Borsele vreest tweede To tal- pijpleidingstraat Middelburgs centrum een dag autovrij Kamerlid vraagt naar zin van ruilverkaveling PLEIDOOI VOOR GESLOTEN CIRCUIT BEJAARDENWERK AANTASTING NATUURGEBIED DE POEL Kwaliteit Eerste aanvoer appels DE POEL - HEINKENSZAND Hoger krediet muziekschool Schoorsteenbrand stad streak Beter weer Seb. Blommaart WERKGROEP NOTULEN Politiebureau Goes aanbesteed GASTDIENST Directeur proefstation Politierechter vond stelen tuinkabouters niet zo leuk Zaterdag 29 juli 1972 3 commehlaar De Provinciale Zeeuwse Courant heeft in verband met de opening van een bijkantoor in Hulst een extrabijlage doen verschijnen, die met een rood kleurtje wat feestelijk is ge maakt maar bij nadere beschouwing alleen maar een lof zang blijkt op de kwaliteit van de eigen krant. De redactie laat anderen zeggen dat de P.Z.C. tóch betet geïnformeerd is, dat je voor het nieuws van „de overkant' geen andere streekkrant nodig hebt, dat in de P.Z.C. alles veel beter wordt uitgelegd en dat er over gewestelijke zaken „veel duidelijker wordt geschreven dan een Brabantse krant (be doeld zal zijn krant voor Zuidwest-Nederland) ooit zou kun nen". Dat gaat zo twee pagina's door, zonder dat men ook maar enige behoefte blijkt te hebben aan zelfkritiek. Misschien hoeft dat ook niet, want reclame is nu eenmaal reclame, ook al wordt ze door journalisten gebracht. Laakbaar echter vinden we de manier waarop de copywriters van de P.Z.C. de schenen van onze redactie trachten te raken. De wijze waarop ieent zich niet voor een debat, want men bokst niet met iemand die onder de gordel slaat. Onze lezers in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen laten we graag hun eigen mening over slechte en goede journalistiek en ook over journalistieke onafhankelijkheid, zoals De Stem en de Vrije Zeeuw die in de PZEM-affaire hebben gedemonsteerd. Zeggen dat je zo goed bent en de kritische lezer door de jaren heen van werkelijke kwaliteit overtuigen zijn twee ge heel verschillende zaken. Maar dat heeft de P.Z.C., die men om zijn „onafhankelijke opstelling" ook wel schertsend de Zeeuwse Staatscourant noemt, blijkbaar nog niet ontdekt. Voor de constatering dat we onze lezers dat onderscheidingsver mogen wel toeschrijven hebben we geen twee pagina's nodig. OM EEN kolonie oeverzwa-l luwen te redden heeft rijks waterstaat de bouw van een viaduct in rijksweg- Assen- Groningen tijdelijk stopgezet. De vogels hebben genesteld in een landhoofd van het viaduct en de aannemers gaan pas door met het werk als de eie ren zijn uitgebroed en de jon ge vogels kunnen uitvliegen. Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18 uur: Tijdelijke weersverbetertng met normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp: van ongeveer normaal tot 2 graden boven normaal. Max. temp. omstreeks nor maal. Kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp. van ongeveer nor maal tot 3 graden boven nor maal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een ge heel droog etmaal 50 pro cent. waterstanden Konstanz 375 on-v, Rheinfel- den 273 -8, Straatsburg 288 pl. 12, Plittersdorf 436 -4, Maxau 495 -18, Plochingen 128 pl. 7, Mznnheim 310 -22. Steinbach 124 pl. 3, Mainz 310 pi. 9, Bingen 199 pl. 9, Kaub 230 pl. 15, Trier 240 pl. 4, Koblenz 232 pl. 12, Keulen 187 Ruhrort 357 -12, Lobith 979 - 12, Pannerdense kop 950 -8, Nijmegen 778 -5. IJsseikop 861 -5, Eefde IJssel 407 pl. 17, Deventer 288 pl. 18, Monsin 5464 pl. 4, Borgharen 3855 -26, Belfeld 1098 -7, Grave bend, de sluis 495 -8. .(Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het pro vinciaal bestuur van Zeeland heeft de staten voorgesteld het bedrag rekening-courant ten behoeve van de Stichtng Zeeuwse Muziekschool, dat thans f 60.000 beloopt, te ver hogen tot f 100.000. Het reke ning-courant krediet is be doeld om de tijdelijke liquidi- teitsmoeiiijkheden van de Stichting Zeeuwse Muziek school op te heffen. Deze moeilijkheden plegen ieder jaar terug te keren, omdat het boekjaar van de stichting van november tot november loopt, terwijl de rijkssubsidie pas bij de aanvang van elk nieuw ka lenderjaar er beschikking ko men. hoogwater Morgen, zondag 30 juli Bergen op Zoom 0.19 en 18.36 Hansweert 5.35 en 17.41 Terneuzen 4.59 en 17.06 Vlissingen 4.26 en 16.38 Wemeldinge 6.09 en 18.26 Maandag 31 juli Bergen op Zoom 6.56 en 19.14 Hansweert 6.08 en 18.12 Terneuzen 5.35 en 17.40 Vlissingen 5.02 en 17.12 Wemeldinge 6.46 en 19.04 KAPELLE (ANP) Op de Zeeuwse fruitveilingen is deze week de aanvoer van appelen van de nieuwe oogst begon nen. Het zijn de rassen Yellow Transparant (een groen-gele appel) en Stark Earliest (een rode appel), waarvan thans de eerste vruchten worden aange voerd- Het ging deze week niet om grote hoeveelheden, want over het algemeen zijn de vruchten nog klein van stuk en dan maken de telers geen haast om ze te plukken. Bovendien nemen deze rassen geen be langrijke plaats meer in op de Zeeuwse fruitbedrijven. De vraag naar de eerstelin gen van de appeloogst 1972 was goed en vooral voor de grote maten werden voor de telers redelijke prijzen betaald op een niveau van 80-95 cent per kg. De kleine maten de den gedurende de eerste aan- voerdagen al naar gelang van de kwaliteit tussen 30 en 45 cent per kg. De appeloogst in Zeeland belooft volgens de te lers goed te worden, maar is voor de belangrijkste rassen wel kleiner dan het vorig jaar. (ADVERTENTIE) ZWART-WIT EN KLEUREN-TELEVISIE REPARATIE Ook toestellen die niet door ons geleverd zijn, repareren wij snel en vakkundig. Bierkaaistraat 14-16, Hulst Tel. 01140-2293 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/BORSELE Zullen in een wat ver dere toekomst twee pijp- liedingtrajecten het kwets bare natuurgebied De Poel in de Zuidbevelandse ge meente Borsele gaan door snijden? Het college van b. en w. van Borsele vreest dat de olieraffinaderij Total, als deze eenmaal in Borsele aan het produceren is gegaan, niet genoeg zal hebben aan de leidingstrook, die door de zogenaamde werkgroep „Lei dingstraat Zuid-Beveland" is ontworpen. Deze strook vormt een tracé, dat dwars door De Poel voert, langs de Valdijk en door de Loui- sapolder - een uniek natuur gebied, een der oudste in Zeeland. Een dergelijke leidingstrook, die vele tientallen meters breed kan worden, kan wor den aangelegd zonder dat eni ge overheid daarvoor vergun ning behoeft te verlenen. De uitvoerder van het werk - meestal is dat de Gas Unie, optredend namens een bedrijf dat de leidingverbinding wil hebben - kan met de betrok ken grondeigenaars een zoge naamd zakelijk recht vestigen, waardoor de hele zaak wordt onttrokken a-an de open-bare controle. Voor de aanleg van een leidingenstra-at moet door het provinciaal bestuur toe stemming worden verleend. In Borsele vreest men nu, zo vertelde ons loco-burgemeester A.M. Jansen, -dat Total in --de aanvang -een - pijpleidmgenx- strook zal krijgen, maar dat over enige tijd zal blijken dat de aanleg van een veel brede re pijipleidingenstraat zal wor den gevraagd. De breedte van een pijpleidingenstraat vari eert tussen de 100 en 150 me ter. het is veelal onmogelijk om een pijpleid-ingenstrook uit te bouwne tot een pijpleidin- genstraat. Zo dreigt het gevaa-r dat