Terneuzens burgemeester Den praatte in ASCHOFF NIET Haag HOOFDAGENT NAAR BELGIE BORSELE VAART GOEDE KOERS HOOGTEPUNT RINGRIJDERIJ NADERT Jeugd-deejees hebben geen plankenkoorts Protestbijeenkomst in Ovezande stad streak OPPERBESTE STEMMING BIJ „SPEULERIEë '72" Rijen dik L Regen en koel STRANDWEER Eerste DRIE JAAR ROYALTIES Goes Rijense verdacht van winkel diefstallen „BETERE VESTIGINGSPLAATS VOOR WELZIJNS VOORZIENINGEN DAN HEINKENSZAND" Donderdag 3 augustus 1972 «f*. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op don derdag tien augustus a.s. wordt in Middelburg, tijdens een grote manifestatie, het Walcherse ringrijdersseizoen afgesloten. Dit seizoen begint steeds op de derde pinkster dag en in de tussenliggende periode wordt in vrijwel iede re dorpskern van Walcheren een wedstrijd om het plaatse lijk kampioenschap verreden. De belangrijkste ringrijderij is echter die in Middelburg, waarbij het gaat om het Zeeuws kampioenschap. Rinigrijden is een zeer oude sport. Er wordt reeds melding gemaakt van ringrijderij in 1767. In die tijd werd de sport echter uitsluitend beoefend door ridders en andere voor aanstaande personen. Latei- werd het ringrijden een typi sche ontspanning voor boeren zonen. De rijders oefenen gewoonlijk op het erf bij hun boerderij of op een voor dat doel afgebakend terreintje. De grote kunst van het spel is om met een dikke lans een kleine ring te steken, die over een uitgezette aarden baan is gespannen. De ring mag alleen gestoken worden wanneer het paard van de ring- rijder dat ongezadeld moet zijn galloperend onder de ring door draaft. In Middel burg werd aanvankelijk op drie banen gereden, omdat het aantal deelnemers veel meer dan honderd voor een baan te groot is. Naarmate het verloop van de wedstrijd vor dert, wordt het aantal rijders steeds kleiner. De laatste en spannendste wedstrijden die om het Zeeuws kampioen schap worden op de hoofd- baan verreden. De afmetingen van deze baan zijn: breedte één meter, lengte 36 meter. De ring hangt 2,20 meter boven de grond. De diameter van de ring wordt, naarmate de wed strijd vordert, steeds kleiner. De grootste heeft een diameter van 38 mm, daarop volg er een van 33, dan wordt het 28 en tenslotte komt de „trouvf- rin-g" er aan te pas, een dinge tje met een doorsnee van nog geen 22 mm. Bij het ringrij- den behoort het voor de om standers altijd weer opwin dende gebruik van het „jonas sen". Na elke ronde wordt de winnaar van die ronde door zijn medespelers enkele me ters hoog in de lucht gesmeten en daarna weer opgevangen. Alle rin-grijders zijn gekleed in een wit kostuum, versierd met een oranje sjerp. Deze kledij is voorgeschreven, om dat de hoofdprijs bestaat uit een wisselbeker, die door de koning beschikbaar is ge steld. De tweede prijs is een wisselbeker, die destijds is uitgeloofd door prinses Wilhel- mina. De ringrijderij, die sa menvalt met de laatste dag van de Middelburgse kermis en de wekelijkse markt, is gratis toegankelijk. De erva ring heeft geleerd dat duizen den mensen dit hoogtepunt in hel folklorisch gebeuren op Walcheren wensen gade te slaan, In verband daarmee heeft de gemeentepolitie van Middelburg zeer omvangrijke maatregelen genomen om de drukte de baas te kunnen blij ven. (Vain een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „En nu, jongens en meisjes, allemaal meeklappen en meezingen. Dansen mag ook; ach wat zijn die jongetjes van Terneuzen toch verlegen". Deze en soort gelijke aanmoedigingen