VOOR ééN DOLLAR IN D£ GOLDRIISH Land voor individualisten Uniek handels merk Een continent waar altijd wel ergens de zon schijnt Reusachtig Kunsten Outback binnenland buitenland (Van een onzer redacteuren) S*™?, AUSTRALIë is niet alleen een land maar tevens een continent t^rmee ^e^^rondo^^ schertsenderwijs ook het grootste eiland van de Stille Zuidzee Austrahe.kan ^1Jden- genoemd. Lenteachtig ÏCoóktpwn: 5? Wyndbom 'Derby :Port Hedland; Brisbane Geraldlpn 'Armidale; yNewcostl? tNBERRA= SPOORWEG HOOFDSTAD km 1 Foto's: Australian Tou rist Commission Redactie: Anton Theu- nissen. Het Groot Barrière Rif voor de oostkust van Australië is een van de grootste toeristen attracttes van het vijfde werelddeel. Deze grooste koraalformatie ter wereld is 2000 kilometer lang ■en strekt zich uit over een gebied van 210.000 vierkante kilo- m£er. Dertien van de meer dan 600 over het gehele oppervlak verspreide eilanden zijn inmiddels voor het toerisme ontsloten. Hier vindt men beschermde gebieden voor zeevogels en water dieren, tropische wouden en fijnzandige stranden. Zo gemakkelijk gaat dat in Australië: men dient een aanvraag in bij de officer-in- charge, Mining Titles Branch, Department of Mines, State Office Block, Sydney of bij het bureau van politie respectievelijk de rechtbank in de stad waar men toevallig verblijft en onmiddellijk verkrijgt men voor één dollar het „Miner's Right". En daar mee het recht om op „crown land", d.w.z. op publiek terrein edelstenen te zoeken. Natuur lijk niet overal uitgezonderd zijn bijvoor beeld de nationale parken, openbare plant soenen, in cultuur gebrachte grond enz. maar het dan nog overblijvende arbeidsveld is qua oppervlakte groot genoeg om zich jarenlang aan deze hobby over te geven. Of er zelfs een beroep van te maken, met het vooruitzicht misschien nog eens zeer rijk te worden. Nodig zijn: zeer veel uithoudings vermogen, zeer veel geluk en geologische kennis: Maar: het zijn allemaal geen diaman ten die er blinken. Het beloofde land van de edelsteenzoekers is de staat New South Wales in het zuidwesten van Australië met als hoofdstad Sydney. Ongeveer 800 kilometer van Sydney vandaan, in het oostelijk hoog land, zijn ze te vinden: aquamarijnen, dia manten, opalen, robijnen, saffieren, smarag den topazen, enz. Maar op een vondst zoals de hiernaast afge beelde opaal mag men niet rekenen: de waar- jj de ervan bedraagt een slordige zes miljoen f gulden. (Van een onzer redacteuren) "yroegcr gingen de Neder landers naar Australië er wonen 140.000 landgeno ten om daar geld te ver dienen; nu reizen ze naar het v(jfde werelddeel om het daar uit te geven. Werden er in 1965 nog maar 2600 Ne derlandse toeristen geteld, in 1970 waren het er al 4600 en in 1971 5241. Daarmee neemt Nederland na het Ver enigd Koninkrijk en West- Duitsland de derde plaats in de statistiek van Europese vakantiegangers in. En in het jaarverslag van dé Au stralian Tourist Commission (ATC) wordt het aantal Ne derlandse bezoekers aan Au stralië voor 1975 op 8800 en voor 1980 op 16.000 geraamd. Met het oog op de voort durende toename van het aantal Europese vakantie gangers in Australië ze ker nu de luchtvaartmaat schappijen op de Sydney-lijn in een felle concurrentieslag gewikkeld zijn, waardoor men voor een goede twee duizend gulden al een retour op zak heeft heeft de ATC een kantoor in Frankfort ge opend van waaruit de Euro pese markt wordt verzorgd. Voor 1972 rekent de ATC met in totaal rond 390.000 buitenlandse daarvan ca. 77.000 Europese bezoekers en voor 1980 mikt zij op bij na twee miljoen. En dat in een land. of liever wereld deel. niet een totale opper vlakte van 7.7 miljoen vier kante kilometer en ruim 12 miljoen inwoners (ter ver gelijking: Europa heeft bij een totale oppervlakte van 10 miljoen vierkante kilome ter en ver boven de 500 mil joen inwoners de hoogste gemiddelde bevolkingsdicht heid van alle werelddelen). Ook in het tijdperk van georganiseerd massatoeris me zal Australië een land voor individualisten blijven misschien het laatste. AUSTRALIË ***31 v' De koddige koala-beer is min of meer een Australisch han delsmerk. Hier naast een zeer zeldzaam exem plaar van deze beschermde diersoorteen albino-mannetje. In de laatste vijf. tig jaar zijn er maar zes koala albino's gezien: dit is de eerste die men heeft kunnen vangen. Zoölogen hopen op sneeuwwitte nakomelingen. De afstanden tussen de ste den zijn veelal reusachtig en zodoende is het geen wonder dat het vliegtuig het onont- beerlijkste en tevens populair ste verkeersmiddel 1». Het binnenlandse luchtnet in Australië is een van de dicht ste en tevens goedkoopste van de wereld. Van Sydney vliegt men b. v. in nog geen vijf uur naar Perth, in ca. 6% uur naar Darwin, de hoofdstad van het Noordelijk Territorium. Het spoorwegnet heeft een geza menlijke lengte van 40.000 ki lometer; het traject Melbour ne-Perth b. v. wordt door de trein in ca. 60 uur afgelegd. Het wegennet heeft een om- f aandoende operagebouw van Sydney is met de Harbour Bridge een symbool noU,n% f 'u0k al fordt hetPas tn 1973 geopend. Midden in de haven aan de Circular Quay gelegen doet het denken aan bol staande zeilen of reusachtige schelpen. Tot het complex be- n?