Vierdaagse-Ioper na Ih week overleden NOODTOESTAND IN ENGELAND VERPLEEG- MILJOEN PER DAG GESTEGEN Nederland heeft schaak koorts BELGISCH BIER DUURDER DRUK POLITIEK OVERLEG IN DEN HAAG Nixon zesmaal belaagd door Bremer Ambtenaren op Sociale Zaken in Hulst vandaag op scherp Sas van Gent moet nieuwe hinderwet vergunning aanvragen Redaktie van Limburgs Dagblad in staking Rode-Kruismensen weg uit Boeroendi Gekkenlmis Boeken Brandweer lieden stichten zelf brand Vakbeweging Humphry geen running mate BONTWINKEL UITGEKLEED OMGEKEERD Succes voor VMZ Directeur: Dr. W. A. J. M. Harfat. Hoofdredacteur: !L. Lcijendekkcr. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1972 2üe Jaargang No. 8920 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie i 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer; Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Een van de twee Zwitserse Vierdaagse- wandclaars, Guy Bardoux (35) is na tweeëneenhalve week in coma gelegen te hebben gisteren in het St.-Radboud- ziekenhuis te Nijmegen overleden. De toestand van de andere Zwitser, Albert Meili (23) is onveranderd. Hij bevindt zich nog steeds in een coma. Beide Zwitsers werden op de avond van de eerste Vierdaagse-dag, dinsdag 18 juli, in het Radboudziekenhuis opgenomen, beiden slachtoffer van de op die dag heersende tropische hitte. Diezelfde dag was kort na aankomst reeds de 47-jarige Deense luitenant Birt Andersen overleden. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Britse rege ring heeft gisteren de nood toestand afgekondigd in ver band met de crisis die in En geland is ontstaan door de havenstaking. De noodtoestand is vannacht van kracht geworden. Koningin Elizabeth heeft het decreet, waarbij de noodtoe stand werd afgekondigd, gete kend aan boord van haar jacht dat voor de kust van Schotland ligt. Krachtens de noodtoestand kan de Britse regering troepen inschakelen om de aan bederf onderhevige levensmiddelen waarmee de schepen in de ha vens geladen zijn, te lossen en naar hun bestemming te bren gen. Regeringsfunctionarissen hebben echter laten weten dat de legering waarschijnlijk geen troepen voor dit Joel zal gebruiken. De regering besloot tot deze drastische maatregelen nadat vertegenwoordigers van de boe renbond en de graanimporteurs minister van landbouw James Prior hadden laten weten dat er al gebrek bestond aan voer voor varkens en pluimvee. Ook op andere gebieden dreigt een tekort.^ Gistermorgen is een vracht schip van Sheerncss aan de monding van de Theems naar open zee gevaren om een partij rottende bananen ter waarde van bijna een miljoen gulden in het water te gooien. De stakende havenarbeiders hadden het schip niet willen lossen. De havenarbeiders wil den evenmin een grote hoe veelheid tomaten weghalen die in de haven van Portsmouth ligt en waarvan de waarde ge schat wordt op ruim een half miljoen gulden. De tomaten zijn afkomstig van het kanaal eiland Guernsey. Vrachtwagens uit heel Euro pa vormen een kilometers lange file voor de toegang tot de veerboot van Zcebruggc naar Engeland, die als gevolg van de havenstaking voorlopig niet vaart. Enkele van de vrachtwagens staan er al bijna twee weken. Meer dan lflO staan te wachten voor de oprit naar de veerboot. Verder het binnenland in staan de wagens overal mannetje aan mannetje geparkeerd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Stich ting Centraal Administra' titekantoor Algemene wet bijzondere ziektekosten, die als centraal betaalkantoor voor deze wet optreedt, heeft in 1971 ruim f 1.48 miljard aan verpleegkosten inclusief bijkomende