Hulstenaar wint hoofdprijs van jubileumschieting Veel kraaien in omgeving slapen Koewacht HULSTENAREN DRUK MET HONDEN TOERISTENAGENDA Ertvelde wint met krulbol van Oostburg BIJ „ONS VERMAAK" IN AXEL De Bruinvis' bestaat 40 jaar VAKANTIEWEEK VOOR KINDEREN Uit onderzoek Bart Dominicus blijkt: stad streek Drie maanden voor man uit Hansweert Muzikanten van Heikant succesvol INBRAAK IN TERNEUZEN Jongen door auto geschept Vogelwaarde gaat oefenen SAS VAN GENT „De Speurhond" opgericht in zeeland Maandag 31 juli 1972 2 In volle concentratie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De offi cier van justitie te Middel burg, rar. W. J. Kolkert, eiste gistermorgen tegen W. van de M. uit Hansweert vier maan den gevangenisstraf, waarvan één maand voorwaardelijk, een proeftijd van twee jaar, toezicht van het Zeeuwse con sultatiebureau voor alcoholis me en drugs en acht maanden ontzegging uit de rijbevoegd heid, waarvan vier maanden voorwaardelijk en twee jaar proeftijd. Enige tijd geleden maakte Van de M., die een bezoek tad gebracht aan een café in Yer- seke, zich zo kwaad op een paar jongens die hem plaag den, dat hij buitengekomen zijn auto pakte en recht op de jongens inreed. De officier vond dat hier sprake was van een onverholen geweldmis drijf. Mr. Kolkert toonde zich bijzonder gebeten op Van de M., die de jongelui zo de doodschrik op het lijf had ge jaagd. Eén van die jongens wisit zich door een noodsprong te rediden. De verdediger van de ver dachte, mevrouw Jansen-van Oosten, meende dat haar cliënt niet de bedoeling had gehad de jongens te doden. Hij zou ze alleen schrik hebben willen aanjagen. De cafébezoekers zouden zich volgens de politie rechter mr. P. van Empel ook niet als café-engelen hebben gedragen. De verdachte zou in die tijd ook nogal in wat hui selijke moeilijkheden hebben verkeerd. „U had niet zovePl moeten drinken", voegde de politierechter hem toe. De uit spraak luidde: drie maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en toezicht van het ZCBA, acht maanden ont zegging uit de rijbevoegdheid, waarvan vier maanden voor waardelijk en een proeftijd van twee j aar. (Van onze correspondent) HEIKANT Op uitnodiging van de stad Antwerpen bracht de muziekvereniging Heikant zaterdag een bezoek aan het bejaardencentrum „Het Lau rierenhof" te Antwerpen. In de tuin van dit bejaarden huis werd onder grote belang stelling een uitvoering gegeven die een groot succes werd. Door de Belgische televisie werden hiervan t.v.-opnamen gemaakt die op 12 augustus worden uit gezonden. (Van onze correspondent) AXEL De handboogmaatschappij Ons Vermaak hield gisteren in verband met het 75-jarig bestaan een grote jubileumschieting. Voorzitter A. E. Herman had op deze dag zelfs tydens de pauze zo weinig tijd, terwijl hij dat eigenlijk voor zovelen moest hebben. Zwetend zat hij dan ook in de kantine, bevelen en orders uitdelend en vragen stellend aan de mede-organisators of alles wel gereed was voor de middagschieting die om drie uur moest beginnen. Het bestuur van de jubile ren de Axelse handboog maatschappij en de organi sators van de jubileumschie ting. Alles klopte maar Herman was er kennelijk niet gerust op. Nog niet geheel gerust hoewel het eerste gedeelte van deze jubileumschieting dat 's mor gens reeds om negen uur was begonnen met een blokvogel- schieting en waaraan precies geteld 167 schutters deelnamen, vlekkeloos was verlopen. In feite twijfelde daaraan ook nie mand, want het was niet de eerste keer dat Herman als voorzitter van deze maatschap pij, een functie die hij nu zes jaar vervult, een groot toer nooi organiseerde. Drie jaar geleden werd in Axel het Eu ropees landentoernooi