Oostduits vliegtuig stort neer: 156 doden Alfrink „Ont wikkeling niet tegen te houden OPSCHORTING „EEN TRAGISCHE ZAAK' w* ■flariade Merktalkpoeder onschadelijk bij normaal gebruik Eedenaar doet beroep op koning van België Huis van bewaring niet dicht Kritiek uit kerken °P Olympische Spelen Moord op weduwe ontdekt Snelle actie tegen water overlast in Clinge STOEPRANDGEVAL Man ligt 4 weken dood in woning Telefoonkabels Hogere winst bij Amro Bank Ontslag voor 65 man in Heesch Autoritair Pijn r GEEN PANIEK Hoge geldboete K in d in Hank verdronken Toeristenkaart voor Spanje Derde dodelijke slachtoffer van windhoos Ameland Iii Middelburg In Amsterdam Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 30 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8929 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre* bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uwr# Voor het maandagnummer: Vrijdag tot vjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers)' CLINGE Waterschap, ge meente en ruilverkaveling zul len alles in het werk stellen om zo snel mogelijk een eind te maken aan de wateroverlast ln Clinge. Gistermiddag heeft men zich in een spoedeisende vergadering over de te nemen maatregelen beraden. Dit alles naar aanleiding van het feilt, dait het centrum van het dorp het afgelopen week end weer met overmatige re genval geconfronteerd is ge,- weest.. Onder normale omstan. digheden kan de riolering het hemelwater wel verwerken, maar bij stortbuien, zoals de afgelopen dagen, loopt het uit de hand. Tal van bewoners van de Gravenstraat hebben de afgelopen dale weken hun woningen versahillende keren moeten barricaderen met zandzakken en sehotbalkja om het overvloedige water buiten de deur te houden. In lang niet alle gevallen bleek men daarin te slagen en dat had dan ondergelopen kel ders tot gevolg. Om herhaling te voorkomen zal nu bekeken worden of er een aantal nood- uitlaten aangelegd kunnen worden, waarlangs hot waiter bij buitengewoon slecht weer snel afgevoerd kan worden. Verder hoopt men in het ka der van de ruilverkaveling de nieuwe verbindingen nog voor september iin orde te hebben, zodait overtollig regenwater via het gemaal bij De Paal afgevoerd kan worden. Wet houder J. Stolte van openbare werken verawhet daarvan ook enige verlichting voor Clin ge. Wat nti preoies de oorzaak van alle ellende is, staat nog niet vast. Volgens wethouder Stolte staat de wateroverlast direct in verband met de bui tensporige regenval van de laatste tijd. In Clinge is vol gens de jongste gegevens de laatste keren op diverse plaat sen 67 millimeter regen geval len. Vorige week was aangekon digd, dat er iets aan de situa tie gedaan zou worden, maar nog voordat men daartoe de kans had, kwam al weer een deel van het dorp onder water te staan. Dit weekend stroom de het hemelwater zelfs zo overvloedig, dat er telefoonka bels bloot kwamen te liggen. AMSTERDAM (ANP) In de eerste zes maanden van dit jaar heeft de Amrobank een nettowinst behaald van f 35,9 min. Dit is f 1,8 min. meer dan in het eerste halfjaar van 1971. HEESCH (ANP) Kemps Zecmlederfabriek N.V. te Heesch (N.