Actie tegen termijn voor indienen bezwaarschriften Tienduizendste bezoeker op expositie in Middelburg Rust aan strand van Breskens Vormings week voor blinde Zeeuwen NOORD-HOLLAND VRAAGT STEUN VAN ZEELAND Oosterscheldedam hele slechte plaats voor kerncentrale ZWERFHOND RICHTTE GROTE SCHADE AAN Weinig lege woningen in Zeeland Biervlietse landbouwer greep naar zijn geweer streek GEDEPUTEERDE Koeler WEEKEND DIENST Aanbesteding weg- verbreding Ingrijpen Natuur en Milieu: Spaar landschappen COMMISSARIS VELT SCHOORSTENEN Zaterdag 12 augustus 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. „De Oosterscheldedam zou een heel slechte plaats zijn voor een kernenergiecentrale. Iedereen is het erover eens dat de open delta „open" moet blijven, maar men kan het blijkbaar niet laten om er op papier althans van alles in te ondernemen. Al behoeft een kerncentrale op zichzelf genomen niet een aanslag op het landschap te betekenen, het woud van hoogspanningsmasten en leidingen dat erbij hoort, is toch maar behoorlijk ontsierend." Dit zei gisteren de Zeeuwse gedeputeerde mr. J. Boersma tijdens het afdeldngsberaad van de Zeeuwse Staten over het streekplan Schouwen-Dui- velanid. De heer IJssel (CHU) had gevraaigd of men gblet op de berichten dat de Ooster scheldedam geschikt is ate vestigingsplaats voor een kerncentrale iin de provinciale planologie alvast niet met deze realiteit „rekening diende te houden". De heer Van Overbeeke (PvdA) vroeg of de geruchten juist zijn, dat de plannen voor Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI. Op vrijdag om 18.00 uur. Enkele buien, later weer zon nige perioden, maar iets lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: voor zondag aantal uren zon 0 tot 7 min. temp. van onge veer normaal tot 3 graden boven normaal max. temp. om streeks normaal, kans op een droge perioden van minstens 12 uur: 80 kans op een ge heel droog etmaal 50 procent. Voor maandag: aantal uren zon 3 tot 10 min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 gra den onder normaal max. temp. van 0 tot 4 graden onder nor maal, kans op een droge perio den van minstens 12 uur: 90 procent kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. waterstanden KOnstanz 380 -3, Rheinfel- den 243 -2, Straatsburg 240 -6, Plittersdorf 381 -7, Maxau 435 -6, Plochingen 133 pl. 6, Mann heim 248 -2, Steinbach 124 pl. 1, Mainz 253 -6, Bingen 146 -7, Kaub 172 -7, Trier 239 -4, Ko blenz 175 -15, Keulen 139 -8, Ruhrort 301 -10, Lobith 927 -12, Pannerdense koi> 900 -11, Nij megen 726 -11, IJsselkop 839 -6, Eefde IJssel 392 -18, Deventer 276 -11, Monsin 5460 -14, Borgharen 3888 -37, Belfeld 1138 pl. 24, Grave ben. de sluis 502 -2. Morgein, zondag 13 aug. Bergen op Zoom, 6.18 en 18.32 Hamsweert 5.30 en 17.41 Terneuzen 4.55 en 17.07 Vlissingen 4.21 en 16.34 Wemeldiinge 6.08 en 18.22 Maandag 14 aug: Bergen op Zoom 6.49 en 19.01 Hansweert 6.00 en 18.08 Terneuzen 5.28 en 17.38 Vlissiingen 4.55 en 17.06 Wemeldinge 6.39 en 18.51 een kerncentrale op de Ooster scheldedam zich in een verge vorderd stadium bevinden. Mr. Boersma zei positief: „Die ge ruchten hebben geen enkele grond van waarheid. Er zijn wel studies gaande over de geschiktste plaatsen voor de bouw van grote elektriciteits centrales in Nederland. In die studies wordt de delta, wegens de aanwezige koelwatercapaci teit niet onberoerd gelaten. Maar van vergevorderde plan nen voor de bouw van een centrale in de Oosterschelde dam is geen sprake". De afdelingen van de staten wijdden gisteren besprekingen van enkele uren aan het streekplan Schouwen-Duive- land. Hun grootste zorg gold het feit, dat het gebied te zijner tijd zal worden doorsne den door brede autowegen, terwijl de bestaande wegen, na de ruilverkaveling van 1954 beslist niet slecht zijn, en