In Mexico kiepte ik een nachtclub- zangeres het zwembad in k it7.fi DOOILIED binnenland buitenland LOKJE STANK FELIX TIMMERMANS China wil Bangladesj niet in V.N. GEEN GELDIG PASPOORT MEER NODIG VOOR SPANJE VNG wil spoed met verlaging kiesgerechtigde leeftijd Demonstratie- verbod in centrum van Kaapstad Taalles in Deense schooltrein paplap oor uw pan Muziek en vri jeti jdskleding Paus gehoorzamen Staatsbezoek Zaterdag 12 augustus 1972 11 „Hij heeft een willetje, mijnheer", zegt de schoonmoe der. Willem, die toegeeft „redelijk ruw" geleefd te hebben, bouwde inderdaad onverzettelijk aan z'n judo-carrière. Niets kon hem tegenhouden. Hij rookte vroeger zware shag. Was er zelfs aan verslaafd, maar nu rookt hij nog slechts af en toe een sigaartje. Hij trainde jarenlang als een be zetene. 's Ochtends conditie-training in het Amsterdamse bos, 's middags worstelen en oefenin gen mét gewichten, dan de mat op en urenlang gooien met tegenstanders. Op het laatst vond hij er geen meer. Hij liep alsmaar te zoeken naar goeie partners. Het is waarschijnlijk ook geen lolletje door Willem gegooid te worden. Daarom wil Willem altijd zo graag naar Japan. Daar zijn honder den judoka's tegen wie hij lek ker kan oefenen. In '64 verscheen Willem voor het eerst in het land der rij zende zon. Hij had het vlieg tuig tot Moskou genomen en zat toen een etmaal in een trein. Na tal van ontberingen kwam hij ten slotte in Tokio aan, waar men hem de toegang tot het Olympisch dorp ver bood. Willem is echter niet zo vlug uit het lood geslagen en kroop in de koffen-u imte van dé auto van een vriend om zo doende toch bij de Nfederland- se judoka's te kunnen komen. Hij was getuige hoe Anton Geesink in een enerverende fi nale de Japanner Kaminaka versloeg en Olympisch kam pioen werd. De Japanse ploeg barstte na afloop van het duel in tranen uit. Fanatieke Japanse supporters konden de nederlaag slecht verdragen. Geesink en Ruska zaten een dag later in een kof fiebar te Tokio, toen plotseling een Japanner met een kapotge slagen bierfles op de Olympi sche kampioen afstormde. Hij riep: „Geesink, I hate you". Anton wilde de Japanner met een klap uitschakelen, maar Willem zei: „Anton, dat kun jij niiet doen, jij bent veel te bekend en ze zullen er een schandaal van maken". Dus strekte Willem een vuist uit en pats, daar lag de man met bierfles geveld op de grond. Hij miste twee tanden en werd met een hersenschud ding weggedragen. Toevallig was er een journalist ter plekke en prompt werd Rus- ka. in de pers weer afgeschil derd als een vechtersbaas. Op nieuw negatieve publiciteit. Wat dit betreft zat het Willem altijd tegen. Vier jaar laiter in Mexico gebeurde er weer iets. Willem vertelt: „We logeerden met de Nederlandse ploeg in een fijn hotel. Ter voorberei ding van het wereldkampioen schap trokken we elke ochtend vroeg de bergen in. Het hotel lag al op 2400 meter hoogte en wij gingen dan nog 1000 meter hoger trainen. Er werd kei hard gewerkt door de jongens. Als we 's middags terugkwa men waren we bekaf en we wilden dan zo spoedig moge lijk een verfrissende duik in het zwembad van het hotel nemen. Aan de rgnd van dat zwembad lag elke middag een dame met haar moedei-. Ze hadden metérs plaats nodig. En als wij met onze grote li chamen in het water sprongen, viel er wel eens een druppel op die dames. Dan begonnen ze ons uit te schelden voor Hollaitflse varkens. Enfin, dat ging zo een paar weken door. We ergerden ons zo langza merhand rot aan dat tweetal. De jongste, die een nachtclub zangeres bleek te zijn, lag el ke middag in de zon te bak ken. De moeder zat er met een stopwatch bij. Elke vijf minuten gaf ze een teken