Toestand Noord-Ierland blijft uitzichtloos Wereldraad van Kerken moet tal van kloven overbruggen Koninklijk medeleven slachtoffers windhoos F okker-F riendship neergestort in India DS'70 OPTIMISTISCH DE VERKIEZINGEN IN BOMBARDEREN DIJKEN GEBEURT SYSTEMATISCH Rippon naar Londen terug Blijetijds Gereedschap Audet doet bod op aandelen gestand Internationale commissie van onderzoek binnenland Mars Weer doden Prinses Beatrix bij opening te Utrecht: Verbazingwekkend en bemoedigend De katholieken Friends of Jazz eerste in Loosdreclit Limburgs Dagblad Wrijving tussen Zwarte Panters en Algerije Spaghetti GEEN SUCCES IN OEGANDA 36 DODEN IN VLIEGVERKEER Openbare partijraad te Utrecht Berg en PSP ---- - - 5 Ian Paisley, gelunderend lachend, aan het hoofd van de van de leerjongens". BELFAST (Renter) Drie van de zeven politieke partij en in Noord-Ierland zullen wegblijven van de voorgestel de rondetafelconferentie over de toekomst van het gebied, wanneer Engeland geen einde maakt aan de internering van personen die van IRA-activi- teit worden verdacht. De katholieke nationalisten en republikeinse socialisten hebben zich zaterdag' aangeslo ten bij het desbetreffende standpunt van de grootste r.k. oppositiepartij in Ulster de „social democratic and labour party" (SDLP). Op voorstel van de Britse staatssecretaris voor Noord-Ierlairad, Whiitelaw, zou de conferentie van 25 tot en met 27 september moeten worden gehouden. De „mars van de leerjon gens" in Londonderry is zater dag zonder noemenswaardige incidenten verlopen. De pro testantse organisatoren hadden de mars eigenlijk niet door willen laten gaan uit protest tegen de versperring van de brug over de rivier de Foyle, die toegang geeft tot de katho lieke wijken. In vorige jaren trokken de demonstranten de brug over naar een terrein bij de katho lieke wijk Bogsiide. Er namen ditmaal slechts 5.000 jongelui deel aan de mars, waarmee het feit werd herdacht dat op 12 augustus 1689 de katholieke troepen van koning Jacobus 2 na 105 dagen het beleg van de stad ophieven, nadat twaalf leerjongens tijdig de stads poort hadden wete te sluiten. Drie jaar geleden luidden on geregeldheden tijdens deze herdenkingen de bloedige ge welddaden in die tot op de dag vain vandaag voortduren. De brug over de Foyle was zaterdag door Britse troepen met pantserwagens versperd. Aan het hoofd van de stoet liep de extremistische predi kant Ian Paisley. Britse soldaten hebben zon dagmorgen in Belfast twee lij ken gevonden van mannen Men neemt aan dat het hier om terechtstellingen is ge Gistermiddag raakten vier Britse soldaten gewond bij een bomontploffing in Belfast. De toestand van een van hen is ernstig. Het Britse leger heeft in Belfast een van de leiders van de „Xra-provisdonals", Terence Clark, gearresteerd. De 21-ja- rige Clark weid aangehouden terwijl hij op straat liep in de katholieke wijk Ardoyne. (Van een onzer verslaggevers- UTRECHT Zowel binnen de kerken als in de wereld voltrekt zich een polarisatieproces, dat de mensen van elkaar dreigt te vervreemden. In het verleden hebt u het op u genomen om kloven tussen de kerken te overbruggen. Thans bestaan er ook binnen de kerken zelf kloven, welke overbrugd moe ten worden. Dat zei gistermiddag prinses Beatrix, bij de opening van de vergadering die het centraal comité van de Wereldraad van 'Kerken tot en met 23 augustus in het Jaarbeurs-congrescentrum te Utrecht houdt. Prinses Beatrix noemde het verbazingwekkend en bemoedigend te zien hoe een zo groot aantal, kerken, met zulke verschillende achter gronden, erin slaagt een zo veel omvattend programma in onderlinge samenwerking uit te voeren. Zij complimenteerde