Trainers nog niet aange wezen DE KAMPIOENEN EMMENSE EVENAART RECORD Okker won van Ashe REGEN VAN RECORDS KNAU DRAAGT JOKE VAN GERWEN NIET VOOR Feyenoord won van Anderleclit ZO WON SPASSKI Blijetijds Gereedschap sport Productief GUSTAVO PENA BIGAMIST D6R0E SPORTPAGINA VAN MAANDAG 7 AUGUSTUS 1972 9 Van onze sportredactie) KERKRADE Tot groot ongenoegen van de betrok kenen zijn de coaches, die de Nederlandse atletiekaf- vaardiging moeten begelei den in München, nog steeds niet bekend. Nu verkeren Ben Kusmic, Kees Koppe laar en Jaap Noordenbos, die met zijn drieën de voorbereiding van de atle ten op de Spelen voor hun rekening nemen, allen nog in onzekerheid. De nationale technische commissie van de KNAU heeft dit weekend geen einde aan die onzekerheid willen maken door alle drie trainers voor te dragen bij het NOC, hoewel de NTC onze overtuiging moeten er echter drie gaan. Als dat ervan op de hoogte is, dat het NOC niet meer dan twee trainers mee wil laten gaan. Hes Grewer: „Wij la ten ons niet beïnvloeden, Wij nemen zelfstandig een besluit. Als wij nu twee nan hadden aangewezen dan zouden we een beslissing nebben moeten forceren en dat willen we niet. Naar niet gebeurt, worden de at leten de dupe. Ze hebben toch alle drie de voorberei ding gedaan. Denk eens wat Noorenibos heeft mee gemaakt met Wilma (Van den Berg) na Helsinki, Kusmic met Berny Goxem en Koppelaar met Wasse naar". Ook na het besluit alle drie trainers voor te dragen, merkte chef de mission van de Ne derlandse Olympische ploeg op: „Er is maar ruimte /oor twee man", zodat zeer waarschijnlijk een man noet afvallen, wat onge twijfeld weer het nodige stof zal doen opwaaien in de Nederlandse atletiekwe- reld. (Van onze sportredactie) KERKRADE De lijst van Nederlandse atletiekkampioe- nen 1972 ziet er uit als volgt: DAMES 100 m: Wilma van Gooi (De Keien) 11.59. 200 m: Wilma van Gooi 23.77. 400 meter: Trudy Ruth (GAC) 53.7. 800 m: Ilja Keizer (Vitesse) 2.05.7. 1500 m: Ilja Keizer 4.13.1. 100 m horden: Mieke Sterk (At- modes) 13.75. 200 m horden: Miep van Beek (Ada) 27.4. Hoogspringen: Ria Ahlers (Sperwers) 1.82. Versrpïngen: Miep van Beek 5.76. Kogelsto ten: Els van Noorduyn (Sagi- ta) 16.42. Discuswerpen: An neke de Bruin (Sliedrecht. Sport) 49.06. Speerwerpen: Li- dy Kuys (Dem) 47.60. HEREN 100 m: Bert de Jager (Haar lem) 10.5. 200 m: Sammy Monsels (AAC) 21.46. 400 m: Toine vjd. Goolbergh (Ciko '6) 47.6. 800 m: Rijn v.d. Heuvel (AVR) 1.48.8. 1500 m: Henk Tiebosch (Metro) 35.16. 5000 m: Egbert Nijsstad (DOS-Dwingelo) 14.15.4. 10.000 m: Egbert Nijstad 29.35.4. 110 m horden: Hans van Enkhuizen (AAC) 14.2 200 m horden: Wim Braaksma (AAC) 24.42. 400 m horden: Wim Braaksma 52.0. 3000 m steeple chase: Egbert Nijstad 8.53.8. 20 km snelwandelen: Tjabel Ras (RWV) 1.42.24.6. Hoogspringen: Peter Geelen Kimbria) 2.06. Verspringen: Ron van Wilgen (Sparta) 7.29. Hinkstapspringen: Ad de Jong (Diomedon) 14.75. Polsstok hoogspringen: Fred Schrijn- ders (AAC) 4.60. Kogelstoten: Frits Wimmers (AAC) 15.17. Discuswerpen: Harry Zitsen (Achilles-Top) 53.64. Speer werpen: Piet Olofsen (Trias) 64.70. Kogelslingeren: Sjef Swinkels (Diomedon) 50.88. RIA AHLERS NAAR SPELEN Sjef Hensgens, geselecteerd voor München, geeft het uiterste, maar is niet opgewassen tegen het eindschot van Rijn van den Heuvel. CHESTNUT HILi. (ANP) Teun Okker heeft de finale van bet proftoeroooi van Chestnut Hüi bereikt De „vliegende Hollander" boekte in de halve eindstrijd één van zijn zeldzame overwinningen op de Amerikaan Arthur As- hgi 7—6 76 63. Okker komt in de finale uit tegen de Amerikaan Bob Lutz, die de Zuidafrikaan Cliff Drysdale uitschakelde, na eerder van Rod Laver te hebben gewon nen. De finale en daarmee de eer ste prijs van 10.000 dollar werd gewonnen door Bob Lutz. De Amerikaan, die in een eerdere fase Rod Laver had verslagen won met 64 26 6—4 6—4 van Tom Okker. STOCKHOLM (ANP) De nationale voetbalelftallen van Zweden en Rusland hebben dn Stockholm voor 25.000 toe schouwers een ongekend groot aantal doelpunten geprodu ceerd. Het duel eindigde in een gelijkspel*. 