Tien geboden voor Feijenoord JACHT IS OPEN ,MET SCHONE LEI WEER BEGINNEN' saga NIET IEDEREEN WAS VERHEUGD Brigitha ook op rugslag bij OS. Ronde van de Molen 13 augustus Voorsprong Fischer opnieuw drie punten SCHAAKINTERLAND IN TERNEUZEN Ronde van de Molen TB augustus sport TELEURGESTELD RUIL ZE IN Geen namen Keihard I Jacht Gespannen Fouten Plank UEF A-cup Uitslagen VIS IS OP VAKANTIE Dames Twee N.A.C.-STADION BREDA N.A.C^Go^ Ahead _Eagles Zatwdeg 12 augustus 1972 23 Jürgen Kristensen kan Feyenoord wellicht uit liet slop halen. De Deense balvirtuoos zal in dat geval Moulijn snel doen vergeten. Ernst Happel heeft zijn lesje geleerd. HAPPEL HEEFT ZIJN LESJE GELEERD... ROTTERDAM Ernst Happel heelt zijn les ge leerd. De Feyenoordtrainer heeft samen met manager Guus Brox strenge richtlij- nen voor het komend seizoen vastgelegd. Discipline en werkambitie bij de spelers vormen de hoofdlijnen van de „10 geboden" welke de Feyenoordspeler voor ogen hebben gekregen. Niet langer zal het mogelijk zijn dat bepaalde spelers tij dens de training er de kantjes aflopen; het zal niet meer mo gelijk zijn dat in trainings kampen door spelers afgewe ken wordt van het normale programma; het is voorgoed voorbij dat spelers, naar eigen goeddunken, zich eens voor massage en verdere verzorging komen melden. De gedragslijnen voor de Feye- noord-spelers liggen vast. Hap pel „Dat was mijn les van vo rig seizoen. Ik heb, na al die inspanningen rond de wedstrij den om de wereldbeker en ook in de periode daarna, de teu gels even laten vieren. Vooral de jongens die door hun vlotte manier van optreden onder de spelers zichzelf in een uitzon derlijke positie hadden gema noeuvreerd, hebben van die vrijheid enige misbruik ge maakt. En dat bracht wrevel en ook wel broodnijd onder de spelers." Het beroemde doelpunt van Van Daele in de wedstrijd om de wereldbeker 'tegen Estudiantes. Het waren gouden dagen voor Feyenoord. Wellicht keren zij dit seizoen weer terug. (ADVERTENTIES) OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? voor de moderne PFAFF zlg-zag lichtgewicht Wij ruilen alle merken in, ook vreemde Ernst Happel wil, als hij deze verwijten naar voren brengt, beslist geen namen noemen, klaar als men de boetenlijst van het afgelopen seizoen en de „interne schorsingen" er nogeens op na kijkt, dan is het duidelijk dat Wim van Hane- gem en Theo Lasercms beslist tot de grootste onruststokers hebben behoort. BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 Tel. 01640 - 35878 BREDA Lange Brugstraat 30 Tel. 01600 - 31745 ROOSENDAAL Nieuwe Markt 30 Tel. 01650 - 35546 P. HERMES Bisschopsmolenstraat 16 ETTEN - Tel. 2223 ROTTERDAM Feyenoord- aanvoerder Rinus Israël weët zich nog alles te herinneren van die woensdagmorgen in Portugal: enkele uren voor de beslissende tweede Europa Cup-wedstrijd tegen Benfiea. „Het was fout", zegt de stoere Rotterdammer nu, „dat ik kort daarvoor nogal wat kritiek had geuit op het aankoopbe leid bij Feyenoord. Spelers als Maiwald, Posthumus en Schoenmaker, die de avond topprestaties moesten leveren, kregen toen ineens in kranten te lezen dat ik hen een