Woon wagen werk in het slop De Janssens venten al bijna halve eeuw met ijs COLLEGE WIL HET WEL SCHOON HOUDEN BORSELE Rode Kruis - Hulst spitst zich toe op hulpverlening In Oost-Zeeuwsch-VIaanderen Eigen regio Natuur TOUWTREKKEN TUSSEN GEMEENTEBESTUREN Industrialisatie in Sloe is meer dan een regionale zaak Recepten bgKlopKjop Politie jaagt achter bal aan stad streek Droog en zonnig Benzinepomp Jongen breekt arm bij aanrijding ONTMOEDIGD ZIEKTE DENKEN KMT-GEBOUW Nieuw jeugd centrum in Vlissingen Woensdag 9 augustus 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Terwijl de berichten over moeilijk heden met woonwagenbewoners die dan weer hier dan weer daar in de provincie aan het „zwart kamperen" zijn toenemen, blijkt een oplossing van het woonwagenvraag- stuk in Zeeland verder dan ooit verwijderd. Zeeuwsch-Vlaanderen, noch Midden-Zeeland zijn er in ge slaagd de principebesluiten, die met betrekking tot de vestiging van regionale woonwagencentra genomen zijn, hard te maken. In beide regio's zijn, op grond van de op één januari 1970 in wer king getreden woonwagenwet, zogenaamde gemeenschappelijke regelingen tussen de diverse gemeenten in die regio's tot stand gekomen. Een en ander is niet bepaald van een leien dakje ge gaan. De volgende, logische stap, zou uu moeten zijn, de defini tieve keus van die plaatsen waair de regdloiniaie centra moe ten komen, en vervolgens: de inrruchtilnig van dergelijke cen tra. De moedillijkhedd die echter steeds weer opdoemt is, dat ailie deelnemende gemeenten in de gemeenschappelijke re- galing vinden, diait er inder daad regionale centra moeten komen, maar dat zij niet be leid zijn deze op hun eigen grondgebied toe te laten. Vooral dn Zeeuwsch-Vlaande ren, waar van tijd tot tijd een geschikt gebied als vestigings plaats wordt genoemd, zijn het de bezwaren uit de „uit verkoren" woonkernen, die tot uitstel en vervolgens tot afstel ledden. De heer J. v. d. Meuten, secretaris van de provinciale naad voor maatschappelijke Uscoman Jo Janssens, zoals hij in deze warme dagen overal in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen opduikt. Hij maakt gebruik van een snel vervoermiddel. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Overgang naar droog en zon nig weer met ongeveer norma le temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 3 tot 11; min. temp.( van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; max. temp.; 0 tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 90 procent; kans op een geheel droog etmaal; 70 pro cent. Voor vrijdag: aantal uren. zon; 6 of meer uren; min. temp.: 1 tot 5 gra den onder normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 2 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal; 90 procent. STRANDWEER Aam het strand achter een front met enkele onweersbui- en is wait onstabiele lucht bin- nengestroomd. Hierin vandaag nog een buiiemkansje maar ook opklaringen- Matige zuidwes ten wind bij ruim 20 graden- Zeewater 18 graden- Vooruitzichten: de luchtdruk gaat weer stijgen met in de bomende dagen zonnig en vrij goed strandweer. waterstanden Konstanz 387 -1, Rheinfel- den 253 -6, Straatsburg 258 pl. 10, Pliittersdorf 401 pl. 5, Maxau 455 -3, Plochinigen 126 -7, Mannheim 262 -16, Stein- bach 125 pl. 5, Mainz 267 -17, Bingen 160 -14, Kaub 186 -16, Trier 231 -18, Koblenz 200 pl. 2, Keulen 162 -5, Ruhrort 327 -12, Lobith 944 -6, Panmerden- se kop 914 -6, Nijmegen 742 - 3. IJsselkop 847 onv, Eefde IJssel 382 -6, Deventer 266 onv, Monsin 5460 pl. 6, Borg haren 3880 -7, Belfeld 1118 pl. 16, Grave beneden de sluis 515 pl. 14. Morgen, donderdag 10 aug. Bergen op Zoom 4.34 en 16.49, Hansweent 3.47 en 16.03, Terneuzen 3.09 en 15.26, Vlis- singen 2.34 en 14.54, Wemel- dinge 4.24 