„Rijden zonder overtuiging" „IK VOELDE DAT HET MIS GING" Swinne won koers in Vlissingen Gaby Minneboo: bronzen plak Van Beers naar Gap PROBLEMEN ROND ZEEUWSE ELFTAL BREDA KAN DE TOUR „HEBBEN' Keetie Hage: silver voor Robert van Lancker Compleet Tegendeel Uitslag Boude van de Molen j;] augustus Uitslag sport PRIEM START IN QOST-DUITSLAND AFSCHEID Donderdag 3 augustus 1972 n LOEVESIJN: UITGESCHAKELD Jan Derksen, de manager van Loevesijn, toonde zien niet verbaasd. Derksen'. Misschien was de druk om de wereldtitel te verdedigen te zwaar voor Leijn". (Vaa onze sportmedewex- ker). VLISSINGEN De In Val- kenswaard wonende Belg Jo zef Swinne is woensdag in Vlissingen winnaar geworden van het avondcriterium voor amateurs. Swinne die nog amateur is in de zuiverste zin van het woord (hij werkt tot 12 uur 's middags) klopte aan de Van Woelderelaan vier me devluchters in de sprint waar onder de Zeeuwen Kees Bal en tor Toihoek Een fiks regenbuitje bij de itart van deze koers kon het strijdvuur bij de zestig ver trekkers niet blussen. In ieder geval zeker niet bij het vijftal Bal, Van Steenis, Toihoek, Gpdde en Swinne die reeds in de eerste ronde aan de haal gingen en spoedig twintig se conden winst namen. Even leek het daarna op dat het peloton terug zou komen maar deze reactie was van korte duur. Toch vormden negen man een jachtgroep. Bij de jagers bevonden zioh onder andere Van Dongen, Thomas, Lou Verweij en Piet Franken. Zij brachten de inmiddels op gelopen voorsprong van vijftig seconden die de hoofdmacht had genomen terug tot vijfen dertig seconden maar verder kwamen zij niet. Vooraan was de samenwer king namelijk opperbest en reeds na half koers werd het hele restant van het veld door de leidersgroep gedubbeld. Gevaar voor de hoofdmacht begon er eigenlijk nog pas te dreigen in de slotfase. Toen kwamen Lou Verweij en Tho mas uit de tweede' groep naar voren en wel zo imponerend dat de voorsprong van de lei ders bij het ingaan van de laatste ronde nog slechts tien seconden bedroeg. Kees Bal inspireerde toen de kopgroep tot meer spoed en de achter volgers moesten daarna bij het versnellen van het tempo van de leiders capituleren, In de eindsprint leek Peter Gödde hoge ogen te zullen gooien maar in de laatste meters kwam Swinne overtuigend over hem heen. Verweij won 40 spurt van de twee jagers terwijl Kees van Dongen de snelste was van de volg- groep. (Van onze speciale verslaggever) MARSEILLE ''De klap was voor Loevesijn hard maar niet helemaal onver wacht gekomen. Stelde de Amsterdammer na voor een ogenblik even alleen in de catacomben zijn teleur stelling te hebben verwerkt nuchter vast: „Al voor de start van de eerste rit tegen Johnson voelde ik dat het mis zou gaan. Het ge voel van macht dat ik de eerste dagen had, was ver dwenen. Een verklaring heb ik er niet voor. Het is iets dat met de minuut kan ver anderen. Misschien zou ik Johnson morgen met meters kloppen". Jan Derksen, manager en be geleider van de Amsterdam mer, dacht er iets anders over. „Leijn rijdt de hele zomer al zonder veel overtuiging. Mis schien is de druk om zijn we reldtitel te verdedigen hier de oorzaak van geweest", Toch had juist Derksen niet verwacht dat zijn pupil de halve finales niet zou overle- den. „Nadat het in de eerste DEN HAAG (ANP) Ge- dagen goéd was gegaan, was'ik GROTE MARKT <5 Leijn Loevesijn, de Amsterdammer, die een harde klap te incasseren kreeg met zijn nederlaag tegen de Australiër Johnson. Kees Bal: vierde plaats Vlissingen. rard Vianen heeft rich terug-' er van overtuigd dat hij op-* de getrokken voor het wereld- kampioenschap wielrennen