Shell Chemie toont indrukwekkend zuiveringssysteem Zakenman (60) een leven lang ten prooi aan dieven en rovers Ook protest PPR tegen Total- leiding door De Poel Van Schalk (KVP) blijft voorbehoud maken LANGZAAM DOLLE DONDERDAG HERSTEL RESULTAAT SHELL VERWACHT Londen wil politieke gevangenen in Ulster vrijlaten Metro Open kanaal Op vang Het noodlot Staatsloterij binnenkort eens per maand ACHT DEBAT Plastic kogel voor Britse leger Veiligheidskleur: geel in plaats van oranjegeel Benzineprijs Uitslag eerste jaarsloting 25 augustus bekend Dr. Klompé en mgr. Theeuwes, betrokken bij overleg over Landelijke Pastorale Raad KRAAKTEAM OPGERICHT EINDE Brit in Israël gearresteerd VERDRONKEN KINDEREN GEVONDEN I Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark*. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8926 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handelv advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méé» 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of AdMC bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer ver slaggevers) MOERDIJK - „Dit waterbeheersingssy steem voor onze che mische industrie kan momenteel uniek in Europa worden ge noemd". Dit zei ir. W. B. A. Bod- laender van Shell Chemie Nederland donderdagoch tend tijdens een perscon ferentie, die in de gloed nieuwe kantoorgebouwen van dit bedrijf op het in dustrieterrein Moerdijk werd gehouden. Ir. Bod- laender ging uitvoerig in op de constructie en uit voering van het koelwa tersysteem. Na de monde linge toelichting werden de vertegenwoordigers van de pers in de gelegen, heid gesteld een rondgang te maken door het bui zenstelsel. De riolering kan In een viertal gescheiden systemen worden gesplitst. Via een net van stalen leidingen, be tonnen voorgespannen en geprefabriceerde buizen (met diameters van 60 cm tot 1,90 meter) wordt het water naar een verzamel- riool met een lengte van 600 meter gevoerd. Dit riool wordt, gezien zijn afmetingen en wijze van constructie, op Moerdijk ook wel de monoliet of me tro genoemd. Het is gefun deerd op 7800 betonnen hei palen, de bodem van het kanaal bevindt zich op 6.50 meter beneden het maai veld. De totale waterinhoud van de monoliet is 6000 ku bieke meter. Aan het einde van het vcrzamclkanaal bevindt zich een zogenaamde „wis sel", waarna het koel- en regenwater via een open ka naal (40 meter breed en 5 meter diep) het Hollandsch Diep bereikt. De functie van de wissel is te vergelijken met die van een kraan. Als blijkt, dat er ergens olie in een van de systemen is gekomen, wordt door mid del van deze wissels het wa ter naar een groot buffer- bassin geleid. Bij de opzet van de vier afzonderlijke systemen is onderscheid gemaakt tus- - - J Het zogenaamde wisselstation van het zuiveringsproject van Shell Chemie. sen de verschillende soor ten afvalwater: koelwater, regenwater, proceswater, stoomcondensaat en sanitair water. In het zogenaamde „blauwe systeem" wordt het schone water verwerkt. Dit is koelwater, afkomstig uit het Hollandsch Diep en uit sluitend gebruikt bij pro cessen waarbij verontreini ging is uitgesloten Dit water komt, even tueel na koeling, direct te rug in het Hollandsch Diep. Onder normale omstandig heden gebeurt dit ook met het water, dat door het „groene systeem" vloeit. Binnen dit systeem is de mogelijkheid tot verontrei niging echter potentieel aanwezig. Zodra dit het ge val is, wordt de afloop naar het uitvalkanaal gesloten en overgeschakeld naar het 170.000 kubieke meter gro te opvangbassin. Boven dien is het groene systeem voorzien van een afroomin- stallatie voor drijvende olie. Verdacht water wordt op gevangen in het gele sys teem. Dit systeem is ver deeld in secties, die ieder afzonderlijk kunnen worden overgeschakeld op de lei ding naar het opvangbassin. Het verontreinigde water (proceswater verontreinigd met sporen chemicaliën of produkt; regenwater af komstig van de terreinge deelten waar contaminatie met het produkt als gevolg van lekkage denkbaar is èn huishoudelijk afvalwater) komt in het rode systeem. Normaal zal dit water via de persleiding Waarde in de VVesterschelde gepompt wor den. ERLACH (AP). Een alcoholist die in een zie kenhuis in Er lach (Zwit serland) een ontwen ningskuur had gevolgd, maakte gisteren kort voor zijn ontslag een tochtje op de fiets in de buurt van het ziekenhuis. Hij werd van achteren aan gereden door een auto en gedood. Het bleek dat de chauffeur dronken was. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wellicht nog dit jaar, zal bij de Tweede Kamer een wijziging van de loterij we' worden ingediend, welke het mogelijk maakt, dat de Staatsloterij elke maand gaat draaien. Op dit moment worden slechts zes loterijen per jaar gehouden, hetgeen concurrentiepositie van de Staatsloterij ten opzichte van buitenlandse loterijen sterk benadeelt. Wanneei de Staatsloterij el ke maant uitloot wordt het publiek in staat gesteld op meer regelmatige wijze eraan deel te nemen. Dt verwach ting is ook, dat er dan veel meer Nederlanders zullen meedoen. Hun aantal kon wel eens verdubbelen- Vorig jaar werd door Nederlanders ruim 220 miljoen gulden uitgegeven aan loterijen, waarvan ruim zestig nilioen buitenlands werd besteed. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG KVP-dissident dr. Van Schaik heeft zich gisteren slechts onder voorbehoud geschaard achter het KVP- standpunt dat deze fractie het rompkabinet Biesheuvel steunt. Dit voorbehoud geldt, aldus een verklaring, „zaken van zo danige politieke betekenis dat zij naar zijn oordcel niet meer voor de verkiezingen dienen te worden afgehandeld". De heer Van Schaik was gisteren na de fractieverga- derng niet meer voor commen taar bereikbaar. Fractieleider Andriessen verklaarde na af loop, dat de heer Van Schaik geen onderwerpen expliciet had genoemd. In Den Haag neemt men aan, dat het de heer Van Schaik om een aan tal begrotingen te doen is, waarvan hij denkt dat ze toch nog aan de orde zullen komen voor de verkiezingen. De andere dissidenten heb ben dit voorbehoud niet ge maakt, omdat zij niet geloven dat het kabinet, dat zij feite lijk demissionair beschouwen nog met „hangijzers" in de Kamer komt (zie hiervoor el ders in dit blad ook het inter view dat onze parlementaire redacteur had met dissident Zelissen). In de loop van de crisis hadden, zoals bekend dr. Van Schaik, dr. Zelissen en de heer Van Zeil zich opgesteld tegen de vorming van een tweede kabinet Biesheuvel met de VVD. Bij hen heeft zich intussen ook de heer Van der Gun gevoegd. Samen met een aantal fractiegenoten blij ven zij programmatische be zwaren houden tegen voorge stelde wijzigingen in het re geerakkoord, onder meer op het punt van uitstel van facili teiten voor de werkende jeugd. Het zou in totaal om acht KVP'ers van de linker vleugel gaan. De Tweede Kamer zal reeds komende donderdag debatte ren over de afgelopen crisis en de die dag door minister-pre sident Biesheuvel af te leggen regeringsverklaring. Aanvankelijk zou dit ka merdebat de dinsdag daarna plaatsvinden. Biesheuvel had kamervoorzitter Van Thiel daarom al gevraagd, maar gis teren is op verzoek van oppo sitieleider Den Uyl het debat vervroegd. Zo nodig zal er ook de vrijdag voor uitgetrokken worden. BELFAST (Reuter) Het Britse leger in Noord-Ierland heeft de beschikking gekregen over plastic kogels voor het uiteendrijven van betogers. De plastic kogels hebben dezelfde uitwerking als rubberkogels maar ze zouden nauwkeuriger zijn. Overigens blijven de rub berkogels ook in gebruik. DEN HAAG (ANP) Normalisatieinstituut heeft be sloten de kleur oranjegeel als veiligheidskleur te vervangen door geel. Deze gold al voor het aangeven van obstakels. De kleur oranjegeel als waarschuwing voor gevaar komt niet voor in de internati onale normregeling veilig- heidskleuren. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Het lijkt wel of een syndicaat van die ven en rovers het speciaal heeft gemunt op de nu zes tigjarige Piet van Opdorp. Twee jaar geleden ontvlucht te hij 's-Hertogenbosch. Het meubelbedrijf dat hij daar be zat was ten gronde gegaan aan een onafzienbare reeks dief stallen. In het vredige dorpje Elshout (bij Drunen) begon Van Opdorp een nieuw leven en een nieuwe nering: antiek. Maar tot drie keer toe werd zijn zaak leeggeroofd. Niet ontmoedigd begon Van Opdorp een derde leven en waagde hij zich op een geheel nieuw, zij het florerend terrein. De vorige week opende hij, nog steeds in Elshout, een exclusie ve modeboetiek. Nauwelijks waren de laatste mannequins uit de openingsshow wegge- ruisd of de misdaad lag alweer op de loer. De haan had nog geen drie keer gekraaid of de hele unieke col'ectie ter waar de van vijftig mille was ver zwonden. Van Opdorp, ongebroken me de dank zij de morele en ma- teriële steun van zijn grossiers, heeft nu een permanente nacht waker in dienst genomen. Als die nu maar niet tot die bende behoort. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM „De situa tie in het tweede kwartaal was slecht, maar het ziet er naar uit, dat dit geen blijvende toe stand zal zijn. Voor het derde kwartaal verwachten wij dat de resultaten niet meer zo sterk zullen teruglopen als in het eerste halfjaar is gebeurd". Dit heeft de president-direc teur van de n.v. Kon. Shell- groep, mr. G. A. Wagner, gis teren meegedeeld in een toe lichting op de cijfers over het eerste halfjaar van de Shell. „Wij hebben een onaange naam kwartaal achter de rug, waarbij hèt grote probleem zich in de oliesector voordeed", zei de heer Wagner. Vier fac toren hebben in het bijzonder de groepsresultaten ongunstig beïnvloed: De netto-opbrengst van de verkopen steeg in het tweede kwartaal met slechts 4,9 pet. tegenover een stijging van de verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten met 6,4 pet. De reden hiervoor lag in de lagere prijzen, met name in Europa, de oostkust van de V.S. en voor bunkerolie. Een sterke stijging (9,8 pet.) van bedrijfs-, verkoop- en al gemene kosten, vergeleken met een 6,4 pet. stijging van ver kochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten. Onderbezetting van de be schikbare capaciteit met name in de transport- en vërwer- kingssector. Hogere afschrijvingen, op sporingskosten, belastingen naar de winst en rentelasten. Over de onlangs verlaagde benzinzprijzen in verband met de concurrentie van de witte pompen werd van bestuurs zijde opgemerkt, dat binnen kort een bodem in de markt wordt verwacht. Enige verho ging van de benzineprijs be hoort dan ook binnen afzien bare tijd tot de mogelijkheden. Omdat de prijzen beginnen aan te trekken wordt deze zomer geen dieptepunt verwacht in de prijzen van huisbrandolie. AMSTERDAM (ANP). De studenten, die zich hebben aan gemeld voor het eerste jaar van de studierichtingen waarvoor 'n numerus fixus geldt, zuilen uiterlijk 25 augustus bericht krijgen van het ministerie van Onderwijs of er in de studie van hun keuze een plaats beschik baar is. De loting voor deze studie richtingen geneeskunde, diergeneeskunde, sociale aard rijkskunde, biologie en tand heelkunde is donderdag in Amsterdam door de notaris/ hoogleraar prof. dr. P. L. Dijk verricht in opdracht van de centrale commissie aanmelding en plaatsing van aanstaande eerste-j aarsstudenten. UTRECHT (KNP) Giste ren is de Nederlandse bisschop penconferentie in Utrecht in extra vergadering bijeenge weest, om opnieuw te spreken over de moeilijkheden rond de Landelijke Pastorale Raad. Een gedeelte van de vergadering werd bijgewoond door dr. M. Klompé en mgr. A. Theeuwes leden van de voorbereidings commissie van de Landelijke Pastorale Raad. Over de vergadering, die van 10.30 uur tot ongeveer 15.00 uur heeft geduurd, werden na afloop geen mededelingen ver strekt. Wanneer er een com muniqué over de extra verga dering verschijnt, kon men van de zijde van het secretariaat van de bisschoppenconferentie niet meedelen. Evenmin werd bevestigd oi en waar en met wie er nader overleg zal worden gepleegd. Men kon slechts herinneren aan de dinsdag 8 augustus ge dane toezegging, dat er hope lijk binnen tien dagen officiële mededelingen zullen volgen en in ieder geval uiterlijk voor 26 augustus, de datum waarop kardinaal Alfrink met vakan tie gaat. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Brabants en Duits waren de „voertalen" in Middelburg, dat gisteren „Dolle Donderdag" vierde. Drie massa-attracties vonden tegelijk in de stad plaats: de kampioenschappen ringrijden van de Zeeuwse Ringrijders- bond, met een kleine honderd paarden, een kermis met 36 attracties en de weekmarkt met zo'n 160 kramen. De Lange Delft, de slagader van het Middelburgse midden standsleven, was gisteren au tovrij gemaakt omdat daar markt (foto) werd gehouden. De bij honderden bmnenko mende automobilisten werden door een snugger systeem van verwijzingen langs alle par keerterreinen geloodst, die aanwezig zijn, of inderhaast werden aangelegd. Het gevolg was dat grote parkeerproble men uitbleven. Dat was mede te danken aan. het mooie zomerweer, dat veel potentiële bezoekers