schal den door de Terneuzense sport hal tijdens het eerste Terneu- zens jeugd-disc-jockeycon- cours. Het werd meteen een doorslaand succes. Twaailf jongens en acht meisjes na-men, de meesten zonder een zweem vam plan kenkoorts, plaats achter de draaitafel om hun lievelings plaatje aan te kondigen en van passend commentaar te voorzien. Er waren knapen en meis kes bij die zonder moeite de zaal meekregen zodat de stem ming er best i-n zat. Beat en pop-muziek werd het meest gedraaid, maar de schlagers als „Als het om de liefde gaat" en „Kom van het dak af" werden eveneens uit volle borst mee- Weerbericht voor vrijdag en zaterdag opgesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur. Zonnige perioden, later waarschijnlijk regen en tame lijk koel. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: aantal uren zon: 3 tot 11, min. temp.: van normaal tot 4 graden onder normaal. Max. temp.: van 1 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 10, min. temp.: van normaal tot 4 graden onder normaal. Max. temp.: van 1 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Het lagedrukgebied met bui en is langzaam naar het noordoosten weggetrokken. Vandaag een iets te frisse noordwesten wind aan het strand met wisselende bewol king en nog een kleine buien kans. Temperatuur 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: geleidelijk wat meer stabieler met onkla- ringen, maar iets aan de frisse kant. waterstanden Konslanz 383 (onv.); Rhein-, felden 274 (pl. 1); Straatsburg 276 (-4): Plittersdorf 426 (pl. 3); Maxau 483 (pl. 5): Plo- chingen 130 (onv.); Mannheim 292 (-6); Stembach 133 (pl. 3); Mainz 284 (-18); Bingen 178 (-10); Kaub 206 (-9); Trier 250 (pl 13); Koblenz 220 (pl. 4); Keulen 182 (pl. 11); Ruhrort 338 (pl. 8); I,u- bitb 950 (pl. 5); Pannerdense kop 920 (pl. 5); Nijmegen 744 (onv.); IJsselkOD 849 (pl. 1); Eefde IJssel 392 (-4); Deven ter 267 (-9); Monsin 5454 (- 6); Borgharen 3880 (pl. 10); Belfeld 1102 (pl. 10); Grave beneden de sluis 502 (pl. 2). hoogwater Morgen, vrijdag 4 aug. Bergen op Zoom 10.16 22.54 Hansweert 9.38 en 22.20 Terneuzen 9.12 en 21.51 Vlissingen 8.43 en 21.19 Wemeldinge 10.06 en 22.44. gezongen. Zes, zeven rijen dik verdrongen de toeschouwers zich rond de draaitafel en con coursleider Bob de Ruyter had vaak de grootsite moeite om de geluidsapparatuur voor een fa tale verdrukking te vrijwa ren. Bij de jongens won Burton Marica uit Terneuzen 11 jaar oud, met zijn aanstekelijke presentatie van „We're going down" van Les Humphries Singers de eerste prijs. Inge borg Schansman, 9 jaar, even eens uit Terneuzen, haalde met „Als het om de liefde gaat" bij de meisjes de eerste prijs binnen. Een van de deelnemers aan het d.j.-concours tijdens de Speulerieë in de Terneuzense sporthal. J. C. Aschoff en (Vervolg v-a-n pag. 1) Ook de rijschool van de heer Moerings wordt iets aparts. „Speciaal voor moeilij ke gevallen", zegt Moerings. „Ik wil een kwaliteitsoplei- ding beginnen met een theore tische onderbouw, die voor de kandidaat meer is dian het in stampen van regels en voor schriften. Door mijn politie opleiding, en vijftien jaar praktijk, heb ik geleerd de zin van tal van wetsartikelen te ontdekken. Als je die aan exa menkandidaten kunt overdra gen, aan weet je d-at hun vor ming deugdelijk is, omdat zij beseffen wat het nut van be paalde verkeersregels is, en noe ,ze tot stand zijn geko men." Moerings is in Middelburg een bekende figuur. Enkele jaren geleden richtte