Robert Sargent Shriver: strijder voor de onderdrukten Rome wil geen landelijk pastoraal beraad Lezers Limburgs Dagblad worden ingelicht „ACHTER GRIEKS REGIEM ZIT HELEMAAL GEEN IDEOLOGIE" FBI: DRUG-BENDE OPGEROLD GROTE RAVAGE IN TRIEST Kamerlid J. Spinks (P.v. d. A.): „Voorbereidings tijd voor reis was te korf binnenland buitenland Fatah-leider in Europa omgekomen Treinramp in Pakistan BESLISSEND Prof. Van Holk: Voortdurend verzet uit Rome te verwachten KLOMPÉ Lange termijn Praktisch JONGEREN BESTORMEN BRITSE „VESTING" Maandag 7 augustus 1972 5 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Robert Sargent Shriver kan bogen op een gevarieerde en briljante carrière. De zwager van Ed ward Kennedy, op het ogen blik advocaat in Washington, was onder meer journalist, be stuurder, marine-officier en ambassadeur in Parijs. Internationaal werd hij be kend in maart 1961 toen wij len president John Kennedy hem tot directeur van het pas opgerichte Amerikaanse vre- deskorps benoemde, een orga nisatie van vrijwilligers die in vele delen van de wereld bij ontwikkelingsprojecten helpen In januari 1966 legde hij deze functie neer toen president Johnson hem vroeg zijn krach ten volledig te wijden aan de strijd tegen de armoede in de Verenigde Staten. Shriver was ln oktober 1964 door Johnson benoemd tot eerste directeur van het „office of economie opportunity", een instandtie die betere werkgelegenheid zocht voor negers en andere minder bedeelde groepen en die de „oorlog tegen de armoede" moest voeren. De president verzocht Shriver begin 1966 zich op deze strijd te concen treren. omdat daarmee het lot van meer dan twee miljoen Amerikanen gemoeid was. Shriver is 9 november 1915 in Westminster, Maryland, ge boren als zoon van een rijke rooms-katholieke bankier die zijn geld tijdens de grote cri sis van 1929 verloor- Om zijn rechtenstudie aan de universi teit te bekostigen moest de jonge Shriver allerlei baantjes aannemen. Hij ruilde daarmee het geld aan dat hij via stu°- diebeurzen kreeg. Nadat hij kort op een New Yorks advicatenkantoor had gewerkt, diende hij vijf jaar bij de marine. Als gewoon matroos begonnen, verliet hij na de tweede wereldoorlog de marine als officier. Aangetrok ken door de journalisten aan vaardde hij in 1945 de functie van adjunct-hoofdredacteur bij het weekblad „Newsweek". Hierdoor kwam hij in aanra king met Joseph Kennedy, de vermogende vader van de ver moorde president, die hem vroeg de publikatie voor te bereiden van de brieven van rijn oudste zoon Joseph, die in de oorlog om het leven was gekomen. Dit was het begin van een nauwe zakenrelatie, die in 1953 werd gevolgd door zijn huwelijk met Eunice Ken nedy. Joseph sr had hem vijf Jaar eerder tot adjunct-direc teur benoemd van de „Mer chandise Mart" van Chicago, destijds het grootste handels gebouw ter wereld. In 1960 trad hij als zodanig af om adviseur van zijn zwa ger John te worden tijdens diens campagne voor het pre sidentsschap. De een meter tachtig lange, knappe en elegante Shriver, die atletisch is gebouwd, Is altijd een groot sportliefheb ber geweest. Zijn meest ge liefde sporten zijn golf, tennis, zeilen en duiken. Hij is verza melaar van moderne schilder ijen. In 1964 werd hij gekozen tot bestgeklede man in over heidsdienst. Shriver heeft vijf kinderen. Met zijn fotogenieke uiter lijk en liberale opvattingen zonder het radicalisme dat men McGovern vaak aan wrijft, wordt Shriver als een goede partner van de demo cratische presidentskandidaat beschouwd. HEERLEN (ANP) De waarnemend hoofdredacteur