minder gelukkige koop vond. Dat was niet goed voor het vertrouwen. Ik heb nog altijd van die uit spraken spijt". Het is een beetje vraemd om uit de mond van de koele, kei harde Rinus Israel deze boete woorden te horen. Was' hij immers de afgelopen maanden niet de man die samen met Wim van Hanegem in de spe lerskern voor een soort paleis revolutie hadden gezórgd. Eén sfeer die er uiteindelijk ook toe leidde dat Feyenoord als een volslagen uitgeblust elftal Rinus Israël, de bekende rots in de Feyenoordbranding, zegt: „Wij hebben allemaal fouten gemaakt." „We zijn er nu vanaf de eerste trainingsdiag keihand tegenaan gegaan. En dat ritme zullen we lang volhouden. Iedereen moet beseffen dat hij ook in de week v.eel moet presteren, om tijdens de wedstrijden op zon dag volledig uit de verf te ko men. De toeschouwers hebben er recht op om een ploeg, vol ambitie, aan het werk te zien. En dan maakt het voor mij niets uit of we nu tegen Ajax of tegen een amateurploeg spe len. Men 1 zal er gewoon aan gewend moeten raken om al tijd voluit te spelen. Altijd te winnen en het liefst in iedere wedstrijd met een zo hoog mo gelijke score." oompetitie moest stappen. Daarnaast ook nog eens een flink pak slaag van Ajax kreeg. Voor Feyenoord is de periodt van rust afgesloten. De jacht op Ajax is geopend. „Met an der, maar ook zeer modern voetbal zullen we laten zien dat iedereen, van hoog tot laag, met Feyenoord rekening zal moeten houden," ^formu leert Happel met overtuiging. JACK ARENTSEN j>V- lijk Eddy Treytel nog wel eens moeilijk kan gaan maken". Voor. Rinus. Israel is het beslist nog geen uitgemaakt zaak dat Ajax ook het komend seizoen weer zo'n alles overheersende rol gaat spelen. „Dat heeft men ook van ons gedacht toen we alles hadden gewonnen wat in Europa en in de gehele we reld binnen ons bereik was, uMaar juist toen kwam die ge en met lege haniden, uit de \weldige inzinking. Eerst wer den we uitgeschakeld door Ut Arad voor het Europa Cup voetbal en het volgend sei zoen ging het na de eerste twee ronden van de Europa Cup ook ineens met ons berg afwaarts. Zelfs bij een top- voetballer en bij een topploeg kan de boog niet altijd gespan nen blijven". Om dan over Ajax te zeggen: „Vergeet niet dat er het ko mend jaar voor de meeste A- jax-spelers nog een belangrijke zaak bij gaat komen. Naast Europa Cup-wedstrijden, de ontmoetingen voor de wereld beker en de nationale competi tie staan ook nog een serie kwalificatiewedstrijden voor het wereldkampioenschap voetbal op het programma. Wedstrijden waarin op dit mo ment nog geen hoge sommen geld te vendienen zijn, maar als de serie succesvol wordt afgesloten, ligt er toch altijd een geweldige premie voor ons klaar. En dat alles brengt heus wel een gespannen sfeer bij de spelers". „We hebben het met z'n allen fout gedaan", hoort men Israel nu zeggen. „Niet alleen de-spe lers, ook het bestuur en de technische leiding. We moeten het nieuwe seizoen gewoon met een schone lei beginnen. De touwtjes moeten echt weer strak worden aangetrokken". GROTE MARKT 25 BREDA Ondanks het feit dat Feye noord in de transfer-periode juist de plank