OOK „UIT-KRANT" IN MIDDEN-ZEELAND Schouwburgen scharen zich onder één vlag TOPDAG VAN HET SEIZOEN Middelburg deed goede' zaken met horden toeristen Gastarbeiders vinden weg naar spreekuur MODERN LEESONDERWIJS OP HULSTER SCHOLEN VERBETERING RIJKSWEG 252 Veranderlijk Voör paar grote uitvoeringen Vlissingers naar schouw burg in Middelburg VOORRECHTEN CONCERTEN -jt Boete voor beschadigen stroomkabel Commissaris opent kantoor Jeugd en Gezin Voor jeugd en gezin STICHTING IN NIEUW GEBOUW IN ZEELAND JUBILARIS BIJ MORRES N.V. Lees voorwaardentoe ts'ontdekt tekortkomingen in vroeg stadium ■A A 'k (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De stichting „Uit in Zeeuwsch-Vlaanderen" heeft school gemaakt. Binnenkort krijgen alle inwoners van Midden-Zeeland een zogenaamde Uit-krant in hun bus, die treffende gelijkenis vertoont met een soortgelijke krant die eens per jaar in Zeeuwsch Vlaan deren wordt verspreid. De krant kan men beschouwen als een feeste lijke wimpel boven een voor Midden-Zeeland nog nieuwe organisatie vorm voor het culturele leven. Ook in dit opzicht volgt men in Middel burg het voorbeeld van Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op het kantoor van rijkswaterstaat te Middelburg is de verbetering van rijksweg 252 op het grond gebied van de gemeenten Sas van Gent en Terneuzen aanbe steed. Het betreft hier onder meer het aanbrengen van een asfalt- verharding over een afstand van ongeveer zeven kilometer. Er waren negen inschrij vers voor het werk, waarvan de Zeeuwse Asfalt en Aanme- rnirigsmaatschappij te Terneu zen de laagste was met f 490.300. Hoogste inschrijver was het aannetningsbedrij f Leenhoüts te Sluis met f 518.000.' De gunning vindt plaats op een later tijdstip. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag: Veranderlijk zo merweer. Vooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag. Aantal uren zon: 4 tot 10, min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Voor zondag. Aantal uren zon: 3 tot 9 min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, max. temp.: omstreeks nor maal, kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 90 pro cent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. STRANDWEER Een [lagedrukgebied blijft het strandweer overwegens gunstig bepalen. Een zwakke storing, die van Noord-Frank rijk naar Duitsland trekt, kan wat bewolking brengen maar daarna nemen de zonnige peri oden weer de overhand. Hier bij een zwakke wind tussen zuidwest en west. Tempera tuur 19 21 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: een hogedrukgebied cblijft in de buurt en geeft ook in de ko mende dagen gunstig strand weer. waterstanden Konstanz 383 -1, Reheinfel- den 245 -7, Straatsburg 246 pl. 2, Plittersdorf 388 -4, Maxau 441 -5, Plochingen 127 -2, Mannheim 250 -9, Steimbach 123 pl. 1, Mainz 259 -8, Bingen 153 -7, Kaub 179 -7, Trier 243 onv., Koblenz 190 onv., Keulen 147 pl. 1, Ruhrort 311 -15, Lobith 939 -8, Pannerdense kop 911 -5, Nijmegen 737 -4, IJsselkop 845 -3, Eefde IJssel 410 p! 23, Deventer 287 pl. 19, Monsin 5474 -6, Borgharen 3925 pl. 1, Belfeld 1114 pl. 23, Grave beneden de sluis 504 pl. De Zeeuwse Volksuniver- siteit, de nutsdepartementen Vlissingen en Noord-Beve land, alsmede de algemene kunstkringen Goes en Vlis singen, hebben namebjk be sloten hun winterprogram- ma's onder te brengen in een pakket, een algemeen Mid denzeeuws theater- en con certabonnement. Iedereen, ook de niet-leden van de instellingen die samen aan het optimaliseren zijn ge slagen, kan door middel van een soort tatoformulier dat in de Uit-krant is afgedrukt, een keus maken uit de 37 grote evenementen die in het sei zoen 1972-1973 in Middelburg, VMssirrgen, Goes en Kortgene worden gegeven. De Stichting Cultuurspreiding Zeeland (SCZ) coördineert de activi teiten en