'ANNELIE EHRHARDT WAS SUPERSNEL DC-TEAM EEN RONDE VRIJGELOOT Fittipaldi bijna zeker van titel EUROPEES RECORD VOOR PANKIN Goud voor Ingrid GOEDE START VAN VITESSE DEENSE JEUGD BESTE PLOEG Torpedo Moskou bekerwinnaar PAHLPLATZ SCOORDE GLASGOW R NEEMT HET NIET MEER Mat sport SPASSKI ZIEK Jan de Vries winnaar in Raalte GELIJKSPEL Grote prijs van Luxemburg DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 14 AUGUSTUS 1972 OOST-BERLIJN (ANP) Het ziet er naar uit dat de Oostduitse atlete Annelie Ehr- hardt in München tijdens de komende Olympische Spelen ongenaakbaar zal zijn. De hor denloopster evenaarde name lijk gisteren twee keer haar eigen wereldrecord en Europe se record op de 100 meter horden. Binnen zestig minuten liet zij twee keer 12.5 seconde noteren. En hoewel de Austra lische Pamela Ryan-Kilborn deze tijd eveneens achter haar naam heeft staan, gelooft nie mand dat zij Annelie werke lijk kan bedreigen. Karin Balzer, die lange tijd op dit nummer superieur was moest het 12.8 sec. tevreden zijn. Nochtans geen slechte prestatie want de oud-record- houdster is door familie om standigheden lange tijd uit beeld geweest. Bovendien is zij al 34 jar zodat een tijd van 12,8 seconden zeker gezien mag worden. Ook in Moskou ging het hard. Ludmilla Bragina die onlangs een nieuw wereldre cord op de 1500 meter stelde, bleek nu ongenaakbaar op de 3 km. Met 8 minuten en 53 seconden was zij ruim zestien seconden sneller dan Paola Pigni in haar beste tijd. De Italiaanse was de bekende ri vale van Maria Gommers, ja renlang Nederlands atletiekve- dette. Wat bescheidener maar daarom niet minder prettig was het Nederlands record speerwerpen dat Lida Kuys vestigde. Zij kwam tot 49.86 meter en onttroonde daarmede Greet Versterre die in 1967 49.58 meter had laten bij schrijven. Karin Balzer. WENEN (ANP) Het even tueel weer beschikbaar komen van Tom Okker voor de Ne derlandse Daviscupploeg van het komende jaar, heeft ons land in de ogen van de inter nationale tenniswereld wat meer standing gegeven. Ne derland is bij de loting voor de competitie van het volgend jaar tenminste niet ingedeeld bij de allerzwaksten. Nederland behoeft in de eerste ronde niet in actie te komen maar komt samen met Nneuw-Zeeland, Hongarije en Denemarken in de tweede ronde van die Europese zwne in groep A uit tegen de overwdn- ZELTWEG (ANP) Na zijn overwinning in de Grote Prijs van Oostenrijk, op het schroeihete circuit van Zeltweg, is de 25-jarige Braziliaan Emerson Fittipaldi vrijwel zeker van de wereldtitel der formule-l-coureurs. Hij heeft 52 punten, 27 meer dan titelhouder Jackie Stewart (Schotland) en Dennis Hulme (Nw.-Zeeland), die de tweede plaats delen op de ranglijst. In de drie resterende wedstrijden behoeft Fittipaldi nog slechts een keer vierde te worden om zich wereldkampioen 1972 te mogen noemen. Hij kan alleen nog maar van de eerste plaats Worden verdrongen, als Stewart of Hulme de overige Grand-Prix-races (Italië, Canada, Verenigde Staten) wint en Fittipaldi telkens niet verder dan een vijfde plaats komt. De Grote Prijs van Oosten rijk is de race van de records geworden. Niet alleen waren er 150.000 toeschouwers rond de „Oostenrijk-ring", maar ooik bracht DeniniS Hulme met zijn McLaren het roniderecord van 1.38.47 mAniuut (van wij len Jo Siffert) op 1.38.32 (gem. 216.46 km. uur). Emer son Fiittipallcli