SPEULERIEË BESLOTEN Goes wil krediet geven voor basisplan recreatie Buitenlandse boeren in Zeeland op excursie Burgemeester Moltbof f pers kan wantrouwen wegnemen Vragen over verwerken Terneuzens huisvuil ONDER VOORBEHOUD VAN KOSTENVERDELING Hondse pret in Breskens Diefstallen en inbraak in Hulst stad streek Zonnig VERVROEGDE KERMIS IN SLUISKIL V.V. SLUISKIL HEEFT NIEUW BESTUUR Twee koeien slachtoffer van verkeer Twee gebieden enige tijd stroomloos Maandag 7 augustus 1972 3 Voor het optreden van de ponyclub uit Biervliet: Sokken aantrekken op een paarderug. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Jeugd- vakantieweek Speulerieëë '72 in Terneuzen werd zaterdag vurig besloten met het in brand steken van het hout dat bij het timmeren van hutten was gebruikt. Terwijl de brandweer en die jeugdbrand weer een oogje in het zeil hielden gingen de resten van het huttendorp in vlammen op. De Speulerieë een in alle opzichten geslaagd evenement voor de jeugd dat was georga niseerd door de centrale stich ting voor sociaal cultureel werk in nauwe samenwerking met de afdeling jeugd- en cul turele zaken van de gemeente Terneuzen, is door meer dan zesduizend kinderen bezocht. Daarvan kwaim ongeveer de nelft uit de kernen Hoek, Zaamslag, Biervliet en Sluis- Kil. De sporthal 't Zwaantje leende zich bijzonder voor de massale activiteiten terwijl ook het buitentenrein van de iporthal dagelijks goed werd oenut. Een legertje van vrijwilli gers en vrijwilligsters heeft de beroepskrachten ter zijde ge staan. Op de laaitste dag gaf de ponyclub van de Haringtui- ters uit Biervliet een aardige demonstratie. Tegen een klei ne vergoeding mochten de kinderen uit het publiek ook eens een uiltje rnaiken. Gezien het grote succes van de Speulerieë mag worden verwacht dat deze vakantie- spelen voor de jeugd volgend jaar opnieuw op het program ma zullen staan. Hoogwater Morgen, dinsdag 8 aug. Bergen op Zoom 2.25 en 15.22, Hansweert 2.14 en 14.35, Ter neuzen 1.40 en 14.01, Vlissin- gen 1.05 en 13.30, Wemeldinge 2.45 en 15.12. (Van een onzer verslaggevers) i GOES. Het Goese college van b. en w. wil 8 mille beschik- j baar stellen in de kosten van een voorstudie regionaal basisplan; voor de openluchtrecreatie en het toerisme. Een verzoek daartoe heeft het college bereikt van de zijde van de speciale commissie 1 voor samenwerking op de Bevelanden. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18 uur. Zonnige perioden, later op nieuw regen of onweer en I temperaturen in het algemeen j boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 3 tot 11; min. temp: van 0 tot 4 graden boven normbal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 8; min. temp: 0 tot 4 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. STRANDWEER De warme lucht van 25 gra den die ons zondag bereikte zal worden teruggedreven door een staringsfrontje dat plaatselijk een regen- of on weersbui kan veroorzaken. Hierdoor vandaag wat wissel vallig met een temperatuur van ongeveer 22 graden, zee water 18 graden. Vooruitzich ten: oceaan lucht met een wis selende bewolking maar daar bij ook flinke periodes met In deze commissie heeft wet-1 houder J. P. Lindenbergh zit- j ting namens de gemeentel Goes. De commissie wil de; voorstudie laten verrichten door de Grontmij N.V. De to- j tale kosten van de voorstudie worden geraamd op oa. f 87.780. „Bij de provinciale raad voor de recreatie bestaat goe de hoop dat CRM 75 procent in de kosten zal bijdragen", zo schrijft het college de raad, die in zijn vergadering van 17 augustus onder meer over dit voorstel een besluit moet ne men. Het college merkt op de 8 mille beschikbaar te willen stellen onder voorbehoud dat het rijk inderdaad dde 75 pro cent subsidieert. Indien de raad een desbe treffend voorstel overneemt zal de stichting opein jeugd werk Goes e.o. op een subsidie kunnen rekenen. De stichting, overgegaan in de stichting voor sociaal en cultureel werk, zal over 1972 een subsidie krijgen van f 16.420. De oude havenkom in Goes zal worden veranderd in een aanloophaven, terwijl tegelij kertijd de kademuren van de oude havenkom gerestaureerd zullen worden. Een principe besluit hiertoe was reeds in 1969 genomen. Ter uitvoering van