PIET VAN DONGEN H.4D PECH FLANDRIA Van Lennep winnaar Trico Noble" geklopt luyendijk ZWAK SPEL VAN ORANJE sport Mentaal Uitslagen DllitSC lOttO Rustig Schür vierde 99 Val KARIN WON TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 7 AUGUSTUS 1972 GODDE HAD DE BESTE EIND- SPRINT (Van onze sportmedewerker) WILLEMSTAD Peter Gödde van de ESMIR-rolschaat- senformatie heeft zaterdagmiddag de wielerronde van Wil lemstad op zijn naam weten te schrijven. Gödde won de eindsprint van een viermans-sterke kopgroep (Van Over- veld, Broere en Damen) die een voorsprong had van onge veer veertig meter op het peloton. Godde mocht dan uiteinde lijk winnaar geworden zijn, Tiest van Dongen was onge twijfeld de grote animator van de koers. De Caballero-renner uit Oud-Gastel was fel ge brand op een eindzege in het vestingstadje. Vorig jaar werd hij met minmaal verschil ge klopt door Aad van der Hoek, nu zou hij het beter doen. Bij het imigaiam van de laat ste ronde (dus met nog vijfen- eenhalve kilometer voor de boeg) kwam Filet van Dongen alleen door, met een voor sprong van vijftien seconden op het peloton, dat ongeveer twintig man telde- Honderd meter na de finishlijn begon zijn baind leeg te sissen. Weg waren zijn kansen op een eindzege. Het peloton naasde over hem heen. Van Dongen wist niet van opgeven en wist zich nog als zestiende (hij kwaim met die lékke voorband over de finish) te klasseren» gen de fimaile in. Kees van Dongens „junip" leek te gaan slagen. Het peohduivelltje sloeg echter genadeloos toe. Het viertal van Overveld, Gödde, Broere en Damen namen hun kans waar- Viijf kilometer lang bleven zij met enkele taemtaUe meters voor het peloton. Net genoeg om uit die greep van het peloton te blijven. Peter Gödde won. Bij de nieuwelingen was Jian Meyer uit Badhoevendorp de sterkste- Vier randen voor het einde (twintig kilometer) ontsnapte hij en kwam met een voorsprong van vijftien seconden over de finish, john ny Akkermans uit Zevenber gen won de sprint voor de tweede plaats voor Johnny Konings. Peter Gödde klopte zaterdag in Willemstad Bert Broere (links) op de meet. Gisteren herhaal de hij dat kunststukje in Zegge, maar nu met Wim de Waal. 10 Peter Kuys Vlijmen 11 Henk van Dongen Pinsen- beek, 12 Bram Geense Sint Phdllipslland, 13 Jac. van Dijk Ulvenhouit, 14 Faase Sint An- nalaind, 15 Airie Deusing Hal steren, 16 Kees van Dongen Oud Gastel, 17 Beusiekamp Amsterdam, 18 Albert Huize bosch Nijeveen, 19 Piet Fran ken Oosterhout, 10 Ad van Treyen Halsteren. PERPIGNAN (ANP) De Nederlandse volleybal- ploeg heeft de hoop op de Olympische Spelen van München in Perpignan met moeite in leven gehouden. Na de gedegen overwinning op Formosa volgde een ont goochelend zwakke wed strijd tegen de Belgen^ die Nederland met 31 (015, 16—14, 15—10 en 1513) won. Met Polen, Roemenië en Frankrijk bereikte Ne derland de eindronde van het voor-Olympische kwali ficatietoernooi. Dinsdag zul len in Monrtpéllder de eerste wedstrijden voor de ein dronde worden gesipeeld. Het was onbegrijpelijk dat de ploeg, die Formosa zo weloverwogen had ver slagen, tegen België aan vankelijk geen voet aan de grond kreeg. Nederland be gon slecht en vond aan de andere kant van het net een ploeg, <üe niet alleen met een geweldige inzet speelde, maar ook het ge luk aan zijn zijde had. Het Nederlandse zestal, dat de hoge aanval had ge speeld tegen de kleine Chi nezen, kon de omschakeling naar het tegen België zo nodige snelle spel niet ma ken. Constandse. Veldhuis, Trompetter, Valkenburg, Jansen en De Vink zochten tevergeefs naar zekerheid en vertrouwen. Nadat het verlies van de eerste set tegen de Belgen vaststaand was geworden, wisselde coach Van der Haar op de stand 012 Hans Jansen