op de weg, dat zondag 6 augustus in de Zuidfranse plaats Gap wordt gehouden. De kon nk- lijke Nederlandse Wielren- Unie heeft in de plaats van Vianen, die het wegens fami lieomstandigheden laat afwe ten, de in België woonachtige Jos van Beers aangewezen. UTRECHT (ANP) Joop Middelink heeft voor de ronde van Oost-Duitsiand, die van 8 tot en met 13 augustus wordt gehouden, zijn olqmpische se lectie ingezet. De ploeg bestaat uit Fedor den Hertog, Cees Priem, Hen- nie Kuiper, Aad van der Hoek - dit kwartet zal hoogstwaar schijnlijk in Mümchen ook de 100 km tijdrit rijden - en Henk Poppe, die voor deze tijdrit re serve zal zijn. meuw zou gaan winnen; Leijn gaat namelijk doorgaans steeds beter rijden naarmate het toernooi vordert". Zowel Derksen als Loevesijn waren het er achteraf over eens, dat zij zich danig had den vergist in de kracht van Gordon Johnson, gaf Derksen toe: „Wij waren eng blij toen de jury na een protest van Van Lancker terugkwam op de oor spronkelijke indeling, waarbij Leijn tegen Torrini zou komen te staan. Tegen Johnson, die nog niet veel had laten zien, zou Leijn het wel redden, zo dachten we". sijn de blunder zich zonder meer de kop op te laten drin gen. Derksen: „Dit was een ka pitale fouit van Leijn. In Varese heeft hij steeds wel van kop af gewonnen, maar aan had hij zijn tegenstander al flink uitgeput voor de 200 meter-lijn. Dat laatste vergat hij nu". Met de sterke tegenwind pal in het gezicht zag Loevesijn geen kans zich van Johnson los te scheuren, waarna het voor de Australiër een koud kunstje was om in de laatste tientallen meters keihard toe te slaan. Gaf Johnson later toe: „Leijn maakte het mij wel gemakke lijk* door me zo uit de wind te hou)den. Het/enige wat ik hbëf- in de laatste ervoor, was Loevesijn plotse ling een veelgevraagd zes- daagse-renner geworden. Hij reed er in totaal acht en moest wegens ziekte voor twee anderen waarvoor hij was geëngageerd verstek laten gaan. (Van een speciale verslagge ver).. MARSEILLE. Weer twee Westduitse amateurstayers op het erepodium. Horst Gnas bo venaan, Jean Breuer een stap je lager. Op de derde tree stond Gaby Minneboo, ook niet meer de jongste met rijn 27 jaren, te glunderen. Een nieuweling in het wereldje, In januari kroop hij in het Rot terdamse sportpaleis schuchter achter de motor. „Mag ik het ook eens proberen," vroeg hij toen aan coach Wierstra en gangmaker Stakenburg. Het mocht. Stakenburg was met een enthousiast. In Marseille is gebleken dat zijn optimism* terecht was. Horst Graas en Jean Breur, twee dertigers die geem ander» Het tegendeel bleek echter waar. Johnson, de onbereken bare Australiër die in 1970 als een volslagen onbekende in Leieester op de baan ver scheen maar diie als wereld kampioen verliet, zette de Ne derlander op bijna kinderlijk eenvoudige manier aan de kant In de eerste rit maakte Loeve- 200 'meter snelheid te maken" De tweede rit was een afspie geling van de eerste, met dat verschil dat Loevesijn nu van kop af moest vertrekken en Johnson niet veel anders hoef de te doen dan hem volgen. Later nog dan in de eerste rit, zette de nu een kleiner verzet draaiende Amsterdammer (Derksen: ..We moesten alles gokken") aan voor een demar rage in de laatste ronde. John son gaf evenwel geen krimp en versloeg de oudwereldkampi oen met een straatlengte. Enkele uren voor hij in het stad-Olympique aan de start kwam had Leijn Loevesijn zich nogeens rekenschap gege ven van de waarde van zijn vorig jaar in het Italiaanse Va rese veroverde regenboogtrui. Loevesijn: „Financieel gezien bracht de wereldtitel mij een verdubbeling van mijn inko