dit raadsbesluit zijn des tijds plannen ontwikkeld in samenwerking met CRM, het bureau watertoerisme van de ANWB en de N.V. Grontmij. De bedoeling is een steiger in de havenkom aan te leggen vanaf de bestaande trap aan de kleine kade langs deze ka de in de richting van de brug. Hierdoor zal ligplaats voor ongeveer veertig schepen ge creëerd worden. Daarnaast zal een toilet- en doucheaccommo datie aangelegd moeten wor den. Hiervoor zal het z.g. „soepuus" aan de kleine kade benut worden. Een gedeelte van de werken komt voor een subsidie van 75 procent van CRM in aanmer king, een ander gedeelte is voor een kwart subsidiabel door Monumentenzorg. Concre te toezeggingen zijn reeds ge daan, maar daten-en van enige tijd terug en zullen aangepast moeten worden aan de geste gen kosten. In de explodtatieopzet is ge rekend met een overnachtings tarief van f 2 per boot. Ge vraagd wordt de raad te be sluiten deze plannen in 1973 uit te voeren en een bruto- krediet van. f 432.400 ten laste van de begroting beschikbaar te stellen. (Van onze correspondent) SLUISKIL In verband met 't begin van het nieuwe school- jaaT zal de kermis in Sluiskil dit jaar niet op 15 augustus maar op 10, 11 en 12 augustus worden gehouden. De kermis- kraamhouders krijgen ook eer nieuwe standplaats en wel o- het grote parkeerterrein a? het Ir. Lelyplein. De plaatselijke horecabedi ven hebben in verband met c kermis enkele attracties geo ganiseerd- Zo worden in cal Dallinga kermisbals gehoude met medewerking van d combi Wil de Bras. Voorts worden bij Dallinga op 12 er. 13 augustus schietingen op de liggende wip gehouden. In ca fé Atlanta treden op vrijdag en zaterdag De Williams op. Op zondag wordt voor de jeugd een groot popfeest geor ganiseerd met medewerking van de Belgische popgroep Lord Pursers. Soos Tamborra organiseert zaterdag 12 augus tus een grote ballonwedstijd op de polschaatsbaan en <Üe avond zal in soos Tamborra een eigen top-10 worden sa mengesteld. Verder verlenen de majorettes en de fanfare van Sluiskil medewerking aan de kermiaviering. (Van onze correspondent) GOES Het aantal deelne mers Amerikanen, Israë- liëers, Fransen, Canadezen en ook Nederlanders aan de praktikantenexcursie, georga niseerd door de plattelandsion- geren zuid, telde byna het dubbele van de voorgaande ja ren. Het gezelschap vertrok uit Goes naar het eerste ex cursie-object, de coöperatieve land- en tuinbouv vereniging g.a. Cebeco-zuidwest te Kort- gene. De heer J. Everwijn gaf een duidelijke uiteenzetting van de opbouwstructuur van Cebe co-zuidwest. Hij wees hierbij op het „hoe" en waarom vab de samenwerking tussen de diverse coöperaties in zuid westelijk Nederland. Hierna volgde een rondgang door het bedrijf en werd kennis ge maakt met de wijze waarop het drogen en schoonmaken van de granen plaats heeft. De rondleiding werd beslo ten met de traditionele klim naar het dak van de silo, van waaruit men een uniek uit zicht heeft op de jachthaven van Kortgene en de wijde om geving van bet Veerse Meer. Na de koffiemaaltijd in Delta-Marina" werd een be zoek gebracht aan het bedrijf i'an de heer J.J. van Malde- gem, dat met nog zeven ande re landbouwbedrijven deel uitmaakt van een samenwer kingsvorm. Uit de uiteenzet ting van de heer Van Malde- gem bleek dat deze samen werkingsvorm bestaat uit de gemeenschappelijke inbreng van arbeid en machines. De oppervlakte grond blijft in het oezit van de respectievelijke "nrticipanten. Tevens viel op de grote ei gen inbreng van de participan ten bij het opstellen en formu leren van de overeenkomsten. Een project dat tot de verbeel ding van de jonge practikan- ten sprak, omdat men hier het resultaat zag van initiatief, durf tot experimenteren, open- neid voor nieuwe ontwikkelin gen, zakelijke benadering en gezond verstand van zowel ou dere als jongere boeren. De excursie werd besloten met een bezoek aan de rijks waterstaat deltadienst. De heer W. Metzelaar, hoofd van de afdeling voorlichting ontving het gezelschap in het directie kantoor van de deltadienst te Burghsluis. Aan de hand van een maquette en een tentoon stelling kregen de deelnemers een goed overzicht van de af sluitingsplannen, de uitvoe ringsfases, de specifieke moei lijkheden van de afzonderlijke afsluitingen en de hierbij aan gepaste werkmethoden (cais sons, kabelbaan enz.) Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een dankbaar ge bruik gemaakt. Na deze uit eenzetting volgde een bezoek aan een van de werkeilanden per rijkswaterstaatsvaartuig. (Van onze correspondent) SLUISKIL De voetbal vereniging Sluiskil heeft een nieuw bestuur. Het is als volgt samengesteld. Dr. G. Albicher, voorzitter; H. Gregoire, vice-voorzitter; A. A. van Hijfte, secretaris; P. Gelderland, 2e secretaris; H. Bergsma, penningmeester.; C. de Smit, 2e penningmeester. Commissarissen: J. Klaassen, J. Wauters en H. Mobach. Het bestuur heeft de heer Diele- man uit Axel benoemd tot trainer. i (Van onze correspondent) HOEK Zaterdagavond om half tien zijn twee koeien, van landbouwer J. Cijsouw uit Biervliet door twee personen auto's aangereden. Zij liepen daarbij zodanige verwondin gen op, dat dierenarts Van de' Vijver moest adviseren de die ren in het slachthuis te laten afmaken. De koeien waren uit een goed beveiligde weide in de Braakman door het hek, dat waarschijnlijk door een visser is opengelaten, op de provinci ale weg gekomen, De autobe stuurder R. F. O. uit Oostburg, kwam plotseling met een van de dieren in botsing en de bestuurder van een andere au to N. J. R. uit Terneuzen, botste bijna gelijktijdig tegen de andere koe. Als gevolg hiervan reed W D. uit Terneuzen, die achter R. reed. tegen diens auto. Be halve de zwaargewonde koed en, was er een enorme ravage aan de auto's. (Van een onzer verslaggevers) HULST. Volgens burgemeester P. Molthoff kijkt hel publiek vaak nog met teveel wantrouwen naar zowel de landelijke als regionale en plaatselijke overheid. Voor de pers is er een belang rijke taak weggelegd om de kloof tussen bestuurders en bestuur den te overbruggen. De Hulster burgemeester! heeft dit zaterdagmiddag in! Hulst gezegd bij gelegenheid; van de opening van een bij-; kantoor van de Provinciale! Zeeuwse Courant. In zijn speech signaleerde dé, heer Molthoff ook een toenemende belangstelling voor, wat hij noemde, de publieke zaak. Hij onderstreepte, dat in dit be wustwordingsproces de regio- nale kranten een belangrijke' rol hebben gespeeld en dat nog doen. „De tijd dat de. mensen alles slikte, wat er geschreven werd, is voorbij. De pers krijgt steeds meer te doen mei kritische lezers met een goed onderscheidingsvermogen", al dus zijn betoog. Hij wees er verder op. dat een goede ver houding van de overheid met de pers van het allergrootste belang is. „De plaatselijke overheid betekent voor de kranten een grote nieuwsbron. De gemeen te houdt wat dit betreft open huis". De regionale kranten hebben naar de mening van de heer Molthoff een belangrijke contactfunctie tussen die plaatselijke overheid en de bevolking. „Ik weet uit eigen ervaring hoe moeilijk het vaak is om van overheidswege contact te hebben met de burgerij", zo merkte de heer Molthoff op. Hij noemde het essentieel, dat er 'een góéde wisselwerking is tussen krant en publiek. Daar naast is een gezonde concur rentie tussen regionale bladen een waarborg, dat gestreefd wordt naar een optimale kwa liteit en service aan het lezers publiek. „De nieuwsvoorziening moet j trouwens blijven streven naar| een betere kwaliteit. De nieuwsmedia, waaronder ook radio en televisie, streven naar de gunst van het publiek en vragen niet alleen aandacht van ons allen, maar vooral ook voor ons allen", aldus burge meester Molthoff. Een van de directeuren van de PZC, de heer K. Scherp huis, wees er tijdens dezelfde bijeenkomst op, dat de drie hoek Amsterdam - Den Haag - Rotterdam in Nederland steeds minder domineert en dat daarvan ook de regionale dagbladen profiteren. Ook aan de moeilijkheden in de dag bladwereld ging hij niet voor bij. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Der- neuzense raadslid H. de Vriend van T70-2000 heeft het afgelopen weekeinde door middel van maar liefst negen tien schriftelijke vragen weer een poging gedaan om het col lege van burgemeester en wet houders van Terneuzen warm te krijgen voor de suggestie om het verwerken van huis vuil in de toekomst over te laten aan de firma Tolle naar. In een nota van vier kantjes hadden b. en w. vorige week laten weten niiet veel te voe len voor deze suggestie, die eerder dn de vorm van een initiatiefvoorstel door de raadsfracties van de PvdA, D'66 en T70-2000 was gepre senteerd. Omdat deze nota kennelijk eerst de kranten in plaats van de raadsleden heeft bereikt stelt de heer De Vriend allereerst de vraag of het de gewoonte wordt om na geheime commissievergaderin gen gegevens openbaar te ma ken voordat raadsvergaderin gen hebben plaatsgevonden. Verder wil de heer De Vriend weten of het de ge woonte van b. en w. van Ter neuzen gaat wonden om in de kramt suggesties te doen over de door de raad te nemen beslissingen. In zijn andere vragen neemt de heer- De Vriend stelling te gen de argumenten van b. en w. om niet te kiezen voor het in zee gaan met de firma Tol lenaar. De heer De Vriend wijst er diverse malen op dat de door b. en w. gebruikte gegevens en cijfers niet juist zijn. Naar zijn mening is het storten op de startplaats bij de firma Tollenaar verreweg de voordeligste oplossing. De heer De Vriend heeft namelijk be rekend dat het starten bij Tol lenaar f 4 per ton vuil kost, terwijl dat bedrag voor de noodstortplaats te Sluiskil on geveer f 12 bedraagt en voor een stortplaats in de St. Anna- polder f 10. (Vervolg van pagina 1) Hoe klein overigens de ver schillen in pracht waren moge blijken uit het feit, dat diver se bazen nogal wat moeite hadden om hun eigen dier uit de stoeiende kluwen te pik ken. Het aantal keren, dat verkeerde setters aan verkeer de banden van de verkeerde baas werden gekoppeld was ontelbaar. Maar het hoorde al lemaal bij de charmes van de ze unieke reünie, waar de meest wonderbaarlijke discus sies hoorbaar waren. „TekkeLtjes", zo verdedigde een baas zijn van de setter- soort afwijkende viervoeter, „hebben de naam eigenwijs te zijn, maar ik heb er een ge hoorzame hond aan—Nou, ja, hij is een beetje eigenwijs, maar mag ie?". Terwijl de discussies een hoogtepunt be reikten, probeerde stem-foto- graaf Cor J. de Boer, alle speelse honden op één plaatje te vangen, maar dat bleek geen sinecure, zodat hij ten slotte de moed maar opgaf, zo als ook vele hondeneigenaars gisteren terug moesten komen op diverse voornemens, omdat hun trouwe viervoeters het net even anders wilden, dan hun ,4 bazen het zich voorstelden. Terwijl een klein jongetje zijn setter tot de orde wilde roepen, die bij nader inzien zijn hond niet bleek te zijn, slenterde een andere setter- fan op het terrein rond met de halsband van zijn trouwe vriend rond zijn nek. Ergens anders leerde een flaxd van een discussie, dat een basset zijn poten aan zijn eigen oren kan afvegen— (Van onze correspondent) HULST De rijkspolitie ln Hulst heeft het in het afgelo pen weekend druk gehad met een onderzoek naar een drietal diefstallen en een inbraak. Vrijdagavond werd op de Paardemarkt in Hulst de bromfiets gestolen van R. v. d. W. uit Hulst. De bromfiets stond op slot. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden van de perso nenauto van R. V. uit De Klinge (B), die op het Stati onsplein in Huist stond gepar keerd de nummerplaten afge haald. De derde diefstal vond zaterdagnacht in Clinge plaats waar van het erf van de fami lie D. 'H. een droogmolen werd weggehaald. De reeks diefstal len werd in de nacht van za terdag op zondag gevolgd door een inbraak in Zaman's klom- penfabriek in de Roskamstraat in Clinge. De dader (s) hebben zich toegang verschaft door een deur in te trappen. Er werden verschillende werktui gen ontvreemd tot een waarde tot ongeveer f 1000,-. Volgens adjudant Van Hove Is het moeilijk te zeggen of er enig verband is in deze za. ken. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdag middag waren Hoek, de Braak man, Biervliet tot aan de grens vam IJzenddjke stroom loos. Het euvel, een beschadig de 10-kV-kabel aan de Bier- vlietseweg te LJzendajke, was rond half acht verholpen. Hoek had om ongeveer half zeven weer stroom en Bier vliet tenslotte om half acht. Zondagnamiddag van even na vijven tot half zeven waren in het Temeuzense Oranjekwar tier de Irene-, Margriet- en Marijkestraat van elektriciteit verstoken. De oorzaak hiervan was korfsliuditiing in een laag-

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3