Total via twee brede zones die na-ar de Brabantse wal voeren, met het Rotterdamse oliesjeikdom zal worden ver bonden. „Dan krijgen we tweemaal ravage in het na tuurgebied De Poel", zegt wet houder Jansen. Het tracé dat voor de eer ste pijpleidingstrook is geko zen door de Werkgroep Lei- dingstr-aa-t Zuid-Beveland, waarin Rijkswaterstaat, pro vinciale waterstaat, cultuur technische dienst, het water schap, het landbouwschap en de gemeente Borsele vertegen woordigd zijn, is uit een oog punt van ntuu-rbehoud het on gunstigste dat men had kun nen bedenken. Volgens het PRR-raadslid uit Borsele, de heer J. de Koster, viel het oog op dit tracé omdat het voor Total het voordeligste tracé is. Het Franse olieconcern heeft, in verband met zijn pijplei dingsplannen al eerder een veer moeten laten, toen het geen toestemming kreeg voor en pijpleidingtracé dat van Borsele, via de Deltawateren, naar Rotterdam zou voeren. In verband met dat plan kwam, naar door Total werd ver klaard, zelfs de hele vestiging van de raffinaderij in Zeeland even op losse schroeven te staan. Blijkbaar, zo redeneert de heer De Koster, heeft men nu een concessie aan Total willen doen om de geleden teleurstelling toed te maken- De heer De Koster is enige tijd geleden achter het tracé van de pijpleiding gekomen. Hij stelt nu - onder meer door een brief van GS van Zeeland, pogingen in het werk om de notulen van de werkgroepver gaderingen in handen te krij gen. „Dan zal duidelijk wor den waarom de andere trace's voor de pijpleiding, die uit een oogpunt van natuurbe scherming gunstier zijn, wer den verworpen," zegt hij. Hij heeft ook con aanval ge lanceerd op de loco-burge meester van Borsele, de meer genoemde wethouder Jansen, die de heer De Koster inzage van de notulen van de werk groep zou hebben geweigerd. „Ik begrijp niet dat de heer De Koster mij achterbaksheid verwijt," zegt de heer Jansen. „We zitten feitelijk op dezelf de golflengte. Het college van b. en w. is minstens even bezorgd als de heer De Koster over hetgeen er in De Poel gaat gebeuren." (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Aller ogen in de Zeeuwse hoofdstad zijn op donderdag 10 augustus gericht op de Lange Delft. Drie evenementen, die duizen den bezoekers trekken, vinden op die dag tegelijkertijd in Middelburg plaats. Het is ker mis in de stad, er wordt een folkloristische dag gehouden en de befaamde weekmarkt met zijn circa 160 kramen, dingt naar de gunst van het publiek. Publiek dat zich per auto naar de stad pleegt te begeven... „We konden twee dingen doen", zegt loco-burgemeester W. Baars. „We konden het er op aan laten komen en toezien hoe de boel in het honderd Loopt, maar we konden ook proberen, door geëigende maatregelen, een chaos te voorkomen. Voor dat laatste hebben b. en w- gesteund door krachtige adviseurs zoals poli tiecommissaris, dr. D. vtan Ooyen, en de directeur van gemeentewerken, ir. van Unen, nu gekozen. Dit wordt er gedaan: 1 In het hart van de stad wordt het braakliggende Gee- reterrein met geklopt puin tot een parkeerterrein voor rond 160 auto's omgetoverd. 2 Er worden zogenaamde centrum-parkeerrouten uitge zet, die de automobilist, als ging het om een rally, langs alle aanwezige parkeerplaat sen van de stad voert. 3 In een gk>ot aantak straten in de City wordt eenrichtigs- verkeer ingevoerd, en op zo'n manier dat de eindeloze blik- stromen elkaar nergens krui sen. 4 De Grote Marlet wordt in gericht als kermisterrein. De bijbehorende woonwagens en dergelrjkp komen op het Wal- piein te staan. 