en dan draaide de zan geres op haar buik. Vijf minu-_ ten later weer een tik van de* moeder en dan draaide de dochter weer op de rug. Zat er een lokje van het haar ver keerd, dan wei\-u<i..t Smstahdig met spiegels en al weer in or de gebracht. Op een dag liep de emmer voor ons over. Het was bloedheet en we sprongen bij aankomst in het hotel dan ook direct in het water. Be gint me dat mens toch op Mar tin Poglajen te schelden. Hol- AFLEVERING 5 lands varken, riep ze. Toen was ik het zat. Ik zei: Jon gens, wacht effe, ik ruim dat zaakje nu maar eens op. En ik kiepte moeder en dochter, het hele zwikkie, zo het bassin in. Dat gaf me een kabaal. Ze za gen er a:ls verzopen katten uit. De hotel-manager kwam erbij en wij kregen er behoorlijk van langs. Dus dat lieten wij er niet op zitten. Intussen had den we uitgevonden waar dat mens elke avond zong en we gingen naar die nachtclub, met stinkbommetjes in de zak. In de lift lieten we er al een paar los. Het was een heel grote lift die ons naar de achtste verdieping van het gebouw bracht en toen we boven waren rolde haar publiek er proestend uit. Wij gingen meteen op de allereer ste rij zitten. Toen ze opkwam stonk het behoorlijk. En wij keken haar recht in het ge zicht. Ze trok hele rare bek ken toen ze ons zag zitten Een suppoost kwam naar ons toe. Heren, hebt u stinkbom metjes gegooid vroeg hij. Ik dacht, je moet hem overbluf fen. Wij stinkbommen ge gooid zei ik verbaasd, zeg, wil je wel eens gauw je excu ses maken Hij keek ons aan, een paar jongens maakten de borst wat breder, en hij droop snel af. De zangeres was intus sen doodziek van ons gewor den. We hadden onze wraak en cUlPRep af. -iXoqn we bene den op een t,axi stonden te wachten gooiden ze van''acht hoog een paar emmers water op ons. Dat vonden we niet erg. Want we hadden de strijd gewonnen. De volgende dag la gen moeder en dochter meters van het zwembad verwij derd. AFLEVERING 43 Onverwachts, na een dag dat de ijzel de stammen der bomen, het onderste der tak ken en alles wat nog niet be sneeuwd was, met zilver had betinteld, viel de dooi in. Een plotselinge lauwte om ringde en woog op alle dingen, en de besneeuwde daken en bomen en de ijskegels aan de pannen werden het seffens ge waar, en begonnen te lekken en te druppelen, de sneeuw zakte, het ijs kraakte en scheurde. Drie dagen nadien dreven de ijsschollen op de Nethe met de tije mee. „Het fenste muziek gaat er nij over 't land," zei Pallieter tot den pastoor. Zij beiden stonden op het stenen brugges- ken van Het Hemdsmouwken, een zijarmken van de Nethe, dat door het Begijnhof zijn smal waterke kronkelde. Van op het met mos be groeide bruggesken beluister den zij het dooilied, dat over het Begijnhof zong. Het Be gijnhof was oud en innig dien februarimorgen: Lichtmis! De rode gevelen en daken, de witte muurkens, langsheen het water hangend, de knoestige perelaren en appelaren in de kleine hofkes, alles was nat en beklamd, uitgeslagen van het water, en tegelijkertijd vinnig stralend in het helderen zon- neken. Het was inderdaad maar een zonneken, maar het maakte over de aarde in al dat water zulk een groot lichtge speel als een volwassene zo merzon. Het hong in de lucht vernieuwd en fris lijk een schitterend goudenwaterplas ken. Hier en daar tegen de pannen, op de bomen, in een bloempot of een omgekeerde kuip, blankte nog de witte sneeuw die eens het land ver blijdde, maar de sneeuw moest weg, zijn tijd was uit. Onder den sneeuw door waren verse krachten opgestaan, waarvoor hij uit den weg moest; uit de lucht waren zijn vijanden gekomen, met aan 't hoofd de jonge zon. En zij beglansde hem, loech er ste kend op