VLOOIENPLAAG IN NEDERLAND Yierpartijenkabinet hangt aan zijden draad A.U.D.E.T. overtreft Telegraaf-bod op Limburgs Dagblad TRUCK IN BIETENVELD CHAUFFEUR BEKNELD Shell vindt groot olieveld onder Noordzee Bankoverval in Kallo: buit ruim 12000 gulden Gracieuze blik voor Jacky Stewart Zandschip slaat om: schipper verdronken Leven iets goedkoper door uitverkoop Dubbele moord in België TWEE ANDERE OVERVALLEN MISLUKT 'ndogje-d'ruit? brood-nodig! imm Geen last GARANTIES Lardinois ivil praten over vissen in cle avonduren Twee kinderen vermist Verkiezingen Elf vrouwen in bad uitgekleed SPEELGOED onverbeterlijk, bokmofuchöp Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark*. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36, Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DINSDAG 8 AUGUSTUS 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang Aio. 8923 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het jnaandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslag gevers) ROTTERDAM Veel honden en katten in Neder land hebben het op het ogen blik moeilijk. Ze zitten na melijk vol vlooien. Met name in het Rotterdamse schijnt een ware vlooienplaag te heersen. Op de vraag in hoeverre die vlooien-toestand schadelijk is voor dier of mens, zegt die renarts J. M. Dobbelaar ge ruststellend: „Bijna niet. Pa rasieten zijn m het algemeen nauwelijks schadelijk. Wel kunnen ze bar hinderlijk zijn". Wel is het zo, aldus de die renarts, dat de hond of kat vaak een lintworm binnen- krijgt door die vlooien. Het dier bijt zo'n vlo dan kapot, eet hem op en dan gaat er vaak met de vlo ook een lint worm mee naar binnén. „Maar ook zo'n lintworm richt veelal slechts een be perkte schade aan", aldus dierenarts Dobbelaar. Overigens is het wel zo dat élke hond of kat vlooien heeft. En daar heeft zo'n beest geen last van. Behalve als het ziek is. „Dan komen de vlooien er met honderden tegelijk op af. Een vlo zuigt zich namelijk vol bloed, laat zich dan in de mand, in het stro of waar dan ook vallen, legt eitjes, waaruit maden komen die weer naar de hond of kat terug kruipen". Bij zieke honden of katten lukt het de vlo beter zijn kringloop af te maken dan bij gezonde". „Een gezonde' hond of kat verweert zich beter. Hij vangt er meer. Daar komt nog bij dat het bloed van een ziek dier vlooien meer aantrekt dan dat van een gezond. Een vlo voelt zich met „ziek" bloed prettiger. Voor de mens is een honde- of kattevlo niet gevaarlijk of lastgi. Ze springt in het al gemeen niet over naar de mens. En als ze al oversprin gen sommige mensen zijn nu eenmaal erg gevoelig voor vlooien, ze trekken ze aan bijten ze bijna nooit. Dat er nu opeens een vlooi en-plaag schijnt te heersen, schrijft dokter Dobbelaar toe aan twee factoren. „Het is vakantie tijd en dan komen er veel dieren in asiels en dierenpensions terecht, waar ze elkaar besmetten. Boven dien: het aantal huisdieren neemt enorm toe.Dus het aantal klaAten in verhou ding ook. Er wordt veel meer aandacht aan besteed. In de handel zijn middelen te krijgen om vlooien te bestrij den. Bijvoorbeeld terris, een plantenpoeder waar de stof rotenon inzit. Een stof die vlooien weinig kans geeft. DDT kan men beter niet ge bruiken. Naast het gebruiken van een bestrijdingsmiddel dient men ook de mand etc. vlooienvrij te maken door hem buiten te zetten en uit te kloppen. Dekens kan men het beste wassen. Een en ander dient men dan om de tien dagen te herha len, omdat men anders het gevaar loop dat -hiet alle ei- jes van de vlooien verdwenen zijn. (Van vlo tot vlo duurt 10 dagen). VVD STELT HARDE EISEN (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De N.V. Associatie van Uitgevers van Dagbladen en Tijdschriften (AXJDET) te Nijmegen zal de zer dagen een bod uitbrengen op het gehele geplaatste aan delenkapitaal nominaal ad 990.000 gulden van de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aandelen Uitgeversmaat schappij Limburgs Dagblad te Heerlen. Audet heeft dit gis teren meegedeeld. Het bod houdt in een beta ling in contanten ten bedrage van 1700 voor