desnoods kunnen worden ver breed als de reereatiedrukte dat zou eisen. De recreatie vormt uiteraard Alfa en Omega voor het streekplan, dat door de staten op 8 september aanstaande moet worden vastgesteld. De onder voorzitterschap van W. Dusarduijn beraadslagende tweede afdeling van de staten, beleefde een kont debatje over de vraag of men de strandre- creant telkens weer met par keerplaatsen,, ontsluitingswe- gen en dumovergamgen terwi'l- le moet zijn^ dan wel hem met zachte hand moest dwin gen om eens wat verder te wandelen dan zijn aiutoneus ianig is. Voor het laatste was bijvoorbeeld oud-gedeputeerde M. van Poelje wel gepor teerd. De heer Roodeniburg (D '66) voerde het probleem ter tafel, dat uitgesproken in het water wingebied in Westerschouten grote parkeerplaatsen aanwe zig zijn die enigermate het milieu kunnen verontreinigen. Tot een discussie over dit punt kwam het niet. de heer Roodenburg kreeg de sugge stie zijn zaak aan de orde te stellen bij de begrotingsbehan deling van 1972. De heer Dusarduijn sneed de vraag inzake een delta- spoorlijn aan. „In sommige op zichten is zo'n spoorlijn te verkiezen boven een auto weg", zei mr. Boersma, „maar voorlopig zal hij, om redenen van rentabiliteit, wel een fic tie blijven". (Van een onzer verslaggevers) Voor redactionele aan gelegenheden kan men zich dit weekeinde wen den tot Tom Koopman «1180-7438 of 01180-7764 voor Midden-Zeeland, en Gé van Berkel 01150- 1866 of 01150-4805, voor Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Provinciale Staten van Noord-Holland hebben hun collega's in de andere provincies gevraagd ad hesie te betuigen met een motie, die op 13 juni in de Noordhollandse staten is aangenomen. De betrokken motie zal in de vergadering van de Zeeuwse staten, op vrijdag 8 september, bij de ingekomen stukken aan de orde worden gesteld. De motie raakt een probleem aan, dat de Zeeuwse staten sterk aanspreekt. De Noordhollandse staten stellen, dat de termijnen waarbinnen bezwaar kan worden gemaakt tegen de verlenging van een hinderwetvergunning, of te gen toekenning van een vergunning volgens het besluit „Inrichtingen luchtverontreiniging" te kort zijn, en niet meer passen in de moderne opvattingen omtrent bezwaren procedures. De termijn waartegen schriftelijk bezwaar tegen het verlenen van een vergunning moet worden gemaakt, bedraagt slechts tien dagen. Binnen 21 dagen kunnen degenen die reeds schriftelijk hebben geprotesteerd, ook nog eens met mondelinge bezwaren komen. „De termijnen die zijn opge nomen in de wet Ruimtelijke Ordening zijn, wat de prakti sche toepasbaarheid betreft, veel redelijker", menen de Naordholfaidse staten. Schrif telijke bezwaren kunnen, vol gens deze wet, binnen dertig dagen worden ingediend. Zij willen nu, dat ook in de hin derwet in het vengunningenbe- sluit Inrichtingen Luchtveront reiniging een soortgelijke be- zwarenitermijn wordt inge bouwd. De heer J. M. Banmnk, voorzitter van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, die langzamerhand veel ervaring met het opstellen van be zwaarschriften heeft, zegt ons desgevraagd: „Ik zou een on dersteuning van de Noordhol- landse motie door de Zeeuw se staten va-n harte toejui chen. Een hinderwetaa-nvraige van een bedrijf ails Total, kan on mogelijk i-n tien da-gen tijd op al zijn technische aspecten worden beoordeeld. Boven dien, in die tien dagen zit altijd minstens een weekend, en als je dan ook nog reke ning houdt met de tijd die nodig is voor postverzending, het bezwaar tijdig op het ge wenste adres te krijgen, dan komt het er op neer dat je voor het maken van een be zwaar hoogstens zes effectieve dagen hebt". „De aanvragen worden ge woonlijk ergens ter inzage ge- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een Haags echtpaar, dat