de we reldraad met de rol die deze organisatie speelde bij het tot stand brengen van de vrede in Soedan, na jaren van burger oorlog. Zij bracht voorts on der de aandacht, dat velen' in ons land hun twijfels hebben ten aanzien van verschillende aspecten van het Wereldraad programma ter bestrijding van de rassenhaat, maar beklem toonde tevens, dat dit streven gebaseerd is op humaniteit en vredelievendheid. Tenslotte wees prinses Bea trix er nog op, dat het. werk van de Wereldraad slechts mo gelijk is vanuit de inspirerende kracht van het evangelie. Zij sprak als haar overtuiging uit, dat ook degenen die niet tot de kerk van Christus behoren de doelmatigheid en het doel van het programma van de Wereld raad zullen verstaan, mits „u direct vanuit uw hart spreekt". Centraal-comité-voorzitter dr. M. M. Thomas herinnerde er in zijn jaarverslag aan, dat hét contact van de Wereldraad met de nationale raad van kerken in Zuid-Afrika door het anti- racisme-programma ernstig is bemoeilijkt, maar niet verbro ken. De bevrijdingsstrijd in zui delijk Afrika blijft een zaak waarbij de Wereldraad sterk is betrokken. Wij blijven de le- denkerken in dat gebied wij zen op hun verantwoordelijk heid in verband met het ra cisme en bij investeringen als bijv. bij de bouw van de Ca- bora Bassa- en Cunene-stuw- dammen, aldus dr. Thomas. Sprekend over de samenhang tussen geloof en ideologie kwam dr. Thomas tot de conclusie, dat het erom gaat hoe binnen de oecumenische beweging de kerken boodschappers van vre de kunnen zijn in een ont wrichte wereld en tegelijk ver bonden kunnen blijven met el ke groep mensen, hoe die ook moge denken en verder hoe radicale groeperingen en meer gevestigde kerken met elkaar verbonden kunnen blijven. I De scheidende secretaris- generaal dr. E. C. Blake wees i er tijdens de avondbijeenkomst op, dat de toekomst van de oecumenische beweging voor een groot deel afhangt van de verhouding en samenwerking tussen de Wereldraad en de rooms-katholieke kerk. Er is zojuist een rapport gepubli ceerd, waarin een door het Vaticaan en de Wereldraad be noemde sub-commissie haar bevindingen heeft neergelegd over het lidmaatschap van de rooms-katholieke kerk. Daarin komt duidelijk naar voren, dat ogenblikkelijke ver anderingen niet zijn te ver wachten. Dr. Blake bemoedigde degenen, die dit een te nega tief geluid vonden met de me dedeling, dat de paus hem had verzekerd, dat hij zelf en o.a. kardinaal Wiilebrands eraan zullen meewerken om de vele programma's van samenwer king te verstevigen en te ver beteren. De paus sloot daarbij in, de voorbereiding van de vijfde as semblee van de Wereldraad in 1973, aldus dr. Blake. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) NES Twee der gewonden van de windhoosramp op Ame land verkeren momenteel nog in levensgevaar. Het aantal do den was tot dusver tot twee be perkt. Prinses Beatrix heeft zater dagmiddag vier ziekenhuizen in Friesland (Leeuwarden en Dok- kum) bezocht, waar slachtof fers van de ramp op Ameland verpleegd worden. Het bezoek was bijzonder informeel en de prinses liet zich in het geheel niet door de klok opjagen. Ko ningin Juliana en prins Bern- hard hebben vanuit Porto Er- cole een telegram gestuurd aan de burgemeester van Ameland, Op de foto prinses Beatrix aan het bed van mevrouw Pe tersen van Triest uit Elburg in het St.-Bonifaciusziekenhuis te Leeuwarden. waarin zij hun „diep medele ven betuigen in het verdriet van de slachtoffers van de windhoos". Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, IJlst. LOOSDRECHT (ANP) Het vijftiende Loosdrechtse jazzconcours, dat dit jaar voor de tweede maal deel uitmaakt van het onder auspiciën van de NOS en de VARA staande in ternationale Jazz Festival Loos. drecht, is gewonnen door de negen man sterke „Friends of Jazz" onder leiding van Her man Dijkstra uit Amsterdam, „Friends of Jazz" eindigde in de finale met het trio „Wave" uit Nijmegen op 38 punten op de eerste plaats, maar werd na herstemming tot winnaar uit geroepen. NIJMEGEN (ANP) Het uitgeversbedrijf Audet heeft de aandeelhouders van het Lim burgs Dagblad laten weten, dat het zijn bod van 6,8 miljoen op de aandelen van het Limburgs Dagblad gestand doet. Aanmelding voor het bod staat open t/m 12 september. Uiterlijk 15 september zal Audet meedelen of de overne ming van het aandelenpakket doorgaat. Audet vermeldt in het bericht aan de aandeelhouders dat over het bod geen overeenstemming is bereikt met het bestuur van het Limburgs Dagblad. Het bod geschiedt, aldus Audet, mede op instigatie vam een belangrij ke groep aandeelhouders van het Limburgs Dagblad die bij Audet op een bod heeft aange drongen. PARIJS (UPI) Het Parijse dagblad l'Aurore heeft geschre ven dat president Houari Bou- medienne van Algerije maan denlang heeft gezocht naar een excuus om Eldridge Cleaver en andere buiten Amerika leven de Zwarte Panters het land uit te zetten. „De recente vliegtuigkapin gen door de beweging hebben hem de beste voorwendsels ver schaft", aldus het blad. De Algerijnse regering zwijgt intussen als het graf over het lot van de Panters die sinds donderdag in het internationa le hoofdkwartier praktisch on der huisarrest hebben gestaan, doch zaterdag het gebouw met onbekende bestemming hebben verlaten. Ook de groep Amerikanen die onlangs een vliegtuig van Delta Airlines kaapten en met een miljoen dollar losgeld naar Al giers uitweken, zou onder be waking zijn gesteld. Tussen de Zwarte Panterbewegingen en de Algerijnse regering is wrij ving over het bedrag ontstaan. Cleaver heeft het in het open baar voor de Panters opgeëist. Het geld is in bankbiljetten van 100 en 50 dollar. MONTESILVANO (UPI) In Montesilvano in Italië is een kleine stap voorwaarts voor de we tenschap en een grote voor liefhebbers van spaghetti gezet. De 45-jarige Gravino Agostino heeft bekendge maakt, dat hij een appa raat heeft geconstrueerd dat spaghetti in ringen produceert waaraan geen eind zit. „Ik heb er een jaar voor nodig gehad, maar nu heb ik dan ook iets nuttigs en afwijkends ge maakt", zei Agostino. De foto laat zien hoe te Kampala Britse Aziaten sa mendrommen rond een politieman, die registratieformulie ren uitdeelt voor de deur van de Britse Hoge Commissaris. (Van onze redactie buitenland) NEW- DELHI - SAIGON - HAMBURG Bij drie vlieg tuigongelukken zijn in het af gelopen weekeinde in totaal 36 mensen om het leven gekomen. Een Fokker - Friendship van de Indiase luchtvaartmaatschappij India Airlines stortte vrijdag avond enkele minuten voor de landing by het vliegveld van New Delhi neer. Bij het onge luk kwamen alle inzittenden veertien passagiers en vier be manningsleden om het leven. De Fokker Friendship maakte een binnenlandse vlucht van Bombay naar New Delhi toen het om ongeveer 11 uur het contact met de verkeerstoren verloor. Door de zware regenval kon den reddingsploegen het wrak pas zaterdagavond bereiken. De lijken van de 18 inzittenden la gen over een groot gebied ver spreid. Volgens een lid van de reddingsploeg is het vliegtuig tegen een natuurlijke stenen wal aangevlogen en daar uit eengespat. Het was het derde ernstige vliegtuigongeluk in In dia binnen negen maanden. Bij de Zuidvietnemese stad Soc Trang is kort na de start een Amerikaans transportvlieg tuig van het type C-130 neer gestort. Dertien