van het Limburgs Dagblad, de heer J. J. Groen, heeft de directie van dit dagblad laten weten, dat hij in afwijking van zijn eerder ingenomen standpunt op grond van zijn journalistieke verantwoordelijkheid en zijn verantwoorde lijkheid als waarnemend hoofdredacteur, de lezers van het Limburgs Dagblad niet langer berichten over wat zich rond deze krant afspeelt, kan onthouden. Dit staat in een communi que, diajt de directie en de waarnemend hoofdredacteur van het Limburgs Dagblad zondagavond hebben uitgege ven, In overleg met de directie is overeengekomen, dat in het Limburgs Dagblad waardige berichtgeving aal worden ge- BEIROET (AFP) De Pa lestijnse guerrillaorganisatic El-Fatah heeft zaterdagavond ln Beiroet de dood bekendge maakt van een van haar lei ders, Foead Assad El-Chamali (Libanees), „gedood op het slagveld" iu Europa. De ver klaring geeft noch de juiste plaats waar. noch de omstan digheden waaronder de be trokken leider is overleden. De verklaring van El-Fa-tah zegt tevens daft El-Chamali „belangrijke missies uitvoer de". Hij had kanker maar had „herhaalde malen de raad in de wind geslagen zioh rustig te hooiden wegens zijn fysieke zwakte". geven in overeenstemming met de gewichtige betekenis van de vraagtekens met be trekking tat de edigen krant. Uiteraard zullen ten aanzien van opinies, eisen, standpun ten en dergelijke de journalis tieke gedragsregels als hoor- en wederhoor, zakelijke en niet-tendentieuze berichtge ving in acht worden geno men. Het belang van de onderne ming en die daarbij betrokken ruim 300 werknemers zal bij dit alles terdege in het oog worden gehouden. Directie en waarnemend hoofdredacteur achten het in het belang van alle bedrijfsgenoten beter dat opinierendfe commentaren ach terwege blijven, aldus het uit gegeven communique. KARATSJI (AFP) Bij een treinramp in Pakistan zijn zondagochtend dertig mensen omgjekomen en vijftig gewond. Aanvankelijk was gemeld dat zeker vijftig mensen het leven hadden verloren en 150 ge wond toen een sneltrein op het station van Liequatpoer, 800 km. ten zuidoosten van Rawalpindi, op een goederen trein inreed. De Palestijnse organisatie ^zwarte september" heeft za terdag gezegd verantwoorde lijk te zijn voor het opblazen van de olietanks in de Italiaan se stad Triest. Door de aanslag met explosieven kwamen drie enorme olietanks tot ontplof fing. De hitte van de moeilijk bestrijdbare vuurzee zorgde er zaterdagmorgen voor dat nog een twee tanks (zie foto) de lucht in vlogen. In totaal is meer dan 200.000 liter olie weg gelopen of verbrand. „Zwarte september" eist zoals bekend o.a. ook verantwoordelijk heid op van de bomontploffin. gen in het begin van dit jaar bij de gasverdeelstations in Ra- venstein en Ommen. In 'I kort IN HET vredespark in Hirosji- ma hebben 40.000 mensen de slachtoffers van de atoombom, die 27 jaar geleden op het atol werd gegooid, herdacht. DE DEMOCRATISCHE volks republiek Jemen heeft zater dag alle huizen en handelsge bouwen, die in het bezit zijn van particulieren, genationali seerd. IN HET ziekenhuis ln Sittard is zaterdag de 62-jarige tim merman G. Hensgens uit Sus- terseel in Duitsland overleden aan de brandwonden, die hij vrijdag had opgelopen in zijn werkplaats. (Vervolg van pagina 1) Het verzoek om af te zien van het Pastorale Be raad betekent namelijk niets meer of minder dan dat Rome de democratisering van de Kerk in Nederland tracht tegen te houden en de gezagsstructuur in over eenstemming gebracht wil zien met de opvattingen van het Vaticaan hierover. Wanneer het verzoek