OORLOG AAN „STADSAUTO'S" Kabinet met PvdA niet in landsbelang" HULSTER POLITIE HAALT ILLEGALE HORLOGEVERKOPERS VAN DE STRAAT AR tegen christelijke eenheidslijst Minder jarigen naar stem bus DOODGESLAGEN GEVANGENEN „TENTOONGESTELD" Overheid gaat spoedig langparkeerder te lijf Veronica-directeur Dirk Verweij in Italië overleden SPOORWEGSTAKING IN ITALIË Wiegel schuwt vervroegde verkiezingen V> gezinshelpsters maand verlengd RADIO DE KOCK Niet wachten Per uur meer Vier doden op spoorweg overgangen WETSONTWERP INGEDIEND STEM TWAALF NEGENDE PARTIJ REMISE BELEID MARKTPLEIN Burg. Aschoff vandaag naar Den Haag voor Dü W-kwestie Directeur: Dr. W. A. J. M. Barkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—79 30 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8918 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 1 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldirfg: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 1-1 vut*. Voor het tnaandagpummer: Vrijdag tot v.m, II uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een gevers). onzer verslag- DEN HAAG. Zeer fors verhoogde parkeergelden zullen de auto's uit de bin nensteden moeten weren. Vooral langparkeerders zul len hierdoor worden ge troffen. Verder worden momen teel op het ministerie van Verkeer en Waterstaat sys temen bestudeerd waarbij de automobilist steeds gro tere bedragen moet betalen naarmate hij met zijn wa gen dieper in het centrum van de stad doordringt. Tussen het ministerie en de Vereniging van Neder landse Gemeenten wordt op dit ogenblik overleg ge voerd, dat moet leiden tot het opstellen van een reeks richtlijnen voor de gemeen ten in ons land met betrek king tot het verkeerspro bleem. Voorlopig zal men trach ten het nijpende probleem dat vooral de grote steden lam legt aan te pakken via de parkeergelden. Noch over het tijdstip waarop de richtlijnen zul len worden gepubliceerd, noch over de mate waarin de huidige parkeergelden zullen worden verhoogd, wilde een officiële woord voerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat nadere mededelingen doen. „Maar," zo zei hij, „het is duidelijk dat we niet nog een paar jaren kunnen wachten, aangezien het in de grote steden dan een chaos is geworden wat het verkeer betreft". En met betrekking tot de verhoging van de parkeergelden merkte hij op: „De enige methode om de auto uit de steden te houden is, om het maar eens te zeggen, de automobilist te laten „bloe den", wanneer hij het toch doet. De parkeergelden zul len zo hoog moeten worden dat ze min of meer preven tief gaan werken" Vooral op de „lang-par- keerders" zullen de nieuwe maatregelen worden ge richt, waarbij vooral wordt gedacht aan degenen die met hun auto naar hun werk kring in de binnenstad gaan en dan met deze wagen urenlang een parkeerplaats bezet houden. Om dit lang durige parkeren tegen te gaan, zal een vorm van progressiviteit in de par keergelden worden doorge voerd, zo bevestigdde de woordvoerder van het mi nisterie. Dit houdt in dat men voor (bijvoorbeeld) het tweede uur parkeren méér geld moet betalen dan voor het eerste, en voor het derde uur méér geld dan voor het tweede. Het huidige parkecrgeld- systeem kent al min of meer een dergelijke vorm van progressiviteit (waar door bijvoorbeeld een uur parkeren in een buitenwijk bij een parkeermeler even veel kost als een half uur parkeren in de binnenstad), maar het bedrag dat wordt gevraagd voor het recht op een parkeerplaats wordt op het ministerie beschouwd als te laag om mensen van onnodig bezetten van een parkeerplaats af te houden. „De tendens bestaat", aldus de woordvoerder, „om van het parkeergeld een gevoe lig bedrag te maken, zó ge voelig, dat men liever dat bedrag niet uitgeeft wan neer men niet per se moet parkeren". Voor personen en bedrij ven die beslist een par keerplaats in de omstreden binnensteden