IN „ALTERNATIEVE" CULTURELE NOTA Actiegroep vraagt aandacht voor Goese binnenstad „OLIEBOLLEN ETEN EEN BEZIGHEID VOOR ALLE GEZINDTEN" MIDDEN STAND DURF BORSELE caballero filter van goeden huize Zierikzeese musea trekken veel publiek Wethouder over kermis in 's-Gravenpoider Inwoners Borsele gaan buiten hun dorp winkelen Bejaarden Verkeer Vervoer 25/1.75 anders dan andere filters stad streSk Koeler Nieuw geluid in Statenzaal Overheid Gewerkt Beroepen tegen heffing waterschap r APPELLANTEN DIENDEN GEEN BEZWAAR SCHRIFT IN Dinsdag 8 augustus 1972 (ADVERTENTIE) w GROTE MARKT 25 BREDA DE ELEKTRICITEIT te Italië dreigt gerantsoeneerd te war den, of men zal deze iin het buitenland moeten gaan ko pen, tenzij milieutechnische belemmeringen voor het bou wen van nieuwe centrales worden weggenomen. (Van een onzer verslaggevers) GOES In Goes heeft zich een actiegroep gevormd, die het wil opnemen voor een leefbare binnenstad. In een „alternatieve" culturele nota neemt de actiegroep het culturele leven in Goes, of liever gezegd: het ontbreken van een cultureel leven, onder de loep en somt vervolgens een groot aantal maatregelen op, die genomen kunnen worden om Goes een centrum te geven waarin de mens zichzelf weer herkent. Daarvoor zijn nodig, aldus de actiegroep: veel groenvoorzieningen. een wering van automobie len. krachtige steun aan de verenigingen zijnde de draag sters van het culturele le ven. de bouw of inrichting van een open jongerencentrum. een nieuwe, muli-funcÜo- nele oplossing voor de leegte' in het centrum, de plaats waar Het Schuttershof heeft ge staan. De huidige culturele situatie in Goes drijft op de aanwezig heid van twee schouwburgza len, een bioscoop en een aan tal kleinere zalen, die deel uitmaken van horeca-bedrij- ven. Het gaat hier over het algemeen om accommodatie in particulier beheer, met een begrijpelijke, commerciële op zet, aldus de actiegroep. Al leen het gebouw De Veste beantwoordt min of meer aan Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: enkele buien, ook af en toe zon en lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. 4 Voor woensdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 2 graden onder normaal, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 3 tot 9; min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 2 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. STRANDWEER; Een volgende storing nadert via Zuid-Engeland. Hierdoor geleidelijk meer bewolking met in de namiddag en avond weer buien plaatselijk met on weer en een matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Temperatuur 20-22 graden. Zeewater 18 graden. Vooruit zichten: oceaanstoringen hou den het strandweer te wissel vallig, al zijn er af en toe ook periodes met zon. waterstanden Konstanz 388 -2, Rheinfelden 259 -1, Straatsburg 248 -14, Plit- tersdorf 396 -12, Maxau 458 -11 Plochingen 133 pl. 13, Mann heim 278 -17, Steinbach 120 -6, Mainz 284 -3, Bingen 174 -2, Kaub 202 -3, Trier 249 pl. 10, Koblenz 198 -8, Keulen 167 -11, Ruhrort 339 onv., Ldbith 950 pl. 1, Pannerdensekop 920 onv., Nijmegen 745 -1, IJsselkop 847 pl. 1, Eefde IJssel 388 onv., De venter 266 -2, Monsin 5454 -20, Borgharen 3887 -53, Belfeld 1102 -17, Grave beneden de sluis 501 -9. In verband met het versle pen van een zeeschipcasco van Arnhem naar Rotterdam via IJsselkop en Pannerdensekop vandaag 8, en morgen 9 augus tus, moet de scheepvaart reke ning houden met tijdelijke be lemmeringen. de idealen die de actiegroep koestert. In elk geval moeten er accommodaties voor de di verse verenigingen komen, zo staat in de culturele nota te lezen. Deze accommodaties ver dienen krachtige steun