BRUSSELAAR HAD GLAASJE OP EN LIET ZICH RIJDEN OP AFGESLOTEN WIJKEN IN ULSTER Britse leger in de aanval THOMAS EAGLETON HANDHAAFT ZIJN KANDIDATUUR Britse voetballers in moeilijkheden in Breda Auto tegen boom; jongen (18) dood INNIGE VERBINTENIS VAN ZWALUWENPAAR GROEP ZIGEUNERS WILDE CAMPING IN SLUIS NIET VERLATEN Zware druk op McGovern Vliegtuigbotsing boven Columbia: 37 inzittenden dood Ontvoerde UPI- correspondent vrij ARGUMENTEN GEEN VERWIJT Negen Afrikanen dood bij botsing CAO-CONFLICT RUSTIG WEEKEND OP DE WEG Commissie van wijze mannen in havens Verhandelings- verbod voor onrijpe appels NIXON FAVORIET Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 oent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. MAANDAG 31 JULI 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8916 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels» advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot vjn, 11 uur. (Van onze correspondent) WAALWIJK Toen het zoontje van de Waalwijkse fa milie Van Gestel zondagmiddag toevallig de slaapkamer van zijn ouders binnenliep, ontdekte hij een vreemde man die in het bed lag te slapen. De ongenode gast was slechts in onderbroek en sokken gekleed en van zijn ove rige kledij was niets te bespeu ren. Eenmaal wakker gemaakt en aan de tand gevoeld, kwam de man met een nogal chaotisch verhaal, waaruit in elk geval kon worden afgeleid dat hij niet nuchter was. Hij was zaterdag uit Brussel vertrokken om zijn verloofde in Rijswijk (bij Den Haag) op te zoeken. Om de lan ge reis te onderbreken had hij de avond in Antwerpen doorge bracht, was zondagmorgen per trein naar Breda gegaan, wat hem blijkbaar zo goed was be vallen dat hij die rit nog eens een keer overdeed. Definitief in Breda beland stapte hij daar prompt in de verkeerde bus, die hem naar Tilburg bracht. Van daar nam hij op goed geluk een lift naar Sprang-Capelle. Daar hfj van het vele reizen op. nieuw dorstig was geworden, vertoefde luj aldaar geruime tyd in een café. Zijn verdere omzwervingen vallen moeiiyk te reconstrue ren. Op de winterdyk in Waal- wyk ontdeed hij zich van zijn bovenkleding, klom over een heg en belandde via een open staande deur bq de familie Van Gestel in bed. Die hebben hem van een oud pak voorzien en door de politie laten ophalen. Op het bureau heeft hy zyn roes uitgeslapen. Zondagavond heeft hij de terugreis naar Brussel aanvaard. Het is nog niet be kend of hy daar ook is aange komen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De brandweer is er aan te pas moeten komen om een al te innigeverbintenis van een zwaluwenpaar te verbreken. Het gebeurde in de Lievevrouwestraat va/n Bergen op Zoom, waar de zwaluwen een nestje hadden gebouwd onder de daklijst van het pand, waarin muziekhandel Schutte is gevestigd. Een van de zwaluwen had, kennelijk met de bedoeling om wat nestmateriaal aan te dragen, een draad in zijn snavel. Op zichzelf niet zo verwonderlijk, maar het diertje had de draad ingeslikt en een gedeelte daarvan kwam via de natuurlijke achteruitgang weer naar buiten, terwijl het andere gedeelte nog uit de bek van het dier stak. Het werd helemaal bont toen de andere helft van het paar de draad uit de achteruitgang opnam en eveneens inslikte. De „innige" verbintenis werd opgemerkt door mevrouw Schutte, die de brandweer liet waarschuwen met het verzoek de beestjes uit hun ongetwijfeld benarde positie te bevrijden. Dat gebeurde prompt en de draad werd door een der brand weerlieden op verschillende plaatsen