nodig hebben, wordt gedacht aan het in meerdere mate verhuren van vaste standplaatsen. (ADVERTENTIE) Noordstraal 107, tel. 01150-4255 TERNEUZEN (Van onze verslaggevers) UDENHOUT Bij ongeluk ken op spoorwegovergangen zijn gisteren vier mensen om het leven gekomen. Rond twee uur reden de 59- jarige heer W. van Griensven uit St. Michielsgestel en zijn 49-jarige schoonzuster me vrouw J. van Veghel uit Udenhout een onbewaakte overgang in Udenhout op. Hij op een brommer, zij op een fiets. Vermoedelijk hebben ze zo druk met elkaar gesproken dat zij de uit Tilburg komende trein niet hebben gezien. Op eèn met automatische knipperlichten beveiligde overweg tussen Lage-Zwaluwe en Dordrecht kwam een man door onbekende oorzaak onder de intercitytrein van Roosen daal naar Amsterdam. Tussen Leiden en Voorscho ten tenslotte werd een 64-jari- ge man aangereden door de TEE-trein Etoile du Nord van Amsterdam naar Parijs. Hij was op slag dood. (Van onze redacti® binnenland) BRESCIA Dirk Verwey, een der drie directeuren van Radio Veronica, is in de nacht van maandag op dinsdag op 66-jarige leeftijd in een hotel in Brescia (Italië) aan een hartaanval overleden. De heer Verwey was op een zakenreis in Italië. Zijn schoonzoon J. van Veen trof hem gistermorgen dood in zijn hotelkamer aan. De laatste ja ren was de heer Verwey de managing-director van Radio Veronica. Het programma van Veronica werd gisteren ge deeltelijk gewijzigd. (Van onze parlementaire re dactie). DEN IIAAG. De anti revolutionairen verzetten zich tegen een eenheidslijst met de KVP en de CHU, wanneer het als gevolg van de huidige ka binetscrisis zou komen tot ver vroegde verkiezingen. De te genstand tegen een nauwer sa mengaan met de beide christe lijke zusterpartijen komt zo wel van de rechtervleugel als van de linkervleugel van de ARP. De KVP en de CHU zijn hierover zeer teleurgesteld. De voorzitter van de contact- raad van de drie partijen, prof. dr. P. Steenkamp, heeft in de afgelopen dagen zijn ui terste best gedaan om de anti revolutionaire leiders te bewe gen. de oorspronkelijk voor de normale verkiezingen van 1975 gemaakte afspraken ook nu, bij vervroegde verkiezingen, na te komen doch al zijn moeite was tevergeefs. Enkele dagen geleden heeft het par tijbestuur van de ARP offici eel besloten niet langer mee te doen. De anti-revolutionairen ver schuilen zich achter het argu ment, dat hun partijreglemen ten geen spoedprocedure toe staan. Datzelfde geldt ook voor de beide andere partijen, doch daar gaan de partijbestuurders uit van het standpunt „nood breekt wet', hetgeen betekent, dat men daar bereid is om op korte termijn de hoogste par tij-organen bijeen te roepen om de regelmenten te wijzi gen. De vrees dat de eenheid van de drie partijen wordt nage streefd „ten koste van de bij belse boodschap" leeft bij vele rechtgeaarde calvinisten in de noordelijke provincies. Onder leiding van de bekende Friese oud-senator Algra is daar een beweging ontstaan, die niet de samenwerking doch wel het samengaan tussen de drie christelijke partijen ver werpt. Intussen heeft ook de Arjos. de AR-jongerenorganisatie, in een open brief aan de leden van de AR-partij laten weten, „dat niet toegegeven kan wor den aan het streven naar een gemeenschappelijke lijst tij dens de komende verkiezin gen". Het dagelijks bestuur van de Arjos acht „de vor ming van één lijst van de confessionele partijen onaan< vaardbaar" De voorzitter van de AR- fractie in de Tweede Kamer, mr. Aantjes, ziet het samen gaan van de drie partijen „niet zo zitten", al wil hij wel toegeven, dat zijn fractie in het afgelopen jaar zeer goede ervaringen heeft opgedaan met de nauwe samenwerking tus sen de drie fracties op ver schillende terreinen. Toch wil hij niet tegen de sterke onder stroom in zijn partij oproeien, De zeer voorzichtige partij voorzitter dr. Veerman wil dat nog