en 16.39 uur. (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN „Da karreke, meneer, da was zo scheun. Da hadden we nooit weg moeten doen. Maar ge weet hoe da gaat: het heeft lange tijd hier in de weg ge staan en daarom hebben we het opgeruimd". Jo Janssens (32), de bekende ijsventer uit Sint Jansteen, heeft er spijt van als haar op zijn hoofd, dat hij het jjskarretje heeft ver kocht, waarmee zijn vader veertig jaren lang de deur is langs geweest. weinig mensen is de ijsver koop als een hoofdberoep weggelegd. „Een jaar of veer tig geleden was het nog een goeie business", weet hij te vertellen. „Mijn vader kon' in de winter gemakkelijk leven van walt hij 's zomers verdien de. Dait wil overigens niet zeg gen, diait hij buiten het seizoen stil zaït. Hij was een slimme rik: in die winter verkocht ie kolen''. Ook Jo Janssens be perkt zijn energie niet alleen tot het ijs. In de wintermaan den bewijst hij goede diensten als zuivël-cbauffeur en dat heeft het voordeel, dat hij zich 's zomers helemaal aan zijn tweede grote liefde „het ijs" kaïn wijden, omdat hét dan in de zuivel wat rustiger is. Heel Oast-Zeeuwseh-Vlaain- deren behoort tot zijn werk terrein. In het hoogseizoen" gaat hij 's milddags op stap en daarbuiten 's avonds. Verkoop van 170 liter ijs op warme zomerdagen behoort niet tot de uitzonderingen, maar meest al ligt het gemiddelde wel iets lager. Hijzelf zit nu 10 jaar in deze business era hij zegt, dat het hem nog lang niet verveeld, omdat hij een gevarieerd bestaan leidt. „De concurrentie is veel groter ge worden", gaat hij verder, „dat komt, omdat er veel te veel ijsverkopers zijn gekomen. Vroeger lag dat anders. Mijn vader was nagenoeg de enige waar je terecht kon voor een ijsje. Maar nu kun je toch bij elke benzinepomp terecht, of met soms?", Volgend jaar zal er in huize Janssens aam de Wilhelminastraat in Sint-Jan steen gefeest moeten worden, want dan hebben Jo Janssens en zijn vader alles bij elkaar al zo'n vijftig jaar met ijs gevent. De bekendheid van het eenmansbedrijf is er in die tijd met minder op gewor den: „Ge kunt het hier aan alle kanten vragen: Jo Jams- sens, de ijsoomam kennen ze overal". Jo Janssens stamt uit een echte ijsverkopersfamilie. Zijn vader leerde het vak van zijn vader en de huidige zaakvoer der trad weer ira de treden van Piet Janssens. Deze laat ste heeft zich lange tijd tot een van de bekendste perso nen uit Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren kunnen rekenen, enkel era alleen om het feit, dat hij een vertrouwde verschijning langs de dorps- en stadswegen was. Ook opvolger Jo Janssens kan zich wat dat betreft spie gelen aan zijn inmiddels over leden vader. Al moet hij toe geven, dat er in het ijsven- tersvak veel is veranderd, één ding is al die tijd hetzelfde gebleven: het werk langs de weg. Vroeger ging het met een ezelwagen, later met een paard. Jo Janssens is gemo derniseerd en doet zijn ronde per Volkswagen. „Ach", zegt hij, „er is nog nauwelijks wat aan verdiend, als je het vergelijkt met vroe ger. Wat je vroeger met veer tig kilo ijs op een dag ver diende, daarvoor moet je nu 100 kilo verkopen". Hij praat vol ontzag over de tijd, dat zijn vader de straat opging met de ezel. Hij heeft ook voortdurend foto's op zak uit die oude tijd en laat ze aan ieder zien, die er ling voor heeft. Voor nog maar (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Dinsdag stak de vierjarige R. D. uit Bergen op Zoom de Watteweg over op het mo ment, dat er een bromfiets na derde. De jongen werd aange reden en liep een gebroken linkerbovenarm op. De be stuurster van de bromfiets, de 16-jorige P. van T., en haar achteropzittende zuster, de 19- jairige W. van T., werden licht dienstverlening, zegt een beet je