straten in Clinge blank iVergadering van pastorale raad opgeschort Daan Schrijvers vijf maanden uitgeschakeld Hl NAC-trainer: groot verlies NIEUWE VECHTPARTIJEN IN AFRIKAAN l)KR VS IJK ILLEGALE KAMPEERDERS IN RANK MOETEN WEG DODE BIJ STEEK PARTIJ Overval op juwelier buit 3 ton Ook in Bergen op Zoom... Noodweer Zet BISSCHOPPEN HOUDEN VAST AAN STREVEN NAAR MEDEZEGGENSCHAP OP VERZOEK VAN ROME VERSCHIL Politie schiet bij Dacca op drenkelingen zinkend schip Jongen door bliksem getroffen SPANNING STIJGT NA ROERIG WEEKEINDE IN MAASSTAD Zonder eten Afknappende kabel doodt meisje van 5 AUTO TEGEN BOOM IN DINTELOORD EEN DODE Volgens politie Menigte lyncht man in buurt van Keniatta Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark*. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW MAANDAG 14 AUGUSTUS 1972 26e Jaargang No. 8928 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handéls- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het «laandagnummer: Vrijdag tot v.m, 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze correspondent) CLINGE Zaterdagavond omstreeks zes uur heeft het Dezelfde bui die Clinge teis terde, heeft ook in Bergen op Zoom fors huisgehóuden. Hier een van de blank staande stra ten in die stad. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse bisschoppen hebben, na drukkelijk vasthoudend aan hun streven naar het verlenen van medezeggenschap aan het gehele kerkvolk, besloten de eerste vergadering van de landelijke pastorale raad van de Nederlandse kerkprovincie op te schorten. Daarmee komen zij voorlopig tegemoet aan de wensen van Rome. Zoals bericht is vanuit Rome liet verzoek gekomen de eerste vergadering van de landelijke pastorale raad niet te laten door gaan. In Rome overheerst de mening dat de landelijke pastorale raad (een advies- en mede beleidsbepalend orgaan) het gezag van de bisschoppen ondermijnt. De zeven bisschoppen van Nederland zijn het daarmee niet eens. Tegelijk met de be kendmaking van de opschor ting van de vergadering hebben zij namelijk per communiqué laten weten dat de Nederland se bisschoppen bij het opstellen van de statuten van de lande lijke pastorale raad er naar liun overtuiging voor gezorgd hebben „dat hun eigen verant woordelijkheid onverlet gela ten werd". Blijkens het communiqué houden de zeven bisschoppen van Nederland ook unaniem vast aan hun streven naar de mocratisering binnen de Ne derlandse kerkprovincie. „On danks het bestaande verschil van mening over de wijze waarop het bisschoppelijk ge zag in de kerk het best kan worden uitgeoefend", zo zegt het communiqué, „willen de Nederlandse bisschoppen er- maar blijven streven dat de eigen verantwoordelijkheid van alle gelovigen voor het leven van de kerk volgens het twee de Vaticaanse concilie gestalte HAARLEM (ANP) Bij een vechtpartij in de discobar van het hotel-restaurant „Hof van Holland" in Haarlem is gisternacht een Italiaan dood gestoken- Een landgenoot werd zwaar gewond. De poliitie heeft nog niet kunnen vaststellen wie de do delijke steek heeft uitgedeeld- Een twintigtal Italianen en Nederlanders zijn gearresteerd verdacht van openlijke ge weldpleging. De aanleiding tot de vecht partij was het weigeren van een sigaret aan de 22-jarige Italiaanse monteur Viecenzo Sergi. Dit had scheldwoorden en duwen lot gevolg tussen enkele Nederlanders en de Italiaan, Deze beloofde later op de avond terug te komen- Omstreeks middernacht trof de Italiaan, die inmiddels ver sterking had gehaald, de Ne derlandse jongeren aan in de discobar. De aanwezige bezoe kers gooiden