Valkenburg scoorde verschillende punten tegen de Belgen. voor Johnny Groen. Het bleek een goede greep. Groen speelde de wedstrijd verder uit, op een enkele Incidentele wissel met Hoe- boer na. De mentaal veel kwetsbaardere Jansen kwam niet meer binnen de lijnen. Hoe goed de aanvaller Groen in de ploeg „viel" bleek na de eerste set, die 25 minuten had gevraagd. De Nederlandse aanvallen gingen beter lopen, maar de riskant spelende Belgen met Gommeren aan het net als de beste smasher bleven kans behouden op winst. Na 1212 nam Bel gië een voorsprong van 1412 en de dreiging van een tweede verloren set hing vaak boven de Neder landse ploeg. Op dat mo ment liet het geluk de Bel gen in de steek. Hun beste main, Gommeren, maakte een fout bij het blokkeren en Nederland kwam terug tot 1413. Het vierde set- punt dat de Belgen kregen werd eveneens door Gom meren de wereld uit gehol pen. Bij een ideale smash kans raakte hij de bal ver keerd en sloeg hem meters ver buiten het speelveld. De zekerheid bij de Bel gen was verdwenen. Coach Van den Eede verklaarde ha de wedstrijd: „Wij heb ben de wedstrijd verloren, doordat wij na 1412 niet konden doorgaan'*. Het laatste restje zelfver trouwen werd onmiddelEjk, nadat Nederland zijn veer tiende punt had gemaakt, helemaal weggeslagen door Hairrie Veldhuis. De speler van Deltalloyd-AMVJ, die een uur lang nauwelijks iets opvallends had gedaan, sloeg plotseling twee dreu nende smashes in de Belgi sche verdediging: 16—14. Nadat Nederland uit vrij wel kansloze positie het evenwicht in de setstand had hersteld, ging de ploeg in de derde set, veed min der door Belgisch verzet gehinderd, verder. In iets meer dan 25 minuten werd de derde set, zonder enig werkelijk gevaar, binnen gehaald met 1510. De overtuiging uit de derde set, die Montpellier dichterbij had gebracht, zette zich voort in de vier de reeks, hoewel het Ne derlandse zestal kwalitatief niet het peil bereikte, dat binnen de mogelijkheden van de ploeg ligt. Neder land liep geleidelijk verder weg (12—2). Tenslotte werd het toch na veel Spanning 1513. De eerste 75 kilometer de- dén de coureurs het tamelijk rustig aan. Nanno Baikker, Bert Btroeren en Kees van Dongen trachtten ontsnappin gen te forceren, maar zander resultaat. Meer kans op slagen leek de viiermansgroep van Dijk, Geense, Franken en Jhore te gaan hebben. Een drachtig samenwerkend wisten zij tot twintig seconden te ko- imem. Heft peloton (Bakker en Van Overveld) rekende ze weer in. Twintig renners gdn- cJiits lagen nieuwelingen: 1 Jan Meyer Ba/dhoevendorp, 2 Johnny Akkermans Zevenber gen, 3 Johnny Konings Sprun del, 4 Adri Meeuwisse Rotter dam, 5 Ad Verstappe Neer kant, 6 Jam de Brouwer Sint Willebrord, 7 Ad Caren, 8 Ad Goeyers Ulvenhout, 9 Willy Pots Deurne, 10 Leo Nieuwer- kerk 's-Gravenzande. Uitslag amateurs: 1 Peter Gödde Har dinxveld, 2 Bert Broere Ou- dienbosbh, 3 Ton Damen Zun- diert, 4 Ad van Overveld Zeg ge, 5 Theo Jooce Raamsdonks- vieer, 6 Ad Pots Deurne, 7 Ton van Hinten Eindhoven, 8 Nan no Baikker Wieringierwerf, 9 Hanry van der Groezen Made, HAMBURG De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 15 26 29 39 47 49. Reser vegetal: 9. Olympianummer: 3245. KAISiERSLAUTERN (ANP) De Westduitse Kuster heeft de zevendie ronde van Rnjnfamd-Faitz gewonnen. In het eindklassement eindigde Frits Schür op de vierde plaats achter de Duitsers Kus ter, Troche en Tdschler. Ger Kméteman werd zevende. (Van onze sportmedewerker) ZEGGE Peter Gödde, de renner uit Hardinxveld, is op overtuigende wijze winnaar ge worden van de vijftiende ron de van Zegge. In de slotfase van de wedstrijd liet hij er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was van het bijna negentig renners tellende