Gehandicapte Cees Rentmeester Beenbreuken fataal De Waal belust op revanche AUTO- GEWELD IN GILZE- RIJEN CLINGE-TOERNOOI DIT WEEKEINDE VOOR UW VREEMD GELD LETUP HET GWX-EMBLEEM DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. FISCHER WEER BOOS „Witheet" Ronde van de Molen 18 augustus Corn Boys Moed Nooit Ronde van de Molen IR augustus sport GELUK SPEL HOCKEYTEAM TOM OKKER VERLOOR RAAS VIJFDE WERELDTITEL BESLISSING I Vrijdag 11 augustus 1972 12 REYKJAVIK (ANP). Robert Fischer heeft weer eens geprotesteerd tegen de slechte omstandighe den, waaronder hij in Reykjavik zijn tweekamp tegen wereldkampioen Spasski moet spelen. In een brief aan hoofd- scheidsrechter Lothar Schmid zegt hij: „Het lijkt wel een kinderspeeltuin. Ik eis dat de eerste zeven rijen stoelen worden ver wijderd. De toeschouwers zitten te dichtbij en zijn luidruchtig. De akoestiek is slecht. Ik hoor ze de papiertjes van de snoepjes afhalen. Ze praten en ze lachen." De eis is door het or ganisatiecomité afgewe zen. Lothar Schmid wilde eerst niet de moeite ne men de vergadering waarin het protest werd besproken, bij te wonen. Hij had een afspraak met de tandarts. Dat wekte de verontwaardiging van Fi. schers technische advi seur Cramer: „Dit kun nen wij onmogelijk ac cepteren. Het is de taak van Schmid om de speel- condities perfect te hou den. Hij heeft gisteren nota bene zelf toegegeven dat er veel te veel lawaai was." Volgens Cramer was Fischer „witheet", toen de twaalfde partij bij de 55ste zet in remise was geëindigd. De Amerikaan beklaagde zich tijdens de hervatting tweemaal bij de hoofdscheidsrechter en keerde uiteindelijk het publiek geërgerd de rug toe. Fischer schreef zijn protest woensdag tussen de zetten door en werkte zijn aantekeningen later uit op zijn hotelka mer. Uiteindelijk kortte Schmid zijn bezoek aan de tandarts in, zodat hij toch op de vergadering aanwezig kon zijn. Bij zijn binnenkomst ver klaarde hij: „Er is niets ernstigs aan de hand." Even later werd bekend dat het protest van Fi scher was afgewezen. De eerste zeven rijen stoe len blijven voor het pu bliek toegankelijk. (ADVERTENTIE) AMSTELVEEN (ANP) Het Nederlands hockeyelftal heeft in het Wagener-stadion in Amstelveen de derde oefen wedstrijd tegen Olympisch kampioen Pakistan gelijk ge speeld met 2—2. Bij de rust was de stand: 21. Het scoreverloop was: 18 Kruize 10 (strafpush), 23 Saeed Anwar 11> 33 Zweerts 21, 68 Saeed Anwar 22 (strafpush). mmmmmbbbt 1 CLEVELAND (ANP) De Australiër Rod Laver, de Ame rikaan Arthur Ashe en de Ne derlander Tom Okker zijn uit geschakeld in de tweede ron de van het 50.000 dollar-in- doortoernooi van Cleveland. Laver verloor met 67 6—3 62 van de Amerikaan Marty Riessen, Ashe werd met 64 67 63 verslagen door de Egyptenaar Ismael el Shafei en Okker verloor met 63 64 van de Brit Mark Cox. Voorts verrsloeg Cliff Drysdale (ZA) Haroom Rahim (Pakistan) met 6—1 6—2. (Van onze sportcorrespoi.-ent) SAS VAN GENT. De jeugd commissie van de voetbalver eniging Corn Boys organiseert het aanstaande weekend een groot junioren-voetbaltoernooi, dat gespeeld zal worden op de terreinen van v.v. Corn Boys in Sas van Gent. Zaterdag om twaalf uur beginnen de eerste wedstrijden. Zondag is de start om 12 uur. ZEILEN De zeilregatta van de Olympische Spelen in 1967 zal worden gehouden op het Ontariomeer voor King ston, dat halverwege Montreal en Toronto is gelegen. (ADVERTENTIE) De Waal (links) aast op revanche. „HET IS VOOR MIJ AFGELOPEN" zaamslag wacht (Van onze sportmedewerker) OVERZANDE Aan de wielercarrière van Cees Rent meester is nu definitief een eind gekomen. Toen de sterke, wilskrachtige Zeeuw, eind augustus van het vorig jaar, voor de tweede maal in zijn loopbaan een