-Br.) heeft surccan- ce van betaling aangevraagd. Voor de 65 man personeel is gisteren ontslagvergunning aangevraagd. Het bedrijf gaat waarschijn lijk over twee weken definitief dicht. Geld voor een afvloei ingsregeling is er niet. De be drijfsvereniging zal de lonen vanaf deze week voor haar re kening nemen. Overleg met de vakbonden over de sluiting heeft niet plaatsgehad, aldus C. J. Berlo, districtsbestuurder van de In dustriebond NKV. „Ik betreur dit des te meer omdat bij een reorganisatie van een half jaar geleden wel over leg heeft plaatsgehad. Dit resul teerde toen in een vrij goede afvloeiingsregeling", aldus de heer Berlo. (Van onze redactie buitenland) OOST-BERLIJN Een passagiersvliegtuig van de Oostduitse luchtvaartmaat schappij Interflug is gister middag rond vijf uur bfl het vliegveld Berlijn-Schönefeld met honderdachtenveertig passagiers en acht beman ningsleden verongelukt. Er zijn geen overlevenden. Red dingspogingen die meteen werden begonnen, zijn vruchteloos gebleven. Het toestel, een Iljoesjin-62, was uit Berlijn vertrokken voor een chartervlucht naar Burgas in Bulgarije. Het is neergestort bij Könings-Wusterhausen. Het is één van ae grootste luchtrampen uit geschiedenis. De zwaarste vond plaats in juli vorig jaar, toen in Japan een Boeing'-727 van de Japanse luchtvaartmaatschappij All-Ni- pon Airways na een botsing met een militaire straaljager neerstortte, waarbij 162 mensen omkwamen. Een Oostduitse regeringscom missie onder leiding van minis ter van verkeer Otto Arndt stelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in, zo meldt het Oostduitse pers bureau ADN. De Iljoesjin is een viermoto rig straalvliegtuig van Sovjet makelij met een maximum capaciteit van 150 passagiers en een kruissnelheid van 830 kilometer per uur. De Westduitse televisie be richtte dat zich onder de 148 passagiers ook Westduitsers bevonden die naar de badplaats Burgas aan de Zwarte Zee gin gen. Dit zou normaal zijn, omdat Schönefeld het belang rijkste vliegveld van Oost-Ber- lijn is en Westberlijners van dit vliegveld gebruik kunnen maken. Een woordvoerder van de Westberlijnse politie zei dat het mogelijk was dat er West berlijners aan boord van het verongelukte toestel waren, maar dat hij dit niet kon be vestigen. Er kwamen echter verzoeken om inlichtingen van inwoners van West-Berlijn. Dit jaar zijn meer dan 800 mensen bij vliegtuigongeluk ken om het leven gekomen. "55 (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM/DEN HAAG/NIJMEGEN Kardinaal Alfrink acht de opschorting van de eerste vergadering van de landelijke pastorale raad, waartoe de Nederlandse bisschop pen onder druk van Rome hebben moeten besluiten, „een tragische, spijtige zaak, die gemakkelijk grond en reden voor verkettering, frustratie en verscherpte polarisatie kan zijn". Voor wat de toekomst betreft blijft de kardinaal echter opti mistisch gestemd. De ontwikkeling naar gezagsuitoefening door samenspraak is volgens hem niet meer tegen te houden. Die ont wikkeling zal uiteindelijk in de hele wereldkerk leiden naar een vorm van overleg, zoals die in de Nederlandse kerkprovincie was gepland. Kardinaal Alfrink zei giste ren in een extra uitzending van Brandpunt, dat men het geduld om deze ontwikkeling af te wachten alleen maar kan vinden in het evengelie en het geloof in de kerk, in het ver trouwen ook, dat de kerk in een overgangssituatie ver keert, „waar we doorheen moeten, waarin we elkaar vast houden en optimistisah blij ven". „We hebben in het verleden een tijd gehad, dat het gezag binnen de kerk min of meer autoritair en geïsoleerd optrad, terwijl we nu leven in een tijd, die meer rekening houdt met de gezagsuitoefening en verantwoordelijkheid voor een ander. Deze laatste vorm van gezagsuitoefening is m.i. meer aangepast aan de denkwijze van de mens van vandaag", aldus kardinaal Alfrink. Naar zijn mening houdt Ro me echter meer vast aan de autoritaire wijze van gezaguit- oefening. „Maar eigenlijk vindt men overal een twee voudige visie op de uitoefe ning van gezag in deze tijd. Er zijn in Rome en buiten Rome, binnen het