minder. (Van onze parlementaire redacteur! DEN HAAG Minister Geertséma (Binnenlandse Zaken) heeft thans b(j de Tweede Kamer het wetsont werp tot verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar ingediend. Het wetsontwerp voorziet ook in de mogelijkheid om aan ver kiezingen deel te nemen als men tussen het moment van de kandidaatstelling en de dag van de verkiezingen (een periode van tenminste 43 dagen) 18 jaar, 19 of 20 jaar wordt. De beide Kamers van de Sta- ten-Generaal zijn reeds eerder akkoord gegaan met een wijzi ging van de grondwet die de weg baande naar deze verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd. Te verwachten is daarom, dat het wetsontwerp dat een wij. ziging van de kieswet op dit punt voorstelt snel door de Tweede en de Eerste Kamer kan worden afgehandeld. Daar door zou het mogelijk worden, dat tenminste 750.000 jongeren bij vervroegde Kamerverkie zingen naar de stembus kun nen gaan. Tot nu toe moest men de kiesgerechtigde leeftijd ten minste bereikt hebben op de dag van de kandidaatstelling (zes weken voor de verkiezings datum). Als het wetsontwerp wordt goedgekeurd kan ook de gene, die uiterlijk op de dag van de verkiezingen 18 wordt zijn stem uitbrengen. Intussen is al gebleken dat het aantal jonge kiezers tussen achttien en eenentwintig jaar nog aanzienlijk groter is dan minister Geertsema in zijn Me morie van toelichting veronder stelt. Worden de verkiezingen in oktober gehouden, dan gaan 998.560 minderjarigen naar het stemlokaal, worden ze in no vember gehouden dan zijn het er 1.009.142, welk legioen tot 1.064.957 stijgt als het decem ber zou worden voor de verkie zingen worden uitgeschreven. De minderjarigen vormen twaalf procent van het aantal kiesgerechtigden en zijn goed voor negentien kamerzetels. De traditionele Italiaanse vakantiemaand is begonnen. Reden voor duizenden va kantiegangers om zeer bij tijds op de stations te ver schijnen. Dat kon gisteren nog. Vandaag niet meer want het treinverkeer in Italië zal tot stilstand komen als gevolg van een 24-uur- staking van spoorwegplan nen die betere lonen en ar beidsvoorwaarden eisen. De vakbonden zijn vastbesloten un eisen kracht bij te zet ten en midden augustus op nieuw te zullen staken als niet aan hun wensen tege moet wordt gekomen. De situatie zal naar wordt verwacht en ondanks het feit dat veel bussen worden ingezet chaotisch worden op het tijdstip dat miljoenen Italianen en buitenlandse toeristen op reis gaan. (Van onze sportredactie) REYKJAVIK De negende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Bo ris Spasski en Robert Fischer is geëindigd in remise. De Amerikaanse uitdager reikte de Rus na 29 zetten de hand. die deze accepteerde. Fischer leidt nu met 5,5 te gen 3,5 punten. De tiende par tij zal donderdag worden ge speeld. (Voor het zettenverloop zie onze sportpagina). TWEE Turkse „terroristen zijn in Istanbul na een schiet partij, waarbij een van hen gewond werd gearresteerd. Twee weken geleden zouden drié terroristen zijn gearres teerd, die op hel punt stonden de dochter van een welgestel de reder te ontvoeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De liberale fractieleider Hans Wiegel heeft gisteravond openlijk toegegeven dat zijn wil tot lijmen van het kabinet-Biesheuvel is ingegeven door de vrees, dat vervroegde verkiezingen wel eens kunnen leiden tot een kabinet met de PvdA. Wiegel zei dat niet in het belang van het land te achten en vond daarom, dat ten koste van alles geprobeerd moet worden DS'70 weer in liet regerings kamp te krijgen. De VVD wil daartoe zelfs de concessie doen, dat er geen claim wordt gelegd op de 70 miljoen gulden die nog te ver delen zouden zijn. Wat Wiegel betreft mag dat bedrag in zijn geheel worden toegeschoven aan de begrotingen voor Ver keer en Waterstaat en voor het wetenschapsbeleid. Ook zal de VVD niet tomen aan