e* door, en hij smolt, de goede sneeuw, en lekte en drupte in zingend, stralend water dood. Zoet muziek van blinkende perelen, overal! Met de zon er in waren het als perelsnoeren oem overal en nieverans te wonen is dn mijn bloed gesla- die van de bomen en de pan nen hongen. Zwaar, kletsend en rap, dreste het uit de dak goten, het zong in de zinken bui'zen, plaste op de straatste nen en 't klopte lijk harde kneukels en marbollen op het ingezakte, geel-geworden ijs, dat schitterde in de zon. Er waren van alle watergeluiden, rappe en korte, gedruip en gelek, gebonk in emmers en tonnen, gedres en geklets en hoe meer het oor luisterde, hoe rijker het lied aan klan ken werd. Het was de zang van de nieuwe zon, de eerste stemmen van de naderende lente! En de ge. 'k Mot weg. Dad is in mij opgekome med in september, as 'k trijwde, ooievaars hiel hoeg in de loecht zien weg te trekken." „Nor waar gade?" vroeg Pastoor. „Dat weet 'k nog ni, 't is iender waar," zei Pallieter. „Ge zult er veul genot van hemme," zei pastoor „Was ik zou oud ni, 'k ging mee!" „En oewe rok dan?" vroeg Pallieter. „Da was ik vergete," zei pastoor lachend. „Kom, we gaan nor Fransoo, kaves drinke oep de schoen heid van den waterzang." Ze gingen van 't Begijnhof weg en wandelde* over de Begij- nenvest. Uit de driedubbele hoge bomenrij, machtig van bouw als een kerk, met de landschappen als ramen, vie len de grote, zonbestraalde lekken zo menigtallig, dat het als regen was. zonnige lucht was vol klokke- gegalm. „Nij zulle we gauw on 't goe weer zijn," zei de pastoor. En na ene stil te en een zucht: ,,'t Is toch spijtig, Pallieter, da g' onze streek verlaat en de wereld in trekt. Och, bleft en bouw doe wa' verder 'nen hof. Dorbij, as er e jaar over de nief Nethe is gegroeid, ?uildet weral gewoen zijn en zuldet schoen vinne. Bleft!" „Da's allemaal waar," we dervoer Pallieter, „de streek mag na de veranderinge du- zend kiere zo schoen zijn! Mor het gedacht en 't verlange De blijde, zotte perelen- dans! Ze klopten op de bomen, sprongen van den enen tak op den anderen, ze vermengden zich, en de een viel rapper dan de ander. Soms kwamen ze met handsvollen naar bene den gerold, dat de pastoor zijn tikkenhaan er bijna van inbuts- te, dan ging het weer op een wandelpas, om ineens weer zot neer te bonken en Pallie ter zijn rug zo nat te maken als een opneemvod. „Lot ze mor klappe!" zei Pallieter, „ze rieken nor de lente!" En zij lieten zich maar be druipen, dat het nat in strepen over 's pastoors zwarte souta ne naar omlaag rees, en het rond Pallieters hoedje lijk gouden bellen hong. Ze blon ken allebei. „Luistert," zei Pallieter. „Hoort," zei de pastoor. En zij beluisterden het mu ziek van den koelen blinken den perelendans. Het land was een weelde van fijne koleuren en tedere tinten. De sneeuw lag er nog bij plekken, en er hongen heel fijne nevelen, die de verten bewasemden, en het rood der daken en het zwart der bomen verzachtten. Door de nevelen weefde de waterzon de weelde van haar jongen glans. En de verten waren daardoor lijk ou de tapijten. „Zie!" riep Pallieter, naar een sneeuwplek lopend in het gras, „een snieklokske! een sndeklokske!" Door de sneeuw had zich, spijts koude en wind en schraalheid van de lucht, het bloemeken opgewerkt en belde nu zijn blanke klokskes onervaren in de lucht „God heeft zijn teen reeds op aarde gezet!" juichte Pal lieter. „Wij meuge God danke, de winter is uit!" zei de pastoor. „En ginder is het leven-geven al in volle gang," riep Pallie ter en hij wees naar een boer derij over de Nethe waar twee boeren een witte veers lieten bespringen door een jongen, rosgevlekten stier. Op een ogenblik