ontmoedigd: „De uitvoering van de woonwagenwet is in handen vain de gemeenten ge legd. Het college van G.S. Iran alleen maar stimulerend en adviserend werkzaam zijn. De gemeenten spreken echter het laatste woord". Het is niiieit al te ingewik keld om de zaak om formele redenen op te houden, zo meent de heer Van dar Meulen. „Het meest logische zou het zijn", aidius de heer Van der Meulen, „dat er regionale oentra wor den gevestigd, in de buurt van de gemeenten die als centrale post voor de verlening van bijstandsuitkeringen aan woonwagenbewoners zijn aan gewezen. Dit geeft tenminste enige indicatie over de meest gewenste plaats voor een woorawagenoenjtrum". Door ziekte van zowel de voorzitter ais de secretaris van de raad voor maatschappelijke hulpverlening, is naiet te ver wachten dat er door de belang rijkste beleidsadviserende in stantie van G.S. spoedig een nota of iets dergelijks op tafel zal worden getaracbt, waarin wellicht een weg uit de impasse wordt gewezen. In de begnctóragsvergadering van vorig jaar door de Zeeuw se staten is door veile woord voerders op het onaanvaardba re van de situatie met het woonwagen-werk in Zeeland gewezen. Gedeputeerde J. van den Bos zei bij die gelegen heid: „Door een delegatie van het ooilege is meer dan eens met de betreffende gemeente besturen de gemeenschappelij ke regeling doorgesproken. Wij hadden dikwijls de indruk dat een gemeente mee wilde doen aan de oprichting van een regionaal woanwagencen- truim, ais dit centrum maar op het grondgebied van een ande re gemeente zou komen. Het was ad een ontzettend moeilij ke zaak om de gemeentebestu ren te krijgen voor het treffen van een gemeenschappelijke regeling". In de door de heer Van den Bos geschetste situatie is nog steeds geen verandering geko men. W-el is, zo vernemen wij, het denken de laatste tijd ge richt op de vestiging van klei nere woonwagencentra (veer tig ira plaats van de vroeger wel voorgestelde tachtig woonwagens). Gehoopt wordt dat kleinere oenitra voor de gemeenten die tenslotte „gast heer" mogen zijn, aanvaard baarder zuilen zijn. Maar het „graag bij ans" heeft men tot dusver niet vernomen ALFREDO Roncalli, de 83-ja- rlge broer van wijlen paus Jo hannes XXIII, is dinsdagoch tend overleden na ongeveer vier maanden ziek te zijn ge weest. £en van de belangrijk- milieuvraagstuk, waarmee in het Sloegebied is door ste en actueelste zaken welvaart en welzijn in de de rijksoverheid met direc- in de gemeente Borsele is gemeente nauw samenhan- te medewerking van het natuurlijk het industrie- en gen. De zeehavenindustrie provinciaal bestuur tot Ont- wikkeling gebracht. Dit ge geven kreeg de gemeente Borsele bij haar ontstaan mee. Ook nu geldt nog, dat niet het Borselse gemeente bestuur, maar het bestuur van het havenschap over de vestiging van bedrijven beschikt. B. ea w. van Borsele zeg gen in hun beleidsschets van mening te zijn dat het ge meentebestuur deze indus triële ontwikkeling volgens de huidige plannen (Sloe I) gebaseerd op de behartiging van nationale en regionale belangen, zal hebben te aan vaarden. Daartegenover zal met alle middelen getracht moeten worden te bevorde ren dat de milieubelasting tot een minimum wordt be perkt en daardoor de leef baarheid in zo min mogelijke mate wordt aangetast. Bo vendien is het ooilege van mening dat de eventuele na delen gecompenseerd dienen te worden door nieuwe en goede algemene voorzienin gen. Bij verdere industrialisatie vam het thans daarvoor aan gewezen gebied zal naar de mending van b. en w. van Borsele een selectief beleid moeten worden gevoerd ten aamzien van de aard van de bedrijven. Het gemeentebe stuur moet, voor zover daar toe de middelen beschikbaar staan, hierop zijn invloed uit oefenen. afstand van vier a