kosten betaald Dit bedrag was ruim 368 min hoger dan in J970. meer dan een miljoen per jaar. De toeneming met 33 pet was, zo blijkt uit het jaarverslag, overwegend een gevolg van een sterke stijging der verpleeg- prijzen, die zelfs de stijging van de verpleegkosten in 1970 belangrijk overtrof. Zeer sterk stegen vorig jaar de ver- pleegprijzen van de medische kindertehuizen de inrichtin gen voor doven en slechtho renden, de inrichtingen voor zwakzinnigen en de inrichtin gen voor geesteszieken. Het totaal gemiddeld uitge keerde bedrag per dag nam toe van 45,22 in 1970 tot 54.51 in 1971. Dit betekende een verhoging van ƒ9.29 te gen 6.57 in 1970. Het aantal patiënten, voor wie uit hoofde van de AWBZ uitkering wend verleend, steeg, met uitzonde ring van patiënten die ten las te van de AWBZ in ziekenhui zen werden verpleegd, van 66.353 eind 1970 tot 78.422 eind 1971. De kosten van soci aal-psychiatrische hulpverle ning, de kosten ten behoeve van de justitiepatienten, de kosten van premie-inning en de kosten van de ziekenfonds raad, die niet door het cen traal betaalkantoor zijn be taald, worden in het premie advies voor 1972 door de zie kenfondsraad geraamd op 102,6 min, zodat de totale AWBZ-kosten over 1971 bijna 1,59 miljard bedroegen. Hierop moeten in mindering worden gebracht de eigen bij dragen die op het aow-pen- sioen van de daardoor in aan merking komende patiënten werden ingehouden. Deze ei gen bijdragen beliepen ca. 58.1 min, zodat over 1970 een totaal bedrag van a. 1.53 miljard ten laste van de AWBZ komt. GENEVE (Reuter) Het Internationale Rode Kruis heeft zijn laatste twee verte genwoordigers, onder wie een arts, uit Boeroendi terugge trokken, omdat zij niet aanwe zig mogen zijn bij de uitbeta ling van hulpgoederen aan slachtoffers van de burgeroor log. Niet alleen schaakkoorts in Nederland, ook in Italië. Daar lief de actrice Liliana Chiari een schaakbord op haar lichaam schilderen door Edith Ricker, die uit Oosten rijk afkomstig is. (Van een onzer verslagge vers). UTRECHT. Schaken Is in. Sterker, schaken is nog nooit zo populair geweest als in deze maanden waarin twee topbreinen zich met el kaar meten. Nederland heeft al eerder kennis gemaakt met het schaakvirus. Dat was in 1935 toen Max Euwe Aljechin versloeg in een tweekamp om de wereldtitel. De schaakkoorts heerste toen echter niet zo massaal als momenteel. Diverse „dokto ren" zijn dagelijks 'n de weer om het virus te bestrij den, althans wat in te dam men. Eén van de „artsen" is rtf heer O. itpogfnboom. di recteur van Homas N.V., pro ducent van schaakborden en importeur van schaakstuk ken. „Volgende week ga ik weer naar Frankrijk om te proberen nog wat meer stuk ken los te krijgen", vertelde hij. „Het is hier een com pleet gekkenhuis. We hadden gedacht eind juli klaar te zijn met de produktie voor 1972, onze planning loopt nu al tot eind oktober, wat neerkomt op ongeveer 30.000 schaakborden extra. Grote opdrachten hebben wc al af moeten wijzen omdat ook alle voorraden tot en met eind oktober al zijn ver kocht. In veel mindere mate hebben we het overigens al gehad met de damborden- Dat was in de tijd dat Sij- brands wereldkampioen werd", aldus de heer Hoo- genhoom. Ook de KNSB (Koninklij ke Nederlandse Schaakbond) ondervindt dat er in IJsland op hoog niveau geschaakt wordt. „Vooral de dag nadat er weer een partij is ge speeld staat bij ons de tele foon rood gloeiend. Honder den telefoontjes komen dan bij ons binnen van mensen die vragen waarom Spasski niet die of die zet gedaan heeft en waarom Fischer daar zus en zo op reageer de", aldus