hij een judocluD od en tater een drumband. ..Ik laat dat jeugd werk nu heus niet los", zegt hij geestdriftig. De judoclub heet nu Eurosport en telt drie honderd leden. „In het politie korps kon ik met mijn ideeën en energie niet uit de voeten1 zegt cle heer Moerings. „Ik heb nimmer het gevoel gehad dat de korpschef er prijs op stelde dat ik me zo met jeuga- werk bezig hield. Het is daar om een enorme opluchting voor me. dat mijn eervolle ontslagaanvraag is aanvaard. Nu ben ik onder de druk uit." De heer Moerings is ook een veelzijdig man. Hij heeft een opleiding tot straaljagerpiloot gevolgd, hij heeft een baan als vormingsleider kunnen krij gen, en nu werpt hij zich op het rij schoolwezen, met de half-juridische nevenactiviteit van het aamrijding-bemidde- lingskantoor. Bovendien is hij nog nauw betrokken bij de produktie van een wijkblad voor zijn wijk, Middelburg- Zuid. Feitelijk combineert hij in zijn nieuw job alle voor gaande: lesgeven, bemiddelen, voorlichten en vooral: de snel heid er in houden. „Ik heb altijd wat te doen," zegt hij. Zijn woning bewijst ons dat. Moerings heeft het smaakvolle interieur met ei gen handen vervaardigd... (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/TERNEUZEN Burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen gelooft niet dat de vestiging van een fabriek voor lage-druk-polyethyleen door Dow Chemical te Terneuzen op losse schroeven is komen te staan omdat DSM (Nederlandse Staatsmijnen) een bepaalde licentie niet uit handen zou willen geven. Dat is de belangrijkste in druk welke de burgemeester heeft opgedaan bij de be sprekingen die hij gistermid dag op het ministerie van Economische Zaken heeft gevoerd met drs. F. Dirker, hoofd van de Directie Regio nale en Industriële Zaken, en met mi. S. C. Home he, chef van de Directie Indu striële Projecten en Bedrijfs takken. Bij het gesprek is overigens duidelijk gesteld dat de be drijfsvoering bij DSM volkomen los staat van de positie weike de staat als aandeelhouder van DSM inneemt. Voor het ove rige is het gesprek erg plezierig verlopen, aldus de heer Ascholf. Het verzoek van het gemeente bestuur om de tussenkomst van de minister van Economische Zaken in het geschil tussen Dow en DSM wordt nog in be laad gehouden. Het socialistische Tweede- Kamerlid P. Roels heeft inmid dels aan de ministers van Eco nomische Zaken en van Sociale Zaken gevraagd of zij ervoor kunnen zorgen dat het conflict tussen de Staatsmijnen en Dow Chemical over een bepaai-.le produktiemethode wordt opge lost. Zoals gemeld gaat het om een katalysator die via het zo genaamde Ziegler-proces wordt gebruikt om polyethyleen te produceren. De Staatsmijnen hebben tot 1978 het patent op het Ziegler-proces. De heer Roeis vindt het vreemd, dat dit patent voor België al ove.- dl ie jaar afloopt. Dat is dan ook de reden waar om Dow Chemical overweegt de nieuwe fabriek in België te gaan bouwen, hoewel de direc tie l.et liefst in Terneuzen zou blijven. Maar gepland is dat het nieuwe bedri f al over drie jaar in produktie moet komen. Het Kamerlid zou vestiging van een deel van Dow Chemical in Bel gis ernstig vinden voor de si tuatie op de arbeidsmarkt in Zteuwsch-Vlnanderen. Het nieuwe bedrijf zal namelijk aan tachtig tot honderd man werk ver: cbaffen, terwijl nog eens enke ie honderden mensen ge moeid zullen zijn met de bouw van het complex. Kot socialistische Kamerlid vi aagt zich af, waarom de Staatsmijnen niet akkoord wil len gaan met de