biedt een belangrijk stuk dienstverlening, waaron der de propaganda en de cen trale administratie. „Het gaat er ons om, een (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In het ko mende winterseizoen zullen de inwoners van Vlissingen voor diverse culturele evenementen de schreden naar een voor ve len nieuwe schouwburgaccom modatie moeten richten. De schouwburgzaal van Britannia is namelijk niet meer voor schouwburgvoorstellingen en concerten beschikbaar. Men heeft nu een vervangende ac commodatie gevonden in het Scheldekwartier aan de Van Dishoekstraat. Het gebouw is eigendom van de N.V. Konink lijke Maatschappij De Schel de en wordt als personeelsge- bouw en kantine gebruikt. Het gebouw beschikt over een grote toneelzaal, die ech ter voor bepaalde opvoeringen niet geschikt is. De accommo datie achter het toneel is na melijk zeer bescheiden. Niet temin zullen er in het komen de seizoen drie van de zes evenementen die door de ZVU, de SAK en het N-utsde- partement Vlissingen worden georganiseerd, in het Schelde kwartier worden gegeven. De drie andere voorstellingen worden, speciaal voor de be zoekers uit Vlissingen, gege ven in de schouwburg in Mid delburg. Er worden speciale busdiensten ingelegd om de Vlissingers na-ar hun zuster stad te vervoeren. minimum aan lege schouw burgplaatsen te hebben en een maximum aam keuzemogelijk heden voor een zo groot moge lijk publiek", zegt die heer H.W. Koch, directeur van de Zeeuwse Culturele Raad. „El ke schouwburgstoel is voor d<e helft belegd met ov-eirheddssub- sidiies. Als wij een situatie kunnen opbouwen, waarin in elk geva-l de aindere helft van de stoel met entreegelden wordit belegd, dan weten wij diat de subsidies wei-besteed zijn", zo voegt hij er aan toe. Het nieuwe systeem komt er op neer, dat iedereen in Mid den-Zeeland voor zichzelf en zijn gezin een theater- en eon- oertaibomnement kan samen stellen, daft over de schouw burg- en concertzalen van het gehele gewest gespreid is. Al le voorstellingen kosten e- venveel, omversHuüg in welke plaiats ze worden gegeven. De leden van de in de SCZ sa menwerkende culturele orga nisaties. hebben een paar voorrechten. Zij hebben bij de toewijzing van abonnementen voorrang op rtiet-leden, en zij betalen per voorstelling een gulden miindier dan de ongeor- ganiiiseerdein. De plaatsbesprekingen zijn afgeschaft. Voortaan geldt: wie het eerst in de zaal is, heeft de beste plaats. Het nieuwe systeem biedt een mo gelijkheid om het publiek, meer dan tot nu toe, te laten bepalen welke evenementen het eigenlijk wil hebben. Blijkt dat een bepaalde voor stelling bij voorinschrijving hoegenaamd geen belangstel ling trekt, dan kunnen wij zo'n subsidieverslindend eve nement tijdig laten vervallen", zegt de heer Koch. Hoewel het abonnementen- systeem, nu het op grote schaal wordt toegepast, stellig tot vollere zalen zal gaan lei den, blijft er toch altijd een aantal kaarten voor vrije ver koop beschikbaar. In het Middenzeeuwse evene mentenbestand is de lichte toets duidelijk aanwezig. Veel oabaret (o.a. Paul van Vliet, Jasparina de Jong, Don Quishockiog, Tingel Tan-gel), maar ook blijspelen en een musical (een prolongatie van „En nu n-aiar bed"). Tot de grote toneelgebeurte nissen behoort „De drie zus ters" van Tsjeohow, „Moeder Courage" van Brecht, en een opvoering door het Zwarte Theater u-it Praag. Muzikale hoogtepunten zijn enkele con certen door het Rotterdams PhilharmoniEch Orkest. De Uit-krant voor Midden- Zeeland. waarin uitvoerige in formatie voor het nieuwe sys teem en de evenementen van het seizoen wordt gegeven, wordt in de komende dagen in een oplage van 60.000 exem plaren huis-aan-huis in Mid den-Zeeland verspreid. c (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 23-ja- rige schipper van het binnen schip Viona K.W. uit Amei- den, werd