Azztiri werkten goed samen Jaap Vogels kampioen Sensatiè in Zeist VAN DALEN STOPT PAKISTAN KLOPTE HOCKEYTEAM: 4-2 KONKINA WERD TOTAAL VERRAST Vijf keer Parolympia 2 x goud Blok Uitslag Sport BASSO NAM REVANCHE OP MERCKX VRIJE ZEEUW Merckx moest het hoofd buigen. CVanotwe speciale verslaggever) GA;P Het was in een van de laatste etappen van de Tour de France dit jaar dat Eddy Merckx een voor zijn doen nogal onsportieve handeling be ging door in een sprint de Italiaan Marino Basso van een premie van 3500 gulden af te houden, door hem aan zijn shirt te trekken. Merckx kreeg niet alleen een boete, de prijs die toch naar Basso ging, maar kreeg tegelijkertijd van de woedende Italiaan te verstaan dat hij, Marino Basso hem persoonlijk van een nieuw wereldkampioenschap zou afhouden. De kleine Italiaan (27) af komstig uit Vicenza heeft woord gehouden. Dank zij een formidabele laatste jump waarmee hjj net zijn land genoot Franco Bitossi ach terhaalde, werd dat, wat hjj misschien in een opwelling gezegd had tegen de man die schier onverslaanbaar werd geacht, plotseling realiteit D« victorie van Basso komt op een moment dat de weg- sprinter van enorme klasse die Wj vorig jaar nog was, danig aan het afzakken leek. Niet meer dan 1 victorie prijkt op rijn naam, voordat hij in Gap aan de start verscheen. Hij won de eerste rit van de Giro d'Xtalia, ging de twee de dag in de roze leiderstrui van start, maar werd de dag erop wegens tijdsoverschrijding uit de koers gezet. Nog minder verging het hem bij de strijd om het Italiaanse kampioen schap, welke wedstrijd hjj niet eens uitreed. De Tour de France, ooit eens voor hem het strijdtoneel waarop hij 4 etap pezeges in een jaar uit het vuur sleepte, verliep al even zeer in mineur. Bij de massa sprinten, zijn specialiteit, moest hij het afleggen tegen onder meer Rik van Linden en Walter Godefroot. Verklaart Basso nu achteraf zijn matige tour-optreden: „Ik was toen al teveel met mijn hoofd bij het komende wereldkampioen. Ik wist, dat als ik een keer wereldkampioen wilde worden, ik in Gap mijn kans zou krij gen". Niet Basso alleen, maar al le Italianen met Felici Gimofl- di aan het hoofd, waren de dag tevoren gezamenlijk tot de conclusie gekomen dat gepro beerd moest worden om met inspanning van alle krachten - Eddie Merckx van een nieuwe wereldtitel af te houden. Als de zou komen werd Felice Gimon- di aangewezen, de man die vo- man die het eerst in aanmer- rig jaar in Mendrisio in een Genevieve Gam billon op weg naar de regenboog trui. (Van onze speciale verslaggever) GAP De Russische blonde schoonheid Anna Konkina, vo rig jaar wereldkampioene in Mendriso, was na afloop van het wereldkampioenschap voor dames op de weg zaterdagmor gen helemaal beduusd. Niet al leen door het feit dat zij haar titel verloor en genoegen moest nemen met dc 3e plaats, achter haar landgenote Lubov Zado- rojnaia, maar veel meer nog door de onthutsende realiteit dat het kampioenschap niet in Rusland, zoals te doen gebrui kelijk, maar in Frankrijk te recht was gekomen. Geneviève Gambillon, een 21- jarige verpleegster uit Parijs, was verantwoordelijk voor de ze volledige verrassende ont knoping van een wedstrijd die vanaf het begin is beheerst door acht, later zes deelneem sters, die uiteindelijk na ruim 60 km gezamenlijk de finale betwistten. Gambillon had toen de meeste reserves. Voor de Nederlandse dames liep dit wereldkampioenschap op een regelrecht drama uit, waarin Keetie Hage de hoofd rol vervulde. De Zeeuwse, die vorig jaar als derde eindigde en ongetwijfeld ook nu weer tot dc favorieten gerekend kon worden, kwam al een paar kilo meter na de start tijdens een afdaling samen met enkele an deren ten val, waarbij zij naar later bleek een ge kneusd sleutelbeen opliep. Keetie Hage lieeft nog lang geprobeerd aansluiting bij de kopgroep te krijgen, voordat zij zich gewonnen gaf. Ze ver telde later, nadat ze in het pe loton was aangekomen: „Ik reed vandaag erg goed. Ik moest na die valpartij twee keer van fiets verwisselen en toch kwam ik weer gemakke lijk bü het peloton. Vijf keer heb ik daarna geprobeerd om weg te komen, maar ik kreeg geen ogenblik de lengte". Van de zes