™Jt*™concert9ebouw (2700 plaatsen), een opera. (1550 plaatsen) en een theaterzaal (550 plaatsen), een zaal voor filmvertoningen en concerten (420 plaatsen). Het Sydney Opera House is een creatie van de Deense architect Utz'oti eenvijfde geasfalteerd. Boven- Iedereen is welkom in dit onmetelijk land, want zelden heb ik mensen ontmoet, die zo easy-going, behulpzaam en hartelijk zijn als de Aussies. En als je het kunt laten niet al te veel kritiek te hebben op HUN land, dan zal de Aussie iedereen verwelkomen met: „Well, have a drink, mate". Van de ruim twaalf miljoen inwoners van Australië tellen er nog maar 50.000 tot de oor spronkelijke bevolking. Het overwegende deel van de blanke Australiërs is van Brit se afkomst. De grote steden van Austra lië en tevens hoofdsteden van staten liggen zonder uitzonde ring in de nabijheid van de kust: Sydney, Australië's oud ste en grootste stad met 2,5 miljoen mensen; Melbourne, de commerciële hoofdstad van Australië met 2,2 miljoen mensen; Adelaide, stad van kerken met 750.000 mensen, Brisbane een tropische tuin met een half miljoen mensen; Hobart, havenstad en hoofd stad van de bergachtige eilan denstaat Tasmanië met 120.000 mensen; Perth de zonnigste stad van het continent met een half miljoen mensen. Canberra is de hoodstad van het land en het centrum van de diploma tie. Deze stad, die boeiende architectuur kent, telt ruim 100.000 inwoners. In cijfers ziet het er als volgt uit: totale oppervlakte 7,7 miljoen vierkante kilometer (ruim tweehonderd keer Nederland), grootste uitgestrektheid van oost naar west 4100 kilometer;, van noord naar zuid 3200 kilometer. Het vijfde werelddeel, in de volksmond 'Down Under' genoemd, is het land waar de eucalyptus, de grappige koalabeertjes en kangoeroes thuis horen. Wegens de ei genaardige dierenwereld waarin tal van vormen voor komen die elders reeds lang zijn uitgestorven noemt men Australië ook wel het land van de levende fossielen men kent er alleen al 150 slangensoorten. Men zou het misschien ook als een reusachtige woestenij (bijna 50 procent van de op pervlakte bestaat uit woestij nen of woeste grond) of een geweldige schapen- en runder farm (meer dan 190 miljoen stuks vee 46 procent gras weideland) kunnen omschrij ven, als een land van onbe grensde mogelijkheden, a's voorpost van Europa in Azië, allemaal slogans, die^ zoals alle slogans maar gedeeltelijk kleppen Australië is namelijk meer dan kangoeroes, gumbomen, grote door de zon geblaakte vlakten, eenzame schapenfar mers, swaggies en aborigi nals, die vreemde zwarte men sen op het vijfde continent. Het valt misschien een beetje buiten het kader van een pa gina over Australië en hét toe risme, maar het moet gezegd worden, dat er ook een nieuw Australië bestaat: het Aus tralië van Sydney en Mel bourne en de grote steden langs de kust, van heftige po litiek en levende kunsten, van moderne industrie en hard werkende mensen, het Austra lië van Sydney Noland, Ray Lawier en Michael Auden. Australië wandelt als een uiterlijk zorgeloze Waltzing Mathilde naar een nieuwe tijd. Zijn korte historie is een uniek experiment in living." Het is een land zonder historische ballast, het werd groot door te experimenteren, te falen en succes te hebben. Maar en daar kunnen de wat afgezaag de slogans op dulden Aus tralië is ook een ongewoon in teressant en veelzijdig land met grote tegenstellingen. Als bij ons de winter begint houdt in de antipoden de zo mer zijn intocht en omge keerd, hoewel de Australische winter ons op zijn minst len teachtig aandoet. Maar toch kent men in de Snowy Moun tains in de buurt van Canber ra een skiseizoen dat in juni begint. Voor het overige treft men zoals bij de grootte van Australië niet anders ver wacht kon worden de meest uiteenlopende weersom standigheden aan. Eén ding is: de zon schijnt elke dag wel ergens op dit continent, en zo doende duurt hel toeristensei zoen eigenlijk het hele jaar. Van oktober tot maart is het in 't noorden vochtig weer met tropische stortregens, in het zuiden warm tot heet. Van april tot september heerst er in Noord- en Midden-Australië warm weer, met zonnige da gen en koele nachten; alleen dn het zuiden is het ook over dag voor Australische be grippen althans koel en soms ook regenachtig. Het aantal bezienswaardig heden in Australië is zo groot dat men alleen al met de op somming een heel vakantie nummer zou kunnen vullen. Uniek is het Groot Barrière Rif. de grootste koraalformatie ter wereld, dat zich over een lengte van meer dan 2000 ki lometer voor de oostkust uit strekt. Alice Springs, in het centrum van de „Outback", de enige stad binnen een straal van honderden kilometers, is een oase in de eindeloze uitge strektheid van het Australi sche oerlandschap, Tasmanië wij doen maar een ruwe greep, omdat ook de toerist Australië eigenlijk moet „proeven", wat op verschillen de manieren mogelijk is, af hankelijk van 's mans interes se het groene eiland met zijn gebergten, rivieren, meren nationale parken, de Tasmani- an Devil, legendes een we reld op zichzelf- Niet vergeten mogen we de kilometers lange zandstranden langs de eindelo ze kusten met zijn erg zoute Pacific-water, geweldige surfs, scholen haaien en grote vis sen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 10