Ooggetuige van ramp op Ameland vertelt; STORINGSFRONT IIIT WESTEN OORZAAK WINDHOOS binnenland buitenland NIET BEKEND GEWONDEN 100 adressen H Zaterdag 12 augustus 1972 7 „IK DACHT DAT DE HEL LOSBRAK" (VERVOLG VAN PAGINA 1) De rijksluchtvaartdienst en de koninklijke luchtmacht hadden om elf uur het gebied rond het eiland tot verboden vlieggebied verklaard, om de reddingsvluchten -zo snel mogelijk te laten verlopen. Op het eiland zelf zette de marechaussee alle wegen af, zodat ambulances ongehin derd heen en weer konden rijden naar de steigers waar boten naar het Friese vasteland klaar lagen. De gewonden werden naar Holwerd gevaren, waar artsen al tijdens de rit naar ziekenhuizen in Dokkum en Leeuwarden eerste hulp verleenden. Ook in Friesland waren de wegen naar de ziekenhuizen afgezet. De officiersmess van de basis Leeuwarden was ingericht als noodhospitaal met tweehon derd bedden. - Op het eiland zelf was het na de ramp een enorme chaos. Campinghouder Van Eyck zag om half negen de hoos als een grote trechter uit het noord westen aankomen. „Als die over ons kamp komt, betekent dat een ramp", zei hij nog en op hetzelfde ogenblik raasde het natuurgeweld over hem heen. Direct rende hij naar de telefoon om alarm te slaan. De hoos ging volgens ooggetuigen met twee slurven over het ei land heen. De breedte van de hoos was maar honderd meter, „Duinoord" was dan ook het enige getroffen terrein op Ameland. In het vlakbij gele gen dorpje Nes had men niets gemerkt. Zelfs op een ter- reintje dat alleen door een duin van het rampgebied was afgescheiden ontstond geen schade. De heer Van Eyck had „nog nooit zo'n verschrikkelijke dag meegemaakt", zei hij. Een kampeerder verklaarde: „Ik dacht dat de hel losbrak. Ik zat met mijn gezin in de cara van te ontbijten, toen het opeens fel begon te regenen en te hagelen. Ik werd door de deur naar buiten gezogen, maar wat er toen is gebeurd weet ik niet meer. Ik keek naar mijn caravan en zag al leen de wielen en de bodem nog staan". Toen hij gewond was aangekomen in Holwerd Wiist hij niet wat er met de 7 andere leden van zijn gezin was gebeurd. „Duinoord" biedt plaaits aan 2000 personen op 14 ha, ver deeld over 170 stacaravans, 120 semi-permanente tenthuis jes en enkele honderden ten ten. Het is een van de grootste kampeerterreinen van Ame land. Toen de hoos toesloeg ■Was het voor 90 procent be zet. Volgens ooggetuigen werd het terrein „gewoon leeggezo gen, brokstukken vlogen door de lucht en overal hoorde je het gekerm van gewonden, het was vreselijk". Twee jongens vertelden dat zij wakker wer den door hevige rukken aan hun tent. Zij grepen de stok ken vast, maar van hun tent bleef niet veel meer over dan een zielig hoopje gerafeld lin nen. Twee jongetjes van een jaar of acht bij wat rafelig doek: „Dit was onze tent". Een vrouw die naast het rampgebied in een caravan zat, vertelde: „Ik zag een don kere wolk aankomen en hoor de een hoop lawaai. Ik ben meteen gaan kijken, wat een ravage. Daarna ben ik maar soep en koffie gaan maken om de mensen wat te helpen, maar ik ga gauw naar huis, de schrik zit me in de benen". Beheerder Van Eyck pro beerde na de ramp zoveel mo gelijk verspreid liggende pa pieren en waaxdegoederen in het bedrijfsgebouw te verza melen om plundering te voor komen. Toch meldden 's mid dags veel mensen dat geld en diergelijke was gestolen, maar de rijkspolitie op het eiland kan pas aan inventarisatie be ginnen als alles is opgeruimd en geclaimd door de eige naars. Minister Van Agt ad in terim van Binnenlandse Zaken bezocht tussen half drie en drie uur per helikopter het eiland om zich persoonlijk van de gang van zaken op de hoogte te stellen. Hij kon nog niet zeggen of het nationaal rampenfonds iets zou uitkeren, „het moet nog vastgesteld worden of dit wel een natio nale ramp is", zo zei hij. De kóningin die na de moeilijkhe den rond