was het gedaan, en was er zich in die koe nieuwe leven aan 't bereiden. Daarna sprong de stier wat op en neer, en sloeg met zijn achterste poten een emmer en aardklonten in de lucht. „We hemme 'ne fijne Licht mis," zei pastoor. „Ik hoor het licht krake," juichte Pallieter. „De bomen wine van vreug de," zei de ander. „Kom, nor Fransoe, verse kaves drinke op de kommer schap van de lente!" en dit zeggende nam Pallieter hem vast, en zij gingen arm aan arm naar de Nethe om over te steken. Doch het ijs was ge broken en dreef aan in grote, gele schollen met luid ge kraak, rap tij op; het schuitje stak nog altijd onder water, vastgevoren in het ijs. „Maar Pallieter," lachte de pastoor, „daar kunne wij oem- mes ni over! Laat oens de atad oemgaan." „Da ga' vanzelf," sprak Pallie ter, „geft mij maar 'ne pol." „Neeë't" zei de pastoor, ,,'k ben nog te joeng omme mij leve te risekere." „Ik kan springe," zei Pallie ter, „ge weurdt nij toch ni verveerd? Doe da' morge!" De pastoor liet zich overre den; hij had veel vertrouwen in de vlugheid van Pallieter. Pallieter nam den pastoor op zijn rug, ging den dijk af, en NEW YORK (AP) China, dat Pakistan had gesteund tij dens de oorlog van verleden jaar met India, heeft doen we ten dat men zich met een veto zal verzetten tegen het lid worden van de 1 -N. van Bangladesj. Bangladesj, aldus is door de Chinese ambassadeur Hoeamg Hoea in de veiligheidsraad ge zegd, „heeft absoluut niet de bevoegdheid tot de Verenigde N aties te worden toegéla- ten". Er bevinden zich nog Indis che troepen in Bangladesj, zei hij, en Bangladesj werkt sa men met India, tegen de reso lutie van de veiligheidsraad waarin India wordt bevolen de meer dan 90.000 Pakistaanse krijgsgevangenen los te laten, die nog steeds worden vastge houden. „Het zogenaamde Bangladesj beeft zelfs gevan genen gedreigd met proces sen", aldus de ambassadeur. Bangladesj had ontkend, dat zich op zijn gebied nog Indis che militairen bevonden. sprong op een voorbijschui vende schol, maar die kraakte en klonk om, doch alvorens Pallieters voeten water had den geraakt, was hij op drie, vier schollen gesprongen van de een op de andere, tot hij eindelijk in het midden stil hield op een grote sterke ijs- plaat. „Springt voert!" riep de pastoor. „Nij," zei Pallieter, de pas toor neerzettend, „voeld is hoe aangenaam het is, zoe te wan delen oep het water." En alzo lieten zij zich mee drijven op de Nethe. Chariot had het gezien, kwam wanho pig naar buiten gelopen, trok aan heur haar en riep heel de streek bijeen. „Zij verdrinke, menhier Pastoer verdrinkt! Een koor, 'n koor. kom. hulp!!" En zo hard ze kon liep ze naar de Nethe, en achter de twee drijvende mannen. Maar hoe verschoot ze, als de pas toor haar toeriep: „Hewel Chariot, vinde ni da'k 'nen goeie Sinte Peterus ben?" Ze rilde op haar dikke be nen en van alteratie zei ze „Neeë..." Zo lieten ze zich mee naar Fransoo drijven om bij hem de uitvaart te vieren van den winter, die nu uitlekte in zoet muziek en stralende perelen. (Wordt vervolgd). („Pallieter" van Felix Tim mermans, uitgegeven door P. N. van Kampen en Zoon, Am sterdam). DEN HAAG (ANP) Ne derlanders en ook Belgen en Luxemburgers hebben geen geldig paspoort meer nodig als zij voor een periode van min der dan drie maanden naar Spanje op vakantie gaan. Dit is het gevolg van een diploma tieke notajwisseüng tussen de Benelux en Spanje. De maat regel wordt per 19 augustus van kracht. DEN HAAG (ANP). Met het oog op de in november te houden vervroegde verkiezin gen voor de Tweede Kamer hebben de gemeenten op zo kort mogelijke termijn behoef te aan een antwoord op de vraag, of de verlaging^ van de