ieder aandeel nominaal 250,— van genoem de vennootschap (koers 680 procent). Per genoehid aandeel van 250,nominaal kan desge wenst in plaats van 1700,in contanten voor elke f 500,van laatstgenoemd bedrag een 8 procent converteerbare obliga tie worden verkregen van 500,nominaal, met aanvul ling in contanten tot S 1700, nominaal. Een converteerbare obligatie van 500,nominaal zal tot 1 januari 1975 verwisseld kunnen worden in 200,nominaal aandelen n.v. Audet (conversie koers 250 procent). Zoals bekend heeft De Tele graaf 5,3 miljoen gulden ge boden voor het Limburgs Dag blad. A.U.D.E.T. doet het bod ver gezeld gaan van de navolgende garanties: Het Limburgs Dagblad zal na toetreding tot de AUDET als zelfstandige werkmaat schappij worden gehand haafd. De werkgelegenheid van al le medewerkers van het Limburgs Dagblad en de AUDET-bladen wordt ver zekerd met handhaving Van de kwaliteit van de bestaan de functies. Het Limburgs Dagblad zal zijn eigen karakter kunnen behouden met recht op vrije keuze van de aan te trekken nieuwsbronnen. De onafhankelijke redactie voering zal worden neerge legd in een redactiestatuut en worden bevestigd door stelling van een redactie raad. De belangen van het perso neel zullen worden beveiligd door de benoeming van een commissaris, die het ver trouwen van de werknemers geniet. Zinloze concurrentievormen zullen worden beëindigd ten einde middelen vrij te ma ken voor de verbetering van de kwaliteit van de kranten en van de sociale positie van de werknemers. Het personeel van het Lim burgs Dagblad zal partici peren in de bestaande winst- delingsregeling A.U.D.E.T. Alle in het S.E.R.-besluit fu siegedragsregels 1971 gestelde verplichtingen zijn door AUDET nagekomen, waarbij alle be trokken vakorganisaties in de gelegenheid zijn gesteld hun vi sie op het door AUDET uit te brengen bod te geven. Het bericht van aanbieding met volledige voorwaarden zal een dezer dagen verkrijgbaar worden gesteld. Het lijkt of prinses Gracia van Monaco vol bewondering kijkt naar de man achter het stuur. Haar chauffeur is nie mand minder dan de autocou reur Jacky Stewart, die door het prinselijk paar was uitge nodigd voor een internationaal Rode-Kruisgala. DEN HAAG (ANP) Vissers die ruim na zonsondergang nog aan de waterkant will'en blijven kunnen enige hoop putten uit een op merking van de minister van Landbouw en Visse rij: hij wil met de orga nisaties van beroeps, cn sportvissers eens bepra ten of het viss'en 's avonds ook langer dan een uur na zonsonder gang kan worden toege staan. Er is een wijziging van het binnenvisserij- reglement voor nodig. Dit bepaalt nu dat het vissen tussen een uur na en 'n uur voor zonsonder gang niet mag. Dit houdt onder meer verband met het toenemend aantal overtredingen in het duister en de moeilijk heden bij de controle daarop. De minister vindt overigens dat er in dc periode van juni tot september voldoende ge legenheid is tot vissen In de avonduren. De vis- verklaringen van de mi nister staan in het ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede- Kamerleden Scholten cn Walburg (AR). (Va onze parlementair redacteur) DEN HAAG Het vormen van een vierpartijen- kabinet, steunend op de drie confessionele partijen en de VVD, behoort vrijwel zeker niet meer tot de mogelijkheden. Gisteren heeft de liberale fractie een drietal voorwaar den gesteld aan haar verdere medewerking aan het kabinet. Het leek gisteravond duidelijk, dat de confessionele frac ties deze als „hard" gekwalificeerde eisen niet zullen willen inwilligen. Hoewel de VVD-fractie gisteren officieel niet wilde zeggen welke die drie eisen zijn, werd in de loop van de middag be kend, dat het de VVD vooral te doen is om een keiharde afspraak inzake dc matiging van Ionen en prijzen. De liberalen willen nu, net als DS '70, dat er door de regering zal worden ingegrepen als die matiging niet vrijwillig tot stand komt (d.w.z. geregeld wordt in een zogeheten sociaal contract). Als dat contract er 1 novem ber niet is, dan moet de rege ring een loon- cn prijsmaatre gel afkondigen, aldus de VVD, die