beenbreuk opliep bij een valpartij stond hjj eigenlijk reeds voor een voldon gen feit. Niettemin bleef er bjj hem een stille hoop bestaan om alsnog terug te keren in het métier, omdat dit nu een maal zijn levensideaal was. rijden de Nederlandse cou reurs en dan vooral de ama teurs te veel criteriums, iin een week soms wel vijf of zes en dan bovendien nog op een heel Ideira rondje. Het is steeds maar stoppen en aan zetten in de bochten en dat vreet aan je brachten. Ze zijn uitgeblust voordat ze naar de profs overgaan. Ik durf gerust adviseren om meer in België te gaan rijden. Daar zijn de ronden in een criterium Veel langer. Jo de Roo, bijvoor beeld- zocht Zijn werkterrein veel in België en volgens mij is hij daar mede groot door geworden. Natuurlijk ook door zijn instelling. Om een voor beeld te geven: De Roo won op een zondag de Ronde van Vlaanderen maar 's maandag morgens daarop, om zeven uur kwam ik hem alweer tegen op een traimimgstocht. Hij was keihard voor zichzelf. Nog een jaar later verklaart hij nuchter maar met pijn in het hart: „Het is voor mij voorgoc-d voorbij, ik zal nooit meer koersen. Gelukkig ben ik zover hersteld dat ik be hoorlijk kan lopen en zelfs een behoorlijk stukje kan fiet sen maar zeker niet harder dan zo'n dertig kilometer per uur. Bovendien gaat mijn rechterknie waaraan ik ben geopereerd, pijn doen als ik hooguit 40 kilometer heb afge legd, dus ik hoef geen illusies meer te koesteren." Het zijn striemende, 'woor den van een man die groter illusies gehad heeft en met ontembare vastberadenheid zijn weg zocht in het wider- comité. Op dit punt durven wij Cees Rentmeester met een gerust hart als voorbeeld stel len voor jongere Zeeuwse col lega's die nu in opmars zij n. gespannen ae (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Het kersverse wielercomité van Zaamslag ondergaat zaterdag zijn vuurdoop. De leden zullen voor de nerij voorzitter P. de Vos, vader van de amateur wielrenner gereden. Hebben de meesten nog geen ervaring in de wielren- der dan twee wedstrijden n.l. voor nieuwelingen en adspiranten eerste keer iets moeten bewijzen, want het worden niet min jan de Vos, weet gelukkig wel hoe momenteel de vork aan de steel zit. Een gens Voor Cees Rentmeester is het afgelopen. Hij kan de racefiets beter vergeten. wielercomité dat vol- voorzitter de Vos min of meer is ontstaan na de club- kampioenschappen van de wielervereniging Zeeuws- Vlaanideren, toen besloten wend ook iin Zaamslag te gaan organiseren. 'ïk ben direct gaan praten met W. de Vos en K. de Koeyer, en ook zij wa ren enthoüsiast. Inmiddels was ook J. Dieleman benaderd, en ook hij stemde toe. De vier actieve wielerenthousiasten sloegen koppen met spijkers, en in februari van dit jaar was het wielercomité Zaamslag opgjajfphl. Do weer: ,:Waaretii-cC>u hef op Zaamslag eigenlijk niet gaan. Er zijn zoveel kleine dorpjes die een wielervereniging heb ben. Uiteraard is voorzitter De Vos optimistisch voor de eerste wedstrijd. „Ik heb goede ver wachtingen al zal natuurlijk het weer een grote rol spe len". Cees Rentmeester had een bijzonder serieuze aanpak. Hij „leefde" voor de stiel en com penseerde het gemis aan zui vere klasse met zo veel moed en wilskracht, dat hij toch van tijd tot tijd aan de weg kon timmeren. Zijn woorden: „Ik geloof dat ik lm de wielersport behoorlijk mijn brood had kunnen verdienen'', getuigen dan ook beslist niet van bluf. Dat is trouwens ook nog eens onderstreept door zijn succes sen met name bij de ama teurs. Het debuut als beroepsren ner in 1969 bij Caballero moest helaas worden uitge steld want juist voor de aan vang van het seizoen klapte Cees Rentmeester tegen een boom tijdens een trainings- tocht en braak daarbij