kiesgerechtigde- leeftijd dan een feit zal zijn. Dit schrijft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan de minister van Binnen landse Zaken, de voorzitters van de beide kamers der Sta- ten-Genenaal en aan de voor zitter en de leden van de bij zondere commissie voor grond wet- en kieswetzaken van de Tweede Kamer. Voor de prak tische voorbereidingen van de verkiezingen heeft de verla ging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 naar 28 jaar belangrijke consequenties, aangezien de gemeenten in het bijzonder belast zijn met de uitvoering van de kieswet. PRETORIA (RTR) De Zuidafrikaanse minister van Justitie, Pelser, heeft vrijdag een twee jaar geldend verbod uitgevaardigd tot het houden van protesten of demonstraties in het centrum van Kaapstad die gericht zijn- tegen optreden of voorgenomen optreden van de staat of de regening. De maatregel die onmiddellijk van kracht wordt, is bekend gemaakt in de staatscourant. Er is geen reden opgegeven voor het verbod, maar volgens waarnemers zou dit het gevolg kunnen zijn van een bekend making van studenten om langs een van de belangrijkste wegen van Kaapstad een de monstratie te houden. Deze betoging was bedoeld a-ls on derdeel van een week van burgerrechten die woensdag zou beginnen, waarbij ook pamfletten zouden worden uit gedeeld en een dienst zou worden bijgewoond in de Anglicaanse kathedraal van St. George. KOPENHAGEN (AFP) De Deense spoorwegen stellen op 3 oktober op het traject Helsingör (Elseneur) - Kopen hagen een trein in dienst waarin passagiers de reistijd rendabel kunnen maken door het volgen van taallessen. Het traject is 50 km. lang en de reistijd bedraagt een uur Talrijke inwoners van de stad van Hamlet werken in Kopen hagen en maken 's morgens en 's avonds van de trein ge bruik. Brieven voor dexe rubriek moeten ma» volledige naam en adrés wordan ondertekend. Bij publikati# rullen dera verm'eld wordan. Slechts bij hoga uit zondering zal van deze regel wordan afgeweken. Naam en adres zijn dan bH da redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat da redactie het in alle gevallen eens is mat inhoud, c.q. tlrekking. Men gaat niet naar een be grafenis in camavalscostuum Nee Dat doet men (nog) niet. Ook drinkt men geen champagne uit melkbekertjes, men verricht geen bouwvak werkzaamheden in avondtoilet, ook stapt men 's avonds niet in bed gehuld in een winterjas, daarvoor gebruikt men de py jama (of om gezondheidsrede nen „helemaal niets"). Waar ik naar toe wil????, het zoge naamde toilet maken voor een gelegenheid: bezoek aan een schouwburg-ooncertzaal of een andere speciale gelegenheid is geen snobisme, integendeel het verhoogt de te verwachte „stemming" en „sfeer" voor het gebodene en is het tastba re bewijs van waardering en hoogachting voor de uitvoeren den, die op hun wijze weer la ten zien dat ze hun vak (beroep of roeping) met ernst en toe wijding verrichten. Het uitvoeren van culturele werken in vrij efci jdskleding om hierdoor de zogenaamde drempelvrees te overmeeste ren tot concertzalen en schouwburgen is (om het maar eens gewoon uit te druk ken) lariekoek en gezwam ini de ruimte.. Dat is volkomen bewezen in Amsterdam waar die tomaten- gooiers het wel eens anders en beter zouden doen, en het vas te toneel met Guus Oster eruit gebonjoerd moest worden Nee., zij zouden het Neder landse volk wel eens laten zien met experimenteel toneel hoe het moest. Nou het is een flop geworden en de gemeente raad zit voor 1974 met een lege schouwburg en zoekt nieuwe gezelschappen. Men komt voor een stuk of voor een muziekwerk en dat wordt niet bevorderd door vrijertijdskleding. Er is geen