het kabinet weer naar Porto Ercole was terug gekeerd, is telefonisch van de calamiteit op de hoogte ge steld. De gemeentepolitie van Leeuwarden registreerde de gewonden die in een zieken huis behandeld werden. Bo vendien heeft men een infor- matiepost voor inlichtingen over slachtoffers onder num mer 5100-32423. Het Rode Kruis richtte in Den Haag een Informatiecentrum in, waar ook inlichtingen zijn te ver krijgen over doden en gewon den (070-184200, toestel 353.). Pogingen om de post in Leeu warden te vestigen moesten door het overbelaste telefoon net worden gestaakt. Marine en luchtmacht heb ben in totaal acht artsen en 28 verplegers van de luohtbases Leeuwarden, Deelen en Soes- terberg overgevlogen en ook wat brandweerlui en technici. De BB bracht enkele verbin- dingsdeskundigen naar het ei land. Het kabinet van de com- .t - missairis van de koningin in Leeuwarden zorgde voor de coördinatie van de hulppogin gen, commissaris Rijpstra en zijn chef kabinet vlogen na de melding van de ramp onmid dellijk peg- helikopter naar net eiland. Over de schade valt nog weinig te zeggen. Vast staat dat tientallen caravans en ten ten zijn verwoest, maar de totale omvang van de schade zal pas in de loop van vandaag duidelijk worden. In de loop van de middag raakte het terrein steeds meer verlaten. Iedereen die had ge red wat er te redden viel, probeerde het eiland te verla ten en naar hiuis te gaan. Voor idegienen die het eiland niet konden verlaten heeft de ge meente Ameland een nood- kwartier ingericht (Van onze redactie binnenland) DE BILT De windhoos op Ameland is veroorzaakt door een storingsfront afkomstig uit het westen, die vermoedelijk boven de Noordzee in kracht is toegenomen. Dit front was omstreeks 8.50 uur gistermor gen boven Ameland vergezeld van hevig onweer en rukwin den van ongeveer 20 meter per seconde. Om 7.10 uur was het storingsfront al boven Vlieland, maar daar is het bij een dreiging gebleven. Windhozen worden geken merkt door hevige wervelin gen om een ongeveer verticale as. De windsnelheden, die daarbij optreden zijn zelfs groter dan bij een orkaan. Toch is niet de buitengewoon krachtige wind de belangrijk ste oorzaak van aangerichte verwoestingen. Die zijn meer het gevolg van luchtverlagin- gen, die in de kern van een windhoos voorkomen. Trekt een hoos bijvoorbeeld over een afgesloten huis, dan wordt de luchtdruk hierin al tijd hoger dan in de omgeving. Het huis kan dan openbarsten, waarbij meestal het dak eraf gelicht kan worden en muren naar buiten kunnen vallen. Men herkent een windhoos meestal aan een trechtervor mige benedenwaartse uitstul ping van de wolk, die de grond kan bereiken. De aange richte schade blijft meestal beperkt tot een smalle tame lijk scherp begrensde strook maar binnen die strook is de verwoesting in de regel zeer groot. In deze eeuw hebben zich met die van gisteren op Ame land meegerekend nu vijf zware windhozen voorgedaan: te borculo op 10 augustus 1925, te Neede op 1 juni 1927, op de Veluwe op 23 augustus 1950, terwijl op 25 juni 1967 een deel van Nederland langs de lijn Oostmalle (België), Chaam, Tricht door een wind hoos getroffen werd. DEN HAAG (ANP) Het Rode Kruis in Leeuwarden beschikte gisteravond al over 100 adressen waar mensen konden worden ondergebracht die ten gevolge van de wind hoos elders een onderdak moesten vinden. Ook familie leden van slachtoffers konden daar terecht. De telefoonnum mers van het Rode Kruis Leeuwarden zijn: 05100-21408 en 05100-33228. Zo, dreigend, ziet een windhoos eruit, niet gisteren genomen. Deze foto is overigens Een van de kampeersters vond tussen de puinhopen haar Een lichtgewond meisje zij brak een arm wordt in Hol- pruik terug. werd opgevangen om naar het ziekenhuis gebracht te worden. Een overzicht van de enorme ravage op het kampeerterrein.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13