dol is op oude geveltjes, en speciaal voor de bezichtiging daarvan naar de Zeeuwse hoofdstad was gekomen, werd gisteren aangenaam verrast. Het echt paar, de heer en mevrouw H. J. van den Berg, was bezoeker nummer tien duizend en num mer tien duizend een, van de tentoonstelling „Waard om te behouden", die in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis ls ingericht. Het Haagse echtpaar werd meegetroond naar de kamer van b. en w. waar de wethou der van culturele zaken, mr. J. J. v-an der Weel, de gelukkige Hagenaars als herinnering twee boekwerken aanbood. Mr. Van der Weel stelde in een gemoedelijk gesprek met het Haagse echtpaar, de ver schijning van een apart boek, eveneens getiteld: „Waard om te behouden" in het vooruit zicht. Diit boek, waarvoor de gemeenteraad nog een krediet moet toewijzen, omvat hon derd pagina's foto's en pren ten, en zal in een oplage van drie duizend exemplaren tegen een aanvaardbare winkelprijs op de markt worden gebracht. Het as de bedoeling dat het eerste exemplaar wordt over handigd tijdens een aan de binnensteden gewijd congres, dat het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen in begin oktober in Mid delburg organiseert legd. Je moet dus tijdens de kantooruren komen om de stukken te komen bekijken. Mee naar huis nemen mag je ze niet. Je kunt hoogstens van een of twee belangrijke pagi na's uit een aanvrage een soms duimdikke stapel do cumenten fotocopieën laten mqken, maaT daar blijft het bij. Sommige gemeenten stu ren ons de hinderwetaaovrage toe. zodra ze die zelf hebben ontvangen, of geven ons iets eerder inzage van de stukken, zodat we een kleine tijdwinst boeken. Maar dat is een niet door de wet voorgeschreven service. Borsele doet er bij voorbeeld niet aan mee". Sprekend als man va-n de praktijk zegt de VMZ-voorzit- ter; „Voor een leek, of voor, een particulier die niet kan beschikken over deskundige adviseurs, zoals chemici en bi ologen, is het onmogelijk óm een enigszins zinnig bezwaar tegen een grote industriële vestiging binnen de gegeven termijn op papier te krijgen. Juist om die reden heb ik nooit begrepen waarom men in het verleden wel eens pro testeerde tegen de ontwerp- bezwaarschriften van het VMZ-bestuur, die door de le den konden worden onderte kend en ingediend". De heer Bannink wijst ten slotte nog op een precedent in de wetgeving, dat de staten van Noord-Holland hebben ge noemd. „De nieuwe wet Ver ontreiniging Oppervlaktewate ren schrijft een periode van ter visie-legging van dertig dagen voor", zegt hij. „De wet op de 'luchtverontreiniging laat de bezwarentermijn over aan het uitvoeringsbesluit, dat zo-als blijkt nu een termijn van tien dagen noemt. Een vreemde tegenstrijdigheid". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op het kantoor van provinciale water staat te Middelburg is de ver dubbeling van de weg Veerse Gatdam - Kamperland aanbe steed. Het werk heeft ten doel de bestaande weg uit te bou wen tot autosnelweg. Er waren veertien inschrij vers voor het werk. Laagste inschrijver was het aanne mingsbedrijf Duinhouwer B.V. te Goes met f 1.084.800. De hoogste inschrijver was het aannemingsbedrijf J. Z. Moer- l land B.V. in St. An-nalanid met f 1.167.000. De gunning is aan gehouden. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De zomer en daarmee het vakantieseizoen loopt naar zijn einde. Gisteren was er nog zo'n lekkere heldere warme dag. Een dag voor de vakantiegangers die de vakantiepiek hebben gemeden om hun verpozing op het Bressiaanse strand te zoeken. De mensen die de gehele zomer voor de veiligheid van de badgasten hebben gewaakt hebben maar weinig te doen gehad. Gemeente Oostburg heeft dit jaar het strand in perfecte staat gebracht. Ernstige ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het bleef bij lichte beschadigingen, opgelopen door schelpjes ^ie toch op het strand thuishoren en het trappen in een spijker die de gemeentelijke opruimploeg over het hoofd had gezien. Twee jonge dames vroegen of ze echt in de .Schelde konden gaan zwemmen. De redders van de EHBO-post stelden hen gerust en gingen hij gebrek aan andere activiteit, verder met hun handwerkje. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Biervliet heeft maandenlang in de tang gezeten van een bloeddorstig heerschap. In dit geval een grote zwerfhond, die schapen, koeien, kip pen en zwanen aanviel, en dood beet. Klachten re genden binnen bij de Terneuzense politie. Maar voor dezen stappen kunnen ondernemen tegen iets waar tegen geen vaststaande bewijzen zijn aan te voeren, en waar alleen maar enge verhalen over bestaan, kun je niet zomaar overgaan tot het afmaken van de hond. De activiteiten van deze zwerfhond zaten landbou wer A. de S uit Biervliet allang niet lekker. De hond had dan ook al voor f 3000,- tot f 4000,- schade aam zijn veestapel toege bracht. Enige tijd geleden betrapte De S. de rover weer in zijn weiland. Hij pakte zijn geweer en schoot in de lucht. Om de hond schrik aam te jagen. Deze zou volgens De S. helemaal geen aanstalten hebben ge maakt te vertrekken, maar hij zou volgens de boer, met ontblote tarnden op hem zijn afgevlogen. Daar op zou De S, volgens zijn zeggen, zuiver uit nood weer hebben geschoten. De officier vam justitie wilde wel aannemen dat de hond geen gemakkelijk beest was geweest, maar volgens hem, zou verdachte hebben geschoten toen de hond al wegrende. De boer zou hem daarna in de sloot hebben .geduwd. Deze laatste aantijging ont kende De S. ten stelligste. Dat hebben de koeien ge daan stelde hij voor de Middelburgse politierechter. Dat zal wel, repliceerde de offdrtier van justitie: „De koeien zullen hun groot ge voel voor reinheid Wel heb ben aangewend om deze vieze hond te verwijderen uit hun wei. Toch had u toen niet mogen schieten", meende de officier. Hij eis te f 200,- boete en ver beurdverklaring van het geweer. De verdediger, mr. H. de Mul, wist te melden dat minstens zeven bewo ners uit Biervliet overlast van de hond hadden onder vonden. Mijn cliënt mag ook beslist niet worden ge zien als een potentiële hon- dienmoordenaar, zei hij. Hij hield zelfs heel veel van honden en had er twee in zijn bezit. Het heeft ook niets te maken met de ge noegens van de jacht, zei bij. Het was hier zuiver een geval van noodweer, aldus mr. De Mul, die ook vond dat de politie al veel eerder had moeten ingrijpen. De verbeurdverklaring van het geweer zat zijm cliënt ook erg hoog. Het zou namelijk f 3500,- waard zijn. De po litierechter achtte wel be wezen dat De S. de hond had doodgeschoten en hij legde hem f 100,- boete op. Maar om nu ook nog de verdachte zijn geweer te ontnemen, ging de politie rechter toch wel wat te ver. De S. mocht het terug halen hij de politie als hij eerst kon bewijzen dat het ook werkelijk zoveel geld had gekost. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG. Vanmiddag begint voor ruim 50 blinden en slechtzienden uit geheel Zeeland een vormingsweek op het Aar- denburgse vormingscentrum Van Eeghenhuis. De cursus, die 19 augustus wordt beëindigd, staat onder leiding van Mark Claus, Renee van Aken en Bert Geleijnse. aan de IJzer. Een deskundige van Veilig Verkeer Nederland gaat met de cursisten na hoe zij zelfstandig en zo veilig mogelijk door het hedendaagse verkeer kunnen. Na een slot gesprek volgende week zater dag vertrekken de oursisten weer van het Van' Eeghen huis. De week begint vanmiddag met een kennismaking met het Van Eeghenhuis Spelregels" voor de week worden vastge steld en vanavond zal het pro gramma van de verdere week ter discussie