voorsteller, van Dow Chemical. Op de binnen landse markt zijn beide (chemi sche) bedrijven geen concurren ten van elkaar. Dow Chemical "oert praktisch de hele produk tie uit. Bovendien zouden de Staatsmijnen royalties ontvan gen als Dov. Chemical het pro ces zou mogen gebruiken. Be sluit Dow echter tot een vesti ging in Kallo dan kunntn de Staatsmijnen niet op royalties rekenen. (Zie ook pagina I). Diplomazwemmen On danks de vakanties waren er weer voldoende kandidaten voor het diplomazwemmen, af gelopen week in het Goese Ganzebad. De examencommis sie bestond uit de heren Koe ne, afgevaardigde van de KNZB D Ridder en God- dijn. Alle 144 kandidaten legden de proeven met goed gevolg af. Het a-diploma werd door 66 deelnemers behaald. Het b- diploma door 39 kinderen Voor 'c' slaagden er 15, voor 'd' 8, voor 'e' tien en voor 'f' zes. (Van onze corespondente) MIDDELBURG-WOUW De rijkspolitie van Wouw heelt de dertigjarige J.F.M.J. uit Rijen, en de zeventienjarige mejuffrouw E.M.S. uit Breda aangehouden.' In hun auto be vonden zich een nappajas, veertien pullovers, zeven da- messlipjes en vijf suéde jas jes. Deze goederen had het tweetal ontvreemd uit diverse zaken in Middelburg en Vlissingen, Een van de gedupeerde win keliers wist het kenteken van de auto van de verdachten te noteren, waarna de politie in Wouw hen kon arresteren. Mejuffrouw S. werd na ver hoord te zijn naar huis ge stuurd. J. zal vrijdag voor de offioier van justitie te Middel burg worden voorgeleid. Borsele: een sinds 1 ja nuari 1970 bestaande 1 nieuwe gemeente met vijftien kernen, die over een gebied van 15.180 ha zijn verspreid. Bij het Sloe staan zeehavenindu strieën. Steeds meer jon ge mensen vertrekken uit sommige kernen, omdat ze daar te weinig moge lijkheden zien. Dit zijn enkele problemen waar voor het gemeentebestuur van Borsele zich geplaatst ziet. Om voor de komende jaren een slagvaardig be leid te kunnen voeren is een enquête gehouden on der een deel van d? bevol king. De uitslagen daar van heeft het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland gepubliceerd in een rapport, dat is geti teld „De leefbaarheid van Borsele". Tevens hebben het ETI, de Zeeuwse Sportraad, Zeeuwse Jeugdraad, Culturele Raad en Provinciale Wa terstaat in een aantal rap porten hun mening over de toekomst van de ge meente neergelegd. Met steun van die rap porten hebben burge meester en wethouders van Borsele een beleids- schets gemaakt. Inder daad een schets, want alle inwoners van de gemeen te mogen er op- of aan merkingen over maken. Deze kunnen mondeling of schriftelijk tot 20 au gustus bij het college worden ingediend. Pas daarna (op 26 september) gaat de raad zich er voor het eerst over uitspreken. Het is de bedoeling dat zo een beleid ontstaat, dat mede is bepaald door de inwoners van de gemeen te Borsele. In een serie van vier artikelen zullen wij een aantal onderwerpen uit die beleidsschets naar vo ren brengen. Het Is geen gemakkelijke taak een gemeente, die uit vijftien kernen bestaat, te besturen. Zeker niet, als die kernen qua voorzienin- genpeil, verenigingsleven, onderwijs, winkelareaal en dergelijke nog „rammelen" in hun onderlinge samen hang. Dit is nu het geval in de gemeente Borsele (15.912 Inwoners in vijftien kernen, die vrijwel alle maal hetzelfde willen; meer onderwijsmogelijkheden, meer winkels, meer wonin gen etc. in hun kern. Het zal duidelijk zijn dat dit niet mogelijk is voor iedere kern. Er zullen dus priori teiten