naar verluidt desnoods een geheime kabinetsafspraak van dit punt wil maken, zodat dc maatregel niet vooraf hoeft te worden aangekondigd. OOSTFLAKKE ANP Gistermiddag is het motor schip „Maas" (636 ton), tij dens het laden van zand op het Haringvliet ter hoogte van Den Bommel (gem. Oostflak- kee) door onbekende oorzaak omgeslagen. Van de vier personen san boord is tot nu toe alleen de vrouw van de schipper gered. De schipper zelf, D. Dekken (33) is omgekomen, im de loop van de middag werd zijn lijk geborgen. Een 12-jarig doch tertje van de schipper en een 10-jarig neefje worden nog vermist. Men neemt aam dat zij verdronken zijn. Alle vier personen waren afkomstig uit Papendnecht. Duikers zoeken nog voort bij het schip. De rijkspolitie te water en de ar beidsinspectie «tellen een on derzoek in. DEN HAAG (ANP) Het prijsindexcijfer van de gezins consumptie voor werknemers gezinnen, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op ba sis 1969 100, liep van 119,9 medio juni terug tot 119,5 me dio juli. Dit komt neer op een daling van 0,3%. Deze daling is vrijwel geheel een gevolg van de uitverkopen in juli. Hierdoor daalde het in dexcijfer voor kleding van 120,8 tot 114,1. Ook bij schoei sel. meubelen en woningtextiel was de invloed van de uitver koop merkbaar. Voorts werden nog dalingen geregistreerd voor vis en eieren. Een andere eis voor deelne ming aan het kabinet luidt, dat dit kabinet moet kunnen steu nen op alle 74 kamerzetels, die de coalitiepartners bezetten. Dit is verleden week al onmo gelijk gebleken, omdat in de KVP-fractie drie „dissidenten" zitten, die sowieso niet met de VVD willen regeren. Boven dien telt deze fractie nog en kele leden, die programmati sche bezwaren tegen de samen werking met de WD hebben. In de ARP ligt bovendien me juffrouw Van Leeuwen dwars'. De derde voorwaarde, die de VVD aan haar blijvende sa menwerking met de drie kop pelt betreft de datum van de verkiezingen. De liberalen wil len dat de vervroegde verkie zingen eind november (29 no vember werd gisteren ge noemd) plaatsvinden. De drie confessionele partners „han gen" aan een datum in februari of maart, omdat zij eerst nog de begroting op een fatsoen lijke manier willen behandelen, dat wil zeggen: niet alleen in dienen, maar ook door het par lement loodsen. Gisteravond heeft het hoofd bestuur van de WD zich over de situatie beraden. Aangeno men werd, dat dit met de door de fractie uitgestippelde ljjn zal instemmen. Ook vergaderden gisteravond de drie confessionele fracties, die onofficieel al van de WD- eisen op de hoogte waren. Ver wacht werd gisteravond, dat WD-leider Wiegel vandaag het liberale standpunt aan for mateur Biesheuvel zal mee delen. De formateur verwacht vandaag van alle vier de frac ties een antwoord op de vrij dag door hem gestelde vragen of hij op hun blijvende mede werking mag rekenen. De drie confessionelen zullen daar on getwijfeld ja op zeggen, waar na Wiegel zal moeten meede len dat zijn fractie uit de boot stapt. RONSE (ANP) Maandag morgen zijn in een café in de Belgische plaats Ronse de ern stig verminkte lijken van twee vrouwen gevonden. De sche dels van de 27-jarige eigena resse Annette van Cauwen- berghe en van ha;,/ stiefmoe der, de 71-jarige Suzanne Meu- lenyser, waren met een hamer ingeslagen. De v. 'i'i .heeft via Interpol om de opsporing ver zocht van de 30-jarige caféhou der Paul Roose, die een maand geleden de echtelijke woning verliet. De dubbele moord werd ont dekt door de vader van de ca féhoudster. Hij kwam maan dagmorgen vroeg bij de zaak, maar vond alles gesloten. La ter keerde hij terug en zag dat er water onder de deur door kwam. Hij waarschuwde de po litie, die door middel van een tegen een zijmuur opgestelde ladder het café binnen wist te komen. In de gelagkamer vond men de in nachtgewaad gekle de lijken van de twee vrouwen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Niet minder dan elf vrouwen en meisjes, die de mid dag in het Eindhovense zwembad De Tongel- reep hadden doorge bracht, kwamen gisteren toen ze naar huis wilden tot de