men. Van mijn sponsor Ra leigh kreeg ik een veel beter contract, terwijl ik daarnaast hogere gages kreeg voor de wedstrijden op de Vinterbann en voor de zesdaagsen". In tegenstelling tot het seizoen De 23-jarige, frele ogende Am sterdammer, houdt veel van het zesdaagse-werk. Hetgeen niet zo verbazingwekkend is, omdat hij in tegenstèllinig bij voorbeeld tot Rogier van Lanc ker, niet alleen een uitstekend sprinter is, maar gewoon een complete^baanrenner,; tiiie ook het andere dan. <het pure snel- heiidswerk zeer redelijk aan kan. Loevesijn wenst dan ook niet als een specifieke sprinter afgeschilderd te worden. „Ik ben een baanrenner, 'met als sterke punt mijn snelheid". Volgens Jan Derksen gaat Loe- vesijns debacle in Marseille hem heel wat gejid kosten. „Het is de vraag of hij nu zo veel contracten voor zes-daag- sen krijgt en bovendien zal de gage heel wat minder zijn .Bo vendien is het de vraag of Ra leigh weer bereild is hem even veel te betelen als vorig jaar". Gaby Minneboo: fraaie derde plaats bij de amateur-stayers. 1. Jozef Swinne Valkens- waard tachtig kilometer in 2 uur 3 minuten 46 sec, 2. Wim van Steenis Hoogblokland 3. Peter Gödde, Hardinxveld, 4. Kees Bal Kwadendamme, 5. Ko Toihoek Yeraeke, 6 op 19 seconden L, Verweij Pijnac- ker, 7, Thomas Philippine. 8 op 55 seconden Kees van Don gen Oud-Gastel, 9. Bert Broere Oudenbosch, 10. Piet Hobo Ulvenhout, 11. Rob Kroep Rotterdam, 12. Fran ken Oosterhout, 13. op een ronde Henny Gijzel Heikant, 14. A. van Treijen Lepelstraat, 15 Bram Geese, Sint Philips- land, 16, De Wilde Kloetinge, 17. A. de Jong Made, 18. J. van Dijk Ulvenhout, 19. G. Kuypers Vlaardingen. 20. Ad Marijs Souburg. (ADVERTENTIE) 5?j (Van onze sportredactie). BREDA. De kans dat de Tour de France 1973 ook Bre da zal aandoen wordt steeds groter. Hoewel nog niet defi nitief vaststaat dat Felix Levi- tan de eerste rit van Scheve- ningen naar België (waar schijnlijk Brussel) in Breda zal onderbreken, zijn de eerste voorbereidingen om het een en ander mogelijk te maken al getroffen. In het kader daarvan zijn de initiatiefnemers gisteren weer met het college van b. en w. bij elkaar gekomen. In de auberge „De Arend" is langdurig van gedachten gewisseld nadat eerst de mogelijkheden buiten waren onderzocht. Nadat ge constateerd was dat Breda geen wlelertechnische proble men kent teneinde de tourka ravaan goed op te vangen, is over het financiële gedeelte verder gepraat. Hoewel met de hele organisatie een ton is gemoeid een bedrag dat de gemeente uiteraard niet op ta fel hoeft te leggen mag worden aangenomen dat dit geen probleem zal vormei). Na afloop van de besprekin- De beslissing is gevallen. Breda gaat proberen de Tour de France binnen te halen. Aan de laatste be langrijke besprekingen na men deel v.l.n.r. Toon Si mons. gem.secretaris Jan van den Dam, burgemeester ir. W. Merkx, Ton Vissers, wethouder Jan Mans en wet houder J. A. van Grauf- ei land. gen zijn de vertegenwoordi gers van het college te weten burgemeester ir. W. Merkx, en de wethouders J.A. van Graaf- eiland (economische zaken) J. Mans (sportzaken) alsmede de gemeentesecretaris J. v. d. Dam er mee akkoord gegaan de zaken rond een eventuele tour aankomst in Breda in handen te leggen van Ton Vis sers, die daarbij zal worden geholpen dood Toon Simons. (Van een speciale verslagge ver). MARSEILLE. De Neder landse dames hebben knappe resultaten geboekt bij de we reldkampioenschappen wiel rennen op de baan in Marseille Keetie Hage veroverde de zil veren medaille op het nummer achtervolging. Zij kreeg in de finale klop van de Russin Ta mara Garkoesjina, die