afgedwongen moeten worden; welke kernen ko men het meest in aanmer king voor uitbreiding van allerlei voorzieningen en welke kernen zijn daarvoor op andere aangewezen? Uiit de diiverse onderzoe ken is vast komen staan dat het Borselse gemeente bestuur een goede koens vaart wat dit betreft. Zoals ook al in het streekplan Midden-Zeeland is aange geven, zijn 's-Gravenpolder en Heinkenszand de aan gewezen stimuleringsker nen. Dit om de volgende redenen: een gunstige centrale lig ging voor een vrij grote omgeving, m combinatie met een aantal verbindings wegen met het omringende gebied; een inwonertal dat reeds uitsteekt boven dat van de in de naaste omgeving lig gende dorpen; een snellere groei van het inwonertal in het jong ste verleden dan vam de in de naaste omgeving liggen de dorpen; een hoger niveau van economische, sociale en cul- lurele voorzieningen dan de dorpen in de naaste omge ving; 's Gravenpolder wordt de laatste tijd steeds meer een vestigingsplaats voor mensen die in Goes werken. Een versterkte voortzetting van deze tendens is moge lijk. Voor 's-Gravenpolder en Heinkenszand bestaat van particuliere zijde een vrij grote belangstelling voor de bouw van eigen woningen. Dit brengt met zich mee dat er een bepaalde uitbrei ding van het voorzieningen pakket zal moeten worden tot stand gebracht. Het col lege van b. en w. schrijft in zij-n beleidsschets van mening te zijn dat 's-Gra venpolder en Heinkenszand vrij snel tot dorpen met ieder tenminste vijfduizend inwoners moeten worden uitgebouwd. Het voorzie- rnr.genpeil in deze primaire kernen zal daarbij van dien aard moeten zijn dat ook enkele andere dorpen daar van gebruik zullen kunnen maken. Na 's-Gravenpolder en Heiirikenszamid. zo blijkt uit de enquête, worden Lewe- dorp, 's-Heererihoek en Kwadendammtie als de meest attractieve kernen beschouwd. VWj veel men sen voelen er iets voor wellicht aangetrokken door het nabije dagrecreatiege bied „De Piet" zich in Lewedorp te vestigen. Een ander pluspunt van deze kem is het feit-dat er uit stekende verbindingen naar Middelburg en Goes zijn. B. en w. zijn van memng dat dit dorp in ontwikke lingskansen niet geremd mag worden, maar het col lege ziet echter ook geen redenen het dorp extra im pulsen te geven. Ook in 's- Heerenhoek zijn particulie re bouwers actief en er be staat grote behoefte aan so ciale woningbouw. Het be stemmingsplan „Oost II" voor deze kern kan naar de mening van het college zonder bezwaar worden ge realiseerd. Bij een eventue le uitgroei zal voorzichtig heid in verband met de aanwezigheid van basis-in dustrieën echter geboden zijn. Omdat het inwonertal van Kwadendamme gedu rende de laatste elf jaren met bijna tien procent is gedaald en de particuliere woningbouw er vrijwel ni hil is, wordt voor deze kern geen enkele aanleiding ge zien dit dorp extra te sti muleren. Daarom zal deze kern zich in de toekomst meer op 's-Gravenpolder moeten richten, omdat daar allerlei voorzieningen zui len worden gerealiseerd. Ovezande kan op onder wijs, sport en ontspan- ningsgebied een centrum functie gaan vervullen voor Driewegen. Ellewoutsdijk an Oudelande uit verkeers technisch oogpunt bezien ligt Ovezande bijzonder gunstig, vooral als de pro vinciale weg 's-Heeren- hoek-Vierwegen klaar is. De in het Sloe gevestigde industrieën drukken steeds meer hun stempel op de kernen Borssele en Nieuw- dorp. Het gemeentebestuur zal er met alle middelen naar moeten streven dat de negatieve effecten