„UIT IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN" HEEFT GEVARIEERD THEATERPROGRAMMA Opening seizoen in Westdorpe werklozen in Zeeland EXPOSITIE IN IJZENDIJKE ÉÉN MAAND LANGER OPEN Air Products protesteert tegen strenge eisen „Musici kunnen niet langer" Nieuwe dirigent voor fanfare in Westdorpe streek CONCERTEN TE KORT? ZAAMSLAG TE STERK YOOR WILNIS Geen bezwaar tegen motor vliegtuigen Grote belangstelling Jong' eren Iets extra's Kindervakantie werk afgesloten in Krab ben (li jke VIRGINIA JONGE MENSEN Cyclus lezingen Opstandingskerk Hansweert Westdorpe APPELMOES PLANTEN- MARGARINE LEVERPASTEI Axel sterkste op voetbaltoernooi Kwadendamme Woensdag 9 augustus 1972 5 1 WMMaMMaauBMatf TERNEUZEN In het afgelopen seizoen ontving het coördinatie bureau „Uit in Zeeuwsch-Vlaanderen" verscheidene klachten over de korte duur van de concerten van het Amsterdams Phiiharmo- nisch Orkest en van het Nederlands Kameror kest. Men toornde zich ver bolgen over het feit dait zulke belangrijke evene menten, na aftrek van de pauze, nog geen an derhalf uur duurden. Verondersteld werd dat de concert-gevers haast hadden om de laatste pont over de Wester- schelde te haten. Naar aanleiding van deze klachten-deelde het Am sterdams Phil'hanmorasch Orkest en het N.K.O. mee dat de concerten al tijd, ook iin Amsterdam, niet veel langer kunnen duren dan circa twee keer drie kwartier. Meer is niet op te brengen voor de musici", aldus het commentaar van ge noemde orkesten. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Op het ge meentelijk sportterrein aan de Polderstraat speelde de V.V. Zaamslag een vriendschappe lijke voetbalwedstrijd tegen Wiinis, uitkomend in de tweede klasse, afdeling Gouda (zater dagvoetbal). Burgemeester J. de Pree van Wilnis oud-burgemeester van de voormalige gemeente Zaamslag die de aftrap deed moest toezien hoe zijn vroegere onderdanen zijn huidige dorps voetballers van het veld speel den. De ruststand was nog draaglijk (20) maar na de thee kregen de Zuidhollanders geen been meer aan de grond en verloren tenslotte met 9—1. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Burge meester en wethouders van Terneuzen hebben in principe besloten toestemming te verle nen aan motorvliegers om van de vüegstrip in de van Wijck- huisepolder bij Hoek gebruik te inaken. Een groep van 30 motorvliegers had daartoe een verzoek aan b. en w. ge richt. Wel wil het gemeentebe stuur weten of het landen en opstijgen van motorvliegtuigen geen geluidshinder veroor zaakt aan omwonenden en of dat het gebruik van het veld voor motorvliegers geen pro blemen oplevert voor zweef vliegers. Het vliegveld bij Hoek is nl. al enige tijd in gebruik bij zweefvliegers van de Eerste Zeeuws Vlaamse Aeroclub. Naar verluidt zou de Ezac nogal bezwaren hebben tegen het delen van de landingsstrip in de Wijckhuisepolder met motorvliegers. examens Geslaagid te 's-G-ravenliage voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkundige, de heren: H. J. de Bruijne, Vlis- singen; R. W. Dastel, Vlissin- ,gen; G. J. Hensen, Westkapel- le; A. J. Kuzee, O.- en W.- Souburg.; allen leerlingen van de school voor scheepswerk- tuigkundigen. te Middelburg. (Van, een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hoewel het aantal werklozen in Zeeland iets is gedaald, heeft deze pro vincie nog altijd het hoogste percentage werkloze mannen: 3,7. Het aantal werklozen be droeg de afgelopen maand 2297, wat ten opzichte van ju ni een lichte daling betekent. Toen waren 2324 Zeeuwse mannen werkloos. Ook het aantal werkloze vrouwen is in het Zeeuwse iets afgenomen, namelijk met 24. Eind juli wa ren 347 Zeeuwse vrouwen zonder werk tegen 371 een maand eerder. Bij de mannelijke werklo zen zit het knelpunt nog, steeds in de bouw- en de me taalsector, In de bouw nam het aantal werklozen toe met 25, waardoor het aantal bouw vakkers dat zonder werk zit 774 bedraagt. In de