zijn linkerbovenbeen. Zijn' hele seizoen ging daarmee verloren maar het moraal van Cees bleek onaangetast. Vooral toen het wieieroomité Middelburg voor hem een benefietwed- strijd organiseerde om hem in staat te stellen het volgende voorjaar In Nice aan een co me-back te gaan werken, gaf dit hem nieuwe inspiratie. Cees Rentmeester: „Nog steeds ben ik het Middelburg se comité bijzonder erkente lijk voor dit feit." Cees zette dus opnieuw aan in 1970, als prof in de ploeg van Caballe ro. Hij reed behoorlijk in Pa- rijs-Nice, werd fraai 2e in Pa- rijs-Camenbert, zegevierde in Hendrik-Ido-Ambacht, .reed de Tour de France uit en werd 5e ln Ohaam. Niettemin verklaart hij nu nadrukkelijk „Toch ben ik na die eerste beenbreuk nooit meer de oude geworden, ik moest me toch te veel for ceren. Ook vorig jaar in de ploeg van Pellenaars merkte ik toch steeds meer dat ik me niet geheel kon geven. Mijn tweede beenbreuk, die ernsti ger was dan de eerste en toen er operatief moest worden in gegrepen zette voorgoed een streep onder mijn carrière. De nu 25-jarige Rentmeester (zit nog steeds in de ongevallen wet) Is sporadisch als toe schouwer bij een wielerwed strijd te vinden dit jaar. Rent meester: „Ik krijg dan te veel hartzeer." Maar in een gesprek over de wielersport en dan speciaal over de Zeeuwse renners doet Cees 's hart toch weer in vuur en vlam steken: „Volgens mij (Van onze sportredactie) GILZE-RIJËN De lief hebbers van de zogenaamde autosprints wacht aanstaan de zondag in Gilze-Rijen een bijzonder prettige dag, want vanaf half tien 's morgens kunnen zij op het genie-terrein, gelegen aan de Vijf Eikenlaan getuige zijn van opwindende wed strijden. Auto's met een ge weldig motorvermogen zul len met grote snelheid over een parkoers van 1300 me ter jagen, teneinde te pogen een buitengewoon scherpe tijd te laten noteren. Door dit spektakel naar de Baronie te halen heeft de sportcommissie van de Automobiel Sport Club „De Baronierijders" weer bui tengewoon goed werk gele verd. Zonder medewerking van de militaire instanties zou het evenwel niet moge lijk zijn om dit soort even- nementen in onze omgeving te houden. Terecht is de organisatie de overheid dan ook dankbaar voor de me dewerking. Vooral kapitein De Waard heeft zich voor het behoud van dit gebeu ren ingespannen. Nieuw dit jaar is de con trole tijdmeting. Nu het steeds sneller gaat en de verschillen tot in honderd sten van seconden moeten worden opgemeten, is het vooral zaak een goede ap paratuur bij de hand te hebben. De organisatoren, en dat zijn de heren Staal, Van der Kolk en Eine, heb ben voor een stunt gezorgd door de Longines appara tuur van München te „be machtigen". Dankzij bemid deling van de firma Van Haaren is de apparatuur overgevlogen en zal na ge bruik weer naar de Beierse hoofdstad worden terugge bracht. Van Dijk in zijn bolide. Een ding staat al vast bij het comité. Als alles zaterdag naar wens verloopt, komt men volgend jaar met een amateur- koers. Over het conflict met de Voetbalvereniging Zaams lag, die op dezelfde dag een toernooi organiseert, wil de heer De Vos zich niet uitlaten. De Vos( „Het was een samen loop van omstandigheden. We hebben beiden wat toegegeven en alles is nu opgelost. De adspiranten komen zaterdag eerst aan de beurt, om 14 uur. Zij moeten 35 km afleggen die van verdeeld zijn over 10 ronden. Vos Alle streekfavorieten hebben ingeschreven zoals H. Doorns, H. Gijsel, O. Picavet, A. Schaalje, W. Pijcke, A. Ver- schuuren en K. van H.am. Er zijn geen uitgesproken favo rieten bij, zodat het ongetwij feld een felle strijd voor de bloemen zal worden. Hetzelfde geldt voor nieuwelingen, al gaat Tonny Veerman uit Ter- neuzen hier van start als de grootste