DRIE D0DEND00R KOLENDAMP Jongetje (3) uit Klundert in Moerdijk verdronken Nederlandse bisschoppen voor pijnlijke beslissing Roosendaalse familie komt goed weg* Dramatische race in Gap Setter-familie weer bijeen in Breskens Koude douche voor inbreker SPASSKI WINT Aanvaring in Het Kanaal: Elf doden Oud-invaliden gelijkberechtigd in W.A.O. GEWEIGERD GELUKKIG Per 1 november nieuwe directeur Koopavond in De Koepel Koorddanser gewond ONTPLOFFING OP ISRAËLISCH VRACHTSCHIP: ÉÉN DODE BIJNA 700 MILJOEN CHINEZEN Duecteuiur. W. A. J. M. Hal kx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem. Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW MAANDAG 7 AUGUSTUS 1972 26e Jaargang No. 8922 Advertentieprijs: p<=i mm Ij mum per advertentie 1 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, oi Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE De politie van Kerkrade heeft zaterdag ge waarschuwd door buurtbewoners, in een huis in Kerkrade de stoffelijke overschotten aangetroffen van het echtpaar Pelzer en van de uit Trier in de Bondsrepubliek Duitsland afkomstige broer van de vrouw. Het is gebleken dat de 68-jarige man J. Pelzer zijn 58-jarige vrouw en de 70-jarige K. Schloder door koolmonoxydevergiftiging om het leven waren gekomen. Omdat in tie brievenbus de kranten van donderdag en volgende dagen nog niet waren verwijderd, het licht nog brandde en de gordijnen gesloten waren, neemt men aan dat de mensen woensdagavond, of in de nacht van woensdag op donderdag, om het leven zijn gekomen. Ook de hond van het echtpaar werd dood gevonden: het dier lag voor de kolenhaard. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft in het weekeinde na veel moeite een Duitser ge arresteerd die wordt ver dacht van een inbraak in een juwelierswinkel in de Maasstad- Kort na de inbraak, waarbij een aantal sieraden en een hoeveelheid wissel geld werd buitgemaakt, hielden politiemannen op de Paradijsbrug in Rotter dam de auto aan van de 27- jarige M. T. uit Berlijn. Terwijl zij de wagen door zochten, nam de man de benen en sprong over de brugleuning in het water. Op herhaaldelijke verzoe ken van agenten eruit te komen, reageerde hij niet Hij bleef onder de brug rondzwemmen. Uiteindelijk riep de politie de hulp in van twee kikvorsmannen die zich met een rubber bootje te water begaven. Na langdurig Zoeken von den ze de Duitser, die zich in een pijler van de brug had verstopt. Behalve de sieraden en het geld trof de politie de 24-jarige vrouw J. O. uit Wiesbaden in de auto aan. Hoewel zij ver klaarde de man niet te kennen, werd ook zij inge rekend. (Van onze sportredactie) REYKJAVIK Bobby Fi scher heeft gisteravond In het IJslandse Reykjavik de elfde partij in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken verloren. Do Amerikaan gaf in de 31-ste zet op. De Ameri- kaan Bobby Fischer leidt nu met 61/24'A. Voor de verdere verloop van de elfde partij zie onze sportpagina's- KENNEDY- MAN NAAST McGOVERN WASHINGTON De Democratische presidents kandidaat George McGovern heeft de 56-jarige Ro bert Sargent Shriver, voormalig directeur van het V redeskorps en een zwager van de Kennedy's ge kozen om met hem als kandidaat voor het vice-pre- sidentschap de verkiezingen in te gaan. McGovern deelde zijn keuze zondagmorgen mee in een radio- en televisietoespraak, vijf dagen nadat senator Tho mas Eagleton zich had teruggetrokken na de onthulling dat hü wegens depressies en overspanning medische behande lingen heeft ondergaan. Sargent Shriver (vervolg op pag. 5) (Van onze verslaggevers) MOERDIJK Zaterdaga vond is in de