5 De Lange Delft, een stuk van de Nieuwstraat en een deel van het Damplein worden voor een aag tot wandelpro menade gemaakt. Hier komen, met de verkoopzijde naar de winkels gekeerd, de 160 markt kramen te staan, die Middel burgs vaste donderdagse at tractie vormen. Auto's worden op de promenade niet toegela ten. 6 De politie houdt de wacht bij de voornaamste invalswe gen naar de stad en draait daar de kraan dicht als het centrum aan hartvervetting begint te lijden. 7 De binnenstadswinkeliers wordt aangeraden om bevoor rading en transport beslist niet op donderdag tien augustus te laten plaatsvinden, maar liever een dag eerder. 8 Middelburgers die in de buitenwijken wonen, en die gewend waren per auto naar kantoor of bedrijf in de bin nenstad te rijden, wordt aan geraden op tien augustus Iets terwille van hun bewegingsar moede te doen, en te gaan lopen of fietsen. Dat zou heel wat sneller gaan dan au torijden... „Deze eerste keer dat de Lange Delft, evenals enige be lendende straten, autovrij aal zijn, beschouwen wij als een experiment", zegt wethouder Baars- „Ons streven Is er op gericht, het centrum van de stad in de toekomst helemaal autovrij te maken. We kunnen nu ondervinden hoe dat wordt ontvangen. We willen Middel burg namelijk, speciaal voor de toerist, be-leefbaar houden. De middenstand staat, evenals de n. v. Streekvervoer Wal cheren, positief tegenover onze maatregelen. Men hoopt op tien augustus ervaring op te doen die later als de toe stand permanent gaat worden vruchten kan afwerpen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Opnieuw heeft een Kamerlid vragen gesteld over de ruilverkaveling De Poel-Heinkenszand in de Zak van Zuid-Beveland. Deze keer is het PPR-senator Van Huiten, die demissionaire minister van Landbouw en Visserij Lardinois vraagt, wat nu eigenlijk de zin is van een verdere uitvoering van deze verkaveling. (Van een onzer verslaggevers) GOES —Met f 1.023.000.- was de bouwonderneming Van der Poe] b.v. uit Oudelande ae laagste inschrijver voor de bouw van het nieuwe politie bureau van Goes, dat aan de Valckeslotlaan komt te staan. De aanbesteding is gistermid dag onderhands gehouden in het stadskantoor. De andere inschrijvers wa ren aannemingsmij. Dura uit Rotterdam met 1.040.000 gul den. bouwonderneming Fraan- je uit Lewedorp met 1.059.000 gulden, aannemingsmij.. Schrijver, nv. uit Goes met 1.064.000 en de Amsterdamse Aannemingsmaatsohappij" uit Den Haag met 1.068.000. De gunning werd aangehouden. Momenteel wordt het terrein waar het politiebureau komt te staan bouwrijp gemaakt. De heer W.A. van Bochove, direc teur van openbare werken, sprak de verwaohting uit dat de bouw nog in augustus zal kunnen beginnen. (ADVERTENTIE) LANGS NIEUWSTRAAT 26 HULST (Van een onzer verslaggevers) j MIDDELBURG Elke zon dag wordt in één van de Mid delburgse kerken een gast- dienst gehouden op verzoek van de Raad van Kerken te Middelburg. Deze diensten zijn mede bedoeld voor alle belang stellenden, ongeacht hun ker kelijke gezindte. De eerstvol gende gastdienst wordt gehou den op 30 juli in de Doopsge zinde kerk, aanvang elf uur, Voorganger is ds. A. H. A. Bakker. DEN HAAG (ANP) Ir. K. Elema zal ir. G. Roosje opvol gen als rijkstuinfoouwconsulent voor de fruitteelt in de volle grond en tevens als directeur van het proefstation in Wilhel- minadorp. Hij vervulde deze functie al vanaf 1 juli. Het gemeentebestuur van Middelburg heeft kosten noch moeite gespaard om een zo goed mogelijke bewegwijze ring aan te brengen bij de uitbreiding van het eenrichtingsverkeer in de Middelburgse binnen stad. Maar het plaatsen van een bord „verplichte rijrichting" op de plaats waar de Schuddebeurs- straat