Speulerieë: 2000 bezoekers SINT-KRUIS ONTWAAKT UITSLAGEN VAN SCHIETINGEN ANJA DE VRIES UIT HOEK UITBUNDIG GEHULDIGD Veronica Zuidzande naar Frankrijk PI streek 1 GOUDEN BRUIDS PAAR „10TJE UIT LOTERIJ" Jongerenkoor naar Amersfoort Jeugdkrant heeft geen gebrek aan kopij m Sas van Gent Expositie van Zeeuwse kunstenaars Inschrijvingen handelsregister Sluiskil HENGELEN AAN DE SCHELDE Wie verloor zijn kanariepiet? Koewacht Donderdag 3 augustus 1972 SINT-KRUIS Sedert eind vorig jaar is het dorp je Sint-Kruis wat dichter bij de bewoonde wereld ge komen, doordat de nieuwe weg van Aardenburg ("Sint- Kruis) naar Waterland kerkje in gebruik werd ge steld en tengevolge waar van velen deze weg gingen gebruiken om sneller rich ting IJzendijke of oost- Zeeuwsch-Vlaanderen te rijden. Op het ogenblik wordt gewerkt aan een openlegging naar het zui den door verbetering van de weg van Sint-Kruis naar Sint-Laureijns in België. Er is meer leven gekomen in het sluimerende dorpje vlakbij de rijksgrens en menigeen vraagt zich af of Sint-Kruis een periode van opleving tegemoet gaat, te meer ook omdat in het ge bied rond Sint-Kruis op de hoger gelegen zandgronden „luxe woningbouw" werd geprojecteerd ingevolge het streekplan West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Reeds nu worden diverse oude woningen gebruikt als vakantie- en weekendver blijf, onder andere in de schitterende landelijke om geving van de Binnenweg en Heirweg, in de schaduw van de oude Sint Pieters- dijk. Het gebied vraagt ei genlijk om een recreatieve bestemming al zal dan wel wat zorgvuldiger moeten worden omgesprongen met het natuurschoon in de naaste omgeving van de kreken in dat gebied. Sint-Kruis is ouder dan zijn „peperbusse", een spottende benaming voor zijn stompe kerktoren. Meer dan eens gingen die van Sint-Kruis op de vuist om een dergelijke bena ming te wreken. Sint-Kruis gesticht in de periode van de indijkingen en cultive ring van het land buiten de toenmalige steden waar schijnlijk tussen 1243 en 1292. In 1292 wordt een kerk te Sint Kruis veron dersteld want toen werd gesproken van de parochie Sint-Kruis. Het dorp moet reeds vroeg geprofiteerd hebben van de vlasindu strie want die wordt al in 1450 vermeld. Kerkreke ningen zijn bewaard geble ven van 1445-1487 en in 1467 werd de kerk aanzien lijk vergroot, evenals in 1487. De kruiskerk van Sint- Kruis had twee klokken en vijf altaren. Het dak was gedekt met tegels en de vloer was geplaveid. Geen armoedige bedoening voor die tijd. In de onmiddellijke om geving van het dorp lag de „uuthof" Spitsbroek, waar magistraat en geestelijk heid uit Aardenburg en Vlaanderen bijeenkwamen als er eens iets te vieren was of na afloop van de jaarlijkse grote processie in Aardenburg tijdens de pinksterweek. Tijdens de 80-jarige oor log ontstonden tengevolge van inundaties de kreken rond Sint-Kruis en in 1638 stond het dorpje nog als vissershaven bekend, doch na de troebelen van de her vormingsstrijd duurde het tot 1648 voor Sint-Kruis weer wat in aanzien kwam. Het land werd opnieuw be dijkt, er was weer werk. Vanaf zijn stichting tot 1796 was Sint-Kruis afhan kelijk van Aardenburg, maar tijdens de Franse tijd werd het een zelfstandige „commune" in het departe ment van de Schelde. De zelfstandigheid van Sint- Kruis ging verloren op 1 april 1941 toen het dorpje samen met Eede bij Aar denburg werd gevoegd. Sint-Kruis lag bijna ver geten en sluimerend rond zijn toren. Misschien