inzittenden zes Amerikanen en de rest Zuidvietnamese soldaten kwamen om het leven. Een on bekend aantal inzittenden liep verwqndingen op. Volgens een militaire woordvoerder in Sai gon is het ongeluk hoogstwaar schijnlijk te wijten aan motor storing. Vijf mensen zijn zaterdag om het leven gekomen toen het sportvliegtuig, waarin zij zaten bij een vliegveld ten' noorden van Hamburg neerstortte. Het toestel explodeerde toen het de grond raakte. ENTEBBE (Reuter) Geof frey Rippon, die in opdracht van premier Heath van En geland naar Oeganda is ge gaan om daar met president Idi Amin te praten over diens dreigement om moge lijk wel vijftigduizend Azia ten binnen drie maanden uit Oeganda te wijzen, is giste ren uit dit land vertrokken zonder president Amin ge sproken te hebben. Voor zijn vertrek verklaarde Rippon nogmaals dat Enge land zich verantwoordelijk acht voor de Aziaten, van wie velen een Brits paspoort hebben. President Amin, die had la ten weten dat hij voor dinsdag geen tijd had om Rippon te ontvangen, sprak gisteren een conferentie van r.k. bisschop pen uit heel Afrika toe. Hij deed éen felle aanval op het „Britse imperialisme". Voor Rippon naar Engeland terugkeert zal hij eerst in Ke nia en Tanzania overleg ple gen over het probleem van de uitwijzing van Aziaten met Britse paspoorten uit Oeganda. Deze landen, die zelf een grote 'Aziatische bevolkingsgroep her- k bergen, hébben laten wetén dat zij geen Aziaten uit Oegan da kunnen opvangen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG DS'70, dat gebroken heeft met het ka binet-Biesheuvel, gaat opti mistisch de vervroegde ver kiezingen tegemoet. Partij voorzitter Polak verwacht, dét de Tweede-Kamerfrac tie, thans acht leden sterk, na de stembusstrijd met het dubbele aantal uit de bus zal komen. Polak zei zaterdag niet erg onder de indruk te zijn van de in Elsevier's Ma gazine gepubliceerde Nipo- enquête, waaruit afgeleid wordt dat DS'70 zal verlie zen. Die enquête dateert uit de tijd dat DS'70 net gebro ken had met het kabinet en daardoor het image op zich had geladen van de bezuini ger, die niet wil bezuinigen. Dat de partij goed uit de stembusstrijd tevoorschijn zal bomen, baseerde de heer Po- lab op het feit, dat juist de laatste dagen een groot aantal nieuwe leden bij de partij is ingeschreven,. De in Utrecht gehouden openbare partijraad 'van DS'70 had overigens za terdag meer het karakter van een bijeenkomst, waar de hoofdrolspelers in het crisis- spel verantwoording kwamen afleggen dan van een storm achtig verkiezingscongres. (Van onze redactie buitenland) VIENTIANE/HANOI/WASH- INGTON Een speciale in ternationale commissie van on derzoek, waarvan ook de Ame rikaanse oud-minister van jus titie Ramsey Clark deel uit maakt, is tot de conclusie ge komen, dat „weloverwogen en systematische bombardemen ten op dijken en dammen in Noord-Vietnam worden uitge voerd door Amerikaanse oor logsvliegtuigen". De commissie is zaterdag teruggekeerd in Vientiane van een reis van twee weken door Noord-Viet nam. In een toespraak, die radio Hanoi zaterdag uitzond heeft Ramsey Clark verklaard, dat men zich niet bezorgd behoeft te maken over de gezondheid van de Amerikaanse krijgsge vangenen in Noord-Vietnam. „Hun gezondheid is beter dan de mijne, en die is goed", zo zei Clarck. Voor zijn vertrek uit Noord-Vietnam heeft Clark in de dominicanerkerk van Hanoi een mis bijgewoond voor Daniel en Philip Berrigan, Amerikaanse rooms-katholieke priesters, die voor hun pacifis tische standpunt ten aanzien van de oorlog in Indochina door de Amerikaanse justitie vervolgd zijn. Averall Harriman en Cyrus Vance, die de Amerikaanse de legatie