haven van Moer dijk, onder de gemeente Klun dert de 3-jarige Gino Loi ver dronken. Het kind was spelen derwijs te water geraakt. Om wonenden die afkwamen op het hulpgeroep van een 4-jarig zusje van het slachtoffertje, sprongen direct te water, maar slaagden er niet in de jongen te vinden. Later, rond kwart over liegen, werd het jongetje opgedregd. Het bleek toen al te zijn overleden. De 7-jarige Rob Elsland uit Amsterdam is gistermiddag in het plaatsje Camperduin in zee verdronken. De jongen was met vriendjes op het on bewaakte deel van het strand in zee gegaan en in een mui terecht gekomen. Hulp mocht niet baten. Tien minuten n>a het gebeurde is het stoffelijk overschot van de jongen aan gespoeld, In een bergstroom bij het Zuidfranse Sospel is zaterdag een Nederlandse toeriste ver dronken. De 58-jarige vrouw, die vergezeld werd door haar dochter en een nicht, gleed uit toen ze wilde gaan baden en viel in het ijskoude water, waarin zij verdween. In Scheveningen reed een auto door een verkeerde ma noeuvre het water van de ha ven in. Een 27-jarige Haagse vrouw slaagde er niet meer in de wagen te verlaten. Zij ver dronk. De bestuurder kon wel uit de, auto komen. Twee mensen zijn dit week- sinde om het leven gekomen toen zij met hun auto's in resp. Opmeer en Groenlo te gen een boom reden. In het Limburgse Melik en in Kilder vlogen auto's uit de bocht. Twee bestuurders lieten daar bij het leven. Twee voetgangers kwamen om nadat zij geschept waren door auto's. Dat gebeur de in resp. Grathem en Voor hout. McGovern. die het besluit van I Eagleton, „pijnlijk en moeilijk"! noemde, zei dat hij het Natio. i nale Comité van de Democrati- sche Party zal aanbevelen I Shriver te kiezen wanneer het morgen bijeenkomt om zich over ccn nieuwe kandidaat voor het vice-presidentschap te beraden. Het staat wel vast dat het Nationale Comité met Mc- Governs keuze akkoord zal gaan. Shriver, die onder meer am bassadeur in Frankrijk is ge- geweest, is getrouwd met Euni ce Kennedy, zuster van Edward Kennedy. De senator was Mc Governs oorspronkelijke keuze als kandidaat voor het vice- presidentschap. Politieke waar nemers zijn van mening dat Mc Govern vermoedelijk hoopt dat iets van de „Kennedy-magie" zal afstralen op Shriver. Ook het feit dat Shriver rooms katholiek is kan McGovern helpen stemmen te winnen. Verder hebben de Kennedy's krachtige banden onderhouden met de oudere democratische partijbazen, die nu nogal gere serveerd staan tegenover Mc Govern, en met de vakbonden, die tot dusver aarzelend zijn in hun steun voor de senator. McGovern koos Shriver nadat senator Edmund Muskee, eens favoriet voor de presidents kandidatuur, enige uren eerder had laten weten dat hij niet in aanmerkng wilde komen voor het vice-presidentschap. Hij verklaarde dat familie-omstan digheden een belangrijke rol hadden gespeelt' bij zijn besluit. Eerder hadden de senatoren Edward Kennedy, Hubert Hum phrey en Abraham Ribicoff de kandidatuur afgewezen. In zijn toespraak via radio en televisie zei McGovern dat Shriver op uitmuntende wijze enige hoge en moeilijke posi ties heeft bekleed. John Kenne dy, de vermoorde president, be noemde hem tot directeur van het pas gevormde Amerikaanse Vredeskorps. Onder president Johnson was hij de eerste di recteur van het „office of eco nomie opportunity", een instan tie die betere werkgelegenheid zocht voor negers en andere groepen. Het Vredeskorps stuurt Amerikanen naar vele delen van de wereld om te wer ken aan vrijwiligersprojecten. Shrivers leven, aldus McGovern wordt gekenmerkt door een bij zondere