metaalsec tor zijn 331 werklozen geregi streerd, zeven meer dan in juni. De lichte daling van het aan tal werklozen in Zeeland wijkt af van het beeld in het hele land. Landelijk nam het aantal werklozen namelijk flink toe. Er waren eind juli 82100 mannen werkloos, 5500 meer dan in juni. Het aantal werkloze vrouwen steeg even eens en wel met 1900, waar door het aantal op 16450 kwam. Daarmee is het aantal werklozen plus het aantal mensen dat op aanvullende werken is geplaatst opgelopen naar 105.400. Dit betekent een stijging van de geregistreerde arbeidsreserve van 7350 man nen en vrouwen. Dat cijfer is overigens erg geflatteerd omdat een groot aantal feitelijk werklozen een vlucht heeft genomen in sei zoenwerk. Als deze „correctie" op het totaalcijfer wordt aangebracht dan laat juli een geregistreer de arbeidsreserve zien van 123.300. Het is overigens voor het eerstt in deze periode van conjunctuurdaling dat de gere gistreerde arbeidereserve is afgenomen (met 2200), wat volgens het ministerie van So ciale Zaken, dat deze cijfers verstrekte, duidt op een zeke re stabilisering van het werk loosheidsniveau. Het landelijke percentage werklozen lag eind juli op 2,8 tegen 2,6 een maand eerder. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE De tentoonstelling „West-Zeeuwsch.Vlaande ren presenteert" in het cultureel centrum in IJzendijke is gepro longeerd tot en met zondag 17 september. Aanvankelijk zou de expositie op 20 augustus sluiten, maar gezien de grote publieke belangstelling is tot verlenging besloten. „Tot heden hebben meer dam 1800 bezoekers de ten toonstelling bezichtigd. In juli waren dat vooral toeristen die in Zeeuwsch-Vlaanderen ver bliezen. Die toeloop is wat weggeëbd, veel mensen zijn al weer thuis en de laatste we ken zijn het vooral de mensen uit eigen streek die eein kijkje komen nemen", zegt beheerder F. Klaver van het cultureel centrum. De expositie beantwoordt hiermee aan hst doel dat de organisators zich gesteld had den „het aan de eigen bevol king presenteren van de eigen streek". Voorkeur voor bepaalde on derdelen vain de expositie springt er niet ddreot uit. „De bezoekers vinden het geheel aantrekkelijk. De jongeren kunnen zien hoe het vroeger was en de ouderen, ontdekken herkenningspunten uit hun ei gen jeugd", zegt de heer Kla ver, die hierbij vooral doelt op de oude ansichtkaarten die geëxposeerd zijn en waarop dikwijls personen en situaties herkend worden. „Daar be hoeft echt geen uitleg bij ge geven te worden". Veel belangstelling is er ook voor de semi-automatische dia projector die oude dorpsaan zichten laat zien. Verheugd is de beheerder erover dat vooral oudere mensen uit eigen streek de weg naar het cultu reel centrum gevonden heb ben. „Dat komt natuurlijk ook door de soort expositie die ge houden wordt. Deze tentoon stelling is van een populair soort en spreekt de mensen aan". De idee om tijdens de expo sitie demonstraties te geven van oude ambachten als stoe- lenmatten en kantklossen blijkt goed aan te slaan. „Als de mensen een bezoek dag moeten kiezen zal dik wijls die dag genomen wor den waarop iets extra's te doen is". Deze week wordt een kamf- klasdemonstiratte gegeven op vrijdag, terwijl bovendien op donderdag door kunstenaar Dolf Jaspers op de expositie geschilderd wordt. De tentoonstelling is dage lijks geopend van 10-12 en 14- 16 uur. Zaterdag en zondiags van 14-16 uur. (Van onze correspondent) KRABBENDIJKE Met een jeugdappèl in de hervorm de kerk, waaraan onder meer de gereformeerde predikant ds. W. van der Kerk zijn me dewerking verleende, is zon dagmorgen de Krabbendijkse kindervakantieweek 1972 af gesloten. Circa 125 kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar brachten de laatste week van hun vakantie door met speurtochten, een dropping, een paint-in, een zeskamp, en zovoorts. Zaterdagavond werden rond het kampvuur in Bouwplan- West de prijswinnaars bekend gemaakt van de diverse spelen en sportwedstrijden. De plaat selijke muziekvereniging Con cordia zorgde ten overstaan van de kinderen en vele ou ders samen met de drumband voor wat marsmuziek. De or ganisatie van de kindervakan tieweek berustte, evenals voorgaande jaren, bij de her vormde jeugdraad en de gere formeerde oudereommissie. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Uit in Terneuzen" opent het nieuwe theaterseizoen op vrijdag 15 september met een optreden van Liesbeth List in de r.-k. kerk te Westdorpe. Tot en met zaterdag 26 mei is een zeer gevarieerd programma samengesteld met veel muziek, cabaret, dans, blijspel, re vue, drama, koormuziek en operette. „Veel muziek dit jaar, waar bij we bewust proberen om de ouderwetse scheidslijn tussen de genres (zoals klassiek, po pulair, pop e.d.) overboord te zetten. Een deel van deze po ging gaan we trachten waar te maken via de koffieserie op de zondagmorgen, aldus Uit- coördinator Aart Janszen in de inleiding van de „Uit"-krant, die in een oplage van 35.000 exemplaren in heel Zeeuwsch- Vlaanderen wordlt verspreid. Voor het eerst neemt dit jaar Hulst deel aan de activi teiten van „Uit". Verder wor den ook koffieconcerten ge houden in Kloosterzande, Sluis en Aarden-burg. De liefhebbers van cabaret komen in het komend seizoen flink aan hun trekken met het optreden van Paul van Vliet op 27, 28 29 en 30 september in het Terneuzense Zuidland- theater, Herman van Veen op 1 november in Terneuzen, Li- selore Gerritsen en Ramses Shaffy op 3 maart in de Speye te Sas van Gent, Rients Grate- ma op 11 en 12 mei te Oost burg en Axel en van Jasperi- na de Jong op 22 tot en met 26 mei in Terneuzen. V-an de toneelvoorstellingen noemen we die van „De Itali aanse strohoed" (14 oktober Terneuzen), „Een oogje op Amelie" (25 okt. Terneuzen), „De drie Zusters" van Tjechov (11 nov. Terneuzen), „U spreekt met uw moordenaar", (15 dec. Oostburg en 16 dec. Axel). „Liebeled" (3 jan. Ter neuzen), „Het dagboek van een gek" (20 jan. Axel), „Op hoop van zegen" (24 jan. Oostburg, 25. 26 en 27 jan. Terneuzen), „Wie is er bang voor Virginia Woolf" (3 febr. Terneuzen). Zwart Theater uit Praag (12 maart Axel), blij spel „Buttley" (28 maart Oost burg.) „De kleine Hut" (17 april Axel en 18 april Oost burg), B-rechts „Mutter Coura ge" (30 april Terneuzen) en enkele opvoeringen van Aktu- eel Theater te Sas van Gent en Terneuzen. Nieuw zijn de concerten voor jonge mensen op 20 okto ber te Axel, en op 27 april in de Speye te Sas van Gent. Het Nederlands Kameror kest speelt op 10 februari in m (Van. een onzer TERNEUZEN van kerken in ganiseert een die elke derde van de maand worden in de kerk. verslaggevers) De raad Terneuzen or- lezingencyclus, vrijdagavond gehouden zal Opstandings- De eerste lezing vindt plaats op 15 september met als the ma „De maaltijd des Heren". Inleider is drs. A. Houtepen uit Breda. Andere inleiders zijn ds. C. P. van Andel uit Voorburg en ds. C. Besselaar uit Eindhoven. Gezelligheidsrit De ko ninklijk erkende harmonie Scheid-galm heeft een gezellig heidsrit gehouden waarvoor bij zonder veel belangstelling be stond. Men vertrok vanuit Hansweert met voor de be stuurders onbekende bestem ming. Via Schore, Kruiningen, Oostdijk, Krabbendijke en Ril land arriveerde men in de cam ping Uit en Thuis te Woens- drecht. Voorafgegaan door de harmonie trok men in optocht door de camping. Een optreden in de kantine oogstte zonder meer een groot succes. Met een muzikale rondgang werd het feest in de camping Uit en Thuis afgerond, doch de muzi kanten en vele anderen die hun voertuig voor dit muzikaal ge beuren beschikbaar hadden ge steld waren nog geenszins voor nemens om een einde te maken aan deze gezelligheidsrit en de feestelijke avond werd dan ook afgesloten te Bergen op Zoom. Feestavond De buurtvere niging „De Liodenlaan" houdt -zaterdag 2 september de jaar lijkse feestavond in „Het oud Raedhuys". de Halle te Axel, het Neder land se Bla zers Ensemble op 20 maart iin liet Zuidlaindtheater im Teameuzen en het Amster dams Philhairmoni-sch Orkest op 6 april in het Zuidlandthea- ter. Verder de dansgroepen Fies ta Gitana da Silva (1 dec. in de Halle te Axel), het Tsje chisch ensemble Brein (13 maart Terneuzen) en twee opvoeringen van de operette ,.