brengt de twintigste-eeuwse wel vaart met zijn tweede wo ningen, landhuizen en ver keer opnieuw een opbloei voor Sint-Kruis met zich mee. De kerk van Sint-Kruis, een monumentaal (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Eerder dan verwacht kon gistermorgen de 2000e bezoeker van de Speulerieë '72 in de Terneuzense sporthal gehuldigd worden. Het was dt 11-jarige Anja de Vries uit Hoek die uitbundig door leiding en kinderen werd gehuldigd. Anja werd „in de bloemetjes" gezet en kreeg een schildje voorgehan gen waarop in sierlijke cijfers het getal 2000 prijkte. Dat de 2000ste bezoeker Anja had een dagkaart uit een der buitenkernen komt is met' zo verwonderlijk. Van de ruim 800 kinderen, die er gis teren waren, komen er 356 uiit de buitenkernen, teken dat de •Deeiweek: die tot en met za terdag duurt, bij de jeugd aanslaat. Maar niet alleen de jeugd is enthousiast. De ruim 40 vrijwillige leidsters, die zich dé gehele week belange loos voor de Speulerieë be schikbaar hebben gesteld, zijn dat ook. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDZANDE De muziek vereniging Veronica uit Zuid zande heeft van het gemeente bestuur van de Franse stad Evron (tussen Parijs en Brest) de uitnodiging ontvangen deel te nemen aan het „fête de la vlande" (het feest van het vlees), dat van 31 augustus tot 3 september daar wordt ge houden. Veronica dankt deze invita tie aan gedeputeerde mr. Schlingemann, die goed be vriend is met de burgemeester vam Evran. De heer Schliinge- ihann zafl eveneenk op'het feest van de partij zijn als verte genwoordiger van heit Zeeuw se provinciale bestuur. Tevens hebben een uitnodiging ont vangen burgemeester Schipper Vam Oostburg en burgemeester Huber van Geest Ook de dans groep Kasporgo uit Goes zal het vleesfeest, dat elk ja-ar uitgebreid in Evran wordt ge vierd, opluisteren. Hlet mu ziekgezelschap Veronica ver trekt op 31 augustus per bus naar Bvnom, een reis van onge veer 6000 kilometer. De terug reis wordt zondag 3 septem. her aanvaard. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Nog steeds blijkt de redactie van de Speulerieë-jeugdkrant niet ge bukt te gaan onder gebrek aan kopie. De jeugdige verslagge vers komen met zoveel nieuws aandragen dat de krant uitge breid moest worden tot vier pagina's. Kas Tiersma (12) uit Hoek versloeg een da-mwedstrijd al dus: „Er zijn 20 deelnemers, dus dan wordt er in 10 partij en gespeeld. Van die 10 partij en blijven er 5 winnaars over. Een meisje zen tegen haar me despeelster dat ze moest slaan. Maar het meisje sloeg niet. maar zette. Het andere meisje vroeig aan de leidster of ze de steen mocht weg pakken van het andere meisie. Dat mocht niiet. Els Buize, 11 jaar uit Ter- neuzen, interviewde een -aantal mensen: Marjo Cosijn, de leid ster van het tafeltennis vertelt dat ze het hier wel leuk vindt maar ze heeft haast niiks te doen. Ze kan lekker luieren. Ze hoeft alleen ma-ar op een knopje te drukken. Dan gaat er een beetje, dat betekent wisselen". Piet de Meyer zit in de discobar. Hij vindt het wel leuk om daar te zitten, maar niet de hele dag. Dat is teveel lawaai. Petra Lafort doet ty pen het graagst. Wim Loof doet het liefst figuurzagen en naar de film kijken. Susan Overudive naait hef liefst. De liefste juffrouw vindt zij die in de winkel staat maar ze weet niet hoe ze heet. Finie Kiel timmert het graagst. De discobar daar vindt hij niks aam. Tamja Kaas en Inge Timmerman, beiden 11 jaar, gingen