op de Dam uit komt, lijkt toch wel een beetje overdreven. Zelfs een fiets'er kan maar met moeite door dit nau we steegje wurmen. Maar .correct en volledig is het plaatsen van dit bord wel. (Van onze correspondent) CLINGE In de Molen straat te Clinge bij de wed. M. de Block-Galle vatte het roet in de stenen schoorsteen vlam, Het brandje trok de belang stelling van buurtbewoners. Er hoefde niet geblust te worden want het brandde net zo lang tot het roet op was. Er werd geen schade aangericht. Dit Eerste-Kamerlid baseert zijn vragen op een aantal kran ten-artikelen, waarin de hoofd ingenieur-directeur voor de landinrichting in de provincie Zeeland, ir. I. D. Schepers, en kele uitspraken heeft gedaan, die de uitvoering vain de ver kaveling in de Zalk van Zuid- Beveland weer helemaal op losse schroeven zet. Zo zou ir. Schepers hebben gezegd, dat „als er nu nog begonnen moest worden met het maken van plannen voor De Poel, hij zelf dan zou adviseren om er een natuurgebied van te maken". Een andere uitspraak van ir. Schepers: „Als we het niet de den (de uitvoering van de ruil verkaveling red.), konden de meeste boeren daar nu wel meteen stoppen en zich laten saneren. -Nu kunnen ze het in iefier geval nog een tijdje vol houden." ëfs hét 'vraar* zo vraagt de. PPR-sen'atór dat' 'sommige boeren in het reeds verkavelde gebied hun tot akkerland om gevormde weilanden tóch maar weer met gras hebben inge zaaid, omdat ze in hun bedrijfs voering en gezien de prijsver houdingen in de landbouw met akkerbouw toch niet uitkomen? Van Huiten herinnert de be windsman voorts aan een aan tal bezwaren, die in 1967 zijn geuit tegen deze ruilverkave ling onder het motto „of het nut zou opwegen tegen de kosten". Als dit en de uitspraken van ir. Schepers juist zijn, wat is dan de zin van het voort gaan van de uitvoering van een ruilverkaveling, die zo stelt' de senator op grond van de huidige inzichten thans niet meer zou worden begonnen. Het betekent volgens hem slechts „uitstel van executie' voor de herverkavelde boeren. Tenslotte wijst het Eerste- Kamerlid de bewindsman op een belofte die hij begin mei van dit jaar bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer deed: „Het is niet on mogelijk dat wij het terrein van de 50 hectare in de Goese Poel van het heggenlandschap plus de 150 hectare voor de ganzen en nog ongeveer 60 hek- tare nieuw bos dat wij daar hebben gepland als het even kan nog iets uitbreiden. Ik ver wacht daarover," zei minister Lardinois in de Eerste Kamer, „over een maand na alle waar schijnlijkheid bepaalde voor stellen. We zullen zien wat er mogelijk is." Hoe zit het met die belofte, wil mr. Van Huiten weten. Zijn deze voorstellen reeds geformu leerd en wordt daarin rekening gehouden met in de laatste ja ren gegroeide nieuwe inzichten omtrent de waarde van stabiele milieus als dat van de Goese Poel? (Van een onzer verslaggevers)' MIDDELBURG H. O., I. L„ J- K., allen uit Middelburg, - zorgden donderdagmorgen, nogat voor wat hilariteit Li: mei had heit drietal tuin- kabouters uit diverse Middel burgse tuinen gehaald. O., die een goede bekende is van de Middelburgse politie, antwoordde op een vraag van een toevallig passerende agent, of hij iets wist over de ver dwenen tuinkabouters, heel openhartig: „O, dal is waar ook". De tuinkabouters wer den daarop snel te voorschijn getoverd. De officier kon de humoristische kant van de zaak niet zo waarderen. Want vele kleintjes maken volgens hem een grote misstap. De drie jongens kregen twee da gen onvoorwaardelijke gevan genisstraf opgelegd. Nog minder ludiek was het optreden van