donderdagmorgen veroordeeld door de politie rechter tot f 200 boete. Op 24 januari beschadigde het anker van de Viona een tien Kv- kabel in de Oosterschelde. Goes kwam zonder licht te zitten. De schade aan de kabel wordt op f 70.000 geschat. W. moest met zijn schip voor anker bij het Goese Sas, om op hoogwater te wachten voor de sluis. Aan de kant vlak bij de waterlijn staan borden van PZEM diie de lig ging van de kabel aangaven. Eerst lag de Viona 400 meter verderop, maar door d'e vloed- stroom werd hij naar de kade gedreven. De officier van justitie: „U had het moeten kappen, en de plaats met een boei mankeren. Als je schipper bent moet je weten waair je wel of niet ten anker mag gaan. Ieder schip heeft daarvoor kaarten aan boord." De verdediger vain W., mr. P. Blussey van Alblas meende dat zijn cliënt zich niet schuldig had gemaakt aan het hem ten laste gelegde. Er zou een kabelbord ontbroken hebben. De politierechter voelde meer voor het requisitoir van de officier, en vonniste con form de eiis. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De com missaris der koningin, mr. J. van Aartsen opent op 13 sep tember het in Middelburg ge vestigde kantoor van de Stich ting voor Jeugd en Gezin In Zeeland. Na de opening wordt er enkele dagen lang 'open huis' gehouden om een zo breed mogelijk publiek te in formeren over de doelstellin gen van de stichting. Tijdenis deze dagen zullen in het gebouw enkele jonge kun stenaars werken exposeren. Om het werk in de provincie nog meer bekendheid te geven houdt de stichting een teken wedstrijd voor jongens en meisjes van twaalf jaar en ou der. Het onderwerp voor deze wedstrijd i-s 'thuis' dat de Zeeuwse jongeren op hun ma nier in beeld mogen brengen. Alle soorten technieken zijn toegestaan. De aan deze wedstrijd ver bonden prijzen zullen woens dag 13 september worden uit gereikt. De inzendingen moe. ten voor 31 augustus binnen zijn bij de Stichting voor Jeugd en Gezin, postbus 62 te Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In een fraai gerestaureerd pand aan de Londense Kaai te Middel burg heeft de Stichting voor Jeugd en Gezin Zeeland een nieuw onderkomen gevonden. Op dertien september zal het gebouw door de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. v- Aartsen, officieel worden geopend. De stichting Jeugd en Gezin is ontstaan uit een fusie tussen Pro Juventute en de stichting Katholieke Kinderbescher ming. Deze stichting houdt zich bezig met de voogdij, ge zinsvoogdij en met adviesver lening en begeleiding in ge vallen waarin een beroep op haar wordt gedaan, bv. door ouders en-of jongeren die in conflictsituaties terecht zijn gekomen. Het werkterrein van de nieuwe slichtin-g omvat ge- hee; Zeeland. De stichting zal zich, nadat het nieuwe gebouw s geopend, met verschillende acties aan de bevolking presenteren, om dat de ervaring heeft geleerd dat de stichting nog onvol doende bekendheid in Zeeland geniet. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Zeeuw se Raad voor de Buitenlandse Werknemers heeft enkele maanden geleden in Vlissingen een spreekuur voor buiten landse werknemers ingesteld. Dit spreekuur, dat in het stad huis wordt gehouden, blijkt in een behoefte te voorzien, aldus de heer S. Biersma, die het praktische werk van de raad leidt. ,De grootste groepen migran ten, de Joegoslaven en de Ma rokkanen. hebben het spreek uur eindelijk ontdekt. Na tien spreekuren kon Wonden vast gesteld, dat 28 buitenlandse werknemers advies of hulp kwamen vragen. Onder hen waren 19 Joegoslaven en 8 Marokkanen. De meesten vol stonden met een bezoek. De soort problemen waarmee de raad via het spreekuur wordt geconfronteerd, was veelal van een voudig karakter. In de meeste gevallen ging h^t om kwesties van huisvesting en inrichting van een woning, en om vragen over