tenslotte voltooi de de 320 km in een uur 29 min en 16.66 sec. hetgeen overeenkomt met een gemid delde snelheid van 214.554 km-uur, bijna twee kilometer per uur sneller dan Jo Sif fert. Lotus-coureur Fittipaldi schreef zijn succes in Zeltweg toe aan een gedeelte van zijn kledij. „Peles shirts heeft mij geluk gebracht", kraaide hij na afloop. ,.Hij wil_d-at ilk in de autosport net zo beroemd word als hij het is in de voetbal". Fittipaildi had het shirt (met nummer 10 op de rug) aan de vooravond van de race gekregen van een Brazili aanse journalist. Misschien dat het hemd MOSKOU (ANP) Tijdens het tweede gedeelte van de Russische kampioenschappen in Moskou, heeft Nikolai Pan- kin het Europees record op de 200 meter schoolslag verbeterd en gebracht op 2 min. 24.2 seconden. Pankin, die in Mexico naast het goud greep, was in 1969 en 1970 wereldrecordhouder met 2.26.5 en 2.25.4. Het we reldrecord werd daarna door de Amerikanen overgenomen. Brian Job zwom in 1970 een tijd van 2.23.5 en bij de Olym pische selectiewedstrijden van vorige week in Chicago kwam John Hencken uit op 2.22.8. Nikolai Pankin heroverde het Europees record op de West duitser Kusch, die vorige maand in München aantikte in 2.24.5. REYKJAVIK (ANP) De veertiende partij in de twee kamp om de wereldtitel schaak die gisteravond ge speeld zou moeten worden, is niet doorgegaan. Via de toer- nooiarts heeft Spasski zich ziek laten melden hetgeen ook het geval was toen de 9e par tij gespeeld moest worden. In totaal mogen de beide scha kers ieder drie maal om uit stel van een partij verzoeken maar dan moet wel een medi sche verklering worden over gelegd. In de verklaring die dokter Thordarson aan de hoofd- jcheidsrechter overhandigde jrtond: „Ondergeteknde heeft vandaag Boris S-asski, die zich niet gezond voelt onder zocht. Op medische gronden heb ik hem geadviseerd de wedstrijd die voor vandaag op het programma staat, niet te spelen". Na 13 partijen hesft Fischer met 85 de leiding in de tweekamp. FiibtilpalMi inderdaad geluk heeft gebracht, het was in ie der geval bijzonder fortuinlijk voor hem dat Jackile Stewart halverwege de race motorpech kreeg met zijn nieuwe Tyr rell-Ford 005. Na zijn flitsende start hij stoof vairoaf de tweede rij voorbij Fittipaldi en Regazzoni, die voor hem stonden, en sloeg onmiddellijk een galt van tweehonderd me ter. Tot de 25e ronde hand haafde hfj zijn voorepronig, maar moest toen de*! zwart gouden Lotus vain Fittipaldi laten passeren. „De wagen be gon bijzonder vreemd te tril len en raakte volkomen over stuurd", aldus Stewart, die tenslotte als zevende finishte, wamt Demiis Hulme in McLaren slaagde erin tot op 0.8 secon den van Fittipaldi te komen. De Braziliaan beantwoordde deze bedreiging echter be heerst en ging met 1,2 seconde voorsprong over die finish. Voor Ferrari, winnaar op de Nürburgrimig, is Ze'ltweg een enorme desillusie geworden. Jaoky Ickx (België) en Clay Regazzoni (Zwitserland) vie len uit in respectievelijk de 21e en 16e minuut door moei lijkheden met de braindstoflei- dïnig. Van de 25 gestarte wa gens vielen er acht uit en werden er drie niet geklas seerd. De uitslag: 1 Emerson Fitti paldi (Oost) Lotus de 320 km. fel 1.29.16,66 uur (214,55 km. uur); 2 Dennis Hulme (N. Zeel) McLaren 1.29.17,84; 3 Peter Revson (VS) McLaren 1.29.53,19; 4 Mike Hadlwood (GB) Surtees 1.30.01,42; 5 Chris