„Behoud van Sas van Gent hoogtepunt van mijn ambtsperiode", zegt R. de Boer KANTOOR VOOR BLIK SCHADE SLAAT AAN Motorvliegers willen landen op Hoeks veld Afscheid van wethouder V. Bennekom Enkele gewonden in verkeer floriade Rowans daalden af naar duistere diepten CULTURELE RAAD GOES BEHANDELT SUBSIDIE AANVRAGEN DE SCHELDE BLIJ MET ORDER *W* BELGEN VOORAAN IN HENGEL- WEDSTRIJD VAN SLUISKIL Eerste lustrum duikersclub Hulpcentrum kreeg 155 aanvragen Echt lijkend vliegtuig ongeluk in Sluiskil D ■i stad streek Uitgiftekoers Péchineylening Axel Dinsdag 8 augustus 1972 5 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT „Zon der enige twijfel is het be houd van de zelfstandigheid van Sas van Gent een van de hoogtepunten uit mijn ambts- speriode hier als burgemeester geweest. Ik heb daar trouwens altijd een groot vertrouwen in gehad", zegt burgemeester R. 4. J. den Boer, die per 1 oktober ontslag heeft gevraagd als eerste burger van de ge meente Sas van Gent. Op 1 lovember van dit jaar zou hij 25 jaar burgemeester van deze gemeente zijn geweest. Dezer dagen kreeg burge- 'leester Den Boer van de pen sioenraad bericht dat hij op ïedische gronden ongeschikt n verklaard om het burge- ieesterambt uit te oefenen, -li maart van het vorig jaar erd de heer Den Boer, die 64 aar is, getroffen door een hart •nfarot waarna hij ruim een aar in een ziekenhuis werd erpleegd. De heer Den Boer werd ge- ioren in Zierikzee waar hij de niddelbare school bezocht .'an 1930 tot 1935 was hij volontair op de gemeentese cretarie vam Zierikzee. Van 1941 tot 1 november 1947 was ie heer Den Boer gemeentese cretaris van Ouwerkerk. „Mijn erste indruk van Sas van lent was die van een kleine maar nijvere industriestad vaar het gonsde van de activi sten. Mijn vrouw en ik kwa- ■ïen hier midden in de bieten campagne". Burgemeester Den Boer neent dat de ontwikkeling van Sas van Gent zich minder snel en sterk heeft voltrokken dan door economen voorspeld was. „Integendeel, er is aan industrie meer af gegaan dan erbij is gekomen". Meer facili teiten van de rijksoverheid, bijvoorbeeld door het beschik baar stellen van premies voor nieuwe vestigingen of uitbrei dingen van bestaande indus trieën, zouden de functie van Sas van Gent ais industriege meente kunnen stimuleren. „Kijk maar naar België, waar de industrie wel op de steun van de rijksoverheid kan re kenen". Een van de meest typische facetten van Sas van Gent is volgens de heer Den Boer haar beperkte planologische mogelijkheden. „Dank zij de gemeentelijke herindeling waardoor Philippine en West dorpe tot de nieuwe gemeente Sas van Gent toetraden zijn deze moeilijkheden op plano logisch gebied grotendeels op gelost. Ik moet zeggen dat Westdorpe en Philippine zich uitstekend bij de nieuwe situ atie hebben aangepast. Zij hebben hun eigen structuur en sfeer behouden". Als een van de belangrijkste verbeteringen in Sas van Gent zelf beschouwt burgemeester Den Boer de grote doorbraak van oud naar nieuw Sas van Gent via het bolwerk. „De nieuwe verbinding waarmee we in het najaar hopen te beginnen zal de stad tot een grotere eenheid smeden". Een van de moeilijkste knelpunten noemt de heer Den Boer de probleem van het woonwagenkamp. Een defini tieve oplossing van dit vraag stuk ziet hij voorlopig n,iet. „vVe draaien een vicieuze cir kel rond. Ik betreur het erg dat er nog steeds geen goede regionale voorziening in de vorm van een woonavagencen- trum bestaat. Dit schijnt bij zonder moeilijk van de grond te komen, hoewel er toch al een plaats voor een dergelijk centrum in de gemeente