goud veroverde. De bronzen medail le ging naar de Russische Ljoebov Zadorojnaja, die de Britse Beryl Burton terug wees. De tweede zilveren medaille voor Nederland werd op het sprinitoummer voor dames ver overd door Mini Brinkhof, die in de finale geklopt werd door „gouden" Galiraa Ermolajeva (Rusland). De derde plaats was voor de Amerikaanse Sheila Young die de Tsjechi sche Iva Zajickova versloeg. (Van onze sportredactie) MIDDELBURG De voet balvereniging Middelburg neemt zondag 13 augustus af scheid als actief speler van Dick van Westen, die zo'n der tien jaar achtereen in het eer ste van de Middelburgers speel de. (Van onze sportredactie) HULST Piet Lindenberg, trainer-coach van het Zeeuwse elftal heeft problemen. Problemen rond de samenstelling van het Zeeuwse team, dat zondag in Huist tegen BW zal uitkomen. Van de selectie van veertien man, die afgelopen zaterdag tegen Feyenoord C speelde, zijn namelijk in ieder geval vijf spelers niet beschikbaar, terwijl de kans groot is, dat meer spelers zich vanochtend zullen afmelden. Die vijf zekere afwezigen zijn Joost de Ridder, Oor de Ridder en Jaap Mieerman van Arnemuiden (om principiële redenen) en Piet Verpoorte en Jaap Lensen van Axel (die club speelt zondag vriendschap pelijk tegen Vosmeer). Ook is het meespelen van Han van der Hooft en Rinus Polderman onzeker, want Teneuzen gaat zondag naar Den Bosch om daar tegen Concordia SVD uit te komen. Nu Verpoorte in ieder geval niet speelt zou Piet Linden- berg terug moeten vallen op Johnny But van Middelburg, die afgelopen zaterdag de eer ste helft het doel van het Zeeuws team verdedigde. Maar ook het meespelen van But is weer onzeker. De Middelburgse doelman komt namelijk zaterdagmiddag met zijn club in het veld tegen Arnemuiden. En gezien zijn werk als zweminstructeur in het Middelburgse zwembad is het niet te verwachten dat hij zich na zaterdagmiddag ook nog eens zondag vrij kan ma ken. Van Middelburg zijn verder Anton Schoenmakers en Hen ny Wijs voor het treffen met HW geselecteerd. Het bestuur van Middelburg heeft beide spelers vrij gelaten in hem be slissing of zij na zaterdag ook- nog eens op zondag willen spelen. Waarbij Middelburg secretaris Van Halen aante kent: „Als wij zondag een oe fenwedstrijd hadden gehad dan kregen Schoenmakers, But en Wijs bij voorbaat al geen toe stemming. Nu moeten zij het zelf weten". Net als Middelburg speelt Goes zaterdagmidag een vriendschappelijke wedstrijd en wei tegen Breskens, het geen het meespelen zondag van Simon Harinck en Cees v. d. Sluis eveneens twijfelach tig maakt Al met al blijkt, dat de voetballiefhebbers in Hnlst en omgeving moeten rekenen op een teleurstelling. Niet dat Lindenberg geen elftal bij el kaar zal krijgen. Tenslotte be staat de selectie voor het Zeeuws elftal in totaal uit dertig man, maar veel van de veertien die afgelopen zater dag het definitieve Zeeuwse elftal vormden, zullen de Oost-Zeeuwsch-Vlamingen zon dag niet aan het werk zien. Iets waar de afdeling Zeeland van de KNVB HVV trouwens ver van tevoren voor gewaar schuwd heeft. Bonds-admini- strateur Harry Plompen „Wij hebben gezegd, dat wij liever op zaterdag zouden spelen. Dan hadden we ook de beschik king over de geselecteerde za terdagvoetballers. Mensen die nu al direct afvallen Het bondsbureau heeft om een overzicht te krijgen in ieder gerval alle selectiespelers een brief gestuurd waarin hen werd verzocht uiterlijk van ochtend te laten weten of zij zondag wel of niet kunnen spelen. Harry Plompen houdt er rekening mee dat velen zioh zullen afmelden, hetgeen weer betekent dat het Zeeuws elftal