4-4. Bij de rust leid den de Russen, die eerder slechts 1-1 speelden tegen Fin land, nog met 3-1, De grote man was de 21-jarige Zweed Ralf Edstroem, die driemaal scoorde. (Van onze sportredactie) KERKRADE Ook voor haar derde examen is Ria Ahlers glansrijk geslaagd. Na eerder al de HBS te hebben afgerond met een uitstekende lijst en als een van de zestig te zijn overgebleven van de 1150 jeugdigen die de uiterst scherpe selectie voor toelating tot de politie-academie in Apeldoorn ondergingen voldeed zij zaterdag bij de natio nale titelstrijd atletiek in Kerkrade voor de tweede maal aan de NOC-eis voor het hoogspringen: 1.82 meter. Met de ze evenaring van haar eigen Nederlandse record een frappante prestatie, gezien het feit dat zij een maand niets aan hoogspringen dteed verdiende de pientere Emmense een plaats in de Oranje-afvaardiging naar München. En zij bewees er mee bijzonder constant te zijn. Deze laatste test in het voor haar zo drukke j aar had de 18-jarage Sperwers-atlete zich zelf opgelegd. De KNAU had haiar na de drie natjonaie re- cordverbeterangan in nauwe lijks veertien dagen tijd (res pectievelijk 1.79, 1.80 en 1.82) al voor wofeti dragen bij het NOC. Maar Ria Ahlers en haar trainer Gnietus Naber vonden dat te vroeg. Zegt Gnietus Na ber, die de talentvolle 1.84 meter lange atlete een paar jaar gebeden ontdekte op het Gemeentelijk Lyceum in Em- men, waai* hij werkzaam is als gymnastiekleraar: „Zij heeft zich niet blind gestaard op München. Ze vindt het fijn dat ze er heen kan, maar* liet betekent niet alles voor haar. Al lang voor Ee die 1.82 op Papendal sprong, had ze af spraken gemaakt voor vakan tie eti haid ze een uitnodiging voor de Koounkirijkspelen aan genomen. Dat wilde ze niet meer afzeggen en. daar kon ik helemaal inkomen. Kijk, we waren vanaf april bezig. En dan had Ria naast de wedstrij den nog haar examen en de selectie voor die politieacade mie. Zij had een rustpunt no dig". Vorige week dinsdag was de tijd voor ontspanning (Naber: ..Ze heeft het natuurlijk wei kalmaan gedaan") voor Ria Ahlers voorbij. Naber: „We hebben dinsdag, woensdag en donderdag rustig getraind om het ritme terug tie krijgen". En dat kwam bliksemsnel terug met als resultaat een, fantas tisch kampioenschap. „Het is nu gelukkig gelukt", aldus een verheugde Naber, „was dat niet het geval geweest, dan had ik waarschijnlijk een hoop kritiek gekregen. Het was natuurlijk ook riskant. Vier weken eruit.... Ik heb hem echt wel even gekne pen". Ria Ahtans stelde de man achter haar succes niet teleur. Gestimuleerd door het feit dat zij ook op 1.82 nog concurren tie ondervond van Marjan Ackermams (Naber: „Dat gaf haar een extra prikkel) flopte zij bij haar derde po ging over de tot. Naber:„Het was nu eigenlijk de eerste keer dat zij bewust voor München heeft gesprongen. Het andere 3b allemaal spelen derwijs gebeurd. Het getuigt toch wel van mentaliteit hè. In Boekarest tegen Popescu 1.80 Ria Ahlers flopt over de lat. Zij haalde 1,82. Daarmee evenaarde zij haar record en voldeed zij voor de tweede maal aan de NOC- eis voor München. CHICAGO (ANP) Op de derde dag van de Amerikaanse selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen heeft het wereldrecords geregend. Shirley Babashof onttroonde de