van de gemeentelijke overheid. Ook de verenigingen zelf verdienen deze steun, omdat zij de zelf werkzaamheid en de creativi teit van de bevolking stimule ren en mobiliseren, waarbij de gemeenschap alleen maar wel kan varen. Concreet zijn de ideeën van de groep over de bestemming van Het Schuttershof-terrein. Hier dient geen winkelcen trum te komen, zo zegt de groep, doch hier moet een ge bouw, of een complex van ge bouwen worden geschapen waarin alles Wat op sociaal- cultureel terrein maar aan ac tiviteiten dijkbaar is, onder dak kan vinden. De pleintjes en pleinen te Goes moeten met het oog op het welzijn van de wande lende bevolking autovrij worden gemaakt, zoals trou wens een groot deel van het centrum. Op veel plaatsen wil de actiegroep plantsoenen en bomen laten planten. Tenslotte staat een open jongerencen trum en een ontmoetingcen trum voor bejaarden op het wensenlijstje. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Provinci ale Staten van Zeeland zullen in him vergadering van acht september een kwestie behan delen waarover zij beter dan wie ook ter wereld zijn inge licht. Het gaat namelijk om hun „eigen" omroepinstallatie in de statenzaal. G. S. hebben de staten voor gesteld een nieuwe verster kingsinstallatie voor de staten zaal aan te schaffen. Er komt nu een zogenaamd „Phi-lips- discussiesysteem" dat een be drag van f 45.000 zal gaan vergen. Elk statenlid krijgt, als het systeem geïnstalleerd is, een eigen microfoon en een eigen luidspreker. Als de nieuwe installatie er is, zullen de ontsierde luidsprekerszui len van de muren worden ver wijderd, waardoor er weer plaats komt voor de Zeeuwse gemeentewapens, die sinds jaar en dag een eindje hebben moeten opschikken voor de techniek. De muur van de sta tenzaal zal, als de nieuwe installatne er is, opnieuw ge wit moeten worden. „Als u ln uw vergadering van 8 september het krediet toewijst, dan kan de installatie al in de vergadering van 17 november worden gebruikt", zeggen G. S. hoopvol. hoogwater Morgen, woensdag 9 augustus Bergen op Zoom 3.45 en 16.11 Hansweert 3.04 en 15.22 Terneuzen 2.27 en 14.46 Vlissingen 1.52 en 14.14 Wemeldinge 3.35 en 16.01 (Van een onzer verslaggevers) GOES In tegenstelling tot tal van toeristische attracties ln den lande, die momenteel veel minder publiek trekken dan vorig jaar, boeken de bei de Zierikzeese musea bijzon der veel bezoekers. In het Ma ritiem museum kon een record genoteerd worden. Vorige week donderdag passeerde de 15.000e bezoeker de deuren. Ook het plaatselijke gemeen temuseum heeft over bezoek niet te klagen. Hier werden tot dusver bijna 7.000 betalen de bezoekers geteld- (Van een onzer verslaggevers) 'SsGRAVENPOLDER „IJdelheid, ijdellieid. Het is allemaal des duivels. En de overheid werkt hier zelf aan mee in plaats van er stelling tegen te nemen. Wij sturen doelbewust op revolutie af, maar God zal hier voor straffen". Dit zegt Abraham Iiooge- steeger, kerkeraadslid van de gereformeerde gemeente in 's-Gravenpolder over de eerste kermis die in de his torie van dit 1500 inwoners tellende kerkdorpje van Borsele, wordt gehouden. „De 500 leden van onze kerk en een groot deel van de Nederlands hervormde gemeente is tegen dit aards vermaak. Dus zeker meer dan de helft van onze be volking", zo vervolgt hij. Die kermis wordt gehouden op 22 en 23 september, ter gelegen heid van de plaatselijke wielerronde, die dan voor de derde keer in successie wordt gehouden. Het wie- Iercomité heeft de afgelo pen twee jaar goed geboerd en wilde aa-n de ronde ook wat attracties verbinden voor de bevolking. „De eer ste gedacht was een paling- kraam en een bierkraam, maar toen gingen wij den ken