de staat op en vroegen aan voorbijgangers wat ze van de Speulerieë vin den. Ze vonden dat je het wel kon merken wamt het was veel rustiger op straat en je hoorde af en toe het geluid van een luidspreker. En som mige mensen zeiden ook dat als ze kind waren ze ook nog naar de Speulerieë wilden. Een mevrouw vond f 3,50 duur. Maar de meeste mensen vonden het leuk dat je zoveel kon doen en ze vonden het helemaal niet duur. Nog een sportverslag. Dit maal van 10-jarige Carla Cob- ben uit Zaamslag: „Er waren erg veel deelnemers aan de tafeltenniswedstrijd. Er waren er 16. Er werd ook veel aan gemoedigd. De tafeltenniswed strijd ging onder leiding van Marjon Cosijn. De jongens tel den zelf. Bram van de Brink, kampioen van gisteren speelde ook mee. Hij heeft vandaag verloren van Erik-Jan Wilting. De halve finale werd gespeeld door E. Wilting, Tony de Kort, Leo Doorns en Wim Dunge- mans. In de finale kwamen Erik-Jan en Leo. Kampioen van de Speulerieë 2 augustus is Erik-Jan Wilting. GEORGE MCGOVERN heeft een televisietoespraak moeten uitstellen, omdat de omroep- maatschappij hem geen gratis zendtijd ter beschikking wilde stellen voor politieke propa ganda. Reisje Woensdag 9 augus tus zal de buurtvereniging De M-arollen te Sas van Gent het jaarlijks uitstapje maken. Zo zal per bus het Boudewijnpark te St. Miohiels bij Brugge worden gezocht, alsmede het Dolfinarium. Deze reis is voor de jeugd tot en met zestien jaar gratis. Personen boven zestien jaar kunnen mee tegen een vergoeding van vier gul den per persoon. Men vertrekt om een uur 's middags van de Staak, en de terugkomst is ongeveer zeven uur (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de ka pel van St. Maarten aan de Meinersweg 3 bij Grijpskerke wordt op 18 augustus een ten toonstelling geopend van een vijftal leden van de Zeeuwse Kunstkring. De opening zal worden ver richt door de heer R. Hoegen. De exposerende kunstenaars zijn Jaap Dommisse, Matty Mui-re. Gerard Menken, Miems van Citters en Toos den Her der.' Chris Maas, de Terneuzense sportambtenaar, die nauw bij de opzet van de speelweek betrokken is. is vol lof over deze vrijwilligsters, waarvan het overgrote deel huismoeder is. „Nu kunnen zij hun kinde ren zelf eens zien speien en krijgen zij ook enig idee waarvoor gelden, die voor dit werk beschikbaar zijn gesteld, anagewend worden. De leid sters behoeven m de strikte zin van het woord geen lei ding te geven. De jeugd houdt zichzelf op de Speulerieë, die eigenlijk een gigantische in stuif is bezig. Ze begeleiden de kinderen als het ware. De eerste dag was het even wen nen, maar nu loopt het ge smeerd". Gesmeerd worden ook de kelen. Chris Maas had een voorraad limonade laten aan rukken, waarmee hij dacht de gehele week toe te kunnen komen. „De 65 kratten waren gisteren echter al leeg en ij- lings heb ik nieuwe laten aan rukken", zo zei hii. De wedstrijden, die tijdens de Speulerieë gehouden wor den, slaan goed aan. Vandaag wordt er een miss-verkiezing gehouden. „De bedoeling is niet dat de meisjes op hun paasbest verschijnen, maar in hun gewone speelkleren, liefst opgesierd met eigen sieraden en tierelantijntjes. Daarnaast zal op de presentatie gelet worden", aldus Chris Maas. De speelweek, dagelijks ge opend van 9 tot 12 en van 13 tot 16.30 uur, kan door ieder kind van 4 tot 14 jaar bezocht worden. Speciale dagkaarten, ad f 'l,- per stuk, zijn 's mor gens bij de ingang verkrijg baar. TERNEUZEN In het han delsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de navolgende bedrijven inge schreven: café-restaurant „De Zwaan", Sas van Gent (Phi lippine), Havenstraat 2, eig. mevrouw M. Wiskerke-Daiuret- Firma Herwd, Ooatburg (Gnoe- de), Voorstraat 28-30, autobe drijf; vennoten: I. Herman en A. de Wit- M. Witte (eig.), Temeuzen, Bachlaan 61, assu rantie-, liman cierings- an hy- potheekbamdddelmgsbedjrij f R. Lafertin (eig.), Sas van Gent, woonwagenkamp, groot handel in oude metallen. Proc tor Masts b.v. i.o., Oostburg (Breskens), Middenhavendam, postbus 30, vervaardiging en verkoop van scheepsmasten en andere masten; vennoten: jachtwerf Frans Maas N.V. en W- A, Koekebakker. G. A. Kombrink (eig.) Terneuzen, Markt 21, sleepbaatddenst met de sleepboot Algri- Wasserette „Van die Waal", Oostburg, Breedestraat 1, zelfbedienings- wasserette, eig. J. van de Waai. Maiiison Cortvriendt, Sas van Gent. Stationsstraat 19, kleinhandel iin daimesbovan- kleding, eig. H. A. V. Cort vriendt. Foto Roland van Darome. Hulst (Nieuw-Na- men), Hombachstraat 21, foto grafisch bedrijf. Leicom b.v. i.o., Terneuzen. Ntaordsltraat 85, pijpfiittersbedmijf, eig- P- G. Liiekens- Anja de Vries uit Hoek werd gisterochtend gehuldigd als tweeduizendse bezoek(st)er van de Speulerieë '72. Bloemen en een mooi schildje en een luid applaus waren haar beloning. (Van onze corresponded). SLUISKIL Vandaag (donderdag) vieren de heer O. Devos en zijn echtgenote C. de Vos-van Hijfte hun 50-jarig huwelijksfeest. Oscar Devos heeft 44 jaar gewerkt als we ger bij de cokesfabriek in Sluiskil. Hij leerde zijn vrouw kennen bij de oprichting van het Wit-Gele-Kruis in Sluis kil. Op de feestavond lootten zij elkaar voor het dansen. „Het was een groot lot voor het leven", zegt de heer Devos. „De eerste dag na ons trouwen hadden we nog maar twee cent over". In zijn jonge jaren was de heer Devos een ver stokte vogelvanger. Hij voelt zich met zijn 71 jaar zijn vrouw is 69 nog veel te jong om bij de bejaarden te gaan kaarten. Liever knutselt hij thuis wat of speelt hij een partijtje biljart. Het echtpaar heeft drie kinderen. Het hertenkamp dat sinds kort in Westdorpe bestaat, blijkt een grote publieke be langstelling te trekken. Dage lijks komen tientallen be zoekers, zowel volwassenen als kinderen, naar het kamp om de dieren van voedsel te voorzien. De bevolking van het dierenparkje omvat twee grote herten en een eenjarig hertje, een bok, een geit, scha pen, ganzen en andere dieren. Veel aandacht krijgt de ezel, die het tot grote populariteit bij oud en jong heeft gebracht. Toch is niet iedereen op de aanwezigheid van het grauwtje gesteld. Het gebeurt namelijk nogal eens dat de ezel 's mor gens in alle vroegte aan het balken slaat en op die manier vele bewoners van de nieuwe wijk eerder wekt dan hen lief is PREMIER Forbes Burnham van Guyana heeft zijn kabinet gereorganiseerd, nadat de 15 ministers van de vorige rege ring allen hun portefeuilles ter beschikking hadiden gesteld. DE Koninklijke Marine zal begin volgend jaar voor in aanbouw zijnde fregatten en ioodsvaartuigen dieselmotoren kopen van de Engelse firma Ruston Paxman Diesels ltd in Lancashire. (Van onze correspondent). TERNEUZEN Zondag 6 au gustus zal de Scheldedijk tus sen Terneuzen en Walsoorden weer druk zijn bevolkt met hengelaars. Hoogwatergetij rond het middaguur is voor tal van verenigingen de ideale tijd voor het organiseren van wedstrijden. Leden van drie hengelsport- verenigingen