ren presenteert" van 10-12 en 14-16 uur (t. m. 17 Sept.). ANTWERPEN Stedelijke feestzaal Meir, ex positie 650 voorwerpen van al le niet-Europese werelddelen, werkd. van 10-17 uur en van 12-19 uur (t. m. 24 Sept.). Museum Plantin Moretus, vrij dagmarkt, expositie De Poly glotbijbel, de geschiedenis van een reuzenondernemingi Elke dag, behalve maandag van 10- 17 uur. (t. m. 31 dec.). Het Sterckshof, Hooftvun- derlei 160, Deurne, lithografie 1800-1950. Kunst en techniek (t. m. 16 sept.), Brugge. BRUGGE Beenhouwersstraat 19, om 20.30 uur „Faust" door het poppentheater Tijl Uilenspie gel. Stadshallen, 15 uur: pop pentheater voor kinderen. Groeningenmuscum, exposi tie Schatten van Brugge, aan winsten van 1966-1972 (t. m. 30 sept.). Huidevettershuis, tentoonstelling Scheppend am bacht in West-Vlaanderen (t. m. 11 sept.). Dagelijks van 10- 12 en van 15-18 uur. Stadshal len, actuele kunstbeurs (t. m. 14 sept.). GENT St. Pietersabdij forum van de kunstambachten nationale beurs (t. m. 11 sept.). Dag. van 14-18 uur. Zond. van 10.30-12.30 en van 14-18 uur. in 2020 rond 195 miljoen (ruim 10 miljoen minder dan van daag) en in 2050 niet meer dan 125 miljoen. In 2050 zonden er meer 60 ja rigen zijn dan kinderen van 1 jaar. Tegenstanders van „z.p.g." vrezen een snel verouderde bevolking. De helft van de be volking is nu jonger dan 28 jaar. Wanneer de bevolking stationair blijft zal de gemid delde leeftijd oplopen tot 38. Een Franse schrijver waar schuwde voor „een bevolking van oude lieden die oude ideeën herkauwen in oude huizen". (Van onze correspondent) ROME In Italië doet zich een angstaanjagende nieuwe golf van anti-semitisme gevoelen, zo heeft een zo juist gevormd comité ter bestrijding van dit ver schijnsel op een vergadering in de katholieke Pro Deo- universiteit van Rome geconstateerd. De laatste maanden hebben onbekende straatslijpers sy nagogen en joodse begraaf plaatsen in verschillende delen van het schiereiland ontwijd. Steeds vaker wor den Israëlieten op str-aat af getuigd. Er gaat vrijwel geen dag voorbij of Italiaanse staats burgers van joodsen bloede ontvangen per brief of per telefoon anonieme bedrei gingen. Ook het aantal anti-semiti- sche spotschriften is aan zienlijk toegenomen. Het comité heeft het plan opgevat aan een en ander via een oecumenische actie paal en perk te stellen. Het stelt zich voor het parle ment, de regering en de openbare mening op de her leving van het anti-semitis me te wijzen, opdat wette lijke tegenmaatregelen wor den genomen. Ook wil het gedaan- krijgen dat de nati onale raad voor weten schappelijk onderzoek een subsidie voor de analysering van anti-joodse pubiikaties ter beschikking stelt. Het comité bestaat uit ka tholieke, protestante en Is raëlitische hoogleraren, schrijvers en geestelijken. Onder hen zijn Dom Gio vanni Franzoni, de progres sieve abt van de St.-Paulus buiten de Muren te Rome, de bekende vooruitstreven de televisiespreker en pu blicist pater Ernesto Bal- ducci, de Walden-zer domi nee Aldo Vinay en mgr. Pietro Rossano, adjunct-se cretaris van het Vaticaanse secretariaat voor de dialoog met de niet-christelijke gods diensten. On te beginnen heeft het comité tijdens zijn bijeen komst in de Pro Deo een 40-tal anti-joodse geschrif ten (slechts een deel van de produktie der laatste tien jaar) onder die loep geno men. Rapporteur Alfonso di No- la, professor in de gods dienstgeschiedenis aan de universiteit van Siena, on derscheidde hier drie bron nen een individueel katho lieke, een neo-nazastische alsmede een anti-zionisti sche en anti-Israëlische. De laatste wordt gevoed door de voorlichtingsdien sten van de Arabische lan den. Deze laten via stro mannen hun propagandama teriaal in Italië drukken, waarbij zij het doen voor komen alsof het uit onver dachte, louter politieke ko kers komt. In de praktijk vindt het gretig aftrek in ultra-rechtse kringen. Het anti-semitisme van ka tholieken huize is volgens