mis sloeg bij het aankopen van een specifieke spitsspeler, kan Rinus Israel toch wel met enige voldoening terugkijken op het werk van het bestuur, manager Brox en trainer Happel. „We hebben er in ieder geval een paar jon gens bij die ook in internatio naal voetbal bewezen hebben dat ze hun mannetje volledig staan. Peter Ressel, Jörgen Kristensen en Theo de Jong zijn toch spelers die in onze ploeg op hun plaats zijn. Daar naast zijn er nog wat talent volle jonge knapen en hebben we in Theo Reitsma een tweede keeper diie het moge- behoren. „Natuurlijk" zegjt Is- rael, „.gaat het Nederlands elf tal ook niet aan Feyenoord voorbij. Maar wij hebben dan nqg maar op slechts twee ter reinen (de nationale competi tie en het Nederlands elftal) strijd te leveren. Bij Ajax ko men er nog de Europa Cup en de Wereldbekerwedstrijden bij". Het lijkt wel of Rinus Israel bewust voorbij gaat aan het deelnemen van Feyenoord aan het UEFA-Cuptoernooi. Wor den deze wedstrijden in Rot terdam werkelijk als een soort „troostprijs" gezien? Rinus Is rael: „Het publiek denkt er misschien wel zo over, maar wij zullen ook in dit internatio naal toernooi laten zien, dat we nog altijd volledig meetel len. Een vergeet niet dat het UEFA-Cuptoernooi ook een bijzonder groot aantal sterke en dus aantrekkelijke tegen standers heeft. Het 'UEFA- toernooi zou voor onze nieu we spelers precies de spring plank kunnen zijn, die er voor zorgt dat zij volgend jaar rijp zijn voor het grotere en nog belangrijker Europa Cup- werk". (Van onze duivensportmedewerker) TERNEUZEN. Bij elke sportwedstrijd zijn winnaars en verliezers. De duivensport maakt ook daarop geen uitzondering. De winnaars zijn meestal tevreden en de verliezers gaan meestal zoeken naar een excuus. Nu is dat in de duivensport gemakkelijk te versieren. Men geeft dan de convoyeurs de schuld. Ook over deze lossing zo vroeg in de morgen (5.30 uur) in het Franse Dourdan was niet iedereen te spreken. Immers dn noordelijker gele gen lossingsplaatsen langs de vluehtlijji werden de duiven ingehouden. De Zeeuwse dui ven in Dourdan Werden wel aan de ochtendnevel toever trouwd in de hoop dat deze nevel, zoals zo dikwijls het geval is spoedig zou oplossen. Of deze verwachting van de begeleiders gerechtvaardigd was laten we graag in het mid den, zeker is dat het niet op klaarde en de duiven al spoe dig in mist terecht kwamen. Hoewel de vlucht daardoor werd beïnvloed en de verlie zers zeggen dait met de vaste overtuiging, zijn er voor zover bekend weinig of geen verhe zen geleden. Wel kende de vlucht een traag verloop voor- ai in het begin van het vallen van de duiven. De kring West- Zeeuwsch- Vlaander en - Wal cheren nam miat 1506 duiven (jonge) deel aan deze vlucht. Winnaar werd W. van Unen te Oostburg wiens duif te 10.09 uur op het hok neerstreek en daardoor de ruim 328 kilome ter had overbrugd met een gemiddelde snelheid van 1175.59 meter per minuut. De tweede dn dit concours prijswinnende duif van G. Standaert te Eede mankte 1096.53 mpm. Hetgeen bete kent dat de Oostburgse duif zo'n 50 km per uur sneller vloog. 