Nederlandse rijd sters kwamen er vier aan de streep. Behalve Mini Brinkhoff (lie), Willy Kwantes (16e) en Keetie Hage (18e) arriveerde Truus van der Plaats in een 2e peloton op een 26e plaats. Voor tijdig verdwenen Bella Hage en Hennie de Jongh. persoonlijk duel door Merckx werd teruggewezen, de man die Merckx in de Tour het best had kunnen volgen. Maar waar vier van zijn ploegmakkers wel in slaagden, namelijk om met de beslissen de slag mee te gaan, liet fa voriet Gimondi verstek gaan Het gebeurde tijdens de 5 kilo meter lange klim in het ruiin 15 km lange parcours, dat toen voor de 14e keer werd geno men. Leif Mortensen, de rij zige Deen gaf de stoot tot wat later tot de beslissende demar rage bleek te zijn. Negen man volgden: de 4 Italianen Basso, Panizzo, Dancelli en Bitossi, de Fransman Guimard, de Bel gen Merckx, Verbeeck en Ro ger de Vlaeminck en Joop Zoe temelk. Klinkende namen bijna allemaal, die er borg voor ston den dat alle tegenaanvallen vanuit het onder de meedogen loos brandende zon steeds har der slinkende peloton bij voor baat al tot mislukken waren gedoemd. In de 5 ronden die de kop groep nog wachtten, werd het de niet-Italianen onder de tien snel duidelijk, dat de 4 Azzu- ri een gesloten blok vormden. Dit in tegenstelling bijvoor beeld tot de 3 Belgen Merckx, Verbeeck en De Vlaminck die niet nalieten elkaar het leven zuur te maken, ondanks alle afspraken die van tevoren wa ren gemaakt. Zo riep Eddy Merckx ontgoocheld na al- loop want ook hier had hij weer graag gewonnen aan de streep uit: „Als wij zo ge reden hadden als de Italianen, zou de wereldtitel in ieder ge val in België gebleven zijn". En getuigde ook Joop Zoete melk als vijfde geëindigd „Tegen de Italianen viel niets te beginnen". Als enig Neder lander in de kopgroep was er sowieso voor Zoetemelk weinig eer te behalen. Zoetemelk: „Het enige dat je kunt doen is aan vallen en nog eens aanvallen. Dat heb ik tot in de laatste ELLECOM (ANP) De Am sterdammer Jaap Vogels is op verrassende wijze winnaar ge worden van het open schaak kampioenschap van Nederland. In de laatste ronde versloeg hij de Deen Iskov. Internationaal meester Rob Hartoch en de Schiedammer Van Baarle ver zamelden een geiyk aantal punten als de kampioen, maar werden volgens het Sonneberg- Berger-systeem naar respectie velijk de tweede en derde plaats verwezen. Basso zorgde voor de grote sensatie. Hij sloeg in de slot. fase toe en bleef Guimard, Bi tossi en Merckx voor. ronde gedaan. Samen met Mor tensen, samen met Verbeeck". Een ogenblik zag het er naar uit dat Zoetemelk samen met Bitossi een geslaagde ontsnap ping zou doen. zeker toen bij dit tweetal ook nog Merckx zich aandiende. Toen echter werd Marino Basso actief. Hij, de man die de hele wedstrijd praktisch niet anders had ge daan dan aan het wiel van Merckx zitten, haalde de vluchtelingen samen met Cy- rille Guimard terug. Kort daarna zette hjj de kroon op zijn werk. HÈIDELBERG (ANP) Op de 21e Paralympics, de Olym pische Spélen voor gehandicap ten'In Heidelberg, is een begin gemaakt met het zwemtoernooi. Op dit onderdeel is Nederland formidabel uit de startblokken gekomen. Twee gouden en een zilveren medaille by de dames en een nieuw wereldrecord op de 100 meter vrije slag bij de heren in de series. De wereldkampioenen Ingrid van den Benden en mevr. D. van Opdorp-Ariëns Kappers bewezen ook op deze spelen de sterksten ter wereld te zijn in hun respectievelijke klas sen. Ingrid won goud op de 100 meter vrije slag in 1.14,0 en mevr. Van Opdorp hetzelfde eremetaal op de 25 meter schoolslag. Netty van Krieken kwam net enkele fracties van seconden tekort op de 3 x 25 meter wisselslag om goud te veroveren. Zilver werd nu haar deel. Bij de heren vestigde Harry Lamberts in de series een nieuw wereldrecord op de 100 meter vrije slag en zwom zien met 1.12,8 in de eindstrijd. (•Van onze sportredactie) ZEIST De jaarlijkse bij eenkomst van de scheidsrech tces uit het betaalde voetbal aam de vooravond van het nieuwe seizoen heeft een ver rassing opgeleverd. Tijdens de vergadering kondigde Ilenny van Dalen aan zyn functie be schikbaar te stellen. Van Da len die voorzitter is van de