vijf kilo meter van de industrie. Deze afstand wordt vergeleken bij andere industriegebieden in de provincie aanvaardbaar genoemd. In hun beleidsschets delen b. en w. van Borsele mee binmekort het anitwerp-be- stemmingsplan voor het Sloegebied aan die raad te kunnen aanbieden. Een ver- sele slechts bij twee dorps kernen bedrijfsterrein be schikbaar; in 'a-Gravenpol der, waar nog voldoende mo gelijkheden zijn, en in Hein- kenszand, waar de mogelijk heden beperkt zijn. Daarom achten b. en w. het verstan dig in het bestemmingsplan voor bedrijfsterreinen in de Oosterguiitepolder gronden in eigendom van de gemeente Hoewel de deelnemers aan de enquête, zo zeggen b. en w. het aantrekken van scho ne en arbeidsintensieve be drijven boven basis-indus trieën stellen, willen zij toch opmerken dot dergelijke be drijven een zodanig aantal arbeidskrachten zullen vra gen, dat die niiet in de eigen regio kunnen worden gevon den. De industrieterreinen zijn door hun ligging aan diep vaarwater het meest geëigend vaar de vestiging van basisindustrieën. Dit hoeven dan met sitsluiitend petrochemische te zijn. B. en w. van Borsele wil len er naar streven rond en zo mogelijk binnen de gren zen van bt huidige industrie terrein een groemzone aan te brengen in de vorm van bo men met onderbeplanting. De tot ontwikkeling te brengen kernen Heiinkeraszand en 's- Gravenpolder liggen op een TOEKOMSTSCHETS VAN schil van inzicht tussen het havenschapsbestuur en het college over enkele stukken heeft tot enkele maanden oponthoud geleid. B. en w. menen uit de antwoorden op de enquête vragen te mogen afleiden dat in ieder geval die uitbreiding vain het industriegebied met Sloe II in het algemeen wordt afgewezen. Het college deelt momenteel dit stand punt, zeker met het oog op de daarbij betrokken kernen en de onzekerheid over de omvang van de milieubelas ting. Voor middelgrote indus trieën is in de gemeente Bar- te hebben, zodat daar. zodra het nodig is, werken kunnen worden uitgevoerd. In het kader van het na tuurbehoud zien b. en w. van Borsele met enige spijt het tijdstip tegemoet, waarop het naar de mening van het col lege unieke landschap De Poel zal worden aangetast door de ruiilverkavelmgswer- ken. De vraag dient, volgens b. en w. te worden gesteld in hoeverre de voor bepaalde gedeelten van dit gebied voor. genomen werken beperkt Burgemeester G. H. E. M. van Waes van Borsele. zouden kunnen worden. In het bestemmingsplan Natuur gebieden zal in ieder geval het zogenaamde heggen- en gainzengebiied worden opge nomen. In liet plan zal ook aandacht aan de weden en vliedbergen worden be steed. BEN JANSEN (Einde van de serie „Toe- komstschets van Borsele", De vorige afleveringen versche nen op 3,4 en 7 augustus) (Van een ohzer verslaggevers) HULST De Rode Kruis-afdeling Hulst onderzoekt op dit moment de mogelijkheden om te komen tot de oprichting van een Rode Kruis-kolonne. Nagegaan wordt tot in hoe- verre die eventueel in de toekomst geïntegreerd zal kunnen worden in een op te richten districts-kolonne en wat onder meer de financiële consequenties zijn. Bij de voorbereidingen zal onder meer worden onderzocht of er bepaalde vormen vam samenwerking met de BB mo gelijk ziijm op het technische vlak, omdat daarmee mogelij ke doublures in de aanschaf vain materiaal voorkomen kun nen warden. Nagegaan wordt ook of er behoefte bestaat aan eera kolonne en hoe groot de belangstelling daarvoor is. Volgens de mededelingen vam secretaris Rob de Theye ral mein in eerste instantie dertig mensen nodiig hebben. Met welke instanties men eventueel zal kunnen samen werken is nog niet bekend, maar vast staat wel, dat het Rode Kruis erg geporteerd is voor goede contacten met de ehbo-vereniiging, mede met het oog op deze