Amon (N. Zeel) BMW 160 1.30.17,85; 7 Jackie Ste wart (GB) Tyrell-Ford 005 1.30.25.75; 8 Jean-Pierre Bel- toise (Fna) BRM 1.30.38,11; 9 Frangois Cevert (Fra) Tyrell- Ford 004 1.30.06,32 (op - ron de); 10 Nikki Lauda (Oost) March 722 g. 1.30.49,96 op 1 ronde). De stand voor het wereld kampioenschap na de Grote Prijs vam Oostenrijk: 1 Emer son Fittipaldi (Braz) 52 pun ten; 2 Jacky Stewart (GB) en Denis Hulme (Nw. Zeel), bei den 27 pnt; 4 Jacky Ickx (Belg) 25 pnt; 5 Peter Revson (VS) 15 pnt; 6 Clay Regazzoni (Zwi) 13 pnt; 7 Chris Amon (Nw. Zeel) 10 pnt; 8 Jean- Pierre Beltoise (Fra) Frangois Cevert (Fra) en Ronnie Peter son (Zwe) allen 9 punten. Ingrid Dusseldorp. BRANDENBURG (ANP) Met skif-kam pioene Ingrid Dusseldorp als vlaggedraagster heeft de ^Nederlandse verte- gewoordiging dit week einde tijdens de strijd om de Europese roeiti- tels op de Beetzsee bij de Oostduitse plaats Brandenburg uitstekende resultaten behaald. Naast het toch wel min of meer verwachte goud van de 24-jarige Gro ningse werden nog zil ver (dubbel twee van DDS) en brons (vier met stuurvrouw van Nereus - De Amstel) binnengehaald. Voorts reikte de acht van Njord in de finale tot de vijfde plaats en zegevierde de dubbel vier van DDS in de kleine finale, hetgeen de zevende plaats in hield. Ingrid Dusseldorp, die een bijzonder sterk toer nooi roeide, werd (1e eerste Nederlandse, die zich Europese skifkam- pioene mag noemen. De resultaten van de roei- ster van Gyas in dit sei zoen wezen haar als een van de favorieten aan. DEN HAAG (ANP) Op de eerste competitiedag zijn de twee ex-eredivisieclubs, Vites se en Volendam, goed van start gegaan. Vitesse bleef met 32 PEC Zwolle de baas, Vo lendam zegevierde met die zelfde cijfers over De Graaf schap. De nieuwe Dordtse combinatie, de FC Dordrecht, verloor op eigen veld met 01 van Heerenveen. Opvallend was de „grote nederlaag, die De Volewijckers tegen Hel mond Sport leed (51). Volendam - Graafschap 21 (2—1), 9 Kras 1—0. 21. Jan Muhren 20. 40 De Vries 2 1. Toeschouwers: 4000. Scheidsrechter; Elzenga. FC Dordrecht - Heerenveen 01. (01), 30 Van Beveren 01. Toeschouwers: 4000. Scheidsrechter: De Bruin. Fortuna SC - Heracles 10 (00). 88 Stovers 10. Toe schouwers: 6000. Scheidsrech ter: Van Gastel. FC VW - Roda JC l—l (00). 58. Heijnen 10. 66 Fischer 11. Toeschouwers 9000. Scheidsrechtert Hoppen brouwer. SVV - Fortuna VI 10 (1 0). 30 Warnaar 10. Toe schouwers 7000. Scheidsrech ter: Geurens. HVC - Veendam 11 (0 0). 65 Kuiter 0—1, 70 Frankel 11. Toeschouwers 3500. Scheidsrechter: Jonker. Cambuur - We-geningen 11 (0—0), 60 Meurs 0—1. 63 Zuidema 11. Toeschouwers: 4500. Scheidsrechter: Ram. Eindhoven - SC Tilburg 2 1 (10). 18 Von Ranzow 1—0 77 Brans 20. 83 Hakkens 2 1 Toeschouwers: 6000. Scheids rechter Gans. Helmond Sport - De Vole wijckers 51 (10 41 V.d. Kerkhof 10. 51 Kreekels 2 0. 57 V.d. Kerkhof 3—0. 75 Kreekels 40. 81 Fiene 41. 88 Manders 51. Toeschou wers: 500. Scheidsi echter: Weerink. Vitesse - PEC Zwolle 32 (2—1). 9 Hofs 1—0. 18 Hes kamp 11. 40 Hofs 2--1. 86 Heskamp 2—2. 