gehou den. De accommodatie waarover de Axelse schutters beschik ken is voortreffelijk. Ze be schikken over vier prangen met een eenvoudige maar smaakvolle kantine die kort geleden werd uitgebreid, waar de schutters hun dorst kunnen lessen. Zeer tevreden is Her man dan ook over de mede werking die de maatschappij altijd weet te verkrijgen van het gemeentebestuur van Axel, dat het ruime terrein beschik baar stelde, gelegen in een omgeving die men niet beter kan wensen. „En dan de vier prangen. Je moet ver zoeken om dat nog te vinden", zegt Herman. Onder tussen komen de schutters in groten getale het terrein op en de kantine stroomt vol en de man die de inschrijvingen no teert krijgt het druk. „Er zul len er vanmiddag weer veel zijn', zegt Herman, met een merkbare trots in zijn stem. „We hebben vandaag zelfs schutters van tegen de Franse grens. Kijk die daar zit is on langs keizer geworden, een ti tel die men krijgt na drie jaar achtereen koning te zijn ge weest'. Dan begint de schieting en al in de eerste ronde gaat er een golf van bewondering door de rijen van schutters als door de Terneuzense schutter M. Wisse op de tweee prang met een en kel schot niet minder dan vier vogels tegelijk worden afge schoten, iets wat men zelden meemaakt. Het tweede gedeel te van deze in alle opzichten geslaagde jubileumsehietings- dag werd groots ingezet. Uren later zou het zonder wanklank eindigen. Uitslag van de blokvogel- schieting. Deelname 167 schut ters die allen drie schoten had den. Wip 1: J. Lenaert, Hulst, die daarmee een radio ter waarde van 400,won. Wip 2: J. Everaert, Zelzaete (B.), frituurpan. Wip 3M. Calle, Gent, polshorloge. Wip 4: A, Suy, Koewacht (geldprijs). (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de zaak voor auto-onderdelen Van der Peijl aan de Schoolweg te Ter- neuzen werd Ingebroken en uit de winkelkassa f 250.- en uit een bureaulade f 100.- gestolen. De inbraak is vermoedelijk gepleegd in de nacht van vrij dag op zaterdag. De dieven verschaften zich toegang door het verbreken van een ruit. (Van onze correspondent) BIERVLIET De 15-jarige M. D. uit IJzendijke die met de bromfiets over het fietspad van de provinciale weg IJzen- dijke-Hoek reed. is zaterdag voormiddag om elf uur, toen hij ter hoogte van Biervliet de weg wilde oversteken, ge grepen door een nersonenauto, bestuurd door M. W. uit Keulen. De jongen werd ongeveer 20 meter weggeslingerd en kwam in de sloot terecht. Hij liep een open beenfractuur od en wera per ambulance naar het St.- Elisabethziekenhuis te Sluiskil overgebracht. (Van onze correspondent) VOGELWAARDE De voetbalvereniging Vogelwaarde heeft ter voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen een am bitieus oefenprogramma opge steld. Op 5 aug.: Vogelwaarde 1 en 2 Hoek 1 en 2, Vogelwaarde 3 Racing White; 12 aug.: Vogelwaarde 1 en 2 Rillandia 1 en 2, Terneuzen 4 en 5 Vogelwaarde 3 en 4; 16 aug.: Vogelwaarde 1 Axel 1; 19 aug.: Vogelwaarde 4 Hoek 3, Racing White Vogelwaar de 3; 20 aug.: Vogelwaarde 1 en 2 Steenbergen 1 en 2; 23 aug.: Vogelwaarde 1 Ter- neuzen 1; 26 aug.: AZVV 3 en 4 Vogelwaarde 3 en 4: 27 aug.: EDS 1 en 2 Vogelwaarde 1 en 2. (Van onze correspondent) KRABBENDIJKE Van dinsdag 1 tot en met zaterdag 5 augustus houden de Her vormde Jeugdraad en de Ge reformeerde Ouderkommissie te Krabbendijke weer de jaar lijkse kindervakantieweek. Op het programma staan een zes kamp, een verklede optocht en een bezoek aan het recreatie gebied Den Inkel t'e Krulnin- gen. Zaterdagavond 5 augustus worden de activiteiten afgeslo ten met een kampvuur in Bouwplan-west, tevens wor den daar de diverse prijswin naars bekendgemaakt en zal de muziekvereniging Concor dia met haar drumband een paar nummertjes ten beste ge ven. De gereformeerde predi kant ds. W. van der Kerk zaJ de kindervakantieweek zon dagmorgen 6 augustus wat of ficiëler afsluiten met een jeugdappel in het kerkgebouw van de Hervormde Kerk. De aanvang van de dienst is elf uur. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT On za terdag 12 augustus viert de Sasse zwem- en poloclub „De Bruinvis" haar veertigjarig bestaansfeest. Tevens herdenkt de huidige voorzitter, de heer M. Remerv zijn veertigjarig lidmaatschap van de vereniging, 's Avonds om zeven uur houden de leden in het cultureel centrum „De Speije" (Wilhelminalaan 1 te Sas van Gent) een receptie een korte feestvergadering en een feestavond. (Van een onzer verslaggevers) HULST-CLINGE Een on derzoek naar de verspreiding van kraaienslaapplaatsen heeft uitgewezen dat de meeste van deze vogels bij voorkeur plegen te overnachten in de driehoek Moerbeke-Koewacht, Groot-Ei land en Clinge- Ttot deze con clusies is Bart Dominicus uit Stekene gekomen. Hij heeft dit onderzoek aan vankelijk samen met Mare de Lyon ingesteld, maar is later alleen doorgegaan. De resulta ten zijn samengevat, in een verslag, dat is gepubliceerd in de jongste uitgave van De SteUMuut. Bart Dominicus kwam ook tot de slotsom, dat de kraaiachtigen bij het vol gen van de slaaptrekroutes (Van onze correspondent) HULST In Hulst is on langs opgericht een afdeling van de Vereniging van Duitse Herdershonden die de naam kreeg van „De Speurhond". Drie keer per week, op donder dagavond, zaterdagmiddag en zondagmorgen worden op een terrein achter de nieuwe lts on der leiding van de erkende in structeur, de heer R. Sierens te Sas van Gent, de honden af gericht. Dat africhten is een aange legenheid die niet zo maar ver wezenlijkt kan worden. Het vergt veel bekwaamheid, ge duid en liefde voor het dier. Begonnen wordt in eerste in stantie met wat wordt genoemd gehoorzaamheidsoefeningen, waarbij de herdershond de be velen van zijn baas zo vlug en correct mogelijk moet opvolgen en uitvoeren, zoals netjes lo pen, zitten, draaien en liggen. Dit alles lijkt gemakkelijk maar in de praktijk en dan vooral met jonge honden, gaan er, voor dit alles tot in de pun tjes is verzorgd, vele uren in zitten. Kan het dier dit alle maal dan kan hij op examen voor het eerste diploma (het VH1). Maar met de volledige africhting, waarbij de hond al le tot nu toe toegepaste aan- vals- en verdedigingstechnie ken kent en bovendien nog bovendien moet „speuren" is drie a vier jaar mee gemoeid. De afdeling is gevestigd in cafe „De Ster". Het ledental is (nog) niet zo groot maar de animo is groeiende en het en thousiasme is groot. Wie als toeschouwer, en dat zijn er op zonnige dagen nog al wat, de dressuurproeven aanziet, wordt misschien getroffen door het feit dat bij het zogenaamde „pakwerk", waarbij de hond een gevecht aangaat met een persoon (meestal de instruc teur) gebruik wordt gemaakt van een stok waarmee het dier schijnbaar wordt geslagen. Het gebruik van een stok is alleen maar om de hond te leren daarvan niet bang te zijn. Bo vendien krijgt hij er tikken mee op de flanken en daar voelt hij vrijwel niets van", al dus de heer Sierens. Een goede aanvalstechniek werd bewezen door de tweejarige ,Boy". Vol uit draagt hij de naam „Boy van het Axelerambacht" van" eigenaar Blommaert, die ook een kennel bezit te Hulst. „Boy" bewees inderdaad al ver gevorderd te zijn want op het commando „pak hem" van zijn baas rende hij met een enorme snelheid op een uit de struiken te voorschijn komen de en vluchtende man, die hij in een ommezien te pakken had, slechts alleen op het be vel „af" van