aan de Walcherse stranden hield. Ook het feit dat de Middel burgers zelf gisteren de fiets of de bus als vervoermiddel gebruikten, heeft egn gunstig effect op het verkeersbeeld gehad. Reactie van markt kooplieden, middenstanders, kermisexploitanten en bezoe kers: „Voor ons mag dat ieder jaar zo gaan!" (Vervolg op pagina 3) GRONINGEN (ANP) In Groningen is een kraakteam opgericht dat binnenkort op grote schaal wonigen wil gaan kraken voor zgn. krepeerge- vallcn. Ook gaat het de bege leiding van woningzoekenden ter hand nemen (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Britse rege ring overweegt ernstig alle overgebleven politieke geïn terneerden in Noord-Ierland vrij te laten. Dit is in rege ringskringen in Londen verno men. Het doel van de algehele vrijlating zou moeten zijn het verwijderen van de laatste ob stakels voor het houden van een conferentie van alle poli tieke partijen in Ulster, moge lijk nog in september, om eventueel een politieke oplos sing van de moeilijkheden tot stand te brengen. De geïnter neerden zijn voor het meren deel verdachte leden van het Ierse Republikeinse Leger die door de Britten zonder vorm van proces in internerings kampen worden vastgehouden. De interneringskwestie is een zeer explosieve kwestie in Ul ster. (zie ook pag. 9) SECRETARIS-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties is uit New York ver trokken voor zijn bezoek aan de Chinese Volksrepubliek. Hij zal daar vijf dagen blij ven. DE DEUTSCHE Bundespost, dc Wcstduitse PTT. heeft in 1971 een verlies geleden van bijna 1,5 miljard mark. Dat is hét driedubbele van het ver lies over 1970 (0,5 miljard mark). DE POOLSE partijleider Ed ward Gierek zal op uitnodiging van president Pompidou van 2 tot 6 oktober een officieel be zoek brengen aan Frankrijk. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. Behalve de V.M.Z. en de Vereniging Land schapsbescherming Zuid-Beve land heeft nu ook de Politieke Partü Radicalen Zeeland ge protesteerd tegen de aanleg van de Total-olieleiding door het natuurgebied De Poel ten zuiden van Goes. De PPR wil dat op het te kiezen tracé op nieuw zal worden gestudeerd. Met name moet dan volgens de ze Zeeuwse politieke partij be keken worden of de leiding straat niet ten noorden van Rijksweg 58 of langs de Sloe- weg kan worden aangelegd. „De aan te richten schade lijkt ons dan aanzienlijk minder dan wanneer het nu bestaande ontwerp uitgevoerd zou wor den," zo schrijft de PPR in een door voorzitter drs. J. A. Bac- kerra ondertekende brief aan Gedeputeerde Staten van Zee land en de Zeeuwse Provinciale Planologische Dienst. De PPR is van mening dat de leidingstraat beslist niet door De Poel zal moeten wor den gelegd. „Het lijkt ons bijzonder dui delijk iat die aanleg het einde zou betekenen van het bestaan van dit natuurgebied als zo danig, terwijl het wel overbo dig lijkt op te merken dat zui nigheid met natuurgebieden op het ogenblik zonder meer ge boden is," aldus de PPR, die verder ontevreden is over de wijze waarop de voorbereiding van de aanleg van de leiding straat tot nog toe is verlopen. In de brief wordt hierover het volgende gezegd: „Irritant lijkt het ons bestuur dat gedurende de totstandkoming van dit ont werp voor zover ons bekend geen vertegenwoordigend li chaam is geraadpleegd, terwijl het blijkbaar niet tot de taak van de opstellers hoorde de be- leidvoerende en voor een te ne men beslissing verantwoorde lijke organen een of meer al ternatiefmogelijkheden voor te leggen." TEL AVIV (AFP) De Israëlische veiligheidsdienst heeft drie weken geleden een 42-jarige Engelsman, Paul John Glober, gearresteerd we gens spionage voor Jordanië. Dit meldde het Israëlische persbureau Irim gisteren. Glober werkte als vertegen woordiger van een brits auto bedrijf op de door Israël be zette westelijke Jordaanoever. Bij zijn arrestatie bleek hij in bezit van camera's en ander fotomateriaal. Hij woonde offi cieel al drie ja-ar in Israël. MIDDELHARNIS (ANP) De lijkjes van twee kinderen zijn gistermiddag gevonden in het achteronder van het beun schip De Maas. Dc kinderen, dc twaalfjarige schlppersdoch- ter Astrid Dekke en haar tien jarige neefje Frank Veth, bel den uit Papendrecht, bevonden zich daar maandagmiddag toen het schip in het Haringvliet kapseisde en zonk.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1