3 Ko. die Meester, Breskens, 4 Iz. van Grol, Breskans, 5 J. Tienpond, Vlis- singem. 6 A. de Ldjzer, St. Kruis. 7 8 en 10 H. Caicm, Sasput, 9 R. Verstraeten, Oost- burg. 11 en 12 G. Dusarduyn, Groedie. 13 J. Bakker, Oost burg, 14 M. de Riegt, Gfoede. 15 W. van Urnen, Oostburg. Die in dit aonoours, de eerste ptoegenprijs, de eerste extra prijs heeft en de eerste serie van twee duiven onaangeduid. De eersite serie aangeduid was voor H. Galon. Bij die oude. duiven, deelname 475, wias hét' C. Jansen -te Groede die de eerste en de vijfde prijjB wan, hoogste snelheid 1090,08 mpm. 2 P. de Hullu, Schoondijke, 3 A. den Hamer, Biervliet, 4 M. Bronke, Vlis- singen, 6 J. den Hollander, 7 P. Zeegers, IJzendijke, 8 L. de Ruyter, Vlissinigien. 9 J. Lens, Vlissiragen, 10 J. de Rlerck, Aairdienburg. Uitslagen wedvluchten van uit Beaumetz: Pv Herleving, Kioosterzande met 120 jonge duiven. 1 W. Bogaort, (1415,1 mpm), 2 F. Roctus, 3. A. Ver- caiuiteren en zoon, 4 A. Hoefij zers 5 en 6 Th. Voet. 7 Rob de Booij.. 8 A. de Keijzer en zoon. 9 R. de Kort, 10 Jo Voet. Met 79 oude duiven, hoogste snelheid 1386,1 mpm. 1 en 5 Th. oet. 2 en 6 J. Everaert, 3 en 4 W. Bogaart. 7 J. Sponse- lee. 8 B. van Woes. 9 J. Col- paert. 10 R. de Booij. Uitslag van de drie vluchten wedstrijd in meters. 1 B. van Waes 31962 meters.. 2 F. van Kruijs- sen 31631. 3 P. Verschuren 31084. 4 J. Everaert 31013. 5 J. Everaert 30825. 6 S. Neerwson 30701. 7 J. Asselman 30552. 8 Alf. Oolpaert 30498. 9 W. Bo gaart 30207. 10 R. Miahu 30188. De Reisduif Philippine met 134 jonge duiven. 1 3 4 5 7 en 8 R. Lippens, 2 6 en 10 L. Breepoel 9 F. de Mul. Oude duiven 1 2 4 en 5 Fr. Roegiest, 3 A. Vermeire. Steeds Sneller IJzendijke met 158 jonge dui ven, hoogste snelheid 1428 mpm. 1 H. HaimeLinck, 2 3 en 6 reg. Thomaes. 4 J. Claeijs. 5 en 7 J. Guytenaiere, 8 Em.' van der Vlies, 9 C. Nooteboom, 10 O. Martens. Met 127 oude dui ven 1 A. Termote 1536 mpm. 2 en 3 P. Zeegers, 4 en 7 Putter en zoon. 5 J. Guytenaere. 6 J. Deprez. 8 Em. van de Vlies. 9 Th. Cruson, 10 A. Nooteboom. Rayon West-Zuid-Beveland met 461 jonge duiven. 1 J. van Eijkeren, 's-Heerenhoek 1535.4 mpm. 2 H. Streek, 's-Heer Arendskerke, 3 en 8 P. Pie- ters, Lewedorp, 4 D. Rijk, Heinfcenszamid, 5 P. Driedijk, Lewedorp 6 J. Kappers, 7 B. de Jonge, Heinkenszand. 9 H Jansse, 's-Heerenhoek, 10 A. Hazen, Lewedorp. Met 165 ou de duiven 1 C. Rijk, Ovezande 1538.46 mpm. 2 E. Pieters, Le wedorp, 3 C. Boonman, 's- Heerenhoek, 4 J. Reijntjes, 's- Heer Arendskerke, 5 D. Rijk, Heinkenszand. 6 J. Roelands, Kwadendaimme, 7 en 9 G. Verbart, 's-Heerenhoek, 8 Joh. van de Velde, 's-Heer Arends kerke. 10 H. Streek, 's-Heer Arendskerke. Met Moed Voor uit Bosohkapelle met 98 jonge duiven. 1 J. Wauters, 2 E. Piieesens, 3 en 10 D. Dobbe laar, 4 Th. Lambert, 5 P. van de Veen, 6 A. Dobbelaar, 7 en 8 P. de Vos, Zaamslag, 9 H. van Dijk. Met 40 oude duiven: 1 en 7 Th. Hayette, 2 D. Dob belaar, 3 en 10 L. Lauret. 4 Th. Lambert, 5 en 6 A. Ver- bracken, 8 J. Remerie, 9 J. Staillaert. De Zwaluw Sdnt Janisteen miet 70 jonge duiven. 1 P. Verstraeten eerst aanko mende duif te 9.23 uur. 2 L. van Dorsselaer. 