aan een kindercarrou sel en een schiettent", al dus een der comitéleden. „Hiervoor hebben wij ver gunning gevraagd aan het gemeentebestuur «n ook gekregen". - „Waarom zouden wij die niet geven?", aldus wethou der Jansen van Borsele. „Oliebollen eten is 'n mooie bezigheid voor alle ge zindten. En als u dan daar bij denkt aan de glunde rende gezichten van kinde ren in een draaimolen of het enthousiasme bij een schiettent. Het is toch een vrij onschuldige zaak. Wel hebben wij bepaald dat de kermis zaterdagavond om kwart voor twaalf afgelo pen moet zijn". „Overheid zijn is geen menselijke zaak, bestuur ders moeten vertegenwoor digers zijn van Gods rege ring en zonder meer stel ling nemen tegen dit soort duivelse vermaken. Het is tegenwoordig ma-ar „voor elck wat wils" en de over heid steunt daarbij nog". Abraham Hoogesteeger en zijn geestverwanten zullen dan ook een protest brief indienen bij het ge meentebestuur tegen de verleende kermisvergun- ning. „Wij misgunnen de mensen geen plezier en vermaak. Maar een kermis is tegen Gods woord en zonder aanziens des per- soons, al is het burgemees ter Van Waes zelf, zullen wij dit doelbewust tegen werken". Veel effect van de brief verwacht Hoogesteeger niet. „Na de herindeling (ik ben 32 jaar wethouder van 's-Gravenpolder ge weest maar ben niet in de raad teruggekeerd) is de samenstelling van de raad veel veranderd en zal om onze brief wel gelachen worden." ,,'t Is hier een zwaar dur- pie. De tegenwerking bij kermis en wielerkoers zal echt wel komen en de mid denstanders in ons comité kunnen best hier of daar hun hoofd wel eens stoten. Deze eerste keer zal vol gens mij de moeilijkste zijn. Daarna verwacht ik een traditionele kermis an nex wielerkoers in 's-Gra venpolder. We hebben er tenminste hard genoeg voor gewerkt", zo besluit een van de comitéleden uit 's- Gravenpolder op zijn beurt. De inwoners van de ge meente Borsele zien een goed winkelareaal als een belangrijk onderdeel van het voorzieningenpak ket. De deelnemers aan de enquête vinden winkels voor niet-dagelijkse be hoeften op drie dingen na de belangrijkste voorzie ning. Deze winkels zouden dan zoveel mogelijk cen traal in de gemeente moe ten komen liggen. Maar liefst 92% van het winkelbezoek voor niet- dagelijkse behoeften wordt buiten de gemeente ge daan. Voor dagelijkse be hoeften (levensmiddelen en dergelijke) is dit per centage 17%. B. en w. van Borsele zijn van mening dat het zo goed als onmogelijk is om in deze tendens een kentering ten gunste van de Borsele mid denstand teweeg te brengen. Velen beschikken namelijk over een auto en beschouwen het winkelen buiten hun ei gen dorp als een gezellig uitje Met het ETI zijn b. en w. van Borsele van mening dat het over het algemeen niet wen selijk is de oprichting van grootschalige eenheden tegen te gaan. Vooral de jongere consument blijkt prijs te stel len op deze moderne winkel- typen. Deze kwestie zal te- zijnertijd met de middenstand besproken worden. B. en w. zijn van mening dat de ont wikkeling van de midden stand in hoge mate zal af hangen van de durf en de bereidheid om initiatieven te TOEKOMSTSCHETS VAN iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiHHiiiiiiiiii AMZ zijn reeds voor een deel onrendabel. o De „doorsnee-inwoner" van Boisele is blijkens de resulta ten van het structuuronder zoek van mening dat er betere wegverbindingen dienen te komen tussen de dorpen, de steden en de recreatie-objec ten en niet te grote afstanden tot de sociaal-medische dien sten. Voor de gemeente is de geplande aanleg van de weg 's-Heerenhoek - Vierwegen, een zeer belangrijke schakel iii de oost-west-verbinding, van groot