onze zegsman. Het schaakcentrum Neder land (Uitgeverij van Schaak tijdschriften) is ook als koortsbestrijder ingescha keld. „De oplage van onze tijdschriften is de laatste twee maanden met 30 tot 40% omhoog geschoten en het wordt nog meer", aldus een woordvoerder van het schaakcentrum. Met boeken voor beginnelnigen en gevor derden is het al net zo ge steld. Volgens een opgave van de KNSB telt Nederland momenteel ruim 20.000 geor ganiseerde schakers en ruim een n'lj,""'" inusscli.akers. Daar zullen er nog Ircel wat bijkomen. Uitgeverij Het Spectrum verwacht het zeker gezien de verkoopcijfers van schaak boekjes de laatste paar maanden. „Onze schaakboe ken zijn continu in herdruk", aldus de heer Van Rosmalen van Het Spectrum. „Vooral de boeken van Bouwmeester vliegen de pan uit. Het Schaakjaarboek 1972 is al weer aan herdruk toe. Bin nen enkele maanden was de gehele oplage van 15.000 exemplaren volledig uitver kocht". Het is duidelijk, de schaakkoorts dreigt in Ne derland de vorm van een epidemie aan te nemen. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN De redactie van het Limburgs Dagblad in Heer len is vanacht om drie uur in staking gegaan. Het definitieve besluit tot de staking werd gis teravond laat genomen nadat directie en commissarissen van het LD geweigerd hadden de redactie inzage te geven in de rapporten, die de leiding van de Heerlense krant heeft laten opstellen rond de vraag of dit bedrijf zelfstandig kan voortbe staan. Zoals bekend heeft De Telegraaf een bod uitgebracht op het LD. UIT een villa in de buurt van Düsseldorf zijn aclit schil derijen gestolen, waarbij twee van Utrillo. De waarde van de acht doeken wordt op ander' half miljoen gulden geschat. FRESNOY-LE- GRAND (Reuter). De politie van Fresnoy-Le- Grand, een stadje in het uoordoosten van Frank rijk, heeft donderdag ze ven vrijwillige leden van de plaatselijke brandweer op beschuldi ging van brandstichting gearresteerd. De brandweermannen allen in de leeftijd van 16 tot 21 jaar, blijken zelf de reeks branden die de laatste tijd in het stadje en in de omge ving hebben gewoed te hebben gesticht. Een van hen zei dat zij dit had den gedaan omdat zij betaald werden voor el ke keer dat zij moesten uitrukken. (Van cnnze correspondent) BRUSSEL Om de gewone begroting over 1973 die 406 miljard frank beloop, althans enigszins sluitend te maken heeft de Belgische regering een beroep gedaan op de grote twee: benzine en drank. Na desbetreffende besluiten geno men te hebben is de regering met vakantie en zijn de amb tenaren aan het werk gegaan. De acoijnsrechten op de benzi ne zouden met een frank per liter verhoogd worden en wel met dien verstande dat de ver bruiker de ene en de oliemaat- scnaoDiien de andere halve frank betalen. Na de bij belastingheffers po pulaire benzine is de beurt aan de even zo populaire geestrijke vochten. Het oog viel daarbij voornamelijk op het bier dat thuis gedronken wordt, het zgn. televisiebier Het huidige btw-tarief van zes procent op dat bier wordt op 14 procent gebracht. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De vijf fractievoorzitters hebben gisterenmiddag hun besprekingen met formatie-adviseur mr. Y. Scholten afge sloten. Het overleg in de voormalige ambtswoning van minister Luns aan het Plein 1813 in Den Haag het Departement van Algemene Zaken aan hetzelfde plein was tijdelijk niet beschik baar duurde ongeveer viereneenhalf uur De fractievoorzitters Aan- tjes, Andriessea, Tilanus, Wie gel en Berger (van resp. de fracties van ARP, KVP, CHU, VVD en DS'70) toonden zich na afloop van de