beslist niet in zijn sterk ste samenstelling in Hulst zal verschijnen. HVV daarentegen wel. Trainer Wiliy Kramers, ie zijn voorhoede in die oefen wedstrijd tegen AZVV vaak ui terst geraffineerd zag spelen, komt in ieder geval met de aanwinsten Leo Fokke, Ronald de Badts en Jac de Booy bin nen de lijnen. Peter van der Wiel moet hij noodgedwongen nog missen. De op aanval in gestelde middenvelder van HW heeft een liesblessure overgehouden aan de vorige competitie, een blessure, die hem voorlopig van voetballen afhoudt. zorgen aam hun hoofd hebben dan het steyeren als amateur. Liefhebbers die door de Spor- ■thilfe er. andere zekerheden geen zorg om het dagelijkse brood hebben. Een gegeven overigens dat ook bdj veel van de Nederlandse amateurs alge meen aanvaard is. Miaar Gaby Minneboo is toevallig anders- Hdj heeft een volledige dag taak. Hüj is besteller bdj de posterijen in Spjjkenisse. Da gelijks de polder in, met de auto weliswaar, maar trap op trap af, ook met soms ldivdge Andere keren gewoon met de tos brieven op de rug. Een echte amateur nog, eon die verlof van zijn baas moest vragen om in Marseille te kunnen starten. Die het uit enigen aak wOde betalen des noods, maar die met de toe stemming om vrije dagen op te nemen tegelijk de toezeg ging kreeg dat het betaald verlof zou kunnen zijn. Ook een stuk „Sporthilfe" dus, maar toch op een heel ander niveau. Minneboo heeft zieh die me dewerking volledig waard ge toond in een race waarin hij Graas en Breur gewoon niet aankom- Maar hij heeft dan ook pas zeven maanden erva ring, hij reed zijn eerste we reldkampioenschap. Hij mist reldkampéoenschap. Hij mist nog de lichte tred van de ech te stayer. Hij zit nog te dicht op de rol. Stayercoach Wier stra: „Het lijkt soms wel of hij de motor opduwt en wat dat een kracht kost." De andere Nederlander heeft in de strijd geen rol kun nen spelen. De Nederlandse kampioen Fred Ndefeyer was ontgoocheld aan de start geko men. Hij meende het „recht" te hebben op gangmaker Sta kenburg als titelhouder- Wier- stma meende echter dat Minne boo de beste kansen zou heb ben omdat die geen herkan sing had behoeven te rijden. Hij eindigde als laatste zijn positie van start tot finish op zeven ronden achter Gnas. 1» Horst Graas (W--Dld) 50 km in 41.10.61, 2. Jean Breuer (W.-dld) op 20 m, 3. Gaby Minraebóo (Ned) op 1 monde en 360 m, 4. Rainer Podlesch (W-Dld) op 2 ronden en 350 m, 5. Raymond Pers)ijns (Belg) op 3 ronden en 30 m. 6. Jean Paul Routems (Fra) op 3 ronden en 200 m, 7. Bino Oarrairo (It) op 3 ronden en 280 m, 8. Alain Dupontreue (Fra) op 5 ronden en 50 m, 9. Fred Niemeyer (Ned) op 7 ixmden en 25 m. MARSEILLE. Robert van Lancker heeft gisteravond na een verbitterde strijd waarin hij achtereenvolgens de Itali aan Turrini en de Australiër Gorden Johnson versloeg de sprintkroon overgenomen van Leijn Loevesijn. De 26-jarige Belg die reeds enige jaren als titalkandidaat werd getipt maar tot tweemaal weer op de tweede plaats strandde lost hiermee eindelijk de belofte die hij lange tijd was in. De sprintfiniale heeft niet het gevecht opgeleverd dat te- dereen verwachtte, namelijk dat tussen de zijn titelverdedi- gende Loevesijn en van Lanc ker, die de man die het vorig jaar in Varese moest laten af weten. Oorzaak hiervan was Gordon Johnson die in de hal ve finale Loeveseijn tot twee maal toe ruim klopte. Hoezeer het moreel Loeveseijn door deze nederlaag was aangetast blijkt wel uit het feit dat hij in de strijd om het brons door de Italiaanse trucspecialist Turrini gedecideerd werd te ruggewezen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5