stoelen, barkruk ken en glaswerk naar de Itali anen die gewapend waren met gummiknuppels en fietskettin gen. Korte tijd later strompelde Vincenzo Sergi naar buiten. Daar zakte hij dodelijk getrof fen in elkaar- De Italianen waren niet in ons land werk zaam, maar hielden hier va kantie. krijgt in een of andere vorm van landelijk overleg. Het pro bleem van de rechtvaardigheid in de wereld, dat was gekozen als onderwerp van bespreking voor de eerste vergadering van de landelijke pastorale raad wordt door de bisschoppen zo belangrijk gevonden dat ze deze thematiek in dat landelijk overleg aan de orde willen stellen". Tot opschorting van ,de eer ste vergadering van de lande lijke pastorale raad is ook be sloten omdat drie curie-instan ties in Rome bezig zijn met het opstellen van een document over pastorale raden. Dit docu ment zal binnenkort aan alle bisschoppen worden toegezon den. Nu reeds staat vast, dat dit document fundamenteel be langrijk zal verschillen van de statuten van de landelijke pas torale raad voor de Nederland se kerkprovincie. Om te beginnen achten de curie-instanties de tijd voor het instellen van pastorale raden op landelijk niveau nog niet rijp. Bovendien blijkt uit hun kritiek op de statuten van de landelijke pastorale raad voor Nederland dat zij er niets voor voelen het gezag van de bis schoppen te laten delen door de rest van het kerkvolk. Ondanks de ogenschijnlijk onoverbrugbare tegenstellingen willen de bisschoppen formeel toch eerst het Romeinse docu ment afwachten en toetsen aan de statuten van de landelijke pastorale raad alvorens het landelijk overleg met de gelo vigen „in een of ander vorm' gestalte te geven. Kardinaal Alfrink zal de be slissing van de bisschoppen over het opschorten van de eerste vergadering van de lan delijke pastorale raad van avond toelichten in een extra uitzending van Brandpunt op Nederland I (20.20 uur). AMSTERDAM (AMP) Een nog onbekende jongeman met half lang bruin haar en een wit truitje met bruine strepen heeft zaterdagmorgen een juwelier in de binnenstad van Amsterdam overvallen. Hij nam enkele plateaus met ringen en een zakje met gesle pen diamanten mee. Waarde zeker drie ton. Hoofdinspecteur Adema van de Amsterdamse recherche noemt het een „mooie klassie ke" overval. Er is geen wapen bij gebruikt of getoond en de aet-ie is zeer precies en snel uitgevoerd-. DACCA ANP) Ge vreesd wordt dat tweehonderd passagiers aan boord van een zinkende rivierboot zijn omge komen nadat de politie hun hulpgeroep had geïnterpre teerd als een overval door ka pers en het vuur opende op overlevenden in het water. De belichten over het onge luk zijn nog schaars en onvol ledig'. Volgens overlevenden nad de boot ongeveer 500 pas sagiers aan boord toen zij vrij dagavond in aanvaring kwam met een vrachtschip ongeveer 8 km stroomopwaarts van Dacca. Het hulpgeroep van mensen die in het water wa ren gesprongen, toen de boot begon te zinken, werd gehoord door rivierpolitie die zich be vond op een passerend schip. De politie dacht dat de boot werd overvallen door kapers en begon te schieten op de mensen in het water. dorp Clinge met een flinke wateroverlast te kampen ge had. Een hevig onweer ge volgd door zware regenval hadden tot gevolg dat de Gra venstraat in een minimum van tijd in een open riool veran derde. Op verschelde plaatsen in het dorp kwam het water over de trottoirs en tot tegen de huizen. Het bereikte hier en daar een hoogte van bijna een halv-e meter. Het verkeer on dervond veel hinder van het water. Auto^ kwamen er mid denin te staan en bromfietsers