Hulst is aangewezen". De vorming van een gewest Zeeuwsch-Vlaanderen burgemeester Den Boer nog niet zo spoedig werkelijkheid worden. „Daarvoor heeft Zeeuwsch-Vlaanderen nog geen voldoende draagvlak. Ik geloof dat er meer te bereiken valt met gemeenschappelijke regelingen. Bovendien heeft vrijwel niemand een behoor lijk inzicht in de totale konse- kwenties van gewestvor ming". Als voorzitter van de ge meenteraad heeft de heer Den Boer heus wel eens strubbe lingen meegemaakt. „Maar", zegt hij, „deze zijn nooit dus danig geweest dat we het later nilet konden uitpraten. In het persoonlijke vlak zijn we el- baar nooit in de haren gevlo gen. Ook wat dat betreft kan ik met veel genoegen terug zien op mijn burgemeester schap In Sas van Gent". Burgemeester Den Boer zal zich na zijn afscheid als bur ger vestigen in Hoek waar hij een woning aan de Juliana- straat gaat betrekken. Daar hoopt hij volop tijd te hebben voor zijn hobby's tuinieren le zen en fietsen. BURGEMEESTER DEN BOER (Van onze. correspondent) GOES Voordat de leden ^an de Goese Culturele Raad vrijdagavond aan het afwerken van de agenda begonn-en, stel de de heer Van Vliet als toe hoorder de vraag of de Cultu rele Raad wel besluiten kan nemen zolang de werkgroepen voor de bepaling van het cul turele beleid van de gemeente nog niet zijn ingesteld. De voorzitter, de heer Buurman, antwoordde dat dit wel kon omdat men aan het werk moest. Aan de verenigingen is gevraagd tot welke werkgroep zij willen behoren. Als alle antwoorden binnen zijn kunnen er pas definitieve plannen opgesteld en uitge werkt worden. Een aantel ver zoeken om subsidie leverde nogal wat staf tot discussie op. Van de actiegroep „Betere binnenstad" is een verzoek binnengekomen om het verme nigvuldigen van een door haar opgesteld rapport te subsidië ren. De heer Buurman zei dlaf het dagelijks bestuur van de raad een onderhoud had gehad met de leden van deze actie groep. Het dagelijks bestuur heeft veel waardering voor de zienswijze van deze groep, hoewel het van mening is dat het rapport over de binnenstad „een te eenzijdig beeld" op roept. Wethouder Linderibengh betreurde het, dat de leden van deze werkgroep niet eer der met hun plannen naar het gemeentebestuur waren geko men. De heer Tanis was van me ning dat het toekennen van een subsidie voor het ver spreiden van het rapport pre cedenten zal scheppen. Op voorstel van de heer Groot werd besloten b. en w. te verzoeken, om deze subsidie te financieren uit de algemene middelen van de gemeente. Het agendapunt over de sub sidiëring van de Zeeuwse Mu ziekschool werd op verzoek van de heer Van Belzen aan gehouden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De koers van uitgifte van de 7,75 pet. 20-jarige obligatielening van f 60 min. ten laste van Péchiney Nederland n.v. dn VHsalnigen is vastgesteld op 100 pet., aldus een mededeling van emitten- ten. De inschrijving op de le ning sluit op 9 augustus. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Als Ik een opschrift zou mogen be denken, dat boven mijn drie jarig wethouderschap in Mid delburg kan worden geplaatst, dan zou dat luiden: „Hij streefde er naar om een schild voor de zwakken in de samen leving te zijn. Een hulp voor hen die tussen de kade en het schip dreigen te vallen". Wethouder J. A. van Benne- koms stem klonk gisteren voor het laatst vanachter de colle getafel in de Middelburgse raadzaal, waar door b. en w. de gemeenteraad, de hoofden van dienst en vele belangstel lenden officieel afscheid van deze markante AR-figuur werd genomen. Tevoren