90 Vleeming 32. Toeschouwers 5500. Scheidsrechter: Klopper. LONDEN (ANP) De En gelse voetbalcompetitie heeft een bijzonder rumoerige start gehad. Toen zaterdag de ba lans opgemaakt kon worden telde men drie uit het veld gestuurde spelers, 51 voetbal lers met een waarschuwing, 28 gearresteerde heethoofdige supporters en 26 gewonde voetballiefhebbers. Voorwaar een respectabele oogst voor de eerste competitiedag. Van de drie door scheids rechters verwijderde spelers zijn Larry Lloyd van Liver pool en Wyn Davies van Man chester City de bekendsten. In de ontmoeting tussen deze clubs in Liverpool raakten zij kort voor rust silaags. In de tweede helft werd Mike Sum- merbee van Manchester City, dat met 20 verloor en dus wei een heel slechte dag had, opgeschreven. De derde weg gestuurde speler - volgens de nieuwe strenge regels tn En geland betekent dit automa tisch schorsing voor drie wed strijden - was Stan Horne van de tweededivisieclub Ful- ham. De arrestatiegolf was bij Leicester City - Arsenal, waarin de Londenaren via een penalty door Alan Ball met I0 wonnen. Er onstonden na deze strafschop op de tribunes massale vechtpartijen, die be halve 28 arrestanten ook 26 gewonden opleverden. Wat de sportieve kant van de eerste competitiedag be treft was de 40 nederlaag van de Engelse bekerhouder Leeds United uit tegen Chel sea een complete schok, Chris Garland (2x), Peter Osgood en Charlie Cooke voltrokken het vonnis over Leeds, dat de bijna een miljoen gulden ge kost hebbende nieuwe aan winst Trevor Cherry in het scheidsrechterboekje geno teerd zag worden. De Engelse kampioen Derby County bleef uit in Southamp ton met 11 ternauwernood op de been. Derby speelde zeer matig, zeker niet in kam- pioensvorm. George Best, vo rig seizoen de voetbalwereld schokkend met zijn vlucht naar Spanje en de mededeling, dat hij stopte met voetballen, werd luid toegejuicht bij Man chester United - Ipswich Town. Best, die een vinger had gebroken, speelde de hele naars in die eerste ronde- Roe menië, Spamje, Tsjechoslowa- kije, Rusland, Zuid-Slavië, Frankrijk, Italië en Groot- Brittanië komen pas in de derde ronde in akrtaie- Zij zijn de acht „geplaatste'' landen. Tijdens het Roombug toer nooi in Leiden is nationaal kampioen Fred Hemmes er niet im geslaagd tott de eind strijd door te dringen. Landing werd toernoodiwinnaar- Bij de dames werd Judith Satoimé eerste- De in Miaassluds gehouden temndisstrijd om helt Nederlands jeugdkampioenschap tot en met 16 jarigen is gewonnen door Bernarddnie Siuijter (bij de meisjes) en Marcel Rede lijk (bij de jongens). Het Flehitetoernooi is ge ëindigd in een zege van Hor dijk. Het damesenkel was voor Annelies Schothorst. Jan Hajer en Thumig verloren in de dubbelfinale van de combina tie Hordijk-Fleury <63, 36, 6—3). MOSKOU (ANP) Na tweehonderd veertig minuten voetbal mag Torpedo Moskou zich Russisch bekerhouder 1972 noemen. Nadat zaterdag de finale tegen stdgenoot Sparta niet tot een beslissing had geleid werd zon dag voor 100.000 toeschouwers in het Leninistadion nog eens honderd twintig minuten ge voetbald. De stand van de re glementaire speeltijd: 11 on derging geen wijziging meer, zodat strafschoppen de uitein delijke beslissing moesten brengen. Torpedo won met 4 1. Het is de vijfde maal dat Torpedo de Russische beker verovert. RAALTE (ANP) De Zweed Bjorje Jansson was de grote winnaar van de zondag gehouden motorweg races op de Luttenbergringb ij Raalte. Hij won de 125 cc internatio naal. In de 250 cc klasse inter nationaal leidde Kent Anders- son lange tijd. In de dertiende ronde viel hij echter met mo torpech uit. Winnaar werd we derom Brorje Jansson vóór Marcel