doorgeknipt in de hoop, dat moeder natuur voor de rest zal zorgen. Aardige bijzonderheid bij deze operatiede man, die het draadje doorknipte, Was hoofd brandwacht P. Touw. (Van onze redactie buitenland) BELFAST William Whitelaw, de Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland, heeft in Belfast bekendgemaakt dat de Britse troepen gisteravond bevel hebben gekregen de katholieke en protestantse bolwerken in Noord-Ierland binnen te dringen. De Britse troepen, aldus Whitelaw, zijn belangrijke opera ties begonnen die hen in staaf moesten stellen zich onge hinderd door hee] Ulster te bewegen met het doel de gehele gemeenschap te beschermen. In Noord-Ierland bevinden zich nu 21,000 man Britse troe pen. In dc loop van het week einde kwamen er 4.000 man naar Ulster. Zij zyn uitgerust met bulldozertanks van het type Centurion, waarmee bar ricades kunnen worden omver gehaald. Rond 1.200 man zyn Londonderry binnengetrokken. De katholieke leiders daar we zen zondag het verzoek van Whitelaw af om zelf de barri cades af te breken. Zondagmiddag werd in de opstandige gedeelten van Der- ry een bijeenkomst gehouden ter herdenking van de 13 on gewapende burgers die een halfjaar geleden op de „bloe dige zondag" werden doodge schoten door het Britse leger. Dit was de enige gebeurtenis van deze aard die in de laatste 25 jaar in Europa ten westen van Hongarije en Tsjechoslo- wakije heeft plaatsgevonden. Een herhaling in veelvoud van die ramp zou in de komende dagen de morele steun voor het professionele IRA weer kun nen verhevigen. De oorlogsmoeheid van de plaatselijke bevolking is een factor van grote betekenis, maar behoeft nog niet de doorslag te geven. Er heerst verdeeldheid tussen de uit de „middle class" afkomstige maatschappelijke hervormers die de beweging voor gelijke burgerrechten de laatste jaren op gaing hebben gebracht en de katholieke arbeiders die het meest de dupe zijn ge weest wan de generaties der conservatieve unionistische po litici. Bernadette Deviin staat onder voorbehoud aan de kant. van de arbeiders, terwijl de socialistische voorman John Hulme zich weliswaar zondag middag tegen het leger heeft gekeerd, maar in een inter view in Dublin veritlaarde: „Als de Britten tot de aanval overgaan, treft ook het IRA schuld". De IRA heeft meegedeeld over uit de Ver. Staten ont vangen mortieren en munitie te beschikken om een aanval van het Britse leger op de afgeslo ten wij'ken af te slaan. De „officials" van hiet IRA in de wijk Andersontown in Belfast hebben laten weten dat zij de wapenstilstand zullen opzeggen als het Britse leger tot een aanval zou overgaan. (Van een onzer verslagge vers). SLUIS Heftig gebarend j en met een stortvloed van ar-; gumenten weigerde een groep; van ongeveer 75 in hoofdzaak Italiaanse zigeuners zondag middag de camping D'e Mei doorn te Sluis te verlaten. Pas nadat een kleine politiemacht op het terrein was verschenen en de ongcwenst'e gasten had gesommeerd de camping te verlaten gaven de zigeuners luid protesterend hieraan ge volg. De zigeunerkaravaan was omstreeks half vijf de cam ping De Meidoorn binnengere den. Met ongeveer 15 auto's met caravans maakten de zi geuners aanstalten zich (naar het liet aanzien) voor geruime tijd op het kampeerterrein te installeren. De beheerder die hen duidelijk maakte niet op deze kleine invasie gesteld te zijn sprak tegen dovemans oren. Ten einde raad belde hij de rijkspolitie. Het duurde echter tot zes uur voordat de zigeu ners de camping verlieten. De politie heeft nog geprobeerd de groep bij Sluis over de grens te zetten maar de vreemdelingen wilden per se door Zeeuwsch-Vlaanderen naar Antwerpen. De zigeuner karavaan was afkomstig van Amsterdam. Na in Arnemui- den hun kamp te hebben op geslagen, zonder dat dit met moeilijkheden gepaard was gegaan, was de stoet zondag middag in Vlissingen met. de pont overgestoken. Enkele soldaten van het extra-contingent troepen dat zater dag in Noord-Ierland aankwam. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Senator Thomas Eagleton, de democra tische kandidaat voor het vice-presidentschap, heeft gis teren in een vraaggesprek voor de televisie verklaard er van overtuigd te zijn, dat senator George McGovern, de democratische kandidaat voor het presidentschap, hem als „tweede man" zal willen handhaven. „Ik heb geen reden om aan te nemen dat McGovern van mening is veranderd", aldus Eagleton. D'e senator liet echter de mogelijkheid open dat hij zich terug zal trekken als McGo vern dit wil. De afgelopen da gen gingen er, zoals door ons gemeld, in de VS hardnekkige geruchten dat McGovern Ea gleton als kandidaat voer het vice-presidentschap wil laten vallen, omdat hij van mening zou zijn, dat de mededelingen en berichten over de gezond heidstoestand van de senator uit Missouri de kans op een ovferwinning op Nixon bij dc verkiezingen in november kleiner zal maken. Eagleton had dinsdag zelf verklaard, dat hij in de jaren zestig drie keer is behandeld voor zenuwinstortingen. McGo vern liet zaterdag weten, dat hij onder grote druk stond om de 42-jarige Eagleton als kan didaat voor het vice-president schap te laten vallen. Vana vond zal McGovern een onder houd met Eagleton hebben. De senator uit Missouri ver klaarde gisteren voor de tele visie, dat hij bij dit onderhoud met McGovern krachtige argu menten zal aanvoeren voor de handhaving van zijn kandida tuur. Eagleton kon echter niet zeggen wat er zal gebeuren als McGovern wil dat hij zich als kandidaat voor het vice-presi- dentsohap terugtrekt De senator was nerveus en had zweetdruppels op zijn ge zicht tijdens het vraaggesprek voor de televisie, waaraan ook de kroniekschrijver Jack An derson deelnam. Anderson bood Eagleton zijn verontschuldigingen aan voor het verhaal dat hij over hem heeft gepubliceerd zonder het geverifieerd te hebben. Eerder deze week had Anderson ge meld, dat Eagleton minstens zes keer in Missouri is gear resteerd wegens verkeersover tredingen, waaronder het be sturen van. een auto onder in vloed. Eagleton aanvaardde de ver ontschuldiging en noemde zich „een gezelligheidsdrinker". Hij verklaarde nogmaals met na druk dat hij nooit wegens het rijden onder invloed is aange houden. Inmiddels heeft McGovern In Washington te kennen ge geven dat hij Eagleton niet zal vragen zich als kandidaat voor het vic'e-presidentschap terug te trekken ondanks de „zware druk" die in dit verband op hem wordt uitgeoefend. (Van onze correspondent) STOPPELDIJK Vermoe delijk door rijden met een te hoge snelheid er hebben zich hierdoor op deze plaats al meer ongelukken voorgedaan raakte de bestuurder van een personenauto met zijn wa gen, nabij de buurtschap Stop peldijk-Veer en komende uit de richting Zaamslag in een flauwe bocht de macht over het stuur kwijt. De auto belandde vla het rijwielpad in de sloot. De bestuurder, die vrijwel ongedeerd de vernielde wagen kon verlaten, had volgens oog getuigen binnen vijf minuten een lift genomen naar Terneu zen en was voordat de politie ter plaatse verscheen reeds