was de heer M. Beinema door de raad met algemene stemmen als opvolger van de heer Van Bennekom als wethouder van sociale zaken en volksgezond heid gekozen. De raadsvoorzit ter drs. P. A. Wolters, gaf een rake levensschets van de scheidende wethouder, wiens veelzijdigheid en werkkracht zowel in de politiek (kamer lid, statenlid, raadslid en wet houder) als in het onderwijs en in het maatschappelijk le ven bij voortduring gebleken zijn. „Boe heeft ie het klaar gespeeld?", vraagt men dik wijls", zei de heer Wolters, die de heer Van Bennekom dankte voor alles wat hij voor de gemeenschap en de gemeente heeft betekend. „Wij behouden de herinnering aan een bekwaam bestuurder", al dus drs. Wolters. Hij bood als herinnering een reproductie aan van een negentiende eeuwse ets. Het oudste raadslid, de heer Kammeraaid, typeerde de ver trekkende wethouder als „een moeilijke barrière voor poli tieke tegenstanders". „Als Van Bennekom sprak, dan ging men daar even voor zitten", zei de heer Kammeraad, die ook wees op de belangrijke functie die de heer Van Ben nekom heeft gehad als inter mediair tussen het ooilege van b. en w, en de diverse depar tementen in Den Haag. Na mens de samenwerkende con fessionele fracties, zei de heer Almekinders: „Uw invloed was groot, in positieve zin". De heer Almekinders zei te vre zen dat wij in Nederland ver warde, maatschappelijke ont wikkelingen tegemoet gaan. „Wij zullen dan bekwame be stuurders als u nodig hebben", zei hij. „Wij hopen echter in uw geest door te gaan". Alle sprekers wezen op de belang rijke rol die mevrouw Van Ben nekom in het leven van haar man heeft gespeeld, en zij werd uitvoerig bedankt voor haar offerzin. Van Bennekom zelf zei: „Zij is de stuwende kracht achter, maar soms ook voor de schermen van mijn leven geweest". De heer Van Bennekom, die zich als rustend burger in Driebergen gaat vestigen, liet de Middelburgse raad dit ad vies na: „Vermijdt politieke polarisatie. Speel hier geen Tweede-Kamertje. Laat de re latie tussen het gemeentebe stuur en de raad er een zijn van kritisch vertrouwen, wat te verkiezen is boven een ge zond wantrouwen". Hij dankte het college en de raad voor de wijze waarop men hem „ge' dragen en verdragen" had, en herinnerde er tenslotte aan dat niet alles wat hij heeft nage streefd, inderdaad gelukt is. „Tien jaar geleden heb ik geijverd voor het afschaffen van de kermis. En ziedaar het afscheid wordt thans over stemd door het lawaai van diezelfde kermis", zo zei hij Na de officiële raadvergade ring volgde er een geanimeer de receptie in de fraaie Bur gerzaal van het stadhuis. 1 V (Van, onze correspondent) ZAAMSLAG middag om kwart voor drie zijn op de provinciale weg na bij Stoppeldijkveer twee vracht auto's met elkaar in botsing gekomen. De beide chauffeurs, R.P.B. uit Hulst en P.B. uit Breskens moesten, nadat dok ter Fraainje uit Zaarnslag de eerste hulp had verleend per ambulance naar het ziekenhuis t.e Hulst en te Terneuzen wor den overgebracht. Het ongeluk gebeurde waarschijnlijk door dat beide te veel links reden. P.B. (uit Breskens) kon eerst na een uur ingespannen wer ken door politie en omstanders uit de cabine van zijn zeer zwaar beschadigde auto wor den bevrijd. De auto uit Hulst (zie foto) werd onherstelbaar vernield. Maandagavond is de onge veer twintigjarige R.P. uit Sluiskil op de Westsluis zeer ernstig gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen de tros brak van het te Westsluis bin nenvarende zeeschip „Bulk Venture" uiit Oslo, waarmee het sl-achtoffer het schip vast legde. Dokter Bouwens