zou zijn ingegeven door omstreden agendapunten van het Pastorale Beraad lag de zaak anders. Men zou er dan geen aanslag in hoeven te zien op de in tenties van het beraad als zodanig. Het enige agendastuk echter voor de vergadering in oktober is het document over de gerechtigheid in de wereld, dat vorig jaar in Rome door de synode van bisschoppen werd opgesteld en waarvan de behandeling de verhoudingen met Rome onmogelijk verder zou kunnen schaden. Men ziet de brief van het centrale kerkbestuur dan ook als een imperatieve wenk aan het episcopaat om het experi ment met democratischer be stuursvormen te staken en zich te voegen naar de opvat tingen vam het Vaticaan. Bij de totstandkoming van de Landelijke Pastorale Raad heeft men van het begin af -aan met het standpunt van Rome rekening gehouden. Men heeft gekozen voor een hiërar chische vorm, waarin de bis schoppen een beslissende stem houden- Bovendien is de sa menstelling van de raad zoda nig dat alle stromigen binnen de kerk in Nederland er een zo getrouw mogelijke afspie geling in vinden. Sommige insiders zijn van oordeel dat de brief van het centrale kerkbestuur al bij LEIDEN (KNP) „Op het pastoraal concilie van Noord- wijkerhout is op een bijna ontroerende manier gepro beerd om democratie en hiër archische leiding te combine ren. Ik voelde me de advocaat van de duivel, toen ik er zei dat het Nederlands experi ment het voortdurend verzet zal ontmoeten van de Romein se curie. Geen enkel teken wijst erop dat de curie veran dert. Alleen als het helemaal niet anders meer kan, zal Ro me het onmogelijke combine ren. Maar dat is voorlopig nog niet het geval". Dit zei prof. dr. L- J. van Holk van de remonstrantse broederschap zaterdag op de Leidse interna tionale zomercursus „Neder landse experimenten", gewijd aan de ontwikkelingen in kerk en theologie in ons land. KLOMPé voorbaat de doelmatigheid en de werkmogelijkheden van de Landelijke Pastorale Raad in gevaar kan brengen. En wel omdat een aantal leden van de raad, die de mening zijn toe gedaan da-t een verzoek van Rome geen discussie toestaat, in de brief -aanleiding zouden kunnen zien om hun lidmaat schap van de raad op te zeg gen. Daardoor zou de Lande lijke Pastorale Raad al meteen het stempel opgedrukt krijgen van extreme eenzijdigheid. De bisschoppen hadden de inhoud van de brief nog ge heim willen houden. Zaterdag j.l. echter is deze uitgelekt. Men verwacht nu dat het episcopaat eerder met een re actie zal komen dan in de bedoeling lag. Kardinaal Al- frink, die enkele dagen in En geland vertoefde, zo<u vandaag weer in Utrecht terug zijn. Dr. M. Klompé, die de lei ding heeft van de voorberei dingen van de L.P.R., ver klaarde in het weekeinde dat men in Rome reeds 4 a 5 maanden geleden kon horen dat het Vaticaan vond dat de L.P.R- veel te ver ging. Men had er het gevoel dat de raad een soort pressiegroep zou zijn. „Als bisschoppen en pries ters en leken alles samen de den. zouden de bisschopen niet meer hun eigen verantwoorde lijkheden hebben." Zoals hekend werd de macht van de bisschop zeer zwaar onderstreept in het re cente antwoord van de Ro meinse congregaties aan het kapittel van Roermond. (Van een onzer verslaggevers) RIJEN Het Tweede-Ka merlid J. Spinks (PvdA) uit Rijen heeft zich door de Grieken niet bij de neus la ten nemen, zo verklaart hij als reactie op een VARA- radio-uitzending- Wel is hij teleurgesteld uit Griekenland in Rijen teruggekeerd en hij heeft besloten als de poli tieke situatie dat toelaat - nog dit jaar terug te gaan naar Athene om