3 A. Bogaart, 4 en 9 C. van Helslond, 5 en 10 P. Leetenis, 6 R. Vermorc- ken, 7 C. Blamimiaert, 8 gebrs. Van Acker. De Snelle Duif Clinge met 54 jontge duiven. 1 A. Seghers. 2 5 7 en 10 M. Wdlllaert, 3 J. de Burger, 4 en 6 J. van de Branden, 8 J. Lernout, 9 P. Braeke. Vanuit Quiievrain met 116 jonge dui ven 1 J. Goovaert, 2 Ch. van de Branden, 3 A. van Goe- them, 4 C. van Landeghem, 5 A. Seghers, 6 J. Lernout, 7 Th. Van Laerhoven, 8 G. Werre- broeck, 9 A. Braeke, 10 U. Wiillaert. REYKJAVIK (ANP) Bobby Fischer heeft vrijdaga vond de dertiende en langste partij tot nu toe gewonnen van zijn tweekamp met Boris Spasski om de wereldtitel. Fi scher staat nu drie punten voor, 85, en lijkt na deze overwinning met zwart niet meer te stuiten op zijn weg naar het wereldkampioen schap. Spasski, die de gehele nacht beziig was geweest met het bestuderen van de afgebroken stand (na 41 zetten) in de hoop een mogelijkheid tot re mise te ontdekken, speelde aanvankelijk voortreffelijk, maar maakte een vergissing in de 69ste zet. Hierdoor kreeg Fischer een beslissend voor deel. De wereldkampioen gaf op na de 74ste zet van Fi scher. De Russische 'grootmeester Nikoali Krogiius, een van Spasski's secondanten, die donderdagavond een remise had voorspeld, slaakte een wanhopige zucht bij de 69e zet van de titelhouder: „Nu is hij verloren. Hij had zijn to ren op c3 moeten zetten in plaats van op cl." De afgebroken stand was: wit (Spasski): Kh2, Tdl, Tf4, Lf6, pi. c2. d7, g5, h3. zwart: (Fischer): Kf7, Ta8, Th8, Ld5, pi. a2, b5, c5, e6, f5, g6„ Vervolg partij: 42.Kh2-g3 Ta8- a3 schaak, 43. c2-c3 Th8-a8, 44. Tf4-h4 e6-e5, 45. Th4-h7 schaak Kf7-e6, 46. Th7-e7 schaak Ke6-d6, 47. Te7xe5 Ta3xc3 schaak, 48. Kg3-f2 Tc3-c2 schaak, 49. Kf2-el Kd6xd7, 50. Te5xd5 schaak Kd7-c6, 51. Td5-d6 s chaak Kc6-b7, 52. Td6-d7 schaak Kb7-a6, 53. Td7-d2 Tc2xd2, 54. Kelxd2 b5-b4, 55 h3-h4 Ka6- b5, 56. h4-h5 c5-c4, 57. Tdl-al g6xh5, 58. g5-g6 h5-h4, 59. g7- g6 h4-h3, 60. Lf6-e7 Ta8-g8 61. Le7-f8, h3-h2, 62. Kd2-c2 Kb5-c6, 63. Tal-dl b4-b3plus, 64. Kc2-c3 h2-hld, 65. Tdlxhl Kc6-d5, 66. Kc3-b2 f5-f4, 67. Thl-dl schaak Kd5-e4, 68. Tdl-cl Ke4-d3, 69. Tcl-dl schaak Kd3-e2, 70. Tdl-cl f4- f3, 71. Lf8-c5 Tg8xg7, 72. Tclxc4 Tg7-d7., 73. Tc4-e4plus Ke2-fl. 74. Lc5-d4 f3-f2. Wit geeft op. (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag zal na een onderbreking van een vijftal weken het zwemseizoen worden voortgezet met de ha venwedstrijd te Bres kens. Deze wedstrijd (109 deelnemers) over een afstand van onge veer 1800 meter telt mee voor het klassement van de Zeelandbekers. Op de vrije slag heren is Jac van der Hooft van de Schelde uit Terneuzen weer present en hij zal er alles aan doen om de ze wedstrijd op zijn naam te schrijven. Roei F eenstra (Ganzen) John de Lange (Luctor) en Jaap Keijmel (Stormvogel) zullen hiertegen weinig kunnen doen. Bij de schoolslag is echter van alles moge lijk. Bekerhouder Theo Vis uit Vlissingen is nog niet terug van vakantie waardoor hij zijn kansen niet kan verdedigen. En daar ook Guus van der Neste (Schelde) niet van de partij is zal Piet Schop van de Ganzen het niet al te moeilijk krijgen. Misschien