Ancone. Jan de Vries won onbedreigd de internationale 50 cc klasse. In de nationale klassen is de strijd om hgt Nederlandse kam pioenschap in de 350 cc en 500 cc nog steeds open. LEIPZIG (ANP) De tn Leipzig gespeelde hockeywed strijd India - Oost-Duiltslamd heeft niet de voor India ver wachte winst opgeleverd. De wedstrijd eindigde in een 11 gelijke stond. wedstrijd mee maar kon niet verhinderen, dat de Mancuni ans een 21 nederlaag le den. Birmingham - Sheffield United 12, Chelsea - Leeds United 40, Leicester - Arse nal 01, Liverpool - Manches ter City 20, Manchester Uni- ted - Ipswich 12, Newcastle - Wolverhampton 21, Nor wich - Eventon 11, South ampton - Derby 11, Stoke City - Crystal Palace 2—0, Tottenham Hotspur - Conven- try 21, West Bromwich - Westham United 00. 0 De Nederlandse amateur- stayer Gaby Minneboo is. der de geworden tijdens de revan chewedstrijden voor het we reldkampioenschap in Neuren berg. De Nederlandse jeugdploeg is in de Engelse plaats Bridge tijdens wedstrijden om het Europees kampioenschap mili tary als derde geëindigd. De Australische professional Jade Newton heeft op de ba nen van de Haagse golf- en countryclub het open Neder lands kampioenschap gewon nen. Pahlplotz. FC Twente - AZ "67 20 (20), 37. Jieuritog 10, 41. BahlpOJaite 2—0. Scheidsrechter Beek, toeschouwers: 13.000. FC Twente: Misic, Van Iers- sel, Drost, De Vries en Gra nen, Vain der Vall, Achterberg en Natten, Rene van de Kerk hof (Willy v.d. Kerkhof), Jeu- ring en Pahlplatz- AiZ'67: Blauw, Miol, Suuren- doink, Van der Woude en Vonk, Stapper, Twisk en Schaafstra (Hoogesteeger), Kist, Vredieniburg en Van Rijs- sel (Zoetendiafl). FC Den Bosch - MiVV 1—0 (10). 19. Vaessen (10), Toeschouwers: 14 000- Scheids rechter: G. Berrevoets. FC Den Bosch: V-D- Pluijrn, Van de Leij, Pijs, Schuurman en Schriever, Donkers Wild- bret en A. Graiauwmains, Vaes sen, Beek en Milie. MVV: Korver, Klingen, Co- lombadn, Laeroix en Pleumee- kers, Hoenen, Den Rooyen en Dijkstra (Gray), Brolkamp, Redel (Maas) en Bonfrere. Excelsior - FC Utrecht 03 (0—2, 18. Cabo (0—1), 30. Van Veen (0—2), 88. Hilde- brand (0—3). Toeschouwers 7.000. Scheidsrechter Van Ge- mert. Excelsior: Vain der Roer, G. den Butter, Tetteroo (v-d. Heyden), Vam Nierop en Bron, Meutstege, Van der Vaart en Roggeveen, Coenen (Bakker), Kwakkernaat en Vassant. FC Utrecht: Henriksen, Hïlde- bramd, Adriaanse, Van Stijn en Van Huissteden, Bonsink, Cabo, Cote, Olsen (Van Van Belzen) Hulshorst en Van Veen. Telstar - FC A.msterdaim 2—1 (1—0), 28- Van E. nond (1—0), 62- Bijl (2—0), 84. Framz (21). Goeschouwers 9-000- Scheidsrechter: Derks. Telstar: Van der Meeren, Driessen, André, V. Essen en Bischot. B-ijl en Fens, Van Eg- mond (Jonler), Bond, Van Kooten en Stout. FC Amsterdam: Jongbloed, Flinkevleugel, Fransz, Corn wall en Hamminga, Mensink, Van dar Ban en Van de Merkt, Dekker (Husers), Cou perus en Vain Sloten (Kra mer). Voetbal De Franse eerste divisieclub AS Monaco heeft zaterdagavond in Wezep een oefenwedstrijd tegen de zater dag eersteklasser WHC met 73 gewonnen. Na twee uur zweetvoetbal is er nog geen beslissing ge vallen over de Russische voat- halbeker. Spartak en Torpedo, beide uit Moskou, konden na melijk zaterdagmiddag ook in de, verlenging niet tot scoren komen. De wedstrijd werd door 100.000 toeschou wers bijgewoond. De tempera tuur bedroeg 35 graden..