verzekering van auto's en aanrijdingsge- vallen. Arbeidsproblemen werden vijfmaal door de bezoekers ter tafel gebracht. Er zijn ook en kele moeilijke, wanhopige ge vallen aan de orde geweest. „Wij willen onderzoeken in hoeverre de eenvoudige onder werpen waarvoor de mensen bij o ns aankloppen, door een meer groepsgewijze voorlich ting kunnen Worden behan deld", zegt de heer Biersma. De periode gedurende welke ervaring met problemen van gastarbeiders is opgedaan, noemt bij te kort om er al scherpe conclusies uit te trek ken. (Van onze correspondent) HULST Het is vandaag 25 jaar geleden, dat A. Mehau den bij Morres meubelbedrij ven nv in dienst is gekomen. Hij zal vanavond van half ze ven tot half negen recipiëren in restaurant De Koning van Engeland te Hulst. Na de vakschool te hebben doorlopen kwam hij als leer ling-meubelmaker in dienst bij Morres, waar hij momen teel verkoper is. Morgen, zaterdag 12 augustus Bergen op Zoom 5.45 en 18.01 Hansweert 4.59 en 17.10 Terneuzen 4.23 en 16.35 Vlissingen 3.48 en 16.02 Wemeldinge 5.35 en 17.51 (Van een onzer verslaggevers) HULST De Hulster ba sisschool „Nobelhorst" en de Willibrordusschool gaan met ingang van het nieuwe schooljaar beginnen met een nieuwe vorm van leesonder richt voor de eerste klassen. De methode is erop gericht om in een vroeg stadium bepaalde tekortkomingen bij de leerlingen te ontdekken, waardoor ar" ers grote ach terstand in hun ontwikke ling zou kunnen ontstaan. Door nu bepaalde stoornis sen vroeg aan het licht te brengen, zullen de betrokken leerlingen van meet af aan met bepaalde oefeningen indi vidueel begeleid worden. Ver wacht wordit, dat daardoor het aantal zittenblij vers ads gevolg van achterstand in het leeson derwijs, teruggebracht kan worden. In de eerste week van het schooljaar zullen alle eerste klassertjes een serie leesproeven moeten afleggen. De resultaten daarvan worden geïnventariseerd en zo ont staat er een duidelijk over zicht van ieders begaafdheden op dit gebied. De af te leggen proeven overigens zeer een voudige oefeningen zijn sa mengevat in een zogenaamde Jeesvoorwaardetoets". Het gaat er bijvoorbeeld om, of de eerste klassers bepaalde op el kaar gelijkende woordjes al don niet van elkaar kunnen onderscheiden. Voor het afleg gen van deze proeven hoeven ze de eerste week niet voort durend op school te zijn, zodat ze ook nog gelegenheid heb ben zich langzaam aian te pas sen. De nieuwe aanpak inzake dit modern leesonderwijs staat onder leiding van het Regio naal Pedagogisch Centrum in Middelburg. De verwachtingen van het hoofd van de Nobelhorst de heer Everaert, met betrekking tot deze nieuwe methode, zijn nogal hoog gespannen. Het percentage zittenblij vers in de eerste klas schommelt volgens hem landelijk tussen de 20 en 25 procent. Een deel moet blij ven zitten, omdat men de be ginselen van. de leeskunst niet helemaal onder de knie heeft. De heer Everaert: „Vaak merk je pas na verloop van tijd, dat een leerling met lezen achter blijft, omdat hij bijvoorbeeld aan een kant doof is of be paalde dingen niet van elkaar kan onderscheiden. Tot schade en schande kom je dian tot de conclusie dat hij daardoor een achterstand heeft opgelopen, die hij nooit meer kwijt raakt. Een ervaren onderwijzeres heeft dit in het begin wel meteen in de gaten, maar de kans is groot, dat het over het algemeen pas veel laiter aian de oppervlakte komt, dat er iets hapert". Vorig jaar is men experi menteel begonnen met het toe passen vah de .Jeesvoorwaar detoets". De invoering van de. lees- voarwaandetoets" moet be schouwd worden als een aan vulling op het bestaande mo derne leesonderricht. Behou dens de speciale proeven aan het- begin van het schooljaar en de speciale begeleiding van enkele leerlingen, waarvoor dat mogelijk wenselijk zal blijken; verandert er niets. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse hoofdstad beleefde gisteren, aanvankelijk met angst en beven. maar later met duidelijke blijdschap, de topdag van het siezoen. Kam pioenschappen ringrijden, een gezellige kermis, de week markt in de Lange Delft /een novum) een folkloristische markt, plus de normaal aan wezige attracties zij werk ten met elkaar als een enorme magneet op legioenen toeii»- ten. De voornaamste attracties in de stad hadden het aanzien van wriemelende mierenho pen. En toch was het nakr het oordeel van mensen die het kunnen weten, minder druk dan in vorige jaren. Het iJk>oie strandweer zal wellicht een deal van de verklaring zijn. Voor de middenstand vany Middelburg, die in het zomer- seizoen omzetten haalt waar- voor men zich in veel grotere steden beslist niet zou scha men, was het grootste avon tuur de plaatsing van de zeer populaire weekmarkt in de drukste winkelstraat, de Lan ge Delft, die voor een dag autovrij was gemaakt. Het ef fect dat de bonte en'kleurige rij marktkramen op het win-, kelend publiek had, was ver1-' rassend. De marktkramen ^s- ten het grootste deel van de aandacht op Waardóór het in de winkels soms opvallend rustig bleef. Middelburgs VVV-voorzitter, de heer J. Imanse, die zélf een zaak aan de Lange Delft drijft, zei ons: „Het is niet mogelijk nu al te zeggen of het effect van de markt .op de winkelstand positief 'of 'nega tief moet worden gewaar deerd. Vergelijkingsmateriaal ontbreekt nu eenmaal. Dat het - bar gezellig op straat js, staat als een paal boven watér!" Het aantal Belgische bezoe kers, zo was de indruk van veel zakenmensen, was minder dan men in Middelburg is ge wend. Vooral opvallend is de daling van het aantal Belgi sche toeringcars. „Het hele seizoen zit de klad er al in", zei een horeca-exploitaitt ons. Men hoorde in Middelburg gisteren wel veel Brabants spreken. Enkele markthandétoren die wij naar hun meing vroegen, zeiden: „We doen goede za ken. Je krijgt meer,mensen langs je kraam als je zoals nu met je collega's in een lange, aaneengesloten lij staat. Dat is voor ons trouwens ook heel wat gezelliger Het slenterende publiek dacht er ook zo over. Opvallend was alleen dat het veel 'men-1 sen aanvankelijk ontging datl er twee rijen marktkramen,! met de raggen tegen elkaar, inr de Lange Delft aanwezig' wa ren. Het aantal opdringen in de rijen was zo gering, dat sommigen veel te laat ontdek ten dat er nog een andere'rij kramen aanwezig was, dan die waarvoor zij aan het parade ren waren- Van de tinnen van het Mid delburgse stadhuis sloeg de di recteur van gemeentewerken,.: ir. C. van Unen, het gewriemel beneden hem gade. Zijn groot ste zorg gold de vraag óf de bestaande en de geïmprovi seerde parkeerterreinen het toeristische blik wel zojiden kunnen verwerken. Tot zijn grete vreugde is dit, enorm meegevallen. Er bleef, zelfs op de drukste uren, overal nog wel parkeerruimte beschik baar. De politie was tol) en hulpvaardig. De kampioenschappen rijden van de eZeuwse jfing- rijdersbond, op het Molenwa ter trokken minder kijkers dan vorig jaar, al warén er toch nog duizenden mensen langs de touwen te zien. Er waren een kleine honderd deelnemers, die gezeten op stevige boerenpaarden of op slanke rijpaarden onder het uiten van triomfantelijke kre gen, de steeds kleiner worden de ring probeerden te steken. Voor het leukste schouwspel zorgden de ringrijders toen zij voorafgegaan door een mu ziekkorps door de stad pa rade reden. Kermislawaai overstemde op vreugdevolle manier het etads- geroezemoes, maar op de auto vrije Lange Delft kon mén bijna een wonder het geluid horen dat mensen maken: pra ten. lachen lopen wellicht de leukste ervaring die men gisteren in Middélburg fein opdoen. rik 'M' X. Af' ■y "ij' ;V* if <1 r

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3