reeds gemaakte afspraken over de defensieuitgaven in het komende jaar, hoewel men in deze partij het aan minister De Koster toegemeten budget te laag vindt, zelfs al zou er tijdens de lijmpoging geen overeenstemming komen over het defensiebudget voor 1974 en 1975, dan nog komt de VVD niet terug op de kabinets afspraak inzake de defensie uitgaven voor 1973, zo zei Wie gel nadrukkelijk- Wiegel die gisteravond, na zijn gesprek met Biesheuvel's adviseur Scholten, optimistisch was over de kans van slagen (Van onze redactie buitenland) BANGUI Op een speciaal opgericht podium in het centrum van Bangui, de hoofdstad van de Centraal-Afrikaanse Republiek, kon men gistermorgen drie doden en 42 gewonden zien, allen slacht offers van een ranselpartij in de gevan genis van Bangui, waaraan was deel genomen door president Jean Bedel Bokassa. President Bokassa verklaarde dat de slachtoffers gevangenen waren die wegens diefstal waren veroordeeld. Hij had op dracht tot de ranselpartij en de „expo sitie" gegeven om de bevolking van zijn land van diefstal te weerhouden. Dinsdag middag werden de doden en gewonden „den volke getoond" in een ander deel van de stad. Sommige slachtoffers hadden gapende wonden waarop zwermen vliegen zalen. Zaterdag kondigde president Bokassa een reeks maatregelen af om de toeneming van het aantal diefstallen in zijn land tegen te gaan. Hij liet onder meer weten dat iedereen die op diefstal wordt betrapt, een oor moet missen. Bij de tweede dief stal wordt het andere oor afgesneden, bij de derde de rechterhand afgehakt en bij de vierde volgt openbare executie. President Bokassa was tot de overtui ging gekomen dat de maatregelen niet direct het effect hadden gehad waarop hij had gerekend. Daarom had hij besloten zelf de leiding te nemen bij de bestraffing van de dieven in de gevangenis van Bangui. van de lijmpoging („ik ben optimistischer dan vanmor gen en vanmorgen was ik ai optimistischer dan vrijdag"), vond dat er naar gestreefd moet worden, dat de „vijf" het weer op alle punten eens wor den, opdat het kabinet-Bies heuvel tot 1975 kan blijven zitten. Misschien blijkt daarna wel, dat we het zo goed hebben gedaan, dat de kiezers ons op' nieuw voor vier jaar hun fiat geven, aldus de liberale lei der. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat vervroegde ver kiezingen (en die komen er als de lijmpoging niet slaagt) wel eens bunnen leiden tot de vorming van een kabinet „dat niet precies hetzelfde is als het huidige, anders gezegd: een kabinet met üe PvdA". Een dergelijk kabinet zal op een aantal punten zeker een ander beleid voeren dan het huidige, aldus Wiegel, die spe ciaal de belastingpolitiek in dit verband noemde. Ook zou onder een bewind met de PvdA de inflatiecorrectie (die nu voor tachtig procent door gaat) niet doorgaan en tevens zou er een beleid worden ge voerd, dat voor de zelfstandi gen minder gunstig is dan het huidige beleid. „De kiezers van de VVD en ook die van DS '70 zullen zeker niet gelukkig zijn met zo'n kabinet", aldus Wiegel, die daarom maar liever van vervroegde verkiezingen afziet en aan wil sturen Op herstel van de breuik. (Van een onzer verslaggevers) HULST De toenemende agressiviteit van de illegale horlogeverkopers is het centrum van Hulst is dinsdag morgen door de politie beantwoord met een razzia. Daarbij werden zes woonwagenbewoners uit Sas van Gent gear resteerd. Tijdens de snelle actie werden ze door twaalf politie-agenten in het nauw gedreven en vervolgens naar het stadhuis afgevoerd- Drie van hen, die zich niet konden legitimeren, zijn later overgebracht naar het politie bureau, maar allen zijn ze na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Hun handelswaar is na de aanhoudingen in beslag genomen. De buit bestond uit 76 horloges en sierraden, waarvan de waarde moeilijk te schatten is. De illegale kooplui waren