belang. Daarmee zal de ontsluiting van de zuidelijk van deze weg gele gen dorpen een stuk verbe terd worden. Verder wordt momenteel hard gewerkt aan een verbetering van de noord zuid-verbinding. Een eerste fase hiervan is de aanleg van de nieuwe Drieweg. Vooral de wat oudere in woners van Borsele vinden het openbaar vervoer belang rijk. Dit wordt als goed er varen, als er niet te grote afstanen tot de haltes zijn, afstanden tot de haltes zijn, als de frequentie van de rit ten hoog is, als er goede aan sluitingen en redelijke prij zen zijn en als er goede wachtruimten en zitplaatsen zijn, De jongeren waren het meest ontevreden over het openbaar vervoer. B. en w. zijn van mening dat in Borsele weinig mogelijk heden zijn voor een goed functionerend openbaar ver voer. De autobuslijnen van de Met het Provinciaal Op- bouworganen zijn b. en w. van Borsele van mening dat de opnamecapaciteit in de bej aarden-verzorgingssector in de eerst komende jaren voldoende is. Het ligt niet in de bedoeling om ook in de kleinste kernen bejaardenwo ningen te bouwen als er niet werkelijk behoefte aan be staat. Wel is het college van mening dat de aanwezigheid van een verzorgingssteunpunt bij de bouw van nieuwe be jaardenwoningen een van de eerste voorwaarden hoort te zijn. In hun beleidsschets schrijven b. en w. het als een gunstige ontwikkeling te be schouwen dat in alle dorps kernen bejaardensociëteiten bestaan, die allerlei activitei ten ontplooien. BEN JANSEN INVENTARISATIE VOORZIENINGEN kleuter gl.o. gymn. ver.geb. kerk voetbal oefen- ver.akk. arts camping café hotel school lokaal dorpsh. (voorz.) veld veld van kerk Baarland 1 1 1 1 2 1 2 1 1 1 Borssele 1 2 1 1 3 1 1 3 1 2 2 Driewegen -1 1 1 2 1 1 2 1 1 Ellewoutsdijk 1 1 1 1 1 's-Gravenpolder 1 2 1 1 4 1 1 3 1 's-Heer Abtskerke 1 1 1 's-Heerenhoek 1 1 1 2 2 1 1 2 2 i.- arts Heinkenszand 2 3 1 3 2 1 2 - 3 tandarts 3 if' dierenarts Hoedekenskerke 1 2 2 I 1 1 Kwadendamme 1 2 1 1 3 1 Lewedorp 2 2 1 1 1 1 2 2 Nieuwdorp 1 2 1 3 2 1 1 1 Nisse 1 1 2 1 Oudelande 1 2 1 1 1 1 2 arts Ovezande 1 1 1 2 1 1 1 dierenarts 5 Totaal 14 24 5 12 31 13 8 17 7 artsen 4 25* 5 2 dierenartsen 1 tandarts Er is een cafévergunning aanwezig in de'dorpshuizen te Dr iewegen, 's-Gravenpolder, 's-Heerenhoek, Kwadendamme, Le- wedorp, Nieuwdorp. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Raad van State behandelde een aantal be roepen bij de Kroon tegen het besluit van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, waarbij onge grond of niet ontvankelijk zijn verklaard beroepen tegen aan slagen in het geschot door het waterschap „De Brede Wate ring". De ingebrachte bezwaren richten zich tegen het volledig schotbaar stellen van de zijkant wegen, behorende tot een aan tal ambachtsheerlijkheden. De appellanten hebben aangevoerd dat deze zijkantwegen een vrij wel te verwaarlozen opbren gend vermogen hebben en zij hebben gevraagd slechts tien procent te heffen. Het waterschap gaat van het standpunt uit dat de zij kant wegen onderdeel uitmaken van de wegen en daarmee een ge heel vormen. De Kroon zal hierover nog beslissen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG De Kroon heeft een beroep van J. A. Ghering en J. Bakker, beiden tc Rotterdam, tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland waarbij gedecide- lijkc goedkeuring is verleend aan het bestemmingsplan „Kampeerterrein Mugepolder" der gemeente Sint Maartens dijk, thans gemeente Tholcn met ontvankelijk verklaring omdat appellanten noch bij de gemeenteraad, noch bij Ge deputeerde Staten, een be zwaarschrift hebben inge diend. Ed. Laurens Continental

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3