toewijding jegens de armen en degenen die slacht offer zijn van rassendiscrimi natie. Shriver verkaarde dat hij „zeer geukkig en zeer trots' was dat McGovern hem als part ner had gekozen. In Hyannis, Massachusetts, waar hij met va kantie is, herinnerde hij er aan dat hij enige jaren geeden met McGovern had samengewerkt bij de uitvoering van het pro gram „voedsel voor de vrede" van het Vredeskorps. Senator Edward Kennedy, die zich bij Shriver bevond, noem de zijn zwager een waardevolle l oor M-Hovern. De Amerikaanse onafhanke. lijke partij heeft vrijdag John Schmitz, lid van het Huis van Afgevaardigden voor Caifornië, tot haar kandidaat voor de pre sidentsverkiezingen gekozen, zie ook pagina 5.) (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Neder landse bisschoppen staan voor een zeer moeilijke en pijnlijke beslissing door het onverwach te verzoek van Rome, het Landelijk Pastoraal Beraad, dat begin oktober voor het eerst zou worden gehouden, niet tc laten doorgaan. Vorige week dinsdag blijken de bisschoppen al een spoed beraad te hebben gehad over een brief van het Vaticaam waarin dit verzoek is vervat. Dinsdag a.s. vergaderen ze er opnieuw over. In kringen rond de bis schoppenconferentie is men van oordeel dat de implicaties vaar de brief een veel ernsti ger bedreiging vormen voor de verhoudingen tussen Rome en de Nederlandse kerkpro vincie dan bijvoorbeeld de moeilijkheden rond de cate- chetische cursus. De ernst er van moet op één lijn worden gesteld met het conflict rond mgr. Gijsen. (Vervolg op pagina 5) DEN HAAG ANP Dezer dagen verschijnt in het Staats blad een algemene maatregel van bestuur, waarbij de cate gorie van dc z.g. „oud-invali den" voor de berekening van bun uitkering ingevolge de Wet op dc Arbeidsongeschikt heidsverzekering (WAO) vol ledig wordt gelijkgesteld met de WAO-uitkeringsgcrechtig- iten die na 1 juli 1967 invalide zijn geworden. Deze regeling heeft terugwerkende kracht vanat 1 januari 1972. Deze reeds in het regeerak koord aangekondigde en door minister drs. J. Boersma van sociale zaken geëffectueerde maatregel betreft de groep van personen, die reeds voor 1 juli 1967 invalide zijn gewor den. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. Niet he lemaal zonder geluk is een Roo sendaalse familie gistermiddag tamelijk onbeschadigd uit de auto gekropen, die even tevo ren door een trein was aange reden. Om ongeveer tien over vijf greep de trein van Etten naar Roosendaal op de onbewaakte overweg aan de Hoekseweg de wagen van de 33-jarige J. Key uit de Radarstraat in Roosen. daal Rij maakte met zijn gezin een tochtje in de omgeving van Roosendaal. Op de voor hem onbekende plaats op de Hoek seweg, kwam de heer Key op de rails te staan, juist toen de trein naderde. Gewaarschv.wd door zijn vrouw, duurde het even voor dat de heer Key weer controle kreeg over zijn wagen. Hoewel hij achteruitrijdend nog pro beerde de overweg vrij te ma ken, kon de machinist van de sterk remmende trein niet voor komen dat hij de auto met het Roosendaalse gezin raakte. Door de klap draaide de auto om zijn as, sloeg over de kop en nam. in zijn vaart nog enig hekwerk mee. De heer Key en zijn beide zoontjes kwamen met de schrik vrij. Mevr. Key had een shock opgelopen, maar kon gisteravond toch het ziekenhuis verlaten. De 10-jarige dochter Anita is met een flinke hoofd wond ter observatie in het zie kenhuis opgenomen. De organisators van het „grootste gevangenenpro- test" in Engeland hebben mee gedeeld dat J0.000 van de 39.000 gevangenen in dc 111 Britse strafinstellingen hebben deelgenomen