di Nola zijn kop weer be gonnen op te siteken, nadat paus Johannes uit de litur gie van Goede Vrijdag het gebed voor de „valse joden" had verwijderd en uit de martelaarsboeken de zaligs Simon van Trente, die het slachtoffer van een Israé- litisch-rituele moord zou zijn geweest, afgeschaft en na dat het concilie had gesiteld dat het joodse volk niet in zijn geheel schuldig aan Godsmoord was. Veel anti-semitisch druk werk komt voor rekening van neo-faseistische parle mentaire en buiten-parle mentaire organisaties. Het wordit open en bloot te koop aangeboden in de kiosken en op grote schaal ver spreid op de letterkundige en juridische faculteiten van de staatsuniversiteit van Rome. Professor di No- la noemde in dit verband „Mein Kampf" van Hitier en twee uitgaven van de beruchte „protocollen der wijze ouderlingen van Si- on". Een van deze edities is ver zorgd door de zwarte ex tremisten Ventura en Rauti. De eerste zit achter de tra lies op verdenking van de vier bloedige bomaanslagen van 1969. Rauti, een Ro meinse journalist, werd te gelijk met Ventura gearres teerd, maar werd weldra wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten, evenwel met de bepaling dat hij rich elke week bij de politie moest melden en zijn woonplaats niet mocht verlaten. Vorige maand is hij voor de neo-fas. cistische partij in de Ka mer van Afgevaardigden gekozen. (Van onze correspondent) OOSTVOORNE. Terwijl het Rotterdams gemeente bestuur nog nauwelijks een cent terug heeft van de onge veer 1 miljard gulden, die tot dusverre in de Maasvlakte steken, gedenkt een groepje scholieren op Voorne in dank baarheid de dag» dat de zandzuigers voor het eerst de slur ven uitlegden in wat nu het Oostvoornse Meer is. De zand winning voor Rotterdams voorlopig laatste en meest ambi tieuze industrialisatie-project bracht namelijk een schat aan voorwerpen, van 10, 20, 30 meter diepte aan de opper vlakte en maakte van de onvoltooide Maasvlakte een droomzandbak voor de nijvere amateurarcheoloog. sief bezig. Maar de mooiste stukken, die behoren tot het oudste wat er op dat gebied in Nederland bestaat, hebben we het afgelopen halfjaar gevon den. Vijf voorwerpen uit de Maglemose-tijd: twee stukjes harpoen, een bewerkte tand van een everzwijn, een benen priem en een gewei van een hert. Het is echt waai-, Leiden heeft het ons bevestigd". „Magiemose vragen wij aarzelend. Nico knikt begrij pend; „Magiemose betekent Groot Moeras in het Deens. Dat slaat op de tijd dat de Noordzee nog niet bestond, te gen het einde van de ijstijd, zo'n tot 10.000 jaar voor Chris- Nico de Vries (18) uit Oost- voorne was een der eersten die zo'n vijf jaar geleden, gewa pend met schop, zeef en ar cheologische weitas de Maas vlakte begon af te struinen naar stille getuigen uit het verleden. In samenwerking met de plaatselijke afdeling van de jeugdbond ter bestude ring van de historie heeft hij nu met een paar vrienden de vruchten van die arbeid ten toongesteld. Nico: „Het begon er eigenlijk mee, dat we garnalen gingen vissen, nou en ineens vind je wat. Dan begin je er op te let ten en voor we het wisten wa ren we een aantal jaren iraten- tus. Dait duurt een krappe 10.000 jaar, dan gaan we over in de ijzertijd, daarna komen de Romeinen en zo maar door naar de Middeleeuwen. Uit ail die perioden hebben we dingen gevonden. Ook nóg oudere: beenfragmenten van de mam moet. de wolharige neushoorn, de oeros en een haaietand want vóór de ijstijd was er een Noordzee met een subtropisch klim aait". De tentoonstelling die tot het eind van deze maand te be zichtigen valt. omvat totaal 250 stukken. „Maar", zegt Ni co, „daar van is maar een stuk of tien echt belangrijk. Wart ook wel aardig is, we hebben veel romeins, waaruit we onder meer hebben kunnen afleiden, dat hier een militaire nederzetting is geweest. We vonden namelijk een bordje met een maam erop: Teracri- spini. Romeinse soldaten lieten dat vaak doen, dus waarschijn