toekomstplannen. Overigens heeft men voor de mogelijke oprichting van een kolonne geen al te gemak kelijke tijd uitgekozen, omdat een aantal aspecten onzeker zijn in verband met het plan om regionaal tot een reorgani satie te komen. Gestreefd wordt naar de vorming van ddstricts-koilan nes. Een voordeel daarbij is, diat een belangrijk deel van de noodzakelijke apparatuur ge meenschappelijk aangeschaft kan worden. De mogelijke op richting van een Hulster afde ling zou volgens de heren De T-hey-e en Hageman beschouwd moeten worden els een aa vulling van hetgeen er op dit Het ezelkarretje dat Jo Janssens achteraf niet van de hand had willen doen. (ADVERTENTIE) bijvoorbeeld chocolademousse caloriearm f. 1.27 per pakje leuk recept op elk zakje gebied in Zeeuwsch-Vlaande ren al is. Voordat er definitieve stap pen ondernamen worden zal in Hulst eerst nog een demon stratie volgen van bestaande kolomnes om de bevolking op deze manier te informeren over de achtergronden. Van het uitwisselingsprogramma tussen Hulst en Micheïstadt is geprofiteerd om contacten te leggen met het Rode Kruis uit deze sitod. Een delegatie van 33 personen zal op zaterdag 19 augustus een bezoek aan de Reynaertstad brengen om ea met de Hulster Rode Kruis- bestuurders van gedachten te wisselen over de toekomst plannen. Mogelijk, dat daarbij ook kleine demonstraties worden gegeven, waarbij de Duitsers een beroep kunnen doen op in Zeeuwsch-Vlaanderen aanwe zig materiaal. Overigens verwacht men voor de voorbereidende studie minstens nog een jaar nodig te hebben. Daarna zal bekend zijn ot de oprichting van een kolonne voor de aifdeling Hulst een haalbare kaart is. De kolonne zal niet alleen ingezet bunnen worden bij rampen in Vredestijd, maar de lieden ervan kunnen zich ook dienstbaar maken bij bepaalde andere gebeurtenissen. bij voorbeeld op sportgebied, waarbij diiit soort hulp gewenst kan zijn. Daarbij zal er wel voor warden gewaakt, dat men geen terreinen betreedt, waar op andere instanties al werk zaam zijn. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN Vana vond 9 augustus om zeven uur zal op het gemeentelijk sport terrein van de voetbalvereni ging Steen een wedstrijd wor den gespeeld tussen de perso neelsvereniging ven de ge meente Hulst en een pohtie- elftal van de gemeente Hulst en een politie-elftal uit Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De slopers kunnen weldra terecht bij de voormalige huishoudschool aan het Groene Woud te Vlissin gen. De Vlissingse gemeente raad, die in zijn vergadering van 27 mei heeft bepaald dat de school pas mag worden ge sloopt als er vervangende ruimte is gevonden voor het jeugd- en cultureel werk te Vlissingen, zal nu waarschijn lijk geen bezwaren meer heb ben. Die vervangende ruimte is er namelijk. De gemeente kam beschikken over het voormalig Katholiek Militair Tehuis (KMT) aan de Hellebaardier straat. B. en w. hebben de raad laten weten dat met de sloop vain de huishoudschool een bedrag van ira totaal f 14.500 gemoeid zal zijn. Als het oude karkas verdwenen is, ontstaan er voor het Groene Woud allerlei nieuwe en inte ressante mogelijkheden voor dit plein, zowel wat betreft de gevel wanden als de inrichting van het plein zelf. De plannen, daarvoor zullen hn een later stadium worden ingediend. COMMISSARISSEN en direc ties van Mako te Maastricht en Geha Cartonnages n v te Maastricht-Heer hebben beslo ten per 1 september aanstaan de hun bedrijven samen te voegen. HET DAGELIJKS bestuur van het openbaar lichaam Rijn mond vindt niet dat de ICI- brand van 25 juli heeft aange toond dat bij chemische be drijven in het Rotterdamse ha vengebied nog strenger vel» ligheidsmaatregelen moeten worden genomen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3