uit Terneuzen liet het slachtoffer naar het Juliana ziekenhuis overbrengen. Het schip kwam uit zee en was op weg naar het Z-evenaardok te Terneu zen. Maandag heeft op de secun daire weg nummer 7 te Goes een aanrijding plaatsgevonden tussen een tractor met hooi- schudder bestuurd door N.A.B. uit Wilhehninadorp en een 72- jarige fietser de heer Q. B. uit WilheLmiinadorp. De bejaarde wielrijder moest met verwon dingen per ambulance overge bracht worden naar het Berg- zichtziekenhuis te Goes. Eveneens te Goes ontstond maandagmiddag in de Singel straat een frontale botsing tus sen twee personenauto's, res pectievelijk bestuurd door me vrouw T.A.B.S. uit Goes en J.V. uit Haamstede. Het onge luk ontstond doordat de auto van de bestuurster op onver klaarbare wijze in een slip geraakte. Beide auto's dienden te worden weggesleept. SCHOONDIJKE Op de rotonde te Schoond-ijke is de truck met oplegger, beladen met hout van de firma F. uit Oostburg gekanteld. De wagen werd bestuurd door P.J. v.d. V. uit Cadzand.. Het verkeer heeft weinig hinder van dit ongeval ondervonden. Huldiging Een groot aan tal vrienden, bekenden en re laties Heeft zaterdagmiddag in het cultureel centrum „De Halle" in Axei de receptie be zocht ter gelegenheid van het veertigjarige huwelijksfeest van het echtpaar D. Oggel-De Feijter. Onder de bezoekers waren ook burgemeester M. K. van Dijke met diens echtgeno te en enkele raadsleden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De op dracht van de N.V. Provinciaal en Gemeentelijk Utrechts Stroomleveringsbedrijf (Pe- gus aan de n.v. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" tot het leveren van een stoomkc- telinstallatie is door het Vlis- singse bedrijf „een welkome aanvulling op onze orderporte feuille genoemd". Met de opdracht is een be drag van f 35 miljoen ge moeid. De bedoeling is de stoomketelinsta-lla-tie gewoon in de produktie op te nemen. Aantrekken van nieuw perso neel is n-iet noodzakelijk om deze order uit te voeren. De installatie, bestemd Voor de uitbreiding van de centrale „Lage Weide" in Utrecht, moet in 1976 warden opgele verd. v: t'm 1 oktober amsterekwn een gouden boeket van wereid-naluur-pracht 70 ha park 24000 Nl! overdekt nog 55 dagen sluitingsdatum 1 oktober in kind en leefmilieu tot 15 augustus vele kindercircussen in theater Don Bosco (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Er blij ken talloze mensen te zijn die m verband met kleine aanrij- dingsgevallen, waarbij alleen materiële schade Is opgetre den, behoefte hebben aan eni ge rechtsbijstand. Nadat De Stem had gepublieeerd dat ik een kantoor voor behandeling van aanrijdingsgevallen wil gaan openen, regende het aan meldingen van toekomstige klanten. Ze blijken niet alleen in Middelburg te zitten, maar in heel Zeeland, en zelfs daar buiten". Dit zegt een tevreden heer L. Moerings, een Middelburgse hoofdagent van politie, die met ingang van 15 augustus aanstaande eervol ontslag uit de dienst van Hermandad heeft gekregen, en prompt een autorijschool en een aanrij- dingsbemiddelingskaojtoor heeft gesticht. „Ook voor dë rijschool meldden zich tal van mensen aan", zegt de heer Moerings. „Het idee een scha- dekanfoor op te richten spreekt echter beter tot de verbeelding van de mensen, zo merk ik. Een landelijk weekblad heeft ook al grote belangstelling getoond. Het is blijkbaar dan toch een lande lijke primeur". Een woordvoerder van de gemeentepolitie in Middelburg verzekert ons, dat het ieder een en zeker de heer Moe rings vrij staat zieh op een terrein dait tegenwoordig