- In de Engelse competitie ging het er meteen rumoerig aan toe. De gele kaarten werden herhaaldelijk omhoog gestoken. Ook kwamen enkele spelers in het boekje van de scheidsrechter. Hier wordt John Kaye van Huil City door arbiter Yates genoteerd. GLASGOW (ANP) „Met de hulp van de politie zullen we alles doen om de moeilijk heden, die u op de tribunes veroorzaakt, te voorkomen." Met deze woorden verklaarde Willie Waddell, manager van de Glasgow Rangers, zaterdag middag voor het begin van de wedstrijd tegen Clydebank de baldadige supporters van de Rangers de oorlog. D-e Rangers Football Club wil niets meer te maken heb ben met degenen, die openba re eigendommen beschadigen, met flessen gooien, vechten en hun boosaardigheid uiten in gemene en obscene taal. Door hun ratachtige optreden zijn wij publiekelijk geteerd en met veren besmeurd", aldus Waddell- Zoals bekend zijn de Glas gow Rangers door de UEFA voor een seizoen van Europa cup voetbal uitgesloten na de incidenten bij .de door de Schotten gewonnen finale van de bekerwinnaars in Barcelo na. HEERENVEEN (ANP) Dank zij betere doelcijfers dan Nederland heeft Denemarken in Heerenveen het vierlanden UEFA-jeugdtoernooi gewonnen. De Denen speelden in de laatste wedstrijd gelijk tegen Nederland0.0. vooral Albert Kalkman, trad daarbij op de voorgrond. Jeugdtrainer Arie de Vroet was niet geheel tevreden met het spel van zijn pupillen: „In afwerkend opzicht was het team matig. Ook fysiek waren de jongens niiet opgewassen tegen de Denen. Wij zullen nog meer op pad moeten om spelers op te sporen met wie wij onze selectie kunnen ver sterken. Vooral aan bekwame afwerkers ontbreekt het ons". Zowel Denemarken als Ne derland versloegen Zwitser land en speelden tegen Noor wegen gelijk. De Zwitsers ein digden zond-er puniten op de laatste pl-aaits door een neder laag van 10 tegen Noorwe gen. In de laatste wedstrijden van het toernooi maakten de Noren de beste indruk. Het ook nu weer professioneel spelende Noorse jeugdelfta-1 overtroefde de jonge Zwitsers, die overigens het keiharde du el niet schuwden, op alle on derdelen. Alleen de schotva-ar- digheiid liet bij de Noren nogal wat te wensen over. Het beslissende duel tussen Nederland en Denemarken werd voor de nog geen 500 toeschouwers een teleurstel ling. Het was een vrij matte vertoning met weinig reële scoringskansen aam beide kan ten. Het spel speelde zich voornamelijk op het midden veld af. Individueel waren de Nederlanders technisch iets vaardiger maar zij speelden met te weinig overtuiging. Bij de Denen was het duidelijk te zien dat zij op een gelijk spel mikten. Zij speelden verdedi gend sterk met Jens Andreas- sen als de grote uitblinkers. Ook Nederland had in de de fensie zijn beste krachten, LUXEMBURG (ANP) De Belg Van Velthoven is zondag op Yamaha winnaar geworden van de in Ettelbruck gehouden Grote Prijs van Luxemburg motorcross in de 500 cc-klasse, de laatste wedstrijd voor het wereldkampioenschap. Hij ein digde in beide manches op de tweede plaats. De Nederlander Gerrit Wolsink bezette in de eerste manclie de vierde plaats en in de tweede omloop de twaalfde, waardoor hij in het eindklassement zesde werd. De Belg Roger de Coster, die reeds zeker van de wereldtitel was, moest in de eerste man che wegens motorpech de strijd staken.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9