drempelvrees. Zijn al die al ternatieve relschoppers verge ten, dat vóór de tweede-wereld, oorlog er al zogenaamde volksconcerten en toneelvoor stellingen bestonden door ge meenten en vakverenigingen gepropagandesrd en die liepen heel goed. Het schijnt mode te zijn alles tegenwoordig af te kraken wat tot het verleden behoort en daar doen professi onals aan mee, omdat ze bang zijn niet voor modern en vol te worden aangezien. Als men niet van klassieke muziek houdt of niks om toneel geeft, dan gaat men er eenvoudig niet naar toe, of het nu in vrij etijdskleding mag, of geheel naakt, of gratis., het doet er niks toe of af. Daarom vind ik de volgende opmerking in het stukje over gezonde sfeer in het slot concert koorweek Breda over bodig en niets ter zake doen de". „De improvisatorische op zet van dit muzikaal samen zijn waarbij de groep in zijn geheel, koren apart maar ook het publiek te zamen de sfeer bepaalden, gaf bovendien een goede stoot in de richting naar het punt waar de plechtige concertpakkenatmosfeer „inge ruild wordt voor het muzikaal samenzijn". Denkt men nu heus, dat men kunst méér zal waarde ren als men zelf en de uitvoe rende, gehuld is in flodderpak- ken en overalls? Integendeel Nu hebben de bisschoppen uit Rome bericht ontvangen, dat het zo niet langer gaat, in Nederland. Wij staan in de r-k kerk toch onder het gezag van de paus in Rome. Daar hebben ook de bisschoppen aan te ge hoorzamen. Vele gelovigen zijn teleurgesteld en vooral oudere mensen. Ze hebben het houvast verloren. Vroeger was het zus en nou zo. Ze weten niet meer wat ze er van den ken moeten. Wat vroeger ver keerd was dat vinden ze nu goed. Het kerkbezoek wordt minder. Dat is de schuld van de kerk in Nederland zelf. La ten wij als gelovigen het ver trouwen in God bewaren. On ze plichten tegenover God vervullen. Vooral onze zon dagsdienst niet verwaarlozen. En steeds blijven bidden en vertrouwen op God. En mogen de leiders van de kerk goed nadenken als ze veranderen. Want de tien geboden bestaan nog! En abortus is nog steeds moord. PRINSENBEEK. MEVR. MAAS. het is en werkt denigrerend en discriminerend. Ik maak venschil tussen gewoon ami caal met elkaar musiceren of officieel concerteren in een speciaal daarvoor ontworpen gebouw. Ik behoorde óók tot die luis teraars die bij het „werk" van Walther Erbacher zogenaamd misplaatst hebben geglimlacht. Velen (waarbij ook veel jon geren) hebben luidkeels geprotesteerd om dat (genia le) waanzinswerk. Waanzin is het om geluiden als gillen- proesten-zuchten-kroijsen- jammeren en het gesis van het vrouwelijk deel der koristen afgewisseld met geza-menlij k handgeklap, waar je je steeds weer rot om schrok, tot „een koorwerk" te formeren. En ge niaal is het om dat op papier te zetten maar nog genialer om die krankzinnige waanzin in een week in te studeren met wildvreemden buitenland se zangers en zangeressen. ..en daarom was het groot applaus ook méér voor onze Hollandse geniale (koordirigent Jan Eel- kema bedoeld dan voor dat degenererend waanzinstuk vol histerie en dekadente gelui den. De menselijke stem als die voor zang gebruikt wil worden behoeft niet gefor ceerd te worden met krank zinnige geluiden^ die geen mu zikale tonen meer doen horen. Walther Erbacher had zijn gave van componeren beter norma ler kunnen houden, maar ja... we leven in een periode van hoe gekker, hoe beter. Ik wil maar zeggen, laten de mannen van het vak, die muziekvei- siaggevens toch uiteindelijk zijn... toch niet meedoen aan de verheerlijking van het nieuwe (door slechts enkele beneden de maat blijvende schreeu wers) en laten we blij en gelukkig zijn dat er nog een Mattheuspassion