staan. Morgen zijn er kerkdiensten. De mid dag staat in het teken van het spel, zo mogelijk buiten. Vanaf maandag staan diver se inleidingen op het program ma en worden excursies ge maakt. Onder meer naar het blindenvakantieverblijf te Varsenaere bij Brugge, waar met de daar aanwezige men sen van gedachten gewisseld kan worden. Contact met an dere mensen iets waar slechtzienden regelmatig moei te mee hebben neemt een voorname plaats in in deze week. Zo komen dinsdagavond mensen uit Aardenburg zo- maai- een praatje maken. Ge bleken is dat in het contact dat blinden met niet gehandi capten hebben onbegrip, onbe kendheid en medelijden een grote rol spelen. Deskundigen zullen de cur sisten de mogelijkheden leren die liggen op het gebied van de bandrecorder, literatuur en handenarbeid. Donderdag staat een reis naar Vlaanderen op het programma, waar onder meer een bezoek wordt ge bracht aan het schooregebied (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens de door het Centrale Bureau voor de Statistiek onlangs bekend gemaakte cijfers telde de pro vincie Zeeland op 1 april van dit jaar 2485 leegstaande wo ningen, waarvan 885 onbe woonbaar verklaarde en 161 nieuwbouwwoningen. Het CBS maakt onderscheid tussen leegstaande woningen die reeds bewoond zijn ge weest en nog nimmer bewoon de huizen. Onder de eerst ge noemde categorie vallen ook 885 onbewoonbaar verklaarde woningen. Tellen we deze niet mee, dan stonden er per 1 april 1439 reeds bewoonde en goed bewoonbare woningen leeg, waarvan 533 één tot vier maanden en 974 tien maanden of langer. Wat betreft de cate gorie nieuwbouw stonden 78 woningen één tot vier maan den leeg en 23 nieuwe wonin gen tien maanden of langer. Zeeland beschikte verder over 2355 zogenaamde tweede woningen die geschikt waren voor permanente bewoning. Afgemeten naar de nog steeds bestaande woningnood in ons land betekent dit dat deze wo ningvoorraad „onder gebruikt" wordt. Een vergelijking tussen Goes, Middelburg Terneuzen en Vlissingen geeft het vol gende beeld. Onbewoonbaar verklaarde woningen respec tievelijk: 67, 266, geen en 92. Goed bewoonbare woningen die één tot vier maanden leeg stonden: 47, 52, 77 en 26. De zelfde categorie maar dan tien maanden of langer leeg: 31, 49, 113 en 25. Alleen Goes 7 nieuwe woningen die tien maanden of langer leeg ston den. Ook in kleinere plaatsen In Zeeland bleken nogal wat wo ningen tien maanden of langer leeg te staan: Axel 128; Oost burg 141; Brouwershaven 37 en Sas van Gent 53. Opmerke lijk is dat er in Zeeland geen enkele gemeente is waar geen goed bewoonbare woningen tien maanden of langer leeg stonden. Alleen Oostburg heeft een relatief groot aantal nieu we woningen- die tien maan den of langer leeg stonden, namelijk 11. AMSTERDAM (ANP) De Stichting Natuur en Milieu de centrale werkorganisatie van de particuliere instellin gen op het gebied van natuur behoud en milieubeheer heeft bij provinciale instanties van Zuid-Holland en Zeeland bepleit bij het bepalen van tracés van ondergrondse pijp leidingen en bovengrondse hoogspanningslijnen ernstig rekening te houden met de uit oecologisch en landschappelijk oogpunt waardevolle cultuur landschappen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op woens dag 20 september zal de com missaris der koningin in Zee land de officiële opening ver richten van de roll-on, roll-off. haven in Terneuzen. Hoewel de feestelijkheden een be scheiden karakter zullen dra gen, zuilen gasten en andere belangstellenden die dag toch van een bijzonder schouwspel getuige kunnen zijn. De ope ningshandeling door mr. J. van Aartsen zal namelijk be staan in het opblazen van de vier ruim zeventig jaar oud» schoorstenen van de voormali* ge staalfabriek.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3