besprekingen zeer gesloten en waren uiter mate terughoudend. „Wc heb ben afgesproken geen com mentaar te geven", aldus werd slechts meegedeeld. Direct na de terugkeer op Het Binnenhof kwamen de vijf bij deze besprekingen be. trokken fracties in beraad bii- een. Gisteravond laat waren twee fracties, die van de KVP en DS'70, nog niet klaar met hun beraad. Naar verluidt zou in de fracties gesproken zijn over een voorstel van de formatie- adviseur Scholten, over de in houd van het voorstel was gis teravond nog niets bekend Inmiddels heeft de voorzit ter van het NVV, de heer Tor Heide, gereageerd op uitspra ken van ex-minister De NA een wilde achtervolging door Amsterdam, waarhij de politie drie schoten loste, is een 23-jarige Joegoslaaf aan gehouden wegens een poging tot auto''-'stal. Ziin handlan ger wist te ontkomen. Brauw dat de vakbeweging bij voorbaat niets zal accepteren van de regering. De heer De Brauw zei dit woensdagavond in Haarlem op een vergade ring van DS'70. Volgens hem zou minister Boersma (Sociale Zaken) vroeg of laat toch moeten ingrijpen in de lonen en prijzen. Ook zou de vakbe weging zich met zaken be moeien die haar niet aangaan. Als voorbeelden noemde de heer De Brauw defensie, be lastingfaciliteiten en de oude dagsvoorziening voor zelfstan dige bejaarden. De heer Ter Heide bevestigde dat er bij het NW ernstige bedenkingen bestaan tegen sommige be- kendgeworden btgrotingsplan- nen. Zo tilt het NVV zwaar aan een aanzienlijke stijging van de BTW en het toch door gaan van de inflatiecorrectie. Volgens de NVV-voorzit ter is het onmogelijk de inflatie ef fectief te bestrijden tegen de wil van de vakbeweging en haar leden in. De beschuldi ging dat minister Boersma voeg of laat toch moet ingrij pen, ligt in het verlengde hiervan, zo meende hij. Vol gens hem vergeet DS '70 dat er twee jaar geleden al is inge grepen. Dit heeft tot weerstan den geleid en de inflatie ver sterkt. DS'70, zo vervolgde de heer Ter Heide, heeft steeds getracht het kabinet te over tuigen van zijn gelijk om in te grünen. Tot nu toe zonder succes. Y. SCHOLTEN WASHINGTON (AFP) Senator Hubert Humphry heeft dondedag laten door schemeren dat hij niet de „ruiming mate" zal zijn van senator George McGovern, de democratische kandidaat voor- het presidentschap van de Verenigde Staten AMSTERDAM (ANP) Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag 76 bontjassen Ier waarde van ongeveer 185.000 gulden ont vreemd uit een bontwinkel in Amsterdam. De politie heeft van de daders, die achterom d" zaait binnendrongen, nog getji spoor. WASHINGTON (DPA) De vermoedelijke pleger van de aanslag op George Wallace, Arthur Herman Bremer (21), zegt in zijn dagboek dat hij zesmaal in de nabijheid van president Nixon is geweest zonder echter zijn plan hem te vermoorden te kunnen uit voeren. Het dagboek is gis teren in de rechtszaal van Upper Marlboro (Mary land) voorgelezen. Bremer was in april van dit jaar naar Ottawa gereisd, toen Nixon daar op officieel be zoek was. In het dagboek wordt over de 22ste april gezegd: „Ik had goed zicht toen hij voorbijkwam - voor de zesde maal bij mij voorbijkwam - en nog steedsVlevend". Hij was er echter niet zeker van geweest of de kogels uit zijn revolver kaliber 38 wel door de rui ten van Nixons auto zouden gaan. Bremer schrijft: „Men kan Nixie boy niet doden als men niet zeer dicht bij hem is". Bremer moet zich in Up per Marlboro verantwoor den wegens de aanslag van 15 mei op gouverneur Wal lace tijdens een verkie zingsbijeenkomst in Laurel (Maryland). Wallace is sindsdien gedeeltelijk ver lamd. (Van een