wereldepiscopaat en binnen iedere bisschoppen conferentie mensen, die het gezag zouden willen zien uit geoefend op de traditionele manier auoritair. Er zijn er echter ook, die de uitoefening van het gezag, zonder dit ge zag zelf te willen betwisten, liever op een vrijere mander zouden willen zien. Een ma nier, die ruimte en opening geeft aan degenen, die dor dit gezag worden getroffen en die men een zekere maite van in spraak zou willen geven bin nen de uitoefening van dit ge zag", aldus de kardinaal. Volgens kardinaal Alfrink wil Rome aan dit soort raden alleen maar een adviserende bevoegdheid toekennen. „Maar ook wanneer men binnen de rand in wederzijds vertrouwen en respect voor elkaar samen werkt, kan zo'n raad met al leen maar adviserende be voegdheid toch wel invloed hebben op het door de biS' schoppen te voeren beleid", zo meende hij. Desgevx-aagd zei kardinaal Al frink dat de Nederlandse bis schoppen niet zo naief zijn ge weest te verondei'stellen dat ie dereen gemakkelijk akkoord zou gaan met de statuten van de landelijke pastorale raad. „We dachten dat door overleg en uitleg met Rome tot over eenstemming kon worden ge komen". De statuten zijn vorige zomer reeds naar Rome ge stuurd. Tijdens de bisschoppen synode heeft kardinaal Alfi-ink de in Rome gerezen bezwaren proberen te weerleggen. „Ik dacht dat we tot overeenstem ming waren gekomen", aldus de kardinaal. Hij dacht niet dat van uitstel afstel zal komen. Hij nam aan dat „een bepaalde ontwikkeling mogelijk zal zijn". In welke vorm en op welke termijn kon hij niet zeggen. De enige aan wijzing die hij kon geven was dat „onze trend van gezagsuit oefening steeds meer aanhang zal krijgen". De kardinaal vond desgevraagd moeilijk aan te geven welk con flict met Rome in Nederland het hardst is aangekomen: dat x-ond bisschop Gij sen of dat van de landelijke pastorale raad. Alles bij elkaar vond hij, dat de benoeming van een bisschop toch wel zwaarder weegt. Gevraagd naar wat de con flicten hem persoonlijk doen, zei kardinaal Alfrink dat het een spijtige zaak is en dat het pijn doet wanneer men zijn best doet de geloofsgemeen schap bij elkaar en aan de we reldkerk gebonden te houden. „Maar in de historie gezien is het niet zo belangrijk wat het mij persoonlijk doet. Ik kan het zelf wel relativeren. Het gaat er om wat het alle mensen in de kerk doet". Op en kerk De opschorting van de ver gadering van de landelijke pas torale raad is voor de Limburg se werkgroep „Open Kerk" re den voor te stellen aan de lan delijke werkgroep, die op 2 sep tember a.s. vergadert, om op korte termijn met de vertegen woordigers van de Beheers- en Beleidscommissie van de Ne derlandse Kerkprovincie (B.B.K.) een gesprek aan te vragen over de ontwikkelingen met name die rond de landelij ke pastorale raad. -"i-V (ADVERTENTIE) t/m 1 oktober amsterdam 70 ha pracht/ 24000 overdekt Trein/entree NS-stations Gistermorgen heeft de ge meente Tilburg in verschillen de smalle straten een nieuw verkeersbord geplaatst. Men is in deze straten verplicht de auto met 2 wielen op, inplaats van tegen het trottoir te par keren. Wie hier parkeert vol gens de oude regels wordt zon. der meer bekeurd. Al bij al een curieus randgeval. DE rechtbank ln Amsterdam heeft een 35-jarige scheikun deleraar uit Weesp wegens het rijden onder invloed en verzet bij zijn airi-estatie veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wie tweehonderd miljoen deel tjes talkpoeder per kubieke meter inademt, zal daar wel last van krijgen. Wie zich vier jaar lang of langer acht uur per dag onafgebroken blootstele aan asbest, heeft wel kans daar