moesten gedeeltelijk hun weg te voet afleggen. Behulpzame voorbijgangers hielpen de au tomobilisten zodat ze zonder uit de auto te komen verder konden rijden. In tal van woningen waren de deuropeningen voorzien van zandzakken of planken. Vooral hardrijd-ende auto's veroorzaakten veel hinder doordat de golven hoog opsloe gen tegen de woningen. In de wijk het Zeegat was een gat ln het trottoir gevallen. Ook stroomde het water in diverse tuinen. Vele groenten stroom den met het water mee. Bij de bewoners dn het dorp heerst een zekere bezorgheid omdat iedereen bang is voor een volgende maal. HILYARENBEEK (ANP) Zaterdagavond is de 14-jarige 3. de Kort uit Hilvarenbeck om het leven gekomen, toen hij in zijn woonplaats door bliksem werd getroffen. De jongen reed op dat moment in een hevig noodweer op zijn fiets. (Van onze sportredactie) BREDA Daan Schrijvers is voor ongeveer vijf maan den uitgeschakeld. De Breda- naar brak gisteravond (13 augustus) in de 13de(!) mi nuut van het duel tussen NAC en Go Ahead Eagles zowel het scheenbeen als het kuitbeen van zijn rechter been. De oorzaak was een botsing met de fel inkomen de Hoenders. Schrijvers is gisteren in het Diaconesscnhuis in Breda geopereerd door dokter Smit- huis, die de operatie aan vankelijk wilde uitstellen tot vandaag wegens de gezwol len toestand van het been. Op verzoek van Schrijvers, die ontzettend veel pijn liad, behandelde hij de NAC-aan- voerdcr echter toch eerder. ..Het is een groot verlies", aldus NAC-trainer Ben Pee- ters na afloop van het duel met Go Ahead Eagles (00). „Hijis een autoriteit en zorgt voor rust in de verde- diging. We zullen hem enorm missen. Dit overschaduwt volledig het goede spei van de ploeg. De jongens hebben toch wel enorm veel karak ter getoond. Zij hebben die klap fantastisch verwerkt." Een sneue bijkomstigheid voor Daan Schrijvers is dat hij zich al enorm had voor bereid op het treffen met PSV komen 1 v. zondag. Schrijvers speelue vorig jaar In Eindhoven tegen PSV. welke vereniging hij na veel moeilijkheden met de toen malige trainer Kurt Linder verliet, een van zijn beste wedstrijden. Hij scoorde in dat duel, dat in 22 eindig de, de tweede goal van de Bredanaars. De eerste speeldag van liet nieuwe voetbalseizoen heeft weer duizenden in beweging gebracht. Met gemengde ge voelens hebben de suppor ters de gebeurtenissen overi gens gadegeslagen. Vooral omdat het er op sommige velden weer keihard aan toe ging. De gevolgen waren er naar. Naast Daan Schrijvers moest b.v. ook doelman Ton Daan Schrijvers gister, avond in het Diaconessenhuis te Breda. Aan het ziekbed zijn echtgenote. Thie van FC Den Haag naar het ziekenhuis, omdat hij een ernstige kuitblessure had op gelopen. Ook bij de autosprintwed- strijden in Gilze-Rljen over heersten de emoties. De Don- genaar Van Ham was zo boos dat hij niet mocht trainen, dat hij wedstrijdleider Ad Staal op diens gezicht sloeg en vervolgens een harde schop tegen de benen gaf. Onbegrijpelijk, want Van Ham was gewoon te laat. Hij bofte dan ook dat er geen proces-verbaal werd opge maakt, Bij de Europese roeikam- pioenscliappen voor dames was Nederland succesvol. In- grid Dusseldorp veroverde in de skiff zelfs goud. Voor meer nieuws zie onze sportpagina's. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het week einde heeft geen rust gebracht in de Rotterdamse Afrikaan- derwijk. Een steeds verder gaande escalatie, die gister avond leidde tot nieuwe vecht partijen tussen grote groepen Turken en Nederlanders. Ook in de nabijgelegen wijken Hil- lesluis en Bloemhof. Er vielen voorzover bekend geen ernstige gewonden. Wel verrichtte de politie het weekeinde enige tientallen arrestaties. Dat ge beurde bij vechtpartijen tus sen politie en Nederlandse jon geren. „Het loopt hier volko men uit de hand, als er niet snel iets gebeurt", zei gister avond directeur A. M. Arling van de stichting hulp aan bui tenlandse werknemers. De stichting heeft gisteren een bericht laten rondgaan in alle café's en verzamelplaatsen van buitenlanders om geen samenscholingen die ais provo cerend kunnen worden opge vat, te laten plaatsvinden. Ook adviseerde men binnenshuis geen ludruchtige muziek te la ten horen of op andere wijze de aandacht te trekken. De Turkse consul heeft zon dag de Rotterdamse politie be zworen een eind te maken aan de voortdurende onlusten. „Ik kan mijn mensen niet meer in bedwang houden", deelde hij mee. Hij deed dit nadat 's mid dags enkele honderden zich aan Politiecordon in de Afrikaanderwijk. het consulaat vervoegden om te horen wat er gedaan zou worden voor hun bedreigde landgenoten. Het verzoek van de consul om in ieder geval geen vechtpartijen uit te lok ken negerend, trokken de Tur ken vervolgens aan het begin van de avond te voet naar Rot terdam-Zuid. Het was voor het eerst dat grote groepen Turken zich in de Afrikanerbuurt op straat waagden. Op het Afrikaander- plein leidde dit onmiddellijk (Van een onzer verslaggevers) HANK-OISTERWIJK Twee leden van de rijkspolitie hebben in opdracht van het provinciaal bestuur zaterdag middag proces-verbaal opge maakt tegen G. van de Pluijm, Peerenboom 32 in Hank, die zonder vergunning negen sta-caravans heeft toe gelaten op een terrein bij zijn woning. De heer Van de Pluijm is niet van plain de sta-caravans van zijn grond te verwijderen- Hij zei alle mogelijke midde len te zullen aanwenden om de caravans en hun bewoners in Haink te houden, desnoods door gebruikmaking van lijde lijk verzeit. De heer Van de Pluijm zegt zich gesteund te weten door de Stichting Vrije Recreatie, waarvan hij zelf actief lid is. Gedeputeerde J. Wiilems van de provincie Noord-Bra bant zei desgevraagd heus wel oog te hebben voor de belan gen van de illegale kampeer ders, maar anderzijds ook ver plicht te zijn te waken voor het behoud van het landschap. Hij merkte hierbij op, dat in tegenstelling tot in de andere provincies in Brabant en Lim burg het verlenen van leaim- peervergunningen niet in han den is van de gemeenten, maar bij het provinciaal be stuur ligt- Illegale kampeer ders in Hank en in nog een aantal andere plaatsen in Bra bant zullen dan ook moeten vertrekken, aldus de heer Wii lems. Het is niet de eerste keer, dat de heer G- van de Pluijm, van beroep centrale verwar mingsmonteur en „reoreatiebe- middelaar" met de provincie overhoop ligt. Vorig jaar kreeg hij al een brief van G.S. om vóór 1 okto-ber de kampeer ders te doen verwijderen van zijn grond- De heer Van de Piuijm heeft die opdracht toen niet uitgevoerd. Ook een brief van G.S. van 12 juli j-1. om binnen één maand zijn terrein te ontruimen heeft hij naast zich neergelegd. 