komen die dag in actie. Bij de Terneuzense watertoren vissen de leden van de zeehenigelsportveren-i- girng Sluiskil van 11 tot 14 uur. Nabij de buurtschap „De Griete" doen dat va-raaf 10.30 uur tot 13,30 uur de henge laars van „De Knorhanen" te Heikant. Tenslotte vist de zee- hengel vereniging „De Vogel" te Kloosterzande bij „Wilhel mus" nabij Walsoorden. Ook deze wedstrijd is gepland van 11 tot 14 uur. (Van onze correspondent) 's HEERENHOEK Bij ge legenheid van de jaarlijkse kermis gaven de verenigde so ciëteiten een schieting op de staande wippen, waaraan door 84 schutters van 18 verenigin gen werd deelgenomen. Uit slag van de eerste wip. Hoofd vogel: P. de Wilde van Juliana uit Oudelande. 1ste zijvogeil A. A. Geense van Zorgvliet uit Ellewoutsdijk. 2de zijvogel C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme. 1ste bovenkal H. A. Mol van Jacoba van Beieren uit Goes. 2de boven kal A. Herma uit Axel. 1ste onderkal P. Rijk van Vios uit 's Heerenhoek- 1ste klep Luc. Vijdt van St. Sebastiaan uit Stekene. 2de klep J. v. Iwaar- den van Victoria uit Kwaden damme. 3de klep E. Tieleman van Ons Vermaak uit Axel. 4de klep S. Ferket van Ons Vermaak uit Axel. Meeste kleine vogels Jac. v. Eykeren van Vrije Schutters uit 's Heerenhoek, vijf vogels. Uilslag van de tweede wip. lste hoofdvogel J. v. d. Walle van Eendracht uit Vlissingen. 2de hoofdvogel P- Verheyke van Zorgvliet uit Ellewouts dijk. lste zijvogel v. Kampen van St. Sebastiaan uit Steke ne. 2de zijvogel Stroobrandt van St. Sebastiaan uit Steke ne. 3de zijvogel A. v, 't Wes teinde van Willem Teil uit Ovezande, 4de zij vogel P. Rijk van Vios uit 's-Heerenhoek, bij loting, lste kal W. de Jon ge Wz van ADLM uit Kwa dendamme. 2de kal C. Remijn van Spes-Nostra uit Ovezande. 3de kal P. Verheyke van Zorgvliet uit Ellewoutsdijk. 4de kal L- Vermuë van Spes- Nostra uit Ovezande. Meeste kleine vogels P. Vette van Concordia uit 's Heerenhoek vijf vogels. De handboogvereniging „Eensgezindheid" gaf voor 60 schutters van 13 verenigingen een schieting op de staande wippen. Uitslag van de eerste wip. Hoofdvogel C. Westdijk van Vios uit 's Heerenhoek. lste zijvogel B. Looy van Vic toria uit Kwadendamme. 2de zijvogel M. Steenbakker van Victoria uit Kwadendamme en M. Mol van Edele Handboog uit Oudelande. lste bovenkal C. P. Timmerman van Vios uit 's Heerenhoek. lste onderkal L. Vermuë van Spes-Nostra uit Ovezande. 2de onderkal P- Rijk van Vios uit 's Heeren hoek, beiden laatste bij loting. Meeste kleine vogels: Jer. Vette van Concordia uit 's Heerenhoek, vijf vogels. Uit slag van de tweede wip. lste hoofd vogel Jac. Smallegange van Zorgvliet uit Ellewouts dijk. 2de hoofdvogel C. West dorp van Eensgezindheid uit 's Heerenhoek. lste zijvogel L. de Kraker van Vios uit 's Heerenhoek. 2de zijvoge] L. de Jonge van Concordia uit 's Heerenhoek. 3de zijvogel H. Driedijk van Soranus uit Heinkenszand. 4de zijvogel C. Westdijk van Vios uit 's-Hee renhoek, lste kal C. v. 't West einde van Soranus uit Hein kenszand. 2de kal: B. Looy van Victoria uit Kwadendam me, 3de kal J. de Baar van Willem Teil uit Ovezande. 4de kal C. Steenbakker van Victo ria uit Kwadendamme. Meeste kleine vogels L. Verdonk van Concordia uit 's Heerenhoek, vijf vogels. De kleppen van de eerste wip werden als volgt geschoten .lste klep J. Remijn van Eensgezindheid uit 's Heerenhoek. 