kanshebber. De voor naamste deelnemers zijn hier, A. Biddeloo, F. de Brouwer, R. Hellemons, C. Spaans en C. Verveert. In totaal rijden er 30 nieuwelingen. Zij vertrek ken om 15.15 uur. De afstand bedraagt 70 km. Het parcours „is als volgt: start Reuzenhoek, Reuzenidijk, Gioeneweg, Mo lenstraat en terug Reuzen- hoek. (Vam onze sportaoaTesponctanit) ST. JANSTEEN Twee Zeeuwse renners wisten in Belgische wielerwedstrijden fraiaie resultaten te behalen. De nieuweling R. de Bisschop uit St. Jansteen werd tweede in de nieuwelingen wedstrijd in Denderwinde. WinnaaT werd A. de Backer, die de afstand van 45 km aflegde in 1.19 uur. Jan Raas uit Hein- kenszand werd 5 e in een ama teurs-wedstrijd iin Zelzate. Het gevolg van een en ander is dat er nu ook sprake is van een zoge naamde elektronische start. Als een verkeersinstallatie op groen staat kan worden gestart. De gewone jongens die zich willen meten met de coureurs kunnen nu pre cies ontdekken wat zij in tijd gemeten nog te kort komen. De spanning zal dan ook ongetwijfeld toenemen. Inzet vaii deze sprint wedstrijden voor auto's is de „Coupe De Breda", een bokaal die in handen is van de kampioen van vorig jaar, Marcel Wierickx. De Bergse coureur behoort weer tot de favorieten en zal ongetwijfeld voor de nodige gezellige aanhang zorgdragen. Andere cracks die zeker aan de start zul len verschijnen zijn Frans van Hesteren en Adree Franken. Laatstgenoemde rijdt in een speciaal gepre pareerde Toyota. De Breda se formuler coureur, Arnold van Dijk, ontbreekt uiter aard niet op liet appèl. Voor de toeschouwers is het overigens nuttig te we ten dat zich op het terrein geen tribunes bevinden. Ie dereen doet er derhalve goed aan een tuinstoel of iets dergelijks mee te ne men. Over de toegangsprijs behoeft niemand zich zor gen te maken. De wedstrij den zijn gratis toeganke lijk. (Van onze correspondent) BOSCHKAPELLE Gaan zaterdag te Zaamslag de ad spiranten en nieuwelingen van start, de amateurs kunnen zondag in de plaatselijke ron de van Boschkapelle voor de bloemen gaan strijden. Deze wielerronde, die volgens de wielerkalender eerder verre den zou moeten worden, is wegens omstandigheden inder tijd verschoven. Voor het wiielercomité van Boschkapelle niet zo'n ramp, want ook nu hebben alle Zeeuwse en Brabantse ama teurs van naam ingeschreven. Wim de Waal, vorige week in de spurt geklopt door Peter Gödde, is natuurlijk op revan che belust Zijn grootste con current Todne v. d. Bunder, weer voor een aantal weken uit het strijdperk verdwenen door een sleutelbeenbreuk, zal niet aanwezig zijn. Deson danks zal De Waal de bloemen niet cadeau krijgen, want ook Tonny Huyzen, Wim Evertse, Henny Gijsel, Johnny Verbeke en Gaby Minnebo weten wat koersen is. Gaby Minnebo, die bij de wereldkampioenschap pen op de baan te Marseille de bronzen medaille won ach ter zware motoren, zal in de ronde van Boschkapelle de blikvanger zijn van de toe schouwers. Ook de nieuwe Watneyploeg uit Hulst, met o.a. De Cauwer, Ferket, De Gend, De Belie en de pas opnieuw begonnen Dirk Aardoom, komt aan de start. Misschien kunnen met name De Gauwer of Ferket wel eens voor een verrassing zorgen. De voornaamste deel nemers zijn verder: L. Strob- be, Van Overveld, Marrijs en het zeker niet te vergeten En gelse drietal Carroll, Foster en Leeson. De start is in de Bos- sestraat en het parkoers is verder: Elvastraat, Populieren straat, Kerkstraat en terug Bossestraat. De totale afstand bedraagt in totaal 100 km ver deeld in 53 ronden. BROUWERSHAVEN De Deense zeiler B. Hansen is donderdag op de Grevelingen voor Brouwershaven wereld kampioen in de Ynglingklasse geworden. Hansen verloor aanvankelijk in de zesde race wat terrein door pas ais