de vragen te stellen waartoe hij nu geen kans kreeg. Voor zijn reis naar Grie kenland (privé-vakantie) had de heer Spinks de Griekse ambassade in Den Haag en de Griekse persat taché voor Benelux te Brus sel gevraagd om voor hem gesprekken te arrangeren met regeringsautoriteiten iu Athene. Daarvan, aldus de heer Spinks, is niets terecht gekomen. Hij heeft toen I ter- wijl hij al in Griekenland was, contact opgenomen met de Nederlandse ambassade in Athene en daar heeft men voor hem nog afspraken kunnen maken met de „on derstaatssecretaris van de eerste minister" en met de „secretaris-generaal van het ministerie van Informatie". De voorbereidingstijd was te kort, aldus de heer Sninks, zodat hij niet aan ziin concrete vragen is toege komen. Wel zeat hij de ver zekering te hebben gekregen dat hem bij een volgend be zoek niets in de weg za! worden gelegd als hij met menden van de oppositie wil praten. De indruk die de lieer Sn-'nks oodeed bij ziin bo vengenoemde gesorekken was niet negatief. „Ik had de indruk dat men vrij openhar tig was. Men gaf toe dat er fouten kleefden aan het Griekse systeem. Maar bena drukte dat het allemaal maar tijdelijk was, dat men terug zou keren naar de de mocratie. Tfermijnen wilde men echter niet noemen". In dat verband was het de heer Spinks opgevallen dat men wat die termijn be treft zelfs niet inging op een bericht dat juist die da gen in de Atheense pers ver scheen. Dat was het bericht over een aftreden van koning Constantijn ten gunste van diens zoon Michael, een kind nog. „In die situatie", aldus de heer Spinks, „zou Papa- dopoulos regent zijn .waar schijnlijk totdat de jongen oud genoeg is voor het ko ningschap. Die termijn is op minstens 10 tot 12 jaar te schatten. Zelfs over zo'n lan ge termijn wilde men geen commentaar geven- Het be richt werd afgedaan als een canard". De heer Spinks heeft de ervaring opgedaan dat er on der de bevolking kritiek is op het systeem. „Wat nogal indruk op me heeft gemaakt is de klacht dat de regering een Griekse toerist geen toestemming geeft naar het buitenland te gaan, tenzij de man over 300 dollar beschikt. Dat betekent natuurlijk se lectie- Het moderne, interna tionale jongeren-toerisme is op deze manier voor de Griekse jeugd helemaal uit gesloten". Hoewel de heer Spinks meent dat de Griekse rege ring -de zaak stevig in de hand heeft, is het hem opge vallen dat je niet zo bijzon der veel politie ziet, met uit zondering dan van de paleis- en regeringswijken in Athe ne, „waar de politie opval lend gewapend gaat": „Men noemt het Griekse regime dikwijls fascistisch", zegt de heer Spinks, „maar ik heb de indruk dat er hele maal geen ideologie achter zit. Men is nu bijvoorbeeld bezig de sociale voorzienin gen aan te passen aan West- europese normen. Dat ge beurt niet vanuit een ideolo gie of sociale bewogenheid maar om zuiver praktische redenen zoals het meegaan in de vaart der volkeren, voor het nationale prestige dus". De heer Spinks zegt een hard hoofd te hebben in spoedige veranderingen. „De autoriteiten noemen nog steeds geen termijn en heb ben de zaak goed in de hand. Bovendien hebben ze op eco nomisch gebied behoorlijke resultaten bereikt en de niet- gepolitiseerde doorsnee- Griek vindt dat hij het beter heeft dan vroeger. Een ty pisch voorbeeld daarvan zijn de boeren, de troetelkinderen van het regime. Voor hen is werkelijk veel gedaan, voor al in het grensgebied Mace donië. Op die manier en door de aanwezigheid van veel militaire eenheden houdt men het grensgebied rus tig". De les geleerd