veld. Hij zat In eerste instantie bij de beslissende uitlooppoging, welke elf renners ondernamen. Uit dit groepje van elf, dat een ronde voorsprong wist te nemen, demarreerde hij; in eer ste instantie kon alleen Theo Joore uit Raamsdonksveer het geweld beantwoorden, maar in de allerlaatste fase van de strijd slaagden er nog drie ren ners van de Trico Noble-ploeg erin om het gat te dichten. Het waren de gevaarlijke „klanten" Jan Raas, Wim de Waal en Grand Thomas. Deze vijf renners kwamen bijeen en gingen de laatste ronde in. De renners van Tri co Noble waren de favorieten, maar Peter Gödde, die daags tevoren op overtuigende wijze de sterke Bert Broere had ver slagen, rekende nu af met de sterke coalitie van Trico Noble Van kop af jakkerde hij naar zijn tweede overwinning in twee dagen. De uitslagen: amateurs: Peter Gödde (Hardinxveld), 100 kilometer in 2 uur 26 minu ten 30 seconden; 2. Wim de Waal (Axel); 3. Jan Raas (Heinkenszand); 4. Theo Joore (Raamsdonksveer); 5. Grand Thomas (Philippine); 6. Wim van Steenis (Hoogblokland); 7. Priem in slotfase niet bedreigd (Van onze sportmedewerker) HEINKENSZAND Toen een kopgroep van vijf man besta: de uit: Cees Priem, Fedor den Hertog, Aad van der Hoek, Ganc Thomas en Ton van de Spiegel de laatste ronde (nog geen 2 kil meter inging) keken de talrijke toeschouwers in Heinkenszar reikhalzend uit naar een fel sprintduel om de bloemen. Zo v> kwam het echter niet, omdat Cees Priem in dat laatste rondje n< een sprong in de ruimte kon maken. Priem arriveerde 45 seco den eerder aan de finish dan zijn concurrenten. •- - -r - i.*»- 'V' -- j mm i hH Priem werd een onbedreigde winnaar. De zege kwam terecht bij de man die er wel aanspraak op kon maken omdat Priem, met Den Hertog, in deze koers de toon aangaf. Van de overige kandidaten voor München weerde Aad van der Hoek zich behoorlijk maar Roy Schuiten miste de slag en kwam met een ronde achterstand over de streep. Vooral door het geweld waar mee Den Hertog en Priem van leer trokken werd het een ge weldige slijtageslag. Van de 63 vertrekkers arriveerden er slechts 19 aan de finish, som migen met drie en vier ronden achterstand. was inmiddels gereduceerd tc twaalf man. Ook Vermeulen en De Wild en wat later Verbeeke en d<. Belg De Genht moesten de voorste linies verlaten door ge brek aan courage. Voor Wim ie Waal die tot tweemaal van (iets moest verwisselen was er ook geen eer meer te behalen an deze gevaarlijke concurrent verdween na 60 kilometer van het toneel. Van de zeven lei ders: Den Hertog, Priem, Van Wim de Waal: in Zegge door Peter Gödde geklopt. Gerry Sint Nicolaas ('s-Gra- vendeel); 8. Bert Broere (Ou denbosch); 9. Bram Geense (Sint Philipsland); 10. Piet Franken (Oosterhout); 11. Leo Boose (Briele); 12. Leen den Hartigh (Rotterdam); 13. Rini Jongenele (Oudenbosch); 14. Theo van Steenis (Hoogblok land); 15. Arie Deusing (Hal steren); 16. Fré Bolluijt (Din teloord); 17. Adrie de Jongh (Made); 18. Gerry Koop (Wa teringen); 19. J. Roovers (Roo sendaal). Nieuwelingen: 1. Ton ter Harmsel (Lage-Zwaluwe), 50 km in 1 uur 15 minuten 16 se conden; 2. Ad Tak (Oud-Gas tel); 3. Jan Damen (Ulven hout); 4. Antoon van der Steen (Etten-Leur); 5. Jac. Verbrug- ge (Putte); 6. Ad van Peer (Sprundel); 7. Lugtenburg (Rockanje); 8. R. Verboom (Li- lewoutsdijk); 9. H. Pouw (Ne- derhorst den Berg); 10. J. Ak kermans (Zevenbergen); 11. T. Verheezen (Bergen op Zoom) 12. André Verstijlen (Sint-Wil lebrord); 13. J. Jonkers (Oud- Gastel); 14. L. de Jager (Bie- zelinge; 15. Ad van Bragt (La ge-Zwaluwe). Adspiranten: 1. Peter Valen- tijn (Sprundel), 30 kilometer in 45 minuten 16 seconden; 2. Bart van Est (Dinteloord; 3. Renier Stroosnijder (Moer dijk); 4. A. Verstijlen (Sint- Willebrord); 5. J. van Herwer den (Voorburg); 6. Christ Broe ders (Zevenbergen); 7. Christ Hollemans (Bergen op Zoom); 8. Leon Veeke (Bosschen- hoofd); 9 R. van der Rakt (Breda); io. O. Looyen (Put te). Bijzonder spijtig was het dat ar over deze spectaculaire koers toch een schaduwzijde kwam te liggen omdat Toine van den Bunder 20 kilometer van hei einde bij een val opnieuw (en nu aan de rechterzijde) zijn sleutelbeen brak. Tot dan had Van de Bunder deel uitge- naakt van de hoofdmacht, >venals Ko Tolhoek. Laatstge- ioemde die in de remmen noest knijpen toen Van de Bunder neersmakte verloor hierdoor aanzienlijk terrein maar kon zich in de resterende kilometers toch fraai op de zesde plaats handhaven. Een valpartij kort na de start waarbij onder andere betrok ken waren Cees Bal en Roy Schuiten bracht enige verwar ring. Beide renners konden hun plaats spoedig hernemen in het peloton, maar Cees Bal zou la ter toch te veel last van die smak krijgen om mee te spelen toen de lont aan het kruit kwam. En dat gebeurde al na 15 kilometer toen vijftien ren ners vooropkwamen met in de gelederen o.a. Den Hertog, Priem. Van der Hoek, Van de Bunder en De Waal. Schuiten, Bal en Van der Ruit bleven nog even met enkele andere renners op 25 seconden hangen maar vielen toen steeds verder terug. Bal staakte na 40 kilo meter de strijd. De kopgroep (Van onze speciale verslaggever) GAP Het is zo goed ■ils zeker, dat de Belgische topcoureur Roger de Vla- minck na een eenjarig ver blijf bij de Italiaanse Dre- her-stal terugkeert naar Flandria, waar hij voor die tijd onder contract heeft gestaan. Joop Zoetemelk, lie gisteravond een gesprek had met Flandria over eventuele verlenging van zijn contract, heeft van te voren al gezegd^ dat wan neer De Vlaeminck terug komt, hij vaste afspraken met hem wenst te maken, jm conflicten zoals er vori ge jaren steeds waren te voorkomen. Joop Zoetemelk gisteren na afloop aan de eindstreep m Gap: „Ik heb gevraagd om versterking van de ploeg- Ik weet niet of het aantrekken van Roger de Vlaeminck de versterking is zoals ik die graag wil. Straks krijg je iedere keer weer dat geharrewar over welke knechten er voor wie rijden". Roger de Vlae minck daarentegen ziet geen problemen met Zoete melk bij een eventuele te rugkeer naar zijn vroegere Belgische stal. „Joop is an ders dan ik, maar dat wil toch niet zeggen, dat wij het altijd oneens moeten zijn". Terwijl Zoetemelk van daag ook nog praat met Gaston Plaud van de Peu- geot-ploeg, over een moge lijke verbintenis, vliegt Flandria-directeur Pol Claeys naar Italië om ge daan te krijgen, dat De Vlaeminck, die voor nog ;en jaar onder contract itaat bij Dreher, voortijdig «an verdwijnen. Overigens wil ook Joop Zoetemelk, zoals wij vorige week al meldden, dat de Flandria-ploeg versterkt wordt, maar dan louter met goede knechten, die hem in de volgende Ronde van Frankrijk kunnen bijstaan. Een wens, die Schotte niet twijfelt „aanmatigend" te uoemen: „Zoetemelk wil net zo door knechten om- ingd worden als Eddy Merckx, maar dat is onmo gelijk, om de dóódsimpele reden, dat Merckx wel en Zoetemelk niet in staat Is om zijn knechten behoor- 'ijk te belonen voor hun diensten. Merckx bijvoor- oeeld kan bedingen dat een an tal van zijn Molteni's tegen een behoorlijk bedrag criteria's rijden, iets wat Zoetemelk niet kan". der Hoek, Van de Bunder, Van de Spiegel .Thomas en Tolhoek joeg vooral het eerstgenoemde tweetal het tempo hoog op, maar de groep bleef intact tot 20 kilometer voor het einde toen Van de Bunder en Tol hoek wegvielen en tenslotte Priem in de laatste ronde op de vlucht sloeg. De uitslag: 1 C. Priem (Goes) 100 kilometer in 2.3249, 2 Op 45 seconden T. van de Spiegel (Voorburg): 3 