Australische Shane Gould op de 200 meter vrije slag met een tijd van 2.05.1; de snelste tijd van Shane Gouldwas 2.05.8. Mark Spitz kwam eerst in de series van de 100 meter vlin derslag tot 54.68, hetgeen een verbetering met 0,32 seconden van zijn eigen wereldprestatie betekende, en deed er later in de finales nog een schepje bo ven op: 54.56. Ook op de 100 meter vrije slag brak Spitz het wereldre cord. Met 51.5 bleef hij 0.4 sec. onder zijn eigen oude toptijd. In totaal verbeterde Spitz vijf maal een wereldrecord tijdens de selectiewedstrijden. Door de verrichtingen van Spitz en Babashoff vergat het publiek in het stadion van Chi cago de teleurstelling van de finale 400 meter vrije slag. Men had algemeen verwacht dat de magische vier-minuten- barrière zou worden overwon nen. In de series had Kurt Krumpholz, een 18-jarige stu dent uit Californië, het wereld record van de Australiër Brad Cooper met 0,6 seconde verbe terd en gebracht op 4.00.11. Met een Steve Genter, John Kinsella en Tom McBreen in de finale kon het bijna niet an ders, zo dacht men, of de win naar zou onder de vier minu ten komen. Maar het pakte an ders uit. Tom McBreen (19), eveneens uit Californië, zege vierde in 4.00.7. De jonge Rick Demont (16) werd tweede in 4.01.2 en Steve Genter derde in 4.02.3. John Kinsella, we reldrecordhouder op de 1500 meter, en Kurt Krumpholz slaagden er zelfs niet in zich te kwalificeren. Kinsella tikte aan als vijfde (4.03.4) en Krumpholz als zesde (4.03.8). Olympisch kampioen Mike Burton finishte als achtste en laatste na 4.06.0, en nu weer onder spanning opnieuw een topprestatie". Hoewel zij Dij net hoog springen de beste Nederlandse is, gaat de voorkeur van Ria Ahlers uit nsaiar de vijfkamp, waarmee zij de top nog niet heeft bereikt, malar wel al een respectabel aantal punten heeft gescoord: 4149. Naiber: „Het is geen meisje dat je maanden voorbereid op een nummer. Alleen hoogspringen zou ze nilet volhouden. Dan zou ze stoppen. Maar de vijf- kamp en het hoogspringen zijn best te combineren. Ze sprong die eerste 1.82 toch ook in een vijfkamp". Voorlopig wordt het echter wel weer alleen concentreren op het hoogspringen. Maar of dat in het kader van de voor bereiding op de Spelen opti maal kan gebeuren, is nog de vraag. Naber: „Maandag be gint Ria op de politieacademie. We zullen pogingen onderne men opdat ze tweemaal in de week kan trainen". Optimisme lijkt niet al te zeer gerecht vaardigd, want de politieauto riteiten hadden voor de natio nale titelstrijd al meegedeeld dat Ria Ahlers niet meer dan vijf dagen vrij zou krijgen voor de Spelen in München. (Van onze portredactie) KERKRADE Joke van Gerwen glunderde. „Nu moe ten ze me toch wel mee ne men", sprak ze. Maar het opti misme van de Lissese bleek ongegrond. Zij mocht dan op de 1500 meter precies aan de limiet voor München (4.14) hebben voldaan, de KNAU hield zijn been strak. Joke van Gerwen zal niet worden voorgedragen bij het NOC. De reden is dat de atlete van De Spartaan de limiet slechts een maal en niet overtuigend heeft gehaald. KNAU-hoofdbestuurslid Bart Kappenburg: „Het is toch logisch dat we haar niet voor dragen. Ze heeft kansen ge noeg gehad en hier haalt ze het maar net. Met Ilja Keizer en Berny Boxem lag dat heel anders. Die zaïten ruim onder de limiet. Maar we zullen na tuurlijk wel alle medewerking verlenen bij het zoeken naar startgelegennei'd voor Joke als ze nog wil proberen voor de tweede keer aan de eis te voldoen." Joke van Gerwen kwam tot haar uitstekend tijd met steun van Berny Boxem, die volgens afspraak de eerste kilometer voor een hoog tempo zorgde, en Ilja Keizer (haar trainings- genote), die in de slotfase zo