zijn baas met rust liet, zü het dan dat hij geen .meter van zijn prooi afweek en met een duidelijke tegenzin van verdere acties afzag. Zoals iedere jonge vereniging kan ook deze nog wel wat leden gebruiken. Het secretariaat is gevestigd bij R. Josiassen, Gla- cisweg 30 te Hulst, tel. 01140- 2392. Klaar voor de oefeningen in het veld. hun weg vermoedelijk bepalen op grondbakens. Opvallend was, zo weet hij te melden, dat een groep uiit Heikant steevast boven de Linex-fa- briek in Koewacht afboog. Het vermoeden bestaat dat de vo gels zich bij hun oriëntatie bedienden van de fabrieks schoorsteen. Eind 1971 begon Bart Domi nicus met het vaststellen van de vliegroutes. Door de snij punten van deze lijnen te be palen kon hij nauwkeurig de slaapplaatsen achterhalen. „Achteraf bleek het nooit meer dan 1 km te schelen", aldus het verslag. In totaal kon men op deze manier drie grote en enkele kleinere slaapplaatsen achterhalen. Uit het onderzoek bleek, dat de kraaien via vaste routes naar hun nachtverblijf komen. De roeken en bauwen, die het merendeel van de slapers uit maken, vliegen bijna altijd in groepen van twintig tot tach tig exemplaren, aldus het ver- BERGEN OP ZOOM Luxor 20 uur: De rode zon 14 j. Roxy 20 uur: Gejaagd door de wind 14 j. Museum Markiezenhof, Steenbergsestraat, geopend van maandag tot en mat vrij dag van 10-12 en van 14-17 uur. Zat-, zon- en feestdagen van 14-17 uur. Hal Stadhuis, Grote Markt, tentoonstelling van de maand door Jan Wes- sendorp (t.m. 31 juli). T. m. vrijdag van 8.30-12.30 en van 13.30-17.30 uur. GOES Grand 20 uur: De step- penruiters 14 j. HULST Bioscoopgebouw 14.30 en 20 uur: Blue Movie 18 j. KOEWACHT (B) R. Klapdorp 15 uur: schieting. MIDDELBURG City 20 uur: Daniël 18 J. OOSTBURG Ledel Theater 20 uur: Blue Movie 18 j. ROTTERDAM St. Laurenskerk 20.15 uur: Orgelconcert door Gustav Leonhardt uit Amsterdam. TERNEUZEN Luxor 20 uur: De priester van Sankt Pauli 18 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: De Steppen ruiters 14 j. ANTWERPEN Stedelijke feestzaal Meir, expositie 650 voorwerpen uit alle niet-Europese wereldde len. Werkd. van 10-17 uur. Zat-, zon- en feestdagen van 12-19 uur (t.m. 24 sept). Mu seum Plantin Moretus, Vrij dagmarkt, expositie De Poly glot-bijbel; de geschiedenis van een reuzenonderneming. Elke dag, behalve maandag van 10- 17 uur (t.m. 31 dec). Het Sterckshof, Hooftvungerlei 160, Deurne, lithografie 1800- 1950. Kunst en techniek (t.m. 18 sept). BRUGGE Groenlngemuseum, expositie „Schatten van Brugge", aan winsten van 1966-1972 (t.m. 30 sept). GENT Bt.-Pietersabdij, forum van de kunstambachten nationale beurs (t-m. 11 sept). Dag. van 14-18 uur. Zond. van 10.30- 12.30 en van 14-18 uur. Het vliegen in grote groepen gaat volgens Bart Dominicus voor de zwarte kraai niet op. Deze vogel komt wel in klei nere, maar nooit in grote hoe veelheden voor en dat Snoet waarschijnlijk worden toege schreven aan het feit, dat de vliegsndlheid van de zwarte kraai lager ligt, zodat hij de grote roeken-kauwen-groepen niet kan bijhouden. Met be- betrekking tot de bonte kraai heeft hij nauwelijks gegevens kunnen verzamelen, omdat er slechts 1 exemplaar op de 60 of 70 anderen te vinden was. „Dit is overigens een vooruit gang vergeleken bij voorgaan de jaren." Aldus het verslag. Het aantal exe plaren, dat op verschillende slaapplaatsen overnacht, bedraagt volgens deze studie bij Koewcht naar schatting 1000, bestaande uit zwarte en bonte kraaien, roe ken en kauwen. De tweede in grootte is het Groot-Eiland met ongeveer 500 exemplaren. Op de derde plaats komt Clin ge met 300 exemplaren- ARNEMUIDENRondvluch ten in motorvliegtuigen. Vlieg veld Midden-Zeeland