£m Weiissen Rössl" (24 en 25 februari in het Zuicllejndthea- ter). (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Air Pro ducts (Nederland) n.v., die in Terneuzen een luchtschei- dingsfabriek heeft, heeft bi, de kroon beroep aangetekend tegen de door de gemeente Terneuzen gestelde voorwaar den op grond van de hinder wet. Volgens Air Products zijn deze eisen dermate streng dat het haar onmogelijk is aan de voorwaarden betreffende de geiuidsbeperking te voldoen. De Raad van State zal dins dag het bezwaarschriftvan Air Products in het openbaar behandelen. Volgens Air Pro ducts zou de gemeente Ter neuzen de hinderwetsvoor- waarden hebben verscherpt nadat de faibriek in volle pro- dutotie was gekomen. De gemeente Terneuzen had als voorwaarde gesteld dat het door Air Products veroorzaak te geluid de 45 decibels niiet te boven mocht gaan. Voor het gehele terrein van Dow Chemical, dot aan Air Products grenst, is een maxi mum aan 55 deoibels vastge steld. Air Products acht dit aanleggen van verschillende maatstaven voor bedrijven die tot. een groot industriecomplex behoren onbillijk. Beter ware het voor het totale industrie terrein in de Nieuw Neuzen- polder de internationale ge- luidsnorm voor zware indus trie vast te stellen. Op grond daarvan zou de door de ge meente gestelde geluidslimiet van 45 decibel opgetrokken kunnen worden tot 60 deci bel. De gemeente Terneuzen zal bij de behandeling door de Raad van State van het beroep van Air Products vertegen woordigd worden door de heer B. van Wouwe, hoofd van de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. De heer Van Wouwe ontkent dat de gemeente na de voltooiing van de luchtscheidingsfabriek scherpere eisen aan de ge luidsbeperking heeft gesteld dan aanvankelijk het geval was. „Het kon ook niet anders want het is voor dè eerste ma-al d-at we met dit soort hinderwetvoorwaarden te ma ken kregen. Van het begin af hebben we de zogenaamde Iso-norm gehanteerd en ik be grijp dan ook niiet waarom Air Products zich beklaagt dat wij opeens scherpere voorwaarden hebben gesteld", aldus de heer Van Wouwe. (Van onze correspondent) WESTDORPE Tijdens de in zaal „De Polderbar" gehou den algemene ledenvergade ring van de muziekvereniging „Eikels worden bomen" is de heer W. de Causemaeker be noemd tot dirigent. Hij volgt de heer Hoebeke op die wegens vertrek uit Westdorpe zijn functie heeft neergelegd. Tot nieuwe onder- dirigent werd benoemd de heer R. Kieboom, die al meer dan 50 jaar actief lid is van de muziekvereniging. 3 JAM POTTEN normale prijsJëff I pondskuipje SONNI normale prijs JOS'* PAKKEN OVENVERSE blikjes prijs eldersJ3ï' (Van onze correspondent) KOEWACHT De jeugd commissie van Koewacht heeft een voetbaltoernooi gehouden, waaraan door vijf verenigin gen werd deelgenomen. Voor zitter J. Geerards uit Koe wacht verrichtte de opening en deelde na afloop de prijzen uit. De uitslag is als volgt: Koe- waehri-AZW 2—0; Axel-Ria 20; Koewacht-Terneuzen 0 0; AZW-Ria 2—0; Axel-Ter- neuzen 10; Koewacht-Axel 11; Ria-Terneuzen 03; AZW-Axel 02. Eerste prijs ging naar Axel en de tweede tot en met de vijfde naar Koe wacht, Terneuzen, AZW en Ria. Kind aangereden. Op de hoek Kerkeboomgaardstraat te Kwadendamme is een plotseling overstekend vierjarig meisje, Jacqueline Martense, gegrepen door een p rsonmiauto bestuurd Joor de heer A„ eveneens af komstig uit Kwadendamme. Het kind moest met een gebro ken been per ambulance over gebracht worden naar het Sint- Joannaziekenhuis te Goes.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2