verdwenen- De auto stond op naam van een zekere De B. te Terneuzen. Deze verklaarde echter later op de avond tegen de politie dat hy de auto in de loop van diezelfde dag ver kocht had aan een stuurman van het m.s. „Agnes", een ze kere AX. d'e bij gebrek aan contanten zijn paspoort, dat in de gemeente Sas van Gent was afgegeven, als pand aan De B. had gegeven. Dp vrijwel dezelfde plaats geraakte enkele weken gele den Van L. uit Terneuzen eveneens met zijn auto van de weg In de sloot. Deze heeft echter tot nog toe weinig of geen moeite gedaan de auto daaruit te verwijderen al zal hem dat ongetwijfeld geld gaan kosten, aldus de politie te Kloosterzande. „Het is daar tenslotte geen vullnlsstort plaats, ook niet voor auto's", werd er aan toegevoegd. De twee verongelukte wagens la gen vlak naast elkaar in de sloot PRETORIA (RTR). Ne gen Afrikanen, onder wie een vrouw en een jongetje, zijn zaterdag bij Pretoria in Zuid- Afrika gedood toen een vracht auto en een personenwagen met elkaar in botsing kwamen. Eén overlevende ligt zwaar gewond in een ziekenhuis. (Van tmze sportredactie) BREDA Een sportweek einde vol sensatie. Zo mo gen de afgelopen dagen wel worden genoemd. Ook Breda kreeg zijn portie. Toen de spelers van Rotherham Uni ted na afloop van de met 1 4 verloren wedstrijd tegen Club Brugge in de binnen stad gingen stappen, ontston- den moeilijkheden. In de kleine uurjes werd de poli tie gealarmeerd omdat enke le spelers op de Havcnmarkt bij een vechtpartij waren be trokken. Hoewel onduidelijk bleef wie er allemaal in de strijd waren geweest, stond wel vast dat één speler er slecht vanaf was gekomen. Spits Carl Gilbert moest naar het Laurensziekenhuis worden vervoerd. Daar werden schaafwonden en verschijn selen van een lichte hersen schudding geconstateerd. Gil bert werd opgenomen en moet nog enige dagen in het ziekenhuis blijven. Wie hem een pak slaag heeft gegeven, staat niet vast. Hoewel aan vankelijk de schuld aan een aantal omstanders werd toe bedacht, lijkt het niet onmo gelijk dat de spelers onder ling slaags zijn geraakt. 0 De Surae-zwemstcr An nette Segaar zorgde voor een groot succes. Zij kwam tij dens de Nederlandse kampi oenschappen zwemmen zo goed voor de dag dat zij naar München werd afgevaar digd. Bij de wereldkampioen schappen stay eren in Mar seille is een flinke ruzie ont staan. Jaap Oudkerk die door de capriolen van stayer Meu- lemans in levensgevaarlijke sit j IMes werd gebracht, nam wraak en sloeg de gangma ker die al vaker bij aller lei rellen betrokken is ge weest in elkaar. Een fraai stukje wielersportpropagan- da. Boris Spasski Is de kou de oorlog eindelijk begonnen. Hij meldde zich ziek voor de negende partij in het kader van de tweekamp om de schaaktitel met Bobby Fi scher. Zwemster Hansje Bunschoten was verreweg de succesvolste op de Nederlandse kampioenschappen. Ze vergaarde in Utrecht maar liefst 11 gouden medailles. Er werden dit weekeinde talrijke vriendschappelijke voetbalwedstrijden gespeeld. NAC won in dat kader met i0 van Southend United. Opmerkelijk was het 1I resultaat van Roda .IC tegen UT Arad, dc club die Feye- noord in het Europacup ge beuren elimineerde. (Voor meer nieuws zie on ze sportpagina's). ROTTERDAM (ANP). - De scheepvaartverenigingen Noord en Zuid (werkgevers in de havens van Rotterdam en Amsterdam) zijn akkoord ge gaan met het voorstel van de havenvakbonden om een „commissie van wijze man nen" te laten beoordelen of de economische situatie by de havenbedrijven wel of geen reële