dat Hans Weeda van de Braakman, die in een uitstekende conditie ver keert, voor een verras sing kan zorgen. Good old Piet van der Heuvel uit Breskens school, slagspecialist van weleer zal eveneens aan de start verschijnen. Bij de dames heeft Jo ke de Wilde van de Ganze een intensieve training achter de rug. Wellicht is zij nu in staat het sterke Braak manmeisje Els van Ta- tenhove te weerstaan. Of zij haar beker met suc ces zal weten te verde digen, valt echter te be twijfelen. De Stormvo gelmeisjes Carla Wil- lems en Ella de Jonge zullen met Arja Klompe van de Ganzen strijden om dc derde plaats. Op het onderdeel schoolslag zal de Vlissingse Lenie van Bodegem haar beker moeten verdedigen tegen haar rivaal van vorig jaar Marlies Vercruijsse van de Braakman en de momenteel in uitsteken de vorm verkerende IJ- vonne Klasen van de Schelde uit Terneuzen. (ADVERTENTIE) Feyenoord heeft daar natuur lijk ook wel mee te maken. Spelers als Rinus Israel, Wim van Hanegem, Wim Janssen, Henk Wery en b.v. Dick Schneider zullen ook tot de se- lectiegroep van Faidrhonc gaan ZONDAG A.S. AANVANG HALF DRIE Verkoop en afhalen van seizoenkaarten van 122 uur aan het loket „Inlichtingen" bij de hoofdingang. Koop het programmaboekje „N.A.C.-NIEUWS", dat op het terrein verkrijgbaar is a 0,50 per exemplaar. TERNEUZEN. Vandaag wordt in hotel Pays Bas in Ter neuzen de schaaklandenwed- strijd NederlandBelgië voor jeugdspelers onder de 21 jaar gehouden. De organisatie hier. van berust bij de SV Terneuzer in samenwerking met de Zeeuwse schaakbond. Van elk land zullen 20 spelers deelne men, terwijl de reserves var elk team tegen elkaar z"'1p> aantreden. De aanvang is be paald op 14.15 uur. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse recordhoudster op de sprint Enith Brighita, zal op de Olympische Spelen te München, behalve op de 100 m vrije slag ook starten op de 100 en 200 m rugslag. Haar verrassende prestaties tijdens de nationale kampioenschap pen zijn hiertoe aanleiding ge weest. De Y-zwemster zal hiervoor echter de 200 m vrije slag laten schieten. Een twee de verrassing is het niet star ten van Anke Rijnders op de 100 m vlinderslag. zde ploeg ziet er nu «ls volgt uit: Dames: 100 m vrije slag: Enith Brighita, Anke Rijnders en Hainsje Bunschoten. 200 m vrije slag: Hansje Bunschoten en Anke Rijnders, 400 m vrije slag: Hansje Bunschoten cem Anke Rijnders, 800 m vrije slag: Hansje Bunschoten, 100 m vlinderslag: Frieke Buys, 200 m vlinderslag: Frieke Buys, 100 m rugslag: Mariamna Vermaal, Enith Brighita en Annemarie Groen, 200 m rug slag: Annemarie Groen, Josien Elzerman en Enith Brigitha, 100 m schoolslag: Alie te Riet en Tineke Hofland, 200 m schooldag: Alie te Riet, 200 m wisselslag: Hennie Penterman, Gerda Lassooy Wij da Maze- Teeuw, 400 m wisselslag: Ger da Lassooy, Henmie Penter- mann. Wijda Mazereeuw. He ren: 200 m vrije slag: Peter Prijdekker, 400 m vrije slag: Ton van Klooster, 1500 m vrije slag: Ton van Klooster, 100 m rugslag: B. Schoutsen 200 m wisselslag: R. v. Ham burg, 400 meter wisselslag: Roger van Hamburg. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5