ontdekking dat hun kleding uit de ca bines was verdwenen. Daar ze er ook geen biki ni-optocht door de stad van wilden maken werd her en der naar verwan ten en kennissen getele foneerd om vervangende jurkjes en jasjes. Er schoten een paar gedu peerden over die geen contact met een kleren kast konden maken. Die zijn toen door hulpvaar dige agenten in lange uniformjassen gehuld en hebben aldus zeer decent hun woonstee kunnen be reiken. Het was niet duidelijk of een en ander op een grap dan wel een heuse diefstal berustte. In deze truck heeft de Bresciaanse chauffeur P. B. minstens een uur bekneld gezeten. Dat gebeurde na een botsing tussen twee vrachtauto's nabij Stoppeldijkveer als gevolg waarvan deze wagen in een bietenveld terecht kwam (Zie ook pagina 2.) (Van een onzer verslaggevers) KALLO Een overval op een klein filiaal van de ,Bank van Brussel' aan het Ge- meentcplein in Kallo, heeft maandagmiddag een buit van ruim 12.000 gulden op geleverd. Bij het onderzoek naar de mogelijke daders ondervindt de politie veel moeilijkheden, doordat er nauwelijks gege vens bekend zijn. Volgens de overvallen kan toorhouder, zijn zijn belagers er met een witte auto vandoor gegaan, die buiten stond te wachten. Er wordt rekening gehouden met de mogelijk heid, dat er enig verband be staat met een poging om een bank te overvallen in St. Job in 't Goor, een dorp aan de weg van Antwerpen naar Bre da. „Deze poging, die gistermor gen ondernomen werd, mis lukte door onvoorziene om standigheden. Getuigen heb ben gezien dat de daders er in een witte wagen vandoor zijn gegaan. De theorie, van de kantoorhouder uit Kallo, dat er ook hier sprake van een witte wagen is geweest, is be vestigd door een bejaard echt paar. Ook zij zeggen rond hetzelf de tijdstip een witte personen auto in de richting van Beve- ren te hebben zien vertrekken. Ook dat is een gegeven, waar mee de politie niets kan be ginnen, omdat men vanuit Be- veren alle mogelijke richtin gen genomen kan hebben. Be halve deze wetenschap en een (Van onze correspondent LONDEN DE oliere serve die Shell UK Explo ration and Production op ongeveer honderd mijl ten noordoosten van de Shet- iand-Eilanden heeft aange boord is wel degelijk van grote betekenis. De maat schappij deelde gisteren in tegenstelling tot eerdere verklaringen mee dat de hoeveelheid winbare olie ten minste een miljard bar rel bedraagt en dat de pro- duktiecapaciteit van de put tot 300.000 barrel per dag of 15 miljoen ton per jaar kan gaan. De reserve heeft de naam Brent gekregen. Volgens Shell UK Explora tion and Production. de werkmaatschappij van het exploratieconsortium Sh'ell- Esso, is de bekendmaking gedaan in verband met „o- verdreven geruchten". On der normale omstandighe den zou niets zijn meege deeld voor meer vorderin gen waren gemaakt met de pro'efnemingcn". Het be proeven van de put heeft vertraging ondervonden door „technische moeilijk heden en de weersomstan digheden van de laatste tijd". vage persoonsbeschrijving be schikt de politie over geen verdere informatie. De Belgi sche opsporingsbrigade heeft inmiddels de kantoorhouder grondig aan de tand gevoeld en heeft bij het onderzoek ook het privé-leven van de kan toorhouder betrokken. Volgens diens lezing werd hij dm vijf over twee opgeschrikt door een gewapende man, die alle geld opeiste. Hij ging er met 178.000 franks vandoor. De fi liaalhouder vertelde tegen de politie, gekneveld te zijn. Ver dere bijzonderheden over de overval ontbreken nog. Maandagmiddag is in België nog een derde overval ge pleegd. Een jongeman dwong onder bedreiging met een pistool de beheerder van een wisselkan toor in Oostende hem al het voorradig geld te geven. De beheerder gaf hem slechts 10.000 frank, waarna de dader op dc vlucht sloeg. De beheer, der ging hem mot een bedien de achterna en kon hem over meesteren. De 22-jarige jonge man bleek bij de overval een speelgoedpistool te hebben ge bruikt. Hij is gearresteerd en naar Brugge gebracht. (ADVERTENTIE) '"et 't héte En d vP VU\sT\e" J#5 m

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1