ziek van te worden. Zoals elk uitzon derlijk gebruik van welk produkt ook schadelijk kan zijn". Aldus de unanieme reac tie van de twee grootste Ne derlandse talkpoederfabri- kanten op het aan het Ne derlands Tijdschrift voor Geneeskunde ontleende ar tikel, waarin werd gewezen op de schadelijke zelfs dodelijke werking van talkpoeder op baby's en jon ge kinderen. De woordvoerder van Zwitsal en van Johnson en Johnson menen dat hier sprake is van een over-ver- eenvoudiging van het oor spronkelijke artikel, waarbij bovendien werd voorbijge gaan aan het feit dat de daarin vervatte vragen geen rechtstreekse beantwoor ding ontvingen. Mr. B. P. L. Stal van Johnson en Johnson zei dat de schadelijkheid van talk poeder in Amerika al eens in discussie is geweest, maar de autoriteiten hebben geen aanleiding tot maatregelen gevonden. „In Johnsons ba bypoeder is nooit asbestos aangetroffen, maar de jong ste publikatie is voor ons een aansporing om onze re gelmatige kwaliteitscontrole te intensiveren". Een Westbrabantse kin derarts reageerde in gelijke geest. „Losse talkpoeder wordt bijna niet meer ge bruikt. De mensen nemen de bekende merken en die zijn, voor zover valt na te gaan, bij normaal gebruik onschadelijk. De Nederland se vakliteratuur is op dit terrein trouwens zeer be perkt". (Van een onzer verslaggevers) EEDE De Eedenaar C. N., die onlangs de ongehoord hoge geldboete van 15.00« Belgische frank (ruim 1100 gld.) kreeg voor het niet bij zich hebben van een rijbewijs, heeft zich middels een rekest gewend tot de Belgische koning. In een brief, die gisteren naar de Nederlandse ambassade in Brussel werd verzonden, be vinden zich twee geschriften. Een voor de koning en een voor de procureur des konings in Brussel. Bijgevoegd zijn on der meer een verklaring, afge geven op het Aardenburgse gemeentehuis, dat op de dag van bekeuring in België het rijbewijs van N. op het. ge meentehuis lag voor verlen ging. Tevens wordt veiklaard dat N. sedert 1946 in het bezit is van een geldif^'übewi.is. - De weg via ue Nederlandse ambassade leek de meest lo gische weg, tenminste als N. Nederlander was ge weest. Echter, bij nader onder zoek is gebleken dat N., of schoon geboren en getogen in Nederland, de Belgische natio naliteit bezit. Het hoofd van de conculaire afdeling van de Nederlandse ambassade in Brussel, de heer Van Eek, kon nog weinig over deze zaak zeggen, omdat de stukken hem nog niet bereikt hadden. „Ik zal de zaak moe ten bestuderen, maar het lijkt me op het eerste gezicht wat vreemd dat 'n Belgische staats burger zich via de Nederland se ambassade tot zijn koning wendt". De heer Aelvoets van de Belgische ambassade in Den Haag dacht dat de heer N. be ter via zijn ambassade zich tot de koning kon wenden. Hij kon zich overigens niet voorsteller/ dat iemand voor een dergelijke overtreding een zo hoge boete krijgt. „Ik zou het vonnis wel eens willen bestuderen", zei hij. „In mijn ruim twintigjarige loopbaan als consulair ambte naar in Nederland heb ik nog niet zo'n geval meegemaakt". Harrison „Jack" Schmitt (links) en Eugene A. Cernan zijn de zer dagen druk bezig met het controleren en beproeven van hun maanvoertuigje op Kaap Kennedy, waarvan zij gebruik zullen maken tijdens de maanexpeditie met de Apollo 17. 