aan zitstakingen of andere vormen van protest tegen de omstandigheden in dc gevangenissen. DE AMERIKAANSE corres pondent Jim Piepert is zater dag gedurende enkele uren op een politiebureau in Moskou verhoord, nadat politiemannen een flat waren binnengedron gen van vier Russische joden die hij bezocht. (Van onze sportredactie) GAP In een dramatische race heeft dc Italiaan Marino Bas so gisteren in het Zuidfransc Gap de .wereldtitel op de weg bij de professionals voor zich opgeëist. Basso nam daarmee wraak op Eddy Merckx, die hem in een etappe van de Tour in de eindsprint afhield van een premie van 3500 gulden door dc Italiaan aan zijn shirt achteruit te trekken. Een uiterst verbol gen Basso beloofde dc latere Tour-winnaar toen, dat hij en niemand anders de Belg in Gap van de wereldtitel zou afhouden. Hetgeen dus geschiedde, al scheelde het niet veel of de regen boogtrui was om dc schouders van Basso's landgenoot Franco Bitossi terecht gekomen. Bitossi ontvluchtte in de laatste ronde op twee kilometer voor de meet een kopgroep van acht waaronder Merckx, Zoetemelk en Guimard. Bitossi leek het te houden, maar twee meter voor de eindstreep daverde Basso nog over hem heen. Bitossi eindigde wel als tweede, want Gui mard kwam net iets te kort. De Fransman hield Eddy Merckx wel van een ereplaats af. Ria Ahlers zorgde tijdens de Nederlandse atletiekkampioen- schappen in het Limburgse Kerkrade voor de beste prestatie. De Drentse sprong voor de tweede maal in dit seizoen over lm 82, waarmee zij haar eigen Nederlands record evenaarde. En waar mee zij een plaats in de Olympische ploeg voor München ver diende, want het NOC stelde aan het begin van dit seizoen de limiet op 1.82. De Amerikaanse dames- en herenzwemplocg heeft dit week einde tijdens wedstrijden in Chicago bewezen, dat de Europese zwemtop voor Münehen niet al te veel illusies hoeft tc koesteren. In Chicago sneuvelden namelijk talrijke wereldrecords. Een feit, dat bewijst, dat voor Europese zwemvedetten tijdens de Olym pische Spelen slechts troostprijzen zijn te verdienen. BREDA (ANP) Het ligt in de bedoeling over te gaan tot de opening van een kantine-winkel in de strafgevangenis in „De Koepel" te Breda. Dit blijkt uit de nieuwe huisregels, opgesteld „in het belang van een leefbaar klimaat in de inrichting". Als koopavond wordt gedacht aan de vrijdagavond. De nieuwe leef regels zullen worden ingevoerd na 1 november als de huidige directeur van „De Koepel", de heer Beers de dienst zal hebben verlaten. Hij wordt opgevolgd door de heer W. B. Janssens, thans directeur van het jeugdhuis van Bewaring „Dc Sprang" in Den Haag. Een familiedrama dreigde toen twee volle neven elkaar in de lange haren vlogen. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Dol rondspringend, stoeiende, snuffelende, rennende en een enkele keer ook vechtende honden, heb ben gistermiddag het beeld beheerst in de boomgaard ach ter hondenkennel Groesenland in Breskens. Het waren alle setters, ongeveer zestig in getal en ze kwamen (samen met hun baas) uit heel Nederland om mee tc doen aan de jaarlijkse setter-reünie. Het initiatief daartoe is enkele jaren geleden genomen door Izaak en Annie van Melle, de eigenaars van de kennel. Elke zomer trommelen ze alle mensen op, die lang of kort geleden in Breskens een setter hebben gekocht. Dat betekent dus dat de zestig verzamelde honden, alle familie van elkaar wa ren, omdat ze in Groesenland eertijds dezelfde stamvader hebben gehad. Ook die was gisteren van de partij. Fier paradeerde hij tussen zijn uitgebreide en verre kroost, dat