hard mogelijk aan de leiding Ilja Keizer (rechts) op weg naar de zege op de 1500 meter. Joke van Gerwen (links) haalde in haar spoor precies de limiet voor München. Midden Berny Boxem, die een kilometer lang het tempo aangaf. ging. En in het spoor van Ilja Keizer, die triomfeerde in 4.13.1, haalde Joke van Ger wen juist de linfiet. De 1500 meter van de dames was een van de weinige hoog tepunten van de nationale ti- (ADVERTENTIE) m telstrijd, die als uitschieter de 1.82 meter van Ria Ahlers hij het hoogspringen kende. Ei genlijk al voor het begin wa ren de kampioenschappen voor een belangrijk deel gedevalu eerd. Door blessures of ziekte moesten verscheidene sterke atleten verstek laten gaan. On der hen Jan Struyk, die woensdag een auto-ongeluk had, Jos Hermens, die met maagstoomissen uit Oslo was teruggekeerd, en Myrna van der Hoeven, die een gescheur de knieholte-spier heeft. Daar kwam nog bij dat Bram Was senaar en Haico Scharn, die in München op de 1500 meter zullen uitkomen, op voor hun ongebruikelijke afstanden startten: Wassenaar op de 800 meter en Scharn op de vijf kilometer. Beidien stapten nog uit de baan ook. Dit tot groot ongenoegen van Bram Leeu wenhoek, de chef de mission van de Nederlandse Olympi sche ploeg, die met een van woede vertrokken gezicht het opgeven van Wassenaar en Scharn aanschouwde. „Hoe kunnen ze nu zo stom zijn", verzuchtte KNAU-bestuurslid Bart Kappenburg. „Voor de ogen van de chef de mission uit de baan stappen. En dan te bedenken dat we ze er maar met hangen en wurgen door hebben kunnen slepen bij het NOC". Bram Wassenaarvoer de aan: „Ik heb veel op de baan gelopen en ik voelde de vermoeidheid van deze week. Ik wilde gewoon m'n gezicht laten zien op de kampioen schappen. Op de kampioen schappen kun je niet wegblij ven vind ik, hoe slecht het ook uit komt." Toch voelde hij zich kennelijk wat schuldig getuige zijn opmerking! „Kees (Koppelaar) wist ook niet dat ik er uit zou gaan. Het is voor mijn eigen verantwoording." Wassenaar had 500 meter lang het veld aangevoerd in de 800 meter-race, die bijzon der verrassend gewonnen werd door Rijn van den Heu vel voor Sjef Hensgens. Van den Heuvel, die dit jaar diver se malen tevergeefs de limiet aanviel, finishte in 1.48.8 en nog met ruime voorsprong op de Limburger, die in de laat ste bocht nog in gewonnen po sitie leek te liggen, maar te gen de alles gevende Rotter dammer in de slotfase geen verweer had. Hensgens: „Het ging te gejaagd bij mij. Ik ben waarschijnlijk ook wat te im pulsief te werk gegaan. Het favoriet zijn heeft denk ik toch wel op mij gedrukt. Ik zat in de laatste bocht hele maal kapot. Maar dat werd ook eenis tijd. De grote vorm had ik nog niet, maar die hoeft er ook pas in München te zijn." REYKJAVIK De elfde partij van de schaaktweekamp tussen Spasski en Fischer werd dus gewonnen door de Rus. Op de 30ste zet gaf de uitdager zich gewonnen. De stand is nu ti'/zi'/z. Het zettenverloop was als volgt: Wit: Boris Spasski (Rus). Zwart: Robert Fiseher (VS)- 1 e2 - e4, c7 - c5. 2 Pgl - f3, d7 - d6. 3 d2 - d4, c5 x d4. 4 Pf3 X d4, Pg8 - f6. 5 Phl - c3, a7 - a6. 6 Lel - g5, e7 - e6. 7 f2 - f4, Dc8 - b6. 8 Ddl - d2, Db6 x b2, 9 Pd4 - b3. Db2 - a3. 10 Lg5 x f6, g7 x f6, 11 Lfl - e2, Pb8 - c6, 12 0—0, h7 - h5. 13 Kgl - hl, Lc8 - d7. 14 Pc3 - bl, Da3 - b4. 15 Dd2 - e3, d6 - d5. 16 e4 x d5, Pc6 - e7. 17 c2 - c4, Pe7 - f5. 18 De3 - d3, h5 - h4, 19 Le2 - g4, Pf5, - d6. 20 Pbl - d2, f6 - f5. 21 a2 - a3 Db4 - b6- 22 c4 - c5, D b6 - b5. 23 Dd3 - c3, f5 x g4. 24 a3 - a4, h4 - h3, 25 a4 x b5, h3 x g2. 26 Khl x g2, Th8 - h3. 27 Dc3 - f 6. Pdfi - f5. 28. c5c6; La8c8. 29. d5xe6; f7xe6. 30. Tfl—el; Lf8—e7. 