6 december zal de laatste maanreis van de V.S. van start gaan. GORINCHEM (ANP) De driejarige Marinus den Haan uit Gorinchcm is in een afwa teringskanaal te Hank (gem. Dussen) verdronken. Het kind had met andere kinderen paddestoelen ge zocht. DEN HAAG (ANP) Sinds kort is het mogelijk voor Nederlandse toeristen om, behalve met een geldig pas poort, ook met behulp van een toeristenkaart Spanje te be zoeken.» Het bezoek aan Spanje mag dan maximaal drie maanden duren. (Vorige week hebben wij gemeld d;at voor Spanje geen geldig paspoort meer no dig was. Dit blijkt op een verkeerde interpretatie te be rusten, red.) LEEUWARDEN (ANP) In de nacht van zondag op maandag is in het diaconcs- senhuis in Leeuwarden overle den de 59-jarige vertegen woordiger J. Rusticus uit Bui tenpost (Fr.) Bij de windhoos van jl. vrijdag op Ameland had hij een schedelbasisfrac tuur opgelopen. Hij is het der de dodelijke slachtoffer. De schade, aangericht dooi de natuurramp wordt door de gemeentesecretaris van Ame land begroot op ongeveer een mdlj-oen gulden. Er zijn 2100 schade-aangifteformulieren in geleverd. DELFT (ANP) De 41- jar-ige ongehuwde J.M. van de K is dood in zijn woning aan getroffen. De man moet daar drie tot vier weken hebben gelegen. Omwonenden hadden bij de poQiitde geklaagd over een on draaglijke stank. De doodsoor zaak was waarschijnlijk een hartaanval. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Huis van Bewaring te Middelburg zal niet worden gesloten. Giste ren ontvingen de dii-ectie en de personeelscommissie van het Middelburgse Huis van Bewa ring de voor hen blijde tijding in de vorm van een medede ling van Staatssecretaris van Justitie. (Vervolg op pagina 2) MüNCHEN (KNP) „De eenzijdige investeringen van de overheid in de topsport zijn verdacht, omdat daardoor de aan dacht vermindert voor de veel belangrijker taken van de sport in de school en de maatschappij". Dit schrijven de hulpbisschop van München, mgr. Ernst Tewes, en de voorzitter van de evangelische kerk, Hermann Greifenstein, die de leiding hebben van het Oecu menisch Dienstencentrum van de kerken op de Olympische Spe len. „In vele takken van sport", aldus de leiding van het Diensten centrum, „is de mens aan de grenzen van zijn mogelijkheden gekomen. Men is begonnen met chemische en biologische midde len de atleten tot nieuwe recordprestaties op te jagen". De ver klaring constateert verder een tweespalt tussen het ideaal en de werkelijkheid van de Olympische Spelen. „Sport als middel tot een betere verstandhouding tussen de volkeren en tot vrede kan niet geloofwaardig worden behartigd, zolang het reglement van de Olympische Spelen het nationalisme bevordert door vlaggen en volksliederen". AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie heeft gis termiddag, even na vijf uur, in een benedenhuis aan de Van Ostadestraat in Amsterdam- Oud Zuid het stoffelijk over schot gevonden van een ver moedelijk 49-jarige alleenwo nende weduwe. De vrouw is volgens de eerste gegevens om het leven gebracht door een niet nader genoemd aantal mes steken. De moordbrigade heeft de zaak in onderzoek. Op het hoofdbureau van poli tie kwam kort voor vijven een telefonische melding binnen dat in de woning van de vrouw een poging tot zelfmoord was ge pleegd. De politie alarmeerde de GG- en GD die eerder dan de politie ter plaatse was. De broeders keken door het raam naar binnen en zagen de vi-ouw in haar woonkamer liggen. De inmiddels gearriveerde politie constateerde dat van zelfmoord geen sprake was. De leden van de districtsrecherche droegen de zaak vrijwel direct over aan de groep ernstige de licten. De politie tast omtrent het motief voor de moord in het duister. Het stoffelijk overschot heeft volgens de politiewoord voerder zo niet enkele dagen dan toch wel enige tijd in de woning gelegen, vooi'dat het werd gevonden. Wie de politie heeft gealarmeerd, is eveneens niet bekend.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1