negen de te finishen, maar herstelde zich door een zege in de slot wedstrijd. J. J. Straus jr. was de beste Nederlander.Hij ein digde in het algemeen klasse ment ais derde achter twee Denen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdaga vond wordt op het hoofdveld van het Zuidersportpark in Terneuzen de beslissingswed strijd gespeeld om het kampi oenschap van het rayon Ter- neuzen zomeravondvoetbal tussen de elftallen van de N.S.M. en Van der Poel. Voor het elftal van Van der Poel is het voor de tweede achtereenvolgende keer. Vorig jaar had men als tegenstander Dow, en toen werd het een 10 nederlaag. Deze wedstrijd begint om 18.30 uur. VOETBAL Een elftal, samengesteld uit leden van de KPJ-afdeling Giraauw, speelt zaterdagavond een voetbal wedstrijd tegen een elftal van de plaatselijke Boerenbond, De wedstrijd wordt gespeeld op het gemeentelijk sportter- ren in Graauw en begint om 17.30 uur. (ADVERTENTIE) (Van onze sportcorrespondent) CLINGE De jeugdcom missie van de voetbalvereni- sport In 't kort TENNIS Wouter Fok en Lisette Boshouwers hebben in Bunnik beslag gelegd op de Ne derlandse tennistïtels voor jeugd tot en met 18 jaar. WIELRENNEN Fedor den Hertog is als tweede geëin digd in de derde etappe van de ronde van Oost-Duitsland. Winnaar van deze etappe, een tijdrit werd de Oostduitser Dieter Gonschorek. In het algemeen klassement staat Den Hertog nog steeds boven aan. ATLETIEK Op de twee de dag van de atletiekinter- land Polen - Frankrijk in War schau heeft de Pool Bronislaw Malinowski het Europese re cord op de 3000 meter steeple chase geëvenaard: 8.22.2 minu ten. Deze tijd werd al eerder gemaakt door de Rus Wiadimir Doedin. ging Clinge organiseert zater dag en zondag 12 en 13 augus tus haar traditioneel Clitex- juniorenvoetbaltoernooi voor pupillen en B-junioren, dat gespeeld wordt op de terrei nen van de VV Clinge. De pupillen komen zaterdag eerst aan de beurt. Voor de ploeg van de organiserende vereniging, die vorig jaar de wisselbeker won, verwacht men nu hetzelfde resultaat. De indeling der poules is als volgt: poule A: -Hulsterloo, Clingel, SDO. Hontenisse; poule B: Steen, Graauw, Clin ge 2 en Koewacht. De wed strijden beginnen om 13.00 uur en deze worden gespeeld op twee terreinen. De duur der wedstrijden bedraagt 2 x 10 min. Zondag komen de B- junioren aan de beurt en hier was het Philippine dat vorig l aar de wissel beker in ont vangst mocht nemen. Wint de ze ploeg opnieuw het toernooi, dan .blijft de wissel-beker voorgoed in het bezit van Phi lippine, want ook in 1970 werd deze vereniging win naar. De indeling, van de poules: poule A: Hulsterloo, Graauw, aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële koersen alle courante valuta direkt leverbaar ook voor reis-, betaal- en Euro- cheques alle reisverzekeringen spaar-, salaris- en depositoreke ningen aan-en verkoop gouden en zilveren munten 60 vestigingen op N.S.-stations en aan de grenzen. Ruime openingstijden, ook 's avonds en in het weekend. Vestigingen o.m. te: BREDA - Postpa- viljoen Stationsplein; VLISSINGEN - station N.S.; HAZELDONK-E10 - grenskantoor; NISPEN. PUTTE en WERNHOUT - douaneposten. Samenwerking van: N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. Amev en Pierson, Heldring Pierson. Centraal Station, Amsterdam. Tel.: 020-221,3 24. Honienisse 2 en Clinge; poule B: Steen, Koewacht, Terhole en SDO. De eerste wedstrij den, die op twee terreinen ge speeld worden, beginnen om 12.30 uur en duren eveneens 2 x 10 min. zonder rust. Zowel zaterdag als zondag, direct na afloop van het toernooi, zal dhr. Everaert, directielid van de Cliingense textielfabrieken, de prijzen uitreiken.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5