bestaat en uitgevoerd wordt alsmede ko ralen van deze grootmeester der hoorkunst aller tijden. B. POLMAN DE JAPANSE premier Kakoe- ei Tanaka heeft de uitnodiging van de Chinese premier Tsjoe En Lai voor een bezoek aan Peking aanvaard. Dat bezoek heeft vermoedelijk in septem ber plaats. DRS. D. M. RINGNALDA is benoemd tot secretaris-gene raal van het ministerie van Algemene Zaken. Naar aanleiding van het ar tikel over het staatsbezoek in cognito van dhr. Spinks aan Griekenland in uw blad van 7 aug. jl. zou ik graag een mij ter ore gekomen geschiedenis ter aanvulling willen geven. Er was eens in de hooglanden van Zuid-Afrik a, in de repu bliek Saloembie, een kamerlid, genaamd Broekie, lid van de P. vjd. Posealk (Partij van de Permanente Oppositie, Stakin gen en Andere Losse Karwei tjes) en in die hoedanigheid, en dat is belangrijk, lid van de vaste kamercommissie voor defensie. Op een goede dag, het liep tegen de vakantie, dacht Broekie: „Laten we het nuttige met het aangename verenigen, laat ik eens naar Nederland op vakantie gaan en zien of ik een paar staats lieden te spreken krijg". Zo gedacht, zo gedaan en Broekie stapte naar de Nederlandse ambassade waar hij, als VIP, door de ambassadeur werd ontvangen. Deze verzekerde hem dót hij alle moeite zou doen om Broekie met het hoogste staatsgezag van Ne derland in contact te brengen. Dit nu had Broekie niet ver wacht en omdat zijn voorbe reidingstijd zo kort was, stap te hij naar zijn dorpsbiblio theek waar hij snel nog even de geschiedenis en het politie ke leven van Nederland na sloeg. Bovendien had hij daar ook de gelegenheid om zich een paar moeilijke politieke termen eigen te maken als: canard, ideologie, gepolitiseer de doorsnee-Nederlander en opvallend gewapende politie. Aldus gewapend stapte hij met zijn vrouw, Broekie-Broe- kie zo gaat dat daar, de vrouw krijgt als voornaam twee keer de achternaam van de echtge noot, voluit heet zij dus: Broe- kie-Broekie Broekie, stapte hij dus met zijn vrouw in het vliegtuig naar Nederland. In het vliegtuig werden beiden met alle égands omgeven want Broekie is tenslotte kamerlid nietwaar. Toen zij in Neder landen landden schrok Broekie wel even, want door het naampje zag hij een rode lo per, de luchtmaohtkapel en minister-president Biesheuvel (beide laatsten kende hij uit boekjes uit zijn bibliotheek, een rode loper kende hij al want die hadden zij zelf ook). Zoals gezegd hij schrok maar even, want hij had tenslotte niet anders verwacht (Kamer lid, nietwaar). Toen Broekie, met zijn Broekie-Broekie de trap afliep, kwam Biesheuvel met uitgestoken armen op hem toegelopen, tegelijkertijd be gon de luchtmachtkapel een stevige mars te spelen. Broe kie-Broekie had er tranen van in haar ogen. „Oh, Broekie" zei Biesheuvel, „wat een ge weldige eer dat u ons land komt bezoeken, u bent 14 da gen op staatskosten onze gast. Ik zal u alles laten zien, voor al de negatieve kanten. Ik hoop dat u over 14 dagen, na terugkeer in Saloembie, alle negatieve kanten aan de pers in uw land kunt vertellen. Voor uw vrouw hebben wij een apart programma vastge steld. Samen met mijn vrouw kan ze vijf ziekenhuizen en twee weeshuizen gaan openen. We hebben ermee gewacht tot u gearriveerd zou zijn." Het programma wend aldus uitgevoerd. Overal waar Broe kie kwam, zocht hij naar ca nards, ideologie, naar gepoliti seerde Nederlanders en naar opvallend gewapende politie. Maar na 14 dagen had hij weinig negatiefs gevonden. Na terugkeer in Saloembie ver zuchtte Broekie dan ook: „He lemaal geen ideologie, maar ik ga nog eens terug om het t« zoeken RIJEN B. HEIJNEN

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11