onzer verslaggevers) HULST Een groot deel van Het ambtenarenkorps van de gemeente Hulst staat vandaag op scherp. Er wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat be woners van liet Hrilster woonwagenkamp hun dreigemen ten om de afdeling Sociale Zaken vandaag tc bezetten, ten uitvoer zullen brengen Om ernstige moeilijkheden te voorkomen zijn eerder in allerijl de loketten al verste vigd. Bovendien is er gisteren spoedberaad geweest, nadat verschillende woonwagenbe woners eerder al hebben ge dreigd om actie te gaan voe ren. Ze zijn namelijk woedend om iiet feit, dat de gemeente Hulst pertinent weigert om ze nog langer uitkeringen uit de biistandwet te geven. Normaal is het. gebruikelijk, dat ze in de wintermaanden wel dergelijke financiële tege moetkomingen krijgen. Aan het begin van de zomer wordt daarmee meestal gestopt, om dat de gemeente er van uit gaat, dat ze dan zelf een bron van inkomsten kunnen hebben in de vorm van handel in oud- iizer. Dit jaar zijn de uitkeringen al to:t later doorgelopen dan ge bruikelijk was. Ook in de bouwvakvakantie hebben di verse woonwagenbewoners de helpende hand toegestoken ge kregen. Sinds Sociale Zaken de indruk heeft, dat de woon wagenbewoners er „een potje van aan het maken zijn" is de controle op de naleving van de regels verscherpt. In de prak tijk betekende dit, dat de fi nanciële kraan dicht is gegaan en daarmee is het Hulster woonwagenkamp het bepaald niet eens. Hoewel de gemeente tot nu toe geweigerd heeft te zwichten onder druk van de dreigementen, zit het ongenoe gen van de woonwagenbewo ners de vroede vaderen van Hulst toch niet zo lekker. De rijkspolitie mag dan inmiddels hebben laten weten, niet te verwachten, dat de dreigemen ten tot uitvoer gebracht zullen worden, de betrokken ambte naren zijn daar nog niet zo zeker van. Verwacht wordt, dat misschien toch wel toege geven zal moeten worden aan de eisen. Daar komt nog bij, dat het nauwelijks aan te to nen is of die woonwagenbewo ners nu wel of niet beschik ken over een bron van inkom Een man, die nauw betrok ken is bij deze materie: „Me neer, er wordt altijd gezegd, dat we die woonwagenbewo ners discrimineren, maar hel is wel net omgekeerd. Ze wor den van alle karaten voorge trokken. Ik zou daar boekde len over kunnen schrijven". De ambtenaren van Sociale Zaken gaan al met al een span nende morgen tegemoet. Na be dreiging met vernieling, dat alle woonwagenbewoners met vrouwen en kinderen op het gemeentehuis zullen verschij nen. Ze hebben daaraan toege voegd niet te verdwijnen, voordat ze geld hebben gekre gen. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Het ge meentebestuur van Sas van Gent heeft aan de Zuid-Che- rnie N.V. te Sas van Gent meegedeeld dat de aanvraag om een hinderwetvergunning, die dit bedrijf had ingediend voor een uitbreiding van zijn aluminium-sulfaat fabriek de capaciteit zou verdubbeld worden onvolledig is ge weest. Dc Zuid-Chemie zal nu op nieuw een hinderwetvergun ning moeten aanvragen en daarbij een volledige opsom ming dienen te geven van het produktieproces, de uitworp van stoffen en dergelijke. Bij de eerste aanvraag om een hinderwetvergunning had de Zuid-Chemie volstaan met een verwijzing naar het huidige produktieproces in de alumini umsulfaat-fabriek. In juni van di<t jaar maakte de Vereniging Milieu-Hygiëne Zeeland bij het gemeentebe stuur van Sas van Gent be zwaar tegen de wijze waarop de Zuid-Chemie haar gegevens met betrekking tot de fabrieks- uitbreiding beschikbaar stelde. (Vcivolg op pagina 3)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1