overigens nauwelijks enige blijk van herkenning gaf, omdat de honden het veel te druk met elkaar hadden. Terwijl oude kennismakingen in de hondenfamilie werden ver nieuwd en nieuwe hun beslag kregen, wisselden de res pectievelijke bazen en bazinnen ervaringen met elkaar uit. Ze hadden overigens de handen vol, want links en rechts sleepten verschillende setters in hun dolle spel complete tafels mee. De koffie vloeide dan ook weelderig, alleen niet altijd op de daarvoor bestemde plaatsen. Honden, hon desoorten, hondestreken en hondekarakters vormden op deze zomerse zondagmiddag het onvermijdelijke onder werp van gesprek. Ondertussen werd er druk gefotogra feerd en gewedijverd. (Vervolg op pagina 3). VENLO (ANP) Tijdens dc matineevoorstelling zondag middag van circus Toni Bolti- ni in Venlo-Blerick is een koorddanser van ruim 8 meter hoogte naar beneden gestort. Hij moest per ambulance naar het Venlose ziekenhuis wor den overgebracht voor een on derzoek, waar bleek dal hij nog onbekend rugletsel had opgelopen. De onfortuinlijke artiest maalde deel uit van een Egyp tische formatie die zaterdag middag voor het eerst in de grote circustent optrad. Voor dien, had de groep voor Toni Boltini een maand in theater Carré in Amsterdam ge werkt. LONDEN-HAIFA Bij een ernstig scheepsongeluk in Het Kanaal zijn zaterdag waar schijnlijk elf Westduitse zeelui om het leven gekomen. Ze be hoorden tot de dertienkoppige bemanning van de 999 ton me tende Westduitse kustvaarder „Stade" die in de vroege och tend na een aanvaring met het Columbiaanse vrachtschip „Ci- udad de Manizales" (3947 ton) onder de Franse kust zonk- Terwijl twee overlevenden en een dode weinig later wer den gevonden zochten red dingsploegen zaterdagmiddag nog naar tien vermisten. Bin nen enkele uren waren talrij ke schepen op de plaats van het ongeluk aanwezig. Bij het zoeken naar de vermisten werden ze onder meer gehol- per. door een helikopter, een Frans marineschip, een mij nenveger, een boot van de kustwacht en ccn zeesleper. Dc kans dat vermisten nog levend worden aangetroffen lijk' zeer klein. De oorzaak van dc aanvaring is niet be kend. Ten tijde van het onge luk was het zicht goed. Op het 1.590 ton metende Israëlische vrachtschip „Bat Tiran" heeft zich zaterdag een ontploffing voorgedaan, waar na een brand het schip vol gens dc eigenaars „voor 99 pro> ent" verloren clccd gaan. Het uitgebrand" schip, dat in de Ionische Zee voer. is zon dag naar het Griekse eiland Katakolan gesleept. Bij de brand is een van dc 20 Joe goslavische bemanningsleden omgekomen. De overige opva renden werden gered. De oor zaak van de ontploffing is niet bekend (Van onze redactie buitenland) PEKING In 1970 telde China 697.260.000 inwoners. Dit staat in een statistisch jaarboek over 1970 dat een dezer dagen in Peking is uit gegeven. In dc vorm van een zakatlas bevat het dc eerste algemene sta tistieken die sinds vele jaren zijn gepubliceerd, maar er staan geen ge gevens in over dc Chi nese produktie, wel over enkele andere gebieden, zoüls het vervoer. Het vermeldt dat alle pro vincies op het ogenblik over een spoorwegnet beschikken en dat meer dan vijftig binnenlandse luchtlijnen ruim zeven tig sleden verbinden. Het opgegeven inwoner tal is lager dan de schat tingen, die in het westen zijn gepubliceerd. EEN RECHTBANK in de Sov jet-republiek Estland heeft Herman Sikk ter dood veroor deeld wegens misdaden die hij in oorlogstijd als collaborateur van de nazi's ^jieeft bedreven. Twee anderen'kregen 15 jaar werkkamp.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1