niet meer door justitie en politie wordt bestreken-, bemiddeling te verlenen. „Als het luoratief blijkt te zijn", aldus de politiewoord voerders, „zullen bureaus voor schaderegeling misschien als paddestoelen uit de grond schieten. Het ligt voor de hand dat de wetgever dan als charlatans zich van de branche meester zouden gaan maken bepaalde eisen aan de bu reauhouders gaan stellen. Dat is ook in het rijschoolwezen gebeurd". De heer Moerings: „Ik ben er mij terdege van bewust, dat aan de nieuwe branche een behoorlijke beroepsethiek ten grondstee moet liggen. Da-ar ga ik zelfs van uit!" (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een groep van ongeveer 30 mo torvliegers uit Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zich tot het gemeentebestuur van Terneuzen gewend om ge bruik te mogen maken van de landingsstrip in de van Wijckhuisepolder te Hoek, waar op het ogenblik een oefenveld van de Eerste Zeeuwsch-Vlaamse Aeroclub ten behoeve van de zweefvliegsport is ingericht. Na de sluiting van het vliegveld bij Hulst zouden de motorvliegers zeer bij de inwilliging van hun verzoek door de gemeente gebaat zijn. De in Zeeuwsch-Vlaanderen woonachtige vliegers zijn momen teel voor het beoefenen van hun sport aangewezen op het vlieg veld Seppe of dat van Gent. Een vliegtrip bij Hoek zou hen veel tijd en geld besparen. Het terrein in de Van Wijckhuisepolder is eigendom van de heer R. Verhelst te Sluiskil. Deze heeft zich met betrekking tot de wens van de motorvliegers gewend tot de rijksluchtvaart dienst. De E.Z.A.C. heeft bij het gemeentebestuur van Terneuzen ver gunning gevraagd voor het plaatsen van een les-annex club gebouw op het vliegveldje bij Hoek. Het betreft een houten, uit- neembaar gebouwtje, dat plaats kan bieden aan vijftien per sonen. (Van onze correspondent) SLUISKIL De zeehengel- club Sluiskil hield zondag na bij de watertoren aan de Wes- terschelde te Terneuzen een zeehengelwedstrijd waaraan door 105 vissers werd deelge nomen. De vangsten waren re delijk en er werd zelfs een be hoorlijk aantal palingen gevan gen. Om een van de 35 prijzen te winnen moesten de deelne mers dan ook bovenmaatse vis weten te bemachtigen. Winnaar van dit hengelcon- cours werd M. de Buck te Knokke (België) die 9 vissen ving in deze drie uur durende wedstrjjd en een puntentotaal verwierf van 1102. Ook de tweede en derde plaats waren voor Belgen, namelijk A. Pot- vlieghe te Gent met 929 pun ten en J. Grenelle te Knokke met 818 punten. - (Van onze oorrespondent) WESTDORPE De leden van de rowanafdeling Westdorpe en Sas van Gent zün teruggekeerd van een imponerende reis: een expeditie In de Belgische Ardennen. Vorig jaar hield men het kamp in Noorwegen, maar het is gebleken dat men niet zover hoeft te gaan om interessante dingen te doen. Di't keer gtog men per fiets heen en terug. Na een voor spoedige tocht door het Vlaamse en Waalse land werd na drie dagen het plaatsje An- seremme bereikt, waar de ge legenheid bestond een dagje van de vermoeienissen uit te puffen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aain de grot ten van Han ani een eerste indruk te krijgen van de on deraardse grotten. Door het warme weer werd van een geplande voettocht af gezien en werd de tocht tot Houyet per trein gemaakt. Het varen per kano door het soms onstuimige water van de Lesse met zijn stroomversnellingen, watervallen en veel obstakels was een ware belevenis. Niet zelden sloeg een kano om, bot ste tegen een enorme kei of werd de kant ingedreven waarbij een goede zwemvaar- digheid van pas kwam. Hierna