scheidsrechterscommissie, wil de niet verklaren waarom hy zo abrupt zyn carrière beëin digt. Inmiddels hebben zich nog enkele andere opzienbarende Van Gemert die hier door Schrijvers wordt weggedragen na dat hij een spier had gescheurd, moet nog steeds uitkijken. gebeurtenissen voorgedaan. De op de internationaie lijst ge plaatste arbiter Joop Vervoort bijvoorbeeld slaagde er niet in de zogenaamde conditietest af te leggen! Hij had te veel tijd nodig om een bepaalde afstand te overbruggen. Hij zal bin nenkort weer een nieuwe test moeten afleggen. Een andere international, Arie ven Gemert deed niet mee. Hij had nog te veel last van zijn kuifblessure. Op doktersadvies bleef hij toekijken- Overigens floot Van Gemert; wel de wedstrijd NAC - Rotherham United De vraag is inmiddels actu eel geworden of Van Gemert in de toekomst zal kunnen blijven fluiten. Hij moet erg voorzichtig doen. Wanneer de Dordtenaar inderdaad zou moe ten worden afgevoerd, dan be staat er voor Frans Derks toch weer een kans op de internati onale lijst te komen- De Bre dase fluitist had zaterdag de leiding bij Feyenoord - Ander- lecht. 1. Marino Basso (Ita), de 272,574 km in 7.05,59 uur; 2. Franco Bitossi (Ita) z.t.; 3. Cy- rille Guimard (Fra) z.t.; 4. Ed dy Merckx (Bel) z.t.; 5. Joop Zoetemelk (Ned) z.t.; 6. Mi- ehele Dancelli (Ita) z.t.. 7: Leif Mortensen (Den) z.t.; 8. Frans Verbeeck (Bel) z.t.; 9. Jean- Pierre Danguillaume (Fra) 7.07,06; 10. Felice Gimondi (Ita) z.t.; 11. Vladimiro Panizza (Ita) 7.07,08; 12. Roger de Vlaemjnck (Bel) 7.07,13; 13. Karl Heinz Muddemann (W-Dld) 7.08,03; 14. Domingo Perurena (Spa) 7.10,42: 15. Santiago Lazcano (Spa) 7.10,44; 16. Wilfried Peff- gen (W.-Dld) 7.16,00; 17. Ray mond Riotte (Fra) z.t.; 18. Bar ry Hoba-n (G-Br) z.t.; 19. Mi chel Perin (Fra) z.t.; 20. Schleck (Lux) 7.16,00; 21. Mathieu Pust- jens (Ned) z.t.; 22. Barras (G-Br) z.t.; 23. Rini Wagtmans (Ned) z.t.; 24. Tamames (Spa) z.t.: 25. Lewis (G-Br) z.t. Van de 89 gestarte renners haalden er 42 de eindstreep. DAMES 1. Geneviève Gambillon (Fra) de 60,5 km in 1.38,41; 2. Loebov Zadorinaja (Rus) op 1 sec.; 3. 3. Ana Konkina (Rus) z.t.; 4. Audrey McElmury (VS) z.t.; 5. Berry 1 Burton (G-Br) z.t.; 6. Annick Chapron (Fra) z.t.; 7. Carol Barton (G-Br) 1.41,05; 8. Nina Injakovan (Rus) 1.41,42; 9. Nicole van de Broeck (Bel) 1.43,08: 10. Nina Trofim (Rus) z.t.; 11. Mini Brinkhof (Ned) z.t.; 16. Willie Kwantes (Ned) z.t.; 18. Keetie Hage (Ned) z.t.; 26. Truus van der Plaat (Ned) 1.46,19. PAPENDAL (ANP) De Olympische en wereldkampioen hockey, Pakistan, heeft de eerste van een serie van drie oefenduels met de Nederland se Olympische selectie zondag middag op het nationale sport centrum Papendal met 42 gewonnen, na een voorsprong by rust van 21. Een surplus aan techniek, een hoog tempo en een sterk ontwikkeld combinatievermo gen vormen de basis, waarop de kracht van het Pakistaanse hockey steunt. In dit oefenduel kwamen deze elementen dui delijk naar voren. Onze landgenoten stelden te genover de vier Pakistaanse doelpunten twee treffers. Bei de van Ties Kruize. waarvan een uit een strafcorner, en er waren ongetwijfeld nog meer mogelijkheden. De zeer partydige Pakistaanse scheidsrechter greep echter enkele mal en in, toen zijn spelers dreigden onder de voet te worden gelopen, en boven dien maakten enkele Neder landse spelers telkens dan fou ten, wanneer zij onder druk kwamen. Of aanvallend, of defensief. Het eerste Pakistaan se doelpunt van middenvoor Rashid in de achtste minuut bijvoorbeeld was daar een ge volg van. Het vernuftige spelen van de Pakistanen, uitgevoerd in Het Nederlands hockeyteam verloor van Pakistan. Toch Werd goed verweer geboden. Hier scoort Kruize het eerste Nederlandse doelpunt. een hoog tempo en sterk in de combinaties, haalde de Ne derlandse ploeg in het begin geheel uit balans en met moei te hield zij zich staande. Pas na een kwartier konden onze landgenoten zich enigszins be vrijden uit de wurgende greep. Het scoreverloop was: 8. Ra shid 01, 25. Tanvir Dar 02 (strafcorner), 30. Ties Kruize 12 (strafcorner), 40 Asad 13, 50, Ties Kruize 2—3. 55. Islah 24.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7