hiervan tot een minimum beperkt worden om Borssele een prettig, leefbaar dorp te la ten blijven, Het college van b. en w. neemt zich voor zoveel mogelijk tegemoet te komen aan iedere reële vraag naar woningen, zon der daarvoor extra stimu lansen in te bouwen. Dat Borssele minder ongunstig ligt t.o.v. de industrie dan Nieuwdorp en gunstig is gelegen voor de werkgele genheid, mag daarbij niet over het hoofd worden ge zien. Wat Nieuwdorp be treft achten b. en w. het 't best om even de kat uit de boom te kijken. De particu liere woningbouw is er vrijwel nihil, maar daar staat tegenover dat de mid denstand er zeer actief is. De kernen Baarland, Driewegen», Ellewoutsdijk, Hoedekenskerke en Oude lande worden door de deel nemers aan de enquête als niet aantrekkelijk be schouwd. Ze zijn tamelijk excentrisch gelegen en kampen met een afnemend inwonertal. Het uitbouwen van deze kernen heeft dan ook geen zin. Ondanks dat 's-Heer Abtskerke en Nisse attrac tief gelegen zijn, blijkt uit de particuliere woningbouw niet dat er bijzonder veel belangstelling voor deze dorpen bestaat. Het inwo- 'nertal van Nisse daalt zelfs sterk. Omdat het aantrek kelijke karakter van deze dorpen in de toekomst een stijgende belangstelling er voor kan veroorzaken, wordt een lichte groei niet zinloos geacht. Nisse zal zich voor streekvoorzienin- gen moeten richten op Heinkenszand en 's-Heer Abtskerke op 's-Gravenpol der. Momenteel kent de uitge strekte gemeente Borsele drie verschillende land schaptypen: het open Poellandschap, waar een ruilverkaveling in uitvoering is en waar twee gebieden in oude staat zul len blijven (het heggenige- bied en het ganzenge- bied); het gebied rond de Poel met zijn vele welen, be plantingen en dijken; het wat minder intieme, overige agrarische gebied naar de Westerschelde toe. Voor de toekomst zou het volgende beeld kunnen ont staan: een open Poellandschap met de twee kleine kernen 's-Heer Abtskerke en Nisse en verder een zeer spaarza me agrarische bebou wing; een aantrekkelijk agra risch landschap, dat de twee hoofdkernen verbindt en waar het merendeel van de natuurgebieden (welen en dergelijke) in ligt. Dit gebied loopt in de gemeen te Goes door tot aan het Veerse Meer. een meer open agrarisch gebied, waarin de overige kernen liggen, met zijn ei gen aantrekkelijkheid van vele binnendijken met be planting. f (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - OVEZAN DE nl het voormalige ge meentehuis van Ovezande wordt vanavond om acht uur een protestbijeenkomst gehou den door een comité ad hoe, dat zich wil inspannen om in Ovezande een paar grote wel zijnsvoorzieningen te krijgen. Het gaat om een zwembad en een tennisbaan, die volgens een raadsbesluit van de ge meente Borsele met in de kern Ovezande, doch in Hein kenszand moeten worden ge bouwd. Een enquête, die vorig jaar is gehouden, heeft uitgewezen dat een belangrijke meerder heid van de bevolking vindt, ,dat Ovezande wegens de centrale ligging van deze kern in de omvangrijke gemeente Borsele een betere vesti gingsplaats voor welzijnsvoor zieningen van formaat is dan Heinkenszand. Tot twintig au gustus kunnen er bezwaren te gen het besluit om Heinkens zand tot „sportdorp" te maken, worden ingebracht. Het nu op gerichte actiecomité hoopt zo veel mogelijk inwoners te kunnen overtuigen van zijn zienswijze, en rekent daarbij uiteraard op steun in de vorm van o.a. handtekeningen en dergelijke.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3