werd het kamp opge slagen in Mont, ongeveer 25 km. noordelijker. Bij de leiding voegde zien aldaar de heer Goutier, een speleoloog uit Den Haag. Nau welijks te onderscheiden van echte mijnwerkers met hel men, touwen, reddingslijnen en verlichting, daalden de ro wans de eerste dag af i-n de grot „Alexander". Door het vele water was de normale ingang niet bruikbaar. Men moest afdalen door een 40 cm. brede spleet van 50 meter lang. Dit ging niet zonder proble men, menigeen bleef steken tussen soms scherpe uitsteek sels, De eerste afdaling was een goede repetitie voor een nog grootsere. De grot de l'Eclise. Deze 110 meter diepe grot heeft een lengte van 1600 me ter. Men begon de afdaling aan een touw e n veiligheids- lijn tot 15 meter diepte. Ver der werd de onderaardse tocht aan touwen langs onderaardse rivieren en diepe kloven ge maakt. De gehele onderneming is bij alle leden goed aange slagen, zelfs zo dat een aantal zich i-n de speleologie wil spe cialiseren. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Ter gele genheid van de viering van het eerste lustrum hield de onderwatersportvereniging van Dow-Chemica-1 in een der za len van café „het Wapen van Zeeland" te Zaaimslag een re ceptie die druk werd bezocht. Promotor van de vereniging is oud marine man P. Boekhorst te Zaamslag die het ledental van 17 waarmee vjjf jaar gele den werd gestart zag stijgen tot het huidige van 50. Hoewel door de leden het onderwater duiken er wordt geoefend in het gemeentelijke zwembad te Zaamslag, maar ook in open water, als sport wordt beoe fend heeft iin het verleden de overheid al meer dan eens een beroep op de vereniging ge daan voor het verlenen van hulp e. d. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bij het Hulp centrum Zeeuwsch-Vlaanderen (tel. 01150-4444) kwamen in de maand juli 155 aanvragen binnen, waarvan 114 uit de ge meente Terneuzen, gevolgd door 15 uit Oostburg, 5 uit Sas van Gent, 3 uit Hontenisse, 2 uit Sluis en 2 uit Hulst, 1 uit Axel en 13 van elders. De meeste hiervan hadden betrekking op aanrijdingen 43, assistenties 33, voor baldadige jeugd werd de hulp 7 maal ingeroepen. Voor brandmelding 6 keer en 1 maal voor lucht verontreiniging. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Een hevige ontploffing deed gisteravond Sluiskil opschrikken. Brand weerwagens en ambulances spoedden zich naar de plaats des onheils aan de Baljuwlaan, waar dichte rookwolken op stegen. Rode Krulscolonnes be gonnen onmiddellijk met eer ste hulpverlening aan een tien tal ernstig gewonden, van wie er zelfs een in een boom was geslingerd. Een vrouw gilde hartver scheurend om haar man; ter wijl brandweerlieden enkele brandenden wrakken aan het blussen waren, werden de slachtoffers per brancard afge voerd. Griezelig echt leek de in scène gezette calamiteit, waar door Sluiskil was getroffen: het neerstorten van een passa giersvliegtuig. Aan de uitge breide paraatheidsoefening werd deelgenomen door de Ro de Kruiscolonnes van Terneu zen, Sluiskil en Axei en de brandweer van Sluiskil. Het was voor de eerste maal dat de colonnes gezamenlijk in ac tie kwamen. Hoewel het tijdstip en de aard van de ramp zoveel mo gelijk geheim waren gehouden kwam de hulpverlening snel op gang. In nauwelijks een half uur tijd was de brandweer het vuur meester en waren de ge wonden op weg naar het zie kenhuis. De oefening stond onder lei ding van de heer Callerie, ter wijl dokter Van Haelst het toe zicht had op de medische ver zorging van de „gewonden".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2