door deze on verwachte operatie zo verrast, dat ze geen enkele vluchtpo ging waagden. Ze hebben zich tijdens hun arrestatie zelfs niet verzet, voor adjudant A. van Hove reden om achteraf te spreken over een „sportief gedrag". „Ze hebben heel deze zaak nogal fair opgevat", aldus de adjudant, die daaraan toe voegt, dat er geen klap is gevallen. In verband mei mogelijke complicaties had men een aan zienlijke politiemacht uit Zeeuwsch-Vlaanderen achter (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Burge meester J.C. Aschoff van Ter- neuzen heeft vanmiddag op het ministerie van Economi sche Zaken een gesprek met het hoofd van de afdeling Re gionale Industrialisatie over de mogelijkheid dat DOW Chemi cal (Nederland) N.V. in Ter- neuzen kan uitbreiden met een fabriek die lagedrukpo- lyethyleen produceert. Zoals bekend zal dit plan vermoedelijk niet un Terneu- zen gerealiseerd kunnen wor den omdat de Staatsmijnen over de licentoie van lagedruk- polyethyleen beschikt en deze niet uit handen wenst te ge ven. Wanneer de Staatsmijnen bij deze weigering blijft zou Dow Chemical in België een fabriek voor logedrukpoiye- thyleen willen vestigen. Hier door zou in Zeeuwsch-Vlaan- deren werkgelegenheid voor ongeveer honderd man verlo ren gaan. Burgemeester Aschoff zal in Den Haag onder meer de aandacht vestigen op de moeilijke situatie van de werkgelegenheid in Zeeuwseh- Vlaanderen. Hij zal op Econo mische Zaken aandringen op een nader overleg met de Staatsmijnen inzake de licen- sie voor lagedrukpoiyethy- leenfabricage in Nederland. de hand. Deze groep hoefde niet in het geweer te komen. De zes woonwagenbewoners zaten als ratten in de val, toén om half elf vanaf alle kanten politieagenten hel marktplein omsingelden. Ze waren even tevoren met politiewagens in aangrenzende straten gedropt. Toevallige passanten realiseerden zich nauwelijks wat er gebeurde. Een van hen, een vakantie houdende politieagent maakte foto's in de veronderstelling getuige te zijn van een banko verval. Na de razzia werd de publieke belangstelling groter en groepten op de hoeken van de straten mensen samen om het resultaat te bespreken. (Vervolg op pagina 3* (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De op 6 juni door het ministerie van CRM opgelegde vacaturestop voor gezinshelpsters, die voorlopig tot augustus zou duren, is met minstens een maand verlengd. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van de Centrale Raad voor Gezinsverzorging in Utrecht, het overkoepelende orgaan van de msteUipgen die zich met de gezinsvèrzorging bezig houden. De verlenging van de vaca turestop door het ministerie is volgens deze woordvoerder ge baseerd op het ontbreken van voldoende gegevens over de kostenfactor van deze vorm van maatschappelijke hulpver lening, die de laatste jaren sterk is gegroeid. Bij 't minis terie hoopt men nu, aldus de woordvoerder van de Centrale raad, eind augustus wel een beslissing te kunnen nemen. „Wij zitten hier erg mee", aldus de woordvoerder, „door het grote verloop onder de helpsters beginnen zich hier en daar al problemen voor te doen met de dienstverle ning". De nationale raad gaat nu zelf bij alle aangesloten instel lingen informeren wat de ge volgen zijn van de verlengde vacaturestop. Men wil exacte cijfers hebben over het ver loop en over de vermindering van dienstverlening die ont staat. Volgens de heer Timmer mans is het verloop voorzich tig geschat op minstens hon derd helpsters per maand op een totaal van ongeveer ze venduizend. De voornaamst® oorzaak van dit verloop is hu welijk. De Spaanse zeiler Garardo Seeliger was e envan de eerste in Kiel aangekomen deelnemers voor de watersportnummers van de Olympische Spelen, die eind deze maand beginnen. De eerste deelnemers werden verwelkomd door gastvrouwen met bloe men.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1