lijk verklaart dat ook de naaim van deze meneer Tencriispini". De pronkstukken uit de collec tie-De Vries (gevonden door Nico, zijn ouders en vrienden) gaan volgens Nico zonder twijfel naar het Rijksmuseum voor oudheden te Leiden. „Ze willen ze daar wel graag in ontvangst nemen", zegt hij, „al weet ik het van die harpoen nog niet helemaal zeker, want die is van mijn vader en die doet er altijd nogal vaag over. Maar ik mag verwachten dat hij wel overstag gaat". Dr. J. Kern van dal. oudheid kundig museum ln Leiden tenslotte liet een welwillend lachje horen, toen wij hem de vraag voorlegden of de opgeto gen verhalen uit Oostvoorne ook inderdaad de harten in Leiden harder hebben doen kloppen. „Ach, meneer", sprak hij, „Het zijn natuurlijk wel leuke dingen. Maar hier is geen sprake van wereldniveau. Houdt u mij ten goede, ik zeg niet dat het niet authentiek is, want dat is het wel. Maar ver bazingwekkend zijn die vond sten heus niet. Het is, laten we zeggen min of meer doorsnee". 1947 1972 Zaterdag 19 augustus hopen onze ouders EUGèNE TIELEMAN en TILLY TIELEMAN - DE BRUYN hun 25-jarig huwelijksfeest te vieren. Hun dankbare kinderen. Receptie van 16.30 tot 18.00 uur in Hotel van Leuven te Kloosterzande. Walsoorden, augustus 1972. In de vrede des Heren is heengegaan onze ge- Liefde vader, behuwd- en grootvader RAIJMONDUS DE SMET weduwnaar van Maria Anna Dierick geboren te Bassevelde 12 maart 1886 en overle den te Axel op 14 augustus 1972. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uw gebeden aan Axel M. A. M. de Smet Terneuzen A. M. G. de Meyer-de Smet A. H. M. de Meyer, Marie-Francina en Guus Dinteloord M. H. M. de Smet P. C. M. de Smet-Kindt en Monique. Axel, 14 augustus 1972 Evertsenstraat 2a. De uitvaartdienst, waarbij u beleefd wordt uit genodigd, zal plaats hebben op vrijdag 18 augus tus om 10.00 uur in de parochiekerk van de H. Gregorius de Grote te Axel, waarna de begrafe nis op het r.-k. kerkhof aldaar. Samenkomst voor de uitvaartdienst om 9.45 uur Evertsenstraat 2a te Axel. De overledene is opgebaard in de rouwkapel van het St.-Elisabethziekenhuis te Sluiskil Op dinsdag 22 augustus a.s. hopen onze oom en tante, de heer en mevrouw P. J. VAN DER VEEN - DE KLERK hun vijftigjarig huwelijksfeest te herden ken. N.m. 3 uur zal in de parochiekerk van Petrus en Paulus te Boschkapelle uit dankbaarheid een H. Mis worden opgedragen. Gelegenheid om hen geluk te wensen wordt die dag geboden van 5-7 uur n.m. in Café „De Sport" van de heer P. Vonk te Bosch kapelle. P. de Rooy-de Schepper A. L. de Krüger-v. d. Veen Geen geld of 'goederen meer af te geven aan Mevr. VAN DRIEL, aangezien door mij niets meer betaald wordt. D. A. van Driel, Margrietstraat 13, Axel. DANKBETUIGING Langs deze weg danken wij familie, buurtbewo ners en kennissen, alsmede de doktoren en ver pleegsters van het St.-Elisabethziekenhuis in Sluiskil vor het medeleven bjj het overlijden van mijn echtgenote en geliefde moeder ELZA POPPE Familie Kouijzer Familie Poppe Hulst, augustus 1972 Den Waghemakerestraat 13. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van medeleven tijdens de ziekte en bij het overlijden betoond aan mejuf frouw IRMA DE COCK betuigen wij U, familie, vrienden en bekenden, langs deze weg onze oprechte dank. In het bij zonder aan herep geestelijken en doktoren, di rectie en verpleegsters van de chronische afde ling van „De Blaauwe Hoeve" en van het St.- Liduinaziekenhuis te Hulst. Uit aller naam .Familie De Cock St. Jansteen. augustus 1972. van de obligatie-lening 4 H Vereniging Instituut St.-Louis 1956 zijn per 1 september 1972 uitgeloot: 4 1.000,de nrs. 58 - 62 - 63 - 64. Betaalbaar bij de Alge mene Bank Nederland n.v. te Roosendaal. Na deze uitloting is de le ning pro rest o groot: 32.000,—. i f overbrugt voor e»n belangrijk deel da dure afstand russen uw zaak en uw klanten op voordelige WIJ*» V

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 4