2de klep C. Westdorp en de derde klep was voor Janus v. d. Dries allen van Eensgezindheid uit 's Heerenhoek. De verenigde sociëteiten ga ven een schieting. Dit gebeurde op de liggende wippij bij dhr. B. Rentmeester. Van 11 vereni gingen waren 46 schutters op gekomen. De uitslag van de eerste wip. Hoofdvogel P. M. Steketee van Diana uit Yerse- ke. lste zijvogel H. Koens van Spes-Nostra uit Ovezande. 2de zijvogel F. v. Steenbergen van Willem Teil uit Ovezande. lste bovenkal P. M. Steketee van Diana uit Yerseke. 2de boven kal A. v. d- Dries van Eensge zindheid uit 's Heerenhoek, bij loting. De beide onderkallen werden geloot door P. M. Ste ketee van Diana en M. Nijsten van Vrije-Schutters uit 's Heerenhoek. lste klep P. Rijk van Vios uit 's Heerenhoek. 3de klep Jac. v. Eykeren van Vrije Schutters uit 's Heeren hoek. Meeste kleine vogels: H. Koens van Spes-Nostra uit Ovezande, zeven vogels. De vliegende vogelprijzen waren voor P. Timmerman van Vrije Schutters uit 's Heerenhoek en H. Koens van Spes Nostra uit Ovezande. Uitslag van de tweede wip- lste hoofdvogel J. Rijk. 2de hoofdvogel A. v. d. Dries beiden van Eensgezind heid uit 's Heerenhoek. lste zijvogel H. v. d. Dries van Concordia uit 's-Heerenhoek. 2de zijvogel. Alb. v. d. Dries van Vrije Schutters uit 's-Heerenhoek. 3de zijvogel P. de Jonge van Vooruitgang uit Kwadendamme. 4de zijvo gel Jer. Vette van Concordia uit 's Heerenhoek, bij loting lste kal B. v. d. dries. 2de kal Jan v. d. Dries beiden van Eensgezindheid uit 's Heeren hoek. 3de kal G. Geys van Soranus uit Heinkenszand. 4de kal P. Vette van Concordia uit 's Heerenhoek. Meeste kleine vogels P. Vette voornoemd, zes vogels. De vliegende vo gelprijzen waren voor M. v. Steenbergen van Willem Teil uit Ovezande, Alb. v. d- Dries van Vrije Schutters uit 's Heerenhoek en P. Daalman van ADLM uit Kwadendam me. VLISSINGEN Aan het bureau werd in het tijdvak van 25-7 t.m. 31-7-1972 ken nisgegeven van de navolgende voorwerpen: portemonnee (Belg) met inih., vouwparaplu, horloge met sportbaed, 2 bad handdoeken en 1 dames- he ren en kinder zwemkostuum, Schotse Collie diverse sleu tels, witte knipportiemonnee, 2 Ip's, zuidwester, boodschap pennetje, portefeuille met Duitse id. kaart, windjack, foxterrier, Opel-sleutels, kana riepiet, poloshirt, uitlaatstuk, jonigemsbril, foxterrier, schou dertas met inih., ford-sleutels plus huissleutels, latjasje, par kiet (erg groot), portemonnee met rits, suède damesporte- monnee, witte dames hand schoenen. Afdeling gevonden voorwer pen is geopend van maandag tot en met vrijdag van 11- 12.30 en van 15.30-16.30 uur. Zaterdag van 11-12 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Jon gerenkoor Walcheren zal op tien seDtember medewerking verlenen aan een kerkdienst in Amersfoort. Het jongeren koor, dat de laatste maanden steeds vaker buiten Walcheren wordt gevraagd, maakt hier mee zijn verste „concertreis" in zijn bijna driejarig be staan. De dienst in Amersfoort wordt gehouden in de grootste kerk van de stad, de histori sche St. Joris. Voorganger is de uit Middelburg afkomstige hervormd predikant ds. D. van Boven. De toernee is tot stand gekomen op initiatief van een andere Middelburger, de heer J. Meyers, voormalig directeur van de sociale dienst in de Zeeuwse hoofdstad, die thans in dezelfde functie in Amersfoort werkzaam is. Schieting De schutters vereniging „Nooit Gedacht" houdt op zondag 6 augustus in café De Kind een binnenschie ting op de liggende wip. Aan vang 15 uur.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2