loonstijging van 2 pro cent per 1 juli jl. toelaat. De bonden deden dat voor stel twee weken geleden tij dens onderhandelingen met de werkgevers over een tussen tijdse aanpassing van de cao. Het conflict over de cao voor de havenarbeiders is overigens niet van de baan. De werkgevers blijven voor alsnog van mening dat er geen ruimte is voor een reële loon stijging van 2 procent per 1 juli. De havenvakbonden vin den dat, gezien de gunstige winstontwikkeling het vorig jaar bij tal van havenbedrij ven daar wel ruimte voor U. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, Appelen van het ras James Grieve die kleiner dan 70 mm zijn, mo gen tot en met 27 augustus niet worden verhandeld. Van 28 augustus tot 10 september geldt dit verbod voor deze ap pelen die een kleinere door snee hebben dan 65 mm. Voor het ras Cox's Oranje Pippin geldt het verbod tot en met 17 september voor vruch ten die kleiner zijn dan 65 mm en voor het ras Graven- steiner geldt het verbod tot en met 27 augustus voor appelen kleiner dan 70 mm. Het produktschap voor groenten en fruit heeft deze maatregelen genomen op grond van een EEG-verorde- ning. (Van onze redactie binnenland) WAALWIJK De achttien jarige J. Snoek uit Rotterdam is in Waaiwyk om het leven (Van onze redactie buiten land). BOGOTA. Bij een bot sing in de lucht tussen tweo passagiersvliegtuigen van het type DC-3 van dc Columbiaan se maatschappij „Avianca' zijn alle 37 inzittenden om het leven gekomen. WASHINGTON (AFP) Blijkens dc jongste peiling van de publieke opinie van het instituut Gallup zal president Ni xon by de presidentsver kiezing in november 56 percent van het aantal uitgebrachte stemmen krijgen en McGovern 37 percent. Zeven percent van de ondervraagden had nog geen besluit ge nomen. Uit de peiling is voorts gebleken dat Nixon een grote voorsprong op Mc Govern heeft in de mees te delen en vrijwel alle sociale geledingen van de V.S. Alleen de negers en de allerarmsten geven duideiyk de voorkeur aan McGovern. gekomen, toen de auto waarin hij zat tegen een boom terecht kwam. Dc andere inzittende van de wagen, J. van de Ven uit Kaatsheuvel moest zwaar gewond naar het Sint-Nico- laasziekenhuis worden ver voerd. Doordat er geen getui gen zijn, tast de politie over de oorzaak van het ongeluk in het duister. De wagen zat zodanig om de boom heen, dat deze eerst moest worden losgetrokken, voordat men de twee inzitten den te hulp kon komen. Via hét kentekenbewijs werd vast gesteld, dat de auto uit Rotter dam kwam. De vader van heit slachtoffer, die op een cam ping in Udenhout verbleef, moest daar zaterdagmorgen worden opgehaald om de iden titeit van zijn zoon te komen vaststellen. In Helmond werd zondag een driejarig meisje door een personenauto gegrepen, toen ze plotseling de weg overstak naar een speelweide. Het meisje overleed later in een ziekenhuis. Een achttienjarige bestuurder van een personen auto kwam in de nacht van vrijdag op zaterdag in Bladel ora het leven, toen deze met zijn auto op de linkerweghelfl kwam en frontaal op een vrachtauto botste. Elders in het land vonden (in het over het algemeen rustige weekein- deverkeer) nog minstens zes mensen de dood in het ver keer, waaronder een negenja rig jongetje uit Nederweert. dat plotseling de weg was op gerend. MONGEVIDEO (UPI). De UPI-correspondcnt in Uru- quay, Hector Menoni, die vrij dag door guerillastrijd'ers was ontvoerd, is zaterdag na 36 uur gevangeschap ongedeerd vrijgelaten.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1