Caland- weg. BROUWERSHAVEN: Rond vaarten op Grevelingenmeer met m.s. „Stad Veere". Af vaarten Loswal 11.30 uur, 13.30 uur en 15.30 uur. Kermis op net Marktplein. BURGH-SLUIS: Rondvaar ten Deltawerken Oosterschelde 13 en 15 uur. DOMBURG: Film op recrea tieterrein centrum 21.30 uur. DREISCHORRodleiding door natuurreservaat Dijkwa- ter (zilte flora en belangrijke vogelsoorten) Samenkomst aan de weg door het Dijkwater tussen Dreischor en Sirjans- iand. Inl. Lange Blokweg 48, Zierikzee. Tel. 01100—2790. GOES: Expo Kaart en Land schap van de Bevelanden" in museum voor Zuid- en Noord- Beveland. Singelstraat 13 10 12 en 13.3017 uur. GROEDE: Kindervakantie- weee met div, festiviteiten. 's-HEERENHOEK: Hand- boogschieten op staande wip. Terrein staande wip 14 uur. KORTGENE: Expo. van plastieken in Galerie „Les deux Ghapeaux" 918 uur. MIDDELBURG: Expo van oude gravures en aquarellen Benthem en Jutting Lange Delft 64. 8.30—17.30 uur. Rondvaart over Veerse Meer met m.s. „Noordzee". Loskade 10 uur en 14 uur. Miniatuur Walcheren. Molenwater 921 uur Zomerexpo. „1001 jaar Walcheren". Rijksarchief St Pieterstraat 38. 9.3012.30 en 13.3017.30 uur. Expo „de restauratie van de binnenstad van Middelburg", Vleeshal Markt 1017 uur. SCHARENDIJKE: Rond vaarten op Grevelingenmeer met m.s. „Stad Veere". Ver trek haven „den Osse" 11 uur, 13 uur en 15 uur. Rondvaarten over Grevelingenmeer met m.s. „Wilford". Vertrek haven „den Osse" 15 uur. VEERE: Boets-In en Draal- In voor boetseerders en pot tenbakkers in Potterij „de Spreeuwenpot". Oomstraat 1. Inl. Tel. 01181—485. Demon straties spinnen en weven in atelier „de Schapekop" Markt 23, Inl. tel. 01181 - 416 VEERE: Kinderspeelochtend voor kin deren van 412 jr. 10 uur. organisatie van bingo-avon den, kinderpicknikken, lam pionoptochten enz. Inl. Markt 35, 01181-209. Vaartochten naar Zierikzee over Oosterschelde en Veerse meer afvoart steiger achter Campveerse toren, met m.s. „Stad Zierikzee" 15,15 uur. Terug per bus. Rondvaart op Veerse meer met „Stad Zierikzee" afvaart steiger ach ter Campveerse Toren 13.30 uur. VLISSINGEN: Expo. „Het scnepenportret sinds 1572" Stedelijk museum Bellamy- park 1012 en 1417 uur. Expo. Schilderijen Piet Bult huis in „Britannia". Vaartoch ten „Flandria Antwerpen- Vlissingen-Antwerpen. Inl. WV. IJZENDIJKE: Expo. „West Zeeuwsch-Vlaanderen presen teert" Cultureel centrum 10— 12 uur en 1418 uur. ZIERIKZEE: Zomerexpo. ned. plastieken en antiek uit verzamelaarsbezit Burger weeshuis 1017 uur. Vaar tocht naar Veere over Ooster schelde en Veerse meer met m.s. „Stad Zierikzee" Afvaart 't Luitje 11 uur. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE In het ka der van de folkloristische eve nementen die deze zomer in IJzendijke op touw zijn gezet, werd zaterdag een internatio nale wedstrijd met de krulbol gehouden tussen een ploeg van het Belgische Ertvelde en een uit Oostburg. Voor deze ontmoeting be stond een grote publieke De belangstelling voor de krulbol-meeting was groot. belangstelling. De Belgi-< sche boilers bleven hun Oost- burgse tegenstanders met 3-1 de baas. Voor het begin van de wedstrijd gaf de heer M. A. Aalbrechtse uit Oostburg een uiteenzetting over het spel met de krulbol. dit ten gerieve van de ongeveer tweehonderd toe schouwers. Wethouder Vergou we reikte na afloop de prijzen uit. Na de kamp Oostburg-Ert- velde werd een bolling gespeeld waaraan ook mensen uit het publiek konden deelnemen. Ook voor dit onderdeel bestond veel animo. De bolwedstrijden hebben bij de IJzendjjkenaars zoveel belangstelling gewekt dat besloten is tot oprichting van een plaatselijke bolclub.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2