0e bewoners van de sta caravans te midden van keurig verzorgde tuintjes, zouden het verschrikkelijk vinden weg te moeten uit Hank. De meesten van hen ontvluchten in hun vrije tijd de Rijnmond om im Hank vrij te kunnen recreë ren. Van de gezinnen, die de sta-oaravans bewonen komen er zes uit Rotterdam, één ge zin komt uit Vlaardingen en één uit Den Haag. De negende caravan wordt bewoond door een invalide mijnwerker uit Kerkrade. tot een fel treffen met een groep jeugdige Rotterdammers. Gewapend met planken, af komstig van marktkramen, sloegen zij op de stenen gooien de Rotterdammers in en joe gen hen op de vlucht. Later ar resteerde de politie tien Tur ken en voerden hen in overval wagens af. De gezamenlijke oude wij ken. die zich al een jaar gele den in een actiegroep hebben verenigd om te ageren tegen de steeds grotere concentratie van buitenlanders, die zij moeten verwerken, hebben za terdag het aftreden geëist van de Rotterdamse wethouder van volkshuisvesting H. W. Jetting- hoff. Zij eisen van de gemeen teraad onmiddellijk een andere gesprekspartner, die meer be grip opbrengt voor de „drama tische situatie" die inmiddels is ontstaan. Het wijkorgaan in de Afri kaanderwijk heeft het hele weekeinde een dringend be roep gedaan op de knokploe gen om geen nieuwe geweldda den meer uit te lokken. Tot zondagavond in ieder geval met succes. Later gisteravond ging de politie met geluidswagens de wijk in, die ook in het Turks opriepen tot rust. Tevoren was over de politieradio omgeroe pen, dat men desnoods traan gas zou kunnen gaan gebrui ken als dat nodig was. Tot dan was de politie alleen met mo biele eenheden en bereden agenten de menigte te lijf ge gaan. In de schuilplaatsen van de Turken en andere buitenlan ders in de wijk zelf, heerste dit weekeinde bijna een noodtoe stand. De Turken raakten zon der eten en hebben alleen on der begeleiding van personeel van de Stichting hulp aan bui tenlandse werknemers voedsel kunnen halen. Enkele honderden Turken hebben al eieren voor hun geld gekozen en zijn verhuisd naar een kamp elders in Rot terdam dat sinds enige tijd leeg slaat. Vele buitenlanders zijn de afgelopen dagen alles kwijtgeraakt wat ze hadden. Ook grote aantallen Neder landse gezinnen zijn in de loop van de zondag begonnen uit de wijk weg te trekken in afwach ting van betere tijden. Het Tweede Kamerlid Kik kert (CIIU) wil dat de bijzon dere kamercommissies voor buitenlandse werknemers, waarvan hij voorzitter is, op korte termijn bijeenkomt ter bespreking van de gebeurte nissen in de Rotterdamse Afri- kaar.nderbuiirt en in Haarlem, waar zaterdagavond een Itali aan werd doodgestoken. RIJPERKERK (ANP) De 5-jarige Systke Gelske Hoek stra uit Rijperkcrk (Fries land) is zaterdag op het land bouwbedrijf van haar vader in de nek getroffen door een af knappende kabel van een transportband waarmee hooi geladen werd. Het meisje, dat de nek ge broken. bleek te hebben, over leed ter plaatse. (Van een onzer verslaggevers) DINTELOORD Zondag morgen vroeg is de 3I-jarige J. Kok uit Bergen op Zoom op slag gedood, toen de auto waarin hij zat in Dinteloord tegen een boom botste. De oorzaak van het ongeluk ls niet bekend. De auto raakte op de Steenbergsew-eg in de linkerberm en kwam vervol gens tegen de boom tot stil stand. De bestuurder H. van B. (23 jaar uit Bergen op Zoom) werd met ernstige verwondin gen opgenomen in het St, Franciscusziekenhuis te Roo sendaal. NAIROBI (RTR) Een menigte heeft volgens de poli tie een man gelyncht en ge dood in dc buurt van presi dent Jomo Keniatta van Kenia die in Nakoeroe naar volks dansen stond te kijken. Vol gens de politie was er geen aanwijzing dal de man - die zich naar voren drong - een aanslag op dc president in de zin had. De gelynchte man was tij dens zijn ellebogenwerk te ruggeduwd door een man met een stok. Omstanders zagen dit en wierpen zich op het slachtoffer. Een tweede daar bij betrokken man raakte ge wond. Volgens andere berich ten heeft de presidentiële lijf- w-'it op de twee mannen ge schoten.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1