hebbend, zal de heer Spinks zijn vol gende reis naar Athene (in het najaar ais' er in novem ber geen verkiezingen wor den gehouden in Nederland) beter voorbereiden, mede via de thans gelegde contacten in Athene. „Ik wil dan concrete vragen stellen en de antwoor den over en weer toetsen bij autoriteiten en oppositie", al dus de heer Spinks wiens belangstelling voor Grieken land voornamelijk voort komt uit zijn lidmaatschap van de Kamercommissie voor Defensie- BELFAST (UPI) Twee- honderd r-k. jongelui hebben zondag in de wijk Anders- town van België met kreten als „Britse varkens eruit" en „Britse moordenaars" een sportpark bestormd, dat door Britse militairen tot een ves ting is gemaakt. Zij slaagden erin het toe gangshek te forceren, staken een voertuig in brand en gooi den met stenen, flessen en stukken ijzer naar de Britten, die, in volledig oproertenue, de jongelui met rubberkogels op de vlucht joegen. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) SANTA ANA (Californië) Op verscheidene plaatsen in Californië, Oregon en Ha waii zijn zaterdag in totaal 46 personen gearresteerd die lid zijn van de „broederschap van eeuwige liefde". Agenten van de Amerikaanse narcotica- dienst verklaarden dat zij door de arrestaties een slag hadden toegebracht aan een belangrij ke internationale organisatie die in verdovende middelen handelt. De organisatie, aldus de agenten, wordt door de broe derschap geleid. Deze laatste is opgericht, aldus de agenten, door dr. Timothy Leary, die onder meer het gebruik van Isd heeft aanbevolen. Deze ge wezen hoogleraar aan de uni versiteit van Harvard heeft af- gelopen week van de Zwitser se regering de aanzegging ge kregen Zwitserland vóór 1 no vember te verlaten. De 51- jarige Leary ontsnapte in sep tember 1970 uit een gevange nis in Californië, waar hij een straf van tien jaar uitzat we gens het smokkelen van mari huana uit Mexico. Evenais in Am'erika maakte hij in Zwit serland, waarheen hij na zijn ontsnapping uitweek, veel pro paganda voor het gebruik van bepaalde drugs. De voornaamste overval van zaterdag werd uitgevoerd op Leary's woestijncommune Idyllwüd, 160 km ten oosten van Los Angeles. Leary b'ehoort tot een groep van 29 personen tegen wie donderdag door een „grand ju ry" in Santa Ana een aan klacht is opgesteld omdat zij zouden behoren tot een orga nisatie die hasjiesj en hasjiesj- olie uit Afghanistan invoert en een lsd-pil, „orange sunshine" genaamd, vervaardigt. De arrestaties werden ver richt na een onderzoek van een jaar, waarbij de gangen van de leden van de broeder schap werden nagegaan. In die tijd werden lsd-tablettcn en hasjiesj ter waarde van bijna acht miljoen dollar ln beslag genomen. Democratische presidents' kandidaat George McGovern in gesprek met Edward Kennedy. Beide mannen kwamen elkaar tegen in de ondergrondse van Washington. Het gebeurde voordat McGovern Sargent Shriver aanwees als kandidaat vice-president. HET HUIS van afgevaardig den in Uruguay heeft de par lementaire onschendbaarheid van dc linkse afgevaardigde Wahington Ferrer ingetrokken om hem ter beschikking te stellen van de militaire rech ter, die hem ervan beschuldigt lid tc zijn van de Tupamaro- beweging. een gouden boeket van wereld-natuur-pracht 70 ha park 24000 M: overdekt bovendien: in de Amstelhal - RAI 13 augustus 9.30-22.30 uur ^grandioze $- gladiolen-show cacteeën - succulenten fuchsia's In expo-paviljoen libelle-expositie - wandkleden „de gouden naald '72" Trein/entree NS-stations

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5