A. van der Hoek (Dirksland); 4 F. den Hertog (Ermelo); 5 G. Thomas (Phil- lipine) 6 op 1.45 J. Tolhoek (Yerseke); 7 op 1 ronde R. Schuiten (Zandvoort); 8 J. Verbeeke (IJzendijke); 9 R. Kroep (Rotterdam); 10 N. Ver meulen (Amsterdam); 11 W. de Wilde (Kloetinge); 12 C. Tuit (Vallkenswaard); 13 W. Wielhouwer (Sommelsdijk) 14 op 3 ronden F. de Belie (Hulst) 15 D. Aardoom (Hulst); 16 op 4 ronden L. v. d. Wiel (Breda); 17 C. Besems (Den Hout); 18 T. Carroll (Phillipine); 19 L. van de Parel (Yerseke). Bij de nieuwelingen won de Zeeuw Rinus Verboom de eind sprint met gering verschil voor drie medevluchters, terwijl bij de adspiranten nationaal kam pioen Bart van Est ook nu weer te snel was voor zijn concurren ten. Uitslag nieuwelingen: 1 R. Verboom (Ellewoutsdijk) 50 kilometer in 1.13.46: 2 J. Ver- brugge (Putte); 3 K. Witkam ('s-Heerenhoek)4 L. de Jager (Biezeldnge); 5 op 12 seconden N. Kramer (Scheveningen)6 A. van Bragt (Lage Zwaluwe); 7 M. Melsen (Roosendaal); 8 F. Verstraete Phillipine); 9 A. Versteijlen (St.-Willebrord); 10 D. Valk (Dordrecht). Adspiranten: 1 B. van Est (Dinteloord) 30 kilometer in 44 minuten; 2 R. Stroosnijder (Moerdijk); 3 P. Valentijn (Sprundel); 4 F. Gommers (Heerle); 5. A. Visser (Roosen daal); 6 H. Lap (H.I. Ambacht). 7 H. Doorns (Terneuzen); 8 A. V ersteijlen St.-Willebrord 9 C. Broeders- (Zevenbergen); 10 R. Kou(jzer (Goes). SILVERSTONE (ANP) Dankzij een geslaagde stamt is Gijs vain Lennep (30) iin SÜ- verstame winnaar gewonden van een race iin de klasse For- mule-5000. Het circuit was doormat en stond op sommige stukken zelfs blank, hetgeen de wedstrijdleiding had ge noopt de afstand in te korten van 25 tot 17 rondieti (79,5 km). In dergelijke omstandig heden is het uitermate gunstig om aan kop te rijden, wamlt de rest van het veld heeft dan de handicap van een beperkt uit zicht door opspuitend waiter. Zo ook niu. Na een ronde haid Van Lennep in zijn bliaiuwe Surtees tsll een voorsprong van 75 meter op de Canadees John Cannon, die reed in een March. Verscheidene malen zette Cannon de aanval in en maakte daarbij de snelste ron detijd (gam. 162 km-uur)- Hij kwaim die achter een waiter- scberm verborgen Surtees van Van Lennep echter niet boor- bój. Van Lennep staat nu ook aian de leiding in de strijd om het Europees kampioenschap f-5000. De Fin Jarno Saarinen toonde zich tijdens de interna tionale motorraces op het Vree-circuit van het Gelderse Oldebroek een wereldkampi oen waardig door in de 250oc- klasse na boeiende strijd als eerste te finishen. Kient An derson won de 135 cc-klasse glansrijk voor de Nederlander Jos Schurgers- Sensatie in de 50ce-klasse. Jan Bruins won door pech van Jan de Vries. In de nationale klasse 125 en 250 cc eein eenzijdige strijd. Henk van Kessel wan name lijk met groot machtsvertoon de 125 cc en bij de 250 cc-ers ging Peter Pauw onbedreigd over' de streep. ZANDVOORT (ANP) Jaap Luyendijk heeft met een Kar- ringer het Europees kampioen schap formule Vee 1300 ver overd Op het circuit van Zand voort eindigde Luyendijk als derde achter de Nederlander Jelle Hingst (DNRT-Kaimann) en zijn Belgische concurrent Lucien Revners, hetgeen vol doende was voor het Europees kampioenschap. DEN HAAG (ANP) De 48e Nederlandse derby voor diavers op Duindigt is volko men volgens de verwachtingen een prooi geworden voor de Limburger Sjeng Hendrikx uit Heer, die de door hem gefokte, getrainde en gereden driejarige merrie Karin naar een betrekkelijk gemakkelijke zege leidde in de rijkst geno teerde derby aller tijden. Haar overwinning werd in de hand gewerkt omdat de gedoodverf de favoriet Korjak na de woensdag jl. opgelopen beenr blessure niet kon starten.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 8