31. Telxe6; zwart geeft op. (ADVERTENTIE) Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, IJlst. MEXICO Vlak voor het vertrek van het Mexicaanse voetbal elftal naar Zuid-Ame- rika is de 100-voudige interna tional Gustavo Pena (30) op het vliegveld van Mexico City gearresteerd op beschuldiging van bigamie. Hij zou in 1970 voor de tweede maal zijn ge trouwd zonder dat zijn eerste in 1959 gesloten huwelijk was ontbonden. Pena werd van het vliegveld overgebracht naar de Lecumberrigevangenis. ROTTERDAM (ANP) ln Rotterdam heeft Feyenoord met 21 van de Belgische kampioen Anderlecht gewon nen. Met rust leidden de Rot terdammers met 10. 38.000 toeschouwers zagen Ladinsky in de 28e minuut de score openen, een stand die gehand haafd bleef tot de 65e minuut. Pol van Himst maakte toen gelijk. Vijf minuten voor het einde gaf Kristensen aan het overwicht van Feyenoord enig reliëf door de winnende goal te scoren. FC Utrecht heeft in een mafiige wedstrijd met 01 verloren van de Engelse eerste divisieclub Liverpool. In de 26e miiniuut scoorde Heighway het enige doelpunt viain deze ontmoeting, waarin FC Utrecht nogal teleurstelde, miaiar ook Liverpool nauwelijks impo neerde. De nieuwe hoofdstedelijke combinatie FC Amsterdam heeft zaterdagavond in Am sterdam met slechts 01 kun nen winnen van de eerste di visieclub HVC. 3000 toeschou wers zagen in de 28e minuut v. d. Merkt de winnende tref fer voor de FC Amsterdam scoren. FC Den Haag boekte za terdag in Derby een verras sende zege van 21 op de Engelse landskampioen Derby County. McGovern gaf de Britten na acht minuten de leiding uit een pass van Dur ban. De Zweedse aanwinst van FC Den Haag, Bo Agusts- son, maakte in de 26e minuut gelijk. In de tweede helft was FC Den Haag duidelijk de mindere van Derby County, doch de Engelsen kwamen niet tot scoren, vooral dank zij het voortreffelijke werk van doelman Thie. Elf minuten voor tijd maakte Boulton bin nen het strafschopgebied een ernstige overtreding tegen Agustsson. Captain Aad Mans veld schoot de toegekende strafschop feilloos in. De nieuwe eredivisianist AZ'67 heeft in Alkmaar met 43 gewonnen van de AS Mo naco, de voormalige dub van Ruud Suurendonk, die nu voor de Noordhollandse club uit komt. Suurendonk smaakte Attito Ladinsky heeft net met zijn hoofd de winnende treffer voor Feyenoord afgevuurd. het genoegen de winnende treffer tegen zijn oude werk gever te scoren. Sooreverloop: 7. Kist 10, 20. Polin (eigen doel) 20, 27. Hoogesteger 3—0, 31 Ruiter 3—1, 32. Petit Claude 32, 35. Ruiter 33, 81. Suurendonk 43. In Rotterdam heeft Sparta zondagmiddag voor 3500 toe schouwers met 10 gewonnen van het Schotse Heart of Mid lothian. Het enige doelpunt werd gemaakt in de 53e mi nuut door Van Staveren. Spar ta heeft een voortdurend over wicht gehad, maar kon zich maar zeer zelden door de muur van stoer verdedigende Schotten werken. De eerste divisieclub PEC- Zwolle won op eigen veld met 21 van de Nijmeegse eredi visieclub NEC. De doelpunten werden gemaakt door Hes- kamp (17e minuut - 10, Hoogendoorn (25e - 20 en werden geinaaifct door Hes- kamp (17e minuut - 10), Hoogendoorm (25e - 20) en Jan Peters (40e - 21). FC Groningen heeft in Leicester gelijk gespeeld tegen de Engelse eerste divüsdledlub Leicester City: 22. In Arnhem haalde FC Am sterdam uit door Viitesee met 81 te verslaan. De rust brak aan met 40. De Amsterdam se doelpunten kwamen op naam van oud-FC Den Haag speler Couperus (3x), Van Slooten (3x), Mensink en Hu- sers. Rutten sooorde voor de thuisclub. In Beveren (België) ver sloeg SK Beveren Volendam met 30. Bij de rust stonden de Volendammers reeds met 01 achter.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9