naar het Parijse vredes- gesprek over Vietnam hebben geleid, hebben zaterdag de ver klaring van Sargent Shriver, de democratische kandidaat voor het vice-presidentschap, bevestigd, volgens welke pre sident Nixon begin 1969 de kans voorbij heeft laten gaan een vredesregeling voor Viet nam te bereiken. De woord voerder van het Witte Huis. Ro nald Ziegler, wilde op de ver klaringen van Harriman en Vance geen commentaar ge ven. De minister van buiten landse zaken William Rogers, noemde vrijdagavond de bewe ringen van Shriver „politieke fantasie". De New York Times heeft ge meld, dat mensen, die om po litieke redenen in Zuidvietna mese gevangenissen zijn opge sloten op meedogenloze wijze worden gemarteld. Het nieuws is afkomstig van de correspon dent in het blad in Saigon, Sidney Schandberg. Volgens hem zijn duizenden studenten, arbeiders en boeren en ook vrouwen en kinderen, die na het begin van het jongste Noord Vietnamese offensief zijn gearresteerd, gemarteld in ge vangenissen, die door de Zuid vietnamese regering „Herop- voedingscentra" worden ge noemd. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben Amerikaanse bommenwerpers aanvallen uit gevoerd op doelen op een der tigtal kilometers van de Noord- vietnamese hoofdstad Hanoi. De Amerikaanse toestellen voerden hun zwaarste bombar dement van de oorlog uit en vielen ook doelen aan in een gebied op 50 kilometer ten zuidoosten en 100 kilometer ten noordwesten van de kuststad Dong Hoi. Onder de doelwitten waren opslagdepots en een nieuwe pijpleiding, die van de Chinese grens loopt naar de gedemili tariseerde zone. In totaal wer den 12.000 ton bommen afge worpen. Guerrillastrijders van de Viet- cong zijn zondagmorgen vroeg de Zuidvietnamese basis Long Binh op 25 km ten noordwes ten van Saigon binnengedron gen en hebben daar een op slagplaats van munitie opge blazen. Drees gaf In zijn toespraak af op Biesheuvel-persoonlijk. Hij noemde de minister-presi dent besluiteloos en verweet deze dat hij belangrijke be slissingen steeds op de lange baan schoof. Drees zei opnieuw, dat het openbaar vervoer een belang rijke rol heeft gespeeld bij het totstandkomen van de breuk met het kabinet. Op an dere departementen mocht de stijging van ambtenaren-sala rissen in de begroting geaccep teerd worden, Verkeer en Wa terstaat moest ze wat de ver voerssector betreft opbrengen uit tariefsverhogingen en op heffingen van lijnen, aldus Drees. Ook ex-minister De Brauw had kritiek op het kabinet: er moest heel wat geschrapt wor den tijdens de begrotingsbe sprekingen zonder dat het ka binet de schade ervan wilde Inzien, zei hij. Fractieleider Berger zei dat het kabinet-De Jong de uitgaven uit de hand liet lopen en het kabinet-Biesheuvel lo nen en prijzen. DS'70 doet geen van twee, aldus Berger, die, evenals Polak, optimis tisch was over de verkiezings uitslag. Hij ontkende overi gens niet, dat Ds'70 het „issu- e" lonen en prijzen eigenlijk pas goed aan zich had getrok ken na de mislukte lijmpoging van mr. Ynso Scholten. Berger noemde als de belangrijke punten voor de naaste toe komst de inflatie-bestrijding, de spreiding van de werkgele genheid. het bevorderen van de leefbaarheid in de steden en het oplossen van de proble men van jeugd, armen en be jaarden. De partijraad keurde het fractiebeleid in de afgelo pen weken staande met ap plaus goed. De PSP-partijraad, zaterdag te Amsterdam bijeen, veelt voor een samenwerking met de progressieve concentratie in de vorm van F.v.d.A., D'66, CPN en PPR. Aan de voorzitters van deze „maatschappij kritische partijen" is een discussiestuk toegezonden.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5