een van de drie verdachten I. L. Hij zal op 8 april uit het vrijetijdscentrum De Beuik 410 gulden. Boven dien had hij bij zijn aanhou ding veertig tabletten amfita- mine bij zich. „Van vaste bezoekers mag men toch op zijn minst ver wachten dat ze met hiun vin gers van het werkkapitaal van het werkcentrum afblijven", meende de officier. Een week onvoorwaardelijke gevangenis straf, 200 gulden boete en toe wijzing van de civiele vorde ring ten bedragen van 410 gul den eiste hij. De politierech ter, die vond dat L. zich schandelijk had misdragen, veroordeelde hem tot een week gevangenisstraf, een boete van honderd gulden en teruggave van het gestolen geld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Van woorden moet men nu einde lijk eens tot daden komen Er wordt al jaren gesproken over een zogenaamd „gesloten cir cuit" in het bejaardenwerk, maar er is tot nog toe nauwe lijks iets van verwezenlijkt. De duidelijke regionale inde ling in Zeeland leent zich voor de vorming van gesloten cir cuits per regio bijzonder goed. Sinds 1969 praat men er dan ook over in de provincie. Het wordt tijd dat al die woord'en worden gevolgd door daden. Hoogtijd!" Dit zegt dokter C. Vinke, de geneesheer-directeur van het verpleegtehuis Ter Valcke in Goes, ter begeleiding van het Jaarverslag 1971 van de Stich ting Verpleeg- en Rusthuizen in Zeeland, dat gisteren is verscnenen. De noodzaak van eèn geslo ten circuit voor bejaardenwerk wred reeds in 1969 door dok ter Van Boeyen, die ook ver bonden is aan de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen, ge signaleerd. Hij pleitte toen, zoals nu dokter Vinke doet, voor samenwerxingsverbanden waarin het verpleeghuis een centrale plaats moet innemen. Het verpleeghuis bezit in ve lerlei opzicht deskundigheid als het gaat om de zorg voor de gehandicapte bejaarde. Het moet mogelijk worden ge maakt, dat die deskundigheid ook buiten het verpleeghuis dienstbaar wordt. Dat kan in de vorm van koppeling aan het verpleeghuis (een polikli niek. samen met dagverple- gmg), maar ook losgekoppeld, in de vorm van een consulta tiebureau. voor bejaardenzorg, met een inbreng vanuit het verpleeghuis, zo stelt dokter Vinke vast Er zijn in de laatste jaren niet minder dan 120 verpleeg huizen in Nederland gebouwd. De kwaliteit van de daar ge boden medische zorg, speciaal voor de grote groep van gees telijk gestoórde bejaarden, heeft de voortdurende aan dacht. Dokter Vinke verklaart in dit verband, dat het al lang niet meer mogelijk is, dat de patiënten in de tehuizen door hun eigen arts worden bege leid. Niet alleen het tijdgebrek bij de hulsartsen, maar ooit het ontbreken van voldoende deskundigheid in de ziekten van de oude dag, vormen daarvan de redenen. Op korte termijn zal in Ne derland een opleiding voor verpleeghuisartsen van de grond komen. De Stichting Verpleeg, en Rusthuizen sluit het jaar 1971 af met een rekening van baten en lasten, die sluit op een bedrag van ruim achttien mil joen. Door heel de provincie eindigde met een slotbedrag van een kleine veertien mil joen. Door heel de probincie heen zijn tehuizen in aanbouw of in uitbreiding. Het grootste project is het verpleegtehuis in Terneuzen, waarbij een to renflat van veertien verdiepin gen komt. Het verpleegtehuis bevat 160 bedden. Bij de opzet is gebroken met de traditione le opvattingen. Er is gestreefd naar kleinere verpleegruimten, vooral veel eenpersoonska mers, teneinde de patiënten onder wie er zullen zijn die 20 of 30 jaar in het tehuis moeten verblijven de nodige priva cy te garanderen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3